Aké zbrane môže Severná Kórea použiť v prípadnom konflikte

Moskva 18. apríla 2017 (HSP/tvzvezda/Foto:Screenshot zveda)

 

Ruský vojenský analytik Viktor Sokirko na portáli tvzvezda, venoval pozornosť napätiu na Kórejskom polostrove a informoval o tom, aké zbrane môže použiť Severná Kórea v prípade vojny na Kórejskom polostrove

Reálnosť vypuknutia konfliktu je podľa tohto ruského analytika pomerne vysoká, nie však katastrofická, pričom v prípade konfliktu hrozí že by nemuselo ísť len o lokálny konflikt, ale celý konflikt by mohol postupne prerásť do väčšieho problému.

Aké zbrane môže Severná Kórea použiť v prípadnom konflikte

Američania rozhodne tvrdia, že obdobie ich strategickej trpezlivosti so Severnou Kóreou sa skončilo a sú pevne rozhodnutí ukončiť jadrové ambície severokórejského režimu. Severokórejci však nemienia americkému tlaku podľahnúť a vyzerá to tak, že intenzita ich jadrového výskumu a zvyšovanie kapacity výroby jadrových zbraní sa bude zvyšovať.

Aký však v skutočnosti je severokórejský potenciál a čo môžu Severokórejci vrhnúť do prípadnej vojny?

V prvom rade je severokórejský režim pomerne stmelený a obyvateľstvo je spracované štátnou propagandou natoľko, že v konflikte budú bojovať nielen vojaci, ale aj civilné obyvateľstvo. Vojenská prehliadka v Pchonjangu dňa 15. apríla 2017 na výročie narodenia Kim Ir Sena ukázala, aké zbrane majú Severokórejci k dispozícii. Podľa niektorých analytikov, keď americký prezident Donald Trump získal presnejšie informácie o potenciáli Severnej Kórei, jeho bojový zápal sa značne schladil a zmiernil svoju protiseverokórejskú rétoriku.

Na prehliadke si mohli experti všimnúť balistickú raketu pre ponorky Pukkuksong 2, ktorá dokáže niesť jadrové hlavice. Väčšinu severokórejských zbraní predstavujú staršie sovietske a čínske zbrane, ktoré však Severokórejci pomerne úspešne modernizovali.

Základom tankových síl je modernizovaná verzia ruského T-72M, ktorú však Severokórejci vyzbrojili 125 mm delom. Samohybná delostrelecká húfnica M1989 Koksan so 170 mm delom vychádza takisto zo skúseností sovietskej konštrukčnej školy, 300 mm raketomety KN-09 sú analógom ruského MLRS Smerch s prvkami čínskeho PHL-03. Protivzdušný raketový systém vychádza zo vzoru sovietskeho komplexu Strela-10. Rakety Pukkuksong-1 sú schopné ostreľovať ciele v Južnej Kórei.

Podľa vojenských odborníkov sa ukázalo, že napriek tomu že Severná Kórea nepatrí k technologicky najsilnejším krajinám v regióne, predstavuje reálnu silu a môže byť nebezpečná. Podľa ruského analytika Leonida Ivašova z Akadémie geopolitických problémov v Moskve je severokórejská armáda podstatne slabšia ako čínska či japonská armáda. Bez pomoci Američanov by však Južná Kórea pravdepodobne nedokázala útoku Severnej Kórei odolať.

Aké zbrane môže Severná Kórea použiť v prípadnom konflikte

Severná Kórea má momentálne v zbrani 1 milión vojakov, s rezervami dokáže do zbrane postaviť 8 miliónov mužov, ktorí sú bohate vyzbrojení protitankovými i protilietadlovými prenosnými ruskými či čínskymi zbraňovými systémami, alebo ich severokórejskými ekvivalentami. Podľa Leonida Ivašova výcvik severokórejských vojakov netreba podceňovať, severokórejskí inštruktori majú tradične vysokú úroveň a špeciálne jednotky severokórejskej armády patria podľa odborníkov k svetovej špičke.

Severokórejskí vojaci sú vysoko motivovaní a dokážu konať i sebevražedné útoky, ktoré môžu byť veľmi úspešné – najmä proti Američanom, ktorí nedokázali úspešne bojovať napriek leteckej prevahe ani proti Sudáncom, Iračanom či Afgáncom s podstatne nižšou bojovou úrovňou a výcvikom, aký majú príslušníci severokórejských ozbrojených síl. Severokórejskí vojaci dokážu bojovať v rôznych klimatických podmienkach a k prežitiu im stačí naozaj veľmi málo.

Ilustračné foto

Američania nemajú v regióne dostatočne veľké sily, aby dokázali eliminovať potenciál severokórejskej armády. Na porovnanie – pri útoku voči Iraku v roku 1991 americký útok podporovali aj západní spojenci, Irak bojoval osamotený a veľmi sa nesnažil preniesť vojnu do okolitých štátov. Severná Kórea je podstatne bojovnejšia, má lepšiu motiváciu a zbrane ako mal Irak, navyše finančne nie sú Američania schopní viesť širokokoncipovanú vojenskú operáciu, ktorá enormne zaťaží ekonomický rozpočet krajiny. Severokórejci v prípade konfliktu okamžite prenesú konflikt na Južnú Kóreu a budú sa snažiť zasiahnuť americké a japonské ciele v svojej blízkosti.

Jadrový potenciál Severnej Kórei samozrejme reálne nedokáže výraznejšie ohroziť USA, Severokórejci však dokážu bez väčších problémov zlikvidovať Južnú Kóreu a rádioaktívny mrak dokáže ohroziť Čínu, Rusko i Japonsko. Predstava, že Rusko i Čína by nechali prípadný atómový útok, ktorý by zasiahol ich územie bez odozvy je nereálna, USA by mohli očakávať od Číňanov a Rusov odvetu ja svojom území a jadrový konflikt je možnosť, ktorú si nikto neželá. Práve severokórejské jadrové zbrane sú preto veľmi dôležitým zdržiavacím faktorom americkej agresie. V konvenčnom konflikte nemajú Američania šancu veľké šance na úspech, jadrové zbrane najpravdepodobnejšie nikto nepoužije.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Severná Kórea môže v prípade vojny zapojiť do vojny v priebehu niekoľkých dní 20 zborov, zložených z 12 peších, 4 mechanizovaných, 2 ťažkých tankových a 2 delostreleckých zborov, ku ktorým sa zaraďuje aj elitný zbor ochrany ochrany Pchonjangu a príslušníci polície a tajnej polície.
Celkovo má Severná Kórea k dispozícii 27 peších divízii, 15 tankových a 14 mechanizovaných brigád, brigádu operatívno-taktických rakiet, 21 delostreleckých brigád, 9 brigád protivzdušnej obrany štátu a raketový pluk taktických rakiet.

3500 tankov typu T-64 a T-72, 5000 obrnených transportérov 20 000 diel, 8 miliónov vojakov vyzbrojených protitankovými i protilietadlovými prenosnými systémami podporujú modernizované Mig-17, Mig-19 a Mig-21. Severokórejci majú k dispozícii šturmoviky Su-25 (25 kusov) , Mig-29 (20 kusov). Vrtuľníky, ktoré majú Severokórejci k dispozícii sú Mi-2, Mi-8 a bojové Mi-24. Letectvo je teda schopné nasadiť približne 600 strojov, k tomu ešte patrí 80 kusov amerických vrtuľníkov Hughes 500 (civilná verzia v USA Hughes-6).

Protivzdušná obrana má k dispozícii ZSU-57, ZSU-23-4 Šilka, ZRK C-75, protivzdušný systém S-125 a S-200, mobilné komplexy Kub a Strela 10. Kórejci vyvinuli vlastný protivzdušný komplex, ktorý odborníci v niektorých parametroch porovnávajú s ruským systémom S-300. V porovnaním s Irakom, Sudánom či Afganistanom ozajstne funkčná protivzdušná obrana, ktorá by v prípade vojenského konfliktu utrpela určite veľké straty, straty by však utrpeli aj Američania. Smrť či zajatie amerických pilotov by však enormne znížili popularitu Donalda Trumpa a to je skutočnosť, ktorej sa snaží americký prezident určite vyhnúť.

Námorné sily Severnej Kórei pozostávajú z Východnej a Západnej flotily. Hladinové ľoďstvo je zložené s menších lodi a člnov (650 lodí). Torpédové, delostrelecké a výsadkové člny sú nesmierne pohyblivé a ich množstvo a rýchlosť môžu robiť Američanom veľké problémy. Ak tieto člny budú operovať pod krytím pobrežných raketových batérií P-15 Termit a ponoriek, s určitosťou Američania ani Južná Kórea nedokážu zabrániť vylodeniu severokórejských jednotiek na juhokórejskom území. Akustický hluk môže takisto výrazne pomôcť severokórejským ponorkám utajiť svoju prítomnosť. Predstava, že by severokórejské ponorky potopili väčšiu americkú bojovú loď, alebo nedajbože lietadlovú loď je nočnou morou pre Pentagon i prezidenta Trumpa.

Ponorkovú flotilu tvoria staršie sovietske ponorky typu 633 zo 60 rokov, ktoré Severokórejci modernizovali, pričom sa im podarilo výrazne znížiť hlukovosť týchto ponoriek. Severokórejci majú k dispozícii 70 ponoriek, podľa odborníkov 20-30 ponoriek vyzbrojených balistickými raketami dokážu s určitosťou v konflikte okamžite použiť.

Raketové sily Severnej Kórei majú k dispozícii množstvo rakiet s doletom od 100 do 4000, alebo až 5500 km. Najmodernejšie rakety Hwaseong-11 a Hwaseong-13 sú analógom sovietskych Točka-U, alebo čínskych obdobných rakiet a Severokórejci ich zaradili do výzbroje v roku 2005. Týchto rakiet samozrejme nemá Severná Kórea dostatok k tomu, aby zasiahla územie USA či Japonska, s určitosťou ich ale vystrelí v prvej fáze vojny na Soul alebo americké základne ( v neskorších fázach prípadnej vojny by hrozilo, že ich Američania zničia, bez toho, aby tieto rakety vôbec vyleteli).

Severokórejskí inžinieri kopírovali sovietske a čínske zbrane. Hwaseong 13 dokáže teoreticky zasiahnuť ciele až na americkej Aljaške. Celkovo to vyzerá tak, že bez použitia jadrového potenciálu nemajú USA veľa šancí v rýchlom konflikte voči Severnej Kórei zvíťaziť, takisto možnosti Američanov ochrániť Soul sú relatívne nízke. Prípadný konflikt by však určite preformátoval celú juhovýchodnú Áziu, čo by mohlo mať pre Američanov aj nepríjemné politické i ekonomické dôsledky. Rusi a Číňania by takisto museli rátať s veľkými problémami, minimálne s mohutnou migračnou vlnou.

Takže s najväčšou pravdepodobnosťou v momentálnej kríze ohľadne Severnej Kórei ide o americké politické snahy a budovanie si politického image, pričom americké kroky majú za cieľ tesnejšie si pripútať tradičných amerických spojencov, najmä Japonsko a Južnú Kóreu, ktoré v poslednej dobe skúšali využiť oslabenie USA na to aby mohli viesť vlastnú autonómnejšiu politiku. V Južnej Kórei to preto viedlo k pádu prezidenta a kríze, vďaka ktorej sa do vedenia dostali aj viacerí predstavitelia ekonomickej elity, ktorí sa veľmi nechceli s USA dohodnúť.

Rusko a Čína budú na riešení severokórejskej krízy pracovať spoločne s cieľom diplomaticky eliminovať americké snahy o destabilizáciu.

Viktor Sokirko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:17

Bývalý americký prezident Donald Trump je obvinený z 37 trestných činov týkajúcich sa zaobchádzania s utajovanými informáciami, marenia spravodlivosti a nepravdivých vyhlásení. Vyplýva to z dokumentov podaných na federálny súd, ktoré v piatok zverejnili.

 

Trump opäť tvrdil, že nepozná novinárku, ktorú podľa súdu sexuálne napadol
Na snímke americký exprezident Donald Trump

19:03

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že si predvolalo japonského veľvyslanca v Moskve na protest proti rozhodnutiu Tokia poskytnúť Kyjevu vojenské vybavenie.

18:54

Estónsko vydalo zákaz vstupu pre najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla.

18:20

Spojené štáty v piatok oznámili novú dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 2,1 miliardy dolárov. Zahŕňa ďalšie strely pre protivzdušný systém Patriot, systémy protivzdušnej obrany Hawk s raketami a menšie drony Puma.

18:10

Život ťažko zraneného holandského dievčatka je “mimo ohrozenia”, oznámil v piatok holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. Vo štvrtok sa vo francúzskom meste Annecy stalo obeťou útočníka s nožom.

17:34

V meste Litvínov v Úsťanskom kraji havaroval v piatok popoludní autobus. Pri nehode sa vážne zranilo dieťa, ďalších sedem ľudí je zranených ľahko. O nehode informovala polícia na sociálnej sieti Twitter.

17:33

Americké špionážne satelity zaznamenali výbuch na priehrade Kachovka tesne pred jej zrútením, ale analytici stále nevedia, čo spôsobilo zrútenie vodnej stavby, uviedol denník The New York Times.

17:32

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že očakávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám sa už začala, zatiaľ je však bez úspechu.

17:32

Ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan spolu práve rokujú.

17:09

Rusko dostáva od Iránu materiál na výstavbu továrne na drony. Do plnej prevádzky by sa mohla dostať v prvej časti budúceho roka, uviedol v piatok hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

16:46

Bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho v piatok znovu hospitalizovali v milánskej nemocnici San Raffaele.

16:35

Nórsky seizmologický ústav NORSAR v piatok oznámil, že zaznamenal “explóziu” na mieste Kachovskej priehrady na Ukrajine v čase, keď došlo k jej pretrhnutiu.

16:32

Belgicko dodá Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur, uviedlo v piatok belgické ministerstvo obrany.

16:28

Ruské sily ostreľovali v piatok nemocnicu v malom meste Huljajpole v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny a zabili dvoch ľudí, oznámil vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.

16:06

Väčšina lokalít s vodou na kúpanie v Európe spĺňala v roku 2022 najprísnejšie normy Európskej únie o kvalite vody. Označenie “vynikajúce” dostalo aj 19 z 32 kúpacích lokalít na Slovensku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kadyrov obvinil Prigožinových spolupracovníkov z porušovania dohôd

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Telegram)   Čečenský vodca Ramzan Kadyrov po jeho slovách o Achmate hovoril o svojom rozhovore so zakladateľom spoločnosti Wagner Jevgenijom Prigožinom a obvinil jeho spolupracovníkov z porušovania dohôd, ktoré medzi sebou uzavreli Prigožin 31. mája v odpovedi na otázku, "do akej miery sú špeciálne jednotky Achmatu…

WHO: SR nedostatočne využíva možnosti, ktoré ponúkajú zdravotnícke dáta

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zber zdravotníckych dát a informácií na Slovenskú je dostatočný, ich využitie je však nedostatočné a často chaotické. Skonštatovali to odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tento týždeň navštívili Slovensko a zamerali sa na hodnotenie informačných systémov vo vzťahu k zdravotníckym dátam a…

SHMÚ: Výstraha pred búrkami platí aj pre sobotu

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výstraha pred búrkami na celom území Slovenska naďalej trvá, do sobotňajšieho (10. 6.) večera je vyhlásený jej najnižší stupeň. Na juhu stredného Slovenska pretrváva výstraha pred povodňami. Vyplýva to z aktualizovaných údajov, ktoré zverejnil na webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) "Búrky môžu sprevádzať lejaky,…

Migračná politika opäť na stole: Pozrite si, ako dopadlo hlasovanie a aký postoj zaujalo Slovensko

0 icon

Bratislava/Luxemburg 9. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák) Aktualizované 9. júna 2023 o 13:08 Slovenský minister vnútra Ivan Šimko sa na štvrtkovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhu smerovania azylovej reformy Únie. Ministri návrhy napokon schválili. Šimko sa podľa vlastného vyjadrenia zdržal…

Djokovič zdolal Alcaraza, postúpil do finále

0 icon

Paríž 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Srbský tenista Novak Djokovič sa siedmykrát v kariére prebojoval do finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V piatkovom semifinále zdolal v pozícii turnajovej trojky najvyššie nasadeného Španiela Carlosa Alcaraza za tri hodiny a 15 minút 6:3, 5:7, 6:1 a 6:1. V…

Čaká nás regulácia cien potravín? Minister prezradil, že uvažujú nad týmto opatrením

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Súčasná vláda odborníkov nemá dostatok času na reguláciu cien potravín. Musela by vstúpiť do zákona o cenách a nemá na to podmienky. Riešením by bola pomoc konkrétnej, sociálne slabšej skupine. V piatok to na tlačovej konferencii po rokovaniach so stavovskými a štátnymi organizáciami…

Obvinený Adam Puškár z kauzy vraždy Tupého zostáva stíhaný vo väzbe

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Obvinený Adam P., ktorý je podozrivý z vraždy študenta Daniela Tupého, zostáva vo vyšetrovacej väzbe. Mestský súd Bratislava I v piatok zamietol žiadosť obvineného o prepustenie z väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR to potvrdil obhajca Adama P. Michal Ellinger Súd pri rozhodovaní…

Putin sa oficiálne vyjadril k ukrajinskej protiofenzíve

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Vladimir Putin oznámil začiatok ukrajinskej ofenzívy. "S určitosťou môžeme povedať, že ukrajinská ofenzíva sa začala, o čom svedčí aj použitie strategických rezerv," povedal ruský prezident Tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily "nedosiahli svoje ciele v žiadnej časti" frontu…

Ministerka kultúry rokovala s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová sa stretla vo štvrtok 8. júna na pôde rezortu kultúry s Teresou Ribeiro, predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií. Témou rokovania boli aktuálne otázky súvisiace s oblasťou nezávislosti médií a slobody a bezpečnosti novinárov a novinárok OBSE ocenilo a…

Fica kritizujú za účasť na akcii ambasády USA. Jasná reakcia šéfa Smeru

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook R.F.)   Viacero komentárov kritizovalo lídra Smeru-SSD Roberta Fica za jeho nedávnu účasť na podujatí Veľvyslanectva USA na Slovensku pri príležitosti amerického Dňa nezávislosti. Samotný expremiér zverejnil reakciu na svojej stránke na Facebooku "Žiadna izolácia, ale rešpekt a suverenita," odkázal svojim kritikom Robert Fico s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Čaputovej zvodky pre vojenské rozviedky

0icon

Sami sa usvedčili z podvodu na občanoch Slovenska a z ohrozenia bezpečnosti štátu!! Hlavná veliteľka ozbrojen&

Viktória Hellenbart

Ako uvažuje Orbánove Maďarsko o vojne - II. časť

0icon

Prezidentka varuje pred hrozbou maďarskej cesty na Slovensku, k hystérii sa poslušne pridávajú západné médiá. Poľsko s pobaltskými štátmi už iniciatívne vyhlasuje, že je ochotné namiesto NATO vstúpiť po boku Ukrajiny do vojny s Ruskom. Či to myslia naozaj tak, to sa uvidí. Iný názor na vec majú Maďari. V…

Ladislav Hvižďák

Otvorený list predstaviteľom strany Smer

0icon

Tento článok vyšiel na stránke belobog.   Ja niktoš, dezolát a konšpirátor som si dovolil osloviť čelných predstaviteľov strany smer aby mi odpovedali

Pavel Jacz

Voľte prosím prvú, jednu a jedinečnú Remišovú – zakladateľku politikárskej humoriády!

0icon

Pri našej turbulentnej politickej scéne dobre padnú argumentácie „najúžasnejšieho mozgového trustu Slovenska a asi aj Európy“ našej Verči Remosky, prepáčte Remisky, či Remišky? Už presne neviem, ako ju zo zmätenosti volať. Jej politikárske gagy však dokážu zabaviť všetkých, čo pozerajú politick

Vášeň v Tebe

Brazílska influencerka je mŕtva. Zabil ju vlastný zadok. Bol jej vstreknutý podomácky vyrobený silikón

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram @lygiafazio). Médiami obletela mimoriadne smutná informácia o smrti brazílskej influencerky. Predtým podstúpila zdvihnutie zadku, ktoré mohlo viesť k mozgovej príhode.

Máte ich v chladničke. Pridajte ich do vody a zalejte kvety, orchidea rozkvitne ako nikdy predtým!

0 icon

9.06.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram.com/orchids.heaven). Táto krásna črepníková kvetina sa líši nielen svojím orientálnym vzhľadom, ale aj potrebami starostlivosti. Kobieta Gazeta tvrdí, že aby bujne kvitla, stačí jej trochu pomôcť hnojivom s prísadou bežne používanou v kuchyni. Máloktorá črepn

Biologické rytmy ovplyvnené svetlom vypovedajú veľa o zdraví

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/sasint). Niekoľko dní po každom novembrovom splne sa na Veľkom bariérovom útese v Austrálii odohráva úžasné divadlo: koraly vypúšťajú do vody miliardy vajíčok a spermií, ktoré sa spájajú a vytvárajú voľne plávajúce larvy. Tie sa nakoniec usadia a založia nové kolónie koralov. Podľa časopisu EÚ…

Najbohatšia speváčka má na účte miliardu. Vedľa nej je Madonna "chudobnou príbuznou"

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/OSSA). Magazín Forbes zverejnil rebríček najbohatších Američaniek, ktoré si svoj majetok zarobili samy. V zozname nechýbali hviezdy šoubiznisu. Najbohatšia z nich sa ukázala byť Oprah Winfrey - s majetkom odhadovaným na 2,5 miliardy dolárov obsadila 13. miesto. Najbohatšia speváčka s miliardovým kontom sa umiestnila na 20. mieste…

Uchopte niekoľko listov a vložte ich do ryže. Potravinové mole v okamihu zmiznú

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram.com/wzdrowymdomu). Mnohí z nás majú v kuchyni radi zásoby suchých produktov, ako je múka, ryža alebo cestoviny. Ich skladovanie v skrini však predstavuje riziko zahniezdenia potravinových molí. Zbaviť sa ich nie je jednoduchá úloha. Ako zabrániť tomu, aby sa potravinové mole usadili vo vašich…

Armádny Magazín

Rusko končí so zmluvou o konvenčných silách v Európe

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – To, že Rusko zo zmluvy s konečnou platnosťou vystupuje 7. novembra, čo je zhodou okolností na výročie VOSR, oznámilo MZV RF. Zároveň uviedlo, že o tom už informovalo účastnícke štáty.   „Udeje sa to o 00.00 hod. 7. novembra, ... 150 dní po odoslaní upovedomenia,“ hovorí sa…

"Prenikne pancierovaním akéhokoľvek západného tanku": zahraničná tlač ocenila rakety Vichr

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – Armádne letectvo ozbrojených síl Ruskej federácie sa aktívne podieľa na odstrašovaní útočných operácií Ozbrojených síl Ukrajiny, ničení útočných bojových formácií, zastavovaní prielomov a dokončovaní ustupujúcich síl. Početné videá zachytávajú efektívnu prevádzku ruských bojových vrtuľníkov v posledných dňoch. Jednou z hlavnýc

"Arktická výzva": konfrontácia Ruska a NATO v ľadových zemepisných šírkach narastá

0 icon

USA, 9.jún 2023 (AM) – USS Gerald R. Ford 24. mája priplávala do prístavu v Osle, kde sa zdržala niekoľko dní pred odchodom na cvičenie Arctic Challenge. Očakáva sa, že bude vykonávať cvičenia s nórskymi ozbrojenými silami pozdĺž arktického pobrežia krajiny. "Táto návšteva je dôležitým signálom úzkych bilaterálnych vzťahov medzi USA a…

Londýn a Kyjev pracujú na pláne "ukončenia ruskej agresie"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Nie, nie je náhoda, že britské a ukrajinské médiá 4. júna zhodne informovali o úspechu OS Ukrajiny. Začnime senzačnou správou námestníčky ukrajinského ministra obrany Anny Malyarovej, ktorá to oznámila svetu: "V niektorých oblastiach vedieme útočné operácie. Najmä Bachmut zostáva epicentrom bojov. Postupujeme pozdĺž veľmi rozsiahlej frontovej…

Cudzinci, nie bratia. O Galícii ako nositeľke "ukrajinskej identity"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Ako je možné, že ľudia, ktorí žijú na rôznych brehoch Zbruču (rieky, ktorá rozdeľuje Halič a zvyšok Ukrajiny), majú spoločné etnonymum "Ukrajinci" a žijú (zatiaľ) v jednom štáte?   Podľa historických prameňov v prvom tisícročí nášho letopočtu tieto krajiny obýval slovanský kmeň tzv. bielych Chorvátov. Po…

TopDesať

Kvôli požiaru v Kanade je New York oranžový

0 icon

Vidieť oranžovú oblohu je nádherný zážitok, za predpokladu ak je výsledkom úžasného východu alebo západu slnka. Pre obyvateľov mesta New York ale aj rôznych iných miest na východnom pobreží Spojených štátov sa však oranžová obloha, žiaľ, zmenila na absolútnu nočnú moru. V posledných 6 týždňoch Kanada bojuje s ničivými lesnými…

Máte dobrý zrak? Tieto fotografie vám dokážu opak

0 icon

Myslíte si, že máte dobrá zrak? Máme fotografie, ktoré vám zrejme dokážu opak. Nasledujúce fotografie ovplyvňujú skutočnú realitu. Tú si všimnete, až keď sa poriadne a dôkladne zadívate z tej správnej strany. Vravieva sa, že každý robí chyby, pretože je to súčasť ľudského žitia. Vyzerá to tak, že je to…

Dôkaz, že niektoré veci je lepšie nechať na profesionálov

0 icon

Hovorí sa, že prax robí z ľudí majstra a profesionáli vedia, že je to pravda. Ak však nezavoláš na pomoc profesionálov, môže to dopadnúť aj takto tragicky.  Existuje dôvod, prečo zvyčajne existuje jasný rozdiel medzi konečným výsledkom poskytnutým profesionálom a amatérom, či už ide o výrobu dezertov alebo stavbu domov.…

Mark Wahlberg odhalil, prečo sa s rodinou odsťahoval z Hollywoodu

0 icon

Mark Wahlberg, legendárny herec a oddaný otec štyroch detí nedávno urobil životné rozhodnutie a spoločne s rodinou sa odsťahoval z Hollywoodu. Po boku svojej manželky Rhea Durham sa Mark rozhodol začať odznova a v nedávnom úprimnom rozhovore sa podelil o podrobnosti tohto významného rozhodnutia. V roku 2022 sa Wahlberg s…

Fotografie zvieratiek, ktoré vám zaručene zlepšia deň

0 icon

Zábavné zvieratá a fotografie zábavných zvierat boli vždy zdrojom radosti a zábavy pre ľudí na celom svete. Od veselých memečiek až po virálne videá - zvieratá nám dokážu vyčariť úsmev na tvári a rozjasniť naše dni. Okrem zábavy však môžu zábavné zvieratá zohrávať aj úlohu pri zlepšovaní našej pohody. Fotografie…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali