Pokoj pre dušu nemusíte hľadať v exotickej Indii u budhistov. V tichu a osamote, bez výdobytkov modernej doby – slovenská oáza pre dušu priamo v srdci Európy

Slovensko 26. júna 2017 (HSP/Foto: PV)

 

V súčasnej informačnej dobe plnej rôznych pôžitkov a podnetov každý z nás už určite pocítil potrebu byť sám na mieste, kde vás nikto neoslovuje svojimi požiadavkami či prosbami. Byť sám, niekde preč od každodenných povinností, rutiny, rýchleho životného štýlu, pracovného stresu či, použijúc pojem knihy guinejského kardinála Roberta Saraha, byť mimo diktatúry hluku. Byť teda niekde sám so sebou, v tichu.

Pustovňa

 

V tichu, kde prekonáte možno aj vlastný strach a nájdete odvahu konfrontovať sa sami so sebou a zároveň prostredníctvom modlitby intenzívnejšie zažijete prítomnosť Boha. Byť niekde v tichu bez každodenných pôžitkov, ktoré nám prinášajú len krátkodobé šťastie.

Oázu ticha a pokoja v podobe pustovne zriadil aj Rád bratov kapucínov, ktorí žijú v prostredí Kremnických vrchov, v Kremnických Baniach, kde sa nachádza miesto považované za stred Európy. Ako takáto pustovňa vyzerá, kto ju môže navštíviť, aký je denný program „pustovníka“ či aké boli reakcie ľudí, ktorí sa rozhodli ísť do pustovne, nám priblížil brat kapucín Peter Vician.

V závere si tiež môžete prečítať svedectvo zdravotníckeho asistenta Jána, ktorý pustovňu pravidelne navštevuje.

 

Priblížte nám umiestnenie pustovne.

Naša kapucínska pustovňa sa nachádza v malebnom prostredí stredného Slovenska v blízkosti kláštora v Turčeku-Kremnických Baniach. Je to drevená chalúpka uprostred krásnej prírody.

 

Je v pustovni voda a elekrina?

Do pustovne síce nie je privedená voda ani elektrina, ale to sa stáva i veľkou výhodou. Nosenie vody z kláštora zlepšuje kondičku a človek bez elektriny príde na mnoho vecí, na ktoré už dávno zabudol.

 

Ako je pustovňa zariadená?

Vnútorné zariadenie je veľmi jednoduché a účelné. V jednej miestnosti posteľ, (spať sa dá i v malom podkroví), stôl, stolička, pec na kúrenie, potom malý skladík a ešte je tu najdôležitejšie miesto – malá kaplnka, kde sa dá modliť, rozjímať, poprípade slúžiť i sv. omša.

Pustovňa

 

Kto zabezpečuje stravu, keď je človek v pustovni?

Je tu i plynová bomba, na ktorej sa dá niečo jednoduché ukuchtiť, ale veľa pustovníkov zažije požehnanie práve z toho, že sa postia, trebárs o chlebe a vode. Okolie je zaplavené Božou nádherou, stromy, kvety, vtáčiky a iné zvieratká, ktoré sa už neboja pokojom naplneného pustovníka.

Ako som už naznačil väčšina pustovníkov je nenáročná na stravu. Ale ak by mal niekto celý čas pobytu rozmýšľať nad tým aký je hladný, lepšie je niečo skromné prehryznúť. Ak mu niečo chýba, v kláštore mu dáme, čo potrebuje. Trebárs ten chlieb.

 

Je v pustovni toaleta?

Vonku je luxusné sociálne zariadenie, výborne vetraná latrína.

 

Kto navštevuje pustovňu a trávi v nej čas?

Pustovňa slúži predovšetkým pre kapucínov, kňazov, zasvätených, ale sme otvorení i pre ľudí zvonka.

 

Chodia k vám len ľudia, ktorých poznáte?

Ak sú to ľudia, ktorých nepoznáme, žiadame i nejaké odporučenie, či už kňaza alebo niekoho koho poznáme. Môže sa totiž stať, že by sa nám prihlasovali ľudia, ktorí hľadajú niečo úplne iné ako stretnutie s Bohom,  trebárs chalupárčenie, romantiku, ubytovanie…a na to pustovňa nie je. Tiež sa môže stať, že niekto nevie odhadnúť svoje sily a nie je ešte pripravený na tak intenzívne stretnutie s Bohom ale i so sebou samým v pravde. Preto to odporučenie.

 

Chodia k vám aj neveriaci ľudia?

Neviem si celkom predstaviť na čo by šli do pustovne neveriaci a ani neviem o nikom, že by v tej našej niekto taký bol. Pustovňa je miestom modlitby, intimity s Bohom. Neveriacim – hľadajúcim by som odporučil na začiatok niečo iné, napríklad návštevu kláštora s rozhovorom.

 

Ak do pustovne prídu laici, ľudia akých povolaní chodia najčastejšie?

To je rôzne. Priznám sa, že takto podľa profesie to veľmi nesledujem. Sú to však často v živote preťažení ľudia. Mamy, otcovia, manželia, manželky, slobodní…

 

Navštevuje pustovne mnoho ľudí? Prichádzajú aj opätovne?

Prichádza k nám stále viac ľudí, viacerí prídu i opätovne. Niekedy je ťažké nájsť voľné miesto v kalendári pustovne. Treba sa zahlásiť aspoň dva mesiace dopredu, ale i to sa nemusí už nájsť voľný termín..

 

Navštevujú pustovňu ľudia skôr v jarných a letných mesiacoch alebo aj v zime?

Jarné a letné mesiace sú využívané viac, lebo je dlhšie vidno, netreba kúriť, či brodiť sa v snehu. Ale veľa ľudí príde i v zime, lebo práve vtedy majú čas. V zime je to síce náročnejšie s ohľadom na svetlo, dni sú krátke, ale o to je viac času na modlitbu.

Pustovňa v zimných mesiacoch

 

Ak sa človek rozhodne ísť do pustovne musí dodržiavať mlčanie?

Do pustovne ide u nás človek dobrovoľne a väčšinou sám, takže mlčanie prichádza tak trochu samé. Oveľa dôležitejšie je však vnútorné ticho, kde sa človek snaží pustiť z hlavy všetky starosti. Napomôcť tomu môže trebárs vypnutý mobil, či neaktívnosť na nete. Stíšený človek ľahšie vníma Boha – krásu, ľahšie ho počuje.

 

Nosia si tam ľudia aj knihy?

V pustovni ja Sväté Písmo, Františkánske spisy, ale jedna donesená sprievodná kniha nič nepokazí.

 

Ako najdlhšie bol niekto v pustovni?

Najdlhšie neviem, ale viem, že tam bol spolubrat asi mesiac.

 

Ako najkratšie?

Najkratšie asi pár hodín, prišla k nám trebárs mamina viacerých malých detí, a to naozaj len na pár hodín.

 

Aké boli reakcie ľudí, ktorí v pustovni boli? Prinieslo to nejakú zmenu do ich života?

Nie je ľahké byť taký dlhý čas so sebou samým/samou. Človek môže o sebe zistiť i negatívne veci. Napriek tomu drvivá väčšina pustovníkov povie, že to bol pre nich veľmi hodnotný čas ba priam výnimočný.

Ľudia vychádzajúci z pustovne idú viac do seba, prestávajú hľadať chyby v tých druhých a snažia sa odstraňovať tie svoje, či odovzdávať ich Bohu. Osobne svedčím, že mi viackrát pobyt v pustovni pomohol zorientovať sa, či podrásť v láske k Bohu a ľuďom.

Pustovňa

 

Aké rôzne zážitky ľudia v pustovni zažili? Aké pocity to v nich vyvolalo?

Zážitky z pustovne sú väčšinou pozitívne, ľudia vychádzajú z rozžiarenou tvárou. Sú trebárs ochotní viac odpúšťať, znova sa pokúsiť napraviť nejaký vzťah alebo majú väčšiu slobodu prijať i kríž.

 

Majú ľudia aj negatívne zážitky?

Negatívne zážitky môžu mať tí, u ktorých prevyšuje strach z tmy, samoty, zvukov vŕzgajúceho dreva nad tým, čo sa im ponúka. Tiež sa im nemusí pozdávať, čo o sebe zistili. Divá zver zatiaľ nikoho neroztrhala a ani tam neprišli nevítaní návštevníci.

 

Ako ľudia opisovali stretnutie s Bohom?

Tie najdôležitejšie zážitky zostávajú hlboko v srdci človeka a ťažko sa dajú vypovedať.

 

Pustovňu pravidelne navštevuje aj zdravotnícky asistent Ján, ktorého sme sa opýtali nasledujúce otázky: Zažili ste v pustovni nejaký zaujímavý zážitok? Pocítili ste v samote stretnutie s Bohom? Aké pocity to vo vás vyvolalo?

„Veľkým zážitkom pre mňa bola skúsenosť samoty a ticha napríklad počas troch dní v pustovni – osvedčili sa mi troj- až štvordňové pobyty, raz alebo dva razy do roka, v advente a v pôste. Človek si môže povedať, čo budem robiť toľký čas a sám na tomto mieste. No zažil som opak. Vo viere sa mi úplne mení pohľad na tento čas,“ uviedol.

Pustovňa

„Do pustovne prichádzam ako na stretnutie so svojim Pánom, na Jeho pozvanie. Zvyčajne je pre mňa osobne Ježiš tým, s kým sa tam stretávam. Samota a ticho, ktorú prežívam, majú pritom príchuť pokoja a veľkej radosti, že som na tom najsprávnejšom mieste, kde môžem byť, a to v prítomnosti svojho Milovaného.“

Ján nám tiež ozrejmil aj svoj denný program počas pobytu v pustovni: „Robievam si jednoduchý denný program, v ktorom je miesto na oddych (dostatok spánku), čítanie z evanjelií, meditácia, ruženec alebo Ježišova modlitba aj počas vychádzok v okolí, nejaká drobná práca, napríklad chystanie dreva a raždia do piecky, veľmi jednoduchá príprava jedla trikrát denne (chlieb, maslo, jablko, čierny čaj s cukrom). Niekedy sa pristihnem, že pri tomto skromnom jedle počas dňa aj jedno vynechám a samotu často vôbec neprežívam.“

„Z tohto úžasného stretnutia s Pánom odchádzam načerpaný vierou v Jeho stálu prítomnosť, nádejou v Jeho prisľúbenia a zapálený láskou Ducha pre Božie kráľovstvo,“ dodal na záver.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

0 icon

Vatikán 23. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Simon & Schuster via AP)   Pápež František v novej knihe uviedol, že dobre pozná utrpenie ľudí chorých na COVID-19 vzhľadom na to, že on sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením. Informovala o tom tlačová agentúra DPA…

OĽANO: Do Rady pre vysielanie a retransmisiu sa hlási rekordný počet kandidátov, verejné vypočutie bude 30. novembra

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Do Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa hlási rekordný počet kandidátov. Kým v minulosti sa hlásilo maximálne desať záujemcov, teraz sa prihlásilo 20 kandidátov. V tlačovej správe o tom informoval mediálny tím hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Poslanci Národnej rady…

V Rusku pribudlo 25 173 prípadov, čo je nový denný rekord

0 icon

Moskva 23. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Denný počet nových infekcií koronavírusom v Rusku stúpol na novú rekordnú úroveň. Úrady krajiny v pondelok uviedli, že za uplynulých 24 hodín zaznamenali 25 173 nových prípadov nákazy. Celkový počet infekcií v Rusku tak stúpol na viac ako 2,1 milióna. Vláda zároveň informovala,…

Registrácia zákazníkov reštaurácií v Rakúsku porušuje právo na súkromie

0 icon

Viedeň 23. novembra 2020 (SITA/APA/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Registrácia hostí pred vstupom do gastronomických zariadení porušuje právo na súkromie. Rozhodol o tom rakúsky úrad na ochranu osobných údajov. Informáciu priniesol v pondelok denník der Standard. Odvolal sa na rozhodnutie, ktoré zatiaľ nie je právoplatné Reštaurácie, bary a kaviarne v Rakúsku musia…

Žilinka už v roku 2006 pochopil, že systém prokuratúry je chorý

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka už v roku 2006 pochopil, že systém prokuratúry je chorý a je potrebná jej reforma. Ako dôkaz predložil na verejnom vypočutí pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR článok z časopisu .týždeň z roku 2006, v ktorom uviedol…

Maďarsko bude testovať ruskú vakcínu

0 icon

Budapešť 23. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)   Maďarsko napreduje s testovaním ruskej vakcíny proti koronavírusu, ktorej vzorky dostalo minulý týždeň ako prvé v Európe. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó uviedol, že desať počiatočných dávok vakcíny Sputnik V budú v jeho krajine testovať na bezpečnosť a účinnosť. Minulý týždeň Szijjártó…

Policajní funkcionári ostávajú vo väzbe

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalý policajný prezident Tibor G, bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter H. alebo exšéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. ostávajú vo väzbe. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí v trestnej…

O postupe prvej námestníčky Kováčikovej bude prokuratúra včas informovať

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Generálna prokuratúra SR (GP SR) bude včas informovať o postupe prvej námestníčky generálneho prokurátora Viery Kováčikovej. Uvádza sa to v stanovisku prokuratúry k medializovaným informáciám, že Kováčiková by mala k pondelku 30. novembra skončiť vo funkcii. „Keď bude takáto informácia známa, budeme o…

Prezidentka ocenila konštruktívny prístup ministrov hospodárstva a zdravotníctva

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová oceňuje prístup každého, kto sa k riešeniu koronakrízy stavia konštruktívne. Oceňuje tak aj prístup ministrov hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) a ich prácu, pretože Slovensko podľa nej v tejto situácii potrebuje podrobný a dlhodobejší plán.…

Matovič hrozí odchodom z koalície, započul nejaké klebety o dohodách koaličných strán s opozíciou pri voľbe šéfa GP: „OĽaNO vystúpi, a je koniec!“ Za ľudí: „My to nie sme.“ „Zradca“ Kollár prehovoril: „Nenecháme sa vydierať“

0 icon

Bratislava 23. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Jaroslav Novák,Martin Baumann,SITA-Branislav Bibel)   Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vystúpi z koalície, ak by niektorá koaličná strana zvolila generálneho prokurátora s podporou opozičných strán. Pred dnešným rokovaním Ústredného krízového štábu to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Šéfa Generálnej prokuratúry SR (GP…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Danko

Bidenovo víťazstvo zmení Ukrajinu na vojenský obvod

0icon

Ukrajina nemá dôvod radovať sa z výsledkov volieb v USA. Je zbytočné dúfať, že od Spojených štátov získa nejaké výhody. Nie je také dôležité, kto by sa presne stal prezidentom USA – Biden alebo niekto iný z jeho členov politickej strany. Demokrati sa k moci dostanú v Spojených štátoch. Ale sú najagresívnejšou časťou americkej politiky.…

Gabriel Dragon

Izrael ako ďalší aspekt vo vojne o Karabach

0icon

Na to aby sme pochopili úlohu Izraela v konflikte Arménska a Azerbajdžanu o Náhorný Karabach sa musíme preniesť o 12 rokov späť a pripomenieme si konflikt Gruzínsko – Južné Osetsko. Gruzínsko-Južné Osetsko 2008 Rusko podporovalo separatistov z Južného Osetska a susedného Abcházska, ktoré ležia na území Gruzínska a v ktorých žije početná ruská menšina. V 90.tych rokoch oba regióny…

Štefan Paulov

Minister školstva rúbe ypsilonky.

0icon

               MINISTER ŠKOLSTVA RÚBE YPSILONKY.         Dnes o 9.00 podpredseda vlády, minister hospodárstva Richard Sulík, minister školstva Branislav Grohling a poslankyňa národnej rady Janka Bittó-Cigániková predstavili svoj plán „Semafor zdravia“. Semafor sa zdal celkom zaujímavý, ale pri treťom obrázku mi stŕpli zuby, keď som si prečítal: NOSENIE RÚŠOK

Ivan Štubňa

Farmaceutické megaspoločnosti idú v Mengeleho stopách...

0icon

Farmaceutické megaspoločnosti, ktoré môžeme tiež označiť ako Mengele korporácie sú pripravené na frontálny útok proti ľudstvu!!! Americký neofašizmus sa demaskuje...A to všetko za podpory politikov vrátane Matoviča. Článok má veľkú výpovednú hodnotu lebo otvorene zverejnil plány amerického prehnitého systému v nadväznosti na farmaceutické spoločnosti. Článok bol zverejnený na českom portáli ZVEDAVEC, a uverejňujem…

Peter Švec

Vďaka vám vojaci, dokázali ste zabrániť občianskej vojne. Vrabčiak s jastrabími chúťkami pustil do gatí.

0icon

Dôstojnícku a poddôstojnícku česť sme si v očiach národa nepošpinili. Zásah ozbrojených síl by znamenal občiansku vojnu. Toto si uvedomuje každý vojak so strategickým vzdelaním a myslením. Toto ale nemusí tušiť vrabčiak s jastrabím apetítom, ktorému za jeho služby vykonávacieho agenta cudzej protištátky zahraniční sponzori dohodili funkciu ministra obrany v kolaborantskej vláde národnej zrady. Výzva…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

0 icon

Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 1. časť

0 icon

Prinášame vám sériu článkov o velikánovi nielen svojej doby, členovi legendárnej skupiny Beatles – Johnovi Lennonovi a jeho smrti, ktorá šokovala verejnosť. V súvislosti s ňou sa vynorilo kopec možných otázok, na ktoré nepoznáme ani do dnešných dní odpovede. Práve v súvislosti s tým sa rozmohli aj rôzne konšpiračné teórie, okrem iných aj s FBI. Je na…

Páry, ktoré dokazujú, že čas nezničí pravú lásku

0 icon

Zamilovať sa je ľahké, ale roky zostať v láske s tou istou osobou si vyžaduje určitý seriózny záväzok. Hovorí sa, že láska mizne s časom, a preto sa moderné vzťahy tak ľahko rozpadajú, ale to nie je vždy pravda. Keď sú dvaja ľudia šialene zamilovaní, ich lásku nezničí nič a nikto. Dôkazom…

Škandál Watergate a konšpirácia, ktorá sa ukázala ako pravdivá. 4. časť

0 icon

Prinášame vám záverečnú časť rozsiahleho článku o Škandále Watergate. Najprv sa zdalo, že ide len o obyčajnú lúpež v hotelovom a kancelárskom komplexe s názvom Watergate. Pomaly, ako všetky skutočnosti začali vyplavovať na povrch, sa zistilo, že do celého škandálu boli zapletené vládnuce špičky Spojených štátov. Okrem iných aj znovu zvolený prezident Nixon. Pozrime sa…

Policajti na týchto fotografiách ukázali svoju pravú tvár

0 icon

Policajti sú často terčom výsmechu - teda najmä v našej krajine. Samozrejme, na celom svete sa nájdu ľudia, ktorí si dokážu robiť srandu takmer z čohokoľvek. V dnešnom článku sa však určite nechceme vysmievať policajtom. Tí si svoju prácu plnia v rámci svojich možností. Ukážeme si však policajtov, ktorí na…

Vo svete IT

Asimove zákony robotiky už vraj nie sú aktuálnymi. Myslí si to profesor, ktorý ich navrhuje takto upraviť

0 icon

Isaac Asimov ešte v roku 1942 prišiel s 3 zákonmi robotiky, ktoré sa stali akousi „mantrou“ robotizácie. Ide o zákony, ktoré hovoria pravidlách, ktoré by roboty nemali nikdy porušiť. Robot nesmie ublížiť človeku, ani nečinnosťou pripustiť, aby človek utrpel hocakú škodu. Robot musí poslúchať rozkazy, ktoré mu dá človek, okrem…

Xiaomi začalo s testovaním Androidu 11 na ďalších smartfónoch. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Posledné dni priniesli viacero veľkých softwarových aktualizácií pre telefóny spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ však mnohé z nich sú zatiaľ dostupný len pre čínsky trh. Ide napríklad o novú verziu nadstavby MIUI 12.2, ktorá je založená na Androide 11. Dostupnou je pre modely smartfónov Mi 10, Mi 10 Pro a Redmi K30 Pro (resp.…

Najlepšie filmy na Netflixe: Týchto 10 filmov by ste nemali prehliadať

0 icon

Služba Netflix je stále populárnejšiu a to aj v našom regióne. Dôvodom je, že je neustále aktualizovanou o nový  a zaujímavý video obsah. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko zaujímavých filmov, ktoré pribudli v nedávnej minulosti. Pevne veríme, že výber filmov nižšie sa vám bude…

EMUI 11 nadstavba bude už čoskoro dostupnou pre prvé smartfóny v Európe. Tu je očakávaný harmonogram!

0 icon

Spoločnosť Huawei ešte koncom októbra zverejnila zoznam smartfón, pre ktoré plánuje uvoľniť aktualizáciu s EMUI 11 nadstavbou. Celkovo má byť aktualizovaných približne 40 modelov smartfónov. Najnovšie sa dozvedáme približné termíny, kedy má byť nová nadstavba v stabilnej verzii dostupnou naprieč jednotlivými regiónmi sveta. Zoznam prvých zariadení vrátane očakávaného termínu dostupnosti…

Plánujete kúpu smartfónu? Pozrite sa, čo znamenajú jednotlivé špecifikácie, aby ste sa nepopálili pri kúpe!

0 icon

Pomaly, ale isto vstupujem do časti roka, kedy nakupujeme vo výrazne vyššej miere v porovnaní s inými časťami roka. Mnohí z nás zvažujú kúpu smartfónu, a práve preto by sme vám chceli priniesť stručný prehľad vysvetlení hlavných špecifikácií vrátane ich významu, čo znamenajú. Displej smartfónu Displej smartfónu je niečo, s…

Armádny Magazín

Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy - budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

0 icon

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Vyvíjajú Američania nového "nepriateľa" pre ruské tanky Armata?

0 icon

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda

Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

0 icon

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

5 hlavných záhad Druhej Karabašskej vojny

0 icon

Arménsko, 23. november 2020 (AM) - Ukončenie Druhej karabachskej vojny zrodilo množstvo záhad a konšpiračných verzií. A to z dôvodu, že podľa obyčajnej vojenskej logiky sú niektoré jej okolnosti naozaj záhadné, či dokonca paradoxné. Ktoré záhady vyvolávajú najviac otázok a provokujú objavenie sa (nielen) v Arménsku „teórie sprisahania“? &

Prečo Poľsko neodpovedá na otázky o ukrajinských SS?

0 icon

Poľsko, 23. november 2020 (AM) - Vyšetrovací výbor RF v rámci vyšetrovania o zločinoch, ktoré spáchali počas 2. sv. vojny Ukrajinci z divízie Waffen SS Halič (Galizien), poslal Poľsku požiadavku o právnej pomoci, na ktorú však nedostal odpoveď. Na medzinárodnom fóre „Poučenia Norimbe

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

0 icon

Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

0 icon

Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

icon FOTO DŇA