Veľvyslanec Lin Lin o korupcii a vzťahoch Číny s prezidentom Kiskom i premiérom Ficom

Veľvyslanec Lin Lin o korupcii a vzťahoch Číny s prezidentom Kiskom i premiérom Ficom

Slovensko 31. októbra 2016 (HSP/Foto: HSP)

 

Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike Lin Lin v rozhovore pre Hlavné správy objasnil postoj Číny k prezidentovi Andrejovi Kiskovi i premiérovi Robertovi Ficovi. Vysvetlil tiež stanovisko jeho krajiny k nedávnej návšteve dalajlámu. Veľvyslanec odpovedal aj na otázku týkajúcu sa korupcie, ktorá sa v Číne trestá aj smrťou.

 

Reklama
Na snímke veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky LIN Lin
Na snímke veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky Lin Lin

 

Dňa 16. októbra prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska napriek silnému odporu čínskej strany trval na stretnutí so 14. dalajlámom, čím podľa vyhlásenia hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky pani HUA Chunying porušil záväzok Slovenska dodržiavať politiku Jednej Číny. Ste už oboznámený s tým, aké protikroky plánuje Čína voči Slovensku podniknúť?

Reklama

Napriek silnému nesúhlasu čínskej strany a upozorneniu ministra zahraničných vecí a európských zaležitostí SR Miroslava Lajčáka, prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska trval na tom, že prijme 14. dalajlámu, čím porušil politiku Jednej Číny, ktorú slovenská strana prisľúbila dodržiavať a uškodil kľučovým záujmom Číny a určite aj záujmom Slovenska.

14. dalajláma nie je výhradne náboženskou osobnosťou, je zakladateľom a skutočným najvyšším vodcom tzv. tibetskej exilovej vlády a tzv. tibetského exilového parlamentu. Dlhodobo sa zaoberá separatistickou protičínskou činnosťou a spriada odtrhnutie Tibetu od Číny. Cieľom jeho stretnutia s prezidentom Andrejom Kiskom bolo dosiahnuť, aby to vyzeralo, že Slovensko podporuje tibetskú nezávislosť. Preto čínska strana rezolútne odmieta, aby dalajláma z akéhokoľvek titulu a v rámci akejkoľvek identity, vo všetkých krajinách vykonával aktivity na rozdelenie Číny, a zároveň je vehementne proti tomu, aby štátni i politickí predstavitelia z jednotlivých krajín uskutočnili stretnutia s dalajlámom v akejkoľvek podobe. Pred stretnutím medzi prezidentom Andrejom Kiskom a 14. dalajlámom Ministerstvo zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky ako aj ja osobne, sme už mnohokrát objasnili postoj čínskej strany. Stretnutie medzi hlavou štátu Andrejom Kiskom a 14. dalajlámom teda výrazne poškodilo politický základ čínsko-slovenských vzťahov. Reakcia čínskej strany je preto nevyhnutným dôsledkom tohto konania. V 21. storočí boli už poškodené bilaterálne vzťahy medzi Čínou a niektorými európskymi krajinami z dôvodu stretnutia medzi ich štátnymi predstaviteľmi a 14. dalajlámom. Ako príklad môže slúžiť Česká republika a iné krajiny, takže ak nahliadnete do danej problematiky, zistíte aké sú reakcie čínskej strany.

 

Kým poľský prezident Duda a český prezident Zeman dostali od Číny pozvánku na oslavy 70. výročia konca druhej svetovej vojny, nášmu prezidentovi Čína pozvánku ani nedoručila. Čínski predstavitelia týmto krokom vyjadrili svoj jasný postoj k nášmu prezidentovi. Spolupracuje Čína korektne aspoň s naším premiérom Robertom Ficom?

Čína si vždy vážila tradičné priateľstvo so Slovenskom a venuje veľkú pozornosť postojom a vplyvu Slovenska v Európskej únii a v strednej a východnej Európe. Čína sa zároveň aktívne usiluje o posúvanie rozvoja čínsko-slovenských vzťahov. Od vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 predstavitelia oboch krajín zachovávali blízke vzťahy a komunikáciu. Prezident Michal Kováč, Rudolf Schuster aj Ivan Gašparovič navštívili Čínu. V roku 2009 prezident Čínskej ľudovej republiky Hu Jintao navštívil na oplátku Slovensko. Sú to dôležité príklady priateľstva medzi Čínou a Slovenskom. Čínski predstavitelia tiež venujú pozornosť vytvoreniu a dodržiavaniu dobrých vzťahov a spolupráce s prezidentom Kiskom a mnohokrát vyjadrili túžbu po spoločnom prehĺbení rozvoja priateľských vzťahov spolupráce medzi Čínou a Slovenskom. No podľa mojich informácií prezident Andrej Kiska doposiaľ nevyjadril voči čínskej strane záujem navštíviť Čínu.

Reklama

Spolupráca medzi čínskou vládou a slovenskou vládou na čele s premiérom Robertom Ficom prebieha na rôznych úrovniach. V posledných rokoch, v rámci iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta a mechanizmu Spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy, vznikla bezprecedentná priaznivá príležitosť spolupráce Číny a Slovenska vo všetkých oblastiach, najmä v oblastiach technologickej inovácie, energetiky, dopravy a infraštruktúry. Preto som veľmi smutný, že priaznivá situácia priateľskej spolupráce medzi oboma krajinami je poškodená kvôli stretnutiu medzi prezidentom Andrejom Kiskom a 14. dalajlámom. Nečakala to Čínska strana a ani Slováci, ktorí sa venujú rozvíjaniu priateľstva oboch krajín.

 

Uvažuje Čína aj napriek stretnutiu sa prezidenta Kisku so 14. dalajlámom o zintenzívnení spolupráce so Slovenskom, napríklad v doprave, finančnom sektore, či v zdravotníctve?

Posúvanie rozvoja čínsko-slovenských vzťahov a prehlbovanie bilaterálnej spolupráce a vzájomnej prospešnosti v každej oblasti, zodpovedá dlhodobému záujmu Číny a Slovenska ako aj ľudu oboch krajín, ale len za predpokladu, že obe strany musia vzájomne rešpektovať kľúčové záujmy a svoje veľké súženia. Čínska strana žiada, aby slovenská strana skutočne dodržiavala politiku Jednej Číny a prijala účinné opatrenia na odstránenie negatívnych dôsledkov spôsobených stretnutím medzi prezidentom Andrejom Kiskom a 14. dalajlámom, aby sa vzťahy Číny a Slovenska mohli opäť vrátiť na trať zdravého a stabilného rozvoja .

 

Reklama

Je známe, že Čína rieši korupciu rázne. Vo vašej krajine totiž ľuďom, ktorým súd dokáže korupciu, hrozí trest smrti. Ako vnímate korupciu na Slovensku a aktuálnu korupčnú kauzu týkajúcu sa podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý je spájaný s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom?

Čínska vláda tvrdo trestá korupciu v súlade s požiadavkou vládnuť podľa zákona a v súlade so záujmom krajiny a ľudu. Avšak v súčasnosti má Čína veľmi striktný proces schvaľovania trestu smrti a najvyšší ľudový súd svoje právomoci vykonáva veľmi opatrne.

Ako diplomatický zástupca by som nerád komentoval vnútorné záležitosti vašej krajiny.

 

Osvedčila sa v Číne hrozba trestu smrti za korupciu? Odporúčate takýto trest zaviesť aj na Slovensku?

Čína má naozaj prípady tvrdého trestania korupcie odsúdením na smrť. Každá krajina však vydáva a implementuje svoje zákony v súvislosti s vlastnou históriou a súčasnou situáciou. Tak isto Slovensko by malo vydávať zákony podľa svojich reálií.

 

Majú čínski turisti záujem o Slovensko ako o turistickú destináciu? Podniká čínske veľvyslanectvo nejaké kroky, aby si Číňania vo vyššom počte prišli pozrieť, napríklad Vysoké Tatry, hrady a zámky či kúpeľné mestá?

Naše veľvyslanectvo sa vždy aktívne venovalo posilňovaniu spolupráce Číny a Slovenska v oblasti cestovného ruchu. V posledných rokoch počet čínskych občanov cestujúcich na Slovensko neustále rastie. V roku 2015 narástol o 95 percent a rast v prvej polovici tohto roka je taktiež výrazný, ale väčšina čínskych občanov neabsolvuje podrobnú prehliadku Slovenska a veľmi málo čínskych turistov cestuje na východ Slovenska. Obe strany, a najmä turistické kancelárie vašej krajiny a zastupiteľský úrad vašej krajiny v Číne, by sa mali spoločne usilovať o to, aby sa to zmenilo.

 

Reklama

Čo by ste Slovákom Vy odporúčili navštíviť v Číne?

Čína je krajinou s rozsiahlym územím a dlhou históriou. Máme mnoho známych hôr, riek a kultúrnych pamiatok. Odporúčam, slovenským priateľom, ktorí  navštívia Čínu prvýkrát, aby navštívili Peking, Šanghaj a Xi’an. Sú to veľké reprezentatívne metropoly. Ak ste už v Číne boli, môžete navštíviť prírodné a kultúrne pamiatky patriace do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Predchádzajúcim “domovom” čínskeho veľvyslanca Lin Lina boli viaceré africké krajiny, ako napríklad Uganda, Juhoafrická republika či Etiópia. Na Slovensku pôsobi od decembra vlaňajšieho roka. S manželkou majú jednu dcéru.

Čínsky veľvyslanec Lin Lin pre Hlavné správy odpovedal aj na nasledujúcu otázku: “Ak by sýrska vláda požiadala o pomoc aj Čínu, zapojila by sa vaša krajina do riešenia tohto konfliktu?” Zaujímala nás aj problematika Juhočínskeho mora, odlúčenie sa Filipín od USA či projekt Hodvábna cesta. Jeho stanovisko si budete môcť prečítať už čoskoro.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:44

Európske akciové trhy pokračovali v piatok v raste vyššie a dostali sa na nové rekordné maximá. Podporili ich nádeje na znižovanie úrokových sadzieb v USA.

Včera 19:38

Pri piatkových záplavách v Afganistane zahynulo najmenej 50 ľudí, počet obetí sa však podľa tamojšieho ministerstva vnútra môže ešte zvýšiť.

Včera 19:34

Pri bojoch v jednej zo štvrtí palestínskeho mesta Gaza v piatok zahynuli štyria vojaci izraelskej armády. Podľa predbežného vyšetrovania ich zabilo výbušné zariadenie. Pri výbuchu sa vážne zranili aj ďalší dvaja dvojaci.

Včera 19:31

Desaťtisíce farmárov a pravicových aktivistov v piatok vo Varšave protestovali proti environmentálnej politike Európskej únie (EÚ). Demonštranti žiadali uvoľnenie environmentálnych opatrení EÚ a zastúpeniu EÚ vo Varšave odovzdali petíciu. Počas protestu na podporu svojich požiadaviek trúbili, púšťali sirény, odpaľovali ohňostroje a mávali transparentmi s nápisom “Preč so zelenou dohodou“. Na proteste sa podľa odhadu hovorkyne miestnych úradov zúčastnilo 30.000 až 35.000 ľudí, organizátori však očakávali viac.

Poľsko protest farmári
Poľskí farmári a ďalší demonštranti sa zhromaždili v centre Varšavy, aby protestovali proti klimatickej politike Európskej únie a proeurópskej vláde Poľska, v piatok 10. mája 2024
Včera 19:25

Spoločnosť OpenAI v pondelok oznámi vytvorenie vlastného vyhľadávača, ktorý už bol označený za „zabijaka Googlu“.

Píše o tom agentúra Bloomberg.

Ide vraj o rozšírenie pre ChatGPT, ktoré mu umožní okamžite poskytovať podrobné výsledky s odkazmi na zdroje a dokonca vizualizovať obsah.

Zaujímavé je, že OpenAI chce svoj produkt oznámiť deň pred konferenciou Googlu, na ktorej IT gigant predstaví svoje top novinky.

Včera 19:07

Americký prezident Joe Biden v piatok schválil nový vojenský balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 400 miliónov dolárov (371 miliónov eur), informoval Biely dom.

Včera 18:44

Valné zhromaždenie OSN v piatok väčšinovo schválilo rezolúciu, ktorá zlepšuje postavenie Palestínčanov v rámci OSN a odporúča prijať ich za plných členov v tejto organizácii.

Včera 18:43

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Soľskyj v piatok oficiálne rezignoval pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále.

Včera 17:59

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vymenoval Michaila Mišustina do funkcie predsedu vlády. Predchádzalo tomu schválenie Štátnou dumou, dolnou komorou parlamentu.

Michail Mišustin
Na snímke ruský premiér Michail Mišustin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali