Zemetrasenie cien na trhu s odpadom v Košickom kraji. KOSIT vysvetľuje

Košice 6. júna 2017 (HSP/Foto: zastavmeich.sk)

 

Poslanci Jaroslav Polaček a Rastislav Trnka (obaja nezávislí) v pondelok informovali na krátkom brífingu novinárov o zvláštnej politickej hre, ktorým sa košický primátor Richard Raši (SMER-SD) v očiach verejnosti snaží navodiť dojem, že pre obyvateľov mesta chce vyjednať čo najlepšiu cenu za energetické zhodnocovanie odpadu v spaľovni spoločnosti KOSIT a.s.

Graf ceny 1 tony komunálneho odpadu, ktorú platia jednotlivé obce v okolí Košíc a mesto Prešov

Obaja poslanci v posledných dňoch oslovili viac ako 60 obcí a miest v okrese Košice-okolie s požiadavkou na poskytnutie informácii o spôsobe a likvidácii komunálnych odpadov. „Touto žiadosťou sme si chceli overiť naše podozrenia ohľadom veľmi zvláštnej cenotvorby zo strany KOSITu na samosprávu v okrese. Potvrdilo sa nám to, čo už dlho tvrdíme. Mesto Košice ako vlastník spaľovne namiesto toho, aby malo čo najvýhodnejšiu cenu za energetické zhodnotenie odpadu, platí za jeho likvidáciu najviac.“

 

Obchodná politika KOSIT-u je pre nás varovaním

Polaček s Trnkom sú pri pohľade na zistené ceny v ostatných mestách a obciach na východnom Slovensku presvedčení, že majitelia a manažéri KOSIT-u majú s mestom naozaj nadštandardné vzťahy, čo ani nepopierajú.

„Obchodná politika KOSITu je zameraná proti Košičanom. To musí byť pre nás poslancov Mestského zastupiteľstva dostatočným varovaním a dôvodom, aby sme rozhodujúci balík akcií nepredávali,“ varuje Polaček s dovetkom, že nielen parkovanie, ale aj nakladanie s odpadom má byť v prvom rade službou občanom a nie biznisom.

Poslanec košického Starého mesta a Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka tvrdí, že takýto postup je doslova postavený na hlavu. Prečo najväčší odberateľ Kositu, ktorým je mesto Košice platí najviac? Spolu s ostatnými položkami za odpad Kosit fakturuje Košičanom až dvojnásobné ceny v porovnaní s tým aké ceny ponúka samosprávam v iných okresoch. Občania predsa nesmú byť rukojemníci. Veľmi by ma zaujímalo, prečo sa na to vedenie mesta len tak prizerá a verím, že raz sa na to aj dočkám odpovede,“ hovorí.

Polaček vyzval primátora, aby verejne vystúpil a potvrdil, že on a ani nikto z jeho blízkych osôb, prípadne členov strany Smer-SD nemá žiadne finančné alebo iné výhody z tohto typu podnikania. Na premyslenie odpovede mu obaja poslanci dali týždeň. „Ak chce primátor Raši podľa jeho vlastných slov udržať najdrahšie ceny za odpad, musí v tom byť nejaký háčik! Pretože dobrý primátor „ufixuje“ nie najvyššie ale najnižšie ceny za akékoľvek služby, ktoré pre obyvateľov zabezpečuje. Ak to dokážu starostovia z okolia Košíc, musí to predsa dokázať aj on!“

 

Zemetrasenie cien na trhu s odpadom v Košickom kraji

Podľa slov poslanca Trnku sa takto z pôvodne košického problému stáva regionálny problém, nielen pre Košice, ale aj pre množstvo iných miest a obcí. „Bohužiaľ, volení zástupcovia Košičanov za Smer-SD a ich sympatizanti v štatutárnych orgánoch KOSIT-u, aj z peňazí Košičanov dovolili skúpiť tejto firme aj iné skládky v okolí 50 km od Košíc. Otázkou času teda ostáva, kedy KOSIT bude tlačiť na zvýšenie „košických“ cien v celom regióne. Pre Košice to mimochodom znamená, že nikto iný s výnimkou KOSIT ani nemôže vyhrať súťaž na spracovanie odpadu v roku 2021.“

To isté z rovnakého dôvodu platí pre mnohé mestá a obce na východnom Slovensku. Preto si KOSIT podľa oboch poslancov dovoľuje už teraz to, čo by nemal. Príkladom je aj to, že napríklad neznížil cenu za spracovanie odpadu ako mal od 1. januára 2017, o čom hovorí zmluvný dodatok.

„To, že predstavitelia Smeru-SD v orgánoch KOSIT-u sa ani nesnažia animovať tlak na KOSIT na zníženie cien, ktoré platia Košičania je tragické. Dnes už je nad slnko jasnejšie, že hlavný akcionár KOSIT-u spolu s mestom Košice vytvorili regionálny monopol z peňazí Košičanov. V okolí 50 km vlastní všetky skládky KOSIT a.s., a tie ostatné v Košickom kraji majú obmedzenú kapacitu so životnosťou 10 rokov. Čo bude potom, má zaujímať nie biznismenov ale regionálnych politikov, ktorí v nasledujúcich dňoch budú rozhodovať či Kosit, a.s. vložíme do súkromných rúk na veky. Ponaučenie by si regionálni politici mali zobrať z Talianska, kde problémy pretrvávajú dodnes,“ dodávajú obaja poslanci.

Trnka a Polaček po tom, čo novinárov informovali o predražených cenách odpadového hospodárstva v Košiciach, odovzdali v podateľni Magistrátu mesta Košice primátorovi graf s aktuálnou obchodnou politikou spoločnosti Kosit a.s., v ktorej vlastní mesto Košice 34% kontrolný balík akcií.

 

KOSIT sa bráni

Spoločnosť KOSIT a. s. sa dôrazne ohradzuje voči zneužívaniu jej mena a jej postavenia v rámci politickej kampane vedenej poslancami Polačekom a Trnkom. Podľa spoločnosti ide o účelovú diskreditácie firmy KOSIT a. s. na účely vlastnej propagácie týchto komunálnych politikov súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami, pričom ich kampaň môže významným negatívnym spôsobom zasiahnuť podnikanie spoločnosti KOSIT a. s. Spoločnosť KOSIT a. s. už v minulom období, v reakcii na konanie pánov Polačeka a Trnku, podnikla príslušné právne kroky a v súvislosti s tlačovou konferenciou je rovnako pripravená obhájiť svoje záujmy a dobrú povesť všetkými dostupnými legitímnymi a legálnymi prostriedkami.

Spoločnosť KOSIT a. s. vyzvala Polačeka a Trnku, aby ihneď upustili od svojho konania, ktoré považuje za poškodzujúce firmu.

„Na základe zmluvy o dielo uzatvorenej mestom Košice ako objednávateľom a spoločnosťou KOSIT a. s. ako zhotoviteľom v roku 2001, predmetom ktorej je poskytovanie služieb v oblasti nakladania s odpadmi, bola cena za energetické zhodnocovanie odpadov fixovaná od roku 2010 do konca roku 2016. Uplynutím roku 2016 je spoločnosť KOSIT a. s., rovnako ako pred rokom 2010, oprávnená pristupovať každoročne, z titulu nárastu vstupných nákladov, k zvýšeniu ceny,“ uvádza KOSIT v stanovisku.

„Tvrdenia o znižovaní cien spoločnosťou KOSIT a. s. po 1.1.2017 pri porovnaní s medziročným nárastom vstupných nákladov majúcich vplyv na cenu nie sú ekonomicky obhájiteľné. Je potrebné mať na zreteli, že čím prijateľnejšie je nakladanie s odpadmi z hľadiska životného prostredia, tým je ekonomicky nákladnejšie v porovnaní s ukladaním odpadu na skládku, a to z dôvodu technologicky náročnejších zariadení spracujúcich odpady, ako pri uložení odpadu na skládku, čo má za následok nepomerne vyššie vstupné investície a prevádzkové náklady. Z týchto dôvodov neobstojí požiadavka na zníženie ceny na úrovne, ktoré sa platia za uloženie odpadov na skládkach,“ dodáva sa v stanovisku.

Majoritný akcionár sa zaviazal cenu za energetické zhodnotenie odpadov fixovať na obdobie do roku 2021, a nie ju zvyšovať v prípade, že mu mesto Košice odpredá podiel vo výške 29%. Základom tohto rozhodnutia je deklarovaná podpora všetkých naplánovaných investícií – predovšetkým do obnovy zariadení, ako aj do rozvojových projektov. „Doteraz páni Polaček a Trnka zavádzali keď tvrdili, že spoločnosť KOSIT a. s. môže kedykoľvek zvýšiť ceny podľa zmluvy, v súčasnosti im však prekáža už aj garancia stability ceny za energetické zhodnotenie odpadov napriek neustále rastúcim nákladom na prevádzku,“ uvádza.

Argument spomínaných komunálnych politikov, že mesto Košice platí v porovnaní s obcami okolo Košíc vyššie ceny, je podľa spoločnosti vytrhnutý z kontextu. Spoločnosť KOSIT a.s. pripravuje cenové ponuky na komplexné služby spojené s nakladaním s odpadmi tak, aby služba ako celok, to znamená celková odplata za poskytnuté služby, dosahovala požadovanú mieru rentability. Ako už bolo niekoľkokrát komunikované, rovnako tak je klamlivé tvrdenie o tom, že spoločnosť KOSIT a.s. poskytuje, resp. plánovala poskytovať služby nakladania s odpadmi pre mesto Prešov za 57 EUR za jednu tonu odpadov.

„Vyjadrenia pánov Polačeka a Trnku o tom, že zhodnocovanie odpadov v rámci súčasne platnej zmluvy je pre mesto Košice nevýhodné, sú nepravdivé a zavádzajúce a ich tvrdenia nie sú podložené žiadnymi relevantnými skutočnosťami. Rovnako tak považuje spoločnosť KOSIT a.s. za klamlivé a účelové tvrdenia týkajúce sa privatizácie, či vytvárania „monopolu“. Spoločnosť KOSIT a.s. je súkromnou spoločnosťou už od jej založenia a vzniku v roku 2001, mesto Košice nevlastní spoločnosť KOSIT a. s., a nedisponuje ani kontrolným balíkom akcií. Skutočnosť, či bude mesto vlastniť 34% alebo 5% podiel v spoločnosti KOSIT a. s. neovplyvní žiadnym spôsobom existujúcu zmluvu a ani ceny za nakladanie s odpadom pre mesto Košice,“ tvrdí KOSIT.

Jednotlivé obce a mestá vydávajú vlastné všeobecné záväzné nariadenia, ktoré stanovujú výšku poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady na ich území a tento poplatok je jedným zo zdrojov odpadového hospodárstva obcí. KOSIT preto tvrdí, že jediné objektívne kritérium pre porovnávanie cien je prepočet podielu nákladov uvedených v rozpočte mesta a počtu obyvateľov.

 

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Nepodieľajme sa na Matovičovej marketingovej fraške. Povinná 10-dňová karanténa pre neotestovaných je neakceptovateľné vydieranie

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Už aj samotný nápad na celoplošné testovanie je poriadny úlet. To, čo ale predviedol premiér Igor Matovič po tom, keď zistil, že sa mu tento "domček z kariet" rúca nemá obdobu. Občanov začal vydierať, že ak sa testovania nezúčastnia, ostanú v povinnej 10-dňovej…

Macron avizuje tvrdé opatrenia proti islamistickým zoskupeniam vo Francúzsku

0 icon

Bobigny 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v utorok rozpustenie propalestínskeho zoskupenia pomenovaného po šejkovi Jásinovi, zakladateľovi radikálneho hnutia Hamas. Spomínané zoskupenie založil Abdelhakim Sefrioui, ktorý je momentálne vo vyšetrovacej väzbe v súvislosti s brutálnou vraždou učiteľa dejepisu a geografie Samuela Patyho Macron podľa agentúry…

Pápež František mal na verejnosti po prvý raz rúško

0 icon

Rím 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   Pápež František mal v utorok po prvý raz od vypuknutia pandémie nového koronavírusu na verejnosti rúško, ktoré si nasadil počas bohoslužby za svetový mier. Informovala o tom agentúra Reuters Pápež sa objavil v bielom rúšku na bohoslužbe v Bazilike Panny Márie na oltári…

Švédsko zakázalo zariadenia od Huawei a ZTE pri budovaní 5G sietí

0 icon

Štokholm 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Andy Wong)   Švédsko zakázalo účasť čínskych technologických spoločností Huawei a ZTE na budovaní nových vysokorýchlostných bezdrôtových sietí. Švédsky poštový a telekomunikačný úrad (PTS) v utorok zakázal štyrom operátorom uchádzajúcim sa o frekvencie v nadchádzajúcej aukcii spektra pre nové siete 5G používať zariadenia od spomínaných firiem…

Trpká rekcia ambulantných lekárov Krajčímu: Doteraz sme vás nezaujímali a dnes nás prosíte o pomoc

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministra zdravotníctva Mareka Krajčího doteraz ambulantní lekári absolútne nezaujímali, dnes ich prosí o pomoc pri celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 Na svojej webovej stránke to uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Ako konštatovala jeho prezidentka Zuzana Dolinková, zväz ponúka od začiatku ministerstvu zdravotníctva systémovú…

V Madride ukončia stav núdze

0 icon

Madrid 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Bernat Armangue)   Španielska vláda nepredĺži núdzový stav v Madride a priľahlom regióne, ktorému sa v sobotu skončí platnosť Možno však zavedie zákaz vychádzania v ohniskách nákazy koronavírusom po celej krajine, povedal minister zdravotníctva Salvador Illa. Šéf španielskeho rezortu zdravotníctva o zákaze diskutuje s regionálnymi vládami.…

Plošné testovanie vyvoláva mnoho otázok a nesúhlas s akoukoľvek formou sankcie

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc, Martin Baumann)   Pripravované celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na Slovensku musí byť dobrovoľné a nesmú zaň hroziť tresty. Tvrdí to novovzniknutá strana Hlas – sociálna demokracia s tým, že stále čaká na objasnenie množstva dôležitých otázok ohľadom testovania "Zaujíma nás predovšetkým to, ako…

Potratová legislatíva sa nezmení, plénum odmietlo novelu Záborskej a s ňou pomoc tehotným ženám v núdzi. Chýbal 1 hlas

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO) Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali. Hlasovaním o novele poslanci…

USA sú pripravené rokovať o finalizácii dohody o predĺžení platnosti New START

0 icon

Washington 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Spojené štáty sú pripravené zorganizovať stretnutie s Ruskom s cieľom finalizovať dohodu o predĺžení platnosti Zmluvy o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní, známej ako New START alebo START/SNV III Podľa agentúry AFP to v utorok uviedla hovorkyňa rezortu diplomacie…

Budaj chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody

0 icon

Bratislava 20.októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Na dnešnom tlačovom brífingu o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa šéfa envirorezortu ŠOP momentálne nevlastní v národných parkoch ani meter štvorcový…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

Andrej Biras

Pán Matovič, tri otázky a jedna výzva!

0icon

Prvá otázka: Prečo si protirečíte, keď chcete zachraňovať životy a pritom idete plošným, nezmyselným, testovaním ohrozovať ľudí v najväčšej možnej miere? Takáto masová akcia v čase vysoko infekčnej pandémie, by asi mala zmysel, jedine ak by ste išli testovať z domu do domu predo dvermi a to pcr testami, ale…

Pavol Kleban

Proglas o Gorazdovi

0icon

Pôvodný názov tejto básne mal byť Gorazd - básne zveršovanej ako vyjadrenie úcty slovenskému svätcovi, ktorý patril medzi svätých Sedmopočetníkov (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Kliment, sv. Naum, sv. Angelár, sv. Sáva, sv. Gorazd). Vzhľadom na môj zaužívaný strofický rozsah každej veršovanej práce (11 + 1), som sa však po…

Marián Tkáč

Čo získajú celoplošným testovaním?

0icon

Práve som dopozeral video americkej lekárky Carrie Madejovej, nazvané Transhumanizmus. Tu je link: https://1url.cz/@carrie-madej-transhu... Žeby sa jej slová práve začali napĺňať? Už odštartoval proces, v ktorom je zaangažovaný Bill Gates a americká armáda...? Bill Gates má údajne prsty v plánovaných celoplošných testoch u nás, pri ktorých má asistovať – armáda (zatiaľ nie americká).…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako vyzerá bežný deň astronauta na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice

0 icon

Ak by ste sa pozreli na každodenný život astronauta na vesmírnej stanici, na prvý pohľad by sa vôbec nelíšil od toho vášho. Aj 400 km nad Zemou musia astronauti jesť, spať, cvičiť, dodržiavať hygienu a pracovať. Výrazným rozdielom je, že prostredie nulovej gravitácie môže jednotlivé úkony sťažiť. Astronauti sa môžu…

Prelomový systém fúzneho pohonu by ľudstvu otvoril celú Slnečnú sústavu

0 icon

Fúzna energia je podľa niektorých odhadov technológia, ktorá bude dostupná ľudstvu v najbližších 30 rokoch, no niektorí skeptici tvrdia, že od nej máme ešte veľmi ďaleko. Jadrové reakcie, ktoré poháňajú aj naše Slnko by mohli byť využité v niekoľkých rôznych odvetviach a jedným z nich je aj vesmírne cestovanie. Téme…

Zatvorené fitko? S pásom na chodenie Xiaomi Urevo U1 za skvelú cenu je cvičenie doma hračka

0 icon

Celosvetová pandémia zmenila dianie v niektorých kútoch sveta doslova hore nohami. Zatvorené prevádzky, či nebodaj zákaz vychádzania v niektorých krajinách či mestách mohol aktívnejším z nás vytvoriť vrásky na čele. Ak patríte medzi ľudí, ktorí jednoducho doma neobsedia, no zároveň sa chcete vyhnúť zbytočnému riziku, či prichádzajúcej zime, pás na…

Toto je 6 nedávnych kozmických objavov, ktoré šokovali nie len vedcov, ale aj verejnosť

0 icon

Vesmír je plný fascinujúcich fenoménov, ktoré dokážu šokovať astronómov po celom svete. Prečítajte si 6 najfascinujúcejších, nedávnych objavov z oblasti vesmíru. Téme sa venuje aj YouTube kanál Factnomenal. Arrokoth Arrokoth je najvzdialenejším vesmírnym objektom našej sústavy, ktorý mohli vedci preštudovať zblízka. Objavila ho sonda americkej NASA, New Horizons a išlo…

Vybrali sme pre vás 5 užitočných Android aplikácií, ktoré by ste nemali prehliadať. Určite stoja za vyskúšanie!

0 icon

Po dlhšej dobe vám opäť prinášame niekoľko zaujímavých aplikácií, na ktoré sme narazili v priebehu posledných dní, a zároveň vyčnievajú z davu. True Amps Prvou aplikáciou, ktorá nám padla do oka je True Amps. Ide o aplikáciu, prostredníctvom ktorej si viete zmeniť obrazovku nabíjania zariadenia. Dostupných je hneď niekoľko animácií,…

Armádny Magazín

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Ministerstvo obrany: Operácia spoločná zodpovednosť

0 icon

Slovensko, 20. október 2020 (AM) - Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tie

Sýria : Ďalšia ilegálna americká základňa vo výstavbe

0 icon

Sýria, 20. október 2020 (AM, Réseau international) - Americké sily začínajú budovať novú základňu na sýrskom území. Americké sily pokračujú v rozširovaní svojej ilegálnej vojenskej prítomnosti v Sýrii tým, že začali budovať novú vojenskú základňu neďaleko mesta Al-Baghouz, na východe krajiny Deir Ezzor, oprot

Ruské stíhačky MiG-29M/M2 a ruské útočné vrtuľníky Ka-52 sa stali pýchou Egyptského letectva. Video

0 icon

Egypt, 20. október 2020 (AM) – Vojenské letectvo Egyptskej arabskej republiky oslávi 2. novembra 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo Ministerstvo obrany EAR dokumentárny fil

Arménsko obvinené z presunu militantov - hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu

0 icon

Rusko, 20.október 2020 (AM) - "Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície." -  Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA