Donald Trump, Si Ťin-pching

NAŽIVO

Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) navštívil počas Štedrého dňa vojakov v Mierove (okres Dunajská Streda), ktorí monitorujú vzdušný priestor SR. Minister vo videu na sociálnej sieti príslušníkom vzdušných síl poďakoval za ich službu.
  „Aj napriek tomu, že sú Vianoce, chrániť naše nebo je nevyhnutné. A preto som sa chcel poďakovať za túto službu, zaželať zároveň aj v mene všetkých ostatných pokojnú službu všetkým príslušníkom Ozbrojených síl SR, ktorí sú v práci, ale aj všetkým ostatným ozbrojeným zborom, či už policajtom alebo príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže,“ povedal.
Kaliňák vo videu adresoval poďakovanie aj hasičom, zdravotníkom, záchranárom, vodičom a všetkým tým, „ktorí majú službu aj počas vianočných sviatkov a starajú sa o to, aby chod Slovenska ani na chvíľu nezastal“.

16:34

Pri pečení alebo smažení treba vždy dávať pozor, aby nedošlo k vznieteniu potravín na panvici. Ak k požiaru dôjde, horiaci olej sa neodporúča hasiť vodou. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na to upozornil na sociálnej sieti. Apeluje tiež na to, aby ľudia nenechávali zapnuté spotrebiče bez dozoru.
„Ak je to možné, pokúste sa zabrániť ďalšiemu zahrievaniu oleja vypnutím spotrebiča. Panvicu prikryte pokrievkou, plechom na pečenie, navlhčite utierku a panvicu ňou prikryte,“ radia hasiči. Pomôcť môže aj hasiaca deka, ktorá zamedzí prístup vzduchu a požiar udusí. S horúcou nádobou by sa už potom nemalo manipulovať, až kým nevychladne.

16:04

Prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Adrián Mifkovič navštívil na Štedrý deň hasičskú stanicu v Trnave. Stretol sa s príslušníkmi zboru a poďakoval im za ich každodennú službu a nasadenie. Informovalo o tom Prezídium HaZZ.
„Ďakujeme všetkým hasičom za ich profesionalitu, odvahu a obetavosť. Prajeme čo najmenej výjazdov a veľa pokoja v kruhu blízkych,“ doplnilo Prezídium HaZZ na sociálnej sieti

15:18

USA a Rusko budú v najbližšej dobe rokovať o Ukrajine, vyhlásil Peskov.

„Dmitrijev podrobne informoval Putina o výsledkoch svojej cesty do Miami. Na základe získaných informácií Moskva sformuluje svoje ďalšie stanovisko a v najbližšej dobe bude pokračovať v kontaktoch prostredníctvom existujúcich kanálov,“ povedal hovorca Kremľa.

12:07

V Lozorne v okrese Malacky si na 2. sviatok vianočný zahrajú Štefanský stolnotenisový turnaj. Informuje o tom obec na webe.
V športovom klube Lozorno na Športovom námestí sa turnaj začína o 9.00 h. Záujemcovia si môžu zahrať v dvoch kategóriách dvojhry – pre registrovaných a neregistrovaných hráčov.
Registrácia je možná polhodinu pred začiatkom turnaja.

11:30

Trumpov tím sa dnes môže spojiť s Putinom, vyhlásil Zelenskyj.

„Bolo stretnutie s našou skupinou – Umerovom, Gnatovom. Potom mali Američania stretnutie s Dmitrijevom. A všetko vysvetlili, ukázali, odovzdali, pokiaľ chápem. Neviem, v akom formáte bude ich ďalší rozhovor. Možno s Putinom. Pravdepodobne to bude zajtra (v stredu). Zajtra (v stredu) večer by sme mali dostať všetko,“ povedal prezident v rozhovore, ktorý sa uskutočnil včera, ale médiá ho zverejňujú dnes.

11:00

USA sa podarilo dohodnúť s Lukašenkom na prepustení viac ako 250 politických väzňov, okrem iného vďaka dodávkam prostriedkov na chudnutie.

O tom v rozhovore povedal osobitný vyslanec prezidenta USA John Cole, informuje The Wall Street Journal.

10:59

Osem ľudí vrátane niekoľkých detí zahynulo, keď riaditeľka materskej školy stratila kontrolu nad SUV a auto sa zrútilo do jazera v juhovýchodnej Číne.

08:52

Pápež Lev XIV. v utorok vyzval na celosvetové prímerie na sviatok Božieho narodenia (25. decembra).

07:20

V rámci rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine sa momentálne diskutuje o štyroch dokumentoch, ktoré sa zaoberajú 20-bodovým mierovým plánom či otázkou bezpečnostných záruk. V rozhovore pre televíziu Fox News to povedal veľvyslanec USA pri NATO Matthew Whitaker. Podľa neho je teraz na ťahu Rusko.

07:19

Poslanci oboch komôr parlamentu najľudnatejšieho austrálskeho štátu Nový Južný Wales v stredu miestneho času schválili kontroverzný balík sprísnených zákonov o vlastníctve zbraní a rozšírení právomoci úradov, ktoré môžu až na tri mesiace zakázať protesty. Prijatím legislatívnych zmien reagujú na masovú streľbu na pláži v Sydney zo 14. decembra. Informuje o tom TASR na základe správy portálu verejnoprávnej televízie ABC News.

07:19

Do Moskvy pricestovala sýrska vládna delegácia. Podľa agentúry SANA by sýrsky minister zahraničných vecí Asad Šajbání a minister obrany Murhaf abú Kasra mali s ruskými predstaviteľmi rokovať o otázkach spoločného záujmu.

Včera 19:52

Časti južného Francúzska postihli rozsiahle záplavy. V departemente Hérault v okolí mesta Montpellier sa z brehov na mnohých miestach vyliala rovnomenná rieka.

Včera 19:38

Pred nemecký súd sa postavil muž, ktorého zadržali vo Švajčiarsku pre údajný plán podpaľačstva a útokov pomocou výbušnín na nákladnú dopravu v Nemecku. Nemecká spolková prokuratúra uviedla, že sudca umiestnil muža do väzby z dôvodu podozrenia zo špionáže pre Rusko.

Včera 19:27

Volker Türk upozornil na to, že v Mjanmarsku narastá pred nadchádzajúcimi voľbami násilie. Civilisti sú podľa neho taktiež vystavení vyhrážkam ozbrojených povstaleckých skupín, ktoré sú proti konaniu volieb.

Včera 19:07

Komunistická strana Vietnamu podporila návrh, aby generálny tajomník To Lam zostal v tejto vrcholnej funkcii ďalších päť rokov.

Včera 19:03

Generálny štáb ukrajinskej armády oznámil, že ukrajinské jednotky sa stiahli z mesta Siversk v Doneckej oblasti, kde má Rusko značnú prevahu v ľudskej sile a technike a pokračuje v ofenzíve.

Včera 18:27

Palestínska samospráva odsúdila izraelský plán zriadiť na okupovanom Západnom brehu Jordánu ďalších 19 osád a obvinila ho zo sprísnenia kontroly nad palestínskym územím.

Včera 18:21

Britský súd uznal dvoch mužov za vinných z plánovania teroristického útoku v štýle atentátov spáchaných Islamským štátom. Cieľom mala byť židovská komunita v Anglicku.

Včera 17:58
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Takmer 60 % respondentov v USA si myslí, že obchodná vojna proti Číne, ktorú začali USA, škodí USA

Obchodná vojna USA proti Číne, ktorú začal bývalý americký prezident Donald Trump a v ktorej pokračovala Bidenova administratíva, do veľkej miery zlyhala a prinútila Čínu zvýšiť svoje inovačné kapacity, ukázal prieskum uskutočnený medzi 2 981 respondentmi z Číny a USA, vrátane 988 zamestnancov (z toho 338 na riadiacich pozíciách) v spoločnostiach súvisiacich s čínsko-americkým obchodom

Donald Trump, Si Ťin-pching
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching
❚❚
.

Takmer 60 % respondentov z USA sa domnieva, že obchodná vojna negatívne ovplyvnila USA, zatiaľ čo 53 % čínskych respondentov si myslí, že obchodná vojna negatívne ovplyvnila Čínu, vyplýva z prieskumu, ktorý uskutočnilo výskumné centrum Global Times.

Značný počet respondentov – viac ako 40 percent na čínskej strane a takmer 30 percent na strane USA – sa podľa prieskumu domnieva, že clá by sa mali zrušiť, keďže obchodná vojna medzi Čínou a USA si v marci pripomína piate výročie.

USA začali obchodnú vojnu proti Číne v marci 2018 a dodnes sú na čínsky tovar v hodnote viac ako 300 miliárd USD uvalené clá, ktoré neboli zrušené. Čína zasa ako protiopatrenie uvalila vlastné clá na niektoré tovary z USA.

.

 

Žiadny úspech pri zadržiavaní Číny

Z prieskumu vyplynulo, že čínski respondenti sa domnievajú, že USA majú 33-percentnú možnosť úspešne zadržať Čínu prostredníctvom obchodnej vojny, zatiaľ čo respondenti z USA sa domnievajú, že krajina má 52-percentnú možnosť na úspech. Medzitým 53 percent respondentov z Číny a 39 percent z USA tvrdí, že obchodná vojna zvýšila domáce inovačné kapacity v oboch krajinách.

Čínski experti uviedli, že USA začali obchodnú vojnu proti Číne s cieľom kontrolovať čínsky rozvoj jednostrannými opatreniami proti multilaterálnym pravidlám a zamerali sa na sektory špičkových technológií ako hlavné bojové pole.

He Weiwen, vedúci pracovník Centra pre Čínu a globalizáciu, v nedeľu pre Global Times povedal, že hoci krátkodobá “úspešnosť” technologických obmedzení a zákazov a investičných reštrikcií je relatívne vysoká, dlhodobé výsledky môžu vyzerať úplne inak.

“Z dlhodobého hľadiska, pokiaľ budú reakcie Číny účinné, “úspešnosť” v uvedenej oblasti sa bude znižovať a niektoré americké obmedzenia prinesú výsledky v rozpore s požadovaným účinkom, čo bude pre USA neúspechom,” povedal.

.

 

Kto znáša hlavnú ťarchu obchodnej vojny?

Prieskum tiež ukázal, že približne 59 % čínskych respondentov pracujúcich v spoločnostiach súvisiacich s čínsko-americkým obchodom uviedlo, že obchodná vojna znížila ročné príjmy ich spoločností približne o 30 %, zatiaľ čo podobné zistenie uviedlo len 38 % ich amerických kolegov. A 37 percent amerických respondentov zaoberajúcich sa čínsko-americkým obchodom uviedlo, že strata príjmov bola vyššia ako 30 percent.

Komisia USA pre medzinárodný obchod (ITC) vydala 15. marca správu, v ktorej uviedla, že sankčné clá USA uvalené podľa oddielu 301 na dovoz z Číny znížili dovoz týchto výrobkov do krajiny a zvýšili jej výrobu a ceny.

V správe sa zistilo, že v priemere od roku 2018 do roku 2021 znášali dovozcovia z USA takmer všetky náklady na clá, pretože dovozné ceny sa zvýšili rovnakým tempom ako vyššie clá.

Gao Lingyun, odborník z Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu, v nedeľu pre Global Times uviedol, že zistenia prieskumu a ITC sú v súlade so sériou výskumných štúdií čínskych aj amerických inštitúcií z roku 2019 a americká strana znášala zhruba 90 % záťaže spôsobenej clami.

.

Správa ITC, polooficiálnej organizácie v USA, naznačuje, že vláda USA začína venovať pozornosť tejto otázke, uviedol Gao.

Gao poznamenal, že obchodná vojna mala veľmi rôzny vplyv na rôzne skupiny spotrebiteľov a niektoré zistenia sú ďaleko od očakávaní ľudí. Napríklad cestovná batožina, ktorá sa tradične považuje za kategóriu náročnú na pracovnú silu, sa ukázala ako veľmi ťažko nahraditeľná vzhľadom na špecifické technológie používané v tomto odvetví.

Podľa prieskumu sa tiež 60 % respondentov z Číny a 61 % z USA domnieva, že obchodná vojna medzi Čínou a USA má negatívny vplyv na svet.

 

Výzva na zrušenie ciel

Prieskum Global Times zistil aj rastúci počet výziev na zrušenie ciel. Viac ako 40 % respondentov v Číne súhlasí s tým, že “teraz je čas zrušiť clá uvalené na čínsky tovar”. Približne 40 percent respondentov za tento názor sa našlo medzi respondentmi, ktorí zastávali manažérsku pozíciu, zatiaľ čo o niečo vyššie percento sa našlo medzi respondentmi na manažérskych pozíciách, ktorých spoločnosti sa skutočne podieľajú na obchode medzi Čínou a USA. V USA sa 27 percent opýtaných vyjadrilo, že clá by sa mali zrušiť.

Gao uviedol, že pokiaľ ide o USA, zdá sa, že počas obchodnej vojny nikto nezískal na vysokých clách, zatiaľ čo širokým spotrebiteľom vzniklo veľa zbytočných strát a utrpel blahobyt výrobcov. “Možno by bolo dobré, aby obe strany vytvorili určité podmienky a príležitosti na snahu o zrušenie týchto dodatočných ciel,” povedal Gao.

Gao uviedol, že ak obe strany zachovajú rozumný postoj, možno sa dosiahne určitý pokrok pri zmierňovaní obchodnej vojny.

Čínske ministerstvo obchodu (MOFCOM) vo štvrtok vyzvalo vládu USA, aby čo najskôr zrušila všetky dodatočné clá uvalené na Čínu a spolupracovala s čínskou stranou na zachovaní stability globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov v prospech oboch národov a sveta.

MOFCOM citovala rozhodnutie panelu WTO, v ktorom sa dospelo k záveru, že opatrenia USA týkajúce sa uvalenia vysokých ciel porušujú pravidlá WTO, a vyzvala USA, aby vypočuli všetky sektory v domácej komunite a rešpektovali rozhodnutie panelu WTO.

Podľa odborníkov na obchod je isté, že ak sa clá zrušia, objem obchodu medzi Čínou a USA sa zrejme zvýši.

.

Gao uviedol, že ak sa obmedzenia obchodu s elektronikou mierne uvoľnia, rozsah bilaterálneho obchodu sa výrazne zvýši a takýto krok zvýši dôveru medzi obchodnými kruhmi oboch krajín a tiež medzi spotrebiteľmi.

“Vďaka zlepšeniu obchodu, lepším investičným tokom a nižším cenám sa zníži inflačný tlak v USA a klesne tlak na Federálny rezervný systém, aby zvýšil úrokové sadzby,” povedal Gao.

 

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

.
.
.

Slepá ulička v otázke Donbasu. Čo prezrádza zverejnený 20-bodový plán Zelenského?

Zelenský zverejnil 20 bodov mierového plánu, ktorý je podľa jeho slov momentálne v procese schvaľovania zo strany USA a Ruska

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Orbán vyhlásil, že v budúcom roku môže v Európe vypuknúť vojna

„To nemožno vylúčiť,“ odpovedal maďarský premiér na otázku denníka Magyar Nemzet, či bol rok 2025 posledným mierovým rokom pre Európu

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tvrdý zásah. Američania uvalili sankcie na európskych úradníkov za cenzúru

Americká podtajomníčka ministerstva zahraničných vecí Sarah Rogers zverejnila zoznam piatich Európanov, ktorých Washington sankcionoval za extrateritoriálnu cenzúru Američanov, informuje CNN

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj zverejnil 20 bodov mierového plánu

Zelenskyj zverejnil 20 bodov mierového plánu, ktorý sa prerokúva na rokovaniach v USA. Na základe jeho informácií o viacerých bodoch…

24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Divadlo Progresívneho Slovenska a šokujúci výrok Remišovej

Rozmýšľam, ako nazvať spôsob „privítania“ dokončenia stavby dvoch tisícročí zo strany našej progresívnej časti spoločnosti. Slušné slová nenachádzam a v…

24. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Zomrela manželka Daniela Heviera Mária

V utorok vo veku 77 rokov zomrela po krátkej a ťažkej chorobe rozhlasová redaktorka a prekladateľka Mária Hevierová. TASR o…

24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nové dokumenty o Epsteinovi obsahujú viaceré zmienky o Donaldovi Trumpovi

Nová séria dokumentov týkajúcich sa vyšetrovania Jeffreyho Epsteina, zverejnená v utorok, obsahuje množstvo odkazov na prezidenta Donalda Trumpa, vrátane záznamov…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Riabkov spresnil svoje vyhlásenie, že Ukrajina a Rusko sú „na prahu“ mierovej dohody

Zástupca ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Riabkov spresnil svoje vyhlásenie, že Ukrajina a Rusko sú „na prahu“ mierovej dohody

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

História vianočného stromčeka. Spája sa s viacerými legendami

So vznikom tradície vianočných stromčekov je spojených viacero legiend. Podľa jednej z nich sa prvý vianočný stromček objavil v 7.…

24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

“Odtrhnutí od reality!” Bývalý poľský premiér varuje Európu, že zastrašovanie vlastných spoločností sa stáva náhradou stratégie

Bývalý poľský premiér Leszek Miller vyhlásil, že strach v Európe z „nevyhnutnej vojny s Ruskom“ sa stal politicky výhodnou konštrukciou,…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Blackout môže nastať kedykoľvek. Čo sa deje po ďalšom masívnom útoku?

23. decembra Rusi opäť masívne zaútočili na Ukrajinu – použili viac ako 600 dronov a desiatky rakiet, z ktorých väčšina…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Minister opäť nakúpil základné vianočné potraviny, oproti minulému roku ho vraj stál výrazne menej. Aká je vaša skúsenosť?

Nákup základných potravín pred Vianocami je oproti minulému roku lacnejší o viac ako 23 percent. Uviedol to minister pôdohospodárstva a…

24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Farmári vyšli do ulíc. Jeden z najdôležitejších bodov je vo veľkej miere ignorovaný

Zatiaľ čo sa Brusel zameriava na protesty poľnohospodárov, obchodné dohody a environmentálne požiadavky, jeden z najdôležitejších tlakových bodov v európskom…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vianočné večere sa v regiónoch líšili, o slovo sa hlásia aj zabudnuté recepty

Hoci sú dnes ryba a zemiakový šalát považované za takmer neoddeliteľnú súčasť štedrovečernej večere, pohľad do histórie ukazuje oveľa pestrejšiu…

24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko prvýkrát od roku 2011 deportovalo sýrskeho zločinca

Nemecko prvýkrát za viac ako desať rokov deportovalo sýrskeho zločinca do jeho domovskej krajiny, informuje europeanconservative

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa zrazu Grónsko stáva prioritným cieľom pre USA?

USA, 24. decembra 2025 - Na konci roka sa americký prezident Donald Trump rozhodol pripomenúť si svoje želania z obdobia…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Američania pohrozili venezuelskému prezidentovi Madurovi. Kritizovalo ich Rusko

Včera na Bezpečnostnej rade OSN Američania pohrozili venezuelskému prezidentovi Madurovi. Kritizovalo ich Rusko

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nové informácie v prípade Vémolu. Polícia zadržala viacero osôb. Hrozí im 10 až 18-ročný trest

AKTUALIZOVANÉ o 9:30 - Policajti a príslušníci Colnej správy zasahovali v utorok 23. decembra u Karlosa Vémolu v jeho dome…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Rusko a Čína sľubujú podporu Venezuele, zatiaľ čo Trump zvyšuje tlak na Madura

Americký prezident Donald Trump opäť vyzval venezuelského prezidenta, aby odstúpil z funkcie a vyhlásil, že Spojené štáty si ponechajú alebo…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vodič autom narazil do zastávky plnej ľudí, hlásia zranenia

Štyria ľudia utrpeli ťažšie zranenia po tom, čo v pondelok podvečer narazil vodič so svojím vozidlom do autobusovej zastávky v…

24. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kresťania začínajú sláviť Vianoce

Viac ako dve miliardy kresťanov v rôznych častiach sveta začínajú v stredu sláviť Vianoce. V predvečer veľkého sviatku, Narodenia Pána…

24. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vianočný darček a osobnosť: Ktorý vianočný darček prezradí, aký ste typ?

Vianočný darček môže byť oveľa viac než len milá pozornosť pod stromčekom. Tento sviatočný test vám pomôže zistiť, aký typ…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Menej morálky, viac pragmatizmu. Európa sa podľa rumunského prezidenta v ére Trumpa mení

Európski lídri strávili veľkú časť roka 2025 hľadaním odpovede na otázku, ako spolupracovať s Donaldom Trumpom – alebo ešte horšie,…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Krádež jedla na štýl domácich miláčikov: Veselé momenty, ktoré pobavia každého

Krádež jedla v podaní domácich miláčikov vie byť poriadne zábavná, najmä keď sú prichytení priamo pri čine. Hoci väčšina ľudského…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Turisti v Ríme budú musieť budúci rok zaplatiť, aby sa mohli priblížiť ku Fontáne di Trevi

Úrady tvrdia, že cieľom je zabrániť turistom, aby „jedli zmrzlinu alebo pizzu pri pamiatke, ktorá si zaslúži náležitú úctu“. Informuje…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čo požadujú Maďari od svojich politikov?

Podľa výskumu je 85 percent Maďarov hrdých na svoju maďarskú identitu, pre deväť z desiatich ľudí je určujúcim faktorom vlastenectvo…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Premiér spolu s ministrom dopravy navštívili mestský dopravný podnik v Bratislave, ocenili nasadenie zamestnancov, ktorí pracujú aj počas sviatkov

Premiér Robert Fico spolu s ministrom dopravy Jozefom Rážom navštívili mestský dopravný podnik v Bratislave. Vianočnú návštevu absolvovali v skorých…

24. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Taliansku našli mŕtveho elitného nórskeho biatlonistu

Nórsky biatlonista Sivert Guttorm Bakken zomrel vo veku 27 rokov. Uchádzal sa o miesto v nórskej reprezentácii pre Zimné olympijské…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) navštívil počas Štedrého dňa vojakov v Mierove (okres Dunajská Streda), ktorí monitorujú vzdušný priestor SR. Minister vo videu na sociálnej sieti príslušníkom vzdušných síl poďakoval za ich službu.
  „Aj napriek tomu, že sú Vianoce, chrániť naše nebo je nevyhnutné. A preto som sa chcel poďakovať za túto službu, zaželať zároveň aj v mene všetkých ostatných pokojnú službu všetkým príslušníkom Ozbrojených síl SR, ktorí sú v práci, ale aj všetkým ostatným ozbrojeným zborom, či už policajtom alebo príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže,“ povedal.
Kaliňák vo videu adresoval poďakovanie aj hasičom, zdravotníkom, záchranárom, vodičom a všetkým tým, „ktorí majú službu aj počas vianočných sviatkov a starajú sa o to, aby chod Slovenska ani na chvíľu nezastal“.

16:34

Pri pečení alebo smažení treba vždy dávať pozor, aby nedošlo k vznieteniu potravín na panvici. Ak k požiaru dôjde, horiaci olej sa neodporúča hasiť vodou. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na to upozornil na sociálnej sieti. Apeluje tiež na to, aby ľudia nenechávali zapnuté spotrebiče bez dozoru.
„Ak je to možné, pokúste sa zabrániť ďalšiemu zahrievaniu oleja vypnutím spotrebiča. Panvicu prikryte pokrievkou, plechom na pečenie, navlhčite utierku a panvicu ňou prikryte,“ radia hasiči. Pomôcť môže aj hasiaca deka, ktorá zamedzí prístup vzduchu a požiar udusí. S horúcou nádobou by sa už potom nemalo manipulovať, až kým nevychladne.

16:04

Prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Adrián Mifkovič navštívil na Štedrý deň hasičskú stanicu v Trnave. Stretol sa s príslušníkmi zboru a poďakoval im za ich každodennú službu a nasadenie. Informovalo o tom Prezídium HaZZ.
„Ďakujeme všetkým hasičom za ich profesionalitu, odvahu a obetavosť. Prajeme čo najmenej výjazdov a veľa pokoja v kruhu blízkych,“ doplnilo Prezídium HaZZ na sociálnej sieti

15:18

USA a Rusko budú v najbližšej dobe rokovať o Ukrajine, vyhlásil Peskov.

„Dmitrijev podrobne informoval Putina o výsledkoch svojej cesty do Miami. Na základe získaných informácií Moskva sformuluje svoje ďalšie stanovisko a v najbližšej dobe bude pokračovať v kontaktoch prostredníctvom existujúcich kanálov,“ povedal hovorca Kremľa.

12:07

V Lozorne v okrese Malacky si na 2. sviatok vianočný zahrajú Štefanský stolnotenisový turnaj. Informuje o tom obec na webe.
V športovom klube Lozorno na Športovom námestí sa turnaj začína o 9.00 h. Záujemcovia si môžu zahrať v dvoch kategóriách dvojhry – pre registrovaných a neregistrovaných hráčov.
Registrácia je možná polhodinu pred začiatkom turnaja.

11:30

.

Prichádza ochladenie, popoludní miestami sneženie, na juhu aj dážď so snehom

Dnes bude blačno až zamračené, popoludní v severnej polovici územia postupne miestami zmenšovanie oblačnosti. Miestami sneženie, na juhu aj dážď…

24. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie: Objavovanie sveta na jedinečných záberoch

Fascinujúce fotografie nám pripomínajú, aký neuveriteľne pestrý a prekvapivý dokáže byť svet okolo nás. Stačí sa pozrieť bližšie a zrazu…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Najvyšší vojenský veliteľ líbyjskej armády zahynul pri havárii lietadla neďaleko Ankary

Veliteľ líbyjských ozbrojených síl a štyria ďalší poprední vojenskí predstavitelia zahynuli v utorok večer, keď sa ich lietadlo zrútilo krátko…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší úder na ochranný kryt Černobyľu: Nech to Boh nedopustí

Sarkofág černobyľskej jadrovej elektrárne sa môže zrútiť v prípade nového úderu – na to nie je potrebný ani priamy zásah…

23. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Grónsku a Európe sa nepáčia plány amerického prezidenta na zabratie ostrova

Grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen v utorok vyhlásil, že rozhodnutia o budúcnosti autonómneho územia Dánska sa budú prijímať na ostrove po…

23. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov