Česko, ale aj Slovensko disponuje nervovoparalytickými látkami použitými v Británii. Pohľad profesionála

Svet 30. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson)

 

Otrava bývalého plukovníka Ruskej tajnej služby naďalej rezonuje v mainstreeme a objavujú sa nové a nové obvinenia a hysterické reakcie na vyjadrenia  ruskej strany. Pozrime sa na daný problém z pohľadu profesionála, ktorý je povinný o niektorých skutočnostiach mlčať, ale vie, kde má vo verejných zdrojoch hľadať a podelí sa o tieto zdroje.

Na snímke oceľový plot pred budovou ruského konzulátu v Seattle

Priam hysterickú reakciu či už na Slovenskej strane, alebo Českej strane vyvolalo vyhlásenie Ruska, že Britmi uvádzaná látka mohla pochádzať z Čiech, alebo zo Slovenska. Na českej strane to viedlo dokonca k vyhláseniu jednej českej poslankyne, že prezident ČR by mal byť stíhaný za vlastizradu, lebo ako vrchný veliteľ nariadil fyzickú a evidenčnú kontrolu všetkých obdobných látok vo vojenských zariadeniach.

Pre neznalého veci sa to javí možno naozaj ako nezmysel, veď ako by maličké Čechy a ešte menšie Slovensko mohlo disponovať takýmito nebezpečnými látkami. Chyba lávky, aj podľa verejne dostupných zdrojov nielen mohlo, ale aj disponuje. Znie to síce neuveriteľne, ale je to pravda. Pozrime sa na to opäť krok za krokom v historických súvislostiach.

V čase pred II. svetovou vojnou sa ČSR obávala (a nie neoprávnene) útoku bojovými otravnými látkami zo strany fašistického Nemecka. V dôsledku toho prebiehal v bývalej ČSR priam horúčkovitý vývoj ochranných prostriedkov, ale aj výroba vlastných bojových otravných látok. Z tohto dôvodu boli na Slovensku vybudované dva závody na výrobu yperitu a to v Žiline a v Zemianskych Kostoľanoch, kde bol aj skladovaný. Po rozpade Československa ich prevzala Nemecká branná moc. V literatúre som o tomto období veľa nenašiel, ale podľa ústnej tradície tam bol zriadený koncentračný tábor, možno pobočka pracovného tábora v Novákoch.

Presuňme sa teraz do povojnového obdobia. V nadväznosti na tradície vzniká v r. 1951 na Vojenskej akadémii Chemická fakulta, ktorá sa postupne reorganizovala a presunula do VVŠ PV Vyškov. A v roku 1983 tu vzniká katedra chemického vojska a špeciálnej chémie, ktorá sa postupne pretransformovala na súčasný Ústav ochrany proti zbraniam hromadného ničenia. Aj vďaka vizionárskemu náčelníkovi katedry chemického vojska a špeciálnej chémie prof. Přikrilovi sa podarilo na tomto pracovisku sústrediť špičkový vedecký potenciál a to nielen z personálneho hľadiska, ale aj zabezpečiť týmto ľuďom špičkové pracovné podmienky. Vďaka tomu predstavovalo v čase rozdelenia Československa absolútnu svetovú špičku. Bola napríklad vyvinutá špičková biotechnologická metóda detekcie nervovoparalytických látok, ktorú dokázal zvládnuť v poľných podmienkach po krátkom zacvičení aj laik. (Skôr narodení si možno spomenú na CHP-71 zo základnej vojenskej služby). Môžem povedať, že československé CHP 71 boli spoľahlivejšie ako sovietske PPCHR, preto boli v prieskumných vozidlách odstraňované sovietske PPCHR a nahrádzané československými CHP. Pre záujemcov odkaz tu: https://www.unob.cz/uopzhn/Stranky/Historie.aspx . Táto metóda je nezávislá od druhu použitej nervovoparalytickej látky a jej toxicite. Nemá teda v podstate žiadne detekčné limity. Na základe tejto metódy boli vyvinuté dokonca automatické detektory nervovoparalytických otravných látok.

Po rozdelení republiky pokračovala táto inštitúcia vo svojej činnosti hlavne vďaka odborníkom ako prof. Emil Halámek (bývalí študenti si isto spomenú na obávanú skúšku), prof. Zbyněk Kobliha, Prof. Stanislav Florus, Doc. Zdenek Skaličan (súčasný riaditeľ ústavu).

Ak by mal niekto pochybnosti o kvalite príslušníkov chemického vojska, tak nech si zaspomína, koho vysielalo či už bývalé Československo, alebo neskôr samostatné Čechy a Slovensko, do misií od prvej vojny v zálive – práve vojenských chemikov.

No a teraz si poďme po tomto úvode povedať, prečo by práve Česká, alebo Slovenská republika mohla byť zdrojom nervovoparalytickej látky použitej v Británii. Odkážeme sa len na niektoré verejne dostupné zdroje, čím nevyzradíme žiadnu utajovanú skutočnosť a poukážeme na to, prečo by aj Slovenský prezident ako vrchný veliteľ ozbrojených síl SR mal nasledovať príklad svojho českého kolegu a vydať rovnaké nariadenie.

Nebudeme sa striktne držať nejakej chronológie a budeme postupne menovať verejné zdroje, ktoré spájajú ČR a SR s vlastníctvom, výrobou, alebo používaním nervovoparalytických látok:

1. Tento zdroj uvádza na strane 2 ako zdroj látky VX v čistote 83 % VOZ Zemianske Kostoľany a priznáva jej použitie na laboratórne účely:

2. Táto prezentácia popisuje vývoj antidot proti nervovoparalytickým látkam na území ČR. Antidotum bez vlastníctva jedu nie je možné vyvinúť. Je tu popisovaná aj látka IVA, čo je vlastne látka zo skupiny označovanej ako NOVIČOKY:

3. V tomto článku je zasa popísané vyvinutie nového druhu antidota v Hradci Králové. Platí to isté čo v bode 2. Bez jedu

4. V tejto práci je zase priznané použitie hneď niekoľkých nervovoparalytických otravných látok na akademickej pôde pre laboratórne účely (str.237) a to sarín, cyklosarín, tabun a látka VX:

5. V tomto odkaze zase slovenské ministerstvo obrany síce opatrne, ale priznáva, že v Zemianskych Kostoľanoch cvičili vojaci hneď z niekoľkých armád NATO so skutočnými toxickými látkami. Asi nebudeme predpokladať že išlo o jed na krysy, alebo metanol. Je dôvod sa domnievať že išlo o niečo iné. Hlavne keď je zdôrazňovaná unikátnosť tohto cvičiska, ktorá umožňuje použitie ostrých chemických látok. Akých asi. Nehovorím, že na území ČR sa podobné priestory nenachádzajú.

6. A zase môj obľúbený profesor (teraz, nie ako študenta) na strane 330 výslovne uvádza spôsoby výroby látok zo skupiny NOVIČOKOV:

A takto by sme mohli pokračovať. Je nesporné, že aj v Čechách aj na Slovensku existuje viac zariadení, kde by sa mohli dané látky vyskytovať. Je nesporné aj to, že Rusi majú ešte z čias Varšavskej zmluvy dokonalý prehľad o všetkých zariadeniach, kde by sa dané látky mohli vyskytovať a kde je „mozgový“ potenciál. Nemali by sme sa však riadiť protiruskou hystériou, ale chlapsky priznať, áno patríme medzi svetovú špičku, máme dobré vzťahy s jednou aj druhou stranou a ak budú súhlasiť obe strany, môžeme spolu s Čechmi robiť rozhodcu. Padni komu padni! Samozrejme toto nie že nezbavuje zodpovednosti vrchného veliteľa ozbrojených síl, ale priam mu ukladá povinnosť nariadiť fyzickú a administratívnu hĺbkovú kontrolu vo všetkých zariadeniach, kde by sa uvedené látky čo i len mohli vyskytovať. Ak to neurobí, stavia Slovensko do veľmi ťažkej situácie. Dr. Uzel síce pri nevere odporúča zapierať, zapierať a ešte raz zapierať, ale nezávidím potom Lajčákovi, keď si predvolá ruského veľvyslanca a ten mu s úsmevom predloží zoznam, kde všade má Slovensko uvedené látky „zašité“ a ten mu povie: Počúvajte pán minister, všetci sa ukľudnime, dáme si kávičku a zabudneme na ten zoznam čo mám v kufríku. Alebo máme podľa zmluvy požiadať o inšpekciu?

Nie, nehovorím, že Slovensko by nemalo, alebo dokonca nesmelo vyrábať, alebo vlastniť takéto látky. Práve naopak. Hrdo by to malo priznať a zároveň ale vysvetliť, za akým účelom ich vlastní. Osud praje len pripraveným. Máme tradície, máme schopných ľudí a kto si prešiel hore uvedené odkazy, zistí že vyrobiť tieto nebezpečné látky je možné. A kde je napísané, že nejaký šialenec si nezaplatí človeka znalého veci? Nie nadarmo sa vraví, že chemická zbraň je atómovou bombou chudobných. Zvládli to už civilisti v Japonsku (útok sarínom v metre). Nevedeli síce dosť dobre ho použiť a bol iba asi 30 %-ný, ale mŕtvi tam boli. Ak by bol čistejší a niekto im „poradil“, tak by tých mŕtvych bolo o niekoľko rádov viac. A ak mocní Slovenska nebudú zbabelí pred verejnosťou, prizvú si svetovo uznávaného odborníka na oboch stranách, ako je napr. plk. v zál. Lančarič, alebo iný tak to nielen že zdvihne renomé Slovenska vo svete. Staneme sa aj uznávanou autoritou. Pred svetom nič nepokazíme. Ak sú informácie vo verejných zdrojoch, tak spravodajské služby možno majú fotokópie kníh jedov s evidenciou.

Čo vy na to, pán vrchný veliteľ ozbrojených síl Slovenskej republiky? Ukážte, že ste prezident samostatnej Slovenskej republiky a nie lokaj niekoho.

No a pre účastníkov diskusie. Ak diskutujúci nemá argumenty, prechádza k urážkam. Redakcia pozná aj moje meno. Pre ostatných stačí vedieť, že som absolventom vojenskej chémie vo Vyškove z roku 1988. Zúžil som výber na 37 ľudí a to som nevylúčil Čechov. A hrdo budem tvrdiť, že moji učitelia špecializačných predmetov patrili a tí, čo ešte žijú, patria medzi svetovú špičku. Pre nás ako študentov to bolo hrozné, tam kde naše obzory končili, tak tam obzory našich učiteľov začínali. A takého Halámka sme doslova nenávideli. A to bol Halámek medzi nimi ešte relatívne ucho. Takže poprosil by som o vecné argumenty. Ak som sa v niečom mýlil, som ochotný to uznať aj v diskusii. Už v škole som dostal prezývku vogel, a doteraz ju používam ako nick. Kolegovia budú vedieť, o koho ide.

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Novému koronavírusu podľahla aj španielska princezná María Teresa

Madrid/Paríž 30. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:ABC.es Twitter)   Španielska princezná Mária Terézia Bourbonsko-Parmská (María Teresa de Borbón-Parma) sa stala prvou obeťou koronavírusu z radov členov kráľovských rodín Podľa televízie CNN o tom informoval jej mladší brat, princ Sixtus Henrich Bourbonsko-Parmský (Sixto Enrique de Borbón), ktorý je známy ako karlistický pretendent na…

Novým šéfom tajnej služby MI5 sa stane Ken McCallum

Londýn 30. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:Gordon Corera Twitter)   Novým šéfom britskej tajnej služby MI5 sa stane námestník jej doterajšieho riaditeľa Ken McCallum. Oznámila to v pondelok n svojej webovej stránke britská vláda Nový generálny riaditeľ sa ujme funkcie koncom apríla, keď po siedmich rokoch odíde do výslužby doterajší šéf MI5…

Všetkým hlavným televíznym staniciam sa zvyšuje sledovanosť, vyplýva z prieskumu

Bratislava 30. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Všetkým hlavným televíznym staniciam sa zvyšuje sledovanosť, predovšetkým sledovanosť doma. Napriek karanténe sa posilňuje sledovanosť televízie aj mimo domov. Vyplýva to z elektronického crosmediálneho a crossplatformného merania médií adMeter prieskumnej agentúry Median SK Ako agentúru SITA informoval Michal Mislovič z Median SK, v týždni…

Na pracoviskách ministerstva vnútra sa v stredu 1. apríla mení pracovný čas, k dispozícii budú popoludní

Bratislava 30. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na pracoviskách Ministerstva vnútra SR sa v stredu 1. apríla mení pracovný čas. Klientom budú k dispozícii každú stredu od 13:00 do 16:00, počas ostatných dní v týždni platí, že pre pandémiu koronavírusu fungujú klientské centrá, oddelenia dokladov a dopravných inšpektorátov v skrátenom…

Vo Švédsku by mali byť rakvy s obeťami COVID-19 označené

Štokholm 30. marca 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)   Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali Panujú medzi nimi obavy, že takýto zosnulý môže byť stále nákazlivý. Oznámilo to združenie švédskych pohrebných ústavov, ktoré združuje zhruba 400 takýchto schválených…

Do supermarketov v Rakúsku budú môcť ľudia vstúpiť len s rúškami

Viedeň 30. marca 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   V Rakúsku budú môcť ľudia vstúpiť do supermarketov už len s rúškami na tvárach. Povinné zakrytie tváre, ktoré v pondelok oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz, je ďalším z opatrení zameraných na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Opatrenie začne platiť od stredy Obchodné reťazce budú…

Koaličné sily vedené USA opustili už tretiu vojenskú základňu v Iraku

Bagdad 30. marca 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)   Koaličné sily pod vedením USA opustili v nedeľu vojenskú základňu na severe Iraku. Letecká základňa K1 je už treťou, z ktorej sa koaliční vojaci v marci stiahli. Základňu K1 v severnej provincii Kirkúk odovzdali do rúk irackej armády. Súčasne s odchodom približne 300 vojakov…

Mikloš pri vládnych opatreniach upozorňuje na „nepredstaviteľný nárast objemu žiadostí“. Peniaze sa vraj k firmám môžu dostať až v máji a neskôr. Navrhuje plošne 500 eur pre každého postihnutého krízou

Bratislava 30. marca 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Exminister financií Ivan Mikloš (predtým SDKÚ) komentoval balík nových ekonomických opatrení vlády Igora Matoviča, ktorý bol predstavený cez víkend s tým, aby sa podarilo udržať zamestnanosť. Podľa Mikloša môže byť problémom vysoký počet žiadostí, ktoré budú v týchto dňoch posielať firmy príslušným inštitúciám,…

Sväté omše a iný duchovný program online (aktualizovaný rozpis)

Bratislava 30. marca 2020 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)   Prinášame aktualizovaný online rozpis svätých omší, svätých liturgií a iného duchovného programu počas zákazu verejného slávenia na Slovensku Časy, názvy programov, miesta bohoslužieb a odkazy na ich online vysielanie vychádzajú z údajov katolíckych masmédií, z webov farností, dotazov jednotlivých kňazov, rehoľníkov a laikov,…

Česko sprísnilo opatrenia pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia

Bratislava 30. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Česko sprísnilo opatrenia pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) o tom informovalo na svojej webovej stránke Cez Česko je možné vrátiť sa individuálnou prepravou už len s nótou od slovenského veľvyslanectva z krajiny, z ktorej Slováci cestujú. Individuálna preprava z…

Beňová nesúhlasí s používaním niektorých výrazov v súvislosti s koronavírusom: Korektnejšie by bolo používať namiesto nakazený infikovaný, namiesto hrozby riziko

Bratislava 30. marca 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Europoslankyňa Monika Beňová si myslí, že by sa v mediách mali pri informáciách o koronavíruse použivať iné výrazy ako nakazený, hrozba či riziko. Tak ako sú liberáli zvyknutí, rada by radšej používala eufemizmy, ktoré zakryjú skutočný význam problému a zmäkčia ho. Taktiež si myslí,…

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie nemal prísť do kontaktu so žiadnym členom novej vlády

Bratislava 30. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák, ktorému v nedeľu (29. 3.) spolu s jeho manželkou potvrdili pozitívne testy na ochorenie COVID-19, neprišiel do kontaktu so žiadnym členom novej vlády Igora Matoviča (OĽaNO). Naposledy sa Hlivák zúčastnil rokovania vlády 27. februára. Pre…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Sassoli na videosamite: Situácia je vážna a parlament nebude len tak stáť a prizerať sa

Zdroj informácie : Európsky parlament Vo štvrtok 26. marca predseda EP David Sassoli odkázal európskym lídrom, že EÚ musí zaujať poprednú úlohu pri oživovaní hospodárstva, ktoré postihla pandémia COVID-19. Celú správu máte možnosť si prečítať na Zdroj informácie. Pozrime sa

Karanténa celých štátov – nevyhnutnosť či pripravovaný plán?

800 amerických profesorov spolupracujúcich s Yaleskou univerzitou hlavne v oblasti epidemiológie a medicíny varuje, že ide o bezprecedentnú mediálnu hystériu, ktorá sa nezakladá na kvalitných údajoch, ktoré sú už dostupné o koronavíruse. Aj ďalší ako Dr Peter Goetzsche, zakladateľ Cochraine project a riaditeľ Inštitútu vedeckej slobody v Kodani, prof

Cestovateľská heréza

Cestovateľská heréza Po cestovateľskej anamnéze, už môžeme smelo zaradiť aj nový pojem "cestovateľská heréza". Čo to je? No falošná viera v nedotknuteľnosť počas cestovania na čierno, počas ktorého udierate do interiéra vozňa a nerešpektujete nariadenia o ochrane zdravia a po slovnom incidente sa začnete všetkým prítomným vyhrážať. Sociálnou sieťou  Facebooku…

Žiadna kríza

Ja len vyvaľujem oči, keď čítam správy na nete. Čo všetko chceme zachraňovať? Vlády evidentne nerozumejú, že toto nie je žiadna kríza. Jedná sa o kolaps systému. Totálny kolaps. V niektorých predchádzajúcich článkoch som spomínal, že k tomu dôjde, že sa treba pripraviť. No, zbytočné je byť po vojne generálom, treba prijať situáciu…

Monopoly pre dospelých – Srbsko II – Lajčák osobitým zástupcom pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Tento článok je akýsi informačný UPGRADE prvej časti Monopoly pre dospelých – Srbsko, kde neboli uvedené dnešné informácie. V čase písania prvej časti som ich nepokladal za dôležité a dĺžka článku aj bez nich, presahovala štandardný rámec. Ale situácia na Balkáne sa rýchlo mení a spomínané informácie dostávajú nový rozmer. Pokúsim sa zhrnúť…

Ľudstvo čaká kríza akú zatiaľ nepoznalo.

Ekonómovia predpovedajú krízu ktorej príčinou vraj bude koronavírus. Ide o nezmysel. Koronavírus bude len jej spúšťačom ale nie príčinou. Príčinou je ekonomická podstata kapitalistickej spoločnosti a jej veľkosť spôsobuje fakt, že sa jej obsah akumuluje vo svete a osobitne v USD mene, už od 70-tých rokov minulého storočia. Pre pochopenie…

TopDesat

Karanténa je ten správny čas na adoptovanie a výcvik psíka

0

Už dlho uvažuješ o pridaní domáceho miláčika do svojej rodiny? Karanténa môže byť skvelým počiatkom nového priateľstva, aj keď len na dočasnú starostlivosť. Zober si psíka z útulku a už sa doma nudiť nebudeš. Nájsť si v živote najlepšieho priateľa trvá niekedy desiatky rokov. Proces, kým preselektuješ ľudí a zistíš,…

Silná imunita ako účinná ochrana v boji proti vírusom

0

Imunita, teda odolnosť, obranyschopnosť organizmu znamená, že naše telo je pripravené vysporiadať sa s nepriaznivými vonkajšími okolnosťami v podobe vírusov a ďalších patogénov, ktoré na nás v podstate nepretržite útočia. Ak náš imunitný systém funguje správne, všetko dobre dopadne. Moderný život však prináša výzvy v podobe chronického stresu, vysokej toxicity…

Ženské vlasy a veselé problémy, ktoré s nimi zažiješ

0

Každá žena vie, že jej vlasy sú mocnou vecou. Vážne, dokonca jediný prameň vlasov môže byť silnejší a pevnejší ako prameň oceľového drôtu! Ale s veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť: starať sa o svoje vlasy (a bojovať proti zlým vlasovým dňom) je naozajstná fuška, ktorú by si neprial ani svojmu najhoršiemu nepriateľovi! Vieme, že…

Pád mýtu o Eldoráde 1. časť

0

Mýtus o Eldoráde bol pre mnohých španielskych bádateľov motiváciou, aby sa vybrali do hĺbin Nového sveta, ale žiadna z expedícií s cieľom nájsť toto mýtické mesto zo zlata, ktoré sa malo nachádzať medzi riekami Orinoco a Amazonka, nebola úspešná. Pozrite sa s nami v rámci dvoch častí článkov o Páde mýtu Eldorádo na to, v čo dobrodruhovia dúfali…

Nápady dizajnérov na týchto fotografiách si nemôžeš nechať ujsť

0

Ľudská fantázia nepozná hranice. Dnes sme si pre teba pripravili nápady dizajnérov, ktoré sa podarilo zachytiť na tieto skvelé fotografie. Všetko na tomto svete sa vyvíja a napreduje. Dôležitú úlohu v našom živote zohráva aj dizajn. Niektoré nápady dizajnérov sú poriadne pritiahnuté za vlasy. Dnešný príspevok však venujeme dizajnu, ktorý…

Mohli by ľudia žiť v podvodných mestách? Budeme ich raz potrebovať?

0

Hladina morí a počet populácie neustále stúpa a začíname míňať priestor na súši. Niektorí priekopníci si myslia, že v budúcnosti môžeme premýšľať aj o podvodných mestách. 75-ročný francúzsky architekt Jacques Rougerie navrhol počas svojej kariéry desiatky podmorských biotopov. Na lodenici Bordeaux ležia prvé puzzle do skladačky jeho najnovšej myšlienky: SeaOrbiter, plávajúca výskumná…

Vo svete IT

Huawei chce dostať služby Google späť na svoje smartfóny

0

Hoci konflikt medzi spoločnosťou Huawei a americkou vládou trvá už približne 1 rok, tak aj napriek tomu, spoločnosť až v týchto chvíľach začala reálne pociťovať sankcie zo strany USA. Dôvodom je, že v úvode minulého roka spoločnosť stihla predstaviť, ako vlajkovú loď, tak aj dostatočný počet zástupcov strednej triedy. V…

Mnoho používateľov bolo hacknutých cez falošné stránky ponúkajúce aktualizácie pre Google Chrome

0

Hackeri nespia, a to ani v súčasnosti, kedy je doba o niečo viac vypätou. Analytici z portálu Dr.Web hovoria, že mnoho používateľov bolo hacknutých prostredníctvom falošných stránok ponúkajúcich aktualizácie internetového prehliadača Google Chrome. Ide o väčšie množstvom internetových stránok, ktoré využívajú redakčný systém Wodpress. Java skript vložený v stránke aktívne…

Google Arts & Culture: Prineste si do svojej obývačky dychberúce umenie

0

Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Salvador Dalí, Leonardo da Vinci a ďalší. Určite pre mnohých z Vás sú tieto mená známymi pojmami, ide totiž o umelcov, ktorí sa svojimi dielami zapísali do ľudských dejín veľkými písmenami. O to viac nás teší, že ich majstrovské diela si môžete pozrieť z pohodlia…

Trápi Vás pomalé Wi-Fi pripojenie? Pozrite sa, ako ho môžete hneď teraz vylepšiť

0

Wi-Fi signál v našich domovoch nie je vždy sto percentný. V skutočnosti jeho sila závisí na mnohých faktoroch, ako napríklad pozícia routera, množstvo prekážok medzi routerom a počítačom, alebo či sa nachádzajú v okolí zdroje, ktoré rušia signál. Tu je niekoľko tipov z portálu WikiHow, ktoré vám pomôžu zlepšiť váš…

Nová generácia teleskopov bude môcť lepšie preskúmať planéty, podobné Zemi

0

V roku 2021 spustí americká vesmírna agentúra NASA poputuje do vesmíru teleskop Jamesa Webba, ktorý odštartuje novú generáciu vesmírnych teleskopov. Jeho misia bude začínať tam, kde iné teleskopy, ako napríklad Hubblov, Keplerov, či Spitzerov, skončili. Znamená to, že okrem objasňovania najväčších kozmických záhad, bude pátrať aj po potenciálne obývateľných exoplanétach,…

Využívate potenciál rýchleho nabíjania Vášho Android smartfónu naplno? Pozrite sa, ako to to zistíte

0

Výdrž našich smartfónov je čoraz viac skúšanou. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie, ktoré sú častokrát energeticky náročnejšími, alebo k ním pripájame externé zariadenia, ktoré chceme mať neustále prepojenými a aktualizovanými. Na druhej strane zas zariadenia zostávajú veľkostne približne rovnakými.  Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupná technológia, ktorá…

TopSpeed

VW ID.3 príde o niektoré funkcie. Jeho softvér robí stále problémy

1

Automobilka Volkswagen pravdepodobne prehodnotí svoj pôvodný zámer predať do konca leta 2020 až 30 000 elektrických VW ID.3. Dôvodov je viac, okrem šírenia koronavírusu a s tým spojenými reštrikciami, aj pretrvávanie vážnych problémov so softvérom auta. Fabrika zvažuje možnosť, že ho pošle na trh v „oklieštenej“ konfigurácii. Všetky funkcie budú…

Ako si správne vybrať hliníkové disky?

2

Ulakomiť sa na kúpu napodobenín, jednoducho fejkov, v prípade hliníkových diskov znamená hazardovať s vlastnou bezpečnosťou za volantom, a samozrejme aj ostatných účastníkov premávky. Aj tu platí, že pri ich výbere by sme mali v prvom rade pozerať na technické parametre a bezpečnostné prvky a až potom na výbavu, príslušenstvo,…

Najpredávanejšie auto Európy je Renault Clio. Dostal sa pred Golf

3

Predaje nových áut v Európe prepisujú zaužívané pravidlá. Za mesiac február 2020 je Najpredávanejšie auto na európskych trhov Renault Clio. Francúzskemu hatchbacku sa tak podarilo poraziť aj legendárny VW Golf. Zvyšok prvej päťky obsadili sesterské hatchbacky Peugeot 208 a Opel Corsa, hneď za nimi bodoval malý Fiat Panda.

Nuda počas karantény? Skúste toto umývanie auta plného špiny

1

Rok 2020 priniesol priam nepredstaviteľnú zmenu spoločnosti. Ešte pred mesiacom bol ten, čo celý deň doma sedel, hral hry a nič nerobil, obyčajný povaľač. Dnes to je hrdina, ktorý zachraňuje svet. Hrdinami sme všetci, ktorí toto čítame, a pokiaľ nemusíme, príliš medzi ľudí nechodíme. No karanténa už chvíľu trvá a pomaly…

GM vyvinul účinnejšie brzdy prívesov. Narazil však na problém

1

Ťahanie veľkých brzdených prívesov je najmä v USA veľmi obľúbenou záležitosťou. Ľudia tu za svojimi veľkými pickupmi často ťahajú ťažké prívesy a neraz bojujú so situáciami, kedy potrebujú čo najskôr zastaviť. Koncern GM sa pri svojom vývoji preto sústredil práve na možnosti skrátenia brzdnej dráhy celej ťažnej súpravy a vyvinul účinnejšie…

Zrýchlenie BMW M4 s Mercedes C63, Lexus RC F s predchodcami

0

V tejto časti proti sebe postavili nielen najnovšie modely od BMW a Mercedes, ale pridali k nim aj dnes už jedinečného zástupcu v triede, Lexus RC F. A keď tam už mali jedného zástupcu s atmosféricky plneným motorom, čo tak prizvať aj predchodcov najnovšej M4 a C63? Zrýchlenie BMW M4 s Mercedesom-AMG C63 S a Lexusom RC F tak obohatili aj…

KAMzaKRÁSOU

Pozor, útočí štíhla obezita: Zisti, či sa tento fenomén týka aj teba!

0

Počuli ste už pojem štíhla obezita? Asi vám toto slovné spojenie napovedá, že i chudý človek môže byť tučný. Zistite všetko, o tom útočiacom ochorení!

RECEPT: Špagety s pestom z medvedieho cesnaku a cuketou

0

Ak hľadáte rýchly recept na chutný obed či večeru, nech sa páči: Špagety s pestom z medvedieho cesnaku si zamiluje celá rodina. Čo na ne potrebujete?

Lekári bojujúci s koronavírusom: Skutoční hrdinovia týchto dni - ĎAKUJEME!

0

ĎAKUJEME všetkým, ktorí pre nás ostávajú v práci! Lekári bojujúci s koronavírusom, sestričky, predavačky a všetci pracujúci si zaslúžia obdiv. Prečo?

Jarné umývanie okien rýchlo, jednoducho a hlavne bez šmúh! Ako na to?

0

Pustili ste sa do upratovania domácnosti? Využívate tak čas počas karantény a zaháňate nudu? Jarné umývanie okien by ste určite nemali vynechať!

Ako zlepšiť ranné vstávanie? Ranné vtáča ďalej doskáče?!

0

“Ranné vtáča doskáče ďalej.” Toto je staré známe príslovie, ktoré však mnohí nevedia pretaviť do reality. Ako zlepšiť ranné vstávanie, čo pre to spraviť?

Sebarozvoj s koučkou: Päť pravidiel, ako lepšie porozumieť mužom

0

Ženy sa ma často pýtajú, ako sa v mužoch lepšie vyznať. Vždy zaplesám nad tým, ako chceme pochopiť opačné pohlavie. Vypláca sa to, lebo nie je nič horšie, ako skĺznuť do povrchných schém, zašlých mýtov, mylných predpokladov a rodových stereotypov. Prinášam podnety zo svojej praxe zo sprevádzania mužov a odporúčam päť pravidiel,…

Svetlo sveta

AKO SI VZBUDIŤ DOKONALÚ ĽÚTOSŤ

0

„Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa dokonalá (je to ľútosť z lásky; lat. caritatis contritio).“ KKC 1452 PRVÝ KROK – Poprosiť Ducha Svätého o pomoc pri konaní dokonalej ľútosti. Tu prosíme aj o zahnanie myšlienok na seba a sebecké motivácie, o zahnanie strachu pred večným…

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Svätý Otec vymenoval za spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša

0

Svätý Otec František vymenoval za pomocného biskupa Spišskej diecézy vdp. Jána Kuboša, ktorý je členom kňazského zboru spomenutej diecézy a momentálne pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku. Svätý Otec mu pridelil titulárne sídlo Quiza. Mons. Ján Kuboš má 54 rokov. Narodil sa 28. februára 1966 v Trstenej. Kňazskú vysviacku prijal…

Biskupi prijali pozvanie pápeža, veriacich volajú k modlitbe Otčenáš

0

Európski biskupi prijali pozvanie pápeža spojiť sa v stredu 25. marca napoludnie v modlitbe Otčenáš a prosiť za odvrátenie pandémie. Predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) janovský arcibiskup kardinál Angelo Bagnasco reagoval, že sa bude v Janove o dvanástej hodine modliť v spojení so Svätým Otcom, a prosí, aby sa…

Armádny Magazín

Americký vojaci sa pobili medzi sebou na vojenskej základni. Video

0

USA, 30. marca 2020 ( AM ) - Na internete sa dnes objavilo čerstvé video z hromadnej bitky amerických vojakov na vojenskej základni. Bitka začala strkaním medzi dvoma vojakmi tmavej pleti, keď sa k ním pridal tretí a silným predným kopom dostal jedného z dvojice na zem, čo využili ďalší vojaci…

Jemenskí Hútiovia zaútočili na hlavné mesto Saudskej Arábie

0

  Saudská Arábia, 30. marca 2020 ( Sputnik ) - Jemenskí

Čo majú spoločné respirátory a zbrane

0

Slovensko, 30. marec 2020 ( AM, Legis Telum ) - Čo majú spoločné? Žiaľ dnes v našej Republike dve zásadné veci. Nepochopenie problému a prístup k jeho riešeniu. Ako sonda do tohto problému poslúžilo vyjadrenie ministra zdravotníctva a reakcie ľudí na popis tohto problému na našej FB stránke. Poďme teda porade.…

Prvá vesmírna spoločnosť vyhlásila bankrot kvôli epidémii Covid-19

0

Veľká Británia, 29. marca 2020 ( Sputnik ) - Britská spoločnosť OneWeb, ktorá vypúšťa družice z kozmodrómov Vostočnyj a Bajkonur, vyhlásila bankrot. "Spoločnosť On

Ruské podvodné loďstvo: sovietske dedičstvo a ponorky piatej generácie

0

Rusko, 28. marca 2020 ( Sputnik ) - Rusko vykonáva modernizáciu ponoriek postavených v 80. a 90. rokoch a vybavuje ich modernými zbraňami. Súčasne sa pracuje na ponorkách budúcej generácie. Bude to stačiť k ochrane námorných hraníc kraj

Tvoja Svadba

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Bohémska svadba v prírodnom duchu: Necháš sa aj ty inšpirovať?

0

Bohémsky štýl tvorí oku lahodiaca kombinácia prvkov prírody, dávky romantizmu a kreatívnej individuality. Vo svete je tento štýl známy aj ako boho-chic či hippie-chic, ktorý čerpá zo slobody ducha a kultúry hippie. Vitaj kvetinová koruna a vzdušné čipkované šaty! Boho svadby začleňujú do dizajnu eklektickú zmes prírodných, rustikálnych a historických detailov.…

Tvoje Zdravie

Bojujete s hyperglykémiou? Tu sú TOP bylinky na zníženie cukru v krvi!

0

Ktoré bylinky na zníženie cukru v krvi sú najlepšími pomocníkmi pri cukrovke či problémoch s vysokým cukrom? Ak máte tieto ťažkosti i vy, musíte ich spoznať!

Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

0

Ako si doplniť vitamín C prirodzene a prostredníctvom pestrej stravy? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré potraviny je dobré zaradiť do jedálnička!

Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!

0

Viete, vďaka čomu je slávna káva z čakanky a prečo si ju mnohí obľúbili? Ide o zdravý nápoj, vďaka ktorému si tiež môžete zdravotne polepšiť.

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špenát: Nie je len zdrojom železa!

0

Ak budete pravidelne konzumovať špenát, urobíte niečo pre svoje srdce a cievy. Napríklad vďaka draslíku prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny krvného tlaku. Taktiež je vhodnou súčasťou stravy, ktorá napomáha udržiavať úroveň cholesterolu v norme. Špenát navyše obsahuje i kyselinu listovú, ktorá má rovnako priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev.…

Poznáte účinky huby reishi? Podporí imunitu a zvládne toho ešte viac!

0

Účinky huby reishi sú v azíjských kultúrach známe už celé tisícročia. I dnes sa však jej vplyvom venujú mnohé štúdie a vedecké práce. Napríklad v Číne či Japonsku je táto huba schválená ako podporná liečba rakoviny a zároveň aj preventívny prostriedok. Práve v prevencii mnohých zdravotných problémov býva reishi nápomocná. Obsahuje esenciálne…

TOP recepty z byliniek pre zdravé dýchacie cesty: Čo odporúčajú bylinkári?

0

Medzi liečivé bylinky, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest, patrí aj šalvia lekárska. Táto rastlinka s typicky fialovomodrými kvetmi a plstnatými listami pôsobí protizápalovo aj baktericídne a okrem toho zbavuje telo nadbytočnej vody. Môže byť užitočným podporným prostriedkom pri liečbe zápalov horných dýchacích ciest aj pri pľúcnych chorobách. Pripraviť si z nej môžete…