Vyšiel nový prieskum preferencií prezidentských kandidátov. Črtá sa už nový prezident?

Bratislava 13. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia

Nebudem vás dlho napínať, odpoveď na otázku v titulku je: nie, nečrtá sa. Napriek tomu, prvý vážnejší prieskum ukázal zaujímavé veci, ktoré možno trochu spresňujú predstavu o tom, kto zrejme bude patriť medzi favoritov budúcich prezidentských volieb. Okruh ľudí, ktorí v tejto chvíli reálne prichádzajú do úvahy, sa už zúžil na niekoľko mien, avšak ešte stále chýbajú kandidáti Smeru a SNS.

Prezidentský palác

Predovšetkým treba povedať, že zatiaľ sú všetky odhady stále len špekuláciami, lebo stále nemáme jasno ani o tom, kto vlastne bude skutočne kandidovať – týka sa to najmä silných kandidátov veľkých strán. Zatiaľ je všetko otvorené a do volieb je ešte viac ako šesť mesiacov, počas ktorých sa ešte všeličo zmení. Napriek tomu sa už niektorí favoriti začali jasne rysovať. Pozrime sa najskôr na históriu doteraz robených (veľmi predbežných) prieskumov.

Prieskum agentúry Focus z apríla uviedol toto poradie: Iveta Radičová 13,9 %, Andrej Danko 12,1 %, Veronika Remišová 7,8 %, Béla Bugár 5,3 %, Marian Kotleba 5,0 %, Štefan Harabin 4,6 %, Maroš Šefčovič 2,8 %, Eduard Chmelár 1,4 %, Robert Mistrík 1,0 %, ostatní 46,4 %.

Podľa ankety na webovom portáli denníka Pravda bolo v júni poradie takéto: Štefan Harabin 35,7 %, Marian Kotleba 12,3 %, Zuzana Čaputová 10,2 %, Eduard Chmelár 10,0 %, Robert Mistrík 9,2 %, kandidát Smeru 7,6 %, František Mikloško 6,5 %, kandidát OľaNO 1,8 %, kandidát Mostu-Híd 1,5 %, Milan Krajniak 1,4 %, ostatní 4,0 %.

Podľa júlového prieskumu verejnej mienky a kurzov stávkových kancelárií politológov Masarykovej univerzity v Brne bola pravdepodobnosť víťazstva vo voľbách nasledovná (pozor, je to iný ukazovateľ ako volebné preferencie): Robert Mistrík 29,3 %, Štefan Harabin 23,9 %, Zuzana Čaputová 17,3 %, Milan Krajniak 11,0 %, Marian Kotleba 7,0 %, František Mikloško 5,9 %, Béla Bugár 5,5 %, Eduard Chmelár 3,6 %, Radovan Znášik 1,5 %, Juraj Zábojník 1,0 %.

No a posledný, už serióznejší prieskum, ktorý robila agentúra AKO na vzorke tisíc opýtaných na prelome augusta a septembra, dopadol nasledovne: Robert Mistrík 12,1 %, Peter Pellegrini 11,9 %, Eduard Chmelár 10,8 %, Andrej Danko 9,7 %, Štefan Harabin 8,8 %, Béla Bugár 8,6 %, František Mikloško 7,1 %, Zuzana Čaputová 6,9 %, Marian Kotleba 4,7 %, Igor Matovič 4,6 %, Milan Krajniak 4,4 %, Martin Daňo 2,7 %, Marián Čaučík 1,9 %, Bohumila Tauchmanová 1,8 %, Juraj Zábojník 1,8 %, Radovan Znášik 1,2 %, Oskar Fegyveres 0,5 %, Róbert Švec 0,5 %. Pozrime sa bližšie na šance prvých dvanástich kandidátov, ktorí sa dostali nad dve percentá.

Robert Mistrík (12,1 %) – zdá sa, že je to momentálne favorit číslo jedna. Je to jasne slniečkový kandidát, ktorý má podporu… no skrátka všelikoho, a v neposlednom rade tiež médií. Má veľkú šancu prejsť do druhého kola, kde vyzbiera hlasy svojej polovice politického spektra. Jeho mediálny imidž je kvalitný a slniečkovým voličom neprekáža ani jeho podpora šéfa ESETu, ani predvolebné bilbordy po celom Slovensku mnoho mesiacov pred oficiálnym začiatkom kampane. Skrátka, profesionálne urobený projekt Kiska 2. Jeho nevýhodou je, že zastupuje príliš extrémny okraj politického spektra a voliči z opačného konca dajú v druhom kole prednosť hoci aj čertovi.

Peter Pellegrini (11,9 %) – v júni na otázku, či bude kandidovať, povedal: „Zhruba tri mesiace som predseda vlády. Myslím, že mám pred sebou ešte obrovský kus práce, a ak chcem pre túto krajinu ešte niečo spraviť a pokúsiť sa ju posúvať smerom dopredu a k lepšiemu, nie som si istý, či sa toto dá robiť z pozície prezidenta SR.“ Povedal, že sa nechce vyjadrovať k niečomu, čo mu ešte neponúkli. Pred pár dňami v Rádiu Expres povedal: „Nezvažujem a nikdy som ani nezvažoval takúto možnosť“. Pre túto chvíľu teda kandidatúru viacmenej vylúčil, ale nie jednoznačne. A tlak zvnútra Smeru na neho v tejto veci zrejme bude silný – Pellegrini je totiž okrem Lajčáka nepochybne najsilnejším zo straníckych kandidátov Smeru. Keby kandidoval, mal by veľké šance na postup do druhého kola, kde by proti kandidátovi pravice (Mistrík?) zrejme dostal nielen dvadsať percent smeráckych hlasov, ale aj veľký balík hlasov všetkých „neslniečkových“ voličov. Nad touto strašnou predstavou sa zhrozuje aj Denník N: „Zlá správa je, že otvorene antisystémové postavy a postavičky ako Štefan Harabin, Marian Kotleba či Martin Daňo majú dohromady slušný výtlak. Keď k nim pridáme veľmi aktívneho Eduarda Chmelára, ktorý oslovuje podobných voličov, dostaneme sa pomaly na tridsať percent, čo je nepríjemne veľa. Ak ešte prirátame Dankových virtuálnych desať percent či necelých päť percent Milana Krajniaka, obraz je ešte temnejší.“

Eduard Chmelár (10,8 %) – nech si o ňom kto chce, hovorí čo chce, je to jeden z najbrilantnejšie formulujúcich mysliteľov na Slovensku. Ibaže predstaviť si pána profesora v úlohe prezidenta? No jednoducho, nehodí sa na to. Hlasy, ktoré dostáva, sú od ľudí, ktorí si vážia jeho intelektuálnu dimenziu, ibaže si nevšimli, že rola prezidenta v súčasnej epoche budovania rozvinutej kapitalistickej spoločnosti má s intelektom máločo spoločné. Ak nejde o nejakú chybu v prieskume a Chmelárove preferencie sú naozaj také vysoké, tak je to veľké prekvapenie. Mimochodom, vyskytla sa zaujímavá informácia, že polovica jeho voličov pochádza z radov dnešnej opozície. Ku komu sa však obrátia v druhom kole, to nie je až také jednoznačné.

Andrej Danko (9,7 %) – schopný hrať na obidve strany, viacmenej akceptovateľný aj pre jednu, aj pre druhú stranu politického spektra. Sivá je pre neho v podstate iba odteňom čiernej či bielej, podľa potreby, takže by to bol ideálny kandidát na druhé kolo, kde sa volí menšie zlo. Skoro desať percent je slušný výsledok, ale na druhé kolo to asi nebude stačiť. Samozrejme, keby kandidoval – lenže Danko pred pár dňami povedal, že kandidovať nechce.

Štefan Harabin (8,8 %) – jeho hendikepom je veľmi zlý obraz v médiách mainstreamu. Z hľadiska výsledku je úplne jedno, či je tento obraz pravdivý alebo klamný, pretože to aj tak nikto nezistí a každý si bude myslieť to svoje. Napriek tomu, ak by sa dostal do druhého kola proti Mistríkovi, mal by šancu – aj preto, že v ich televíznych dueloch by sa mohlo jasne ukázať, kto za koho kope.

Béla Bugár (8,6 %) – ďalší z čiernych koní pre druhé kolo, ktorý by mohol vyzbierať hlasy všetkých, ktorí uprednostnia tradičnú značku pred zjavne účelovým marketingovým produktom, a ktorí v druhom kole zvolia menšie zlo. Už len dostať sa do toho druhého kola. Je veľkou otázkou, aká veľká je vlastne jeho voličská základňa: je to časť voličov maďarskej národnosti, časť súčasných či bývalých voličov strany Most-Híd a časť sklamaných voličov iných strán, ale aké veľké sú tie časti?

František Mikloško (7,1 %) – toto je viacmenej kandidatúra pre vyšperkovanie životopisu. Pred dvadsiatimi rokmi možno… Ale 7,1 percenta je celkom pekný výsledok.

Zuzana Čaputová (6,9 %) – rezervná kandidátka pravice, keby s Mistríkom čosi nebolo v poriadku. Ale pri Mistríkovi v dnešnej forme nemá žiadnu šancu sa dostať do druhého kola cez silných kandidátov z druhého brehu – jedine že by ich bolo príliš veľa…

Marian Kotleba (4,7 %) – tu je všetko jasné. Nie je žiadna šanca zvolenia za prezidenta, jednoducho nie je na to voličský potenciál. Už postup do druhého kola by bol obrovským prekvapením, a v ňom by sa zrejme proti nemu spojili voliči prakticky všetkých parlamentných strán, okrem tej jeho. Hoci určite by časť národne orientovaných voličov prebehla k nemu, stačiť to zďaleka nemôže. V druhom kole sa Kotlebovi voliči priklonia nepochybne k súperovi Mistríka.

Igor Matovič (4,6 %) – agentúra AKO ho zaradila do prieskumu, pretože ani strana OľaNO nepredstavila vlastného kandidáta. Ibaže Matovič kandidovať nebude. Je príliš veľký stratég a vie si zrátať, že by neuspel, iba by si pošramotil imidž. A okrem toho, v parlamente je pre hravého beťára jeho kvalít oveľa viac zábavy, než v Prezidentskom paláci.

Milan Krajniak (4,4 %) – asi nie. Ťažko povedať, čo si sľuboval posledný križiak od tohto pokusu, či chcel reálne zabojovať o prezidentské kreslo, alebo išlo len o zviditeľnenie. Každý kus koláča, po ktorom by azda poškuľoval, dostane najskôr niekto iný.

Martin Daňo (2,7 %) – ako recesia dobré. Ale vlastne, prečo nie? Konečne by mohli v kancelárii prezidenta vzniknúť prezidentské odbory a štát by ušetril na televíznom štábe pri každom novoročnom prejave, prezident by si ho natočil sám. Funkciu referenta pre styk s Hviezdoslavovým námestím by po jeho zvolení po Martinovi Bútorovi zrejme prevzal Rudolf Vaský – len by si museli útlocitnejšie excelencie diplomati zvyknúť na menej salónne spôsoby a trošičku pikantnejší slovník. Predstava je to lákavá, ale ani tento veselý projekt sa asi nepodarí zrealizovať.

Záver: počkajme si na ďalší prieskum, v ktorom už budú prítomní naozaj všetci súťažiaci. V tejto chvíli by nám veštica z dlane vyčítala ako najpravdepodobnejšiu verziu asi tú, že v druhom kole sa stretne Mistrík s kandidátom, ktorý dostane hlasy provládnych a národných síl a ak to bude silný kandidát, tak by mal nad slniečkarom zvíťaziť. Ale ako to dopadne naozaj, na to si budeme musieť počkať ešte pol roka.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Cyprus opäť zablokoval sankcie EÚ voči Bielorusku, podporilo ho aj Francúzsko

0 icon

Berlín 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Shelega, Francois Mori, SITA/AP-Petros Karadjias)   Cyprus opäť zablokoval sankcie EÚ voči Bielorusku. Informovala o tom v sobotu rozhlasová stanica Deutsche Welle, ktorá dodala, že zástupca vlády v Nikózii vetoval návrh sankčných opatrení v piatok na zasadaní Výboru stálych predstaviteľov EÚ (COREPER) v Bruseli "Tento…

Peter Pellegrini tvrdí, že premiér má predložiť dôkazy, aby vyvrátil podozrenia

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalý premiér a šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že ak chce predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) vyvrátiť podozrenia, že jeho manželka nemohla mať žiadnu neoprávnenú výhodu alebo prospech na úkor iných veriteľov, musí predložiť verejnosti hmatateľné dôkazy, aby vyvrátil podozrenia. Reagoval…

Kollár sa mal stretnúť s Haščákom. Verzie dôvodu stretnutia sú dve. Premiér reaguje: Tej Haščákovej neverím

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák nie je človek, s ktorým by sa túžil kedykoľvek stretnúť, alebo by vyhľadával akékoľvek stretnutie s ním. Uviedol to v reakcii na stretnutie Haščáka s predsedom parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina)…

Medzi 200 zadržanými v Minsku je aj symbol protestov Nina Bahinská

0 icon

Minsk 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-TUT.by)   Bieloruské bezpečnostné zložky zadržali v sobotu v Minsku viac ako 200 účastníkov úradmi nepovoleného pochodu žien. Podľa agentúry AFP bolo zadržaných viac ako 200 osôb. Ako informovala agentúra Interfax, medzi nimi je aj známa aktivistka Nina Bahinská, ktorá sa stala jedným zo symbolov protestov…

Pompeo povedal, že venezuelský prezident Maduro by mal odísť

0 icon

Boa Vista 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bruno Mancinelle, Matias Delacroix)   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas návštevy Latinskej Ameriky povedal, že venezuelský prezident Nicolás Maduro by "mal odísť", informovala o tom v sobotu agentúra AFP Pompeo Madura označil za "vodcu, ktorý zničil svoju vlastnú krajinu" a za pašeráka drog.…

Minister obrany Jaroslav Naď si výstupom na Ďumbier uctil odkaz vojnových veteránov

0 icon

Brezno 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) si v sobotu veteránskym výstupom na Ďumbier a pietnou spomienkou pri pamätníku SNP pripomenul odkaz veteránov z druhej svetovej vojny a novodobých veteránov plniacich úlohy v zahraničných misiách. Na druhom ročníku výstupu sa zúčastnili aj profesionálny vojaci…

132. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Anastázius počul už mnoho o veľkej múdrosti židovských rabínov, ale dosiaľ ešte nijakého bližšie nespoznal. A preto sa teraz nesmierne tešil, že sa mu konečne k tomu naskytla príležitosť a sa stretne s jedným  z nich, a to dokonca s najvyšším alexandrijským…

Grécky denník urážal Erdogana, ten je ochotný debatovať s Mitsotakisom o napätí vo východnom Stredomorí

0 icon

Istanbul 19. septembra (SITA/AFP/HSP/Foto:TASR/AP/Turkish Presidency)   Turecká vláda odsúdila titulok gréckeho denníka Dimokratia, ktorý na úvodnej strane urážal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ministerstvo zahraničných vecí v "krajine polmesiaca" si už predvolalo gréckeho veľvyslanca a vyzvalo Grécko, aby vzalo na zodpovednosť osoby, ktoré majú tieto urážky na svedomí "V mene…

Umrela extrémne propotratová sudkyňa najvyššieho súdu v USA, Trump chce, aby bol nový sudca vymenovaný bezodkladne. Obrovské šance, že celá krajina bude prolife

0 icon

Washington 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP Photo-Marcio Jose Sanchez, Doug Mills; SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Americký prezident Donald Trump v sobotu vyzval republikánskych zákonodarcov, aby "bezodkladne" podporili jeho nominanta na post sudcu najvyššieho súdu USA, ktorý nahradí v piatok zosnulú extrémne pro-choice sudkyňu Ruth Baderovú Ginsburgovú, ktorá zomrela vo veku 87…

Premiér o Arca Capital: „Moja manželka tam nemala vložené ani jedno jediné euro. Chcel som vidieť, kto mi ostane verný“

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Matovič: Moja manželka nemala nikdy ani jedno jediné euro vložené v spoločnosti Arca capital "Moja manželka mala a naďalej má 3 zmenky vo firme Arca Investments (ktorá sa pre koronavírus tiež ocitla v kríze, pozn. red.). Všetky tri zmenky spolu v vhodnote…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Maroš Borza

ZA FUNKCIE.

0icon

Je po sneme SNS. Došlo k tomu čo drvivá väčšina členov nechcela – Danko sa stal opäť predsedom. Nevybrali si ho členovia, ale delegáti. Takí delegáti, akým bol delegát za Senec. Ten človek bol vyzvaný členskou základňou, aby nehlasoval za Danka, ale za Hrnka. Napriek tomu dal hlas Dankovi. Koľko bolo…

Štefan Harabin

Výzva poškodeným, ktorým boli uložené pokuty policajtom za nenosenie rúšok: „Neplaťte ich žiadajte doručiť rozhodnutie o uložení pokuty písomne a okamžite podajte trestné oznámenia na autora uloženej pokuty za zneužívanie právomoci verejného činiteľa.“

0icon

To čo som tvrdil v nepriestrelnej analýze viažucej sa na právnu nulitu všetkých Mikasových opatrení, okrem iného i toho v určení nezákonnej povinnosti nosiť rúška pre nenakazených ľudí (video zo 7. septembra 2020 https://www.youtube.com/watch?v=JJZ5fwFP_uM&t=59s) a tiež to, že tí ktorí dostanú pokutu ju nemusia zaplatiť, lebo by bola ulož

Viktor Pondělík

Kdo by tady zasloužil?

0icon

V České republice se kvapem blíží volby. A tak vláda ANO a sociálních demokratů s podporou od komunistů, jak je již dobrým zvykem, korumpuje voliče. I když je vlastně jedno, že se volby blíží, protože by tato vláda voliče korumpovala, i kdyby byly volby daleko za horami. A jestli se dá něco…

Peter Švec

Ako sme zachránili leteckú školu a zabránili plánovanej likvidácii? 8. časť seriálu.

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. V procese preformátovania systému formovania dôstojníkov pred spustením profesionalizácie, bolo nutné doriešiť a často vymyslieť spôsob výcviku a prípravy niektorých skupín úzkych špecialistov, ktorí boli dovtedy pripravovaní „zdedeným“ spôsobom. Celý balík problémov…

Peter Lipták

Obráťte sa na svojho praktického lekára so žiadosťou o pomoc

0icon

Ak trpíte Vy, Vaše deti, rodičia, starí rodičia zdravotnými následkami z nosenia rúška obráťte sa na svojho praktického lekára a požiadajte ho o vystavenie potvrdenia.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ dôkazov, že ľudská hlúposť naozaj nepozná hranice

0 icon

Všetci máme tie okamihy, kedy sa náš rozum s logikou vyberú na spoločnú dovolenku. Výsledkom je krátkodobá debilita, ktorú si ale väčšinou rýchlo uvedomíme a robíme veci tak, ako by sa mali. No tento dočasný stav nie je to isté, čo permanentná ľudská hlúposť.  Einstein mal pravdu. Už sme to poznamenali…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

Svet a konšpirácie - 2. časť

0 icon

Čo sú vlastne tie konšpiračné teórie? V rámci druhej časti článku sa spoločne pozrieme na konšpiračné teórie trochu z iného uhla. Samotné slovo konšpirácia pochádza z latinského slova conspirare, čo doslova znamená „dýchať spolu“. V skutočnosti to označuje dvoch alebo viac ľudí, ktorí spriadajú plány, o ktorých nikomu inému nehovoria. Takýto plán mohol byť teoreticky…

Hlboké fotografie, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Aj bežná fotografia ťa niekedy môže vyviesť z rovnováhy a prinútiť ťa pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu. Pretože s okolitými situáciami zaobchádzame ako s bežnými udalosťami, neprikladáme im väčšiu váhu a neuvedomujeme si ich dôležitosť pre náš život. Často považujeme našu prácu za nudnú a za zlé počasie…

TOP10: Zdravotné triky, ktoré neuveriteľne zlepšia tvoj život!

0 icon

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie kávy spôsobuje spavosť. Aj napriek tomu, že existuje veľa známych zdravotných trikov, mnohé triky sú stále relatívne neznáme a na prvý pohľad sa zdajú neúčinné. Aby bol tvoj život úžasný, zozbierali sme pre vás tieto menej známe triky v dnešnom príspevku. Niektoré sa môžu zdať neuveriteľné,…

Vo svete IT

Budeme raz žiť aj mimo našej domácej planéty? Tím vedcov z Texasu navrhol model vesmírnej stanice budúcnosti

0 icon

Existujú dva hlavné postupy, podľa ktorých by mohlo ľudstvo postupovať, čo sa týka kolonizácie vesmíru. Ten prvý sa spomína oveľa častejšie a hovorí o kolonizovaní iných mimozemských telies, ako napríklad Mesiaca, či Marsu. Alternatívou je postavenie si vlastných ubytovacích modelov. Tie by sa mohli nachádzať kdekoľvek v sústave, alebo by mohli mať…

Takto vyzerá víkendová nádielka platených Android aplikácií a hier, ktoré z Google Play stiahnete zadarmo!

0 icon

Víkend máme v plnom prúde a spolu s ním vám prinášame víkendovú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete stiahnuť po obmedzený čas zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 8 aplikácií, z ktorých vám dávame do pozornosti Crypt-It – Encrypt, Share, Decrypt. Ide o aplikáciu, pomocou ktorej si môžete…

Amazfit Band 5 je predstavený. Ide o dvojičku Mi Band 5 náramku s funkciami, ktoré staršiemu súrodencovi chýbajú

0 icon

Globálne predstavenie náramku Mi Band 5 bolo pre mnohých z nás sklamaním. Dôvodom je, že náramok postrádal viacero funkcionalít v porovnaní s jeho čínskou verziou. Neskôr sa objavili správy, že by mohol byť neskôr predstavený nový Amazfit Band náramok, ktorý by dostal chýbajúce funkcie. Tak sa aj stalo. Amazfit Band 5:  vylepšený Mi…

Nová nádej pre Huawei? AMD dostalo od USA licenciu, je tam však ešte jedno „ALE“

0 icon

Huawei smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia na svete. Ich budúcnosť je však v súčasnosti na vážkach. Dôvodom sú sankcie zo strany americkej vlády, ktoré obmedzili dostupnosť jednotlivých komponentov, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že spoločnosti vyrábajúce jednotlivé komponenty, napríklad procesory, americkými technológiami, ich nemôžu predávať čínskemu gigantovi.…

Pre ktoré Samsung smartfóny a kedy môžeme očakávať One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11?

0 icon

Predstavenie Androidu 11 sa odohralo relatívne nedávno. Konkrétne 8. septembra. Spolu s jeho predstavením používatelia smartfónov sa logicky začali pýtať, kedy a pre koho bude dostupný. Nie tak dávno sme sa venovali Xiaomi, či Huawei smartfónom, tentokrát sme sa pozreli na Samsung zariadenia vrátane nadstavby One UI 3.0, ktorá bola…

Armádny Magazín

Prichádza doba keď americká armáda bude musieť doháňať druhých

0 icon

USA, 19. september 2020 (AM) - Otázka modernizácie Amerického námorníctva a vôbec jeho objemu sa dostáva na pretras na tie najvyššie miesta. Len samotný počet 355 lodí, ktoré chce Donald Trump poslať na vodu nebude stačiť Čínskej presile. Minister ozbrojenýc

Úspech českého letectva: Stíhačka L-39NG získala typový certifikát

0 icon

Česko, 19. september 2020 (AM) - Lietadlo L-39NG získalo typový certifikát. Na základe pozitívnych výsledkov pozemných a letových certifikačných skúšok ho vydal Odbor dohľadu nad vojenským letectvom Ministerstva obrany ČR.   Jedná sa o zavŕšenie 13 rokov pôsobenia Penty v najväčšom českom leteckom výrobcovi Aero Vod

Boj o Arktídu: Spojené štáty hrozia Rusku na Aljaške stovkou stíhačiek F-35

0 icon

USA, 20. september 2020 (AM)  - "USA dajú jasne najavo, že budú spochybňovať právo Ruska na ovládnutie Arktídy. Na Aljaške môžeme umiestniť až 100 stíhačiek F-35." uviedol republikánsky senátor Dan Sullivan v podcaste Medzinárodného vedeckého centra Woodrowa Wilsona. Podľa jeho slov, budú F-35 koexistovať s F-22, ktoré sú dlho v služ

Politológ Satanovskij: Krym v očiach USA už bol vojenskou základňou NATO

0 icon

Rusko, 19. september 2020 (AM) - Nedávno si americké úrady mädlili ruky v očakávaní, ako „berú Rusko pod krk“ a v ich očiach bol Krym už základňou NATO, ale plány amerického vedenia boli zničené rozhodnou reakciou Moskvy. Toto stanovisko týkajúce sa vzťahov medzi oboma krajinami vyslovil vedec a ekonóm Jevgenij Satanovskij -…

Osvedčené nemecké samopaly Heckler & Koch neuspeli v domácom tendri - vyhral východonemecký Haenel

0 icon

Nemecko, 19. september 2020 (AM) - Prekvapivým krokom je, že Nemecko plánuje vyradiť svoju pušku Heckler & Koch G36 v prospech novej zbrane od menej známeho miestneho výrobcu C.G. Haenel. Rozhodnutie o budúcej útočnej puške zverejnilo 14. septembra 2020 nemecké ministerstvo obrany počas rokovania v berlínskom federálnom parlamente.   Zbraňou

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA