Svätý Albín, biskup

Bratislava 9. júla 2017 (HSP/Foto: svetniki.org)

 

Spoločnosť s Bohom poskytuje človeku už tu na zemi nebeských radostí. Lebo či to nie je radosť, keď človek najdokonalejším dobrým vládnuť, keď ho milovať, a v ňom nájsť môže úplný pokoj svojho srdca ? Po týchto radostiach túžili Svätí a Vyvolení Boží, a starostliví súc verne neustále byť s Bohom, stali sa ich už tu na zemi účastnými. Toto však požaduje okrem čistoty srdca aj ostrihanie zmyslov, ako očí a sluchu, obmedzenie telesných pôžitkov , úplné vstúpenie do seba, pozdvihnutie sa k Bohu, tak aby jedine Boh bol predmetom všetkých našich túžob a celej našej lásky. O tomto nám pekný príklad dáva sv. Albín, biskup

Svätý Albín, biskup

Sv. Albín narodil sa roku 469 vo Francúzsku v meste Bannes, z prastarej a šľachtickej rodiny. Od mladosti znášal jarmo Pána, i bolo mu ono ľahké bremeno a sladká ťarcha. Svet s márnymi radosťami a rozkošami nezaujal mu srdce. Ešte za detinstva presvedčil sa o ňom, jak veľmi je on chudobný na skutočné šťastie, a jak všetko, čo ctiteľom svojim podáva, je len márny mam, nestojac za námahu a prácu. Vytrhnúť sa teda zo svetských myšlienok, z pozemských starosti a z nespokojností každodenného života, vyšvihnúť sa k nebeskému pokoju, čo plynie z viery a lásky, nepadlo mu ono ťažko. Ťažšie bolo mu odpútať sa zväzkov, ktorými ho pútala láska k otcovi a matke. Ale nad ňu ešte mocnejšia láska Božia vzplanula mu v srdci a on opustil všetko a utiahol sa v samotu kláštorskú. Tu v kláštore Tintillantskom priniesol Bohu ešte i tretiu a najťažšiu obeť, seba samého, svoju slobodu a svoju vôľu, hľadiac tu očistiť srdce až do najhlbších záhybov, aby v ňom pripravil dôstojný stánok i obydlie Pánu. Neustálym cvičením zmocnil sa natoľko zmyslov a svojho ducha, že pri všetkých prácach, či v kláštore, či von z neho , vždy duchom pohrúžený v modlitbe, u Boha bol a s Bohom.

Kláštorní jeho bratia skúmali už od dávna jeho povahu s radosťou a úctou a zvolili si ho roku 504 za opáta. A on ich skutočne spravoval viacej príkladom, než rečou a napomínaním, lebo pekné slovo mnoho stojí, lež o mnoho viacej pekný skutok. Svojou zbožnou a vážnou povahou učil ich, čo znamená Bohu slúžiť a Jeho milovať nadovšetko, svojim vľúdnym a tichým chovaním ,  podal im vzor bratskej lásky a znášanlivosti. Cnosti a múdrosť opátova priniesli skoro i bohaté ovocie. Uhášajúca horlivosť poznove zplápolala, upádajúca kázeň kláštorská pozdvihla sa k novému životu, vo vnútorných cvičeniach omdlievajúci duch pozdvihol sile, príkladný poriadok, bohumilé chovanie, vľúdne a priateľské spôsoby vyznačovali bratov jeho kláštora nad všetky iné po Francúzsku. Meno Albínovo ozývalo sa zanedlho celou ríšou.

Cirkev mesta Angersu stratila roku 528 svojho biskupa,  za jeho nástupcu zvolený bol sv. Albín. V tomto novom úrade našla  jeho láska široké pole k účinkovaniu. Bol on tu skutočný pastier a otec svojim veriacim. Ktokoľvek sa utiekal k nemu o pomoc a radu v útrapách telesných alebo duševných, prijal každého láskavo, ku každému choval otvorenú ruku a srdce, on sa považoval za strom, ktorý osadil Hospodin za čas na úslní, rosiac ho vlahou nebeskou, aby niesol ovocie a občerstvoval lačných a smädných, kým ho z tejto pôdy do pravej vlasti presadí.

Istá pani vznešeného rodu trpela raz pre dlhy v ťažkom väzení, kde ukrutne a opovržlivo s ňou nakladali. Sv. biskup, slyšiac o tom, zľutoval sa nad ňou a navštívil ju vo väzení . Nešťastlivá padla mu k nohám, objala mu kolená a horko nariekajúc prosila, aby ju vyslobodil z tohto pekelného miesta. Strážca väzenia priskočil ihneď k nej a chopiac ju mocným ramenom, odsotil ju neľudsky na stranu. Biskup na to hrozivo pozdvihol pravicu a mlčky uprel oko tak mocne na strážcu, že tento strasúc sa na celom tele, odstúpil. Krátkou dobou však našiel sv. biskup spôsob a prostriedky vymôcť uväznenú na slobodu.

Istej panej, menom Grata, bolo vyschlo rameno, Ona dôverne prosila sv. Albína, aby za ňu orodoval u Pána Ježiša Krista. Načo Albín prežehnal sv. krížom vyschnuté rameno, a nemocná pani začala cítiť teplotu po celej ruke. Keď  na druhý znovu ruku krížom prežehnal, začala jej krv v žilách kolovať a na tretí deň, keď ho svätý prežehnal ešte raz, ozdravelo rameno ako kedy predtým, načo pani, pozdvihnúc uzdravenú ruku, prežehnala sa plná citov vďačnosti.

Kým takto láskavý biskup neustále pracoval na spasení zverených jemu duší, neopomenul spolu strážiť i nad kázňou cirkevnou. V jeho totiž biskupstve bolo prešlo v obyčaj, že vo všetkých stavoch blízki príbuzní napospol vstupovali do stavu manželského oproti doslovným zákazom cirkevným. Sv. biskup obrátil sa proti podobným manželstvám všetkými zákonne dovolenými prostriedkami. Jeho napomínania a karhania týkali sa mocných ý slabých rovnou prísnosťou,  drzých odporcov  vytvoril z cirkvi a nedal sa zvrátiť ani silou a mocou kniežat ani vplyvom mocnárov, Zákon bol mu pravidlom, tomuto obetoval vlastný pokoj a spokojnosť. Ostatní biskupi povzbudení jeho príkladom založili  viacero synod v tejto vážnej záležitosti, a Albín ustanovil sa na každú z nich, horliac vždy a všade za zákon i právo. Biskupi uznávali síce neprávosť takýchto manželstiev , ale zjavne a mocne ho podporovať ostýchali sa preto, lebo sa obávali uraziť zámožných šľachticov, a prísť do sporu s mocnými kniežatami. Vo verejných schôdzkach sťažovali si hlasite, že vážnosť cirkevná klesá, že mravnosť medzi ľuďmi všetkých vrstiev upadá, že sa bezbožnosť zmáha, ale potom utiahli sa mnohí od ďalších starostí a nepríjemných bojov proti tak zakorenenej nemravnosti. Viac-menej bojazlivo obzerali sa, aké úmysly panujú u dvora, a to nie len u dvora kráľovského, ale dvor videli v každom zámku a kaštieli, v ktorom prebývali ľudia, čo viacej mali než potrebovali a za viacej Platili pred svetom než, čo boli v skutku.

Po mnohých ťažkostiach pošťastilo sa mu napokon roku 538. v meste Orleane zvolať väčší cirkevný snem, ku ktorému dostavili sa najvážnejší a najučenejší biskupi francúzski a vysloviac sa jednohlasne proti manželstvám uzavretým medzi pokrvnými, uviedli takto v platnosť zákon cirkevný. Sv. Albín potom ešte za jedenásť rokov žil a účinkoval sväte vo svojom svätom úrade, kým i jeho dotkla sa slabosť vysokého veku; telesné jeho sily upadli, vôľa však jeho ostala nezlomenou až do posledného okamihu. Zomrel roku 549. alebo 550, úcta k nemu rozšírila sa krátkym časom po celom Francúzsku, a ešte po dnes z úcty k nemu mnohé mestá i dediny menujú sa St. Albin.

V živote sv. Albína vidíme, že on ako mních pri všetkom, čo konal buď v kláštore buď  von z kláštora, bol vždy modlitbou spojený s Bohom. Takto je i každé verné a pobožné plnenie povinnosti v dome alebo von z domu modlitba v očiach Bo2ich, ak  len prácu tichým úmyslom obetujeme na slávu Božiu. Otec pri ťažkej svojej práci za manželku a deti nespína síce ruky, nehýbe perami, oko len zriedka kedy pozdvihuje k nebesiam. Ale on sa modlí nemou vďakou za silu telesnú, a nemou prosbou, aby Boh požehnal jeho práci. Matka uprostred neustálych starostí o svojich milých, ktorými ju Boh požehnal, modlí sa ticho a tajne v srdci s úľubou. Syn, dcéra, ktorí namáhavo pracujú, aby rodičom trpké dni staroby osladili, odriekajú mlčky peknú a svätú modlitbu. ktokoľvek pracuje za blížneho takto alebo inak, v tomto alebo v onom úrade, ktokoľvek z lásky k Bohu plní svoje povinnosti, ten sa modlí k Bohu, ktorý je Bohom lásky. V živote sv. Albína vidíme tiež jak starostlivo strážil on nad svojimi zmyslami. Tu nech nám príde na myseľ, čo povedal, niekedy kardinál Bona:

„Starostlivou obozretnosťou stráž nad svojím sluchom, aby sa touto bránou nevotrela lož miesto pravdy a miesto múdrosti sprostosť do skrýše tvojho srdca . Zatvor uši pred ohováraniami neslušnými žartmi  a pred všetkým čokoľvek hatí zdokonalenie duše. Ako za dlhší  čas znie ľúbeznosť spevu a muziky v ušiach tomu, kto ich slyšal, tak i zlé reči, trebárs by i neškodili hneď , zanechávajú predsa zlé semeno po sebe, ktoré neskôr istotne vyrastie.“

Sú síce rozličné predmety, v ktorých dovolené je kochať sa, musíme však obozretní byť, keď ich vidíme,  alebo slyšíme o nich. Lebo čo milé oku, sladké chuti, príjemné čuchu , to môže ľahko keď nie sme obozretný , vzbudiť v srdci našom zlé túžby a myšlienky, i ľahko môže splniť sa na nás čo povedal prorok:

„že smrť oblokom prekvapila nás.“

Starostlivo strážené  srdce podľa sv. Albína je najradšej s Bohom. Hľadajme teda pokoj a spokojnosť s Bohom v čistom svedomí a tak ho istotne nájdeme.

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Generálny prokurátor Žilinka: „Bola by veľká chyba, ak by rozhodovanie prokurátora bolo motivované snahou zapáčiť sa a získať pochvalu od politikov“

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V súčasnosti predovšetkým Úrad špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica dozoruje viacero káuz, v ktorých figurujú nominanti bývalej vlády. Súčasná parlamentná opozícia aj na základe tajnej správy SIS hovorí, že mnohí sú obvinení a väzobne stíhaní len na základe výpovedí kajúcnikov, ktorí môžu…

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí – Ukážka z prvej kapitoly

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel   Slovo vydavateľa Rok 2020 bude znamenať v našich dejinách osobitný predel. Výmena politických garnitúr sa niesla v znamení obrovských očakávaní, veľmi rýchlo však prišlo vytriezvenie. Miesto kompetentnej vlády, ktorá by sa  podujala na riešenie zásadných problémov našej tu máme  len nekončiacu sa…

Merkelová telefonovala Putinovi v deň 80. výročia útoku Nemecka na ZSSR. Čo mu povedala?

0 icon

Berlín/Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Michael Sohn, pool)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin spolu v utorok telefonovali. Rozhovor sa konal v deň 80. výročia útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz. Tento deň si v Rusku pripomínajú aj ako Deň pamäti a smútku, informovali agentúry…

Takmer polovica EÚ vyjadrila znepokojenie nad novým maďarským LGBTIQ zákonom

0 icon

Luxemburg 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer polovica členských krajín Európskej únie vyjadrila v utorok "vážne znepokojenie" nad maďarským zákonom, ktorý podľa nich diskriminuje LGBTIQ komunitu, informovala agentúra AFP "Stigmatizácia LGBTIQ ľudí zreteľne porušuje ich základne právo na dôstojnosť, tak ako je stanovené v Charte EÚ a medzinárodnom práve... Začlenenie,…

Bielorusko: Nové sankcie EÚ hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny

0 icon

Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP)   Bielorusko tvrdí, že najnovšie ekonomické sankcie, ktoré naňho uvalila EÚ v reakcii na májový incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny. Uviedlo to v utorok tamojšie ministerstvo zahraničných vecí,…

Európska lieková agentúra schválila výrobu vakcíny Comirnaty v ďalších závodoch

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Paul Zinken/dpa via AP)   Výbor pre lieky na humánne použitie Európskej liekovej agentúry (EMA) schválil ďalšie výrobné závody pre produkciu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Comirnaty, ktorú vyvinuli nemecká biotechnologická firma BioNTech a americká farmaceutická spoločnosť Pfizer. EMA o tom informovala v utorok na…

Behom jedného týždňa náhle zomreli štyria piloti British Airways v najlepších rokoch. Má to súvis s očkovaním?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Miroslav Lelas, British Airways)   Na sociálnych sieťach sa šíri správa o úmrtí najprv troch, teraz už štyroch pilotov leteckej spoločnosti British Airways. Ani overovateľ faktov agentúry Reuters tieto úmrtia v krátkom čase nepopiera. Zverejnil túto správu s odkazmi na zdroje, no bez uvedenia…

V kauze vraždy Poliaka zrušili rozsudok u Jána Kána, Mikuláš Černák je vinný

0 icon

Banská Bystrica 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Dušan Hein)   Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici zamietol v utorok odvolanie obžalovaného Mikuláša Černáka a potvrdil rozsudok okresného súdu (OS) zo 7. novembra 2019, ktorým ho uznal za vinného z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu…

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil konanie voči prezidentke SR

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal Svítok, TASR - Martin Baumann, SITA-Alexandra Čunderlíková)   Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií v utorok zastavil konanie voči prezidentke Zuzane Čaputovej pre možné porušenie zákazu reklamy. Informovali o tom predseda výboru Boris Susko (Smer-SD) a člen výboru Ondrej Dostál…

Predprimárne vzdelávanie bude možné dočasne poskytovať aj v „nesieťových“ zariadeniach

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Povinné predprimárne vzdelávanie bude možné poskytovať dočasne do roku 2024 aj v „nesieťových“ zariadeniach. Vyplýva to z novely školského zákona od koaličných poslancov Márie Šofranko, Richarda Vašečku (obaja OĽaNO) a Radovana Slobodu (SaS), ktorú dnes poslanci Národnej rady SR (NR SR)…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

René Pavlík

Susedia a vzťahy

0icon

Susedia a vzťahy. Dobré vzťahy robia dobrých susedov. Každý vlastník nehnuteľnosti vie, ako mu zlý sused dokáže znepríjemniť život. Nárokuje si na kus pozemku, kradne ovocie, požičia si vec a odmieta ju vrátiť, na cudzej lúke usporiada svoju zábavu, po cudzích poliach rozhadzuje svoje pripomienky, ohovára. Ak v záujme dobrých…

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

Andrej Sablič

Ľudstvo sa nepoučilo.

0icon

Dnes so slzami v očiach celosvetová spoločnosť si pripomíname začiatok II. Svetovej vojny. V tejto súvislosti chcem len upozorniť, že II. Svetová vojna to nie je o Nemecku a Hitlerovi, ale o ekonomických vzťahoch vo svete po I. Svetovej vojne! Bolo to obdobie charakterizované menovým chaosom v podobe inflácii, ciel,…

Tony Belohorec

Pôvodne Igor Matovič chcel, aby sa vysťahoval z domu Fico. Dnes sa chce vysťahovať on sám. Dokonca zo Slovenskej republiky

0icon

Igor Matovič, v prípade že prejde referendum reálne uvažuje nad tým, že sa vystahuje zo Slovenska kvôli Róbertovi Ficovi a jeho ďalšiemu pôsobeniu v politike. Povedal to aktuálne v interview pre korporátne médium “Dostal som tip na doplnenie programu vlády: “Obchody otvárať, smerákov zatvárať.” Dokelu, škoda, že už je programko…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Prečo by si radšej nemal jesť pleseň na jedle?

0 icon

Predstavte si to: konečne si môžeš dať prvé sústo svojho obľúbeného sendviča a uvedomíš si, že na chliebe sa rozrastá pleseň! Pravdepodobne sa ti to už niekedy a pravdepodobne si sa obával možných dôsledkov. A existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako na to môže telo reagovať. Aké sú teda negatívne účinky plesne na…

Záhada nacistických pokladov: Kto si privlastnil nacistické zlato? 6. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí šiestou časťou článku s podtitulom Záhada nacistických pokladov. Celý náš cyklus minisérie článkov sa pomaly ale isto blíži k svojmu záveru. Pre všetkých fanúšikov máme však skvelú správu - v tematike druhej svetovej vojny aj jej záhad rozhodne nekončíme! Po nacistickom zlate pátrali nielen Spojenci, ale aj bežní ľudia. Pozrite sa…

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu. 1. Ponožky ti pomôžu rýchlejši

Zrod atómovej bomby: Keď výnalezcov desí ich vlastný výtvor

0 icon

Keď prvýkrát vyskúšali tvorcovia atómovej bomby jej silu v praxi – v púšti, zostali zhrození. Výbuch bol oveľa mocnejší, ako predpokladali. Ale poďme pekne po poriadku. Vedci, ktorí za druhej svetovej vojny v supertajnom americkom výskumnom centre, sedeli na pušnom prachu. Pušnom prachu... teda to je iba zlomok pravdy, na čom skutočne sedeli. A to…

Vo svete IT

Blíži sa koniec Hubblovho ďalekohľadu? Kvôli počítačovej chybe ostáva stále nepoužiteľný

0 icon

13. júna prestal počítač v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade pracovať, čím zastavil všetku prácu, ktorú zariadenie vykonávalo. Vedci sa niekoľkokrát pokúsili vesmírny ďalekohľad reštartovať, no bez úspechu, píše portál IFL Science. Najhoršou správou, na ktorú sa pomaly pripravujú aj astronómovia, je, že chyba v počítači môže znamenať definitívnu „smrť“ vesmírneho teleskopu. Vesmírna…

Redmi Note 11 údajne prekvapí výkonom technológie rýchleho nabíjania, hovorí známy leaker informácií

0 icon

Rýchle nabíjanie je technológia, ktoré je zo strany používateľov stále viac žiadanou. Reagujú na to aj výrobcovia smartfónov, najmä spoločnosť Xiaomi. Tá rok čo rok je lídrom v tejto oblasti. Dôkazom toho je aj nedávno predstavená technológie HyperCharge, ktorá ponúka nabíjanie pri výkone 200W. Rovnako sa objavili informácie aj o…

Táto aplikácia dokáže vdýchnuť svieži vietor do vzhľadu upozornení vo vašom Androide. Určite ju neprehliadnite!

0 icon

Operačný systém Android vo všeobecnosti patrí medzi operačné systémy, ktoré si môžu používatelia vo veľkej miere upraviť podľa svojho gusta. Umožňuje zmeniť nielen vzhľad, ale aj pridávať rôzne extra funkcie. Napríklad nedávno sme vám ukázali, ako si môžete pridať do rozhrania notifikačnej lišty skratky na rôzne aplikácie. Prípadne, ako si…

„Dobrý deň, je tento inzerát stále platný?…“ Polícia upozorňuje na nový modus operandi online podvodníkov!

0 icon

Podvody v online priestore sú čoraz častejšími. Zatiaľ čo v minulosti prebiehali prevažne cez e-mailové správy, tak v súčasnosti sú čoraz interaktívnejšie. Podvodníci sa už totiž neštítia aktívne komunikovať prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem, či dokonca zavolať a predstierať, že volajú napríklad v mene banky. V minulosti sme napríklad upozorňovali na…

Redmi prvýkrát spomína pripravovaný Redmi K50: Čo má získať vlajkový model spoločnosti?

0 icon

Od predstavenia modelov Redmi K40 ubehlo len pár mesiacov, dcérska spoločnosť Xiaomi však určite nelení. Po nedávnom predstavení modelov z vlajkovej línie už zrejme plánuje vývoj vlajkových smartfónov pre budúci rok, ktoré majú prísť pod názvom Redmi K50. Potvrdil to priamo generálny riaditeľ spoločnosti Redmi, Lu Weibing, keď sa prostredníctvom…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali