Phnom Pénh 13. júla (TASR/Foto:TASR)
Štáty juhovýchodnej Ázie sa na záver stretnutí ministrov zahraničných vecí v Kambodži nedokázali dohodnúť na spoločnom vyhlásení, pretože diplomati sa dostali do názorových stretov, či sa v ňom má spomínať pálčivý územný spor, ktorý sa týka aj Číny.
Neschopnosť vydať záverečné vyhlásenie nemá obdobu v 45-ročnej histórii Združenia krajín Juhovýchodnej Ázie (ASEAN). To len zdôrazňuje hlboké názorové rozdiely v zoskupení desiatich štátov v otázke, ako riešiť nezlučiteľné územné nároky v Juhočínskom mori, ktoré majú štyria členovia ASEAN-u a Čína s Taiwanom.
Generálny tajomník ASEAN-u Surin Pitsuwan dnes vyhlásil, že Filipíny a Vietnam chceli zaradiť do vyhlásenia zmienku o nedávnej napätej patovej situácii medzi Čínou a Filipínami. Vznikla kvôli prítomnosti čínskych lodí v lagúne na plytčine Scarborough (po čínsky Chuang-jen) v Juhočínskom mori, na ktorú si robia územné nároky obe krajiny.