Unplugged – školský program univerzálnej prevencie užívania návykových látok medzi slovenskými školákmi

Unplugged – školský program univerzálnej prevencie užívania návykových látok medzi slovenskými školákmi

Košice 12. apríla 2017 (HSP/Foto:upjs.sk)

 

Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach – po pripojení sa k riešeniu medzinárodného projektu EU-Dap (European Drug Abuse Prevention), ktorého koordinátorom bol profesor Peer Van Der Kreeft (Belgicko) – pokračuje v skúmaní efektívnosti univerzálneho programu prevencie užívania návykových látok Unplugged medzi slovenskými školákmi. Efektívnosť programu Unplugged bola potvrdená v niekoľkých krajinách EÚ.

Logo

Program Unplugged:

Reklama
  • Európsky program univerzálnej prevencie užívania návykových látok pre dospievajúcich.
  • Pozostáva z 12 lekcií vedených školenými učiteľmi.
  • Interaktívny program, ktorý sa opiera o model komplexného vplyvu sociálneho prostredia.
  • Kombinuje stratégie šírenia informácií a rozvoja životných spôsobilostí, so zvyšovaním povedomia o možnom dopade sociálneho vplyvu na užívanie návykových látok u dospievajúcich.

 

Program Unplugged na Slovensku prvýkrát realizovala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach v školskom roku 2012/2013. Celkovo bolo do skúmania efektívnosti programu Unplugged zapojených 69 slovenských základných škôl (32 experimentálnych škôl, na ktorých bol realizovaný Unplugged program, a 37 škôl kontrolnej skupiny). Na skúmaní sa zúčastnilo 1 534 žiakov, program Unplugged absolvovalo takmer 600 žiakov slovenských základných škôl.

Reklama

Podľa výsledkov skúmania krátkodobej efektívnosti programu na Slovensku nebol zistený priamy vplyv programu na behaviorálne indikátory efektívnosti programu, avšak efekt programu bol zistený vo vzťahu k sebaúcte a deskriptívnym normatívnym presvedčeniam týkajúcim sa užívania návykových látok kamarátmi. Bol preukázaný nepriamy mediačný efekt týchto psychologických premenných vo vzťahu k celoživotnej prevalencii fajčenia tabakových cigariet. Tieto výsledky – v súlade s ďalšími štúdiami – poukazujú na to, že prínos programov prevencie pre dospievajúcich v ranej adolescencii môže byť práve v rozvíjaní postojov, noriem a presvedčení, ktoré pôsobia protektívne vo vzťahu k užívaniu návykových látok.

Výskum v podmienkach slovenských základných škôl je t. č. súčasťou riešenia projektu APVV-15-0662 Psychologický mechanizmus zmien rizikového správania školákov a vysokoškolákov. Rizikové správanie a emigračné, migračné zámery. Aktuálne skúmanie efektívnosti programu Unplugged je nadväzujúcim projektom k APVV-0253-11 Užívanie drog medzi dospievajúcimi a vysokoškolákmi. Na výskumných dátach založená prevencia užívania drog. V školskom roku 2017/2018 sa do riešenia projektu skúmania efektívnosti programu Unplugged zapojí vyše 700 žiakov siedmeho ročníka z 24 vybraných škôl z celého Slovenska. V súčasnosti je program Unplugged rozšírený o nadväzujúci program
n-Prevention tímu Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Prahe. Ide o sériu tzv. posilňovacích stretnutí, ktorých cieľom je prispieť k ešte vyššej efektívnosti programu.
N-prevention je podobná dizajnu programu Unplugged. Pozostáva zo série 4 lekcií – prvé dve sú venované sociálnym normám a normatívnym presvedčeniam, spôsobilostiam odmietania a rodovým rozdielom, ďalšie dve lekcie sú založené na aktuálnych neurologických poznatkoch, ktoré informujú o dôsledkoch užívania drog na mozgovú činnosť. Realizácia
n-Prevention prebehne v prvom polroku nasledujúceho školského roka po ukončení programu Unplugged.

Skúmanie psychologického mechanizmu zmien rizikového správania školákov, skúmanie efektívnosti na podmienky slovenských škôl adaptovaného programu univerzálnej prevencie užívania návykových látok vytvára príležitosť rozvoja efektívnej prevencie založenej na výskumných dátach aj medzi slovenskými školákmi. Nadväzujúce projekty KEGA 016UPJŠ-4/2017 Fidelita programu univerzálnej prevencie užívania návykových látok Unplugged v podmienkach slovenských základných škôl (PhDr. A. Janovská, PhD., zodpovedná riešiteľka) a VEGA 1/0623/17Analýza sociálno-osobnostných charakteristík dospievajúcich a indikátorov rizikového správania v kontexte rodinných procesov (Mgr. M. Bačíková, PhD., zodpovedná riešiteľka) umožnia dôkladnejšie porozumenie rizikového správania školákov v kontexte rodinných procesov a školských faktorov efektívnosti implementácie na výskumných dátach založeného programu prevencie užívania návykových látok Unplugged.

Redakciu informoval PhDr. Marián Gladiš, PhD. z  Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:42

Počet žiadostí o poskytnutie azylu v Holandsku sa dostal na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a klesá už tretí mesiac po sebe, čo zodpovedá všeobecnému trendu v Európe.

19:29

Estónsko navrhlo susednému Rusku, aby obe krajiny spoločne preskúmali plavebný kanál na rieke Narva s cieľom vyriešiť hraničný spor.

19:28

 Tri obete si vyžiadal lesný požiar v prímorskej turistickej oblasti v provincii Izmir na západe Turecka. Uviedli to miestne médiá.

19:21

Čínske veľvyslanectvo v Tadžikistane poprelo správy o tom, že Peking v tejto stredoázijskej krajine buduje vojenskú základňu. 

19:19

Bezpečnostná výstraha nakrátko narušila program návštevy britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily na ostrove Jersey v Lamanšskom prielive.

Návštevu kráľa na ostrove Jersey narušila bezpečnostná výstraha
Na snímke britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila počas návštevy na ostrove Jersey v Lamančskom prielive

 

19:08

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podala podnet na ústavný súd, v ktorom žiada o pozastavenie účinnosti a zrušenie kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve. 

Gruzínska prezidentka napadne zákon o zahraničnom vplyve na ústavnom súde
Na snímke gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová
19:05

 Európska únia predstavila sankcie voči piatim izraelským osobám a trom subjektom, ktoré sa podľa nej dopúšťajú “závažného a systematického porušovania ľudských práv” Palestínčanov v Predjordánsku a východnom Jeruzaleme.

18:26

Severoatlantická aliancia zriadi multilaterálnu styčnú kanceláriu v Ženeve. Jej účelom bude spolupráca s medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami sídliacimi v tejto švajčiarskej metropole.

18:25

Tanker pri Jemene napadli tri malé plavidlá a došlo aj niekoľkým raketovým útokom. Nákladná loď však v ceste pokračovala bez hlásenia škôd či zranení posádky, uviedli dve bezpečnostné organizácie.

18:08

Nemecká vláda opäť odmietla výzvy na dodanie stíhacích lietadiel na Ukrajinu. Urobila tak po tom, ako opozičný líder Friedrich Merz zo stredopravicovej Kresťanskodemokratickej únie vyhlásil, že túto myšlienku podporuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali