NAŽIVO

Cena zlata zlomila ďalší rekord, keď dosiahla takmer 4640 USD za troyskú uncu (31,1 g). Rekord padol aj v prípade striebra, ktorého cena prvýkrát prekonala 90 USD/unca. Náladu na trhoch okrem pokračujúceho geopolitického napätia ovplyvnili aj údaje o vývoji inflácie v USA. Tie posilnili očakávania, že americká centrálna banka zníži úrokové sadzby.

10:21

Senát amerického Kongresu sa bude zaoberať návrhom zákona, ktorý by zabránil administratíve prezidenta USA Donalda Trumpa anektovať, okupovať alebo inak ovládať územie spojeneckého štátu Severoatlantickej aliancie bez jeho súhlasu.

10:20

Wi Song-lak, hlavný poradca juhokórejského prezidenta I Če-mjonga, sa zaviazal potrestať každého, komu bude preukázaná zodpovednosť za nedávne údajné narušenie vzdušného priestoru Severnej Kórey dronom. Urobil tak aj v reakcii na žiadosť Pchjongjangu o ospravedlnenie.

10:19

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot vyzval Spojené štáty, aby prestali vydierať Grónsko. pre rozhlas RTL tiež pripomenul, že Francúzsko na tomto ostrove v súlade s vlani oznámeným plánom otvorí 6. februára svoj konzulát. 

10:15

Arménsko poskytne Spojeným štátom takmer trojštvrtinový podiel v pozemnom koridore na svojom území, ktorý má prepojiť dve časti susedného Azerbajdžanu, oznámil v utorok Washington.

Rubio Mirzojan
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio (vpravo) s arménskym ministrom zahraničných vecí Araratom Mirzojanom / Foto: SITA/AP-Cliff Owen
Čítať viac | 10:07

Automobilka Kia Slovakia investovala na Slovensku v roku 2025 viac ako 200 miliónov eur. Na výročnej konferencii Zväzu automobilového priemyslu v Bratislave o tom informoval hovorca spoločnosti Tomáš Potoček.

08:57

Čínska mobilná aplikácia Sileme, ktorá spúšťa alarm, ak sa používateľ neprihlási každých 48 hodín, oznámila, že sa vzdá svojho názvu po tom, čo upútala pozornosť medzinárodných médií. V preklade z mandarínčiny totiž jej názov znie „Si mŕtva/y?“.

08:43

Iracké úrady zadržali muža, ktorého Austrália považuje za možného podozrivého z antisemitského útoku na synagógu v Melbourne a ďalších podobných činov. Informovala austrálska polícia.

08:31

Sociálna sieť X bola opäť dostupná po Venezuele – viac než rok po tom, čo tamojší prezident Nicolás Maduro zablokoval prístup na túto sieť.

Venezuelčania majú po vyše roku opäť prístup k sieti X
Na snímke pracovníci inštalujú osvetlenie v tvare “X” na streche sídla spoločnosti / Foto: TASR/AP-Noah Berger
07:39

Saudská Arábia, Omán a Katar varujú USA pred novým úderom na Irán, píše The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje.

Arabské krajiny upozornili americkú administratívu, že pokus o podobné kroky bude šokom pre ropné trhy, píše denník.

07:04

Trump sa predsa len vyjadril k Iránu, ale v porovnaní s tým, čo povedal skôr, neprezradil nič nové.

Znovu vyzval „iránskych patriotov“, aby pokračovali v protestoch, a povedal, že zrušil rokovania s iránskymi úradmi.

Dodajme, že má rôzne údaje o počte zabitých protestujúcich.

„Ak sú tieto čísla správne, zaobchádzajú s vami mimoriadne kruto,“ povedal Trump.

06:54

Najmenej 22 ľudí prišlo o život a viac než 75 ďalších utrpelo zranenia na východe Thajska po tom, čo sa stavebný žeriav zrútil na idúci osobný vlak. 

V Thajsku sa žeriav zrútil na idúci vlak, hlásia desiatky mŕtvych a zranených
Na snímke pohľad na miesto, kde sa žeriav zrútil na idúci osobný vlak v thajskej provincii Nakhon Ratchasima / Foto: TASR/AP-State Railway of Thailand
06:54

Ukrajinský dronový útok spôsobil dva požiare v priemyselnom areáli, zranil najmenej štyroch ľudí a poškodil obytné budovy v prístavnom meste Rostov nad Donom na juhozápade Ruska.

06:53

Rok 2025 bol tretím najteplejším v histórii meraní, potvrdila meteorologická služba Európskej únie Copernicus spolu s americkými vedcami z organizácie Berkeley Earth. Odborníci očakávajú, že ďalšie teplotné rekordy budú zaznamenané aj v nasledujúcich rokoch.

06:52

Venezuela prepustila viacerých zadržaných Američanov, oznámila miestneho času administratíva prezidenta Donalda Trumpa.

06:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Belgicko: Výtržníci narušili na bruselskom námestí spomienky na obete útokov

Prokuratúra v hlavnom meste Belgicka vzniesla dnes obvinenie z podielu na činnosti teroristickej skupiny voči ďalšej osobe zatknutej po tamojších bombových útokoch z 22. marca. Agentúra Reuters o tom dnes informovala s odvolaním sa na správu tlačovej služby Belga

❚❚
.

Podľa zverejnených údajov ide o muža identifikovaného ako Abderrahmane A., ktorého príslušníci bezpečnostných zložiek postrelili pri zásahu na križovatke v bruselskej štvrti Schaerbeek. Prokuratúra ešte v sobotu oznámila, že tomuto podozrivému predĺžila vyšetrovaciu väzbu o ďalších 24 hodín.

Dnešné obvinenie súvisí s protiteroristickým zásahom, ktorý sa uskutočnil tento týždeň vo Francúzsku a vďaka ktorému sa podľa tamojších orgánov podarilo prekaziť prípravy útoku.

Belgická federálna prokuratúra oznámila v sobotu vznesenie obvinení z terorizmu voči trom osobám vrátane muža označeného médiami za jedného z aktérov utorňajšieho bombového útoku na letisku v Bruseli. Spočiatku neznámou osobou, ktorú zachytili bezpečnostné kamery na letisku, ako sprevádza dvojicu samovražedných útočníkov, je podľa belgických médií novinár na voľnej nohe Faycal Cheffou. Polícia ho údajne zatkla už v noci zo štvrtka na piatok.

.

Bombové útoky na bruselskom letisku Zaventem a stanici metra Maelbeek/Maalbeek z utorka 22. marca si vyžiadali dokopy 31 obetí na životoch a približne 300 zranených.

 

Dva dni po bombových útokoch na letisku a v preplnenom metre v Bruseli, kde v utorok 22. marca zahynulo 31 ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia, zavraždili strážnika zamestnaného v belgickom jadrovom zariadení v oblasti mesta Charleroi – miestny prokurátor však v sobotu vylúčil súvislosť s militantmi. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters

Prokuratúra v Charleroi takisto poprela správy médií, že strážnikovi ktosi ukradol preukaz umožňujúci vstup do jadrového zariadenia a že vstupnú kartu deaktivovali, keď bola zistená jej krádež. Uviedla to belgická televízna stanica VTM.

Prokuratúra sa odmietla k záležitosti vyjadriť, keď ju oslovila agentúra Reuters.

.

Noviny Le Soir napísali, že muž bol strážnikom v belgickom štátnom ústave pre rádioaktívne prvky v meste Fleurus, južne od Bruselu.

Policajná hovorkyňa povedala, že sa k prípadu nemôže vyjadriť, pretože vyšetrovanie stále prebieha.

Ešte vo štvrtok 24. marca denník La Derniere Heure informoval, že samovražední útočníci, ktorí odpálili 22. marca bomby na letisku a stanici metra v Bruseli, pôvodne zvažovali útok na jadrové zariadenie. Policajné zásahy spojené so zatýkaním podozrivých radikálov ich však zrejme prinútili zmeniť svoje plány.

Po utorkových útokoch silnejú aj obavy, že militanti sa možno snažia získať jadrový materiál na výrobu ničivej zbrane.

Belgickí kriminalisti v rámci vyšetrovania po vlaňajších teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra našli v jednom z prehľadávaných bytov videozáznam z kamery, ktorá slúžila na sledovanie pohybu riaditeľa belgického programu jadrového výskumu.

.

Video trvajúce niekoľko hodín zachytávalo vchod do domu na severe Belgicka a príchody a odchody riaditeľa programu jadrového výskumu.

 

Aj päť dní po bombových útokoch v Bruseli pokračuje polícia v pátraní po predpokladaných teroristoch. Dnes dopoludnia uskutočnili belgickí policajti celkovo 13 domových prehliadok v troch mestách a zadržali pri nich deväť osôb, z ktorých štyri zostávajú vo väzbe, oznámila popoludní federálna prokuratúra.

Razie boli podľa prokuratúry spojené s vyšetrovaním terorizmu, oznámenie však nespresňuje, či súviseli priamo s útokmi z 22. marca, pri ktorých zahynulo na bruselskom letisku a v metre 31 ľudí, informovali agentúry DPA a AP.

Zásahy sa konali prevažne v širšej oblasti Bruselu, no tiež v mestách Mechelen a Duffel na severe Belgicka. Päť z deviatich dnes zadržaných osôb medzičasom po vypočúvaní prepustili, u zvyšných štyroch by mal sudca v priebehu dňa rozhodnúť, či ich umiestnia do vyšetrovacej väzby.

Nemecké noviny Die Welt am Sonntag predtým priniesli správu o tom, že európske bezpečnostné orgány pátrajú po najmenej ôsmich podozrivých, ktorí mali pomáhať pri teroristických útokoch v Paríži a Bruseli.

Podozriví, prevažne francúzski a belgickí občania, sú podľa predpokladov buď v Sýrii, alebo na úteku v rámci Európy, napísal nemecký nedeľník s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje.

Všetky tieto osoby mali byť v kontakte s Abdelhamidom Abaaoudom, predpokladaným hlavným strojcom útokov v Paríži z 13. novembra, ktorého francúzski policajti zabili pri prestrelke 18. novembra, i jeho komplicom Salahom Abdeslamom, ktorého zadržali tento mesiac v Bruseli.

 

Medzi 31 osobami, ktoré podľa oficiálnych údajov zahynuli pri utorňajších výbuchoch v Bruseli, boli zarátaní aj traja samovražední útočníci. Agentúra DPA o tom dnes informuje s odvolaním sa na údaje belgického národného krízového centra.

.

Aktuálna bilancia bombových útokov na letisku a stanici metra v Bruseli je podľa týchto informácií 28 mŕtvych a 340 zranených. Spomedzi zranených bolo v sobotu hospitalizovaných ešte 101 osôb, z toho 62 sa nachádzalo v intenzívnej starostlivosti a 32 v starostlivosti popáleninového centra.

Celkovo krízové centrum eviduje až 2499 osôb zasiahnutých utorňajšími útokmi v Bruseli.

Z 28 obetí na životoch je identifikovaných zatiaľ 24 – 14 z letiska Zaventem a 10 zo stanice metra Maelbeek/Maalbeek. Najmenej 11 mŕtvych pochádzalo z cudziny.

Švédska vláda potvrdila dnes informáciu, podľa ktorej sú medzi obeťami bruselských útokov dve ženy zo Švédska. Ďalším dvom Švédom spôsobili výbuchy ľahšie zranenia, informuje agentúra AP.

Podľa predošlých údajov médií pri útokoch v Bruseli zahynuli taktiež občania Británie, Číny, Nemecka, Peru či USA.

.

 

Niekoľko sto výtržníkov narušilo dnes v centre Bruselu spomienky na obete utorkových teroristických útokov v belgickej metropole. Televízie priniesli zábery na sčasti zamaskovaných demonštrantov kričiacich nenávistné slogany. Podľa tlačovej agentúry Belga išlo o približne 450 prevažne mladých mužov, z ktorých časť bola pod vplyvom alkoholu, píše agentúra DPA.

Muži sa dostali do potýčok s príslušníkmi poriadkovej polície, ktorá zasiahla aj vodným delom. Chuligánov oddelila od zvyšných prítomných a pomerne rýchlo ich vytlačila z námestia Place de la Bourse. Výtržníci kričali heslá ako: “Belgickí chuligáni. My sme tu doma.” Podľa očitých svedkov to boli zrejme pravicoví extrémisti.

Napriek zrušeniu na dnes plánovaného pochodu solidarity s obeťami útokov v Bruseli pre obavy o bezpečnosť sa popoludní na námestí pred burzou zhromaždilo niekoľko sto ľudí. Na prítomnosť chuligánov reagovali podľa stanice Euronews heslami ako “Brusel je multikultúrny”.

Starosta obce Vilvoorde severne od Bruselu Hans Bonte podľa novín La Libre uviedol, že narušiteľmi boli “krajne pravicoví chuligáni z rôznych futbalových klubov prvej ligy”. Podľa správy agentúry Belga pochádzali z Antverp.

.

Bruselský primátor Yvan Mayeur vyjadril pobúrenie nad incidentom. “Som šokovaný… zistením, že takíto odporní ľudia prídu, aby obyvateľov provokovali na miestach spomienok,” citovala ho DPA. Úrady dostali v sobotu informáciu, že možno počítať s narušiteľmi, napriek tomu im však nezabránili pricestovať, sťažoval sa Mayeur, ktorý od belgickej vlády žiadal vyvedenie dôsledkov.

Námestie pred budovou bruselskej burzy v centre mesta sa v dňoch po útokoch, pri ktorých traja samovražední atentátnici na letisku a v metre belgickej metropoly zabili 28 ľudí a 340 ďalších zranili, stalo hlavným miestom spomienkových podujatí. Ľudia tam prinášajú kvety, zapaľujú sviečky a priečelie burzy i zem sú pokryté smútočnými odkazmi.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Erik Majercak

Andrej Valihora

.
.
.

Energetická ombudsmanka pre HS: Energopomoc je na štvorku, vláda urobila zásadné chyby

Občianske združenie Energetický ombudsman funguje okrem iného ako poradca v energetických otázkach, ľuďom tiež pomáha v oblasti dodávok energií, ale rieši aj…

14. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

.

Prečo ruský S-500 Prometheus prekonáva všetko, čo má NATO

Rusko je o tri generácie pred USA v oblasti manévrovateľných hypersonických zbraní a tento náskok bol kľúčový pre vytvorenie systému…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V EÚ rozhodujú, kto sa postaví Putinovi

V Európskej únii sa diskutuje o vymenovaní vyjednávača, ktorý sa postaví Putinovi. Na túto pozíciu sa zvažuje bývalý taliansky premiér…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mysleli ste si, že ‚woke‘ končí? Brusel má iný plán

Európska komisia zverejnila svoje politické priority na rok 2026 a výsledok je ťažké zdôvodniť z akejkoľvek aspoň trochu realistickej perspektívy,…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Boj proti “dezinformáciám” ako stabilná dotácia

Vláda cez Digitálnu koalíciu financovala aj StratCom fórum opozície

14. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Viete prečo znova prichádza tento šialený “nápad’? Generál má odpoveď

Európska obrana ako výraz nemohúcnosti EÚ. To je priamy dôsledok nekompetentnosti európskych byrokratov. ..predovšetkým komisie, konštatuje vo svojom statuse generál…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Clintonovci odmietli vypovedať v Epsteinovom prípade. Našli si výhovorku

Bill Clinton a bývalá ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová odmietli vypovedať pred Výborom pre dohľad Snemovne reprezentantov USA, ktorý vyšetruje…

14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vo veku 55 rokov zomrela spisovateľka Jana Benková

Vo veku 55 rokov zomrela v utorok slovenská spisovateľka Jana Benková. Informáciu o jej úmrtí zverejnilo na svojom webe Slovenské…

14. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 01. 2026 | Aktualizované 14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Aktualizované 14. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Sakra, proč?

Polovina občanské společnosti je to, že kritika směřuje zdola nahoru. Od lidí k politikům. Od lidí k vládě. Lid si…

14. 01. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

Takto si užíval maďarský prezident v Paríži

Klára Dobrevová, predsedníčka opozičnej Demokratickej koalície , v utorok na online tlačovej konferencii oznámila, že sa im podarilo vysúdiť a…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

Dankovci s novelou narazili. Extrémizmus je horúci zemiak, aký nesmie byť zľahčovaný

Nie úplne neopodstatnená obava z avizovaných možností zmien Trestného zákona v súvislosti s extrémizmom a jeho prejavmi je nasledovná: Čo…

14. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Gangy si vybavovali účty na ihrisku. Násilný útok stál život troch ľudí

Minulotýždňový ozbrojený útok v súkromnom rezidenčnom komplexe na ostrove Mocoli v pobrežnej provincii Guayas v Ekvádore stál život troch ľudí.…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

Tento týždeň čaká von der Leyenovú ďalšie hlasovanie o nedôvere

Europarlamentná frakcia Patrioti pre Európu predloží tento týždeň nové hlasovanie o nedôvere voči von der Leyenovej

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Časť tela, ktorú si pri kúpaní umyjete ako prvú, prezrádza vašu osobnosť

Časť tela, ktorú si pri sprchovaní umyjete ako prvú, môže prezradiť viac o vašej osobnosti, než by ste čakali. Ranné…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

Američania nadhodnocujú počty obetí v Iráne

Americké médiá na pozadí povestí o zámere Trumpa vyhlásiť začiatok vojenskej operácie proti Iránu zvyšujú odhady počtu mŕtvych účastníkov protestov…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump: „Pomoc“ je už na ceste!" Presun tankerov nápadne pripomína poslednú americkú akciu bombardovania Iránu

USA, 14. januára 2026 - Americké letectvo presunulo lietadlá KC-135 Stratotanker na Havaj. Podľa západnej tlače sa podobne minulý rok…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Naď by najradšej bojoval cudzími životmi

Exminister obrany Jaroslav Naď na plné hrdlo vyhlásil, že nerozumie tomu, prečo premiér Robert Fico nechce poslať našich vojakov umierať…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Orešnik načrtol perspektívy pre NATO, ale zatiaľ nezabil „ducha Anchorage“

Rusko, 13. januára 2026 - „Rusko podniklo nové útoky na Ukrajinu, vrátane odpálenia balistickej rakety Orešnik, ktorá je schopná niesť…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

Merz je v slepej uličke

Nemecká politická bariéra sa rúca: kancelár Friedrich Merz sa nachádza v bezvýchodiskovej situácii. Polovica členov jeho vlastnej strany by sa…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ktorá farba je farba života a prečo?

Farba života je pojem, ktorý sa najčastejšie spája so zelenou farbou. Už na prvý pohľad ju vnímame ako farbu prírody,…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Trump do Iránu posiela „americkú pomoc“

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že americká pomoc iránskym protestujúcim je „už na ceste“, a povedal, že prerušil všetky rokovania…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa rúca propaganda

Roky nám súčasná slovenská opozícia a jej spriaznené médiá vtĺkali do hláv jednu mantru: „NATO je naša záruka bezpečnosti, ochranný…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako je na tom Vlhová v príprave na ZOH? "Jej výkonnosť ide rapídne hore, ale..." Šéf VŠC Dukla prezradil čo-to z tréningového zákulisia

Petra Vlhová je už v plnej príprave na Zimné olympijské hry v Miláne a Coritine, ktoré budú o mesiac takýto…

14. 01. 2026 | 0 komentárov

Život sa v roku 2026 skomplikuje. Začne vláda konečne reagovať na každodenné problémy ľudí?

Trestný zákon upravený, kultúra opravená, hodnotové otázky v Ústave vyjasnené. Je najvyšší čas na riešenie existenčných otázok obyčajných ľudí –…

13. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Elon Musk vyhlásil, že sníva o stretnutí s mimozemšťanmi

Na tento účel SpaceX plánuje vybudovať veľké kozmické lode, ktoré budú schopné dopravovať ľudí na Mesiac, Mars a iné planéty

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA operujú tajnými zbraňami

Pentagón tajne kúpil tajnú zbraň, ktorá môže byť príčinou záhadného „havanského syndrómu“, informuje CNN s odvolaním sa na zdroje. Nie…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko sa bojí nemeckej sily

Francúzsko sa obáva prudkého vojenského posilnenia Nemecka na pozadí možného nástupu pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko k moci, píše Bloomberg

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Sýrii sa vyostruje konflikt

V Sýrii sa výrazne vyostruje konflikt medzi vládou v Damasku a Kurdmi, ktorí kontrolujú rozsiahle územia na severe krajiny

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Cena zlata zlomila ďalší rekord, keď dosiahla takmer 4640 USD za troyskú uncu (31,1 g). Rekord padol aj v prípade striebra, ktorého cena prvýkrát prekonala 90 USD/unca. Náladu na trhoch okrem pokračujúceho geopolitického napätia ovplyvnili aj údaje o vývoji inflácie v USA. Tie posilnili očakávania, že americká centrálna banka zníži úrokové sadzby.

10:21

Senát amerického Kongresu sa bude zaoberať návrhom zákona, ktorý by zabránil administratíve prezidenta USA Donalda Trumpa anektovať, okupovať alebo inak ovládať územie spojeneckého štátu Severoatlantickej aliancie bez jeho súhlasu.

10:20

Wi Song-lak, hlavný poradca juhokórejského prezidenta I Če-mjonga, sa zaviazal potrestať každého, komu bude preukázaná zodpovednosť za nedávne údajné narušenie vzdušného priestoru Severnej Kórey dronom. Urobil tak aj v reakcii na žiadosť Pchjongjangu o ospravedlnenie.

10:19

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot vyzval Spojené štáty, aby prestali vydierať Grónsko. pre rozhlas RTL tiež pripomenul, že Francúzsko na tomto ostrove v súlade s vlani oznámeným plánom otvorí 6. februára svoj konzulát. 

10:15

.

Európska obrana ako výraz nemohúcnosti EÚ

Európska obrana je ako bezzubý tiger. To je priamy dôsledok nekompetentnosti európskych byrokratov, predovšetkým Európskej komisie, domnieva sa generál Jozef…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Armáda, „čínske mozgy“ a ruský „Murmansk BN“: Irán potlačil vlnu nepokojov a neutralizoval Starlink

Teherán našiel odpoveď proti podnecovateľom nepokojov. V článku ruských novín Svobodnaja Pressa o tom informujú novinári Aleksander Uralskij a Konstantin…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Magyar Pellegrinimu odkázal, že pojem Felvidék bude používať aj naďalej

Predseda maďarskej mimoparlamentnej opozičnej strany TISZA Péter Magyar v utorok na sociálnej sieti odkázal prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu, že pojem…

13. 01. 2026 | Aktualizované 13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Aktualizované 13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší rozpor v koalícii. Hlas nepodporí návrh SNS, odmieta znižovanie trestov za extrémizmus

Koaličná strana Hlas-SD nepodporí novelu Trestného zákona z dielne poslancov Národnej rady SR za koaličnú SNS. Návrh je podľa nej…

13. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Hladná furt 4 – Rýchle a jednoduché recepty

WAU! Štvrtá kniha tejto milovanej série. Opäť je to poriadna zbierka receptov pre všetkých hladošov, ktorí ľúbia fajné jedlo, no…

13. 01. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Erik Majercak

Andrej Valihora

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov