Angličania mali úspešný vstup do turnaja, rozhodol Bellingham

Gelsenkirchen 17. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:AP/Martin Meissner)

Aktualizované 17. júna 9:02

Futbalisti Anglicka zvládli svoj úvodný zápas na ME v Nemecku. Jeden z topfavoritov šampionátu vyhral v nedeľnom dueli C-skupiny v Gelsenkirchene nad Srbskom 1:0. Triumf zariadil Jude Bellingham hlavičkou v 13. minúte. V úlohe štvrtého rozhodcu bol slovenský arbiter Ivan Kružliak

Euro 2024 Soccer Serbia England
Anglický futbalista Jude Bellingham oslavuje po strelení úvodného gólu v zápase skupiny C medzi Srbskom a Anglickom na futbalovom turnaji Euro 2024 v nemeckom Gelsenkirchene

V druhom kole skupiny sa vo štvrtok 20. júna stretnú Srbi so Slovinskom (15.00) a Angličania s Dánskom (18.00). Z každej skupiny postúpia do osemfinále prvé dvaja a štyria najlepší v šesťčlennej tabuľke tretích tímov.

Iba na srbskej lavičke zostal kapitán Tadič a jeho spoluhráči odolávali zreteľnej prevahe favorita len do 13. minúty. Na tečovaný center Saku z pravej strany si potom na päťku nabehol Bellingham a cez Živkoviča prudkou hlavičkou prekonal brankára – 0:1.

Srbi sa na polovicu súpera dostávali sporadicky a tak sa ich šance nerodili, pomohla im však chyba Alexandra-Arnolda, po ktorej v 20. minúte pálil prudko Mitrovič, ale lopta skončila vedľa pravej žrde Pickfordovej bránky. Srbi sa osmelili, no o päť minút neskôr sa po nepresnej prihrávke Vlahoviča dostal po rýchlom brejku do ich šestnástky Walker, lopta z jeho nohy však bránku netrafila a ani nenašla žiadneho zo spoluhráčov. Po polhodine hry nevyšiel Alexandrovi-Arnoldovi priamy kop zo zaujímavej vzdialenosti, trafil iba do múru. Pred prestávkou sa ešte Saka opäť dostal k centru z pravej strany, číhajúci Foden naň nedosiahol. Prvý polčas priniesol napokon jedinú strelu na bránku a vďaka nej išli do kabín spokojnejší Angličania.

Zvýšená aktivita Srbov ovocie nepriniesla

Srbi po zmene strán výrazne zvýšili aktivitu, ktorá im mohla priniesť vyrovnanie po päťdesiatich minútach, no prízemná prihrávka Vlahoviča pred bránku zostala bez odozvy a Trippier zažehnal nebezpečenstvo. Alexander-Arnold sa vzápätí postaral o druhú strelu svojho tímu na bránku, jeho delovku vyrazil Rajkovič a o chvíľu neskôr striedajúci Ilič v poslednej chvíli zabránil zakončeniu Bellinghama. Pickford musel potom zasiahnuť pred Mitrovičom po úniku Mladenoviča po ľavej strane.

Angličania pôsobili v tejto fáze až príliš pasívne a potrestať ich mohli krátko po svojom príchode na ihrisko Tadič s Jovičom, v 65. minúte však druhý menovaný nedokázal v šestnástke spracovať ideálny pas svojho krajana. Blízko k poistke náskoku bol v 77. minúte Kane, jeho hlavičku po centri striedajúceho Bowena však dokázal vytlačiť brankár Rajkovič do brvna. Srbi vyslali prvý pokus do priestoru bránky až v 82. minúte, no mal gólové parametre – Pickford musel s námahou vyraziť nad bránku strelu Vlahoviča spoza šestnástky a po následnom rohu Kane vyhlavičkoval pokus Birmančeviča. Neujala sa ani strela Milinkoviča-Saviča v 89. minúte a tak si Angličania udržali čisté konto a do šampionátu vykročili ziskom troch bodov.

Fanúšikovia Anglicka nadchli Bellinghama piesňou “Hey Jude”

Fanúšikovia anglickej futbalovej reprezentácie nadchli Judea Bellinghama, keď zaspievali pieseň “Hey Jude” po tom, čo svojím gólom rozhodol o víťazstve proti Srbsku v nedeľňajšom zápase ME. Po stretnutí priznal, že skladby od legendárnych The Beatles patria k jeho najobľúbenejším a gesto anglických priaznivcov si vychutnal. Na svojom druhom európskom šampionáte sa dočkal prvého gólu, keď hlavičkou v 13. minúte strelil jediný presný zásah duelu.

Po zápase ho vyhlásili za najlepšieho hráča, no špeciálnu spomienku si odniesol najmä z hudobného prekvapenia od anglických priaznivcov.

“Často počúvam The Beatles. Mám rád staršiu hudbu, takže táto pieseň bola presne moja. Veľmi ma baví hrať pred anglickými fanúšikmi. Je to pre mňa vždy špeciálny zážitok, keďže počas sezóny hrám v zahraničí (Real Madrid, pozn.). Keď potom počujem anglický dav, mám zimomriavky. Cítim od fanúšikov veľa uznania a rešpektu, preto sa im to snažím vrátiť svojimi výkonmi a energiou,” priznal 20-ročný ofenzívny stredopoliar.

V zápase hral do 86. minúty, keď z trávnika odišiel za mohutného potlesku anglickej časti publika: “Cítil som sa skutočne sebavedomo, keď som prišiel do zápasu. Nevedel som sa dočkať momentu, keď si zahrám takýto veľký turnaj po boku takých úžasných hráčov. Snažil som sa užiť si zápas a byť užitočný. Áno, cítil som niekoľko ostrých zákrokov, ale je to niečo, na čo som si zvykol v nedávnych rokoch. Snažím sa na to správne reagovať a nestratiť hlavu. Myslím si, že som to zvládol.”

Hlasy po zápase /UEFA/:

• Gareth Southgate, tréner Anglicka: “V prvom polčase sme dobre pracovali s loptou, kontrolovali sme zápas a mali sme pridať aj druhý gól. V druhom polčase sme museli ukázať inú stránku a museli sme brániť naše pokutové územie.”
  • Dušan Vlahovič, útočník Srbska: “Hrali sme proti jednému z favoritov turnaja. V prvom polčase to pre nás bolo veľmi ťažké, pretože sme mali prílišný rešpekt. V druhom sme videli, že s nimi dokážeme hrať, boli sme pokojnejší. Mohli sme aj skórovať, no je to spravodlivý výsledok. Teraz sa musíme zamerať na naše ďalšie zápasy.”

C-skupina, 1. kolo:

Srbsko – Anglicko 0:1 (0:1)

• Gól: 13. Bellingham. ŽK: Gudelj, Tadič. Rozhodovali: Orsato – Carbone, Giallatini (všetci Tal.), štvrtý rozhodca: KRUŽLIAK (SR)
  • Srbsko: Rajkovič – Veljkovič, Milenkovič, Pavlovič – Živkovič (74. Birmančevič), S. Milinkovič-Savič, Gudelj (46. Ilič), Lukič (61. Jovič), Kostič (43. Mladenovič) – Vlahovič, Mitrovič (61. Tadič)

09:24

Medziročná inflácia sa od marca pohybuje okolo 2 %. V júni, rovnako ako v apríli, dosiahla 2,1 %, čo bola najnižšia hodnota za posledné tri roky. Medzimesačne, v porovnaní s májom, zostali spotrebiteľské ceny tovarov a služieb na rovnakej úrovni.

08:55

Hrubý domáci produkt (HDP) Číny v druhom štvrťroku spomalil tempo medziročného rastu na 4,7 % z 5,3 % v predchádzajúcom štvrťroku.

08:41

Vo francúzskom Novom ľudovom fronte (NFP), ktorý zvíťazil v nedávnych parlamentných voľbách, stále nie je zhoda na kandidátovi na budúceho premiéra. V nedeľu sa tohto boja vzdala Haguette Bellová, ktorá mala podporu väčšiny koaličných strán, informuje agentúra AFP.

08:23

Ceny ropy v pondelok ráno mierne posilnili. Vývoj ovplyvnila politická neistota v USA a na Blízkom východe, čo kompenzovalo vplyv silnejšieho amerického dolára a spomalenia dopytu v Číne, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete.

08:02

Severná Kórea v pondelok odsúdila nedávnu návšteva japonského premiéra Fumia Kišidu v Nemecku, zameranú na posilnenie bezpečnostnej spolupráce v Indopacifickom regióne a nazvala ju vojenským sprisahaním dvoch krajín, zodpovedných za vojnové zločiny. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jonhap.

Frank-Walter Steinmeier Fumio Kišida
Na snímke sprava nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a japonský premiér Fumio Kišida počas stretnutia v Berlíne 12. júla 2024
08:01

Albánske úrady v nedeľu povolili väznenému bývalému starostovi z radov tamojšej gréckej etnickej menšiny Fredisovi Belerisovi uskutočniť päťdňovú cestu do Štrasbugu, aby sa tam mohol zúčastniť na ustanovujúcej plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu (EP).

08:01

Čínske a ruské námorné sily odštartovali v nedeľu spoločné vojenské cvičenie z juhočínskeho vojenského prístavu v provincii Kuang-tung. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na čínsku štátnu agentúru Sinchua.

Podľa čínskeho ministerstva obrany manévre prebiehali v západnej a severnej časti Tichého oceánu. Ministerstvo zdôraznilo, že cvičenie nemá žiaden súvis s medzinárodnou či regionálnou situáciou a nie je zamerané proti žiadnej tretej strane.

07:26

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v nedeľu oznámil, že útočník, ktorý v sobotu strieľal na predvolebnom mítingu exprezidenta Donalda Trumpa, konal sám. Streľbu vyšetrujú ako atentát, no tiež možný čin vnútroštátneho terorizmu, informuje TASR na základe správ agentúr AFP a Reuters.

Predstavitelia FBI novinárom povedali, že úrad skúma účty podozrivého na sociálnych sieťach, na ktorých zatiaľ nenašli žiadne výhražné vyjadrenia. Zdôraznili, že vyšetrovanie je v počiatočnom štádiu a dosiaľ nezistili, že by sa muž riadil nejakou ideológiou. Nič nenaznačuje ani problémy s duševným zdravím. Zistenie motívu činu patrí k prioritám.