To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj potvrdil, že prebieha protiofenzíva

Kyjev 10. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ara Kilanyants/Kommersant Publishing House via AP, Telegram, Screenshot)

Aktualizované 10. júna 19:40

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Dron zasiahol bytovku v ruskom meste Voronež
Na snímke rozbité okná a stopy po požiari po páde dronu na obytnú budovu v ruskom meste Voronež

 

19:40 – Ukrajinské sily zintenzívnili bojové operácie v Záporožskej oblasti, ale o plnohodnotnej protiofenzíve sa nehovorí, uviedla CNN.

Pre televíziu to povedal jeden z ukrajinských veliteľov, ktorý bojuje v tejto oblasti

Hovorca “odmietol domnienku, že Ukrajina začala svoj veľký pokus o znovudobytie územia”.

“Namiesto toho veliteľ opísal údery ako ‘prieskum v boji’ – operácie zamerané na sondovanie slabých miest obrany nepriateľa a kontrolu jeho bojovej pripravenosti,” uvádza sa v materiáli.

 

18:55 – Voda, ktorá zaplavila Novú Kachovku v dôsledku havárie vodnej elektrárne, už takmer úplne opustila mesto, uviedol starosta Volodymyr Leontijev.

“Celé mesto je z veľkej časti bez vody, odčerpávame ju zo suterénov,” povedal.

Dodal, že úrady Novej Kachovky očakávajú, že po opadnutí vody sa mesto vráti do normálneho života do týždňa.

 

18:35 – Rada oficiálne obvinila Rusko zo zničenia vodnej elektrárne Kachovka.

Uviedla to v príhovore parlamentu adresovanom OSN a jej členským štátom. Obvinenie bolo prijaté dnes, uviedol poslanec Jaroslav Železňak.

Text výzvy zatiaľ nebol zverejnený na webovej stránke Rady. Súdiac podľa názvu návrhu rezolúcie sa incident s vodnou elektrárňou Kachovka označuje za “ďalší teroristický čin Ruskej federácie”.

 

18:20 – Ukrajina naďalej diskutuje o tom, či je priehrada kyjevskej vodnej elektrárne ohrozená.

Igor Sirota, šéf spoločnosti Ukrhydroenergo, tvrdí, že na jej zničenie by boli potrebné tri 500-kilogramové letecké bomby.

“Na vyhodenie takejto elektrárne do vzduchu potrebujete veľké množstvo výbušnín. Potrebujete lietadlo, ktoré priletí na jedno miesto a zhodí tri 500-kilogramové bomby,” povedal generálny riaditeľ spoločnosti.

Vzhľadom na systém protivzdušnej obrany hlavného mesta by to bolo nemožné, povedal Sirota. Predtým to isté povedal aj veliteľ Spojených ozbrojených síl Ukrajiny Sergej Naev.

 

17:30 – Kanadský premiér Trudeau na neohlásenej návšteve Kyjeva oznámil vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške 375 miliónov dolárov a prevod skonfiškovaného ruského lietadla An-124.

 

17:20 – Manželský pár – 58-ročný muž a 54-ročná žena – zomrel v Orechove po útoku na súkromný dom, informovali úrady v Záporožskej oblasti.

zničený dom
Zničený dom v Orechove

 

16:30 – Rusi dnes uskutočnili 12 masívnych ostreľovaní centrálnej časti Avdejevky. Vyhlásil to šéf mestskej správy Vitalij Barabáš.

Podľa neho išlo o tankové ostreľovanie, údery z Gradov a hlavňového delostrelectva. K civilným obetiam nedošlo.

 

16:15 – V Donecku píšu o výbuchu v rieke Kalmius neďaleko centra mesta a rušného cestného mosta. Zatiaľ neboli hlásené žiadne obete.

výbuch Kalmius
Výbuch v rieke Kalmius

 

16:00 – Na Ukrajine sa rozšíril letecký poplach.

Letecký poplach

 

15:45 – Zelenskyj na tlačovej konferencii s kanadským premiérom v Kyjeve priznal, že na Ukrajine prebiehajú “protiofenzívne a obranné akcie”.

 

15:25 – Všetkých 4655 krytov v Kyjeve bolo skontrolovaných a len polovica z nich (50 %) je technicky spôsobilá, zatiaľ čo 15 % nemalo žiadne problémy, uviedol minister strategického priemyslu Ukrajiny Oleksandr Kamyšyn.

 

15:00 – Na otázku o ofenzíve ukrajinských vojsk Zelenskyj odpovedal, že “na Ukrajine prebiehajú protiofenzívy a obranné akcie, ale v akom štádiu sú, nebudem podrobne hovoriť”. A povedal, že výsledky čoskoro pocítia všetci.

Dodal tiež, že je v každodennom kontakte s veliteľmi AFU na rôznych smeroch – Syrským, Tarnavským, Moskalovom, Najevom a Zalužným.

“Všetci sú teraz pozitívne naladení. Povedzte to Putinovi,” povedal Zelenskyj.

 

14:50 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • AFU v noci pokračovala v neúspešných pokusoch o ofenzívu na juhu Donecka, v Záporožskom smere a pri Artemovsku.
 • Ruské ozbrojené sily zasiahli veliteľstvo 10. horskej útočnej brigády a 60. mechanizovanej brigády AFU v DĽR a Charkove.
 • Ruské ozbrojené sily zničili muničný sklad 121. brigády Teroboron v Chersonskej oblasti.
 • Akcie štyroch ukrajinských diverzných a prieskumných skupín zmarené v noci v smere na Kupjansk.
 • Ruské jednotky v Záporožskej oblasti odrazili dva útoky jednotiek AFU posilnených tankami.
 • Celkové straty AFU na juhu Donecka a na Záporožskom smere dosiahli 300 vojakov, 9 tankov vrátane 4 Leopardov.
 • Ruské ozbrojené sily zničili počas jedného dňa bojov pri Artemovsku až 230 jednotiek AFU.
 • Straty AFU v smere na Kupjansk dosiahli 65 vojakov, APC a americký delostrelecký systém M777.
 • Ruské jednotky v noci zničili vyše 60 vojakov a muničný sklad AFU v Krasnolimanskom smere.
 • Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili ukrajinský MiG-29 v DĽR, dve strely s plochou dráhou letu Storm Shadow a 10 granátov HIMARS MLRS.
 • Celkové straty AFU v južnom doneckom a záporožskom smere do 300 vojakov.

 

14:05 – Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že za 10 dní v júni narukovalo do ruskej armády 13 500 ľudí, čo je 2,1-krát viac ako za rovnaké obdobie v máji a 3,1-krát viac ako v apríli 2023.

Oznámil to námestník ruského ministra obrany Nikolaj Pankov.

Na základe týchto údajov môže byť mesačne prijatých približne 40 tisíc zmluvných vojakov. Už skôr ruské úrady uviedli, že nemajú v úmysle vyhlásiť novú vlnu mobilizácie, ale doplnia armádu dobrovoľnými zmluvnými vojakmi.

 

13:40 – Putin zatiaľ nemá v pláne telefonický rozhovor so Scholzom, povedal Peskov.

 

12:45 – Fotografia z miesta pádu trosiek zostreleného dronu na obytný blok v Odese.

Momentálne je okolie budovy uzavreté a dovnútra môžu vstúpiť len obyvatelia. Obyvatelia vyhadzujú z okien svojich zničených bytov dosky a nábytok, ktoré výbuch polámal.

V blízkosti poškodenej budovy je množstvo rozbitého skla a polámaných stromov. Rozbité sú aj okná susedných budov.

Odesa dron
Na snímke trosky pri obytnom dome v Odese

 

12:00 –  Kanadský premiér Justin Trudeau pricestoval do Kyjeva.

O jeho návšteve zatiaľ nepadlo žiadne oficiálne slovo.

Šéfa kanadskej vlády na tejto ceste sprevádza kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová.

Návšteva bola z bezpečnostných dôvodov pripravená v utajení a o tom, ako premiér do Kyjeva pricestoval, nie sú žiadne správy.

Ide o Trudeauovu druhú cestu do Kyjeva za posledný rok.

Justin Trudeau
Na snímke kanandský premiér Justin Trudeau (vľavo)

 

11:20 – Väčšina vybavenia z nového balíka vojenskej pomoci USA sa na Ukrajinu nedostane v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov a možno ani rokov.

Podľa agentúry Bloomberg je to preto, že zbrane sa musia zazmluvniť a vyrobiť.

Pentagón deň predtým oznámil balík v hodnote 2,1 miliardy dolárov. Okrem iného obsahoval muníciu Patriot, rakety Hawk a bezpilotné lietadlá Puma.

 

10:40 – Ukrajinské ozbrojené sily postupujú v blízkosti Bachmutu, využívajúc moment, keď Rusi striedajú jednotky, a skutočnosť, že obnovujú svoju obranu.

Informoval o tom hovorca Východnej skupiny Sergeh Čerevaty počas televízneho maratónu. Podľa neho za posledných 24 hodín AFU postúpila v oblasti Bachmutu, v niektorých oblastiach až o 1 400 metrov.

 

10:00 – Uprostred noci Rusi raketovo zaútočili na Družkovku – trosky poškodili štyri domy, ambulanciu a obchod, uviedla miestna správa.

 

08:42 – Sily protivzdušnej obrany 10. júna ráno zostrelili dve balistické rakety vypustené ukrajinským protiraketovým systémom Grom-2, uviedol šéf Krymu Sergej Aksjonov.

“V dôsledku útoku nedošlo k žiadnym obetiam ani zraneniam,” zdôraznil.

Aksjonov vyzval obyvateľov Krymu, aby zachovali pokoj a dôverovali len overeným zdrojom informácií.

 

08:35 – Od včerajšieho večera klesla hladina vody na pravom brehu Chersonskej oblasti o 31 centimetrov na 4,72 metra.

Informoval o tom gubernátor Aleksandr Prokudin.

Zároveň uviedol, že zajtra sa začnú silné dažde, ktoré spomalia pokles povodne a stanú sa pre Ukrajincov “ďalšou skúškou”.

Celkovo bolo evakuovaných 2 588 ľudí, z toho viac ako dve stovky včera.

 

08:27 – Počas nočného útoku bolo zničených dvadsať iránskych bezpilotných lietadiel a dve riadené strely, uviedlo velenie vzdušných síl.

Celkovo bolo odpálených osem rôznych typov pozemných rakiet a 35 úderov bezpilotných lietadiel iránskej výroby.

Útoky boli zamerané na Poltavskú, Odeskú a Charkovskú oblasť, kde bola zasiahnutá kritická infraštruktúra a vojenské zariadenia.

 

08:15 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali dočasné ubytovacie zariadenie na Arabatskej Strelke. Údajne ho zasiahli rakety Storm Shadow.

Zahynula jedna žena, uviedol zastupujúci šéf Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo.

 

07:58 – Raketové útoky na juhu Ukrajiny pokračujú.

Na Kryme miestni vydavatelia uviedli, že systém protivzdušnej obrany funguje. Neskôr “orgány” polostrova uviedli, že zostrelili dve rakety Grom ukrajinskej výroby.

Predtým Rusi hlásili prílety na Arabatskú strelku a Železný prístav. Tam uviedli, že úder bol vykonaný raketami Storm Shadow britskej výroby.

Podľa bývalého poslanca Tsareva jeden z úderov dnes ráno zasiahol Ruskom menovaného “gubernátora” Saldo. Ten nebol zranený

raketové útoky
Na snímke dôsledky raketových útokov na juhu Ukrajiny

 

07:50 – Nočný raketový útok sa odohral v blízkosti vojenského letiska Mirgorod, uviedol gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunmn.

Útok bol vykonaný balistickými a riadenými strelami typu Iskander, ako aj údernými dronmi.

“Došlo k poškodeniu infraštruktúry a zariadení letiska. Predbežne bez obetí. Požiar bol čiastočne lokalizovaný,” dodal Lunin.

“V dôsledku pôsobenia protivzdušnej obrany bolo po páde trosiek poškodených osem súkromných budov a štyri súkromné vozidlá. Nedošlo k žiadnym obetiam na životoch ani zraneniam,” uviedol guvernér

 

07:35 – Počet zranených v Odese po raketovom útoku stúpol na 26.

Sú medzi nimi dve deti a tehotná žena, uviedli úrady. Podľa nich bolo v noci nad Odesou zničených osem dronov a dve rakety. Jedna raketa zasiahla pobrežie. Tri osoby zabili trosky a tlaková vlna.

 

07:30 – Odeská verejná služba informovala o silnom výbuchu v Odese, pri ktorom vybuchli okná v domoch a na miesto činu dorazila sanitka.

výbuch v Odese
Následky výbuchu v Odese

 

07:15 – Ruské subpublikácie uviedli, že ukrajinské ozbrojené sily údajne začali prípravy na novú ofenzívu v Záporožskej oblasti.

Zástupca Ruskom menovaných “orgánov” regiónu Volodymyr Rogov tvrdí, že v Orechovskom a Polohovskom úseku Záporožského frontu už asi dve hodiny prebieha paľba z ťažkých zbraní.

Zároveň uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily súbežne presúvali obrnené vozidlá a živú silu v minimálnej vzdialenosti od frontovej línie.

Rogov sa domnieva, že ukrajinská armáda začne novú ofenzívu pri Rabotine v Orechovskom okrese Záporožskej oblasti.

O aktivite ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere informovali aj ruské vojenské telegramové kanály. Pripomíname, že Ukrajina nepotvrdila žiadne ofenzívne akcie na južnom fronte.

 

07:00 – Denník Wall Street Journal zverejnil mapu ruských opevnení na juhu Ukrajiny a miest nedávnych útokov ukrajinských ozbrojených síl.

mapa ruských opevnení
Mapa ruských opevnení

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 9. júna 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

 • Ruská armáda odrazila štyri útoky nepriateľa v južnom Donecku a Záporoží, pričom za dva dni zlikvidovala celkovo viac ako 150 ukrajinských tankov a bojových vozidiel, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Na kupjanskom smere bolo zničených viac ako 30 ukrajinských jednotiek, na krasnolimanskom smere viac ako 50, na chersonskom smere do 70, na doneckom smere do 410 a na záporožskom a juhodoneckom smere takmer 700 jednotiek za deň, uviedlo ruské ministerstvo obrany.
 • Ruské ozbrojené sily uskutočnili skupinový raketový úder na ukrajinské sklady s technikou zahraničnej výroby, poškodili zásoby AFU pri Gulajpole, Omelniku a Preobraženke v Záporožskej oblasti, zoskupenie Vostok v dvoch smeroch zničilo vyše 50 jednotiek obrnených vozidiel AFU, informovalo ministerstvo obrany.
 • Rusko začne rozmiestňovať zbrane na území Bieloruska po 7. – 8. júli po ukončení príprav, povedal Putin.
 • Viac ako 22 000 domov v 17 osadách Chersonskej oblasti je zaplavených v dôsledku havárie vodnej elektrárne Kachovka. Podľa predpovede môže voda stúpať až 10 dní, uviedol úradujúci gubernátor oblasti Saldo.
 • Počet obetí kolapsu vodnej elektrárne Kachovka sa zvýšil na šesť, uviedol hovorca pre mimoriadne situácie.
 • Vo Voroneži narazil dron do obytnej budovy, zranil troch ľudí, ruský vyšetrovací výbor otvoril prípad teroristického útoku, uviedol gubernátor
 • Nad Belgorodom sa spustil systém protivzdušnej obrany, ktorý zostrelil dva vzdušné ciele, keď sa blížili k mestu, pričom traja ľudia boli zranení počas predchádzajúcej nočnej streľby, uviedol gubernátor regiónu.
 • Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Moskva ukončí svoje záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe 7. novembra, pričom Rusko oznámi všetkým zmluvným stranám odstúpenie od zmluvy CFE. NATO vyzýva ruskú stranu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie, uviedla aliancia vo vyhlásení.
 • Pentagón pridelí Kyjevu nový balík pomoci v hodnote viac ako 2 miliardy dolárov, tvrdí agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje z Bieleho domu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:26

Požiar, ktorý vypukol počas svadobnej hostiny v severoirackom meste Hamdáníja v provincii Ninive, si vyžiadal najmenej 100 obetí na životoch a viac ako 150 zranených.

 

07:20

Bieloruský minister zahraničných vecí Siarhej Alejnik si nevie predstaviť alternatívu k politickému a diplomatickému riešeniu konfliktu na Ukrajine, ale ani zapojenie Bieloruska do vojny proti Ukrajine po boku ruských ozbrojených síl. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý Alejnik poskytol agentúre AP.

Šéf bieloruskej diplomacie tiež uviedol, že za nepredstaviteľnú považuje i situáciu, že by Rusko Bielorusku nariadilo použitie taktických jadrových zbraní nedávno rozmiestnených na bieloruskom území.

07:10

Newyorský sudca v utorok zverejnil rozhodnutie, z ktorého vyplýva, že bývalý prezident USA Donald Trump sa pri budovaní svojho realitného impéria dopúšťal podvodov, keď navyšoval hodnotu svojich nehnuteľností a svojich finančných aktív.

Z rozsudku vyplýva, že bývalý prezident, jeho starší synovia a spoločnosť Trump Organization sa týchto podvodov dopúšťali roky a opakovane, pričom svoje aktíva nadhodnocovali či podhodnocovali tak, aby z toho profitovali.

07:05

Počet obetí pondelkového výbuchu v sklade pohonných látok v azerbajdžanskom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach vzrástol na 125. Do 300 ľudí utrpelo zranenia vrátane veľmi závažných popálenín.

K explózii došlo neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert a v čase, keď tisíce etnických Arménov v dôsledku vojenskej operácie azerbajdžanskej armády utekali zo svojich domovov v Karabachu.

07:03

Predseda kanadskej Dolnej snemovne Anthony Rota odstúpil z funkcie. Jeho demisia súvisí so škandálom vyvolaným ocenením ukrajinského veterána, ktorý však počas druhej svetovej vojny bojoval na strane nemeckých nacistov.

07:00

Talianska polícia zatkla deväť mladíkov po skupinovom znásilnení dvoch neplnoletých dievčat v meste Caivano na juhu krajiny. Dievčatá boli vo veku 10 a 12 rokov.

Medzi deviatimi osobami je sedem maloletých a dvaja dospelí, oznámila v utorok prokuratúra v neďalekom Neapole. Sú podozriví, že koncom augusta znásilnili dve dievčatá a svoj zločin si nakrúcali na mobilné telefóny.

06:45

Prokuratúra v Španielsku podala druhú právnu žalobu na kolumbijskú speváčku Shakiru a obvinila ju z daňových podvodov vo výške takmer 6,7 milióna eur.

Shakira (46) sa 20. novembra postaví pred súd za údajné podvody v hodnote 14,5 milióna eur v rokoch 2012-14. Prokuratúra pre speváčku v tejto kauze žiada osem rokov väzenia a pokutu vo výške takmer 24 miliónov eur, pripomína DPA.

06:30

Hunter Biden, syn úradujúceho amerického prezidenta, zažaloval v utorok Rudyho Giulianiho – bývalého právnika Donalda Trumpa – za nelegálny prístup k osobným údajom v jeho počítači. 

K tomu malo dôjsť pred voľbami v roku 2020 v snahe zdiskreditovať súčasného prezidenta USA a Hunterovho otca Joea Bidena.

06:20

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že za dôsledky vojny proti Ukrajine musí platiť Rusko, nie poľskí poľnohospodári. 

Premiérove slová odzrkadľujú obavy poľskej vlády, že vývoz lacnejších ukrajinských produktov poškodí poľských poľnohospodárov.

06:10

Rumunsko plánuje kúpiť od Spojených štátov 48 kusov stíhačiek F-35.

Rumunské ministerstvo obrany požiadalo v utorok parlament o schválenie kúpy najskôr 32 stíhačiek v hodnote 6,5 miliardy dolárov.

06:00

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny. Uviedla to v utorok na pôde OSN Severná Kórea, ktorá vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov.

Severná Kórea sa takto vyjadrila v ten istý deň, keď generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred novými pretekmi v nukleárnom zbrojení, pripomína AFP.

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

V socialistickom Československu ho mal takmer každý. Dajte si ho do spálne a nebudete ľutovať. Zvlhčuje a čistí vzduch

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myrta obyčajná je nádherný ker pozoruhodnej krásy. Na Slovensku sa pestuje najmä v kvetináčoch. Všetko kvôli nízkej odolnosti kríka voči mrazu. Kedysi zdobila mnohé okenné parapety, ale v súčasnosti je opäť v obľube. Ako sa o ňu starať?

Ak sa nelieči, vedie k vredom a rakovine žalúdka. Helikobaktera môžete odhaliť bez návštevy lekára

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Helicobacter pyroli je baktéria, ktorá vedie k vzniku zápalu žalúdočnej sliznice, žalúdočných a dvanástnikových vredov a dokonca rakoviny žalúdka. Odhaduje sa, že jej nositeľom je približne 70 % obyvateľov našej krajiny. Infekcia však často prebieha bez príznakov. Z tohto dôvodu k odhaleniu lézií spôsobených…

Stará mama ho dáva do smaženej cibule. Chutí to skvele

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Smažená cibuľa okolo seba šíri výraznú arómu a je chutným doplnkom napríklad do pirohov, knedlí alebo slaných koláčov. Možno ju pridať aj k mäsu, rybám alebo zemiakom, aby sa zvýraznila ich chuť a pokrm bol ešte chutnejší. Aby však cibuľa pekne zosklovatenela a neprihorela,…

Bez hesla alebo zrkadla vie, čo si jej priateľ prezerá na svojom telefóne. Jej spôsob prekvapí

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tiktokerka ukázala nezvyčajný trik, ako získať náhľad na to, čo robí iná osoba na svojom telefóne. A to bez hesla, akýchkoľvek ďalších predmetov alebo nahliadania cez rameno. Jej nápad, hoci nezvyčajný, sa ukázal ako celkom účinný a vyvolal aj lavínu komentárov. O čom to…

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Armádny Magazín

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia "nadbytočného obyvateľstva". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

Pasca pre Západ. Môže sa konflikt na Ukrajine skončiť rozpadom EÚ a NATO?

0 icon

USA, 27.september 2023 - Ukrajinská armáda robí pokroky v protiofenzíve, zdôraznil koordinátor strategickej komunikácie Bieleho domu Kirby počas nedávneho brífingu pre médiá. Klame , o takýchto vyhláseniach sme sa už dávno dozvedeli. Jednému aj druhému Kirby určite dobre vie, aký je skutočný stav vecí na ukrajinskom fronte NATO - Rusko,…

Pogrom pri Ottawe: prečo Kanada kryje starých nacistov

0 icon

Kanada, 27. september 2023 - A boli časy, keď celý západný demokratický a antifašistický svet poľoval na Ukrajinca Ivana Demjanjuka. Ešte známy ako John, Američan. Slúžil vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Sobiboru, - nuž, to sa nikomu nestane, doba bola taká, ľudia sa zariadili, ako sa dalo. Nuž, spoluvinník na…

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali