Vladimír Mečiar: Stvoritelia Čaputovej a Šefčoviča chcú dosiahnuť svoje ciele rukami slovenského voliča

Bratislava 13. marca 2019 (HSP/napalete.sk/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Prinášame vám komentár Vladimíra Mečiara, ktorý expremier napísal pre portál napalete.sk. Tentoraz sa venoval téme volieb prezidenta SR

Na snímke Vladimír Mečiar

Slovensko čakajú tri volebné kroky. Voľby ako výber ľudí a výber postojov k súčasným realitám sveta, ale aj vnútroštátnym problémom nás samých. Ak chceme pochopiť dianie na Slovensku, musíme urobiť analýzu sveta – nie je možné ju nebrať do úvahy.

Žijeme v prechodnom období, keď usporiadanie sveta založené na výsledkoch 2. svetovej vojny zaniká a nové pravidlá ešte nepôsobia. Existujú inštitúcie, ktoré vznikli zo spomenutých výsledkov, ale v praxi sa uplatňuje politika silnejšieho a politika blokov, takzvaných spoločenstiev. Znovu sú potrební nepriatelia, militarizácia politiky, nové pravidlá obchodu, investícii a globálneho usporiadania ľudskej spoločnosti.

Aj Slovensko má svoje problémy. Veľká nedôvera k politickým inštitúciám, morálne, právne a politické zlyhanie vedúcich osobností, kríza politických strán, kríza parlamentalizmu, jednostranný vývoj ekonomiky, zanedbanie infraštruktúry, regionálne rozdiely, ako aj zanedbané otázky obrany a bezpečnosti štátu.

Správy ohlupujú. Pred voľbami každá strana sľubuje to, čo nevie splniť. Sľuby idú do sociálnej sféry, kde je najviac voličov, ale splnenie je neurčité. Každá strana bojuje za seba. Ale tie skupiny, ktoré sú u nás sa nedajú nazvať stranami.

Ak sa vraciame ku končiacemu sa obdobiu výkonu funkcie prezidenta, vidím hlavné pozitívum v tom, že končí. Prezident Andrej Kiska bol produkt kampane tretieho sektora a cieľom ďalších skupín. Prezident štátu má veľa hriechov, podozrení z trestnej činnosti, ale nikde sa nepíše, že jeho najväčším hriechom bol boj proti vlastnému štátu a jeho existencii.

Kiska označil obdobie vzniku štátu za obdobie zločinu. Kiska prisahal na pohrebe Michala Kováča pomstu zakladateľom štátu. Kiska bez súhlasu kohokoľvek navrhol vybudovanie americkej základne neďaleko Popradu. Kiska sa vysmial všetkým, ktorí chceli tento štát, keď k 25. výročiu vzniku Slovenska vyznamenal všetkých, ktorí proti vzniku štátu a existencii štátu bojovali. Je mnoho vecí, ktoré možno Kiskovi vytknúť. Ale treba brať do úvahy aj to, čo bolo z jeho hlavy a čo bol výsledok vplyvu prostredia v ktorom sa pohyboval.

Zaoberám sa tým preto, že tie isté sily, ktoré vytvorili Kisku, vytvárajú dnes Kisku č. 2 a volá sa Zuzana Čaputová. Nedovolím si hodnotiť morálny profil a ľudské vlastnosti pani Čaputovej. Ale viem, že politická prax a skúsenosť je nulová, orientácia v globálnej politike nutná pre hlavu štátu a veliteľa ozbrojených síl je nulová, skúsenosť a aspoň teoretická znalosť pôsobenia ústavných inštitúcii je takisto nulová. Má legálnu podporu strany, ktorá ešte len vzniká, ale tí čo sú v pozadí, už teraz všade útočia na vrcholné funkcie.

Namiesto perspektívy pre Slovensko riešia zástupné problémy, ako napríklad agendu LGBTI, či môžu mať homosexuáli deti a mnohé iné, na ktoré reagujú. V prechodnom období sa vždy na čelo štátu vyberal človek z veľkým rozhľadom a ľudskou zrelosťou. Propaganda v podobe objednaných výsledkov prieskumov, ktorá jej dáva 55 percent, súčasne otvára otázku, kedyže sa zúčastnilo na Slovensku 55 percent ľudí volieb prezidenta…

Druhým kandidátom na funkciu prezidenta je Maroš Šefčovič. Propagujú ho ako nezávislého. Skutočne nezávislý od strany Smer-SD? Od nej dostal 100-tisíc eur na kampaň. Na vystúpeniach ho sprevádza Robert Fico, ktorého politiku obhajuje.

A hlavná chyba je, že trvalý pobyt má síce na Slovensku, ale vinou dlhodobej odlúčenosti od vnútorných pomerov sa v nich vlastne nevyzná. Propaganda ho vyzdvihuje ako človeka z Európskej únie. Je fakt, že jeho skúsenosť je bohatá. Tento klad má však aj zápornú stránku. Ide zastupovať a hájiť záujmy Slovenska v EÚ, alebo záujmy eurobyrokracie na Slovensku?

Z vystúpení vyplýva, že bližšia je mu eurobyrokracia. Ak predtým dvíhal ruky za prisťahovalectvo, za širší výklad zmlúv o založení EÚ tak, aby obmedzili národné vlády, je veľmi pravdepodobné, že v tom bude pokračovať. V čase, keď národné štáty a EÚ prehodnocujú svoje vzťahy,  je vysoký predpoklad, že on bude stáť proti národným záujmom.

Naivná bola hra Roberta Fica o predsedu Ústavného súdu SR, ktorá, mimochodom, neskončila. Tá predpokladá, že  Šefčovič ako prezident vymenuje expremiéra za predsedu Ústavného súdu, vyberú si predsedu vlády a “Ficovláda” bez ohľadu na výsledok parlamentných volieb bude pokračovať.

Vidíme, že pre osobnú moc je Fico ochotný rozbiť systém. Narušil voľby Ústavného súdu, hrozí rozbitím vlády a pádom vládnej koalície, ale aj vyvolaním predčasných parlamentných volieb. Zásada “Ak nebudem ja, nebude nič“, je pre štát zničujúca. A čo robí Šefčovič? Verejne, až s nekritickým obdivom podporuje Fica.

Tretí, ktorý môže vo voľbách prezidenta zohrať zásadnú úlohu je Štefan Harabin. Ak prví dvaja neoliberáli a globalisti predstavujú dve odnože toho istého smerovania, Harabin je protikladom týchto kandidátov. Jeho pozitívom je skúsenosť zo súdnej moci, výkonnej moci, pôsobenia v parlamente a legislatívnych procesov. Dôverne pozná osoby a vzťahy, ktorých väčšina je pre ostatných občanov zakrytá. Bez ohľadu na dôsledky pre svoju kampaň stojí dôsledne na otázke obhajoby slovenských národných a štátnych záujmov.

Táto jeho koncepcia vyvoláva snahu nepustiť Harabina do druhého kola a v tomto sa spojili všetci neoliberali v agentúrnych médiách anonymne, ale čitateľne. Samozrejme, že verejnosť sa musí vyrovnať aj s tým, že Harabin vyhral veľa zápasov vo funkciách, v ktorých bol.

Dostal mnoho rán, ale neustupoval a vyhrával. Nie je politicky organizovaný, je nezávislý a aj keď ho spájajú s vládou Roberta Fica, bol v nej ako nezávislý a v skutočnosti jediný Ficov oponent. Podľa môjho názoru, ak chceme, aby bolo Slovensko štátom našich vnukov, dnes je Harabin pre Slovensko ako hlava štátu najlepšie riešenie.

Je tu ešte ďalšia postavička v politickom spektre – kandidát na prezidenta Béla Bugár, ktorý celú svoju politickú kariéru založil na etnickej odlišnosti. Bol proti zvrchovanosti, bol proti Ústave SR, bol proti vzniku štátu, bol jedným z predstaviteľov bojujúcich za maďarskú autonómiu – rozdelenia štátu na etnickom princípe. Viacej času prežíval v Budapešti, ako  komunikáciou so slovenskými orgánmi. Keď pre svoju nadutosť vo vzťahu k iným členom svojej strany a po korupčnom škandále jeho strany prišiel o funkciu predsedu strany, na čas sa stiahol.

Keď zistil, že jeho návrat do na politické výslnie už nie je možný iba na základe angažovania sa v prospech maďarskej menšiny, oprel sa aj o časť Slovákov. Ak  hodnotíme jeho vystúpenia, je takzvaným jastrabom v politike. Jeho malé nacionalistické kroky sa v ničom nezmenili. Vždy pracuje pre seba. Iná tvár v médiách, iná tvár v pozadí. Konflikt v koalícii hovorí za všetko: Fico nedal podporu Bugárovi na prezidenta a Bugár mu nedá podporu na Ústavný súd.

Mení sa aj spôsob vedenia volebnej kampane. Z neoliberálneho prostredia sa do nej potichu vnášajú zavádzajúce, až hlúpe témy ako napríklad, či by ten-ktorý kandidát ako hlava štátu udelil milosť Kiskovi. Pritom Kiska zatiaľ nie je odsúdený, jeho občianske práva nie sú zrušené a ak by sa napríklad vyskytli okolnosti týkajúce sa zlého zdravotného stavu, milosť sa všade vo svete udeľuje. A tu sa sami kandidáti nadúvajú, ako by oni strestali všetkých politikov. Pričom sami sú politici a prezident nemá právo súdiť.

Médiá hrajú svoje štandardné pozície a akúkoľvek inú pozíciu odmietajú. Kto je iný toho treba zakázať, alebo aspoň dehonestovať. Takže, nech žije sloboda slova z roku 1989! Agentúry štylizujú kandidátov do prostredia, ktoré im nie je prirodzené a sociológovia robia aj tajné prieskumy a podľa ich výsledkov upravujú kampane. Toto sa na Slovensku ťahá od prvých pokusov Fedora Gála v roku 1990 riadiť Verejnosť proti násiliu podľa prieskumov verejnej mienky.

Je to otázka od roku 1998. Slobodné voľby sú slobodným rozhodnutím občanov štátu, ktorí majú štátne občianstvo a platia dane. Voľby v roku 1998 boli prvé neslobodné. Verejnú mienku masívne ovplyvňovali zahraničné subjekty, platili médiá, opozičných politikov a aktivistov v kuse klamali.

Sami ústami Martina Šimečku priznali, že nebyť 20 miliónov dolárov od Sorosa, nikdy by Mečiara neporazili. Tvrdím, že okrem tých sorosovských miliónov išlo aj o ďalšie 3 miliardy čiernych peňazí. Slovenskí občania toľko peňazí nemali. Cieľom tých, čo stoja v pozadí týchto kampaní, je dosahovať svoje ciele rukami slovenského voliča.

Hlavná otázka pred voľbami znie: „Poučili sme sa? Občanovi, ktorému mediálnou masážou a propagandou upravia jeho názory  sa zdá, že volil slobodne, v skutočnosti však volí proti sebe. Ak si Amerika háji svoju slobodu volieb, mali by sme aj my. A až potom uvidíte, kto všetko bude proti slobodným voľbám vystupovať. A budeme tiež vedieť aj to, kto je kto a kto sa za koho bije…

Vladimír Mečiar

(Autor je bývalý predseda vlády SR a Hnutia za demokratické Slovensko)

Komentár pôvodne vyšiel na portáli napalete.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Minúta po minúte: Dnes má súd rozhodnúť o väzbe pre Jaroslav Hačšáka z Penty

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V utorok zrealizovala polícia masívnu akciu v sídle spoločnosti Penta Investments v Bratislave. Vyšetrovateľ mal následne obviniť jej šéfa Jaroslava Haščáka z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. O jeho prípadnom väzobnom stíhaní rozhoduje súd. Policajný zásah v súvislosti so skupinou Penta…

Premiér: Nový generálny prokurátor odo mňa nikdy nezažije tlaky

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Teraz.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian/Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nový generálny prokurátor od neho nikdy nezažije akékoľvek tlaky. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti Matovič zároveň komentoval, že Marošovi Žilinkovi drží palce, aby ustál akýkoľvek nátlak z ktorejkoľvek strany. Doplnil, že "tlaky" nezažíva zo…

Nepochopiteľný krok „pravicovej vlády“ voči živnostníkom. Za čo ich trestá? Kým okolité krajiny znižujú daňové zaťaženie, pozrite sa, ako novelizovala vláda SR zákon o dani z príjmov

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR–Martin Baumann)   Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) prijal so znepokojením informáciu o zmene výšky príjmu pre uplatňovanie zníženej sadzby dane na úrovni 15 percent. Schválená bola v Národnej rade SR 2. decembra. Informovala o tom generálna sekretárka SŽZ Miriam Bellušová „V období, kedy sú živnostníci a…

Celoplošné testovanie (alebo „trestovanie“?) nie je jedinou absurdnosťou tejto doby. Máme aj ďalšie extra kúsky

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   „Celkové množstvo inteligencie na planéte Zem je konštantné, len ľudí pribúda,“ hovorí jeden z Murphyho zákonov. V poslednom čase sa objavilo viacero zaujímavých úkazov, ktoré potvrdzujú jeho platnosť Premiérovo laškovanie s celoplošným testovaním slovenskej populácie na Covid-19 nadobúda vyslovene bizarné rozmery (alebo rozmary?).…

Pribúdajú signály o blížiacej sa dohode o Brexite

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Lawless)   V rokovaniach o brexite pribúdajú signály o blížiacej sa dohode. Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney vo štvrtok vyhlásil, že finálny dokument by mohol byť pripravený v najbližších dňoch. Britský verejnoprávny vysielateľ BBC predtým citoval zdroje oboznámené so stavom rokovaní, podľa ktorých možno…

Analytici „bez pátosu“ ku školám: Na Orave v pohode a určite školy otvoriť. Pre juh Slovenska to platí rovnako

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR - František Iván)   Otváranie škôl je jednou z najdiskutovanejších tém týchto dní. Analytici z Dát bez pátosu, ktorí pravidelne monitorujú situáciu okolo koronavírusu, poskytli svoj pohľad Premiér Igor Matovič pred mesiacom oznámil, že na otváranie čohokoľvek musí byť denný priemer nových prípadov 750. Podľa…

Nechcem byť hrobárom slovenských železníc, vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR- Martin Baumann)   Navrhovaný rozpočet pre slovenské železnice a Slovenskú správu ciest je v rámci aktuálneho návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok katastrofálny až likvidačný. Vyhlásil to v dnešnej online diskusii minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, ktorý zároveň odmietol byť "hrobárom železníc". Aj preto…

Poslanci zvolili do funkcie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Favorit premiéra nedostal ani 1 hlas. Na ťahu je prezidentka

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kandidátom na generálneho prokurátora je prokurátor Maroš Žilinka. Za jeho zvolenie hlasovalo vo verejnej voľbe 132 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Žilinku ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová Prokurátor Tomáš Honz získal vo verejnej voľbe 15…

Už aj kancelár Kurz musí dávať pozor, aby ľavičiari z neho neurobili neonacistu. Je nebezpečím pre tzv. demokraciu?

0 icon

Viedeň 4. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Naša Európa už nie je naša – patrí iným. Patrí tým, ktorí nám ju chcú vziať a pretvoriť ju na novú, nám úplne cudziu Európu Sebastian Kurz – jeden z posledných ochrancov kresťanskej Európy, Európy našich tradičných hodnôt - bol po tlačovej…

Ilona Csáková o vakcíne proti koronavírusu: Do mňa ani do mojich detí nebude nikto biť žiadnu vakcínu.Vy, čo máte otvorené oči, viete. Nesmiete sa báť chrániť svoje deti, svoje zdravie, vaše životy

0 icon

Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Speváčka Ilona Csáková naspievala s Romanom Horkým pesničku V dlouhém zatmění. Ide o protestnú pieseň, ktorá odráža názor autorov na pôvod pandémie koronavírusu. Autori sa touto piesňou snažia vyzvať obyvateľov, aby prestali byť len hračkami v rukách vplyvných ľudí, ktorí podľa názoru spevákov stoja…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

NÁKUP F-16 POCHOVAL CIVILNÉ LETISKO SLIAČ. NA ZMENU OD HOAXU K PRAVDE STAČILO POČKAŤ. KOĽKO ČAKANÍ EŠTE POTREBUJEME, ABY SA NÁM OTVORILI OČI???

0icon

Kedysi povedať nahlas alebo napísať, že nákupom „zánovných“ stíhačiek F-16 vystrojíme funus civilnému letisku na Sliači, okamžite to mainstream a neoliberáli označia za konšpirátorstvo a HOAX hrubého zrna. Ale ako to na Slovensku chodí, stačilo počkať pár mesiacov a z HOAXU sa stala pravda. Zamestnancov civilného letiska na Sliači už prepúšťajú, núka sa predaj…

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

Robo Bačinský

Slovensko hnije a Čaputová bojuje s klímou...

0icon

Slovensko je v stave, v akom ešte nikdy nebolo. Ani za banditov ako Mikloš, či Dzurinda. Netvrdím, že to boli vlastenci verní poslaneckému sľubu. Netvrdím ani, že nekradli, nerozpredávali Slovensko a nehrabali v prvom rade pre seba, na úkor nás všetkých a hlavne z nášho. Chcem povedať, že prístup politických…

Peter Lipták

Nehaňte očkovanie moje!

0icon

Som lekár, ktorý je celoživotne veľmi výrazne angažovaný za očkovanie. Očkovanie je imunoterapia. To znamená štandardný druh preventívnej antiinfekčnej liečby, ktorý využíva prirodzené schopnosti našej vlastnej imunity. Vakcín

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Obávaní šamani s mocou zvierat a indiánske kmene Severnej Ameriky

0 icon

Šamanská maska spája človeka s jeho totemovým zvieraťom a rituálu dodáva magickú atmosféru. Dotyční šamani sa dokážu prevteliť do božstva, ktoré im umožní ovládať desivé prírodné javy. Takýmito pravidlami sa riadia tajomné rituály obávaných šamanov. Šaman je jedinec, ktorý dokáže silou vôle zmeniť svoje vedomie a získať informácie z oného sveta. Vďaka nim vie liečiť…

Konšpiračná teória o ovládaní mysle: MKULTRA. 1. časť

0 icon

Medzi tie najbizarnejšie konšpiračné teórie, aké sme vám doteraz priniesli, respektíve prinesieme, a zároveň najviac znepokojujúce, patrí aj tá o Projekte MKULTRA. MKULTRA bolo tajné označenie pre sériu experimentov vykonávaných CIA, ktoré mali prebiehať od 50. do 70 rokov minulého storočia. Práve o týchto experimentoch sme si pre vás pripravili trojdielny článok. Poďme…

Z čoho sa vyrába žuvačka a dokáže pomôcť pri chudnutí?

0 icon

Je reálne, aby mohla žuvačka pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe? Žuvačka je tu s nami už od doby kamennej - chicle guma sa vyrábala z miazgy stromu Sapodilla. Najmodernejšie žuvačky sú založené na syntetickom ekvivalente, gumovom materiáli zvanom polyizobutylén, ktorý sa tiež používa na výrobu duší kolies. Polyizobutylén…

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Vo svete IT

Nokia odhaľuje, či je 5G sieť energeticky efektívnejšou ako dnešné 4G siete. Prekvapuje vás výsledok?

0 icon

Nová štúdia spoločností Nokia a Telefónica zistila, že 5G siete sú až o 90 percent energeticky efektívnejšie na prenosovú (dátovú) jednotku ako staršie, no dnes stále využívané 4G siete. Prieskum, ktorý sa uskutočňoval počas trojmesačného obdobia, sa zameriaval na spotrebu energie rádiovej prístupovej siete (RAN) v sieti spoločnosti Telefónica. Zavádzanie…

Xiaomi Mi 11 a Mi 11 Pro – odhalené boli všetky kľúčové špecifikácie, ako aj údajná čínska cena

0 icon

Predstavenie najočakávanejšieho mobilného procesora Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm už máme oficiálne za sebou. Nie je žiadnou novinkou, že práve tento procesor uvidíme vo väčšine budúcoročných vlajkových lodí s operačným systémom Android. Nebude tomu inak ani v prípade vlajkových smartfónov zo série Mi 11 od spoločnosti Xiaomi, ktoré by mali…

Prečítajte si, ako dve vesmírne agentúry takmer stratili sondu za miliardu dolárov

0 icon

V júni 1998 čelila americká NASA a Európska vesmírna agentúra katastrofe. Jeden z ich miliardových satelitov sa vymkol kontrole. Začal sa totiž nekontrolovateľne točiť, nekomunikoval so Zemou, palivo pomaly zamŕzalo a batérie sa každým dňom vybíjali, hovorí sa v YouTube videu používateľa SciShow Space. Išlo o sondu SOHO (pozn. redakcie.…

RECENZIA: Vyskúšali sme Bluetooth slúchadlá OneOdio A30 s aktívnym potláčaním okolitého šumu. Ako to dopadlo?

0 icon

Po dlhšej dobe nám do redakcie zavítali Bluetooth slúchadlá, tentokrát od značky OneOdio, konkrétne model A30. Hneď v úvode musím však povedať, že som od nich nemal veľké očakávania. Dôvodom je, že pre mňa ide o vcelku neznámu firmu. Musím však povedať, že ma v pozitívnom slova zmysle prekvapili. Doteraz…

Podľa tejto zvláštnej teórie čierne diery, tak ako ich poznáme, neexistujú

0 icon

Čierne diery sa bezkonkurenčne radia k jedným z najzvláštnejších objektov vo vesmíre. Podľa súčasných poznatkov ide o regióny, kde prestávajú fungovať zákony fyziky tak, ako ich poznáme, píše portál Space. Napriek tomu však reálne existujú a projektu Event Horizon Telescope sa podarilo priniesť nám prvú fotografiu čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre galaxie M87.…

Armádny Magazín

CHORVÁTSKO : Koľko miliónov bude stáť tento "výhodný" americký šrot?

0 icon

Chorvátsko, 4.December 2020 (AM) - Chorvátsko by mohlo minúť stovky miliónov eur na modernizáciu 76 obrnených vozidiel Bradley, ktoré venovala americká armáda. Dá sa v tomto prípade ešte hovoriť o dare, alebo vstupenke do pekla nekonečných opráv a rekonštrukcii?   V decembri 2019 chorvátsky minister obrany, ktorým bol vtedy Damir Krsticevic,…

Napravujte to čo porobili vaši predkovia: Sergej Šojgu dal nemeckej ministerke obrany nedostatočnú z dejepisu

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolútne oprávnene uzemnil šéfku Bundeswehru - Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá vyhlásila, že jej krajina by mala s Ruskom rokovať „z pozície sily“.   Pripomeňme, že konflikt sa začal po vyhlásení ministerky SRN, ktorá oznámila spoločný tlak s pobaltskými krajinami a ďalšími „

Zo Sorosa si urobia guláš: Maďarský vodca proti medzinárodným špekulantom

0 icon

Maďarsko, 4.December 2020 (AM)  - Maďarský premiér Viktor Orban vstúpil do tvrdej konfrontácie so svetovým špekulantom Georgom Sorosom, ktorý sa snaží vytvoriť z Európskej únie globálne protikresťanské impérium.   Deväťdesiatročný americký multimilionár, finančný špekulant a ľavicovo-liberálny ideológ George Soros sa nezmierňuje. Namiesto toho, aby si popíjal whisky (a

Výstroj „Stotník“ bude asi s umelým intelektom

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotnik“ (Stotník), predtým známy ako Ratnik-3, môže obsahovať zootechnické komplexy a aj elementy umelej inteligencie, povedal pre RIA Novosti riaditeľ výzbrojného komplexu štátnej spoločnosti „Rostech“ Bekchan Ozdojev.   „Skúsenosti používania „Ratnika“ v bojových podmienkach odhalili n

S nárastom napätia v Iráne dostáva Izrael svoju najvyspelejšiu vojnovú loď

0 icon

Izrael, 4.December 2020 (AM) - Izraelská armáda prijala v stredu svoju najvyspelejšiu vojnovú loď a označila plavidlo nemeckej výroby ako hrádzu pre zraniteľné stredomorské plynové plošiny, pretože napätie v Teheráne stúpa po atentáte na popredného iránskeho jadrového vedca.   Korveta Saar-6, ktorá zakotvila v prístave Haifa, a tr

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali