Viktor Orbán: “Sme vo vojne s Ruskom”

Budapešť 27. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR)

 

Zápisky z otvoreného stretnutia s protivojnovým maďarským premiérom, ktorý varuje, že tento konflikt sa môže ľahko zhoršiť

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Stalo sa to znova, píše legenda konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher. Včera večer som sa už tretíkrát zúčastnil na stretnutí v malej skupine s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Hovoril som hosťujúcim novinárom a vydavateľom, že budú z tohto muža unesení, pretože neuveria, ako veľmi sa líši od toho, ako ho vykresľujú západné médiá. Je bystrý, vtipný, brilantný a úplne sebavedomý. Neobklopujú ho tlačoví asistenti a nestráži si svoje slová do takej miery, že by povedal iba kašu. Je naozaj zaujímavý. Ako som povedal ľuďom, s ktorými som sa rozprával predtým na konferencii a ktorí boli pozvaní na neskoršie stretnutie s premiérom: “Neuveríte, že svetový líder je skutočne takýto.”

Ako zvyčajne, po skončení podujatia boli ohromení. Orbán s nami strávil dve hodiny, odpovedal na každú otázku – dokonca aj na mimoriadne tvrdé otázky poľského novinára – a očividne sa mu to páčilo. Nikdy som sa osobne nestretol s Billom Clintonom, ale to, čo som čítal o tom, aký bol prirodzený politik — to platí prinajmenšom rovnako aj o Viktorovi Orbánovi. Minulý rok som sa o premiérovi rozprával s jedným politikom Fideszu a on povedal, že v tejto krajine nie je iný politik, ktorý by dokázal prejsť od strategického plánovania na najvyššej úrovni k rozhovoru s vidieckymi ľuďmi na farmárskom trhu a na oboch miestach by bol úplne úprimný. Ja tomu verím. Keby bol v Spojených štátoch viac v televízii, pohľad ľudí na Maďarsko by bol úplne iný.

Tu je vidieť, aký je prirodzený politik. Ku koncu nášho dvojhodinového stretnutia spomenul, že dnes je štvrtok, deň, ktorý si vždy vyhradí na osobné čítanie. Novinár sa ho spýtal, čo číta teraz. Spomenul niekoľko kníh, z ktorých jedna je maďarský preklad životopisu Joea Bidena. Povedal, že sa chce dozvedieť niečo o americkom prezidentovi. Dodal, že Biden nie je jeho obľúbený politický líder, ale že veľmi obdivuje jeho politickú húževnatosť, najmä spôsob, akým Biden bojoval po tom, čo jeho prvá manželka zahynula pri autonehode. Bolo jasné, že Orbán to myslí naozaj vážne. Bol to jeden starý generál, ktorý signalizoval svoj obdiv k človeku na druhej strane, jednoducho preto, že na jeho charaktere našiel niečo obdivuhodné. Takýto úsudok mohol vysloviť len niekto, kto bol dlho vo vnútri politiky.

Premiér strávil dve hodiny s asi pätnástimi z nás. Z Američanov tam boli Sohrab Ahmari, Gladden Pappin, redaktor European Conservative Mario Fantini a redaktor amerického Spectatora Zack Christenson. Orbán odpovedal na každú otázku, ktorú sme mu položili, a pravdepodobne by bol pokračoval dlhšie, keby sme nemuseli ísť na konferenčnú večeru. Nikdy som nevidel politika, ktorý by tak vnútorne miloval to, čo robí. Orbán bol taký úprimný, že som sa niekoľkokrát opýtal asistenta, či je to naozaj na záznam. Iba dva alebo trikrát vystúpil mimo záznamu, a to len preto, aby ponúkol stručné úsudky o niektorých verejných osobnostiach.

Veľké otázky sa týkali rusko-ukrajinskej vojny. Orbán je koza medzi ovcami NATO. Prakticky od začiatku tvrdo presadzoval zastavenie paľby a mierové urovnanie – nie z lásky k Rusom, ale z obavy o osud Maďarska a Európy. Falošne ho očierňujú ako Putinovho posla, ale zdá sa, že mu je to skutočne jedno.

Orbán povedal, že Západ musí pochopiť, že Putin si nemôže dovoliť prehrať a ani neprehráva, pretože na budúci rok ho čakajú nové voľby a nemôže kandidovať ako prezident, ktorý prehral vojnu. Navyše, povedal, Rusko nemôže dovoliť, aby sa NATO etablovalo na Ukrajine. Už dávno pominul čas, keď Rusko mohlo Ukrajinu dobyť alebo nastoliť priateľský režim. Ak by Rusko rýchlo zvíťazilo, bolo by to možné, ale teraz je to beznádejné. Preto, povedal Orbán, cieľom Ruska je urobiť z Ukrajiny neovládateľnú trosku, aby si ju Západ nemohol nárokovať ako výhru. V tom sa im už podarilo uspieť. “Teraz je to Afganistan,” povedal. “Krajina nikoho.”

Západ nechápe, že čas je na Ukrajine na strane Ruska. Rusko je obrovská krajina a môže zmobilizovať obrovskú armádu. Ukrajine už dochádzajú vojaci. Keď sa to stane, čo potom?

“Máme veľké, veľké problémy,” povedal o Západe. Ak sa blížiaca sa jarná ofenzíva Ruska ukáže ako úspešná, krajiny NATO budú stáť pred otázkou, či pošleme vojakov bojovať za Ukrajinu? Orbán si nemyslí, že o tom uvažujú Američania, ale je to pred očami čoraz väčšieho počtu Európanov, ktorých krajiny môžu byť v prípade rozšírenia vojny zničené.

 

Naozaj? Vojská NATO bojujúce proti Rusom na Ukrajine?

Áno, povedal Orbán. Dnes to znie šialene, “ale ak sa pozriete na tendenciu, ako sme sa dnes dostali do tohto bodu, nemožno to vylúčiť”.

“Sme vo vojne s Ruskom. Taká je realita,” povedal. “Každým dňom sa posúvame ďalej.”

Aby bolo jasné, Viktor Orbán nechce, aby bol Západ vo vojne s Ruskom. Tvrdí však, že príliš veľa ľudí na Západe si robí ilúzie o tom, čo sa skutočne deje – a čo by sa mohlo stať. Istý novinár sa premiéra opýtal, či si myslí, že vojna by mohla prejsť do jadrovej. “Nemôžem vylúčiť, že by ju použili,” povedal o atómovej bombe. Spresnil, že hovoril o taktických atómových bombách na bojisku, nie o hríbových oblakoch nad Varšavou a Berlínom – “ale ani to nemôžem vylúčiť”. Ak sa Ukrajina nejakým spôsobom s použitím západných zbraní dostane až k prekročeniu hraníc na ruskom území, potom bude budúcnosť sveta taká svetlá, že Západ bude musieť nosiť okuliare.

Ktosi upozornil, že Rusi mali do tejto chvíle žalostné bojové vystúpenie. Áno, povedal Orbán, je to pravda. Ale ak sa pozriete na ruské dejiny, tak to s Rusmi vo vojne chodí. Začínajú zle, ale po chvíli sa zorientujú a potom ich už ťažko zastaviť. Očakáva, že to tak bude aj tentoraz. Na začiatku zasadnutia tiež spomenul, že tlačenie Ruska do spojenectva s Iránom je pre Izrael mimoriadne nebezpečné, a vyjadril nádej, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého dospelý syn sedel pri stole, by sa mohol stať mierotvorcom medzi Ruskom a Ukrajinou. Hoci Ukrajina dosiahla v boji proti Rusku úžasné úspechy, Orbán povedal, že z dlhodobého hľadiska nevidí, že by sme my na Západe boli na strane víťazov, najmä vzhľadom na výrobné kapacity Ruska.

Orbán hovoril o tom, že je osamelým oponentom medzi 27 lídrami Európskej únie v otázke vojnovej politiky na Ukrajine. Povedal, že je to veľmi frustrujúce, pretože jeho kolegovia vo vedení nechcú diskutovať o múdrosti tejto vojny. Prečo nie?

“Nevedia, kto sú,” povedal bez okolkov.

Vysvetlil, že keby ste ich požiadali, aby sa definovali vo vzťahu k vojne, povedali by: Som vodca krajiny, ktorá stojí na správnej strane dejín. Toto presvedčenie a tvrdý tlak zo strany Washingtonu, ako aj “strach z liberálnych médií” sú tým, čo motivuje ich myslenie – nie úvahy o tom, čo je v najlepšom záujme ich vlastných krajín. Orbán povedal, že svoju úlohu zvoleného lídra Maďarska vidí v tom, aby pomohol svojmu ľudu zvládnuť výzvy, ktorým čelí dnes, a pripraviť ho na výzvy zajtrajška. “Ale bol by som jediný, kto by [túto prácu] takto chápal,” povedal.

Orbán povedal, že francúzsky prezident Emmanuel Macron je jediným ďalším európskym lídrom, ktorý uvažuje vizionársky. Povedal, že ak by on (Orbán) navrhol, že Európa sa musí vrátiť k svojim kresťanským koreňom, aby bola schopná zvládnuť problémy, ktoré ju čakajú, Macron by s tým nesúhlasil a navrhol by liberálnu ideologickú stratégiu. Všetkým ostatným európskym lídrom by sa celá otázka zdala hlúpa.

(Vidíte, toto je jeden z dôvodov, prečo zostávam frustrovaný z toho, ako západné médiá informujú o Orbánovi. Aj keď nemôžete vystáť jeho politiku, ten človek má hĺbku. O týchto veciach usilovne premýšľa, na úrovni veľkých stratégií a princípov).

Orbán urobil trefnú a dojemnú poznámku o Nemcoch v súčasnej vojne: “Nemci trpia, pretože vedia, čo je v ich národnom záujme, ale nie sú schopní to povedať.” Mal na mysli, že nemecké vedenie vie, že nemá čo robiť vo vojne s Ruskom, ale z akýchkoľvek dôvodov nie je schopné povedať Washingtonu nie.

Niekto nadhodil možnosť štátneho prevratu v Rusku, ktorý by odstránil Putina. Orbán reagoval ostro a povedal, že na Putinovo miesto nie je nikto, kto by bol iný ako jastrab. To by nič nevyriešilo.

Jedna z najzaujímavejších častí večernej diskusie prišla, keď sa jeden z prítomných Európanov spýtal premiéra na ostré rozdelenie medzi Maďarskom a vládou Európskej únie. Bez okolkov priznal, že medzi Budapešťou a Bruselom je obrovská priepasť, ktorá sa stále zväčšuje. Prečo? Orbán povedal, že to súvisí so zásadným rozdielom medzi ich súperiacimi predstavami o tom, čo je človek – a ako naznačil, na čo je spoločnosť.

Preto sú podľa neho v otázke rodovej ideológie tak ďaleko od seba. Vezmime si napríklad imigráciu. Podľa neho si väčšina krajín EÚ kladie otázku: “Ako môžeme koexistovať s veľkou moslimskou migrantskou menšinou?”

Orbán: “Čo je výzvou pre Maďarsko? Aby sme si nemuseli klásť otázku o spolužití.” Povedal, že Maďarsko má v súčasnosti nulovú islamskú imigráciu a chce, aby to tak zostalo. Liberáli z EÚ to prirodzene budú považovať za bigotné. Maďarsko však nemusí riešiť požehnanie diverzity, s ktorým sa dnes stretáva Španielsko:

Španielska polícia vo štvrtok vykonala raziu v dome mladého Maročana, ktorého zadržali v súvislosti s mačetovými útokmi v dvoch katolíckych kostoloch, pri ktorých v noci zomrel kostolník a jeden kňaz bol zranený v meste Algeciras na juhu krajiny.

Policajné vyšetrovanie riadené sudcom Národného súdu považuje stredajšie násilnosti za možný teroristický čin. Predpokladá sa, že podozrivý konal sám.

“Vyšetrovanie pokračuje podľa logického predpokladu, že by mohlo ísť o terorizmus, ale sme v počiatočnej fáze a všetky možnosti sú otvorené,” povedal španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska po tom, ako polícia ukončila prehliadku domu podozrivého.

Podozrivý je marocký občan, ktorý nemá žiadny predchádzajúci záznam v registri trestov “ani v Španielsku, ani v žiadnej inej krajine”, uviedlo ministerstvo vnútra. Nebol “v hľadáčiku” úradov pre možnú radikálnu činnosť, dodal Grande-Marlaska.

Úrady ho identifikovali ako 25-ročného Yassineho Kanjaa, uviedol pre agentúru Associated Press pod podmienkou zachovania anonymity predstaviteľ španielskej národnej polície, ktorý je s prípadom priamo oboznámený, ako to diktuje policajná politika.

Niekto sa premiéra opýtal, či chce, aby Maďarsko zostalo v EÚ. “Určite nie!” povedal a dodal, že Maďarsko nemá na výber, pretože 85 percent jeho exportu je v rámci EÚ.

“Všetko zlé z posledných tridsiatich rokov európskej histórie je zakotvené v Bruseli,” povedal. Maďarsko musia démonizovať, pretože ak je Maďarsko v niečom úspešné, robí to politiku a ideológiu EÚ podozrivými.

“Nie je to pre mňa ľahké ísť tam a byť bastardom všetkého,” povedal o svojom skalopevnom vzťahu k Bruselu. Orbán povedal, že ak chcete byť politikom, ktorý má na to, aby sa im postavil, musíte mať oceľovú chrbticu a viac sa starať o to, čo hovoria vaši voliči, ako o to, čo si o vás myslia vaši oponenti.

Úspešní konzervatívni lídri musia podľa neho dlho pred voľbami budovať koalície rôznorodých voličských blokov a presvedčiť ich, že víťazstvo lídrov v deň volieb bude aj ich víťazstvom. Povedal, že nemôžete byť nesmelí, opatrní a vypočítaví, ale skôr odvážni, vedúci s presvedčením. A musíte získať podporu bohatých konzervatívcov, ktorí sú pripravení investovať do rôznych iniciatív, napríklad do budovania mediálnych sietí. Okrem toho musíte prilákať konzervatívnych intelektuálov tým, že ich presvedčíte, že zmeny, ktoré chcete uskutočniť, sú “hlboké”.

Orbán povedal, že vo voľbách v roku 2010, ktoré ho vyniesli k moci, pochopil, že Maďari majú dosť ľavice, ktorá krajinu ekonomicky zruinovala. Povedal, že Fidesz kandidoval s jednoslovným heslom: “Dosť!”.

Premiéra, kalvína, som sa opýtal na jeho presvedčenie, že obnova západnej civilizácie závisí od obnovy kresťanskej viery.

“Kresťanstvo sa nedá obnoviť politikou,” povedal a dodal, že viera je nakoniec vždy o obrátení srdca jednotlivca. Napriek tomu dodal, že ak sa kresťania neprebudia a neodolajú kultúrnym trendom, ktoré ich zmývajú, viera zanikne.

“Najlepšou nádejou sú dnes pravoslávni,” povedal. “Oni sa nehádajú, ale veria. My [protestanti a katolíci] sa neustále hádame.”

Orbán ďalej nazval pravoslávnych kresťanov “najdôležitejšou rezervou” pre kresťanov na Západe, aby opäť získali náboženskú oporu. (Neskôr som sa premiéra spýtal: “Viete, že som pravoslávny?” “Áno, viem, že som pravoslávny. Jeho oči sa rozšírili. “Vy ste? Myslel som si, že ste katolík!”)

O žalostnom stave náboženského života v Maďarsku, kde chodí do kostola pomerne málo ľudí, premiér povedal: “Nemáme žiadne ilúzie o tom, ako vyzeráme.” Napriek tomu, ak chce Európa prežiť, musí sa vrátiť k viere, ktorá vytvorila posvätný poriadok, na ktorom bola postavená jej civilizácia, tvrdí Viktor Orbán.

“Moja analýza hovorí, že táto spoločenská štruktúra vybudovaná za posledných tridsať rokov je úplne proti ľudskej prirodzenosti,” povedal. “Je odsúdená na kolaps, dúfam, že nie armagedonským spôsobom.”

Ak sa podarí rýchlo zlomiť hegemóniu genderovej ideológie a ďalších prejavov progresívneho šialenstva, potom “zmena späť k tradíciám bude oveľa rýchlejšia, než si dokážeme predstaviť. Najprv ich však musíme politicky rozdrviť”.

Pokračujúc v téme prelínania náboženstva a politiky Orbán povedal, že nechápe, ako môžete byť konzervatívnym politickým lídrom bez toho, aby ste boli skutočne veriacim človekom. Podľa jeho slov nie je náhoda, že Maďarsko, Slovensko a Poľsko vedú boj na obranu tradičných hodnôt v Európe. Sú súčasťou Európy, ktorá bola menej zasiahnutá korozívnou modernitou.

Premiérov hlavný politický poradca Balázs Orbán (nie je príbuzný) sa do toho vložil slovami: “Bez viery je politika veľmi desivá. Ak nemáte vieru, budete chcieť vytvoriť nebo na zemi.”

Premiér povedal, že politici môžu ľuďom zabezpečiť lepší materiálny život, ale nie je ich úlohou zabezpečiť ľuďom šťastný život.

Krátko sme sa porozprávali o jeho ceste do Ríma, aby vzdal úctu Benediktovi XVI. na pohrebe bývalého pápeža. Orbán povedal, že maďarskí kalvíni uznávajú, že katolicizmus je absolútne nevyhnutný pre budúcnosť kresťanstva a že ak je katolícka cirkev slabá, je to zlé pre všetkých kresťanov. Vrátil sa k významu náboženskej obrody pre civilizačnú obrodu a povedal, že práve preto rád navštevuje náboženských predstaviteľov všade, kam cestuje.

Rokovanie sa napokon skončilo tým, že Orbán vyviedol skupinu na balkón s výhľadom na mesto pod ním. Jeho kancelária sa nachádza v bývalom karmelitánskom kláštore, z ktorého je nádherný výhľad na perlu Dunaja.

Bolo milé sledovať premiéra, ako s očividným potešením ukazuje návštevníkom z hlavného mesta jeho zaujímavosti. Človek si predstavuje, že všetci národní lídri sú vlastenci, ale myslím, že od čias Ronalda Reagana som u žiadneho politika nevidel takú žiarivú lásku k vlasti. Je to však iný druh lásky. Reaganova láska k Amerike bola láskou kovboja, ktorý pozoruje západ slnka nad svojím rančom a jeho srdce sa napĺňa teplým, zlatistým jasom vďačnosti. Orbánova láska k Maďarsku na mňa pôsobí ako láska drsného pouličného bojovníka, ktorému sa tváre červenajú od krvi, keď sa chystá vrhnúť na obranu svojej rodiny.

Tu je fotografia mladého Viktora Orbána z roku 1989, ako prednáša prejav, ktorý odštartoval jeho politickú kariéru. Bol pozvaný, aby ako študentský líder prehovoril na pohrebe bývalého premiéra Imreho Nagya a ďalších piatich ľudí, ktorých v roku 1956 zavraždili invázni Sovieti. Vo svojom prejave, ktorý predniesol v čase, keď v Maďarsku ešte vládla komunistická strana, mladý Orbán žiadal, aby sovietske vojská odišli z jeho krajiny, a zdôraznil, že vysokí predstavitelia súčasnej vlády stojaci pri rakvách padlých hrdinov z roku 1956 predstavujú tú istú vládu, ktorá ich zabila. To nie je človek, ktorého je ľahké zastrašiť:

fotografia mladého Viktora Orbána z roku 1989, ako prednáša prejav, ktorý odštartoval jeho politickú kariéru
Fotografia mladého Viktora Orbána z roku 1989, ako prednáša prejav, ktorý odštartoval jeho politickú kariéru

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:15

Ruské štátom podporované médiá a podnikateľské skupiny vyzvali Kremeľ, aby pre Rusov povolil šesťdňový pracovný týždeň. Dôvodom sú zvýšené ekonomické výdavky na vedenie “špeciálnej vojenskej operácie”, ako Moskva nazýva vojnu na Ukrajine. Podľa informácií britskéhoo ministerstva obrany by odpracované hodiny podľa všetkého nemali byť zaplatené.

16:30

V Číne sa v nedeľu uskutočnil prvý komerčný let osobného lietadla domácej výroby. Pekingu sa tak po rokoch snahy podarilo dosiahnuť míľnik, ktorý krajine umožní konkurovať západným výrobcom lietadiel. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

16:00

Indický premiér Naréndra Módí slávnostne otvoril nové sídlo indického parlamentu.

Šesťuholníková budova – podľa jednej opozičnej strany v tvare rakvy – je ústredným bodom Módího prestavby centra Naí Dillí, ktorej cieľom je zbaviť hlavné mesto pozostatkov britskej koloniálnej nadvlády.

15:24

V druhom kole tureckých prezidentských volieb odovzdali svoje hlasy už aj obaja kandidáti – súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu.

Kiličdaroglu po odchode z volebnej miestnosti v Ankare vyzval všetkých občanov, aby prišli vo voľbách odovzdať svoj hlas, aby sa Turecko “mohlo zbaviť autoritárskeho režimu” a priniesť tak do krajiny “skutočnú slobodu a demokraciu”.

Kemal Kiličdaroglu voľby prezidentské Turecko
Na snímke turecký prezidentský kandidát Kemal Kiličdaroglu vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky v 2. kole prezidentských volieb v tureckom Istanbule

15:10

Útoky na volebných pozorovateľov hlásili v nedeľu v Turecku v druhom kole prezidentských volieb. K incidentom došlo v Istanbule a tiež na juhovýchode krajiny, uviedli tamojší politici, ktorých citovali miestne médiá.

14:58

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v nedeľu posilniť bezpečnosť na hraniciach Ruskej federácie s cieľom zaistiť “rýchly” pohyb ruskej armády a civilistov do ukrajinských oblastí, ktoré sú momentálne pod kontrolou Moskvy.

Reuters pripomína, že v posledných týždňoch dochádza k zvýšeniu počtu útokov v Rusku, a to najmä s použitím dronov v pohraničných oblastiach. Pribúdajú ale i útoky cielené smerom hlbšie na územie Ruskej federácie, akým bol napríklad i sobotňajší útok na ropovod severozápadne od Moskvy.

 

14:00

Počet obetí raketového útoku na zdravotnícke zariadenie v ukrajinskom meste Dnipro sa zvýšil na štyri. Ukrajinské úrady pôvodne hlásili dvoch mŕtvych, no neskôr v troskách našli časti tiel ďalších dvoch osôb.

13:43

Traja zranení z nehody maďarského autobusu na Slovensku, ktorá sa stala 15. mája, sú ešte hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) Ústrednej nemocnice Boršodsko-abovskovsko-zemplínskej stolice v Miškovci.

Pripomíname, že nehoda kamióna a autobusu, ktorá sa stal 15. mája predpoludním na diaľnici D2 v smere na Kúty, si vyžiadala jednu obeť. Trinásť osôb sa zranilo ťažko, osem utrpelo stredne ťažké zranenia a 38 osôb sa zranilo ľahko alebo neutrpelo žiadne zranenia.

13:40

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu ocenil sily protivzdušnej obrany a záchranárske služby po tom, čo Kyjev počas noci odolal najväčšiemu dronovému útoku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

13:33

Od vyhorenia Bratislavského hradu uplynulo v nedeľu 212 rokov. Výročie si pripomína Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum, ktoré pripravilo mimoriadne odborné komentované prehliadky reprezentačných priestorov Národnej rady (NR) SR na hrade.

13:15

Somálska vláda a predstavitelia somálskych federálnych štátov zavedú pri regionálnych voľbách v júni 2024 aj prieme všeobecné volebné právo.

Rozhodnutie zaviesť všeobecné volebné právo prišlo po tom, čo sa somálsky prezident Hasan Šajch Muhammad v marci zaviazal, že ukončí zložitý systém nepriameho hlasovania, ktorý v tejto africkej krajine platil od roku 1969.

12:40

V obci Huty na Liptove namerali v noci zo soboty (27. 5.) na nedeľu mínusové teploty. Vo výške dva metre nad povrchom tam bolo mínus 0,3 stupňa Celzia.

12:27

Novozélanďan Edmund Percival Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norgay ako prví pokorili 8848 metrov vysoký Mount Everest. Od ich prvého úspešného výstupu na najvyššiu horu sveta uplynie v pondelok 29. mája 70 rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Lotyši zdolali USA 4:3 pp a získali historický bronz, Rubins hrdinom zápasu

0 icon

Lotyšskí hokejisti dosiahli na 86. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji vo fínskom Tampere víťazstvom nad favorizovanými Američanmi historické bronzové medaily. Hrdinom zápasu sa stal Kristians Rubins, ktorý v 55. minúte vyrovnal na 3:3, aby následne v 2. minúte predĺženia rozhodol o víťazstve jednej z usporiadateľských krajín. [caption id="attachment_3153618" align="aligncenter" width="1024"]…

Ak by Smer vyhral voľby, prezidentka chce s Robertom Ficom viesť dialóg o zostavení vlády. Fico reaguje

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot)   Ak by Smer vyhral voľby, prezidentka povedie s Robertom Ficom ako prvým dialóg o zostavení vlády. Naznačila však, že to automaticky neznamená, že ho zostavením vlády poverí. Zuzana Čaputová sa k téme vyjadrila v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Na reakciu Roberta Fica…

Naď: Najvyšší ústavní činitelia dostali správu o snahe zmanipulovať voľby

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Najvyšší ústavní činitelia dostali zo zahraničia spravodajskú informáciu o snahe zmanipulovať voľby zo strany Ruska. V relácii Na telo TV Markíza to vyhlásil poslanec Národnej rady SR za mimoparlamentnú stranu Demokrati Jaroslav Naď, podľa ktorého mal konkrétny občan dostať finančnú odmenu na manipuláciu volieb…

Rusko varuje Západ

0 icon

Moskva 28. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@Posledniskaut)   Rusko varuje, že dodávky zbraní zo Západu na Ukrajinu môžu vystupňovať vojnu na doteraz nevídanú úroveň. Ruský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Andrej Kelin to uviedol v rozhovore pre BBC Podľa diplomata má jeho krajina "obrovské zdroje" a zatiaľ nepristúpila k "veľmi vážnym opatreniam". Dodal,…

“Učebnicová ukážka toho, ako sa to robiť nemá.” Pozrite sa, na čo najnovšie upozorňuje Belousovová

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Prezidentka Zuzana Čaputová hosťovala v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Na tento rozhovor prostredníctvom sociálnej siete reagovala bývalá poslankyňa Anna Belousovová, podľa ktorej to zo strany moderátora možno nazvať učebnicovou ukážkou toho, ako sa to robiť nemá "Práve…

Post-Bachmutský scenár vo vojne na Ukrajine

0 icon

Kyjev 28. mája 2023 (HSP/Indianpunchline/Foto:TASR/AP-Susan Walsh, Telegram)   Ukrajinský prezident Zelenskyj a americký prezident Biden sa stretli na okraj summitu G7 v Hirošime v priebehu niekoľkých hodín po tom, ako minulú nedeľu o jednej hodine ráno prišlo z Kremľa vyhlásenie, v ktorom prezident Vladimir Putin pozdravil ruské sily v súvislosti…

Kandidáti musia mať aspoň 21 rokov, strana musí zaplatiť kauciu

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Kandidovať za poslanca Národnej rady (NR) SR v septembrových parlamentných voľbách môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska. Kandidátne listiny treba podávať do 2. júla. Strana alebo koalícia musí zároveň zaplatiť volebnú…

Čo sa stalo s ukrajinským generálom Valerijom Zalužným?

0 icon

Kyjev 28. mája 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube/Military Summary)   Náčelník generálneho štábu armády bol nejaký čas nezvestný; fotografický "dôkaz" o jeho opätovnom objavení vyvoláva pochybnosti, píše Stephen Bryen pre Asia Times Generál Valerij Zalužnyj, ktorý bol v júli 2021 vymenovaný za veliteľa ukrajinských ozbrojených síl, sa stal aj členom ukrajinskej Rady…

Čaputová prezradila, či v prípade víťazstva poverí Smer zostavením vlády. Aj to, v akom štádiu sú právne kroky voči Ficovi

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Prezidentka Zuzana Čaputová dúfa, že svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, oznámi v rozumnom čase. "Nemám dôvod to odkladať donekonečna aj pre mňa samu. Tá pozícia je náročná, vyčerpávajúca v mimoriadne ťažkom období, čiže musím urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom…

Francúzsko pod Macronom po viac ako 140 rokoch vracia “preventívnu cenzúru”

0 icon

Paríž 28. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@KhawlaZayed29)   Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin 9. mája požiadal prefektov v celom Francúzsku, aby zakázali všetky podujatia a protesty organizované "krajnou pravicou alebo ultrapravicou". Len v Paríži zakázala policajná prefektúra počas uplynulého víkendu šesť takýchto podujatí vrátane sympózia organizovaného inštitútom Iliade, informuje portál REMIX News…

Vášeň v Tebe

Už žiadne kondicionéry na nechty z drogérie. Táto domáca kúra dokáže zázraky. Potrebujete len 2 zložky

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Alehandra13). Kondicionéry na nechty z drogérie sú minulosťou, pretože tento domáci prostriedok dokáže zázraky s lámavými a poškodenými nechtami. Podľa Kobieta Gazeta potrebujete len dve ingrediencie, ktoré nájdete na kuchynských policiach. Ak to budete robiť pravidelne, výsledky budú úžas

Zvyčajne ho vyhodíte, tentoraz ho rozsypete v záhrade. Váš problém so slimákmi bude v okamihu preč!

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/suju-foto). Slimáky a ulitníky môžu v záhrade napáchať veľa škody a najmä na jar sa veľmi radi objavujú v okolí rôznych rastlín. Namiesto kupovania drahých chemikálií, odporúča Kobieta Gazeta týchto slizkých škodcov prekabátiť pomocou šikovnej metódy.

Nemusíte sa vzdať kvetov: tipy pre záhradu odolnú voči alergiám

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Mylene2401). Kvetov a okrasných rastlín v domácnosti sa nemusíte vzdať ani vtedy, ak máte sennú nádchu. Videli ste už tieto? S trochou starostlivosti sa môžete prechádzať po záhrade bez kýchania napriek sennej nádche. Ako? Hovorí nám

Ona meria 205 cm, on 167 cm. Ľudia sa čudujú, prečo si ho vzala. "Nepoznali pravdu"

0 icon

28.5. 2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/elisane_oficial). "Najvyššia modelka Brazílie" sa rozhodla vydať za muža, s ktorým ju delí takmer 40 cm. Zábery z ich príbehu, na ktoré Plotek narazil na TikToku, sa šíria vo veľkom.

Celý zážitok s Kylie Minogue je nádherne umelý: falošné nástroje, falošný hlas, falošné emócie

0 icon

27.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe ( Foto: instagram.com/kylieminogue). Nemôžeme sa izolovať od našej smrteľnosti, píše publicistka UnHerd, Kathleen Stock George Orwell raz povedal, že v päťdesiatke má každý takú tvár, akú si zaslúži. V súčasnosti sa zdá, že väčšina päťdesiatničiek má presne takú istú tvár, za ktorú zaplatili.

Armádny Magazín

"Trčia tam "britské uši": analytik prezradil, kto mohol vyprovokovať konflikt na iránsko-afganskej hranici

0 icon

Irán, 28máj 2023 (AM) – Po včerajších zrážkach na hraniciach medzi Iránom a Afganistanom sa situácia celkovo stabilizovala. Skutočnosť bojov potvrdili predstavitelia oboch strán pri dedinách Makaki a Sasuli. V dôsledku toho iránska tlačová služba informovala o

Turecký gambit: čo sľubuje Erdoganovo víťazstvo v druhom kole volieb?

0 icon

  Turecko, 28.máj 2023 (AM) – Dňa 28. mája sa uskutoční druhé kolo tureckých prezidentských volieb. Podľa denníka The Washington Post ide o najdôležitejšiu prelomovú udalosť vo svete v tomto roku, ktorej výsledky budú mať silný geopolitický

Turecko si dnes zvolí prezidenta na nasledujúcich päť rokov

0 icon

Slovensko, 28.máj 2023 (AM) – Turecko si dnes zvolí prezidenta na nasledujúcich päť rokov. Pozrieme sa na to, ako obaja kandidáti strávili dva týždne po prvom kole volieb: Erdogan obvinil Kılıçdaroğlua z krátkozrakých tvrdení o ruskom za

Československo, začiatok 50. rokov: Kto "odsúdil" Klementa Gottwalda?

0 icon

Slovensko, 28.máj 2023 (AM) – Klement Gottwald, vodca Komunistickej strany Československa v rokoch 1929 - 1953 a československý prezident v rokoch 1948 - 1953, zomrel náhle štyri dni po Stalinovom po

K udalostiam v regióne Belgorod. Provokácia v informačnej oblasti

0 icon

Rusko, 28.máj 2023 (AM) – Podľa ruského ministerstva obrany bola ukrajinská DRG, ktorá prenikla do Belgorodskej oblasti, porazená a jej zvyšky boli vytlačené z územia oblasti. V dôsledku provokácie zahynul jeden civilista a 13 ďalších bolo zranených. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že zlikvidovalo 70 teroristov a vybavenie, ktoré používali bojovníci DRG.…

TopDesať

Spôsob podávania rúk môže o tebe prezradiť oveľa viac, ako si myslíš

0 icon

Spôsob podávania rúk o tebe môže prezradiť oveľa viac, ako si myslíš. Ak neveríš, tak pokračuj v čítaní tohto príspevku. Spôsob podávania rúk môže veľa povedať o dôvere, úmysle, kontrole, strachu, zastrašovaní a dokonca aj o nedostatku rešpektu. Stačí sa iba naučiť čítať túto jednoduchú, ale informatívnu reč tela. V redakcii…

20 Vecí, ktoré boli pred 20 rokmi "normálne", ale dnes sa považujú za luxusné

0 icon

Keď sa pozrieme do minulosti, objavujeme rozmanité aspekty nášho života, ktoré vtedy považovali za absolútnu normu. S každým uplynulým rokom a pokrokom spoločnosti sa však menia aj naše hodnoty a očakávania. V dnešnej dobe, kedy sme svedkami rýchlych technologických inovácií a kultúrnych zmien, je fascinujúce skúmať, ako sa naše pohľady…

15 spôsobov, ako ušetriť peniaze a stále si užívať život

0 icon

V dnešnej uponáhľanej a materiálne náročnej dobe sa čoraz viac ľudí začína zaujímať o efektívne riadenie svojich financií. Šetrenie peňazí sa stalo dôležitým cieľom pre mnohých jednotlivcov a rodiny, ktorí sa snažia dosiahnuť finančnú stabilitu a nezávislosť. V dnešnom článku ti ukážeme, ako môžeš ušetriť peniaze a stále si užívať…

Títo ľudia mali iba jedinú úlohu - ani tú nezvládli

0 icon

Niektorí ľudia majú občas iba jednu jedinú úlohu, ktorú aj napriek tomu nezvládnu. Stretol si sa s takýmito situáciami? Niektorí ľudia majú iba jednu prácu resp. úlohu a stále nachádzajú spôsob, ako ju dokážu pokaziť. Výsledok je taký smiešne zlý, že je nemožné uveriť, že si to nevšimli. Aj skúsení…

Epické fotografie, ktoré v nás prebudia empatiu

0 icon

Vravieva sa, že smútok a hnev treba liečiť humorom. Ale ako v tej chvíli dokážeme myslieť na niečo vtipné? V tom by nám mohli pomôcť tieto epické fotografie. Keď totižto máme nejaký problém, prípadne sme v nejakej nepríjemnej situácii, mali by sme sa ihneď snažiť zmeniť naše myslenie. Ak sa…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali