NAŽIVO

Zelenskyj povedal, že Ukrajina usporiada voľby až po potvrdení bezpečnostných záruk a prímeria s Ruskom.

Včera 20:20

Americký minister energetiky Chris Wright pricestoval do Venezuely na rokovania s dočasnou prezidentkou Delcy Rodriguezovou a predstaviteľmi ropného priemyslu o využívaní zásob ropy vo Venezuele.

Včera 20:08

Spotová cena zlata dosiahla do 16.15 h SEČ 5067,93 USD za troyskú uncu. Oproti záveru predchádzajúceho obchodovania to predstavuje zvýšenie o 0,9 %.

Včera 19:41

Parížsky súd oznámil, že rozsudok v prípade Le Penovej vynesie 7. júla popoludní. „Čím skôr, tým lepšie, myslím si,“ povedala Le Penová.

Včera 19:27

Drogový gang pašoval z Nemecka do Česka kokaín ukrytý v tortovom korpuse. Torty potom v krabiciach prevážali kuriéri v autobusoch z Berlína na stanicu Florenc.

Včera 19:04

Kanada smúti po masovej streľbe v meste Tumbler Ridge. Mark Carney na znak smútku požiadal o spustenie všetkých vlajok v krajine na pol žrde na sedem dní.

Včera 19:01

Z údajov, ktoré zverejnil Dánsky námorný úrad vyplýva, že v roku 2025 preplávali tankery z ruskej tieňovej flotily dánskymi vodami takmer každý deň.

Včera 18:59

Predseda vlády SR Robert Fico vo štvrtok (12. 2.) odcestuje do Belgicka na neformálny samit Európskej rady. Lídri dvadsaťsedmičky budú diskutovať o konkurencieschopnosti Únie, ale aj o posilnení jednotného trhu a znížení hospodárskej závislosti.

Včera 18:55

Szijjártó vyhlásil, že Čína zohráva v novom svetovom poriadku kľúčovú úlohu, čo zvyšuje význam strategického partnerstva Maďarska a Číny, pričom Budapešť z tejto spolupráce vyťažila maximum.

Včera 18:21

Americkí predstavitelia uviedli, že drony mexického drogového kartelu narušili vzdušný priestor USA. Kvôli tomu bolo uzavrete medzinárodné letisko v meste El Paso v štáte Texas.

Včera 17:38

Zo správy Európskeho dvora audítorov vyplýva, že hlavný nástroj fondu EÚ na obnovu po pandémii vo výške 650 miliárd eur, vykazuje viaceré nedostatky v odhaľovaní, oznamovaní a náprave podvodov.

Včera 17:18

Nawrocki vyhlásil, že otázka kontaktov predsedu Sejmu Wlodzimierza Czarzastého z koaličnej Ľavice s ruskou občiankou Svetlanou Čestnychovou musí byť posudzovaná z hľadiska ochrany štátu a ústavných štandardov.

Včera 17:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Cigániková obvinila koaličného partnera ministra Krajčího z plytvania peňazí v prospech farmaceutických firiem. Borguľa zo Sme rodina: “Som z tohto v šoku” Krajčí: “Nedovolím, aby pacientom neúmerne vzrástli doplatky”

Koaličná poslankyňa NR SR Jana Cigániková zo strany SaS sa v rozprave pustila do ministra zdravotníctva Mareka Krajčího z OĽaNO, ktorého podozrieva, že je pod nátlakom farmaceutických lobistov.

❚❚
.

Po tom, čo minister zdravotníctva Krajčí pred poslancami predstavil konkrétne parametre nového zákona v boji s koronavírusom, sa do diskusie zapojila Jana Cigániková zo SaS, ktorá predsedá Zdravotníckemu výboru NR a uviedla: “Chyba komunikácie nás neospravedlňuje robiť fatálne chyby, ktoré majú fatálne dopady na zdravotnícky rozpočet, pretože sme tu všetci preto, aby sme chránili pacienta, ako si Marek správne povedal, a pacienta nebudeme chrániť tým, keď budeme plytvať peniazmi, ktoré občania tejto krajiny odviedli a dávať ich do vačku farmafirmám, ktoré už dnes majú dosť veľké zisky,” odkázala poslankyňa ministrovi Krajčímu.

“V prvom momente chcem povedať, mne zisky nevadia, viete to všetci, je to úplne prirodzené, keď niekto podniká, že teda podniká za účelom zisku a práve preto, že tomu rozumiem, je to normálne nastavenie. Viem, že možno nie úplne zámerne, ale je tu opatrenie, ktoré môže mať fatálny dopad. Je to komplikované, ale ja to skúsim ctenému plénu vysvetliť.”

Cigániková hovorila o tzv. fixnom doplatku pre farmafirmy, ktoré vyvíjajú konkrétne lieky a majú desať rokov nárok na monopol na trhu na základe patentu na daný originálny liek. Až po desiatich rokoch môžu konkurenčné firmy vyrábať náhradu (tzv. generikum) s rovnakou účinnou látkou. Cigániková ostro kritizovala to, že v novom zákone z dielne ministerstva sa majú navýšiť doplatky poisťovní na originálne lieky, čo podľa poslankyne SaS vôbec nesúvisí s koronavírusom, kvôli ktorému je prijímaný nový zákon.

.

“Sa tu ideme tváriť, že toto je pravda, Marek? Veď doplatky predsa vznikajú len tam, kde existuje generikum. A ty vieš, že máme druhý paragraf, ktorý ty teraz ideš rušiť a ten hovorí o tom, že výnimku z doplatku si firma môže neuplatniť a nedať zľavu verejnému poisteniu v prípade, ak existuje generikum… Ja poviem, že toto je čistý lobing farma-firiem, ktorý sa dostal k ministrovi zdravotníctva a mňa by naozaj zaujímal, cez ktorú osobu?”

“Uvedomte si, že Penta je dedinská filiálka oproti farma-firmám. Oni majú rozpočty národných štátov. Sú veľmi šikovní a dostanú sa kam potrebujú. A my teraz ideme takýto zákon dávať do COVID-u bez medzirezortného pripomienkového konania a s dopadovkou, kde píšete, že toto bude mať úsporu 2 milióny eur? Ja by som chcela vidieť, kde konkrétne. Chcem vidieť, ako ste vypočítali dopadovku. Lebo ak toto bude mať úsporu, tak ja zožeriem kefu. Toto nebude mať ani náhodou, nemá mať ako… Jediné, čo spôsobíme, že neprídu na trh tie generické lieky.”

“Tá dopadová štúdia, kde sú samé nuly a je tam číslo, že mínus 2 milióny, to je taká kravina, že dlho som väčšiu nevidela.” Podľa nej môže byť dokonca dopad na štátny rozpočet opačný a to až do výšky 30 miliónov eur. Dodala, že novela je preto aj v rozpore s Programovým vyhlásením vlády.

Cigániková skritizovala ministra Mareka Krajčího, že s ňou o novelách nekomunikuje. “Toto je presne to, čo my sme hovorili, že budeme iní. To sa chceme podobať tej vláde pred nami? Prečo vynechávame to pripomienkové konanie, kde všetci môžu argumentovať o takto vážne odbornej téme?”

Poslanec Martin Borguľa zo Sme rodina v reakcii na tieto informácie uviedol, že “je v šoku”. Dodal, že zdravotníctvo sa má riadiť koncepčne a dlhodobo. “A nie, že my tu v zrýchlených konaniach povyhadzujeme body, ktoré ľuďom, bez toho, aby sme im to dôkladne vysvetlili, dvihneme ceny liekov, ktoré sú zvyknutí užívať. Ja nikdy nedopustím niečo takéto.”

.

“A z čoho som úplne v šoku, vy ako koaličná poslankyňa tu tepete ministra zdravotníctva v priamom prenose? Však máte na neho telefónne číslo, máte tam kanceláriu na konci chodby, čo si nesadnete a nevydiskutujete…” Krútil hlavou poslanec Borguľa.

Monika Kavecká z OĽaNO následne v reakcií na Cigánikovú uviedla, že zákon podporí, keďže je podľa nej v prospech pacienta. Dodala, že často nie je prechod pacienta na iný generický liek jednoduchý, a to najmä v súčasnej dobe koronavírusu. Aj preto podľa nej dochádza k spomínanej právnej úprave.

Poslanec Tomáš Taraba (nezaradený), ktorý je členom KDŽP súhlasil s Cigánikovou a označil predmetné body novely údajne v prospech farma-firiem za “nehoráznosť”.

Ku situácii sa vyjadrila aj Petra Hajšelová zo Sme rodina. Podľa nej Jana Cigániková zo SaS sa pokúsila “podprahovo podsunúť”, že minister Krajčí chce zabrániť vstupu na trh pre generiká. “Ten ale uviedol, že sa chce téme venovať komplexnejšie a pripraviť túto úpravu koncepčne. Neviem si predstaviť, že teraz, keď ambulancie neboli tak prístupné pre pacientov, by v tomto čase mali pacienti masívne navštevovať lekárov, aby si zmenili liečbu, keď majú oveľa väčšie alebo významnejšie problémy.”

Minister Marek Krajčí povedal, že o téme sa ešte bude diskutovať aj na Zdravotníckom výbore NR SR. Ozrejmil, že Cigánikovej volal na druhý deň, no ona vraj už nemala záujem tému riešiť telefonicky. “Potom hovoriť, že spolu nekomunikujeme, tak nepovažujem to za fér.”

.

“To, čo my teraz robíme, je, dámy a páni, že ponechávame súčasnú legislatívu počas COVID-u, počas mimoriadnej situácie” pokračoval minister. “Nerobíme žiadne harakiri, žiadne biznisy s farma-firmami ani nič také,” podotkol.

Marek Krajčí uviedol, že ako šéf rezortu zdravotníctva nedovolí, aby pacientom neúmerne vzrástli doplatky za lieky. “A mňa nebude zaujímať to, že tu budeme argumentovať nejakými budúcimi dlhodobými úsporami, pokiaľ by pacient v tejto situácii zažil to, že príde do lekárne a bude tam mať na svoj liek viac ako 50-eurový doplatok.”

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.

Fantázia! Do olympijskeho turnaja vstupujeme výhrou nad Fínskom 4:1

Slovenský tím prekvapujúco zdolal v prvom zápase na olympíjskom turnaji Fínov 4:1. Vynikajúci duel odohral brankár Samuel Hlavaj a tiež trojbodový Juraj Slafkovský Slovenskí hokejisti v celom súboji ani raz...

11. 02. 2026 | 0 komentárov

.

NATO poprelo tvrdenia Zelenského o raketách Patriot

NATO poprelo tvrdenie Zelenského, že Ukrajina v januári zostala bez amerických rakiet Patriot kvôli oneskoreným platbám zo strany Európy, v…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Holandská vláda chce pripraviť Maďarsko a Slovensko o právo veta a fondy EÚ

Nová  progresívna holandská vláda má vo svojej koaličnej zmluve pasáž, v ktorej hovorí, že chce zbaviť európskych fondov a hlasovacích…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ústavný súd pozastavil účinnosť zmeny Trestného poriadku o kajúcnikoch

Ústavný súd SR pozastavil účinnosť zmeny Trestného poriadku, týkajúcej sa nepoužiteľnosti dôkazov získaných od spolupracujúcej osoby. Návrhu na pozastavenie účinnosti…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Streľba v škole v Rusku si vyžiadala jednu obeť, traja sú zranení

Pri streľbe v technickej škole v ruskom meste Anapa na juhu krajiny prišiel v stredu o život bezpečnostný pracovník a…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Aký je názor lídrov EÚ na priame rokovania s Putinom?

Mala by Európska únia zdvihnúť telefón, zavolať Vladimirovi Putinovi a požiadať ho o rokovania? Záleží na tom, koho sa pýtate,…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Pravda o pôvode Slovanov

Nie desiatky, ale stovky historikov si kládli a kladú stále otázku, aký je pôvod Európanov? Vôbec to nie je také…

11. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Úplný masaker, porobil tých Fínov, potočil ich. Spoluhráči neskutočne reagovali na výkon Slafkovského

Krátko po euforickom víťazstve našej reprezentácie v úvodnom zápase ZOH 2026 s Fínskom sa vo vysielaní STVR viacerí hráči v…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Zvrat v kauze darovaných Migov: kto nám tu klamal do očí?

Politici niekedy nehovoria pravdu – stáva sa to aj novinárom, ale prokuratúre by sa to stávať nemalo, upozorňuje Robert Kaliňák

11. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Vytrvalostné preteky žien na ZOH 2026 bez Slovenky v Top 30

Slovenské biatlonistky majú za sebou vytrvalostné preteky žien na 15 km na zimných olympijských hrách v Miláne a Cortine d\'Ampezzo.…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Orbán: Brusel a Kyjev vyhlásili Maďarsku vojnu

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Brusel a Kyjev „vyhlásili Maďarsku vojnu“. Reagoval tak na článok portálu Politico o plánoch…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské bezpilotné lietadlá zničili hlavný závod vyrábajúci bezpilotné lietadlá Lasar’s Group

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov skritizoval Trumpove kroky: „To je čistá „bidenovščina“

Rusko, 11. februára 2026 - „To je čistá „bidenovščina“, - tak charakterizoval súčasnú politiku USA voči Rusku minister zahraničných vecí…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Študent „Muro“ má konkurenciu v Modre

Vyzerá to tak, že opozícia na čele s Progresívnym Slovenskom siahla na dno –  v protivládnej kampani im neostáva nič iné, ako…

11. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nakupovanie vo Walmarte je pre niektorých ľudí viac než len rýchla zastávka

Nakupovanie môže byť rutinné, praktické alebo dokonca nudné, no vo Walmarte sa často mení na neplánovanú módnu šou. Ak si…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

V prípade napadnutia komentátora denníka SME obvinila polícia konkrétnu osobu

V prípade napadnutia komentátora denníka SME Petra Schutza z 10. januára v Košiciach policajný vyšetrovateľ obvinil jednu konkrétnu osobu z…

11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rodičia, ktorí vedia robiť život zábavným: 15 fotografií plných radosti

Rodičia vedia, že výchova detí nie je prechádzka ružovou záhradou a že so sebou prináša množstvo stresu, zodpovednosti a nečakaných…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Szalay prezradil za aké výroky je obvinený Kotlár

Vládny splnomocnenec pre prešetrenie manažmentu pandémie COVID-19 Peter Kotlár bol obvinený zo šírenia poplašnej správy pre tvrdenia o toxicite a…

11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo predpovedal Wolf Messing o návrate ZSSR?

Rusko, 11. februára 2026 - V noci zo 6. na 7. novembra 1944 vo vládnej chate v Kuncevo sedel Stalin…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Merz odmietol Macronovu výzvu

Vláda nemeckého kancelára Friedricha Merza odmietla výzvu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na emitovanie spoločných dlhopisov. Informuje web Politico

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kaja Kallas má pre Rusko tvrdé podmienky

Kaja Kallas má v úmysle požadovať od Ruska zníženie počtu vojakov v rámci urovnania situácie na Ukrajine, informuje agentúra Reuters

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Skončí Zelenskyj? Podľa FT sa niečo chystá, a to už koncom februára

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj môže oznámiť konanie prezidentských volieb a referenda 24. februára – v deň štvrtého výročia začiatku vojny…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo hľadá pro-ukrajinská propaganda na STVR?

Vedomá a inteligentná manipulácia más je súčasťou demokratického zriadenia – toto napísal Edward L. Bernays vo svojej legendárne knihe o…

11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mohlo to skončiť tragicky. Kramár by si mal upratať doma, kým začne znovu vyzývať študentov na protesty

Herecké remeslo predpokladá jeden kľúčový talent: dokázať sa tváriť, že ste niekto iný. Napríklad niekto, kto je lepší, než tí…

11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Po valentínskom víkende očakáva Slovensko vzácnu návštevu

Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio cez víkend navštívi Budapešť a Bratislavu, informuje Hungary Today. Americký minister sa plánuje venovať…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zmena kurzu? Von der Leyenová: EÚ musí „zbúrať bariéry“, ak sa chce stať globálnym ekonomickým gigantom

Európska únia sa musí zbaviť vnútorných bariér, ktoré brzdia jej hospodársky rozvoj, aby sa mohla stať skutočným globálnym ekonomickým hráčom.…

11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov: Mávajú nejakým “dokumentom” s 20 bodmi, ktorý nám nikto oficiálne ani neoficiálne neposlal

Rusko stále nedostalo návrh mierového plánu s 20 bodmi – ani oficiálnymi, ani neoficiálnymi kanálmi, povedal ruský minister zahraničných vecí…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bezzásahovosť skončila. Takto vyzerá „volebný režim“ podľa DSA v praxi

Exhibit 7 odhaľuje spúšťače a pravidlá, ktoré sa zapínajú pred voľbami. Má Slovensko vôbec páky na obranu férovosti predvolebnej diskusie?

11. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Raketa Iskander s kazetovou hlavicou zasiahla výrobu dronov v oblasti Chersonu

Ukrajina, 10. februára 2026 - Ruské ozbrojené sily zničili výrobu útočných dronov v oblasti Cherson. Podľa ruských zdrojov raketa Iskander-M…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

.


.

Zrýchlený vstup Ukrajiny do EÚ? Maďarsko hovorí rázne „nie“

Plán Európskej únie na urýchlené riešenie situácie na Ukrajine vyvolal ostrý konflikt s jedným z členských štátov –  Maďarskom. Brusel je totiž…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Foreign Policy: Kurz generálneho tajomníka vedie NATO k strategickému kolapsu

Americký časopis „Foreign Policy“ publikuje ostrú kritiku generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho a obviňuje ho zo strategickej nekompetentnosti

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Návrh zákona o umelej inteligencii

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR predložilo 27. januára 2026 do pripomienkového konania návrh zákona o umelej inteligencii a…

11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Európa nemá vlastný platobný systém?

Rusko aj Čína už dávno pochopili riziko absencie národného platobného systému, zatiaľ čo vazalská Európska komisia sa zaoberala sebazničujúcou zelenou…

11. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump pripravuje rozsiahle preteky v jadrovom zbrojení

New York Times naznačuje, že po vystúpení z dohody START III sa Trump pripravuje na rozsiahly pretek v jadrovom zbrojení

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov