Aká je Vízia SaS do roku 2024?

Bratislava 6. novembra 2016 (HSP/Foto: TASR)

 

Predsedníctvo strany Sloboda a Solidarita na tlačovej besede ozrejmilo, ako vyzerá Vízia SaS do roku 2024. Podľa predsedu liberálov Richarda Sulíka je dnes SaS stranou s jasne stanovenými hodnotami

„Sloboda, solidarita a zdravý rozum spolu vytvárajú posolstvo zapísané v DNA strany SaS. Z tohto posolstva vznikla aj Vízia SaS do roku 2024. Tá vychádza z piatich trendov, ktoré politické sily na Slovensku nedokážu priamo ovplyvniť, no podľa liberálov by bolo vhodné sa im prispôsobiť. Vízia SaS do roku 2024 obsahuje osem priorít, ktorým sa chce strana prednostne venovať, ak sa po najbližších parlamentných voľbách stane súčasťou vládnej koalície,“ vysvetľuje Richard Sulík a prezentuje Víziu Sas do roku 2024.

Na archívnej snímke zľava Jana Kiššová,Richard Sulík a Ľubomír Galko
Na archívnej snímke zľava Jana Kiššová,Richard Sulík a Ľubomír Galko

„O SaS je známe, že je to hodnotová strana. Od nášho vzniku máme jasne stanovené hodnoty. Sú nimi sloboda, solidarita a zdravý rozum. O týchto hodnotách sme už veľakrát hovorili a je to niečo, čo je pre nás nemenné. K týmto hodnotám sme vytvorili posolstvo, kde je vlastne napísané, čo približne chceme robiť a je to tiež vec, ktorá je nemenná a ktorá má platiť po celú históriu strany. Je to takpovediac naše DNA.

No a na základe našich hodnôt a posolstva sme vytvorili Víziu SaS do roku 2024. Ako vidíte, už to nie je vec, ktorá by platila navždy, Vízia SaS je do roku 2024. A, samozrejme, že vychádzame z toho, že ak SaS bude súčasťou vlády po najbližších voľbách, tak budeme sa snažiť realizovať náš volebný program tak, aby sme naplnili našu víziu. Víziu SaS do roku 2024 sme spísali do takejto brožúrky. Je k dispozícii aj na našej webstránke.

Rád by som teraz povedal pár slov o tom, čo Vízia SaS do roku 2024 predstavuje. Je to veľmi dôležitý materiál preto, lebo sú to mantinely, je to akési ohraničenie priestoru, v ktorom sa má nachádzať náš predvolebný program. Zároveň si myslíme, že bolo by veľmi dobré, keby všetky strany predstavili poctivo spracovanú víziu, aby voliči vedeli, kam sa bude uberať tá ktorá strana potom, čo jej dajú hlas.

Vo Vízii SaS do roku 2024 vychádzame z piatich trendov. Je to vývoj, ktorý Slovensko, respektíve politické strany nedokážu priamo ovplyvniť, ale veľmi dobre spravia, ak sa mu prispôsobia.

– Po prvé, výrazne sa zmení demografia obyvateľstva. To znamená, výrazne stúpne počet dôchodcov a po tom, čo pôjdu silné ročníky do dôchodku po roku 2040, to sú narodení okolo roku ´79, výrazne sa zmení demografia preto, lebo už tie ďalšie ročníky boli oveľa slabšie. Toto bude vyžadovať zásadnú reformu nášho odvodového systému tak, aby boli zabezpečené dôchodky.

– Druhý trend, ktorý očakávame, je, že najbližšie desaťročia bude bezpečnosť dôležitejšia ako ekonomika. Či vnútorná, alebo vonkajšia bezpečnosť, ale je to vec, ktorá bude naberať na význame.

– Po tretie, očakávame, že starí lídri v Európskej únii, pokiaľ budú pri moci, budú pokračovať v ďalšej a v ďalšej integrácii, aj keď dnes medzičasom jasne vidieť, že stále viac integrácie Európe skôr škodí. Tento trend sa bude zosilňovať po tom, čo vystúpi Veľká Británia z Európskej únie.

– Štvrtý trend, ktorý očakávame, je ten, že to, čo dnes nazývame extrémizmom, prestane byť extrémizmom, a to preto, lebo mainstreamoví politici príliš vo veľkom rozsahu ignorujú skutočnú vôľu voličov. Či to už je z dôvodu pomýleného humanizmu, alebo neschopnosti či nedostatočnej odvahy rázne zakročiť napríklad proti obrovským migračným vlnám, každopádne vychádzame z toho, že extrémne sily budú narastať. Vnímame to ako veľké nebezpečie preto, lebo okrem toho, že ponúkajú riešenia, ktoré možno znejú ľúbivo, každopádne extrémne sily vždy kradli ľuďom slobodu.

– No a piaty trend, z ktorého vychádzame, je, že kríza eura bude pokračovať. Po tom, čo stvára Európska centrálna banka, po tom, čo za viac ako tisíc miliárd vykúpila štátne dlhopisy, po tom, čo úroky stanovila fakticky na nulu, tak síce na chvíľu možno prekryla akútne problémy eura, ale, bohužiaľ, neodstránila.
Vychádzajúc z týchto piatich trendov sme si my v SaS stanovili nasledovných osem priorít, a to je vlastne tá podstatná časť Vízie SaS do roku 2024. Týmto ôsmim prioritám sa chceme prednostne venovať po tom, čo SaS by sa stala súčasťou vládnej koalície.

1. Po prvé, Slovensko má byť sebavedomým členom Európskej únie a NATO. Znamená to, že na jednej strane, jasne sa hlásime k členstvu v týchto dvoch organizáciách. Pokladáme za výhodnejšie pre Slovensko byť členom týchto dvoch organizácií ako nebyť. Na druhej strane, jasne vravíme, Európska únia nie je žiaden spolok milosrdných. Slovensko musí intenzívne a vytrvalo hájiť svoje vlastné záujmy, tak ako to robia prakticky všetky ostatné členské krajiny Európskej únie.

2. Druhá naša priorita je boj za spravodlivosť a boj proti korupcii. Myslím si, že k tomuto netreba veľa hovoriť, po tom, čo slovenská spoločnosť je už celé mesiace traumatizovaná kauzou Bašternák. A po tom, čo vidíme, ako sa tu zametajú kauzy pod koberec, je toto veľmi dôležitá téma. Nie je to jediná, je to jedna z našich ôsmich priorít v rámci Vízie SaS do roku 2024, ale zároveň je to veľmi dôležitá oblasť a tu je hodne čo robiť, po medzičasom deviatich rokoch vlády Roberta Fica.

3. Po tretie, našou prioritou je zásadná reforma odvodov, najmä v súvislosti s demografickou krízou a predstavili sme už dávnejšie odvodový bonus.

4. Našou štvrtou prioritou je štíhly, efektívny a vyrovnane hospodáriaci štát. Je veľmi dôležité pre budúce generácie, aby sme dnes nerobili dlhy, aby štátny dlh nebol čoraz vyšší. Už sú niektoré krajiny v Európskej únii, napríklad Nemecko alebo Česko, ktoré dokážu hospodáriť vyrovnane. Napriek tomu, že úroky sú dnes na nule, považujeme za veľmi dôležité hospodáriť vyrovnane.

5. Ďalšia priorita je kvalitné školstvo. V podstate od revolúcie, od ´89-teho roku, je školstvo zanedbávané aj preto, lebo akokoľvek dobre mienené zmeny vidieť až s odstupom viacerých rokov a takmer vždy tieto zmeny, respektíve ich pozitívny efekt, prídu neskôr, ako končí volebné obdobie, a preto nikdy to nebolo predmetom skutočného záujmu politikov. Kvalitné školstvo je jedna z našich ôsmich priorít.

6. Šiestou prioritou, je fungujúce zdravotníctvo. Myslím si, že ani tomuto netreba príliš veľa hovoriť po tom, čo sme posledné roky zažili, od čudne nakúpených CT prístrojov, samozrejme, násobne predražených, až po obrovskú stratu, ktorú vyprodukovala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Fungujúce zdravotníctvo považujeme za jednu z ôsmich priorít.

7. Siedmou našou prioritou je rómska problematika preto, lebo to je opäť, podobne ako školstvo, oblasť, ktorá je od revolúcie neriešená. Už predtým s tým boli problémy, tie sa nijako nezmenšili. Naopak, narástli. Ľudia, ktorí bývajú v blízkosti osád, by o tom vedeli veľa hovoriť. A existujú riešenia. My sme už dávnejšie predstavili 30 riešení pre oblasť rómskej problematiky. Bohužiaľ, tým, že sme boli v opozícii, tieto riešenia neboli realizované, ale budú. Teraz tu oznamujeme, že ak SaS bude vo vláde, rómska problematika bude jedna z našich ôsmich priorít, ktorým sa budeme venovať prednostne.

8. No a prichádzam k poslednej našej priorite v rámci Vízie SaS do roku 2024. Chcel by som upozorniť, to poradie neznamená, že toto je význam. To sú skrátka pre nás rovnocenné priority. Hovorím to preto, lebo ako posledné menujem výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia, ale rozhodne to nemá byť posledné. Je to možnože vôbec najdôležitejšia vec preto, lebo ak sa bude dariť podnikateľom, tak sa bude dariť aj zamestnancom. Zlepšenie podnikateľského prostredia je naša posledná priorita, na ktorej je založená Vízia SaS do roku 2024,“ uzatvára prezentáciu Vízie Sas do roku 2024 Richard Sulík.

Video k článku si môžete pozrieť tu:

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia vykonala kontrolu drogovej trestnej činnosti v bratislavskom Pentagone

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavskí policajti vykonali v sobotu krátko pred 17.30 h kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v tzv. Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková "Výsledky tejto kontroly budú…

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

0 icon

Bratislava/Pezinok 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot noviny.sk)   Podnikateľ Štefan Žiga bude väzobne stíhaný. V sobotu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR…

Z vraždy troch detí v Záhrebe je podozrivý 56-ročný Rakúšan

0 icon

Záhreb 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Chorvátska polícia v sobotu informovala, že z vraždy troch malých detí v hlavnom meste Záhreb je podozrivý 56-ročný rakúsky občan. Podľa miestnych médií ide o ich vlastného otca, píše agentúra AP Polícia predtým uviedla, že jej príslušníci našli telá detí a muža v zlom…

Tri liberálnofašistické oriešky pre slovenské popolušky. Demokracia prituhuje, držme si klobúčiky

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V uplynulých dňoch nám na Slovensku pribudlo hneď niekoľko názorných prípadov, ktoré jasne ukazujú, že to, čo sa tvári ako demokratická zmena a tzv. „očista“ spoločnosti, nie je nič iné, iba hrubozrnný liberálny fašizmus s neľudskou totalitnou tvárou Prípad prvý: koniec diskusie v…

Šatana nezvolili za člena Rady IIHF 

0 icon

Petrohrad 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana v sobotu nezvolili za člena Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Po voľbách prezidenta, senior viceprezidenta a troch regionálnych viceprezidentov sa o zostávajúcich deväť miest uchádzalo 13 mužských kandidátov a dve ženské kandidátky. Predstavitelia IIHF zvolili…

V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Európske centrum pre prevenciu chorôb (ECDC) preto krajinu, ktorá je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, zaradilo do červenej zóny a sever krajiny dokonca do bordovej zóny Nové zaradenie krajiny v rámci ECDC je platné…

Atletico utrpelo prvú ligovú prehru v sezóne, Alaves dosiahol prvú výhru

0 icon

Madrid 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alvaro Barrientos)   Futbalisti majstrovského Atletica Madrid utrpeli prvú prehru v tejto sezóne najvyššej španielskej súťaže. V sobotnom stretnutí 7. kola prehrali na pôde Deportiva Alaves 0:1. Domáci po piatich neúspechoch dosiahli prvé víťazstvo i body v ročníku a odlepili sa vďaka tomu z dna tabuľky…

Asociácia na ochranu práv pacientov sa bojí chaosu okolo usmernenia k testovaniu nezaočkovaných. So spoplatnením testovania nesúhlasia

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v SR sa obáva chaosu, ktorý by mohol vzniknúť v súvislosti s usmernením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách. Ako pre TASR povedala prezidentka asociácie Mária Lévyová, doplatiť naň môžu…

Pri bombovom útoku v Somálsku zahynulo najmenej 15 ľudí

0 icon

Mogadišo 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Farah Abdi Warsameh)   Najmenej 15 mŕtvych vrátane dvoch detí a ďalších 13 zranených si vyžiadal výbuch vozidla na kontrolnom stanovišti neďaleko prezidentského paláca v somálskej metropole Mogadišo. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom informovala agentúra DPA Polícia uviedla, že pri útoku zahynuli aj…

V Moskve komunisti zorganizovali protest proti výsledkom parlamentných volieb, informoval portál Meduza

0 icon

Moskva 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Približne 1000 ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestu proti výsledkom ruských volieb, ktorý v centre Moskvy zorganizovala Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF). Moskovská polícia označila akciu za nezákonnú a žiadala, aby sa ľudia rozišli, informoval portál Meduza.io Demonštranti žiadali okrem neuznania výsledkov elektronického…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

Andrej Sablič

Ekonomická hlúposť Marxovho Kapitálu.

0icon

Použil som pre ekonomické ocenenie v nadpise, jemnejšie označenie „hlúposť“, ktoré platí pre Kapitál z pohľadu socializmu. Z pohľadu kapitalizmu však mu prináleží krutejší pojem „zločin“. Marx totiž na jednej strane proti kapitalizmu bojoval a pritom v Kapitále posvätil jeho zločineckú podstatu. Základ kapitalistickej spoločnosti prevzatý aj pre

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Turci s podporou delostrelectva tlačia na Kurdov v Sýrii. Tí rokujú s Rusmi o autonómii

0 icon

Sýria, 25.september 2021 (AM) – Zo Sýrie prichádzajú správy, že turecké jednotky, nachádzajúce sa prakticky na celom severe a severozápade republiky, zasahujú kurdské formácie. Najaktívnejšie nepriateľské akcie prebiehajú na dvoch úsekoch diaľnice M4 na severe krajiny. Správy hovoria, že turecké delostrelectvo zasahuje

Správa OSN ukázala, kto koho na Donbase ostreľuje

0 icon

Donecká republika, 25.september 2021 (AM) – Úrad OSN pre ľudské práva zaznamenal zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv na Donbase v období od 1. februára do 31.

Nové perspektívy exportu ruských ponoriek. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára ďalšie trhy

0 icon

Austrália, 25.september 2021 (AM) – "Vytvorenie vojenského bloku AUKUS Washingtonom, Londýnom a Canberrou a prenos technológií na výrobu jadrových ponoriek Američanmi do Austrálie sa môže stať precedensom pre ostatné krajiny a signálom pre podobné akcie. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára nové perspektívy exportu ruských ponoriek."  Takto argument

Základný vojenský výcvik absolvovalo takmer 300 budúcich profesionálnych vojakov

0 icon

Slovensko, 25.september 2021 (AM, MO SR) – Základný vojenský výcvik pre čakateľov prípravnej štátnej služby, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a absolventov civilných vysokých škôl včera v priestoroch martinskej Základne výcviku a mobilizačného doplňovania ukončilo slávnostnou prísahou celkovo 292 čakateľov a kadetov, z t

Prvá ruská bezpilotná loď bola spustená na vodu v Petrohrade

0 icon

Rusko, 25.september 2021 (AM) – Prvá ruská bezpilotná loď Pioner-M bola vypustená v Petrohrade. Ceremónia sa konala v lodenici Sredne-Nevsky, informovala tlačová služba Spojenej lodiarskej korporácie (OSK).   https://twitter.com/i/status/1441384880093339651   Pre Sevastopoľskú štátnu univerzitu sa stavia malé výskumné plavidlo katamaranov

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali