Branko Milanović: O charizme a šedivosti za komunizmu

Bratislava 8. marca 2023 (HSP/Braveneweurope/Foto:Archív TASR)

 

Branko Milanović je ekonóm, ktorý sa špecializuje na rozvoj a nerovnosť. Jeho najnovšou knihou je ““Capitalism, Alone: The Future of the System That Rules the World”

Tito
Na archívnej snímke bývalý juhoslovanský prezident Josip Broz Tito

Pred niekoľkými rokmi sa ma jeden priateľ v rozhovore o politike a histórii opýtal na trvanie Titovho režimu v Juhoslávii (35 rokov). Už si nepamätám, aká bola moja odpoveď, ale pamätám si, že ju zhrnul slovami, že Tito musel byť charizmatický vodca. Toto tvrdenie sa mi zdalo zvláštne. Môj priateľ žil desať alebo viac rokov v Argentíne a ja som si pomyslel, že mu možno prišlo prirodzené spájať dlhú vládu a popularitu vodcov s ich “charizmou”. No pokiaľ ide o Tita, nikto nemohol tvrdiť, že bol charizmatickým vodcom. Ku koncu svojho života bol celkom populárny, väčšina ho mala rada, dokonca ho mnohí zbožňovali – ale “charizmatický”: nikdy.

To ma viedlo k zamysleniu sa nad absenciou charizmatických postáv medzi druhou generáciou komunistických vodcov. Určite mali komunisti niekoľko charizmatických vodcov: Trockij, čiastočne Lenin a určite mi napadá Fidel Castro (ale nie Raul). Dokonca aj Mao, hoci by som sa mu chcel venovať samostatne. Ale nikto iný. Stalin určite nebol charizmatický vodca. Neboli nimi ani vodcovia, ktorých si dobre pamätám z mladosti: Todor Živkov, János Kádár, Gustáv Husák, Walter Ulbricht, Władysław Gomułka boli tým najsivejším odtieňom šedi. Neexistuje dav, v ktorom by vynikali. Skôr sa zdá, že si pestovali túžbu po šedivosti a “priemernosti”. Ostatní na tom neboli oveľa lepšie. Chruščov bol ortuťovitý a často nepredvídateľný, ale nie charizmatický. A Brežnev. Kosygin, Andropov, Černěnko boli rovnakého druhu šedivosti. Jaruzelskij trochu vyčnieval, ale to preto, že bol nezvyčajne vyzerajúci komunistický vodca: vojenský muž s tmavými okuliarmi. Vyzeral skôr ako východoeurópsky Pinochet než ako komunistický vodca. Ceauşescu bol známejší vďaka svojej nezávislej zahraničnej politike a bláznivej domácej politike, ale ani on nemal ďaleko od charizmy – ako sa môžeme ľahko presvedčiť pri sledovaní jeho často opakovaného posledného prejavu na Viktóriinom námestí v Bukurešti.

Jednoduchou odpoveďou na túto absenciu charizmy alebo individuality je poukázať na to, že všetci porevoluční komunistickí vodcovia boli mužmi “aparátu”: zruční v byrokratických machináciách a zákulisnom manévrovaní. Nemuseli sa obracať na obyvateľstvo, kandidovať vo voľbách, zbierať hlasy. A byrokratické organizácie uprednostňujú sivých technokratov (ako Kosygin a Kadár) alebo jednoducho sivých ľudí vo všeobecnosti bez individuality (ako ostatné spomínané postavy). Keď som nedávno čítal knihu Davida Halberstama “Najlepší a najbystrejší”, napadlo mi: nebol aj McNamara, človek systému, taký istý sivý šedivec; aj keď bol v istých intelektuálnych smeroch asi pôsobivejší ako niektorí z tohto zoznamu komunistických “aparátnikov”.

Napriek tomu toto byrokratické vysvetlenie nie je ani dostatočné, ani úplne presvedčivé. Myslím si, že existovalo aj iné ideologické vysvetlenie. Keď jeden priateľ spomenul Titovu domnelú charizmu, mal som chuť ho opraviť tým, že pre komunistov charizma nikdy nebola ideologicky žiadanou vlastnosťou. Žiadny skutočný komunistický vodca by svoju popularitu alebo dlhovekosť nevysvetľoval “charizmou”. “Charizma” a individuálna popularita boli buržoázne vynálezy, dobré pre triedne spoločnosti. Komunistickí vodcovia boli nástrojmi, hračkami dejín; jednotlivcami, ktorí len stelesňovali historický Geist. Teda v ideálnom prípade, a myslím si, že to je správny ideologický rámec, do ktorého treba zasadiť ich “šedivosť”, na nich ako osobách nezáležalo. Dôležité bolo byť na správnej strane Dejín a robiť to, čo prikázala Strana. Každý individualizmus, a ešte viac každý krikľavý individualizmus, bol podozrivý. (Môj bratranec, ktorý bol dokonalým straníkom, svedomito čestným a oddaným, nikdy neodpovedal na žiadne osobné otázky priamo: na otázku, aké sú jeho plány týkajúce sa práce a života, vždy – a úprimne – odpovedal: “Nemám žiadne. Bude to tak, ako rozhodnú súdruhovia.”)

Podriadenie sa individualite samozrejme neznamenalo miesto pre charizmu. Na prvý pohľad sa to zdá zvláštne, pretože niektorí z týchto vodcov – najmä Stalin, ale aj Tito, Enver Hodža a Mao – si užívali a podporovali kult osobnosti, ale bez nároku na charizmu. Dejiny hovorili ich prostredníctvom.

Komunistická ideológia bola v podstate ideológiou obyčajných, pracujúcich mužov a žien. Bola to ideológia más. Preto odmietala všetky prejavy individualizmu a dokonca uprednostňovala estetiku všednosti, utilitarizmu, nevyčnievania z davu. Šedivosť vodcov bola presne taká, akí by mali byť ideologicky vodcovia: nijako sa nelíšili od nás dvoch, boli oblečení v sivom alebo hnedom, nosili tmavé topánky s hrubými podrážkami, hovorili ticho, nudne a dlho zmesou marxistického a ekonomistického žargónu, ktorý by väčšinu poslucháčov uspal.

Išlo o to, aby bol “priemerným človekom”.

Existovala výrazná komunistická estetika šedivosti a fádnosti, odvodená od ideológie “priemernosti” a nivelizácie, kde sa hľadalo práve to, čo možno hodnotiť ako bezfarebné a nudné. Každá estetika je hlboko subjektívna. Nie je dôvod domnievať sa, že estetika sivých, zaprášených farieb je horšia ako estetika dúhy. To, čo sa často zosmiešňuje alebo kritizuje ako nedostatok elegancie či estetiky u vodcov, v oblečení, v bytových domoch a možno aj v umení všeobecne, je uplatňovanie cudzích (pre komunistickú ideológiu) estetických kritérií. Konvenčná škaredosť komunistických stavieb nebola na závadu. Bolo to niečo, čo bolo žiaduce. Bola to alternatívna estetika, v ktorej by nikdy nič nevyniklo. Šediví vodcovia boli krásni – na základe svojich vlastných podmienok.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:03

Pápež František po príchode na návštevu francúzskeho mesta Marseille v piatok odsúdil ľahostajnosť európskych lídrov voči migrantom. Reagoval tak na rastúcu neochotu Európy prijímať migrantov.

20:01

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov sa stretávajú v New Yorku na okraj podujatí Valného zhromaždenia OSN.

“Na stretnutí s Lavrovom sa azerbajdžanský minister zahraničných vecí ospravedlnil Moskve za smrť ruských príslušníkov mierových síl,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

19:39

Organizátori Berlínskeho maratónu v piatok vyzvali klimatických aktivistov, aby nenarúšali nedeľňajšie preteky, sú však pripravení aj na takúto možnosť.

19:24

Americký prezident Joe Biden údajne svojmu ukrajinskému kolegovi Volodymyrovi Zelenskému počas štvrtkového stretnutia v Bielom dome povedal, že USA dodajú Kyjevu niekoľko striel dlhého doletu. S odvolaním na štyri nemenované americké zdroje o tom informuje stanica NBC News. Denník The Washington Post (WP) neskôr napísal, že má ísť o strely ATACMS.

19:23

Arménski predstavitelia z odštiepeneckého Náhorného Karabachu v piatok oznámili, že na rokovaniach s Azerbajdžanom zatiaľ nedošlo k dohode o bezpečnostných zárukách alebo amnestii. Pokračujú aj rokovania o stiahnutí karabašských jednotiek zo spornej enklávy i o návrate civilistov, ktorí v dôsledku krátkych, ale intenzívnych bojov tento týždeň ušli zo svojich domovov v Karabachu.

19:17

Nový komisár Európskej únie (EÚ) pre klímu Maroš Šefčovič vyjadril v piatok presvedčenie, že jadrová energia je v boji proti klimatickým zmenám veľmi dôležitá. “Ak sa pozriete na početné prognózy na rok 2050 a neskôr, úprimne, ešte som nevidel prognózu, ktorá by naznačovala, že klimatickú neutralitu možno dosiahnuť bez jadrovej energie,” povedal na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

19:09

Azerbajdžan v piatok oznámil, že do prevažne Arménmi obývanej enklávy Náhorný Karabach dopravil potraviny a ďalšiu humanitárnu pomoc. Došlo k tomu dva dni po tom, čo tamojšia separatistická vláda súhlasila s prímerím po krátkych, ale intenzívnych bojoch s azerbajdžanskými jednotkami.

19:07

Indický lunárny rover a pristávací modul zatiaľ nereagovali na pokusy odborníkov obnoviť s nimi komunikáciu.

Indická organizácia pre vesmírny výskum (ISRO) to uviedla na X (predtým Twitter).

“Prebiehajú pokusy o nadviazanie komunikácie s pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragyan s cieľom zistiť ich stav po prebudení z hibernácie. Zatiaľ od nich nebol prijatý žiadny signál. Pokusy o nadviazanie kontaktu budú pokračovať,” uvádza sa vo vyhlásení ISRO.

19:06

Ruské ministerstvo obrany: V súlade s dohodami o zastavení nepriateľských akcií začali karabašské ozbrojené formácie odovzdávať zbrane a vojenské vybavenie pod kontrolou ruských mierových síl.

Ruské mierové sily zaznamenali počas dňa dve porušenia prímeria v Náhornom Karabachu, bez obetí.

18:36

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pricestovali v piatok na záver návštevy Francúzska do mesta Bordeaux na juhozápade krajiny. V radničnej záhrade zasadili dub.

18:16

Normalizácia vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou je “na dosah ruky”, vyhlásil v piatok na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že Palestínčania by nemali dostať možnosť tento krok vetovať.

18:06

Väznený ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj je opäť v trestnej cele. Jeho v poradí dvadsiaty “pobyt” na samotke bude trvať štyri dni. Táto informácia bola podľa agentúry DPA zverejnená v piatok na platforme X prostredníctvom kanálu Alexey Navalny, ktorý spravujú politikovi spolupracovníci na slobode.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bociany stoja vo svojom hniezde a obloha sa sfarbuje dočervena pred východom slnka v meste Wehrheim pri Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vložte sódu bikarbónu do rúry a váš dom sa rozžiari. Tento liek porazí ocot

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nie každý vie, že sóda bikarbóna sa dá rýchlo premeniť na ďalší čistiaci prostriedok, ktorý je obľúbenou zložkou mnohých pracích prostriedkov. Je to zjavne sóda. Využitie v domácnosti je naozaj široké. Prečo sa oplatí používať sódu?

Vezmite si lepiacu pásku a pripevnite ju na kefu. Neunikne Vám už nič

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jedným z čistiacich doplnkov, ktoré má každý z nás, je zametacia kefa. Doma ju používame neustále, no málokto má rád zametanie. Existuje však jeden šikovný trik, ktorý túto činnosť značne uľahčí a urýchli. Urob len jednu vec.

Nenechajte sa oklamať kopcami na trávniku. Nie je to krtko! Vložte vetvičky do otvoru a vyhnajte škodcu

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Všimli ste si, že nejaké zviera začalo okusovať rastliny vo vašej záhrade? Pozor, nemusí to byť krtko ani kuna. Vo vašej záhrade sa možno usadil hryzec vodný, ktorý je oveľa nebezpečnejší ako iní škodcovia.

Nastrúhajte ho a vložte do vrecka. Tento trik raz a navždy vyženie mole z vášho šatníka.

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odevné mole môžu napáchať veľa škody. Ak ich v šatníku zbadáte, ihneď zakročte a zbavte sa problému raz a navždy. Účinným zásahom sa odevné mole stanú minulosťou. Ako sa ich zbaviť? Stačí použiť obľúbenú zložku.

Zostali vám zemiaky od večere? Pridajte syr a pripravte niečo, za čo vás rodina obdaruje zlatom

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Často sa stáva, že nám z večere zostanú zemiaky. Po zohriatí už nie sú také dobré. Čo teda robiť so zemiakmi z večere? Máme niečo jednoduché, lacné a také chutné, že sa nám zbiehajú slinky. Takýto koláč si neobjednáte v žiadnej reštaurácii a my…

Armádny Magazín

Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

0 icon

USA, 22.september 2023 - Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského min

"Putinove kliešte: od Severnej Kórey po Karibské more

0 icon

Rusko, 22. september 2023 - Ak by niekto v roku 2014 v centrále NATO navrhol, že Rusko by mohlo na vojenské zosilnenie okolo svojich hraníc reagovať rozsiahlym strategickým manévrom, vyvolalo by to len blahosklonný úsmev. Všetko, čo mala Ruská federácia v tom čase k dispozícii na použitie v zahraničí, bola…

"Zelenského zlá chvíľa": Seymour Hersh sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb

0 icon

Ukrajina, 22.september 2023 - Seymour Hersh vo svojom článku pod názvom "Zelenského zlá chvíľa" sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb. Rusko na Ukrajine zvíťazilo, protiofenzíva zlyhala, ale Biely dom naďalej klame. "Mnohí v americkej spravodajskej komunite sa domnievajú, že demoralizo

Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

0 icon

USA, 22.september 2023 - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní s

Antonio Guterres: Medzinárodný menový fond nepomáha chudobným krajinám

0 icon

USA, 21.september 2023 - Medzinárodné finančné inštitúcie, najmä MMF a Svetová banka, sú už dlho pod paľbou kritiky verejnosti a dokonca aj vládnych predstaviteľov v mnohých krajinách sveta. Tieto inštitúcie pracujú pre bohaté krajiny Západu. A chudobné krajiny, ktoré sa dostali do sietí MMF a SB, začínajú žiť podľa kánonov…

TopDesať

Jednoduché cviky pred spaním na zoštíhlenie nôh!

0 icon

Fitness tréneri tvrdia, že najdôležitejšia vec pri cvičení je vytrvalosť. Buďme však k sebe úprimní: každodenné cviky nie sú práve najvzrušujúcejšie. Je ľahšie usilovať sa o dokonalé tvary s náležitou usilovnosťou, ak viete, že vám cvičenie nezaberie veľa času. Krátka zostava vyvinutá známou americkou trénerkou celebrít Tracy Andersonovou pomáha odstrániť…

Takto vyzerajú posledné Miss Universe v súkromí

0 icon

Všetky spĺňajú rovnaké kritériá výnimočnej krásy, ale za žiarivou korunkou si každá Miss Universe razí inú, no rovnako inšpiratívnu životnú cestu. A keď sa so svojimi miliónmi sledovateľov podelia o záblesky zo svojho každodenného života, objavíme výrazné osobnosti týchto žien. To nám opäť dokazuje, že keď sa v jednej osobe…

Koľko trojuholníkov vidíte? Táto hádanka vás poriadne potrápi

0 icon

Koľko trojuholníkov vidíte na tomto obrázku? Táto hádanka vás poriadne potrápi. Hádanka vyzerá jednoducho, no dokáže potrápiť aj tých najbystrejších a najpozornejších ľudí. Kumar Ankit, študent inžinierstva z Indie, navrhol a poslal túto geometrickú hádanku do Quora, čím vyzval používateľov, aby našli všetky skryté trojuholníky na tomto obrázku (nič nie je…

Aj riešenie problémov sa môže stať naozajstnou zábavou

0 icon

Jednou z perfektných ľudských vlastností je vynaliezavosť. Aj vďaka tejto charakteristike môže byť riešenie problémov obrovskou zábavou. Podobná vynaliezavosť, akú môžeš vidieť na nasledujúcich fotografiách, má v sebe takmer každý z nás. Je schovaná v našom vnútri a je len na nás, ako s ňou dokážeme pracovať. Práve vďaka takýmto…

Depresia trápi mnoho ľudí. Pomôcť im dokážu mozgové implantáty

0 icon

Experimentálna operácia, ktorá vysiela elektrinu do mozgu, môže priniesť úľavu od duševných porúch, medzi ktoré patrí aj depresia. V horúce slnečné nedeľné popoludnie na Manhattane sa pre Jona Nelsona zastavil čas. Stál na chodníku a lúčil sa so svojimi tromi deťmi, ktoré prišiel do mesta vyzdvihnúť starý otec z Long…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali