KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Česko, ale aj Slovensko disponuje nervovoparalytickými látkami použitými v Británii. Pohľad profesionála

Svet 30. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson)

 

Otrava bývalého plukovníka Ruskej tajnej služby naďalej rezonuje v mainstreeme a objavujú sa nové a nové obvinenia a hysterické reakcie na vyjadrenia  ruskej strany. Pozrime sa na daný problém z pohľadu profesionála, ktorý je povinný o niektorých skutočnostiach mlčať, ale vie, kde má vo verejných zdrojoch hľadať a podelí sa o tieto zdroje.

Na snímke oceľový plot pred budovou ruského konzulátu v Seattle

Priam hysterickú reakciu či už na Slovenskej strane, alebo Českej strane vyvolalo vyhlásenie Ruska, že Britmi uvádzaná látka mohla pochádzať z Čiech, alebo zo Slovenska. Na českej strane to viedlo dokonca k vyhláseniu jednej českej poslankyne, že prezident ČR by mal byť stíhaný za vlastizradu, lebo ako vrchný veliteľ nariadil fyzickú a evidenčnú kontrolu všetkých obdobných látok vo vojenských zariadeniach.

Pre neznalého veci sa to javí možno naozaj ako nezmysel, veď ako by maličké Čechy a ešte menšie Slovensko mohlo disponovať takýmito nebezpečnými látkami. Chyba lávky, aj podľa verejne dostupných zdrojov nielen mohlo, ale aj disponuje. Znie to síce neuveriteľne, ale je to pravda. Pozrime sa na to opäť krok za krokom v historických súvislostiach.

V čase pred II. svetovou vojnou sa ČSR obávala (a nie neoprávnene) útoku bojovými otravnými látkami zo strany fašistického Nemecka. V dôsledku toho prebiehal v bývalej ČSR priam horúčkovitý vývoj ochranných prostriedkov, ale aj výroba vlastných bojových otravných látok. Z tohto dôvodu boli na Slovensku vybudované dva závody na výrobu yperitu a to v Žiline a v Zemianskych Kostoľanoch, kde bol aj skladovaný. Po rozpade Československa ich prevzala Nemecká branná moc. V literatúre som o tomto období veľa nenašiel, ale podľa ústnej tradície tam bol zriadený koncentračný tábor, možno pobočka pracovného tábora v Novákoch.

Presuňme sa teraz do povojnového obdobia. V nadväznosti na tradície vzniká v r. 1951 na Vojenskej akadémii Chemická fakulta, ktorá sa postupne reorganizovala a presunula do VVŠ PV Vyškov. A v roku 1983 tu vzniká katedra chemického vojska a špeciálnej chémie, ktorá sa postupne pretransformovala na súčasný Ústav ochrany proti zbraniam hromadného ničenia. Aj vďaka vizionárskemu náčelníkovi katedry chemického vojska a špeciálnej chémie prof. Přikrilovi sa podarilo na tomto pracovisku sústrediť špičkový vedecký potenciál a to nielen z personálneho hľadiska, ale aj zabezpečiť týmto ľuďom špičkové pracovné podmienky. Vďaka tomu predstavovalo v čase rozdelenia Československa absolútnu svetovú špičku. Bola napríklad vyvinutá špičková biotechnologická metóda detekcie nervovoparalytických látok, ktorú dokázal zvládnuť v poľných podmienkach po krátkom zacvičení aj laik. (Skôr narodení si možno spomenú na CHP-71 zo základnej vojenskej služby). Môžem povedať, že československé CHP 71 boli spoľahlivejšie ako sovietske PPCHR, preto boli v prieskumných vozidlách odstraňované sovietske PPCHR a nahrádzané československými CHP. Pre záujemcov odkaz tu: https://www.unob.cz/uopzhn/Stranky/Historie.aspx . Táto metóda je nezávislá od druhu použitej nervovoparalytickej látky a jej toxicite. Nemá teda v podstate žiadne detekčné limity. Na základe tejto metódy boli vyvinuté dokonca automatické detektory nervovoparalytických otravných látok.

Po rozdelení republiky pokračovala táto inštitúcia vo svojej činnosti hlavne vďaka odborníkom ako prof. Emil Halámek (bývalí študenti si isto spomenú na obávanú skúšku), prof. Zbyněk Kobliha, Prof. Stanislav Florus, Doc. Zdenek Skaličan (súčasný riaditeľ ústavu).

Ak by mal niekto pochybnosti o kvalite príslušníkov chemického vojska, tak nech si zaspomína, koho vysielalo či už bývalé Československo, alebo neskôr samostatné Čechy a Slovensko, do misií od prvej vojny v zálive – práve vojenských chemikov.

No a teraz si poďme po tomto úvode povedať, prečo by práve Česká, alebo Slovenská republika mohla byť zdrojom nervovoparalytickej látky použitej v Británii. Odkážeme sa len na niektoré verejne dostupné zdroje, čím nevyzradíme žiadnu utajovanú skutočnosť a poukážeme na to, prečo by aj Slovenský prezident ako vrchný veliteľ ozbrojených síl SR mal nasledovať príklad svojho českého kolegu a vydať rovnaké nariadenie.

Nebudeme sa striktne držať nejakej chronológie a budeme postupne menovať verejné zdroje, ktoré spájajú ČR a SR s vlastníctvom, výrobou, alebo používaním nervovoparalytických látok:

1. Tento zdroj uvádza na strane 2 ako zdroj látky VX v čistote 83 % VOZ Zemianske Kostoľany a priznáva jej použitie na laboratórne účely:

2. Táto prezentácia popisuje vývoj antidot proti nervovoparalytickým látkam na území ČR. Antidotum bez vlastníctva jedu nie je možné vyvinúť. Je tu popisovaná aj látka IVA, čo je vlastne látka zo skupiny označovanej ako NOVIČOKY:

3. V tomto článku je zasa popísané vyvinutie nového druhu antidota v Hradci Králové. Platí to isté čo v bode 2. Bez jedu

4. V tejto práci je zase priznané použitie hneď niekoľkých nervovoparalytických otravných látok na akademickej pôde pre laboratórne účely (str.237) a to sarín, cyklosarín, tabun a látka VX:

5. V tomto odkaze zase slovenské ministerstvo obrany síce opatrne, ale priznáva, že v Zemianskych Kostoľanoch cvičili vojaci hneď z niekoľkých armád NATO so skutočnými toxickými látkami. Asi nebudeme predpokladať že išlo o jed na krysy, alebo metanol. Je dôvod sa domnievať že išlo o niečo iné. Hlavne keď je zdôrazňovaná unikátnosť tohto cvičiska, ktorá umožňuje použitie ostrých chemických látok. Akých asi. Nehovorím, že na území ČR sa podobné priestory nenachádzajú.

6. A zase môj obľúbený profesor (teraz, nie ako študenta) na strane 330 výslovne uvádza spôsoby výroby látok zo skupiny NOVIČOKOV:

A takto by sme mohli pokračovať. Je nesporné, že aj v Čechách aj na Slovensku existuje viac zariadení, kde by sa mohli dané látky vyskytovať. Je nesporné aj to, že Rusi majú ešte z čias Varšavskej zmluvy dokonalý prehľad o všetkých zariadeniach, kde by sa dané látky mohli vyskytovať a kde je „mozgový“ potenciál. Nemali by sme sa však riadiť protiruskou hystériou, ale chlapsky priznať, áno patríme medzi svetovú špičku, máme dobré vzťahy s jednou aj druhou stranou a ak budú súhlasiť obe strany, môžeme spolu s Čechmi robiť rozhodcu. Padni komu padni! Samozrejme toto nie že nezbavuje zodpovednosti vrchného veliteľa ozbrojených síl, ale priam mu ukladá povinnosť nariadiť fyzickú a administratívnu hĺbkovú kontrolu vo všetkých zariadeniach, kde by sa uvedené látky čo i len mohli vyskytovať. Ak to neurobí, stavia Slovensko do veľmi ťažkej situácie. Dr. Uzel síce pri nevere odporúča zapierať, zapierať a ešte raz zapierať, ale nezávidím potom Lajčákovi, keď si predvolá ruského veľvyslanca a ten mu s úsmevom predloží zoznam, kde všade má Slovensko uvedené látky „zašité“ a ten mu povie: Počúvajte pán minister, všetci sa ukľudnime, dáme si kávičku a zabudneme na ten zoznam čo mám v kufríku. Alebo máme podľa zmluvy požiadať o inšpekciu?

Nie, nehovorím, že Slovensko by nemalo, alebo dokonca nesmelo vyrábať, alebo vlastniť takéto látky. Práve naopak. Hrdo by to malo priznať a zároveň ale vysvetliť, za akým účelom ich vlastní. Osud praje len pripraveným. Máme tradície, máme schopných ľudí a kto si prešiel hore uvedené odkazy, zistí že vyrobiť tieto nebezpečné látky je možné. A kde je napísané, že nejaký šialenec si nezaplatí človeka znalého veci? Nie nadarmo sa vraví, že chemická zbraň je atómovou bombou chudobných. Zvládli to už civilisti v Japonsku (útok sarínom v metre). Nevedeli síce dosť dobre ho použiť a bol iba asi 30 %-ný, ale mŕtvi tam boli. Ak by bol čistejší a niekto im „poradil“, tak by tých mŕtvych bolo o niekoľko rádov viac. A ak mocní Slovenska nebudú zbabelí pred verejnosťou, prizvú si svetovo uznávaného odborníka na oboch stranách, ako je napr. plk. v zál. Lančarič, alebo iný tak to nielen že zdvihne renomé Slovenska vo svete. Staneme sa aj uznávanou autoritou. Pred svetom nič nepokazíme. Ak sú informácie vo verejných zdrojoch, tak spravodajské služby možno majú fotokópie kníh jedov s evidenciou.

Čo vy na to, pán vrchný veliteľ ozbrojených síl Slovenskej republiky? Ukážte, že ste prezident samostatnej Slovenskej republiky a nie lokaj niekoho.

No a pre účastníkov diskusie. Ak diskutujúci nemá argumenty, prechádza k urážkam. Redakcia pozná aj moje meno. Pre ostatných stačí vedieť, že som absolventom vojenskej chémie vo Vyškove z roku 1988. Zúžil som výber na 37 ľudí a to som nevylúčil Čechov. A hrdo budem tvrdiť, že moji učitelia špecializačných predmetov patrili a tí, čo ešte žijú, patria medzi svetovú špičku. Pre nás ako študentov to bolo hrozné, tam kde naše obzory končili, tak tam obzory našich učiteľov začínali. A takého Halámka sme doslova nenávideli. A to bol Halámek medzi nimi ešte relatívne ucho. Takže poprosil by som o vecné argumenty. Ak som sa v niečom mýlil, som ochotný to uznať aj v diskusii. Už v škole som dostal prezývku vogel, a doteraz ju používam ako nick. Kolegovia budú vedieť, o koho ide.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Hamilton najrýchlejší v záverečnom tréningu v Silverstone

Silverstone 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Will Oliver/Pool via AP)   Úradujúci majster sveta v F1 Lewis Hamilton na Mercedese dosiahol v sobotu najrýchlejší čas v záverečnom treťom tréningu na Veľkú cenu k 70. výročiu formuly 1. Na okruhu v Silverstone zajazdil Brit čas 1:26,621 minúty a na druhé miesto o 0,163 sekundy…

Juventus prepustil Sarriho, médiá spomínajú štyroch adeptov

Rím 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)   Maurizio Sarri už nie je tréner talianskeho futbalového klubu Juventusu Turín. Vedenie úradujúceho šampióna Serie A s ním ukončilo spoluprácu na druhý deň po vypadnutí v osemfinále Ligy majstrov 2019/2020 s Olympiqueom Lyon Šesťdesiatjedenročný Sarri viedol Juventus po príchode z londýnskej Chelsea iba…

Od pondelka sa začínajú letné školy, najviac ich bude v Prešovskom kraji

Bratislava 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Od pondelka 10. augusta sa vo viacerých lokalitách Slovenska začínajú letné školy. Ich cieľom je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledku koronakrízy. Najviac letných škôl bude v Prešovskom kraji Rezort školstva vyčlenil na projekt letných škôl 500.000…

V Bejrúte sa záchranári musia stiahnuť na základne, hrozí eskalácia násilia

Bejrút/Praha/Haag 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)   Libanonská armáda vyzvala z dôvodu zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie všetky zahraničné záchranné tímy pracujúce v hlavnom meste Bejrút na mieste utorňajšieho výbuchu, aby sa stiahli na svoje základne. Pre Českú televíziu (ČT) to v sobotu uviedol hovorca pražského hasičského záchranného zboru Martin Kavka…

Stranu Za ľudí povedie Veronika Remišová, zvolili ju za predsedníčku

Bratislava 8. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa,SITA-Martin Medňanský)   Delegáti strany Za ľudí budú na sobotňajšom sneme voliť nového predsedu a vedenie strany. Na tento post kandidujú podpredsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová a člen predsedníctva a poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Kollár. Súčasný predseda a zakladateľ strany Andrej…

Iba injekcia, všetko ostatné „Ako mŕtvemu zimník.“ Riaditeľ ruského vedeckého centra poradil infikovaným koronavírom

Moskva 8. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)   V súčasnosti môžu zlepšiť stav človeka, ktorý je nakazený koronavírusom, len protilátky, ktoré sú podávané iba intravenózne. Všetko ostatné je platné ako mŕtvemu zimník, uviedol pre Sputnik riaditeľ Národného výskumného centra N. F. Gamalejе Alexander Ginzburg Predtým sa v médiách totiž objavili správy…

Šichtařová a black-owned podniky: V podstate nie je veľký rozdiel medzi tým, či Židia museli nosiť hviezdu, alebo či belosi si na rozdiel od černochov nesmú označiť svoj obchod ako biely

Praha 8. augusta 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Markéta Šichtařová)   Známa česká ekonómka a blogerka Markéta Šichtařová zverejnila na blogu iDnes.cz článok s názvom Rasizmus je späť a silnie. V ňom sa venuje tomu, že spoločnosť Google prišla s novinkou, a síce, že vo svojom vyhľadávači začala označovať podniky či obchody vlastnené Afroameričanmi…

Reštauráciu na Hrebienku, kde pozitívne testovali kuchára opäť otvorili

Poprad 8. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Všetkých 14 kolegov kuchára pozitívne testovaného na COVID-19 má negatívne výsledky PCR testov. Testovaní zamestnanci ostávajú naďalej v karanténe do budúceho týždňa, kedy budú testovaní opakovane Reštauráciu Hrebienok vo Vysokých Tatrách bola uzavretá v stredu popoludní ihneď po tom, ako bol prevádzkovateľ informovaný o…

Dvaja zamestnanci organizačného výboru OH v Tokiu majú koronavírus

Tokio 8. augusta 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Organizačný výbor olympijských a paralympijských hier v japonskom Tokiu potvrdil pozitívny test na ochorenie COVID-19 u dvoch svojich zamestnancov. Ide o jedného muža a jednu ženu, Japonci o ich totožnosti zverejnili len veľmi málo informácií Muž je podľa organizátorov OH dvadsiatnik, žena tridsiatnička.…

V Minsku zadržali účastníkov cyklojazdy organizovanej bieloruskou opozíciou

Minsk 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)   Bieloruská polícia v piatok večer v Minsku zadržala niekoľkých účastníkov tradičných cyklojázd ulicami mesta, ktoré organizujú aktivisti bieloruskej opozície Informovala o tom v sobotu agentúra Interfax, podľa ktorej proti účastníkom "cyklojazdy solidarity" zasahovala poriadková polícia, príslušníci policajných jednotiek osobitného určenia a vojaci jednotiek…

Protivládni demonštranti v Bulharsku opäť postavili stanové tábory a blokády

Sofia 8. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/BTA-Minko Černev)   Protivládni demonštranti v Bulharsku sa v piatok večer zišli na ďalšom protestnom zhromaždení a v noci na sobotu opäť postavili vo viacerých mestách nové zátarasy na križovatkách i stanové tábory Stalo sa tak iba deň po tom, ako ich polícia odstránila s vysvetlením,…

Tipos podpísal s Fun rádiom zmluvu za 240-tisíc. Dobrá voľba túto zmluvu považuje za podozrivú

Bratislava 8. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štátna lotériová spoločnosť Tipos podpísala s Fun rádiom zmluvu o reklamnej spolupráci na sumu 240-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Martina Šoltésová Zmluva o reklamnej spolupráci garantuje, že Fun rádio dostane uvedenú sumu do konca roka,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

chamtivost

jedna je dosť dva je príliš málo

Nakradnuté majetky v privatizácii po 89 bude možné získať počas krátkeho okna príležitosti v nasledujúcich rokoch krízy aspoň čiastočne. Využijeme to?

V súčasnej spoločnosti náboženstva Zlatého teľaťa o presadení získania nakradnutého majetku v privatizácii sa nedá ani rozmýšľať. Riadenie je ešte príliš zošnorované liberálmi a vo vláde máme najväčšieho ekonomického diletanta a demagóga, Dzurindovho pohrobka zodpovedného za ekonomiku – Sulíka, ktorý zastupuje iba záujmy zahraničného finančného kapitálu a sleduje svojimi aktivitami rozvrat všetkých sociálnych princípov, ktoré máme.…

Čo vyjadruje hodnosť? Formovanie dôstojníkov 6. časť

Predtým, ako budeme pokračovať v ďalších konštatovaniach treba aj menej zorientovaným čitateľom poskytnúť zopár informácií. Na rozdiel od našej zdedenej tradície, vo väčšine štátov je podplukovník veliteľská aj štábna hodnosť. Plukovník je najmä v menších ozbrojených silách skôr štábna a vysoká manažérska hodnosť, ale s predpokladom predchádzajúceho absolvovania veliteľskej praxe. Výnimku tvoria vzdušné…

Macronovo "ultimátum"

Zahranično-politická udalosť.   Po nešťastnej udalosti v Bejrúte sa objavilo toľko spasiteľov, že tento svet už bude naveky žiť v šťastnej blaženosti. Okrem hmatateľnej pomoci konkrétnych štátov, ktoré posielajú pátracie,  lekárske tímy a materiálnu humanitárnu pomoc sa objavili skutočné perly hodné spomenutia. Je zarážajúce, že také nešťastie môže byť zneužité na presadzovanie…

Korupčno-podvodno-plagiátorsko-spravodajská banda reprezentovaná Čaputovou, Matovičom, Kollárom a Kolíkovou dosadila Hrubalu, ako super alkoholika, dokladovaného v dvoch štátnych spisoch, za predsedu „elitného“ Špecializovaného súdu.

Po 15 rokoch, čo Hrubala už druhýkrát jazdil pod vplyvom omamných látok a spôsobil dopravnú nehodu, odmietol skúšku na alkohol, ale aj odber krvi u lekára, sa dočkal vytúženej odmeny za svoje konanie vo forme vymenovania za predsedu Špecializovaného trestného súdu (ďalej len ŠTS)   Prečo? Lebo je ľahko vydierateľný korupčno-podvodn

Vietor! Stojí za ním neznáma inteligencia, zabezpečujúca fungovanie sveta!

Žijeme vo svete, ktorý je oveľa fascinujúcejší, než sa nazdávame. Za jeho normálnym, prostým a nenápadným chodom sa pre nás doposiaľ skrývajú neuveriteľné a nepoznané záhady. Skrývajú sa za tým, čo nazývame prírodou a prirodzenosťou. Ale pretože ľudia čoraz viacej strácajú spojenie s prírodou a prirodzenosťou, a orientujú sa iba…

TopDesat

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 2. časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

TOP10: Prekvapivé miesta, kde si spokojne žijú baktérie

0

Baktérie nájdeš všade. V skutočnosti je na Zemi viac baktérií ako hviezd vo vesmíre. Rozdelenie baktérií na dve (ak sú priaznivé podmienky) trvá 20 minút. To znamená, že za približne osem hodín sa môže jedna baktéria rozmnožiť na 16 777 216 baktérií. Nachádzajú sa na skalách, v oceánoch, v pôde a dokonca aj v arktickom…

Čo má spoločné vŕbová kôra a aspirín? (3. časť)

0

Ak by ste sa niekedy rozhodli aj vy ochutnať kôru vŕby ako svojho času Edward Stone, pocítili by ste jej výraznú intenzívnu horko-trpkú chuť. Okrem tej chuti by sa však do vášho organizmu dostalo aj malé množstvo salicínu. Jeho názov bol odvodený z latinského názvu vŕby – salix. Salicín sa v tele…

Máš zlý deň? Nezúfaj, títo ľudia ťa určite tromfli

0

Máš dnes zlý deň? Nezúfaj! Títo ľudia ťa s určitosťou dokázali tromfnúť. A to v tak veľkom štýle, že pri týchto fotografiách zabudneš na svoje vlastné problémy. "Mám zlý deň." Fráza, ktorú mnoho z nás používa tak 5 - 6 krát do týždňa. Je pondelok, musím do práce, mám zlý deň.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Pravda o vplyve klimatizácie na našu pokožku

0

Existujú určité veci, za ktoré si môžeme sami – zlá strava, nepravidelný spánok či nie príliš aktívny životný štýl. Na našu pokožku majú ale väčší vplyv vonkajšie faktory. Jedným zo škodcov pleti je aj klimatizácia. V kancelárii sedíš doslova ako kus zeleniny v chladničke celé hodiny bez toho, aby si si uvedomil,…

Vo svete IT

Huawei Mate X2 – dozvedáme sa prvé zásadné informácie o treťom skladacom smartfóne od Huawei

0

Čínska technologická spoločnosť Huawei je jednou z mála spoločností, ktorým sa podarilo vytvoriť a uviesť do predaja naozaj funkčný a použiteľný skladací smartfón. Ešte začiatkom minulého roka spoločnosť predstavila svoj prvý skladací smartfón Huawei Mate X, ktorý však mal niekoľko nedostatkov. O rok neskôr sa teda čínsky výrobca rozhodol rozšíriť…

Microsoft odstraňuje možnosť vymazania prehliadača Microsoft Edge z Windows 10

0

Nový a od základov prekopaný internetový prehliadač Microsoft Edge bol oficiálne spustený iba v januári tohto roka, pričom v priebehu iba niekoľkých mesiacov sa dostal na milióny Windows 10 zariadení po celom svete. Keďže je prehliadač postavený na jadre Chromium, ktoré využíva ja prehliadač ako Google Chrome, jeho používanie by…

Xiaomi Mi 10 Ultra sa objavuje v ďalších leakoch – odhalený dizajn ako aj neskutočne veľká RAMka

0

S informáciami ohľadom nadchádzajúceho vlajkového smartfónu od spoločnosti Xiaomi sa v posledných dňoch akoby roztrhalo vrece. Po nedávnych informáciách o tom, aký názov nakoniec nový smartfón od Xiaomi ponesie, sa tentokrát dozvedáme nie len čiastočné špecifikácie jednotlivých verzií, ale odhalený bol konečne aj dizajn tohto zariadenia. Niektoré zdroje uvádzajú aj…

Supernovy, bohaté na vápnik, začínali ako kompaktné hviezdy

0

Takmer polovica vápnika vo vesmíre, vrátane toho, čo sa nachádza v našich kostiach, či zuboch, vznikla počas explózií hviezd. To, ako tento proces prebieha sa podarilo vedcom nedávno zistiť, štúdiom jednej zo supernov, bohatej na vápnik.  Výskum bol vykonaný pomocou infračervených a röntgenových nástrojov a prišiel na to, že supernovy, bohaté na…

Hviezda staršia ako celý vesmír? Vedci si doteraz nedokážu vysvetliť jej vek

0

Hviezda HD 140283, alebo inak aj Matuzalém, je najstaršou hviezdou v našom vesmíre. Jej vek vedci určili na 14.5 miliárd rokov. Je to zvláštne najmä preto, lebo náš vesmír je starý len 13.8 miliárd rokov. Je vôbec možné, aby vznikol vesmírny objekt skôr než priestor, čas a úplne celý vesmír, ktorý…

Elektrický holiaci strojček Xiaomi Enchen BlackStone 3 je opäť dostupný! Tentokrát za cenu, aká tu ešte nebola

0

Spoločnosť Xiaomi ešte koncom apríla tohto roka predstavila úplne novú generáciu svojho populárneho elektrického strojčeka s označením Enchen BlackStone 3, ktorý už pri jeho predstavení prišiel s cenovkou, ktorej sa ťažko odolávalo. Po niekoľkých mesiacoch sa však stále nový holiaci strojček opäť ocitol v predaji, pričom tentokrát jeho cena padla…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Druhé odchytenie amerického vojenského lietadla za 24 hodín neďaleko ruského územia

0

Rusko, 8.august 2020 ( AM ) – Ruská obrana oznámila druhý prípad zachytenia amerického vojenského lietadla neďaleko ruských hraníc za jeden deň. Tentoraz to bol strategický bombardér, ktorý sa priblížil k ruskému územiu, keď lietal nad Ochotským morom.   [caption id="attachment_22440" align="alignnone

Na obzore sa črtá konkurent pre stíhač tankov 2S25 Sprut-SD – v Indii sa zamýšľajú nad vývojom vlastného ľahkého tanku

0

India, 8. august 2020 (AM) – Indická Organizácia pre výskum a vývoj obrany ponúkla podľa portálu IADN (Indian Aerospace Defence News) Ministerstvu obrany Indie dve verzie ľahkého tanku. Uvedená správa je aktuálnym odrazom reakcie domáceho zbrojného priemyslu na informác

Grécko-turecké námorné spory: Bude Stredozemné more ako sud s pušným prachom?

0

Grécko, 8.august 2020 ( AM ) - Turecko oznámilo, že pozastavuje prieskum morskej oblasti, na ktorú si nárokuje Grécko. Ide o oblasť bohatú na uhľovodíky. Podľa Christiana Fleury, experta na námorné záležitosti, by sa Stredozemie mohlo stať miestom mnohých konfliktov.   Blíži sa 100. výročie konca grécko-turec

Ďalší útok na legálnych držiteľov zbraní v USA: Tentoraz žaloba za údajné zlé hospodárenie s financiami

0

USA, 8.august 2020 ( AM ) - Generálna prokurátorka štátu New York podala žalobu s cieľom rozpustiť americkú Národnú asociáciu vlastníkov zbraní (NRA) za údajné zlé hospodárenie s financiami. Podľa Letitie James organizácia odviedla milióny dolárov jej lídrom, vrátane výkonného riaditeľa Waynea LaPierra, pre i

Ruský kontra-admirál: Ruská armáda si vyhradzuje právo reagovať na militantné útoky v Sýrii

0

Rusko, 7.august 2020 ( AM ) - Centrum pre zmierenie bojujúcich strán berie na vedomie zhoršenie situácie v niektorých regiónoch Deir ez-Zor kvôli Spojeným štátom.  Velenie ruskej skupiny v Sýrii si vyhradzuje právo reagovať na útoky milit

Video: Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval Tejkovský raketový pluk

0

Rusko, 7.august 2020 ( AM )  - Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval Tejkovské strategické raketové sily, ktoré sú vyzbrojené mobilnými pozemnými raketovými systémami s ICBM Topoľ-M a Jars. Minister skontroloval organizáciu bojovej povinnosti na mobilných veliteľských stanovištiach raketovej divízie a raketovom pluku a organizáciu p