B.BYSTRICA: Poslanci neschválili návrh na zmenu rozpočtu, týkala sa aj škôl

Banská Bystrica 13. novembra (TASR) – Banskobystrickí poslanci dnes neschválili návrh na zmenu rozpočtu, ktorej súčasťou bolo aj školstvo. V rámci toho sa mali prerozdeliť financie pre základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta tak, aby mali vyrovnaný rozpočet. K bodu programu vznikla diskusia poslancov. "Určite urobíme všetko preto, aby nebol ohrozený chod škôl, ide len o to, akým spôsobom to budeme ďalej realizovať," podotkol médiám vedúci odboru školstva Stanislav Kútik. Zriaďovateľ podľa jeho slov môže na prenesených kompetenciách s určitým percentom prerozdeľovať.

Čiže školám, ktoré majú viac peňazí, sa môže upravovať rozpočet smerom dole. Tým, čo ich majú nedostatok, sa im zasa rozpočet navyšuje. "Túto zásadu, ktorá vyplýva z legislatívy, sme využili. S tým, že sme si povedali, že rok 2012 skončíme s vyrovnaným rozpočtom," vysvetlil Kútik. Podľa jeho ďalších slov sa zo zdrojov mesta pritom v tomto prípade nemalo použiť ani euro. Navýšenie malo byť zrealizované na základe spomínaných presunov, teda úpravy rozpočtov škôl, ďalej na základe dohadovacieho konania (žiadosť na ministerstve školstva o navýšenie financií), ďalej zvýšenia príjmovej časti a dohody s centrom voľného času, ktoré odstúpilo 20.000 eur.

Kútik vysvetlil, že zmena rozpočtu bola navrhnutá z dôvodu, že zdroje financovania na rok 2012, ktoré boli poukázané na základe normatívneho financovania a schválenia bodovej jednotky na začiatku kalendárneho roka, nevykrývali potrebu všetkých základných škôl (ZŠ). Naopak, zo 14 škôl bolo 10 s deficitným rozpočtom a len štyri mali rozpočet, ktorý vykrýval všetky náklady, uviedol Kútik. Do toho prišla racionalizácia ZŠ a zrušili sa dve pre nedostatok zdrojov. "S tým, že sme dofinancovali náklady zrušených škôl a pristúpili k tomu, aby sme urobili vyrovnaný rozpočet, čiže, aby všetkých 12 škôl, ktoré máme v zriaďovateľskej pôsobnosti, skončili rok 2012 vo vyrovnanom rozpočte," dodal Kútik. Pokračoval, že v rozpočte zo zrušených škôl neostalo nič, práve naopak, museli sa dofinancovať. Napríklad to, že bolo odložené rokovanie v zastupiteľstve o návrhu zrušenia škôl z apríla na máj, oddialilo všetky procesy, ktoré v konečnom dôsledku urobili sklz dva mesiace. "Počas nich sa vyplácali mzdy zamestnancom zrušených škôl a od septembra všetci zamestnanci dostali odstupné. Z celkového počtu bolo zamestnaných 38 ľudí, a tým sa ešte teraz vyplácajú ďalšie mzdy," konštatoval Kútik.

Školy podľa slov poslanca Jána Chladného nebudú mať žiadny problém. Nakoľko im ostal rozpočet (asi 10.400.000 eur), ktorý bol schválený na začiatku roka. A v danom prípade ide len o 225.000 eur, ktoré školy dostali v dohadovacom konaní. "A keď v dodatku rozpočtu bude v decembri schválený (zmena rozpočtu, ktorá sa neschválila dnes, pozn. TASR), tak výplaty môžu mať v novembri pokojne aj s odmenami a 225.000 eur použijú na prevádzkové náklady alebo decembrové výplaty," povedal Chladný. Podľa poslanca Tomáša Novanského sa zmena rozpočtu dá schváliť aj na ďalšom zastupiteľstve s tým, že sa "učešú" problémy, ktoré poslanci vzniesli, a urobí sa kompromisné riešenie.

Primátor Peter Gogola dodal, že hoci je to pre mesto komplikujúca situácia, o platy v tomto prípade nejde. Pretože tie sú prenesenou kompetenciou a vyplácané zo štátneho rozpočtu. "Ide o fungovanie škôl a ich režijné náklady, ktoré sme prerozdeľovali na základe situácie, ktorá je na banskobystrických školách, preto sme vlastne pripravili tento bod do zmeny rozpočtu," dodal primátor. Väčšina poslancov sa zdržala hlasovania. Primátor ale verí, že si to budú vedieť vydiskutovať a materiál sa pripraví tak, aby sa mohol schváliť v decembri.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA