Proti plateniu aktivít, pri ktorých ničia život ľudí v embryonálnom štádiu, sa podpísalo už 29.000 Slovákov

Proti plateniu aktivít, pri ktorých ničia život ľudí v embryonálnom štádiu, sa podpísalo už 29.000 Slovákov

Bratislava 14. októbra (TASR/HSP/Foto:one of us)

 

Iniciatíva sa dá ešte podpísať, ale už iba do konca mesiaca

Pod Európsku iniciatívu občanov Jeden z nás sa podpísalo vyše 29.000 Slovákov. Celkovo už túto iniciatívu proti financovaniu aktivít, pri ktorých sa ničia ľudské embryá, podpísalo 1.230.000 Európanov. Podpísať iniciatívu je možné už len do 1. novembra 2013.

Reklama
Logo európskej iniciatívy One of us

Na košickom Národnom pochode za život, ktorý sa v septembri uskutočnil v Košiciach, pribudlo pod iniciatívou asi 6500 podpisov. Iniciatíva Jeden z nás žiada EÚ, aby skončila s financovaním aktivít, ktoré predpokladajú ničenie ľudských embryí, zvlášť v oblasti výskumu, rozvojovej pomoci a verejného zdravia. Opiera sa o definíciu ľudského embrya ako počiatku ľudskej bytosti, na základe nedávneho rozhodnutia Európskeho súdneho dvora v prípade Brüstle vs. Greenpeace.

„Rozhodli sme sa na Národnom pochode za život vytvoriť priestor na zber podpisov pod iniciatívu Jeden z nás, pretože obe aktivity majú vo svojom centre hodnotu úcty k ľudskému životu od počatia. Stále je ešte do konca októbra možnosť ju podpísať či už elektronicky alebo fyzicky,” povedal národný koordinátor iniciatívy a jeden z hlavných organizátorov Národného pochodu za život Marek Michalčík. Podpisov je podľa neho treba čo najviac, pre prípad, že niektoré podpisy budú neúplné, aby sa tak získala nejaká rezerva. Na to, aby bola iniciatíva úspešná, je totiž potrebné vyzbierať aspoň milión podpisov od občanov z aspoň siedmich členských krajín. Nutné je získať aj určitý počet podpisov v konkrétnych štátoch. Na Slovensku bolo minimálne potrebných 9750 podpisov.

Reklama

Okrem stopnutia financovania aktivít, pri ktorých sa ničia ľudské embryá, signatári volajú aj po tom, aby z prostriedkov európskych daňových poplatníkov nemohla byť platená výskumná činnosť zameraná na klonovanie ľudí, ani výskum embryonálnych kmeňových buniek. Za eticky bezproblémovú považujú iniciátori alternatívu výskumu na dospelých kmeňových bunkách alebo kmeňových bunkách z pupočníkovej krvi. Ďalšou požiadavkou iniciatívy je, aby peniaze z rozvojovej pomoci EÚ nemohli byť použité na financovanie potratov, a to ani nepriamo, napríklad prostredníctvom organizácií, ktoré vykonávajú alebo podporujú potraty.

Iniciatívu na Slovensku rozširujú občianske združenia Fórum života a Donum vitae. Je možné ju podpísať on-line cez stránku www.oneofus.eu/sk. Druhou možnosťou je podpísať ju fyzicky. Hárky sú dostupné cez kanceláriu Fóra života alebo cez kontakty občianskeho združenia Donum vitae. Signatári musia mať viac ako 18 rokov, musí ísť o slovenských štátnych príslušníkov alebo osoby s trvalým pobytom na Slovensku. Iniciatívu môže každý podpísať iba raz.

Európska iniciatíva občanov je nový nástroj zakotvený v Lisabonskej zmluve, vďaka ktorému môžu európsku legislatívu ovplyvniť priamo občania EÚ. Pri zrode iniciatívy stálo 30 mimovládnych organizácii z 18 členských štátov. Európska komisia (EK) musí každú úspešnú iniciatívu posúdiť a navrhnúť legislatívne opatrenia, ktoré vyplývajú z jej požiadaviek. Navrhnuté opatrenia prechádzajú štandardným legislatívnym procesom, prerokuje a schvaľuje ich Európsky parlament a Rada EÚ.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:37

Po iránskom leteckom útoku na Izrael z 13. na 14. apríla 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré údajne zobrazovalo izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola), ako zneškodňuje prilietajúce iránske drony a rakety. Nie je to pravda, zdieľané video sa totiž prvýkrát na sociálnych sieťach objavilo už v októbri 2023 počas jedného z raketových útokov na izraelské územie z Pásma Gazy. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.

12:04

Peking odmietol a odsúdil tvrdenia Spojených štátov, že Čína podporuje vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine tým, že Moskve poskytuje veľké množstvo strojov, mikroelektroniky či technológií do dronov a riadených striel, vďaka čomu Rusko môže navyšovať svoju zbrojnú výrobu.

12:00

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad podozrieva ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. 

11:58

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po zasadnutí predsedníctva a národného výboru svojej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) vyjadril spokojnosť s výsledkami parlamentných volieb zo 17. apríla. Uviedol, že jeho strana zostaví vládnu koalíciu.

11:57

Pri pokuse dostať sa z Francúzska do Británie zahynulo v Lamanšskom prielive najmenej päť ilegálnych migrantov. Medzi obeťami je aj štvorročné dieťa.

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali