Viktor Orbán: “Sme vo vojne s Ruskom”

Budapešť 27. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR)

 

Zápisky z otvoreného stretnutia s protivojnovým maďarským premiérom, ktorý varuje, že tento konflikt sa môže ľahko zhoršiť

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Stalo sa to znova, píše legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Včera večer som sa už tretíkrát zúčastnil na stretnutí v malej skupine s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Hovoril som hosťujúcim novinárom a vydavateľom, že budú z tohto muža unesení, pretože neuveria, ako veľmi sa líši od toho, ako ho vykresľujú západné médiá. Je bystrý, vtipný, brilantný a úplne sebavedomý. Neobklopujú ho tlačoví asistenti a nestráži si svoje slová do takej miery, že by povedal iba kašu. Je naozaj zaujímavý. Ako som povedal ľuďom, s ktorými som sa rozprával predtým na konferencii a ktorí boli pozvaní na neskoršie stretnutie s premiérom: “Neuveríte, že svetový líder je skutočne takýto.”

Ako zvyčajne, po skončení podujatia boli ohromení. Orbán s nami strávil dve hodiny, odpovedal na každú otázku – dokonca aj na mimoriadne tvrdé otázky poľského novinára – a očividne sa mu to páčilo. Nikdy som sa osobne nestretol s Billom Clintonom, ale to, čo som čítal o tom, aký bol prirodzený politik — to platí prinajmenšom rovnako aj o Viktorovi Orbánovi. Minulý rok som sa o premiérovi rozprával s jedným politikom Fideszu a on povedal, že v tejto krajine nie je iný politik, ktorý by dokázal prejsť od strategického plánovania na najvyššej úrovni k rozhovoru s vidieckymi ľuďmi na farmárskom trhu a na oboch miestach by bol úplne úprimný. Ja tomu verím. Keby bol v Spojených štátoch viac v televízii, pohľad ľudí na Maďarsko by bol úplne iný.

Tu je vidieť, aký je prirodzený politik. Ku koncu nášho dvojhodinového stretnutia spomenul, že dnes je štvrtok, deň, ktorý si vždy vyhradí na osobné čítanie. Novinár sa ho spýtal, čo číta teraz. Spomenul niekoľko kníh, z ktorých jedna je maďarský preklad životopisu Joea Bidena. Povedal, že sa chce dozvedieť niečo o americkom prezidentovi. Dodal, že Biden nie je jeho obľúbený politický líder, ale že veľmi obdivuje jeho politickú húževnatosť, najmä spôsob, akým Biden bojoval po tom, čo jeho prvá manželka zahynula pri autonehode. Bolo jasné, že Orbán to myslí naozaj vážne. Bol to jeden starý generál, ktorý signalizoval svoj obdiv k človeku na druhej strane, jednoducho preto, že na jeho charaktere našiel niečo obdivuhodné. Takýto úsudok mohol vysloviť len niekto, kto bol dlho vo vnútri politiky.

Premiér strávil dve hodiny s asi pätnástimi z nás. Z Američanov tam boli Sohrab Ahmari, Gladden Pappin, redaktor European Conservative Mario Fantini a redaktor amerického Spectatora Zack Christenson. Orbán odpovedal na každú otázku, ktorú sme mu položili, a pravdepodobne by bol pokračoval dlhšie, keby sme nemuseli ísť na konferenčnú večeru. Nikdy som nevidel politika, ktorý by tak vnútorne miloval to, čo robí. Orbán bol taký úprimný, že som sa niekoľkokrát opýtal asistenta, či je to naozaj na záznam. Iba dva alebo trikrát vystúpil mimo záznamu, a to len preto, aby ponúkol stručné úsudky o niektorých verejných osobnostiach.

Veľké otázky sa týkali rusko-ukrajinskej vojny. Orbán je koza medzi ovcami NATO. Prakticky od začiatku tvrdo presadzoval zastavenie paľby a mierové urovnanie – nie z lásky k Rusom, ale z obavy o osud Maďarska a Európy. Falošne ho očierňujú ako Putinovho posla, ale zdá sa, že mu je to skutočne jedno.

Orbán povedal, že Západ musí pochopiť, že Putin si nemôže dovoliť prehrať a ani neprehráva, pretože na budúci rok ho čakajú nové voľby a nemôže kandidovať ako prezident, ktorý prehral vojnu. Navyše, povedal, Rusko nemôže dovoliť, aby sa NATO etablovalo na Ukrajine. Už dávno pominul čas, keď Rusko mohlo Ukrajinu dobyť alebo nastoliť priateľský režim. Ak by Rusko rýchlo zvíťazilo, bolo by to možné, ale teraz je to beznádejné. Preto, povedal Orbán, cieľom Ruska je urobiť z Ukrajiny neovládateľnú trosku, aby si ju Západ nemohol nárokovať ako výhru. V tom sa im už podarilo uspieť. “Teraz je to Afganistan,” povedal. “Krajina nikoho.”

Západ nechápe, že čas je na Ukrajine na strane Ruska. Rusko je obrovská krajina a môže zmobilizovať obrovskú armádu. Ukrajine už dochádzajú vojaci. Keď sa to stane, čo potom?

“Máme veľké, veľké problémy,” povedal o Západe. Ak sa blížiaca sa jarná ofenzíva Ruska ukáže ako úspešná, krajiny NATO budú stáť pred otázkou, či pošleme vojakov bojovať za Ukrajinu? Orbán si nemyslí, že o tom uvažujú Američania, ale je to pred očami čoraz väčšieho počtu Európanov, ktorých krajiny môžu byť v prípade rozšírenia vojny zničené.

 

Naozaj? Vojská NATO bojujúce proti Rusom na Ukrajine?

Áno, povedal Orbán. Dnes to znie šialene, “ale ak sa pozriete na tendenciu, ako sme sa dnes dostali do tohto bodu, nemožno to vylúčiť”.

“Sme vo vojne s Ruskom. Taká je realita,” povedal. “Každým dňom sa posúvame ďalej.”

Aby bolo jasné, Viktor Orbán nechce, aby bol Západ vo vojne s Ruskom. Tvrdí však, že príliš veľa ľudí na Západe si robí ilúzie o tom, čo sa skutočne deje – a čo by sa mohlo stať. Istý novinár sa premiéra opýtal, či si myslí, že vojna by mohla prejsť do jadrovej. “Nemôžem vylúčiť, že by ju použili,” povedal o atómovej bombe. Spresnil, že hovoril o taktických atómových bombách na bojisku, nie o hríbových oblakoch nad Varšavou a Berlínom – “ale ani to nemôžem vylúčiť”. Ak sa Ukrajina nejakým spôsobom s použitím západných zbraní dostane až k prekročeniu hraníc na ruskom území, potom bude budúcnosť sveta taká svetlá, že Západ bude musieť nosiť okuliare.

Ktosi upozornil, že Rusi mali do tejto chvíle žalostné bojové vystúpenie. Áno, povedal Orbán, je to pravda. Ale ak sa pozriete na ruské dejiny, tak to s Rusmi vo vojne chodí. Začínajú zle, ale po chvíli sa zorientujú a potom ich už ťažko zastaviť. Očakáva, že to tak bude aj tentoraz. Na začiatku zasadnutia tiež spomenul, že tlačenie Ruska do spojenectva s Iránom je pre Izrael mimoriadne nebezpečné, a vyjadril nádej, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého dospelý syn sedel pri stole, by sa mohol stať mierotvorcom medzi Ruskom a Ukrajinou. Hoci Ukrajina dosiahla v boji proti Rusku úžasné úspechy, Orbán povedal, že z dlhodobého hľadiska nevidí, že by sme my na Západe boli na strane víťazov, najmä vzhľadom na výrobné kapacity Ruska.

Orbán hovoril o tom, že je osamelým oponentom medzi 27 lídrami Európskej únie v otázke vojnovej politiky na Ukrajine. Povedal, že je to veľmi frustrujúce, pretože jeho kolegovia vo vedení nechcú diskutovať o múdrosti tejto vojny. Prečo nie?

“Nevedia, kto sú,” povedal bez okolkov.

Vysvetlil, že keby ste ich požiadali, aby sa definovali vo vzťahu k vojne, povedali by: Som vodca krajiny, ktorá stojí na správnej strane dejín. Toto presvedčenie a tvrdý tlak zo strany Washingtonu, ako aj “strach z liberálnych médií” sú tým, čo motivuje ich myslenie – nie úvahy o tom, čo je v najlepšom záujme ich vlastných krajín. Orbán povedal, že svoju úlohu zvoleného lídra Maďarska vidí v tom, aby pomohol svojmu ľudu zvládnuť výzvy, ktorým čelí dnes, a pripraviť ho na výzvy zajtrajška. “Ale bol by som jediný, kto by [túto prácu] takto chápal,” povedal.

Orbán povedal, že francúzsky prezident Emmanuel Macron je jediným ďalším európskym lídrom, ktorý uvažuje vizionársky. Povedal, že ak by on (Orbán) navrhol, že Európa sa musí vrátiť k svojim kresťanským koreňom, aby bola schopná zvládnuť problémy, ktoré ju čakajú, Macron by s tým nesúhlasil a navrhol by liberálnu ideologickú stratégiu. Všetkým ostatným európskym lídrom by sa celá otázka zdala hlúpa.

(Vidíte, toto je jeden z dôvodov, prečo zostávam frustrovaný z toho, ako západné médiá informujú o Orbánovi. Aj keď nemôžete vystáť jeho politiku, ten človek má hĺbku. O týchto veciach usilovne premýšľa, na úrovni veľkých stratégií a princípov).

Orbán urobil trefnú a dojemnú poznámku o Nemcoch v súčasnej vojne: “Nemci trpia, pretože vedia, čo je v ich národnom záujme, ale nie sú schopní to povedať.” Mal na mysli, že nemecké vedenie vie, že nemá čo robiť vo vojne s Ruskom, ale z akýchkoľvek dôvodov nie je schopné povedať Washingtonu nie.

Niekto nadhodil možnosť štátneho prevratu v Rusku, ktorý by odstránil Putina. Orbán reagoval ostro a povedal, že na Putinovo miesto nie je nikto, kto by bol iný ako jastrab. To by nič nevyriešilo.

Jedna z najzaujímavejších častí večernej diskusie prišla, keď sa jeden z prítomných Európanov spýtal premiéra na ostré rozdelenie medzi Maďarskom a vládou Európskej únie. Bez okolkov priznal, že medzi Budapešťou a Bruselom je obrovská priepasť, ktorá sa stále zväčšuje. Prečo? Orbán povedal, že to súvisí so zásadným rozdielom medzi ich súperiacimi predstavami o tom, čo je človek – a ako naznačil, na čo je spoločnosť.

Preto sú podľa neho v otázke rodovej ideológie tak ďaleko od seba. Vezmime si napríklad imigráciu. Podľa neho si väčšina krajín EÚ kladie otázku: “Ako môžeme koexistovať s veľkou moslimskou migrantskou menšinou?”

Orbán: “Čo je výzvou pre Maďarsko? Aby sme si nemuseli klásť otázku o spolužití.” Povedal, že Maďarsko má v súčasnosti nulovú islamskú imigráciu a chce, aby to tak zostalo. Liberáli z EÚ to prirodzene budú považovať za bigotné. Maďarsko však nemusí riešiť požehnanie diverzity, s ktorým sa dnes stretáva Španielsko:

Španielska polícia vo štvrtok vykonala raziu v dome mladého Maročana, ktorého zadržali v súvislosti s mačetovými útokmi v dvoch katolíckych kostoloch, pri ktorých v noci zomrel kostolník a jeden kňaz bol zranený v meste Algeciras na juhu krajiny.

Policajné vyšetrovanie riadené sudcom Národného súdu považuje stredajšie násilnosti za možný teroristický čin. Predpokladá sa, že podozrivý konal sám.

“Vyšetrovanie pokračuje podľa logického predpokladu, že by mohlo ísť o terorizmus, ale sme v počiatočnej fáze a všetky možnosti sú otvorené,” povedal španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska po tom, ako polícia ukončila prehliadku domu podozrivého.

Podozrivý je marocký občan, ktorý nemá žiadny predchádzajúci záznam v registri trestov “ani v Španielsku, ani v žiadnej inej krajine”, uviedlo ministerstvo vnútra. Nebol “v hľadáčiku” úradov pre možnú radikálnu činnosť, dodal Grande-Marlaska.

Úrady ho identifikovali ako 25-ročného Yassineho Kanjaa, uviedol pre agentúru Associated Press pod podmienkou zachovania anonymity predstaviteľ španielskej národnej polície, ktorý je s prípadom priamo oboznámený, ako to diktuje policajná politika.

Niekto sa premiéra opýtal, či chce, aby Maďarsko zostalo v EÚ. “Určite nie!” povedal a dodal, že Maďarsko nemá na výber, pretože 85 percent jeho exportu je v rámci EÚ.

“Všetko zlé z posledných tridsiatich rokov európskej histórie je zakotvené v Bruseli,” povedal. Maďarsko musia démonizovať, pretože ak je Maďarsko v niečom úspešné, robí to politiku a ideológiu EÚ podozrivými.

“Nie je to pre mňa ľahké ísť tam a byť bastardom všetkého,” povedal o svojom skalopevnom vzťahu k Bruselu. Orbán povedal, že ak chcete byť politikom, ktorý má na to, aby sa im postavil, musíte mať oceľovú chrbticu a viac sa starať o to, čo hovoria vaši voliči, ako o to, čo si o vás myslia vaši oponenti.

Úspešní konzervatívni lídri musia podľa neho dlho pred voľbami budovať koalície rôznorodých voličských blokov a presvedčiť ich, že víťazstvo lídrov v deň volieb bude aj ich víťazstvom. Povedal, že nemôžete byť nesmelí, opatrní a vypočítaví, ale skôr odvážni, vedúci s presvedčením. A musíte získať podporu bohatých konzervatívcov, ktorí sú pripravení investovať do rôznych iniciatív, napríklad do budovania mediálnych sietí. Okrem toho musíte prilákať konzervatívnych intelektuálov tým, že ich presvedčíte, že zmeny, ktoré chcete uskutočniť, sú “hlboké”.

Orbán povedal, že vo voľbách v roku 2010, ktoré ho vyniesli k moci, pochopil, že Maďari majú dosť ľavice, ktorá krajinu ekonomicky zruinovala. Povedal, že Fidesz kandidoval s jednoslovným heslom: “Dosť!”.

Premiéra, kalvína, som sa opýtal na jeho presvedčenie, že obnova západnej civilizácie závisí od obnovy kresťanskej viery.

“Kresťanstvo sa nedá obnoviť politikou,” povedal a dodal, že viera je nakoniec vždy o obrátení srdca jednotlivca. Napriek tomu dodal, že ak sa kresťania neprebudia a neodolajú kultúrnym trendom, ktoré ich zmývajú, viera zanikne.

“Najlepšou nádejou sú dnes pravoslávni,” povedal. “Oni sa nehádajú, ale veria. My [protestanti a katolíci] sa neustále hádame.”

Orbán ďalej nazval pravoslávnych kresťanov “najdôležitejšou rezervou” pre kresťanov na Západe, aby opäť získali náboženskú oporu. (Neskôr som sa premiéra spýtal: “Viete, že som pravoslávny?” “Áno, viem, že som pravoslávny. Jeho oči sa rozšírili. “Vy ste? Myslel som si, že ste katolík!”)

O žalostnom stave náboženského života v Maďarsku, kde chodí do kostola pomerne málo ľudí, premiér povedal: “Nemáme žiadne ilúzie o tom, ako vyzeráme.” Napriek tomu, ak chce Európa prežiť, musí sa vrátiť k viere, ktorá vytvorila posvätný poriadok, na ktorom bola postavená jej civilizácia, tvrdí Viktor Orbán.

“Moja analýza hovorí, že táto spoločenská štruktúra vybudovaná za posledných tridsať rokov je úplne proti ľudskej prirodzenosti,” povedal. “Je odsúdená na kolaps, dúfam, že nie armagedonským spôsobom.”

Ak sa podarí rýchlo zlomiť hegemóniu genderovej ideológie a ďalších prejavov progresívneho šialenstva, potom “zmena späť k tradíciám bude oveľa rýchlejšia, než si dokážeme predstaviť. Najprv ich však musíme politicky rozdrviť”.

Pokračujúc v téme prelínania náboženstva a politiky Orbán povedal, že nechápe, ako môžete byť konzervatívnym politickým lídrom bez toho, aby ste boli skutočne veriacim človekom. Podľa jeho slov nie je náhoda, že Maďarsko, Slovensko a Poľsko vedú boj na obranu tradičných hodnôt v Európe. Sú súčasťou Európy, ktorá bola menej zasiahnutá korozívnou modernitou.

Premiérov hlavný politický poradca Balázs Orbán (nie je príbuzný) sa do toho vložil slovami: “Bez viery je politika veľmi desivá. Ak nemáte vieru, budete chcieť vytvoriť nebo na zemi.”

Premiér povedal, že politici môžu ľuďom zabezpečiť lepší materiálny život, ale nie je ich úlohou zabezpečiť ľuďom šťastný život.

Krátko sme sa porozprávali o jeho ceste do Ríma, aby vzdal úctu Benediktovi XVI. na pohrebe bývalého pápeža. Orbán povedal, že maďarskí kalvíni uznávajú, že katolicizmus je absolútne nevyhnutný pre budúcnosť kresťanstva a že ak je katolícka cirkev slabá, je to zlé pre všetkých kresťanov. Vrátil sa k významu náboženskej obrody pre civilizačnú obrodu a povedal, že práve preto rád navštevuje náboženských predstaviteľov všade, kam cestuje.

Rokovanie sa napokon skončilo tým, že Orbán vyviedol skupinu na balkón s výhľadom na mesto pod ním. Jeho kancelária sa nachádza v bývalom karmelitánskom kláštore, z ktorého je nádherný výhľad na perlu Dunaja.

Bolo milé sledovať premiéra, ako s očividným potešením ukazuje návštevníkom z hlavného mesta jeho zaujímavosti. Človek si predstavuje, že všetci národní lídri sú vlastenci, ale myslím, že od čias Ronalda Reagana som u žiadneho politika nevidel takú žiarivú lásku k vlasti. Je to však iný druh lásky. Reaganova láska k Amerike bola láskou kovboja, ktorý pozoruje západ slnka nad svojím rančom a jeho srdce sa napĺňa teplým, zlatistým jasom vďačnosti. Orbánova láska k Maďarsku na mňa pôsobí ako láska drsného pouličného bojovníka, ktorému sa tváre červenajú od krvi, keď sa chystá vrhnúť na obranu svojej rodiny.

Tu je fotografia mladého Viktora Orbána z roku 1989, ako prednáša prejav, ktorý odštartoval jeho politickú kariéru. Bol pozvaný, aby ako študentský líder prehovoril na pohrebe bývalého premiéra Imreho Nagya a ďalších piatich ľudí, ktorých v roku 1956 zavraždili invázni Sovieti. Vo svojom prejave, ktorý predniesol v čase, keď v Maďarsku ešte vládla komunistická strana, mladý Orbán žiadal, aby sovietske vojská odišli z jeho krajiny, a zdôraznil, že vysokí predstavitelia súčasnej vlády stojaci pri rakvách padlých hrdinov z roku 1956 predstavujú tú istú vládu, ktorá ich zabila. To nie je človek, ktorého je ľahké zastrašiť:

fotografia mladého Viktora Orbána z roku 1989, ako prednáša prejav, ktorý odštartoval jeho politickú kariéru
Fotografia mladého Viktora Orbána z roku 1989, ako prednáša prejav, ktorý odštartoval jeho politickú kariéru

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:35

Protesty vo Francúzsku by mohli mať vplyv na plány nadchádzajúcej štátnej návštevy britského kráľa Karola III. v priebehu budúceho týždňa. V stredu to uviedol zdroj z Buckinghamského paláca.

13:34

Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil v stredu po stretnutí so svojím japonským náprotivkom Fumiom Kišidom čínsko-ruskú alianciu za nebezpečnú.

13:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navštívil pozície ukrajinskej armády blízko mesta Bachmut, ktoré sa nachádza na východnej frontovej línii.

13:32

Začlenenie štátov západného Balkánu by posilnilo Európsku úniu, čo by bolo obrovskou pomocou pri riešení súčasných problémov. Maďarsko preto vyzýva na výrazné urýchlenie prístupového procesu, vyhlásil v stredu v Sarajeve šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

13:15

Nemecký futbalista Mesut Özil ukončil kariéru. Člen víťazného tímu z MS 2014 to oznámil v stredu na sociálnych sieťach.

12:58

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) postupne začína účinkovať v boji proti vysokej inflácii. Uviedla to v stredu prezidentka ECB Christine Lagardová.

12:37

Zastropovanie cien potravín je zavádzaním ľudí a len ďalším populistickým ťahom. Uviedla to opozičná strana SaS v súvislosti s dohodou o zastropovaní cien vybraných potravín, ktorú agrorezort a obchodné reťazce uzatvorili 17. marca.

12:36

Na plnenie daňových povinností na Slovensku musia myslieť aj občania Ukrajiny, ktorí sa na Slovensku zamestnali. Aj v ich prípade totiž vzniká povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2022.

12:33

Pápež František naliehal na svojej týždennej audiencii na lepšiu ochranu vody. Spravil tak v deň, keď sa v New Yorku začína veľká konferencia zameraná na túto tému.

12:26

Vláda v stredu schválila novelu Trestného zákona, ktorá má byť najväčšia od rekodifikácie v roku 2005. Právna norma má zmodernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju smerom k jej európskym základom.

11:52

Slováci obmedzia pri nedostatku financií predovšetkým nákupy oblečenia a výdavky za zábavu a kultúru, alebo sa vzdajú dovolenky. Využívajú skôr úspory, na pôžičky sa spoliehajú len minimálne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

11:45

Británia obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina zo zámerného šírenia nepravdivých informácií o munícii obsahujúcej ochudobnený urán, ktorú Londýn plánuje dodať Ukrajine.

11:36

Ruský prezident Vladimir Putin si nedokázal zaistiť neobmedzené dvojstranné partnerstvo s Čínou, v ktoré dúfal, napísala americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informoval o tom portál britskej televízie Sky News.

11:23

Severná Kórea vypálila smerom do mora niekoľko striel s plochou dráhou letu, oznámila juhokórejská armáda. Došlo k tomu v čase, keď Spojené štáty a Južná Kórea usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia.

11:07

Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie, vyhlásila v stredu v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prekvapivé? Šokujúci prieskum a znepokojujúce mediálne ticho

0 icon

Praha 22. marca 2023 (HSP/sosp/Foto:Pixabay) Článok z kategórie Česky Problém mají média s výsledky, nikoli s metodou. Od zveřejnění reprezentativního průzkumu uběhlo už pár dní a veřejná debata se místo omezování svobody projevu, které pociťuje většina českých obyvatel, překvapivě stočila k důvěryhodnosti agentur, jejich metodik a výsledků. Než u SANEPu,…

Výcvik ukrajinských vojakov na Slovensku bude pokračovať aj tento rok

0 icon

Bratislava 22. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Erika Ďurčová)   Výcvik ukrajinských ozbrojených síl (UAF) na území Slovenska bude v rámci Asistenčnej misie Európskej únie (EUMAM UA) pokračovať aj v roku 2023. Vyvíjať sa má v závislosti od potrieb Ukrajiny. Vyplýva to zo správy o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového…

Ako pomôže zatykač ICC na Putina mierovým rokovaniam? Veštci teraz dostávajú lekciu…

0 icon

Moskva 22. marca 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   V určitom okamihu dôjde vo vojne na Ukrajine k mierovej dohode. Ako sa v tejto súvislosti západné krajiny postavia k zatykaču ICC na Putina? Zamýšľa sa  PÉTER G FEHÉR pre Magyar Hírlap Som celkom zvedavý, čo sa stane, ak si po…

Proces s exšéfom Matice slovenskej Jozefom Markušom odročili na neurčito

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Okresný súd (OS) Bratislava III odročil proces s exšéfom Matice slovenskej Jozefom M. na neurčito. Vypočutá by mala byť znalkyňa, ktorá v stredu ospravedlnila svoju neúčasť. Jozef M. čelí obžalobe podanej pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.…

SaS: Ďalšie populistické opatrenie tejto vlády

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Začiatkom týždňa začala platiť dohoda medzi rezortom pôdohospodárstva a obchodnými reťazcami o zastropovaní cien vybraných potravín. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) to však nie je nič iné, ako len ďalšie populistické opatrenie tejto vlády. Pri pohľade na výber potravín, ktorým nebudú tri…

Predpoveď počasia na stredu a štvrtok

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Počasie.shmú.rtvs) Aktualizované 22. marca 2023 o 12:40 h. Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne oblačno. Teploty 13 až 18 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C. Na strednom Slovensku…

Predĺžiť by sa mohol nárok na vdovský dôchodok po policajtovi či vojakovi

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák )   Vdova po policajtovi alebo vojakovi by mohla mať nárok na výplatu vdovského výsluhového dôchodku počas dvoch rokov od úmrtia manžela. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov z dielne Martina Čepčeka (nezaradený), ktorú poslanci v stredu posunuli do…

Čo sa teraz deje v Artemovsku? Rusi mali dosiahnuť značný úspech

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Libkos)   Čo sa teraz deje v Artemovsku? Objavili sa informácie, že závod AZOM je pod ruskou kontrolou. Je to pravda? Väčšina závodu bola vyčistená, ale ešte nie úplne, tvrdí ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka. "Naša armáda postupuje ďalej. Útoky prichádzajú zo severu a juhu.…

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky by mohla obsahovať aj jej úhradu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Súčasťou pokuty, ktorú vodiči osobných automobilov uhradia za jazdu bez diaľničnej známky, by mohla byť aj 365-dňová diaľničná známka platná od termínu zaplatenia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o diaľničnej známke poslanca Tomáša Tarabu (nezaradený), ktorý Národná rada (NR) SR…

Taraba: Tvári sa ako vodca národa… primitív a lúzer, a nevie, čo je muž a čo žena

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto: TASR)   Zhruba pred týždňom poskytol Eduard Heger rozhovor pre Sme. Témy boli rôzne, ale chvíľu sa točili aj okolo hodnotových otázok, ktoré sú tradične bojovým poľom medzi konzervatívcami a liberálmi. O interrupciách napríklad povedal, že by bolo vhodnejšie vytvárať také podmienky, aby ženy na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali