Branislav Fábry: Útok na Sýriu a hrozba tretej svetovej vojny?

Bratislava 19. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

 

V noci na 14. apríla 2018 podnikli vojská USA, V. Británie a Francúzska vojenský útok na sýrske územie, ktoré sa nachádza pod kontrolou prezidenta B. Asada. Napriek tomu, že situácia bola veľmi napätá i v minulosti, práve týmto útokom sa zásadne zvýšilo riziko priamej vojenskej konfrontácie medzi Západom a Ruskom.

K podobnému scenáru síce zatiaľ nedošlo, avšak nárast napätia môže pri ďalších podobných útokoch skončiť globálnou katastrofou. Situáciu zhoršuje aj narastajúca iracionalita a klesajúci rešpekt k právnym pravidlám, najmä v západnom svete, ktorý sa v minulosti vlády práva bytostne dovolával.

Na snímke útok na hlavné mesto Sýria Damašk

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

Vojenské agresie USA v Sýrii v 21. storočí

Protiprávnosť vojenskej agresie

Iracionalita v rozhodovaní a rastúce napätie

Slovensko a člen EÚ a NATO

 

Vojenské agresie USA v Sýrii v 21. storočí

Útok zo 14. apríla nie je žiadnou novinkou, ale len pokračovaním množstva podobných útokov, ktoré západné mocnosti podnikli proti sýrskemu štátu v 21. storočí. USA viedli voči Sýrii B. Asada konfrontačnú politiku ešte pred tzv. arabskou jarou. Vzájomné vzťahy neboli nikdy ideálne, prudko sa však zhoršili v roku 2003, keď sa Sýria nepridala k tzv. koalícii dobrovoľníkov proti Iraku. USA proti Sýrii zaviedli hospodárske sankcie (tzv. Syria Accountability Act) a pokúsili sa obviniť B. Asada i zo zosnovania atentátu na libanonského premiéra R. Harírího v roku 2005. Iniciovali kvôli tomu dokonca tribunál OSN pre Libanon, ten však dodnes žiadnu zodpovednosť B. Asada nezistil. V roku 2008 USA na Sýriu priamo vojensky zaútočili kvôli údajnému pobytu extrémistov z Iraku. Absurdné na tom celom bolo, že po roku 2003 do Sýrie kvôli vojne v Iraku ušlo vyše milióna Iračanov a USA potom obviňovali Sýriu, že poskytuje útočisko extrémistom z Iraku…

V roku 2011 sa prezident B. Obama vyjadril jasne, keď povedal: „Asad musí odísť!“ Na presadenie tohto cieľa chcel v auguste 2013 využiť aj informácie o údajnom použití chemických zbraní voči civilistom zo strany sýrskej vlády. Napriek tomu, že dôkazy boli málo presvedčivé, USA začali pripravovať intervenciu podľa líbyjského vzoru. Intervencii sa nakoniec podarilo zabrániť len kvôli postoju Ruska a dohode o likvidácii chemických zbraní v Sýrii. USA však napriek tomu začali v roku 2014 vojenskú intervenciu v Sýrii, údajne kvôli vojne proti hnutiu ISIL. Hnutie ISIL však bolo v rokoch 2015-17 bolo hnutie porazené vládnymi vojskami za pomoci Ruska a Iránu. Preto sa USA vrátili k tradičnej rétorike o chemických zbraniach ako dôvode pre intervenciu. Uvedená téza bola použitá už v apríli 2017, keď slúžila ako legitimizácia pre útok USA na sýrsku leteckú základňu. Podobné obvinenia proti sýrskej vláde zazneli i v júni 2017 či vo februári 2018, keď kvôli údajnému použitiu chemických zbraní USA opäť zaútočili na Sýriu. Útoky z apríla 2018 sú tak len pokračovaním trendu, hoci rétorika USA je tento krát ostrejšia.

O použití chemických zbraní sýrskym režimom možno pritom oprávnene pochybovať. Všetky doterajšie dôkazy boli veľmi subtilné a motív veľmi pochybný. Chemický útok v Dúme sa údajne uskutočnil 7. apríla 2018, keď už bojové akcie v oblasti boli dávno rozhodnuté. Protichemickí experti OPCW mali začať svoje vyšetrovanie v Dúme 14. apríla, teda práve v deň, keď začal útok USA a ich spojencov. Otázka znie: prečo by mal vládnuci režim, ktorý v Dúme zvíťazil, použiť chemické zbrane a zvyšovať tým riziko zahraničnej intervencie? Núka sa dokonca otázka, či teórie o chemických útokoch na civilistov nemajú plniť podobnú úlohu, akú plnila teória o chemických zbraniach v Iraku. Nielen v Dúme, ale vlastne v celej Sýrii totiž práve protivládne sily súrne potrebujú ozbrojenú pomoc zvonku a „chemické útoky proti civilistom“ poskytujú zámienku pre západnú intervenciu. O tom vie veľmi dobre i prezident B. Asad.

 

Protiprávnosť vojenskej agresie

Nech už však sýrsky konflikt vnímame akokoľvek, je potrebné si uvedomiť, že Sýria je podľa medzinárodného práva stále suverénnym štátom a teda sa voči nej uplatňuje princíp zvrchovanej rovnosti štátov podľa článku 2 Charty OSN. Z toho vyplýva, že žiadny iný štát nesmie na území Sýrie vojensky pôsobiť bez súhlasu vlády alebo bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Čl. 33 Charty OSN tiež jasne uvádza, že strany sporu majú sa usilovať o vyriešenie sporov predovšetkým rokovaním, vyšetrovaním, sprostredkovaním, atď.“ Aj definícia agresie ako ju schválilo Valné zhromaždenie OSN (č. 3314/1974) jednoznačne potvrdzuje, že USA a ich spojenci sa na území Sýrie dopúšťajú aktov agresie.

Žiaľ, agresie USA a spol. bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN sa v 21. storočí stali normálnym postupom. Od agresie v Juhoslávii 1999 a v Iraku 2003 sa inštitúcie OSN oslabili a aj ďalšie mocnosti, napr. Rusko, prestali rešpektovať pravidlá OSN. Západné mocnosti kritizujú OSN a odvolávajú sa na fakt, že postup v Bezpečnostnej rade OSN marí Rusko svojim vetom. Práve kvôli „problému“ s vetom Ruska sa v rozhodovacích štruktúrach Západu objavila téza, že keď Bezpečnostná rada OSN nedokáže vyriešiť všetky existujúce krízy, možno ju obchádzať. Lenže z faktu, že OSN nedokáže vždy zabezpečiť mier, nemožno odvodiť právo kohokoľvek na jednostrannú ozbrojenú intervenciu. Príklady intervencií, ktoré západné mocnosti vykonali bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN potvrdili, že výsledkom takéhoto postupu nebolo nastolenie mieru, demokracie či ľudských práv, ale nárast humanitárnej katastrofy. Najflagrantnejším príkladom bola agresia v Iraku.

Cieľom západných štátov na Blízkom Východe nemožno príliš dôverovať ani v súčasnosti. Na jednej strane hovoria, že chcú zastaviť humanitárnu katastrofu v jednej krajine regiónu (Sýria), na druhej strane však otvorene podporujú vojenskú intervenciu Saudskej Arábie v inej krajine Blízkeho Východu (Jemen), čím tamojšiu humanitárnu katastrofu iba zhoršujú. Treba tiež vidieť, že USA majú na vojne v Sýrii vlastný záujem. Ten sa týka hlavne ich úlohy na celom Blízkom Východe, kde v 21. storočí USA jasne dominovali, avšak vojna v Sýrii ukázala limity ich moci. Najmä Rusko, ale čiastočne aj Irán demonštrovali, že sú ochotní vlastné záujmy brániť i proti vôli Západu. To je pre USA problémom, pretože ich dominantné postavenie vo svete úzko súvisí s ich postavením hegemóna na Blízkom Východe

 

Iracionalita v rozhodovaní a rastúce napätie

Na udalostiach z apríla 2018 je však najstrašnejší cynický spôsob diskusie o možnej vojne s Ruskom. D. Trump to vyjadril na twitteri takto:

„Rusko sľubuje, že zostrelí všetky strely v Sýrii. Pripravte sa Rusko, pretože prídu, pekné a nové a „chytré!“ Nemali by ste byť partnermi zvieraťa, ktoré zabíja plynom, zabíja svojich ľudí a teší sa tomu!“

Taktiež sa vyjadril, že vzťahy s Ruskom sú „najhoršie v celej histórii, vrátane Studenej vojny“ Žiaľ, na Západe sa dnes príliš nevážia slová, často sa hovorí o vojne ako o hre a o obetiach vojenských intervencií ako o štatistike.

Táto dehumanizácia vojny je sprevádzaná aj vysokou mierou iracionálnej rétoriky. Medzi oficiálne tvrdenia vysokých predstaviteľov západných mocností patria tvrdenia o ruskom zasahovaní do volieb v USA, či tvrdenie o zapojení Ruska do útoku na P. Skripala alebo obvinenia o Asadovom používaní chemických zbraní. Všetky tri tvrdenia sú pochybné, dôkazy úplne nedostatočné, navyše práve napätie v Sýrii veľmi spochybňuje tézu, že by práve Rusi pomohli D. Trumpovi k zvoleniu. Zaujímavé je aj porovnanie súčasnej situácie s rokom 2003. Vtedy sa USA a spol. aspoň pokúšali v OSN prezentovať nejaké dôkazy o chemických zbraniach v Iraku, dnes sa o žiadny dôkaz ani len nesnažia. Stačí vyhlásenie, že vládne orgány majú dôkazy, skorumpované médiá rozbehnú vojnovú kampaň, zaplatení analytici vyhlásia, že treba veriť spojencom a vojna sa môže začať. Smutné na tom je, že existuje taká časť spoločnosti, ktorá tento zvrátený postup schvaľuje.

Vo vojne v Sýrii nie je nikto bez viny, ani prezident B. Asad, ani žiadny z jeho oponentov, ale ani zahraniční interventi. Situáciu preto treba vidieť inak než čierno-bielo. Pokus zobrazovať prezidenta B. Asada ako „zviera“ (vyjadrenie D. Trumpa) a západných interventov ako sily dobra, je nezmyselný. Zvlášť nebezpečná je ale snaha zvyšovať konfrontáciu s Ruskom v Sýrii a súčasne obmedzovať možnosti diplomatického riešenia sporov. Americký útok na Sýriu bol sprevádzaný novou vlnou protiruských sankcií a nastal krátko po vyhostení početnej skupiny ruských diplomatov kvôli mysterióznemu prípadu Skripal. Možnosti racionálneho dialógu Ruska a Západu sa neustále znižujú a hoci tentokrát spory neprerástli do priamej vojenskej konfrontácie, v budúcnosti môže nastať.

Napätie medzi Ruskom a USA na Blízkom Východe bude zrejme narastať v máji 2018, keď prezident D. Trump oficiálne odstúpi od jadrovej dohody s Iránom. Tento fakt, súčasne s nástupom tvrdých kritikov Iránu ako J. Bolton a M. Pompeo do najvyšších funkcií môže viesť k ďalším napätiam i v Sýrii. Irán rozhodne nepredstavuje hlavnú hrozbu pre mier na Blízkom Východe. V roku 2016 vydal na zbrojenie asi 12 miliárd dolárov, čo je neporovnateľne menej než hlavní spojenci USA v regióne – Saudská Arábia 63 miliárd a SAE 22 miliárd. Irán je podľa výdavkov na zbrojenie medzi krajinami Blízkeho Východu až na piatom mieste (po S. Arábii, SAE, Izraeli a Turecku). Navyše v situácii, keď jadrové zbrane vlastnia niektorí regionálni rivali Iránu (Izrael, Pakistan), treba brať iránske obavy naozaj vážne.

Vyvrcholenie krízy môže nastať počas MS vo futbale, ktoré sa začnú 14. júna 2018 v Rusku. Aj prevrat na Majdane vyvrcholil počas veľkého športového podujatia, počas ZOH 2014 v Soči. Niektorí západní politici zrejme predpokladajú, že Rusko nebude chcieť ohroziť úspech podujatia a bude menej asertívne v Sýrii. To sa môže ukázať ako veľmi nebezpečný predpoklad. V Rusku so zneužívaním športových podujatí na politické ciele počítajú a aj diskriminácia ruských športovcov počas ZOH 2018 naladila tamojšiu verejnosť protizápadne. Pri jestvujúcej miere iracionality a znižovaní množstva diplomatických kanálov sa situácia môže vymknúť spod kontroly a pokiaľ sa bude s pojmom „ultimátum“ zaobchádzať tak ľahkovážne ako v kauze Skripal, globálna katastrofa môže reálne nastať.

 

Slovensko ako člen EÚ a NATO

Súčasná situácia je veľmi nebezpečná aj pre spojencov USA ako napr. Slovensko. Napriek zložitej situácii je treba vystupovať jednoznačne v prospech mierových riešení. V kauze Skripal prejavila vláda rozumný postoj, za ktorý si zaslúži uznanie. Hoci sa v médiách rozbehla štvavá kampaň proti vláde za jej postoj, vláda sa zachovala správne. Je neprípustné, aby médiá a politickí aktivisti nahradzovali vyšetrovateľov i sudcov a ukladali sankcie. To platí nielen pre kauzu J. Skripala, ale aj pre prípad J. Kuciaka. Tlak na vládu sa však bude v najbližšej dobe ešte zvyšovať. Práve v čase novej agresie na Blízkom Východe musí Slovensko zaujať jasný postoj k takémuto typu intervencií. Je jasné, že Slovensko nedokáže zastaviť vojenskú mašinériu veľmocí, veď si stačí si spomenúť ako USA a spol. reagovali pri irackej kríze na veto Nemecka a Francúzska v NATO roku 2003.

Na druhej strane pripraviť sa treba aj na máj a jún 2018, keď sa bude diskutovať o odstúpení USA od jadrovej dohody s Iránom, ale aj na provokácie počas MS vo futbale v Rusku. Slovensko by malo podporovať dodržanie zmluvy a v rámci EÚ vždy podporiť to stanovisko, ktoré bude usilovať o zmier s Iránom. Slovensko by však malo urobiť vo vzťahu k NATO aj ďalšie kroky. Keďže si plníme aj nezmluvné záväzky o navyšovaní zbrojenia a po obrnených vozidlách za 1,2 miliardy ideme realizovať aj nevýhodný nákup lietadiel F-16 od USA za tri miliardy, mali by sme našich spojencov upozorniť aj na ich záväzky. Tie vyplývajú zo Severoatlantickej zmluvy, ktorá v čl. 1 uvádza: „Zmluvné strany sa zaväzujú, ako je uvedené v Charte Spojených národov, riešiť akékoľvek medzinárodné spory, do ktorých môžu byť zapojené, mierovými prostriedkami tak, aby nebol ohrozený medzinárodný mier, bezpečnosť a spravodlivosť a zdržia sa vo svojich medzinárodných vzťahoch hrozby silou alebo použitia sily akýmkoľvek spôsobom nezlučiteľným s cieľmi Spojených národov.“

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Súkromné ZP sú s prepoisťovaním spokojné, VšzP chcela zabrániť odchodu ľudí

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Súkromné zdravotné poisťovne Union a Dôvera privítali výsledky prepoisťovacej kampane, v ktorej získali viac nových klientov, ako im ubudlo. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá v konečných výsledkoch klientov stratila, hovorí, že cieľom bolo hlavne zabrániť odchodu poistencov "Nové predstavenstvo ihneď po svojom…

Minister Mičovský odvolal šéfa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský v piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu. „Dôvodom na odvolanie generálneho riaditeľa Mateja Vigodu je zdynamizovanie transformačných procesov a nastavenie účinnej obchodnej politiky,“ vyjadril sa minister Ján Mičovský. Dočasne povereným…

Morawiecki hovoril s Merkelovou o rozpočte EÚ, ktorý chce Varšava vetovať

0 icon

Varšava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poľský premiér Mateusz Morawiecki potvrdil nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, že jeho krajina je pripravená zablokovať budúci sedemročný rozpočet Európskej únie (EÚ) a balík pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu. Politik na sociálnej sieti Facebook napísal, že sa…

Bratislavská arcidiecéza spustila profil na sociálnej sieti Facebook

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:Facebook)   Bratislavská arcidiecéza spustila svoj profil na sociálnej sieti Facebook. Prostredníctvom nej túži komunikovať s ľuďmi o aktuálnych témach, informovať ich o udalostiach v arcidiecéze a prinášať im povzbudenie. Nájdete ju s novým logom pod názvom Bratislavská arcidiecéza Bratislavská arcidiecéza vznikla po reorganizácii rímskokatolíckych…

Mikas: „Epidemiologická situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení.“ Lebo prevádzkari ich podľa neho už teraz obchádzajú svojimi nedokonalými terasami

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Epidemiologická situácia v SR je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení. V súvislosti s možným otváraním reštauračných prevádzok to na piatkovej tlačovej konferencii uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas Reagoval tak aj na správy o tom, že najnovšie nariadenie hygienikov…

Ukrajina hlási ďalší rekordný prírastok prípadov

0 icon

Kyjev 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Ukrajinské úrady hlásia druhý deň v rade rekordne vysoký denný prírastok prípadov nákazy koronavírusom. Minister zdravotníctva Maksym Stepanov v piatok oznámil, že zaznamenali 16 218 nových infekcií, čo je o takmer 900 viac ako deň predtým a zároveň najviac od začiatku pandémie Celkovo je…

Zabili popredného jadrového vedca, minister zahraničia naznačuje účasť Izraela

0 icon

Dubaj 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Fars News Agency)   V Iráne v piatok zavraždili popredného jadrového vedca. Mohsena Fachrízádeha, ktorý podľa Izraela viedol vojenský jadrový program, zabili v meste Absard pri Teheráne ozbrojenci. Vedec zomrel v miestnej nemocnici po tom, čo sa ho lekárom nepodarilo oživiť Štátna televízia informovala, že Fachrízádeha…

Situácia sa na Slovensku údajne otáča, Krajčí tvrdí, že počty infikovaných budú v najbližších týždňoch rásť. Sprísňujú sa opatrenia na hraniciach, pendleri už len tak „naľahko“ neprejdú

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Situácia sa na Slovensku otáča, počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Na tlačovej besede k epidemiologickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Tento predpoklad podľa neho potvrdzuje aj reprodukčné číslo, ktoré stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1 Ako minister…

Šírenie koronavírusu vo Veľkej Británii sa prvýkrát po troch mesiacoch spomaľuje

0 icon

Londýn 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Šírenie pandémie koronavírusu vo Veľkej Británii sa podľa zdravotníckych predstaviteľov krajiny prvýkrát po troch mesiacoch pravdepodobne spomaľuje. Vládny vedecký poradný výbor uviedol, že takzvané reprodukčné číslo, vyjadrujúce počet ďalších ľudí, ktorých môže nakaziť infikovaná osoba, sa v súčasnosti nachádza v pásme medzi 0,9 až…

Bývalá poradkyňa Mečiara nemá informácie o príprave vraždy Volzovej

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V kauze prípravy vraždy podnikateľky Sylvie Klaus Volzovej dnes pred senátom Okresného súdu Bratislava II vypovedala Anna Nagyová Mojžišová, ktorá v 90-tych rokoch viedla kanceláriu predsedu vlády Vladimíra Mečiara (expremiér za HZDS). Podľa vlastných slov však o prípade nemá žiadne informácie. Spomedzi štvorice…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

Peter Švec

Odstráňme systémovú nespravodlivosť spôsobenú nepripravenosťou vládcov!

0icon

V živote ľudí existujú tri základné túžby. Prvou je túžba po prežití, teda schopnosti postarať sa o základné životné potreby pre seba a svojich blízkych, vrátane potomstva. Druhou je túžba po bezpečnosti vo všetkých aspektoch, vrátane ochranných funkcií, táto zahŕňa aj aspekty prvej túžby: prežitia. Treťou je túžba po spravodlivosti, takisto vo všetkých…

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

0 icon

Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

0 icon

Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

0 icon

Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

0 icon

Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

Vo svete IT

Black Friday: Získajte trvalú aktiváciu Windows 10 za zlomok pôvodnej ceny vrátane ďalšieho softwaru

0 icon

Microsoft  s Windowsom 10 stále napreduje dopredu a nijak tomu nie je ani v poslednej dobe. Ak si plánujete kúpiť nový počítač alebo spraviť upgrade staršieho softwaru (napr. z Windows 7) na novší, tak práve teraz máte príležitosť tak spraviť. Cena Windowsu 10 je častokrát privysoká Ako dobre už asi…

Takto vyzerá aktualizovaný rebríček 105 najlepších fotomobilov. Ako dopadlo vaše zariadenie?

0 icon

Približne 2 mesiace dozadu sme vám priniesli rebríček najlepších fotomobilov vytvorený na základe dát DXOMARK. Okrem toho, že medzičasom bolo predstavených viacero nových modelov smartfónov, ktoré otriasli rebríčkom, tak zároveň odborná porota poupravila metodiku hodnotenia zariadení. Toto sú najlepšie fotomobily dostupné na trhu V rebríčku nižšie celkovo nájdete 105 smartfónov…

Nové výpočty naznačujú, že by sme mali aktualizovať naše vesmírne mapy. Nachádzame sa totiž inde, ako sme si mysleli

0 icon

Nové mapy Mliečnej dráhy naznačujú, že Slnečná sústava by sa mohla nachádzať úplne inde, než sme si doteraz mysleli. Astronómovia sa domnievajú, že by to mohlo byť oveľa bližšie k supermasívnej čiernej diere, ktorá sa nachádza v jadre našej galaxie. Píše o tom portál Science Alert. Modely ukazujú, že nie…

V ktorých krajinách Európy je pevný internet najdostupnejší? Na Slovensku ho vôbec nemáme drahým!

0 icon

Hoci internet je dostupným viac menej v každom regióne sveta, tak jeho cena je odlišnou. Nehovoríme však o rozdieloch na úrovni centov, či pár €, ale výraznejších. V niektorých krajinách sú rozdiely dokonca v desiatkach €. Nie  je to však prípad Európy, kde sú ceny relatívne nízke, hoci rozdielne. Spoločnosť…

Pozor! Slováci hlásia podvodné správy, v ktorých sa píše, že ste vyhrali peniaze. Ide o podvod!

0 icon

Slováci vo zvýšenej miere hlásia podvodné správy od odosielateľa „Žrebovanie“, v ktorej sa píše, že ste vyhrali 800€. Ide však o podvod. Na tému upozorňuje Polícia SR prostredníctvom sociálnej siete Facebook. „AKTUÁLNE: SLOVÁKOV SA POKÚŠA OKRADNÚŤ TÁTO PODVODNÁ STRÁNKA Viacerí ste nás upozornili na stránku „Zrebovanie.“, ktorá vám dnes odoslala…

Armádny Magazín

Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labour

Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

0 icon

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videl

Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

0 icon

Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

0 icon

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

0 icon

Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA