Blufovanie, hrozby a pokusy o nátlak. Sú pripravení Američania naozaj na vojnu vo Venezuele?

Caracas 5. februára 2019 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

 

Portál RusVesna informuje o situácii vo Venezuele. Maduro začal formovať oddiely domobrany, približne 2 milióny domobrancov má pomôcť venezuelskej armáde odraziť prípadný útok amerických agresorov a ich spojencov

Na snímke venezulský prezident Nicolás Maduro

Podľa Madura “perspektíva občianskej vojny vo Venezuele závisí od stupňa americkej agresivity”. Maduro rovnako odmietol arogantné ultimátum zo strany Kanady a niektorých štátov Európskej únie. Venezuela je zvrchovaný štát a európske elity v područí USA nemajú žiadne právo Venezuele a jej ľudu prikazovať, či majú Venezuelci vypísať dodatočné prezidentské voľby, alebo nie.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Washington už ani neskrýva svoje ciele a kroky, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom. Cieľom Američanov je zmeniť režim vo Venezuele za každú cenu. Vojenskí experti zvažujú možnosti Američanov v konflikte vo Venezuele.

Venezuela má jednu z najmodernejších armád v Latinskej Amerike. Ak okrem armády budú mať Venezuelčania k dispozícii aj 2 milióny domobrancov, Američanov bude určite čakať množstvo problémov. “Nikoho zvonku nenecháme zasahovať do našich vnútorných vecí,” uviedol doslovne Maduro.

Trump pred niekoľkými hodinami vo vysielaní pre americkú spoločnosť CBS uviedol, že USA zvažujú ako jeden z variantov aj vojenský útok voči Venezuele, nechcel však bližšie danú situáciu komentovať. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na Trumpove slová reagoval slovami: “Včera Trump povedal, že  zvažuje aj možnosť vojenského útoku na Venezuelu. Ide o porušenie medzinárodného práva”. Vyslanec Venezuely v OSN Samuel Moncada takisto informoval, že USA sú pripravené zaútočiť na Venezuelu. “Nie sme povinní plniť Trumpove príkazy a nebudeme obeťou len preto, aby si Trump zachránil svoju prezidentskú kožu (v zápase s protitrumpovskými elitami v USA)” uviedol venezuelský vyslanec Moncada.

Podľa ruského experta Nikolaja Kalašnikova, v prípade ak Američania naozaj zaútočia vo Venezuele, očakávajú ich veľké problémy. Venezuelská armáda patrí k najsilnejším armádam Latinskej Ameriky a Američania budú mať v prípade útoku vysoké straty. Kalašnikov takisto upozornil na skutočnosť, že pred dvoma dňami venezuelské vojenské jednotky za pomoci tajnej služby rozstrieľali skupinu nájomných zabijákov z Kolumbie, ktorú dodali narkokartely. Táto skupina mala podľa vzoru ukrajinského Majdanu útočiť v Caracase a radikalizovať situáciu. Likvidácia celej bandy znamená, že Američanom nevyšiel jeden z dôležitých krokov.

Podľa ruských expertov najpravdepodobnejšie útok voči Venezuele príde z Kolumbie, z Kolumbie je lepšia možnosť logisticky pokryť potreby útočiacich jednotiek. Z územia Brazílie by bolo útok ťažšie uskutočniť, pretože tu je pomerne kompaktná džungľa a riedke osídlenie. O vyslaní amerického kontingentu 5 tisíc vojakov do Kolumbie už hovoril aj Trumpov poradca Bolton.

Treba si však uvedomiť, že ani v najlepších obdobiach tlaku na Asada v Sýrii Američania osobne veľmi nebojovali, dávali radšej prednosť tomu, aby útočili proti sýrskym vládnym jednotkám proamerické arabské skupiny, vyzbrojené Američanmi. (Rovnako na Ukrajine, umierať majú Ukrajinci a nie Američania). Ruskí odborníci takisto poukazujú na skutočnosť, že bojová hodnota Arabov je podstatne nižšia ako bojová hodnota juhoamerických vojakov, okrem Iráncov, Rusov a Číňanov sú podľa ruských informácii vo Venezuele aj kubánski vojenskí špecialisti a jednotky. Iránci a Rusi nakoniec zlikvidovali bojový potenciál proamerických bánd v Sýrii, podobný scenár je teda dosť reálny aj vo Venezuele, kde sú navyše náročnejšie bojové podmienky ako v Sýrii.

Takže z americkej strany môže ísť len o blufovanie. Američania dokážu zorganizovať majdan, zaviesť sankcie a vyvinúť politický tlak. Ak to však americký oponent ustojí, americké možnosti sa značne zmenšia. Momentálne  Američania ako je ich zvykom  nastrčili do prvého radu svojich vazalov  v podobe proamerických elít Kanady, Nemecka, Francúzska, Británie, Holandska, Švédska, viacerých štátov Latinskej Ameriky, ktorí takisto ako Američania podporujú samozvanca Guaida a s ich pomocou vyvíjajú na Venezuelu ekonomický, psychologický, ekonomický a politický nátlak. Maduro však s pomocou Ruska, Číny, Iránu, Kuby, Nicaraguy či Bolívie americkému tlaku dosiaľ úspešne odoláva. Ruský vojenský expert Vladimir Batjuk upozorňuje na skutočnosť, že Venezuela a aj ďalšie latinskoamerické štáty sa nachádzajú v sfére pôsobnosti Južného velenia amerických ozbrojených síl. Američania podľa jeho slov nemajú v oblasti Latinskej Ameriky žiadne reálne bojové sily, ktoré by mohli v oblasti nasadiť do bojov. Môžu sa spoliehať len na to, že svoje jednotky poskytnú v prvej fáze len proamerické režimy v Kolumbii, Brazílii či Peru, približne 5 tisíc amerických vojakov na Venezuelu s určitosťou stačiť nebude.

Aby Američania zvýšili svoju vojenskú prítomnosť v regióne, museli by stiahnuť bojové jednotky z iných oblastí. No na Blízkom východe sa situácia vyvíja pre Američanov nepriaznivo, ak sa stiahnu zo Sýrie, Iraku, Afganistanu, či Líbye bude to znamenať koniec americkej dominancie v tejto oblasti, takže tomu sa kritici Trumpa zúrivo bránia. Sťahovanie vojsk z Európy by zase vyvolalo hystériu Ukrajincov, Pobaltia, Poľska a Rumunska, takže ani odtiaľto Američania veľmi bojové jednotky sťahovať nemôžu, musia tu predsa “chrániť Európu a zdržiavať Rusko”.

Podľa Vladimíra Batjuka by vpád Američanov priviedol vo Venezuele ku vzniku partizánskej vojny, išlo by o hybridnú vojnu strednej intenzity. Takýto konflikt by Američania mohli vyhrať len vtedy, ak by mali podporu miestneho obyvateľstva, ktoré pozná miestny terén a museli by sa spoliehať na pomoc miestnych obyvateľov. Vidiek a indiánske obyvateľstvo však stoja za Madurom, rovnako ako veľká časť armády. Kolumbijcov Venezuelčania nemajú veľmi radi, smerom na Brazíliu je džungľa, odtiaľ reálny útok nehrozí. Takisto útok z oblasti Guayany, Surinamu môže priniesť so sebou hrozbu, že vojna ohrozí aj tieto oblasti, takáto destabilizácia celej severnej časti Južnej Ameriky Američanom veľmi nevyhovuje.

Vladimír Batjuk uviedol, že posledná úspešná akcia Američanov v latinskoamerickom regióne sa uskutočnila v roku 1989, kedy Američania pod vymyslenou zámienkou zaútočili na Panamu (cieľom akcie bolo dostať Panamský prieliv pod americkú kontrolu). Obvinili Manuela Noriegu z obchodu s drogami, nedemokratických princípov a následne americké sily rozbili málopočetné panamské vojenské sily, Noriegu uväznili, od Američanov dostal 40 rokov. Noriega umrel vo väzení v roku 2017.

Útok na Panamu však takisto z vojenského hľadiska neprebiehal tak, ako si Američania predstavovali a malá panamská armáda dokázala oveľa silnejších Američanov značne potrápiť. V porovnaní s dneškom však bola americká armáda v roku 1989 podstatne silnejšia a bojaschopnejšia. Podľa Batjuka momentálne Američania okrem Zelených Baretov nemajú reálnu silu, ktorá by bola schopná nasadenia v džungľových podmienkach. Väčšina Zelených baretov však slúži v Iraku, Afganistane, Sýrii, Američania ich nasadzujú aj v Afrike.

Poslať do Venezuely amerických vojakov, ktorí by dokázali dnes úspešne riešiť aj etnické či konfesiálne kontrapartizánske akcie je pre Američanov dnes veľmi ťažké. Nemajú v Latinskej Amerike žiadne bojové základne (výnimkou je Guantanamo na Kube), už skutočnosť, že museli osloviť a zaplatiť kolumbijských žoldnierov blízkych narkomafii má takisto veľkú vypovedaciu hodnotu o možnostiach USA. (Kolumbijcov, Peruáncov či Guatemalcov a Salvadorcov nasadzovali Saudi aj v Jemene, Juhoameričania však nezvládali dobre púštne podnebie, ktoré ich značne vyčerpávalio a mali vysoké straty, Huthiovia juhoamerických saudských žoldnierov likvidovali pomerne úspešne).

Ruský vojenský expert Viktor Murachovskij je takisto presvedčení, že Američania sa zmôžu maximálne na psychologický nátlak. Podľa jeho slov priamy útok Američanov na Venezuelu nie je veľmi reálny. Maduro, ktorý má za chrbtom Rusko, Čínu, Irán či Kubu sa cíti pomerne bezpečne. Murachovskij takisto uviedol, že Rusi dosiaľ nezaznamenali žiadne podozrivé aktivity na amerických vojenských základniach, ktoré by boli dokladom skutočnosti, že Američania sú rozhodnutí na Venezuelu zaútočiť. Ak by však aj k útoku došlo, Američania nezískajú pod kontrolu venezuelskú ropu, ktorá má ekonomicky Američanom pomôcť a venezuelská ropa je hlavným dôvodom amerického útoku.

Podľa Murachovského Rusi vyzbrojili venezuelskú armádu. Venezuelci majú k dispozícii ruské systémy S-300, ruské rakety, tanky, vrtuľníky i delostrelectvo. Vojenskí profesionáli hodnotia venezuelskú armádu ako jednu z najbojaschopnejších armád v Latinskej Amerike. Samozrejme ani Murachovskij a ani Batjuk neodmietajú možnosť, že časť venezuelských vojakov môže prejsť na stranu Guaida.

Američania však nutne potrebujú okamžitú kontrolu venezuelskej ropy, ak sa rozhorí dlhotrvajúci vojenský konflikt v krajine, k venezuelskej rope sa určite nedostanú a americké plány skončia neúspechom. Navyše nasadenie amerických vojakov v džungľových podmienkach určite nebude “prechádzkou ružovým sadom” a straty vo Venezuele budú určite prevyšovať straty v Iraku, Afganistane či Sýrii. A to takisto nie je práve to, po čom by Trump či jeho kritici túžili.

Batjuk sa takisto okrajovo dotkol možností kubánskeho nasadenia vo Venezuele. Podľa jeho slov kubánski inštruktori učili venezuelské špeciálne jednotky technikám, ktoré používali v minulosti Kubánci v Angole či Mozambiku, kde sa Kubánci stretávali v bojoch s podstatne lepšie vyzbrojenými juhoafrickými či rhodézskymi žoldniermi, podporovanými USA, Izraelom či Britániou. Kubánske malé guerillové skupiny dokázali spôsobiť podstatne lepšie vyzbrojeným žoldnierom Západu doslovne “peklo zo života” a v mnohých prípadoch mali dokonca lepšie výsledky ako Sovieti, ktorí ale v Angole či Mozambiku nasadzovali podstatne menšie sily.

 

Video kubánske špeciálne jednotky 

Podľa Batjuka predstava, že Američania, ktorí nedokázali zvíťaziť v Afganistane, Iraku či Sýrii, zvíťazia vo Venezuele nie je veľmi reálna. Američania dokážu Venezuelu rozbiť, ak však nedostanú pod kontrolu venezuelskú ropu, celá akcia voči Venezuele stráca svoj zmysel. Batjuk upozorňuje, že americký neúspech vo Venezuele poukáže na úpadok autority Američanov a Západu, takže Američania sú pod silným psychickým tlakom.  V prípade vojny však Venezuela utrpí značné škody, takisto predstava, že by NATO ochotne na americký príkaz vstúpilo do ďalšieho konfliktu nie je v najbližšej dobe veľmi reálna. S Kolumbijcami by si venezuelská armáda mala poradiť a vyzerá to tak, samotní Američania nemajú dostatok síl, aby sa výraznejšie v konflikte angažovali.

Zatiaľ Guaido usilovne vyzýva venezuelských vojakov a policajtov, aby sa pridali na jeho stranu. Spolieha sa pritom na amerických vojakov, USD a venezuelských dôstojníkov, ktorí sú ochotní nechať sa Američanmi podplatiť. Od udalosti vo Venezuele bude závisieť, či Američania potvrdia svoju autoritu vo svete, alebo ju naopak ju ešte viac stratia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Fiala podá kompetenčnú žalobu na Zemana, ak nevymenuje celú navrhnutú vládu

0 icon

Praha 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Designovaný český premiér Petr Fiala potvrdil, že podá kompetenčnú žalobu na Ústavný súd, ak prezident Miloš Zeman nevymenuje celú jeho vládu. Fiala to povedal v rozhovore pre Českú televíziu (ČT) "Stále verím, že vláda bude vymenovaná ako celok. Ak by pán prezident trval…

Neúspešný kandidát na GP sudca Kliment sa spojil s Tódovou a kvôli paragrafu 363 útočia na Žilinku, upozorňuje Šutaj Eštok

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Dezinformačný Denník N tvrdí, že Najvyšší súd SR karhá šéfa Generálnej prokuratúry Maroša Žilinku za to, že neadekvátne využíva mimoriadny opravný prostriedok vo forme paragrafu 363 Trestného zákona. Týmto spôsobom Žilinka pustil na slobodu viacero obvinených a poukázal na nezákonnosť ich…

Budaj: Stavebný rozvoj v Tatrách je príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt

0 icon

Poprad 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová, Dano Veselský)   Stavebný rozvoj a investičné projekty, na ktoré poukazujú aktivisti z občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry, sú príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt ukrytých v najstaršom národnom parku Slovenska. Uviedol to včera na sociálnej sieti minister životného prostredia Ján Budaj Ide o reakciu na…

Bezpečnostný analytik Bránik tvrdo odkazuje vláde po rozhodnutí o neústavnosti karantény: “Už konečne sklapnú a pochopia, že nie sú pánmi, len najvyššími zo sluhov, aj to len dočasne?”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Včera sme priniesli správu o tom, že Ústavný súd (ÚS) SR vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie. Časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú podľa…

Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR je základom pre rozvoj vedy a výskumu na Slovensku

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian, Dano Veselský, František Iván SITA-Ľudovít Vaniher, Pixabay, Wikimedia)   Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR 2021 – 2027 predstavuje základný rámec pre rozvoj ekosystému výskumu, vývoja a inovácií na Slovensku. Tento strategický dokument schválila vláda na svojom včerajšom rokovaní. Zároveň…

Weiss st.: “Ak chceme postúpiť, v Kodani musíme zvíťaziť”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Futbalistov Slovana Bratislava čaká vo štvrtok na pôde dánskeho FC Kodaň (21.00 h) boj o postup do jarnej časti Európskej konferenčnej ligy UEFA 2021/2022. Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa v snahe získať druhé miesto v tabuľke F-skupiny na diaľku pomerajú s PAOK Solún,…

Západ varoval Dodika pred krokmi vedúcimi k secesii Republiky srbskej

0 icon

Sarajevo 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Západné krajiny upozornili v stredu bosnianskosrbského prezidenta Milorada Dodika na dôsledky akéhokoľvek narušenia všeobecnej rámcovej dohody pre mier v Bosne a Hercegovine. Varovanie prišlo dva dni pred zasadaním parlamentu Republiky srbskej (RS), ktoré bude zamerané na začatie procesu sťahovania sa z centrálnych bosnianskych…

Prerod Sulíkovej SaSky: Z libertariánskej strany bojujúcej za slobodu, ľavicovo-progresivistická banda obmedzujúca práva ľudí

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Strana SaS je vážnym adeptom na rozpustenie Najvyšším súdom   Libertariánske začiatky Politická strana Sloboda a Solidarita - skrátene SaS, bola založená 27. februára 2009. Predsedom sa stal Richard Sulík. Strana sa dostala prvýkrát do parlamentu v roku 2010 a odvtedy…

Barcelona v Lige majstrov končí, postup oslavujú Benfica, Lille a Salzburg

0 icon

Bratislava 9. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader,Armando Franca,Dave Thompson,Antonio Calanni)   Futbalisti Benficy Lisabon, LOSC Lille a FC Salzburg postúpili do jarného osemfinále Ligy majstrov 2021/2022. Benfica zdolala v stredajšom súboji Dynamo Kyjev 2:0 a uchmatla v E-skupine druhú postupovú miestenku na úkor Barcelony, ktorá prehrala v záverečnom 6. kole na…

Novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity bude Ján Hero

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Novým splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity bude Ján Hero. Andrea Bučková na danom poste končí k včerajšiemu dňu Vláda o tom rozhodla na včerajšom rokovaní.    

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

Slavěna Vorobelová

Matovičovci, povinným očkovaním si zlomíte väzy

0icon

Slovensko stráca svoju tvár. Sme svedkami chaotických opatrení, kde nikto nevie, čo ho čaká zajtra a čo si vládna elita na čele s Matovičom zmyslí a vymyslí. Právne princípy prestali platiť a občan je v neistote. Dostala som do správy text, s ktorým by som sa rada podelila, pretože sa…

Jozef Slávik

Pre mňa vôbec nie stratená varta ...

0icon

Keďže sa na situácii ohľadom blokácie mojich blogov nič k lepšiemu nezmenilo, keďže všetko ostalo po starom, ako aj napriek úcte k všetkým mojim čitateľom a diskutérom, je tento môj blog posledným na stránkach blog.hlavné správy.sk, čím zároveň plním aj svoj sľub. Moja inteligencia a naturel mi nedovoľuje, aby som…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 17

0icon

Vážený pán na šnúrke gatí Matoviča visiaci premiér... Už som Ti dávno nepísal lebo popravde ani nebolo o čom. Tvoji podriadení si naháňajú vlastn

Boris Mesár

Dr. Geert Vanden Bossche : Nenechajte si zničiť prirodzenú imunitu očkovaním !

0icon

Dr. Geert Vanden Bossche varoval pred poškodením imunitného systému očkovaných a pred nevyhnutnými vážnymi následkami, ktoré z toho vyplynú.Renomovaný virológ a bývalý vysoký úradník Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov nedávno varoval pred nebezpečenstvami experimentálnych vakcín COVID-19 prenášajúci

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Hasič pokladá veniec kvetov na sochu Panny Márie neďaleko Španielskych schodov počas sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fiala podá kompetenčnú žalobu na Zemana, ak nevymenuje celú navrhnutú vládu

0 icon

Praha 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Designovaný český premiér Petr Fiala potvrdil, že podá kompetenčnú žalobu na Ústavný súd, ak prezident Miloš Zeman nevymenuje celú jeho vládu. Fiala to povedal v rozhovore pre Českú televíziu (ČT) "Stále verím, že vláda bude vymenovaná ako celok. Ak by pán prezident trval…

Neúspešný kandidát na GP sudca Kliment sa spojil s Tódovou a kvôli paragrafu 363 útočia na Žilinku, upozorňuje Šutaj Eštok

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Dezinformačný Denník N tvrdí, že Najvyšší súd SR karhá šéfa Generálnej prokuratúry Maroša Žilinku za to, že neadekvátne využíva mimoriadny opravný prostriedok vo forme paragrafu 363 Trestného zákona. Týmto spôsobom Žilinka pustil na slobodu viacero obvinených a poukázal na nezákonnosť ich…

Budaj: Stavebný rozvoj v Tatrách je príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt

0 icon

Poprad 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová, Dano Veselský)   Stavebný rozvoj a investičné projekty, na ktoré poukazujú aktivisti z občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry, sú príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt ukrytých v najstaršom národnom parku Slovenska. Uviedol to včera na sociálnej sieti minister životného prostredia Ján Budaj Ide o reakciu na…

Bezpečnostný analytik Bránik tvrdo odkazuje vláde po rozhodnutí o neústavnosti karantény: “Už konečne sklapnú a pochopia, že nie sú pánmi, len najvyššími zo sluhov, aj to len dočasne?”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Včera sme priniesli správu o tom, že Ústavný súd (ÚS) SR vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie. Časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú podľa…

Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR je základom pre rozvoj vedy a výskumu na Slovensku

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian, Dano Veselský, František Iván SITA-Ľudovít Vaniher, Pixabay, Wikimedia)   Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR 2021 – 2027 predstavuje základný rámec pre rozvoj ekosystému výskumu, vývoja a inovácií na Slovensku. Tento strategický dokument schválila vláda na svojom včerajšom rokovaní. Zároveň…

Weiss st.: “Ak chceme postúpiť, v Kodani musíme zvíťaziť”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Futbalistov Slovana Bratislava čaká vo štvrtok na pôde dánskeho FC Kodaň (21.00 h) boj o postup do jarnej časti Európskej konferenčnej ligy UEFA 2021/2022. Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa v snahe získať druhé miesto v tabuľke F-skupiny na diaľku pomerajú s PAOK Solún,…

Západ varoval Dodika pred krokmi vedúcimi k secesii Republiky srbskej

0 icon

Sarajevo 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Západné krajiny upozornili v stredu bosnianskosrbského prezidenta Milorada Dodika na dôsledky akéhokoľvek narušenia všeobecnej rámcovej dohody pre mier v Bosne a Hercegovine. Varovanie prišlo dva dni pred zasadaním parlamentu Republiky srbskej (RS), ktoré bude zamerané na začatie procesu sťahovania sa z centrálnych bosnianskych…

Prerod Sulíkovej SaSky: Z libertariánskej strany bojujúcej za slobodu, ľavicovo-progresivistická banda obmedzujúca práva ľudí

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Strana SaS je vážnym adeptom na rozpustenie Najvyšším súdom   Libertariánske začiatky Politická strana Sloboda a Solidarita - skrátene SaS, bola založená 27. februára 2009. Predsedom sa stal Richard Sulík. Strana sa dostala prvýkrát do parlamentu v roku 2010 a odvtedy…

Barcelona v Lige majstrov končí, postup oslavujú Benfica, Lille a Salzburg

0 icon

Bratislava 9. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader,Armando Franca,Dave Thompson,Antonio Calanni)   Futbalisti Benficy Lisabon, LOSC Lille a FC Salzburg postúpili do jarného osemfinále Ligy majstrov 2021/2022. Benfica zdolala v stredajšom súboji Dynamo Kyjev 2:0 a uchmatla v E-skupine druhú postupovú miestenku na úkor Barcelony, ktorá prehrala v záverečnom 6. kole na…

Novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity bude Ján Hero

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Novým splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity bude Ján Hero. Andrea Bučková na danom poste končí k včerajšiemu dňu Vláda o tom rozhodla na včerajšom rokovaní.    

Podkasty

„Hranice môže zmeniť len vojna. Želá si nejaký Slovák alebo Maďar na Slovensku vojnu?“ Pýta sa Anton Hrnko v podcaste HS.

icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook) Môžeme a máme výhrady k maďarskému premiérovi Orbánovi z hľadiska obáv ani nie tak z neho, ako z jeho schopnosti „oblafnúť“ našich terajších lídrov. Mnohí z nich mu totiž nesiahajú ani po členky. Na 26. zjazde svojej vládnej strany Fidesz ako znovuzvolený predseda slávnostne zdôraznil, že Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia, ani nepredajú. Tým len...

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

Slavěna Vorobelová

Matovičovci, povinným očkovaním si zlomíte väzy

0icon

Slovensko stráca svoju tvár. Sme svedkami chaotických opatrení, kde nikto nevie, čo ho čaká zajtra a čo si vládna elita na čele s Matovičom zmyslí a vymyslí. Právne princípy prestali platiť a občan je v neistote. Dostala som do správy text, s ktorým by som sa rada podelila, pretože sa…

Jozef Slávik

Pre mňa vôbec nie stratená varta ...

0icon

Keďže sa na situácii ohľadom blokácie mojich blogov nič k lepšiemu nezmenilo, keďže všetko ostalo po starom, ako aj napriek úcte k všetkým mojim čitateľom a diskutérom, je tento môj blog posledným na stránkach blog.hlavné správy.sk, čím zároveň plním aj svoj sľub. Moja inteligencia a naturel mi nedovoľuje, aby som…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 17

0icon

Vážený pán na šnúrke gatí Matoviča visiaci premiér... Už som Ti dávno nepísal lebo popravde ani nebolo o čom. Tvoji podriadení si naháňajú vlastn

Boris Mesár

Dr. Geert Vanden Bossche : Nenechajte si zničiť prirodzenú imunitu očkovaním !

0icon

Dr. Geert Vanden Bossche varoval pred poškodením imunitného systému očkovaných a pred nevyhnutnými vážnymi následkami, ktoré z toho vyplynú.Renomovaný virológ a bývalý vysoký úradník Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov nedávno varoval pred nebezpečenstvami experimentálnych vakcín COVID-19 prenášajúci

TopDesať

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by ste mali vedieť o spracovaní potravín

0 icon

Prinášame ďalší článok v súvislosti s tým, ako funguje jedlo. Oblasť o to dôležitejšia v tejto COVID-19 dobe. Pozrite sa s nami na to, čo je spracovanie potravín, aké sú ich skryté prísady, či napríklad aj to, čo je surové mlieko bezpečné. Slovo spracovaný sa v dnešnej kultúre pokladá za…

TOP10: Triky, ktoré budeš využívať celý život

0 icon

Zatiaľ čo celý svet zbožňuje superhrdinov, ktorí zachránia svet bez toho, aby si zničili účes, my ti odporúčame pozrieť sa na bežných ľudí, ktorí sú ešte zaujímavejší a ich triky ťa dostanú. Vedia, ako ťa zachrániť pred neočakávaným kýchnutím uprostred rodinnej večere a dokážu opraviť zlomený zips a navliecť ihlu rýchlejšie,…

10+ absurdných máp, ktoré sú také podivné, až sú vtipné

0 icon

Mapy miluje zrejme každý. Možno práve preto, že nám dávajú možnosť cestovať po celom svete, a pritom sa ani nemusieť postaviť zo svojej pohodlnej stoličky. A to platí najmä pre deti internetovej éry a Google Maps či Google Earth. V tomto príspevku však nájdeš pár inak pojatých máp, ktoré si zrejme ešte nevidel.…

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Armádny Magazín

Strategická zmluva: Rusko povolí indickému námorníctvu vstup do Arktídy a jeho vojenských základní

0 icon

Rusko, 9.december 2021 (AM) – Počas rusko-indického summitu strany podpísali dohodu o vzájomnej výmene v oblasti logistiky (RELOS). Podľa zdroja News 18 bude mať táto dohoda veľký význam pre indické ozbrojené sily v kontexte ich nasadenia vo viacerých dôležitých strategických regiónoch.   Dohoda stanovuje osobitný režim využívania vojenských zariaden

Porazil by ZSSR v roku 1945 Spojené štáty?

0 icon

[caption id="attachment_41035" align="alignnone" width="797"] Georgij Žukov, Bernard Montgomery, Konstantin Rokossovskij a Vasilij Sokolovskij (zadný rad, medzi Montgomerym a Rokossovským) v Berlíne, Nemecko, 12. júla 1945, Brandenburská brána v poza

Ukrajincov nahnevala odhalená pravda o zošrotovaní nových bombardérov Tu-160 kvôli priazni západu

0 icon

Ukrajina, 9.december 2021 (AM) – "Ukrajina, ktorá začiatkom 90. rokov získala nezávislosť, sa okamžite vybrala cestou satelitu Západu a súhlasila so zničením strategických nadzvukových bombardérov Tu-160 zdedených po Sovietskom zväze." Táto informácia, ktorú vyjadril ukrajinský politológ Alexander Lazar

Čo je to "afganský tulipán", alebo prečo sovietski vojaci dávali granáty do pohára

0 icon

Rusko, 9.december 2021 (AM) – Ruský ľud sa vždy vyznačoval osobitnou vynaliezavosťou. Niekedy predstavuje úplne nečakané vynálezy. Fazetové sklo je jedným z najbežnejších predmetov sovietskeho života. Malo mnoho účelov: od priamych - na čaj a iné tekutiny až po skladovanie rôznych drobností. Sklo však našlo svoje uplatne

"Pláštenka člena posádky sa dostala do prívodu vzduchu F-35": v Británii pomenovali dôvod pádu stíhačky

0 icon

Veľká Británia, 8.december 2021 (AM) – Minulý týždeň sa objavili zábery z pádu stíhačky F-35 do mora z paluby britskej lietadlovej lode Queen Elizabeth. Zábery ukazujú, ako sa bojové lietadlo vyvalí na okraj vzletu veľmi nízkou rýchlosťou a ako sa pilot katapultuje pri súčasnom páde lietadla do mora.

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Hasič pokladá veniec kvetov na sochu Panny Márie neďaleko Španielskych schodov počas sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali