To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kyjev bol v piatok vystavený novému masívnemu leteckému útoku

Kyjev 2. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina, screenshot)

Aktualizované 2. júna 2023 20:09

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Medvedev navštívil vojenské stredisko Prudboy
Na snímke podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev

 

20:09 – Podľa gubernátora Gladkova sa dnes pod paľbu ukrajinských síl dostalo niekoľko osád v Belgorodskej oblasti.

Ostreľované je naďalej aj Šebekino. Telegramové kanály zverejňujú fotografie následkov ostreľovania.

Gladkov hovorí, že na ceste do Šebekina sa pod paľbu dostalo auto a dve ženy boli zabité.

Ruské telegramové kanály dnes opäť informovali o novom pokuse o prielom na ukrajinskej strane hranice, ale úrady v Belgorodskej oblasti ho označili za falošný.

ukrajina vojna
Záber z miesta útoku

19:45 – Krajiny EÚ dúfajú, že budúci týždeň dokončia dohodu o balíku 11 sankcií.

Pre Politico to uviedli traja diplomati.

“Dohoda je blízko”, hoci je ťažké povedať presný čas, kedy budú dohodnuté všetky ustanovenia, povedal jeden z nich.

Nové opatrenia sú zamerané predovšetkým na odstránenie medzier na obchádzanie predchádzajúcich sankcií. Európania však pôvodné návrhy zmiernili v obave, že príliš tvrdý postup voči krajinám, cez ktoré prúdi paralelný dovoz do Ruska, by narušil diplomatické vzťahy s nimi.

Podľa najnovšej verzie návrhov (Politico preskúmal dokument z 31. mája) sa pre takéto krajiny predpokladá opatrnejší, postupný prístup.

Pred ich potrestaním za pomoc pri obchádzaní sankcií by Európska komisia musela preukázať, že “prijaté alternatívne opatrenia neboli účinné”.

Takéto kroky voči tretím krajinám by sa považovali za “výnimočné, extrémne opatrenia”.

 

18:45 – Bol hlásený masívny nálet na objekty AFU pri Kupjansku.

Podľa predbežných správ bol úder vykonaný bombami FAB-500 s plánovacími a korekčnými modulmi na muničné sklady 27. samostatnej reaktívnej delostreleckej brigády ukrajinských ozbrojených síl.

V tej istej oblasti bol pravdepodobne vážne poškodený muničný sklad tankového práporu 14. samostatnej mechanizovanej brigády.

Obe jednotky boli zapojené do bojových operácií v blízkosti Svatova. Predtým sa uskutočnil masívny raketový úder na vojenské a priemyselné objekty v Charkove.

Letectvo zrejme pokračuje v ničení nahromadených rezerv AFU pripravených na protiútok.

 

18:40 – Hlavné body večerného prejavu prezidenta:

1. Informoval o zasadnutí Stavky vrchného velenia, na ktorom sa prerokovala otázka krytov. Uviedol, že v Kyjeve sú stále kryty so zavarenými dverami a oblasti bez krytov. Diskutovalo sa aj o témach frontovej línie, protivzdušnej obrany a nových jednotkách.

2. Rozprával o rokovaniach s estónskym prezidentom, ktorý pricestoval do Kyjeva.

3. Informoval o rokovaniach o budúcej politike transformácie štátu.
Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Ukrajina nemôže dostať nielen dostatočný počet raketových systémov zem-vzduch Patriot, ale ani rakety pre ne, pretože je na čakacej listine.

Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii s estónskym prezidentom Alárom Karisom v Kyjeve.

“Už teraz vidíme, bez koľkých Patriotov budeme mať problémy. Naším cieľom nie je 70 – 75 % eliminovanie cieľov, ale 100 %. Je to naozaj ambiciózny cieľ, je to veľmi ťažké kvôli fronte na Patrioty, a nielen na Patrioty, ale aj na rakety k nim. Je ich veľký nedostatok,” povedal ukrajinský prezident.

 

18:30 – USA sú presvedčené, že splnili požiadavky Ukrajiny na ofenzívu.

Uviedol to Biely dom.

 

18:20 – Muž zorganizoval akciu na podporu Ukrajiny, keď nahý vyliezol na oltár Katedrály svätého Petra vo Vatikáne.

Informoval o tom denník Bild.

Publikácia uviedla, že dnes večer, krátko pred zatvorením hlavnej katolíckej baziliky, vyliezol na centrálny oltár nahý muž oblečený len v teniskách.

Podľa talianskych médií chcel upozorniť na ťažkú situáciu ukrajinských detí, ktoré trpia ruským ostreľovaním. Svedčili o tom tetovania na jeho chrbte, ktoré ukázal šokovaným farníkom.

Muž bol zadržaný a vypočúvaný. Polícia sa pýtala na jeho duševný stav, pretože sa do krvi sám nechtami poškriabal po tele.

 

17:20 – Hlavné body večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

1. 15 ruských útokov bolo odrazených v smeroch:

– V Luhanskej oblasti boli útoky vedené v oblasti Kupjanska – pri Novoselovskoho,

– Liman – pri Makejevke, Luhanská oblasť, a Spornyj, Donecká oblasť,

– Marinka – pri Marinke (8 útokov).

2. Situácia vo Volyňskej, Poľskej, Severskej, Slobodskej, Bachmutskej, Avdejevskej, Šachtarskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa výrazne nezmenila.

3. Ruská armáda uskutočnila 15 raketových a 62 leteckých útokov a približne 20 strelieb z MLRS.

4. Letectvo AFU uskutočnilo 10 úderov. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 15 riadených striel a 17 útočných bezpilotných lietadiel Shahad-136.

Fotografia výbuchu v Družkovke v Doneckej oblasti dnes v noci.
Fotografia výbuchu v Družkovke v Doneckej oblasti dnes v noci.

17:15 – Vo videu zverejnenom prostredníctvom telegramu inžinier bezpilotných lietadiel Zboru islamských revolučných gárd tvrdí, že Čína si od Iránu objednala 15 000 kusov bombardovacej munície Shahed-136.

Čína zatiaľ takúto dohodu ani jej dôvody neoznámila.

Oficiálne potvrdenie zatiaľ z Číny tiež neprišlo.

 

17:10 – Rusi zaútočili raketou na les v obci Zmiyevskyj v Charkovskej oblasti.

Informoval o tom vedúci charkovského OVA Oleg Sinegubov na svojom tg kanáli.

Podľa neho bol úder vykonaný dvoma raketami S-300. K obetiam na životoch nedošlo.

 

17:05 – Volodymyr Zelenskyj priznal, že Ukrajina sa nestane členom NATO, kým budú prebiehať vojenské operácie.

Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii s estónskym prezidentom Alárom Karisom.

“Vstup do NATO je pre Ukrajinu najlepšou zárukou bezpečnosti. Nehľadáme náhradu za NATO. Sme však pri zmysloch a chápeme, že nezatiahneme žiadnu krajinu NATO do vojny. Preto chápeme, že nebudeme členom NATO, kým bude prebiehať táto vojna. Nie preto, že by sme nechceli, ale preto, že to nie je možné,” povedal Zelenskyj.

Podľa Zelenského Ukrajina pred vstupom do NATO očakáva, že dostane bezpečnostné záruky.

 

17:00 – Podľa miestnych telegramov vypukol po prílete v Šebekine veľký požiar.

Gubernátor Gladkov predtým tvrdil, že dnes sa pod paľbu dostalo niekoľko miest v Belgorodskej oblasti.

 

16:30 – Predtým, ako ukrajinské ozbrojené sily prelomia ruské opevnenia v rámci očakávaného protiútoku, musia vyčistiť svoje vlastné mínové polia, ktoré boli predtým zriadené na obranu, uvádza denník The Washington Post.

A musí sa to urobiť potichu, aby si to Rusi nevšimli. Preto ukrajinskí odmínovači už vykonávajú ručné odmínovanie v noci.

Veliteľ ženistov prvej tankovej brigády s volacím znakom “Klimat” pre WP povedal, že takéto práce sa vykonávajú už niekoľko týždňov. Po vyčistení cesty sa postavia značky – niekedy osvetlené, s lúčmi smerujúcimi od ruských pozícií -, ktoré označujú bezpečnú cestu.

Ukrajinskí vojaci publikácii tiež povedali, ako Rusko kladie svoje míny. Najprv príde jedna línia protitankových mín, potom línia protipechotných mín vedľa nástražných výbušných systémov a potom ďalšia línia protitankových mín.

Obzvlášť veľa obranných opevnení vybudovala Ruská federácia v Záporožskej oblasti, kde sa frontová línia v podstate zmenila na pevnosť.

Ukrajina má vlastné odmínovacie stroje, ako napríklad sovietsky UR-77 Meteorit, ktoré slúžia na prerazenie mínové poľa. Rôzne stroje dodal aj Západ. Ukrajina však potrebuje viac ženijného vybavenia na prelomenie ruskej obrany, píše sa v dokumente.

Potenciálne je možné vyčistiť územie aj delostreleckou paľbou, čo však nedáva úplnú istotu, že všetky míny boli zničené.

Predtým denník The Moscow Times napísal, že Rusko vybudovalo “najväčšie mínové pole na svete”.

 

16:25 – Bitka o Bachmut, ktorá bola najkrvavejšou v súčasnej vojne, trvala viac ako deväť mesiacov. A podľa oficiálnej verzie Ukrajiny sa ešte neskončila: ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že jednotky ukrajinskej armády naďalej držia juhozápadnú časť mesta, zatiaľ čo Rusi oznámili “dobytie” Bachmutu už 20. mája.

“Strana” sa rozprávala s ukrajinskými bojovníkmi, ktorí v tejto oblasti bojovali. Všetci konštatujú mimoriadnu krutosť bojov aj veľmi vysoké straty na životoch. Z tohto dôvodu niektorí z nich negatívne hodnotia rozhodnutie udržať Bachmut za každú cenu.
Z Charkovskej oblasti sú hlásené výbuchy, ako aj odpálenie rakiet z Belgorodskej oblasti.

 

16:20 – Americký minister zahraničných vecí Blinken označil návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine na súčasnej frontovej línii bez stiahnutia ruských vojsk za “Potemkinov mier”.

“Prímerie, ktoré jednoducho zmrazí súčasnú situáciu na mieste a umožní Putinovi upevniť kontrolu nad obsadeným územím a potom sa znovu vyzbrojiť a zaútočiť, nie je trvalý mier, je to Potemkinov mier,” povedal Blinken počas návštevy Fínska.

USA podľa neho pomôžu Ukrajine vybudovať “armádu budúcnosti”.

“To znamená moderné vzdušné sily, integrovanú protivzdušnú a protiraketovú obranu, moderné tanky a obrnené vozidlá, národné muničné kapacity a výcvik a podporu na posilnenie pripravenosti síl a techniky,” povedal Blinken.

 

16:15 – Po prvýkrát po dlhom čase SBU neutralizovala nie ruského, ale bieloruského agenta.

SBU zadržala bývalého afganského výsadkára podozrivého z práce pre bieloruskú KGB v Rovenskej oblasti. Údajne vykonával špionáž na severnej hranici Ukrajiny.

Zadržaný je bývalým veliteľom jednotky sovietskych výsadkových vojsk, účastník vojny v Afganistane. Dlhodobo žije na Ukrajine a má povolenie na pobyt.

Údajne bol naverbovaný na začiatku vojny. V Minsku podával správy o obrane severných hraníc Ukrajiny a o pohybe vojenskej techniky.

Bol zadržaný počas pokusu o prenos údajov.

 

16:10 – Masívny raketový útok na Charkov.

Pravdepodobne jeden zásah v blízkosti priemyselnej zóny pri stanici Preduzlovaja a ďalší v blízkosti Charkovského tankového závodu.

Zariadenia AFU v Charkove a Charkovskej oblasti sú pod silnou paľbou od konca apríla.

 

16:05 – Kremeľ vzal na vedomie Pašinjanove slová, že Arménsko nie je spojencom Ruska v konflikte s Ukrajinou, povedal Dmitrij Peskov.

“Je to dôležité vyhlásenie. Vieme, že v prístupe Arménska ku konfliktu okolo Ukrajiny existujú určité nuansy, berieme ich do úvahy, sme si ich vedomí. Ale, samozrejme, pokračujeme v rozvoji našich spojeneckých vzťahov s Arménskom,” povedal Dmitrij Peskov.

Deň predtým Nikol Pašinjan povedal, že Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojenskom konflikte s Ukrajinou napriek tomu, čo si myslí Západ.

 

16:00 – V mestskej časti Šebekino bolo 1. júna zaznamenaných viac ako 850 príletov delostreleckých nábojov, čo je najvyšší počet od začiatku ostreľovania v Belgorodskej oblasti, uviedol gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov.

Uviedol tiež, že na obnovu 10 poškodených podnikov v Šebekine je potrebných 13 miliárd rubľov.

 

15:55 – Ruskí delostrelci zničili sklad AFU s piatimi tonami munície vo výrobnej budove silikátovej továrne v Chersone, informovali záchranné služby regiónu.

 

15:50 – Hlavné body z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské vzdušné sily zasiahli ukrajinské prostriedky protivzdušnej obrany, ktoré pokrývajú kľúčovú vojenskú infraštruktúru, vysoko presnými zbraňami

– Jednotky špeciálnych síl Achmat uskutočňujú ofenzívu v taktickej oblasti Marinskoje

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinské lietadlo Su-25 v Chersonskej oblasti

– Ruské jednotky zničili vyše 60 vojakov a dve SAE Gvozdika v Krasnolimanskom smere

– Viac ako 50 ukrajinských vojakov zničených v noci v doneckom smere

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili 29 ukrajinských bezpilotných lietadiel za deň

– Južná skupina vojsk je najaktívnejšia pri Avdejevke v doneckom smere

– Straty ukrajinských ozbrojených síl v Kupjanskom smere dosiahli 70 vojakov za deň, muničný sklad zničený

– Ruské ozbrojené sily za posledných 24 hodín zničili na južnom doneckom a záporožskom smere do 150 vojakov AFU a SAU poľskej výroby Krab za deň

– Ruské ozbrojené sily za 24 hodín zničili viac ako 30 vojakov AFU a húfnicu M777 v Chersonskom smere

– Ruské ozbrojené sily zasiahli 96 delostreleckých jednotiek AFU v palebných postaveniach

 

15:45 – Mestom Geničeske, ktoré je v ruskej správe, otriasli výbuchy, informovali ukrajinské verejnoprávne blogy.

V meste sa nachádza ruská “správa” pre Chersonskú oblasť.

Tvrdí sa, že k mestu vyrazili sanitky a hasiči a vidno stĺpy dymu.

Rusi zatiaľ výbuchy nepotvrdili.

Súbežne sa objavujú správy o výbuchoch v Berďansku.

 

15:40 – Čínsky osobitný vyslanec Li Chuej poprel správy západných médií, že presvedčil Európanov, aby súhlasili s ukončením vojny na Ukrajine uznaním okupovaných území za ruské.

“Sám neviem, kto je ten európsky úradník, o ktorom písal Wall Street Journal, ale tieto správy sú úplne nepravdivé,” povedal čínsky diplomat.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba tiež predtým vydal popretie.

 

15:35 – Ruské “orgány” Záporožskej oblasti potvrdzujú, že v Berďansku bolo počuť niekoľko výbuchov.

Údajne došlo k pokusu o raketový útok a pracovala protivzdušná obrana.

Na ukrajinských telegramových kanáloch sa objavilo video s dymom v berďanskom prístave.

 

15:30 – Počet ukrajinských utečencov bez domova vo Veľkej Británii sa za posledných šesť mesiacov zdvojnásobil, informoval denník Local Government Chronicle.

Ľuďom končia dohody o “sponzorstve” – tým, ktorí bývali v domoch Britov. Miestne úrady im potom pomáhajú presťahovať sa do dočasného ubytovania.

V Británii v súčasnosti žije v takomto dočasnom ubytovaní takmer 700 rodín a 1 890 osamelých Ukrajincov.

 

15:25 – Podľa spoločnosti Ukrenergo bol energetický systém v Kyjeve a regióne poškodený nočným ostreľovaním a elektrické vedenie bolo odpojené.

Teraz systém funguje stabilne a elektrina nechýba.

Aj v Doneckej oblasti zasiahla Ruská federácia výrobné zariadenie, čo spôsobilo, že jedna baňa bola bez prúdu.

 

15:20 – Podľa britskej spravodajskej služby stojí Rusko po včerajšom nálete RDK v Belgorodskej oblasti pred dilemou: posilniť svoju obranu v pohraničných oblastiach alebo pozície na okupovanej Ukrajine.

Napriek tomu sa Ruskej federácii pravdepodobne podarilo včerajší nálet zvládnuť úspešnejšie ako ten predchádzajúci.

Na tento účel bola podľa samotného ruského ministerstva obrany nasadená celá škála bojovej techniky vrátane útočných vrtuľníkov a ťažkého termobarického raketometu TOS-1A (“Solntepek”).

 

15:05 – Krajinám NATO došla munícia, uviedol generálny tajomník Aliancie Stoltenberg pre agentúru Bloomberg.

Vyzval preto členské štáty bloku, aby čo najskôr zvýšili svoje výdavky na Alianciu aspoň na 2 % HDP a podpísali viac zmlúv s obrannými spoločnosťami.

“To, čo naozaj potrebujeme, je podpisovanie zmlúv, pretože potom bude priemysel pripravený investovať a zvyšovať výrobu. V súčasnosti majú spojenci vyčerpané zásoby, aby boli schopní podporiť Ukrajinu – to nie je udržateľné, takže musíme zvýšiť výrobu, aby sme splnili tieto nové a ambicióznejšie ciele,” povedal Stoltenberg.

 

15:00 – Zelenskyj sa vyjadril k téme, kedy sa začne protiofenzíva ukrajinských ozbrojených síl.

“Nie je to film, ťažko mi je povedať, kedy uvidíte protiofenzívu. Hlavné je, aby ju Rusko videlo, a nielen videlo, ale aj cítilo. Hovoríme najmä o tých vojskách, ktoré obsadili naše územie. Deokupácia nášho územia je výsledkom protiofenzívy”, – povedal prezident počas brífingu s estónskym kolegom Alanom Karisom.

Ubezpečil, že Ukrajinci pochopia, že protiofenzíva už prebieha, keď ukrajinské ozbrojené sily začnú oslobodzovať ukrajinské územia.

 

14:49 – Zelenskyj uskutočnil Stavku VGK.

“Ostrá reakcia účastníkov stretnutia na stratu životov ľudí blízko uzavretého protileteckého krytu.

Poveril člena Stavky, ministra Kamyšina, aby vykonal kompletný audit všetkých ochranných stavieb v Kyjeve. Správu predloží do desiatich dní. Ďalšieho člena Stavky, ministra Klymenka, aby urobil to isté pre Ukrajinu,” uviedol prezident vo vyhlásení.

Preskúmal aj stav systému protivzdušnej obrany: “Jeho potreby na odrazenie hrozieb zo zeme, z mora a zo vzduchu. Spôsoby jeho zlepšenia s prihliadnutím na dostupné zdroje, príjmy od partnerov a vlastnú výrobu.

Zaznela aj správa spravodajských služieb o krajinách, ktoré pomáhajú Rusku zvyšovať výrobu rakiet a bezpilotných lietadiel.

 

14:48 – Potenciálnym smerom útoku ukrajinských ozbrojených síl by mohlo byť ruské územie, uviedol pre denník Express britský vojenský analytik Stuart Crawford.

Túto možnosť nazýva “ľavý hák”, považuje ju za najrizikovejšiu, ale vyhýba sa priamemu úderu na pripravené ruské pozície. Navrhuje zasiahnuť Belgorodskú oblasť a potom sa obrátiť na juh s cieľom obísť ruské opevnenia.

“Tento nepriamy prístup má mnoho výhod. Ak sú Ukrajinci dostatočne odvážni a Západ nie je príliš háklivý na ‘eskaláciu’, odstraňuje všetky ťažkosti priameho útoku na pripravené ruské pozície,” konštatuje expert.

Britské spravodajské služby už skôr informovali, že nálety RDK v Belgorodskej oblasti postavili Rusko pred dilemu: posilniť obranu vo svojich pohraničných oblastiach alebo pozície na obsadenej Ukrajine.

 

14:47 – Ruské ministerstvo obrany sa vyjadrilo k nočnému útoku na Kyjev.

Uvádza sa, že “bol vykonaný úder na zariadenia protivzdušnej obrany” a “všetky určené ciele boli zasiahnuté”.

Ukrajina to nepotvrdila. AFU oznámila, že zostrelila všetky ruské rakety a drony.

 

14:46 – Kremeľ uviedol, že nevidí žiadne možnosti pre dialóg s Ukrajinou. Povedal to Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

“Opakovane sme povedali, že takáto možnosť teraz neexistuje. Nie je to momentálne aktuálne a neexistujú žiadne predbežné podmienky,” povedal hovorca Kremľa.

Vyjadril sa aj k ašpiráciám Ukrajiny na vstup do NATO, o ktorých včera v Kišiňove hovoril Vladimir Zelenskij.

Podľa Peskova “Rusko sa bude snažiť zabezpečiť svoju bezpečnosť, to vylučuje členstvo Ukrajiny v NATO. Aj takéto zámery Ukrajiny “hovoria o neschopnosti Kyjeva riešiť problémy za rokovacím stolom”.

 

14:45 – Kremeľ uviedol, že nevidí žiadne možnosti pre dialóg s Ukrajinou. Povedal to Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

“Opakovane sme povedali, že takáto možnosť teraz neexistuje. Nie je to momentálne aktuálne a neexistujú žiadne predbežné podmienky,” povedal hovorca Kremľa.

Vyjadril sa aj k ašpiráciám Ukrajiny na vstup do NATO, o ktorých včera v Kišiňove hovoril Vladimir Zelenskij.

Podľa Peskova “Rusko sa bude snažiť zabezpečiť svoju bezpečnosť, to vylučuje členstvo Ukrajiny v NATO. Aj takéto zámery Ukrajiny “hovoria o neschopnosti Kyjeva riešiť problémy za rokovacím stolom”.

 

14:42 – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí odpovedalo maďarskému premiérovi Orbánovi, ktorý dnes vyzval, aby nedovolil protiofenzívu ukrajinských ozbrojených síl.

Hovorca ministerstva Oleg Nikolenko odpovedal, že Ukrajina bude súhlasiť s prímerím až po deokupácii celého svojho územia.

“Zároveň sme vzali do úvahy tvrdenie Viktora Orbána, že je pre neho ťažké byť jediným premiérom v EÚ, ktorý presadzuje mier. V záujme zmiernenia tejto situácie vyzývame predsedu maďarskej vlády, aby konal. Napríklad odsúdiť ruskú agresiu, požadovať od Moskvy zastavenie vojny a návrat ruskej armády na ruské územie, pripojiť sa k opatreniam na medzinárodnú izoláciu Ruska a nenarúšať jednotu v EÚ,” povedal Nikolenko.

 

14:40 – Donald Trump povedal, že svet je kvôli dnešným lídrom veľmi blízko k jadrovej vojne.

“Sme veľmi blízko k jadrovej vojne a máme ľudí, ktorí o tom nemajú ani potuchy. A naši takzvaní lídri… A ‘takzvaní’ je pre nich skvelý výraz. Takže títo ľudia nás všetkých vystavujú bezprecedentnému nebezpečenstvu. Ešte nikdy sme neboli tak blízko zrazu,” povedal Trump v Iowe.

Dodal, že za jeho prezidentovania by sa to nikdy nestalo.

Predtým Trump sľúbil, že v prípade víťazstva ukončí vojnu na Ukrajine do 24 hodín. Vladimír Zelenskyj reagoval, že Trump mal počas svojho prezidentovania možnosť zabrániť vojne, ale neurobil to.

Donald Trump
Na snímke Donald Trump

14:35 – Dvaja civilisti zahynuli a ďalší štyria boli zranení v záporožskej obci Kamyševacha v dôsledku ostreľovania výškového obytného domu, uviedol guvernér Jurij Malaško.

Zranené boli ženy vo veku 41, 84 a 87 rokov, ako aj 21-ročný muž. Ženy vo veku 44 a 77 rokov boli zabité.

 

14:29 – Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili na prístav Berďansk raketami dlhého doletu Storm Shadow, tvrdia ruské “úrady” v Záporožskej oblasti.

ukrajina vojna
Záber z miesta útoku

13:29 – Estónsky prezident Alar Karis pricestoval do Kyjeva a stretol sa so Zelenským.

 

13:10 –  Ruské ministerstvo obrany sa vyjadrilo k nočnému útoku na Kyjev.

Uvádza sa, že “bol vykonaný úder protivzdušnej obrany” a “všetky určené ciele boli zasiahnuté”.

Ukrajina to nepotvrdila. AFU oznámila, že zostrelila všetky ruské rakety a drony.

 

13:08 – Potenciálnym smerom útoku ukrajinských ozbrojených síl by mohlo byť ruské územie, uviedol pre denník Express britský vojenský analytik Stuart Crawford.

Túto možnosť nazýva “ľavý hák”, považuje ju za najrizikovejšiu, ale vyhýba sa priamemu úderu na pripravené ruské pozície. Navrhuje zasiahnuť Belgorodskú oblasť a potom sa obrátiť na juh s cieľom obísť ruské opevnenia.

“Tento nepriamy prístup má mnoho výhod. Ak sú Ukrajinci dostatočne odvážni a Západ nie je príliš háklivý na ‘eskaláciu’, odstraňuje všetky ťažkosti priameho útoku na pripravené ruské pozície,” konštatuje expert.

 

12:46 – Ukrajina sa v dohľadnom čase nestane členom NATO, povedal britský minister obrany Ben Wallace pre WP.

“Musíme byť realisti a povedať: ‘Vo Vilniuse sa to nestane, v dohľadnom čase sa to nestane,'” povedal s odkazom na júlový summit NATO v litovskom hlavnom meste.

Wallace uviedol, že viaceré krajiny sú ochotné uzavrieť s Ukrajinou bilaterálne alebo multilaterálne “pakty o vzájomnej obrane” a prijať dlhodobé plány na budovanie vojenských kapacít krajiny, “aby sa uistili, že pre Rusko alebo kohokoľvek iného bude v budúcnosti veľmi drahá príležitosť napadnúť Ukrajinu,” napísal denník.

Wallace zároveň potvrdil slová generálneho tajomníka NATO, že Západu dochádzajú zbrane, ktoré môžu byť odovzdané Ukrajine.

Pripomeňme, že Zelenskyj včera povedal, že nádeje Ukrajiny na vstup do NATO “sú čoraz vzdialenejšie”.

 

12:28 – Vyhlásenia ministra zahraničných vecí USA Anthonyho Blinkena:

– USA vítajú každú iniciatívu, ktorá privedie Rusko k rokovaciemu stolu

– Spojené štáty podporia účasť Číny, Brazílie alebo ktorejkoľvek inej krajiny na procese rokovaní o Ukrajine

– USA nie sú pre Rusov nepriateľom.

– Dvere NATO zostávajú otvorené pre nových členov

– Špeciálna vojenská operácia Ruska na Ukrajine neznížila pozornosť USA voči ázijsko-tichomorskému regiónu

 

11:49 –  Ruské ministerstvo vnútra spolu s FSB objavili v Moskovskej oblasti veľký arzenál s desiatkami pištolí, útočných pušiek a munície; jedna osoba bola zadržaná.

 

11:46 – Zábery z Berďanska, kde bol ostreľovaný prístav. Médiá uvádzajú najmenej šesť výbuchov.

Zábery z Berďanska, kde bol ostreľovaný prístav
Zábery z Berďanska, kde bol ostreľovaný prístav

11:37 – Ruské “orgány” Záporožskej oblasti potvrdzujú, že v Berďansku bolo počuť niekoľko výbuchov.

 

11:01 – Podľa spoločnosti Ukrenergo bol v dôsledku nočného ostreľovania poškodený energetický systém v Kyjeve a regióne a odpojené elektrické vedenie.

Teraz systém funguje stabilne a elektrina nechýba.

Aj v Doneckej oblasti zasiahla Ruská federácia výrobné zariadenie, čo spôsobilo, že jedna baňa bola bez prúdu.

 

10:47 – Ruské ozbrojené sily zničili mínometnú jednotku Akacija SAU a mínometnú posádku v Chersonskom smere. Podľa predstaviteľa záchranných služieb pri delostreleckých úderoch zahynulo osem ukrajinských vojakov.

Okrem toho delostrelecký úder pri obci Jantarnoje zničil mínomet kalibru 120 mm s posádkou. Zahynuli traja príslušníci AFU a ďalší štyria boli zranení.

 

10:35 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali cestu v mestskej časti Šebkinskij, pričom zabili dve ženy a zranili ďalších dvoch ľudí, uviedol gubernátor Belgorodu.

 

9:56 – Krajinám NATO došla munícia, uviedol generálny tajomník Aliancie Stoltenberg pre agentúru Bloomberg.

Vyzval preto členské štáty bloku, aby čo najskôr zvýšili svoje výdavky na Alianciu aspoň na 2 % HDP a podpísali viac zmlúv s obrannými spoločnosťami.

“To, čo naozaj potrebujeme, je podpisovanie zmlúv, pretože potom bude priemysel pripravený investovať a zvyšovať výrobu. V súčasnosti majú spojenci vyčerpané zásoby, aby mohli podporiť Ukrajinu – to nie je udržateľné, takže musíme zvýšiť výrobu, aby sme splnili tieto nové a ambicióznejšie ciele,” povedal Stoltenberg.

 

9:22 – Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že je potrebné zabrániť protiofenzíve ukrajinských ozbrojených síl, pretože by to viedlo len k ďalším obetiam, najmä na Ukrajine.

Veľké strategické ofenzívy označil za “krviprelievanie”, pretože útočiaca strana utrpí oveľa väčšie straty ako brániaca sa strana.

“Skôr ako Ukrajinci začnú protiútok, musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme dosiahli prímerie a začali mierové rokovania,” povedal Orbán pre Kossuth Radio.

 

9:05 – Rusko sa pripravuje na obranu proti ukrajinskej ofenzíve a vybudovalo “najväčšie mínové pole na svete”, uviedol denník The Moscow Times.

Odborníci tvrdia, že míny boli položené “v priemyselnom meradle”, čo predstavuje nielen vážnu výzvu pre ukrajinské ozbrojené sily, ale aj obrovské nebezpečenstvo pre civilistov.

Publikácia si kladie otázku, či Ukrajina bude schopná prekonať tieto obrovské mínové polia.

Míny sú nastražené vedľa betónových “dračích zubov” a “ježkov” zo železa, ako aj okolo pásov ostnatého drôtu, zákopov a priekop, čím vytvárajú obrovskú sieť obranných opevnení.

Obzvlášť husto zamínovaný bude pravdepodobne juh Ukrajiny, kam bude podľa mnohých analytikov smerovať hlavný úder.

 

9:02 – Švajčiarsky parlament nepovolil reexport švajčiarskych zbraní na Ukrajinu. Poslanci dolnej komory parlamentu hlasovali v pomere 98 ku 75, informovala agentúra AFP.

Odporcovia rozhodnutia uviedli, že by sa tým porušila neutralita Švajčiarska.

Hlasovanie sa uskutočnilo po stretnutí prezidenta Alaina Berseta s Vladimírom Zelenským na európskom samite v Moldavsku.

8:07 – Rusko tvrdí, že tento rok vytvorí dva nové vojenské okruhy a dve armády. Oznámil to zástupca náčelníka ruského generálneho štábu Jevgenij Burdinskij.

 

7:38 – Protivzdušná obrana nad Kurskom dnes v noci zostrelila vzdušné ciele – zrejme drony.

Ruské kanály Telegram uvádzajú, že bolo zostrelených osem dronov.

 

7:00 – 1. júna 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– V noci a počas dňa bolo mesto Šebekino v Belgorodskej oblasti vystavené masívnemu ostreľovaniu z Ukrajiny, uviedli miestne úrady.

– Pri ostreľovaní bolo zranených 12 ľudí, nikto neprišiel o život, uviedol gubernátor Belgorodskej oblasti Gladkov

– Ruské ozbrojené sily odrazili útoky Ukrajiny na mesto Šebekino, pričom si vyžiadali viac ako 50 obetí, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Do útoku na Šebekino bolo zapojených celkovo až 70 ľudí, päť tankov, štyri bojové obrnené vozidlá, sedem pick-upov a jeden Kamaz

– Putinovi sa podávajú správy o situácii v Šebekine vrátane opatrení na poskytnutie dočasného ubytovania ľuďom, uviedol prezidentský hovorca Peskov

– V Belgorode podľa predbežných správ spadol na vozovku dron, došlo k “výbuchu neznámeho zariadenia”, dvaja ľudia boli zranení, uviedol oblastný gubernátor Gladkov

– Kyjev prišiel o približne 660 ľudí na hlavných smeroch v zóne špeciálnej operácie, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Cieľom NATO je zvýšiť maximálnu podporu Kyjevu, aby sa zabezpečil úspech protiútoku, povedal minister zahraničných vecí USA Blinken

– Rozsah zapojenia NATO do konfliktu na Ukrajine sa zvyšuje, uviedol hovorca ruského prezidenta Peskov.

 

6:30 – Kyjev bol dnes v noci vystavený novému masívnemu leteckému útoku.

Podľa vojenskej správy mesta Kyjev. Tentoraz bol útok kombinovaný – bezpilotné lietadlá a riadené strely súčasne.

“Rakety boli vypustené zo strategických bombardérov Tu-95MS z oblasti Kaspického mora, pravdepodobne strelami X-101/555 s plochou dráhou letu. Na Kyjev súčasne útočili z rôznych smerov bezpilotné lietadlá, podľa predbežných údajov – vznášajúca sa munícia Shahed,” uvádza sa vo vyhlásení.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:24

Šojgu sa stretol s ministrom obrany Južného Sudánu, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Strany rokovali o projektoch obrannej spolupráce a vymenili si názory na regionálnu bezpečnosť.

18:23

Brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu v piatok hospitalizovali v nemocnici v hlavnom meste Brazília, kde podstúpi plánovanú operáciu artrózy bedrového kĺbu.

17:52

Vo veku 90 rokov zomrela americká senátorka Dianne Feinsteinová, veteránka politickej histórie USA, ktorá počas svojej priekopníckej tri desaťročia trvajúcej kariéry v Senáte dosiahla množstvo legislatívnych úspechov, uviedli v piatok americké médiá.

17:52

Spoločná európska mena sa na konci týždňa stabilizovala po výrazných stratách z predchádzajúcich dní. Jej kurz sa v piatok dostal dočasne nad 1,06 USD/EUR, pričom v polovici týždňa padol až na 1,0488 USD, čo bolo najmenej od januára. Popoludní sa euro obchodovalo po 1,0573 USD, teda približne na rovnakej úrovni ako ráno.

17:51

Nehodu školského autobusu v Anglicku neprežili v piatok vodič a 14-ročné dievča. Autobus sa prevrátil na diaľnici blízko mesta Liverpool na severozápade Anglicka.

17:26

Neznámy páchateľ prilepil v noci na piatok nálepku so srbskou vlajkou na tabuľu s názvom kosovského veľvyslanectva v chorvátskom hlavnom meste Záhreb. Prípad nahlásili tamojšej polícii a ministerstvu zahraničných vecí. Pre tlačovú agentúru HINA to v piatok uviedla poslankyňa za etnické menšiny v chorvátskom parlamente Ermina Lekajová Prljaskajová.

17:25

Tohtoročný september bol v Nemecku najteplejším od začiatku meraní v roku 1881. Vyplýva to z predbežných výsledkov Nemeckej meteorologickej služby (DWD).

17:25

Druhá fáza vypúšťania odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceána sa začne 15. septembra, informoval prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO.

17:24

Azerbajdžanská bezpečnostná služba v piatok oznámila, že zadržala popredného veliteľa Náhorného Karabachu, podozrivého z “teroristickej” činnosti v tomto separatistickom regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu.

16:25

Nemecké vzdušné sily sa budú koncom tohto roka opäť podieľať na ochrane východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO). V novembri do Pobaltia vyšlú dve stíhačky Eurofighter.

16:06

Počet migrantov, ktorí zomreli alebo sú nezvestní po pokuse preplávať na lodi Stredozemné more, bol toto leto trikrát vyšší ako v rovnakom období minulého roka, uviedol v piatok Detský fond OSN (UNICEF).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke muž sleduje západ slnka v parku v americkom Kansas City

Autor: TASR/AP-Charlie Riedel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Nadýchané jogurtové lievance s prekvapením. Táto jesenná príloha je teraz v každej domácnosti

0 icon

29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jogurtové lievance sú ideálnym nápadom na raňajky, obed do práce alebo sladký popoludňajší snack. Recept je veľmi jednoduchý a nemal by nikomu robiť problém a palacinky vyjdú nadýchané a mäkké ako obláčik. Jedna vec ich však neuveriteľne vylepší. Tá sa nachádza v každej domácnosti.

Princ Harry a Meghan Markle na tajnej dovolenke v Európe. Vieme, koho stretli

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Princ Harry a Meghan Markle kvôli pracovným povinnostiam strávili posledné týždne v Európe. Zahraničné médiá uvádzajú, že sa mali stretnúť s blízkym členom kráľovskej rodiny.

Neplytvajte s ním, len ho vložte do mrazničky. Mrazené hrozno bude rovnako chutné a zdravé, pokiaľ neurobíte túto chybu

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hrozno je nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Tieto drobné plody sú cenným zdrojom vitamínu C, A a E a sú tiež bohaté na meď, železo a selén. Ich prítomnosť v strave by preto mala byť povinná. Ako si však vychutnať chuť hrozna v…

Snívate o zemiakoch ako z táboráku? Môžete si ich spraviť doma bez zapálenia ohňa

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pamätáte si tú úžasnú chuť zemiakov pečených na ohni po večeroch, keď začínala jeseň? Pre mnohých z nás je to jedna z najpríjemnejších spomienok na detstvo a už pri samotnej myšlienke sa nám zbiehajú ústa. Máte chuť na zemiaky z ohňa, no nemáte možnosť…

Čo sa vojvodkyni Kate hodí, Meghan nie. Neuveríte, čím porušila protokol

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Meghan Markle sa od začiatku svojej prítomnosti v kráľovskej rodine netešila dobrej povesti v tlači. Komentátorka kráľovských aktivít sa rozhodla odhaliť, ako médiá pristupujú k manželke princa Harryho a vojvodkyni Kate.

Armádny Magazín

Oneskorené "pokánie" Kanady za búrlivý potlesk nacistovi v parlamente by nemalo nikoho oklamať

0 icon

Kanada, 29. september 2023 - Čím silnejšia bude Ukrajina, tým bližšie budeme k ukončeniu ruskej agresie. Rusko môže zložiť zbrane a ukončiť vojenský konflikt hneď teraz. Ukrajina túto možnosť nemá. Kapitulácia Ukrajiny nebude znamenať mier, ale povedie k brutálnej ruskej okupácii. Mier za každú cenu nebude vôbec mierom. Ukrajina potrebuje…

Ruské letectvo zasahuje mosty cez rieku Oskol

0 icon

Ukrajina, 29. september 2023 - V noci 29. septembra a dnes ráno ruské jednotky zaútočili na ciele kyjevského režimu v zadných oblastiach. Jeden z ôtokov sa uskutočnil v zariadení na umiestnenie personálu a vojenského vybavenia v Nikolaeve. Podľa niektorých správ bolo zasiahnuté výcvikové stredisko pre námorných sabotérov a p

Irán nedovolí posilnenie vplyvu Západu na Arménsko

0 icon

Irán, 29. september 2023 - Irán môže čoskoro uzavrieť dohodu s Ruskou federáciou o transfere rakiet. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2231, ktorá zakazuje Iránu dodávať balistické rakety iným krajinám, vyprší 18. Októbra. Cieľom Ruska je získať iránske balistické rakety Fateh-110 a Zolfaghar, ktoré majú dolet 300 kilometrov alebo viac."…

Veľká hra na Kaukaze: Čína obsadila Anakliu a Západ - Gruzínsko

0 icon

USA, 28.september 2023 - Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Gruzínsku Zhou Qian 6. septembra urobil dôležité vyhlásenie o záujme Pekingu o rozvoj hlbokovodného prístavu Anaklia v Čiernom mori pri hraniciach Abcházska. Diplomat jasne uviedol, že Čína ho považuje za "kritickú zložku" iniciatívy Jeden pás, jedna cesta (BRI), a poznamenal, že…

Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

0 icon

Slovensko, 29.september 2023 - Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve

TopDesať

Sprcha iba párkrát týždenne je prospešná, tvrdí štúdia

0 icon

Niektorí si myslia, že ranná sprcha slúži na osvieženie a začiatok dňa, zatiaľ čo iní považujú večernú sprchu za spôsob relaxácie a uvoľnenia. Veda však s týmto postupom nesúhlasí. Dermatologička Sandy Skotnicki odporúča sprchovať sa menej pravidelne a umývať len 3 časti tela. Zozbierali sme informácie o tejto vedecky schválenej…

TOP10: Premeny, ktorým nebudeš veriť!

0 icon

Neuveriteľné premeny sa dostali aj na Slovensko. Na slovo vzatý odborník pomáha obéznym ľuďom zhodiť kilá, ktoré majú navyše. Výsledné premeny sú na neuverenie. Ak sa človek snaží, dokáže aj nemožné. Pokojne schudne váhovo aj dvoch ďalších ľudí. Stačí sa zaprieť a ísť do toho. A neuveriteľné sa stane skutočnosťou.…

Táto geniálna reklama oslovila zákazníkov na celom svete

0 icon

Myslíte si, že existuje geniálna a dokonalá reklama? Nasledujúce fotografie sú zbierkou toho najzaujímavejšieho z prostredia reklamy a marketingu. Kreativita v reklame môže byť stále podceňovaná mnohými značkami. Avšak tí, ktorí sa rozhodnú pre kreativitu, môžu niekedy žiť v našich hlavách bez nájomného dodnes. Takáto reklama sa nám vryje hlboko…

Ak uvidíte plot natretý na fialovo, znamená to toto

0 icon

Videli ste už niekedy natretý plot na fialovo? A viete čo to znamená? To sa dozviete v tomto článku. Znalosť zákonov o fialovej farbe vám môže pomôcť zostať na správnej ceste pri jazde autom alebo turistike na neznámom mieste. Za všetko môže natretý plot fialovou farbou. Počas leta veľa ľudí…

Toto sú tie najvyššie hory na svete. Všetky nájdeme v Ázii

0 icon

Najvyššie hory sveta patria k tomu najmajestátnejšiemu a najkrajšiemu, čo môže človek počas svojho života vidieť. Všetky sa nachádzajú v Ázii a každá z nich dosahuje nadmorskú výšku viac ako 8 000 metrov. Každý z nás pozná tú najvyššiu a zároveň aj tú druhú. Ale aké najvyššie hory sa nachádzajú…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali