Sudca Patrik Števík: Degradácia ľudského ducha zašla až takto ďaleko

Sudca Patrik Števík: Degradácia ľudského ducha zašla až takto ďaleko

Bratislava 2. februára 2024 (HSP/Foto:Archív Patrik Števík)

 

Sudca a právnik Patrik Števík poskytol veľký rozhovor na tému právneho štátu a aktuálnej situácie pre portál 40plus.sk. Z rozhovoru vyberáme: 

Na snímke sudca Patrik Števík

Žijeme v právnom štáte?

Reklama

Ako by sa dalo pozrieť na témy a aktuálne dianie z hľadiska práva, ale aj na rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a iné otázky, sa redaktorka spýtala Patrika Števíka, právnika a sudcu…

 

Reklama

Patrik, Váš názor na problematiku právneho štátu v našej krajine je všeobecne známy. Podľa Vášho tvrdenia je právny štát v našom spoločenskom vedomí mŕtvy. Čím si to vysvetľujete?

Fundamentálnou príčinou je nepochopenie prínosu vedecko – technickej revolúcie. Kvalitatívnu zmenu života v celom európskom priestore sme pochopili ako útek od duchovna a intelektu. Ako malé deti s rozžiarenými očami sme sa vrhli na obchody preplnené tovarom, obrázky a videá na internete či sociálne siete v mobilných telefónoch. Produktom tohto šialenstva sa stal konzumný skepticizmus, ktorý pripútal človeka iba k matérii a zmyslovému vnímaniu bez duchovnej nadstavby a túžby po pravde.

Následkom tohto procesu je aj nízke právne vedomie občanov našej krajiny prepojené s diskutabilnou morálnou kvalitou spoločnosti. Neznalosť toho, čo nazývame právnym štátom, je všeobecným javom, čo má za následok akceptovanie protiprávneho konania a krivenie právnych princípov mediálnou a politickou mocou. Porušovanie prezumpcie neviny, pomsta, umlčovanie iného názoru, lož či verbálna šikana sa stali bežnou súčasťou mentálneho sveta veľkého množstva občanov, ktorí si vybíjajú svoju frustráciu a zlosť na svojom okolí.

Degradácia ľudského ducha zašla až tak ďaleko, že ako spoločnosť ani netušíme, v akom intelektuálnom a morálnom suteréne sme sa ocitli. Niektoré skupiny spoluobčanov sú dokonca fanaticky presvedčené, že európsky človek žije úžasnú dobu novej a modernej Európy a právny štát je len to, čo slúži ich presvedčeniu, ktoré často odporuje absolútnym hodnotám prirodzenosti či ľudskej dôstojnosti. Je mimo rozsah ich vnímania, že inštitút právneho štátu je tu na to, aby korigoval aj ich správanie. Tieto typy charakterizuje upínanie sa iba na úlomky ontologickej úplnosti.

 

Reklama

Je teda Slovensko ešte právny štát?

Aj vďaka niektorým statočným a zanieteným odborníkom z oblasti práva, ktorí aj za cenu straty vlastného komfortu vytrvalým spôsobom obhajujú princípy právneho štátu, je ešte inštitút právneho štátu stále živý. Prispieva k tomu aj súdnictvo, ktoré napriek mnohým problémom funguje ako celok na dobrej úrovni.

 

Vidíme ale, že mnohí právnici sa začali o právny štát obávať až po posledných voľbách. Napríklad bývalí ministri spravodlivosti Mária Kolíková či Viliam Karas.

Právny štát je zárukou, že demokratické a právne princípy budú zaručené bez ohľadu na ideológiu a politickú moc. Vami spomínaní ministri spravodlivosti vložili svoje schopnosti do služieb politickej moci, ktorej cieľom bola pomsta na úkor spravodlivosti, masívne porušovanie ľudských práv, cenzúra, zámerné zbavenie občana možnosti brániť sa v riadnom súdnom konaní proti opatreniam štátu počas pandemického obdobia, či dehonestácia a trestanie ľudí s opačným názorom. Je nutné veľmi citlivo rozlišovať, či sa o právnom štáte vyjadruje osoba politicky angažovaná alebo osoba bez ideologického či politického kontextu.

Reklama

 

S trestaním za iný názor máte osobnú skúsenosť, keď ste boli disciplinárne potrestaný za Vašu výzvu prezidentke Čaputovej. A bol to práve bývalý minister Karas, ktorý si Vaše potrestanie vyžiadal.

Áno, aj moje potrestanie je dôkazom o skutočnom presvedčení ľudí, ktorí majú v dnešnej dobe obavu o právny štát v Slovenskej republike. Môj prípad je len jedným z viacerých účelových trestaní nepohodlných sudcov, ktoré sa udiali od roku 2020. Žijeme v dobe, v ktorej majú rozhodujúci význam slová, sľuby či marketing. Mnohým občanom to stačí. Už im neostávajú morálne sily na sebaúctu a kritické myslenie, aby konfrontovali slová so skutkami. Tento proces si totiž vyžaduje určitú intelektuálnu námahu a preto konzumne zameraný občan tento rozpor medzi slovami a skutkami nemôže postrehnúť. Stáva sa obeťou manipulácie.

 

Ale mnohí si túto skutočnosť neuvedomujú a myslia si, že obeťami manipulácie sú tí druhí.

Nie sme to, čo si o sebe myslíme, že sme, ale to, ako konáme. Ľudia si často o sebe myslia, že sú demokraticky zmýšľajúci a ctia si hodnotu slobody, ale zároveň sa identifikujú so skupinami, ktoré inak zmýšľajúcim nadávajú a dehonestujú ich, agresívnym a nevkusným spôsobom presadzujú svoje názory, preukázateľne klamú a zavádzajú či presadzujú cenzúru. V takom prípade sa, bez ohľadu na svoju mienku o sebe, stávajú tiež totalitne zmýšľajúcimi jedincami. Stáva sa bežným javom, že ľudia majú o sebe vyššiu mienku, na akú stačia ich morálne a intelektuálne schopnosti.

 

Možno majú mnohí aspoň dobrý úmysel…

Dobrý úmysel bez múdrosti a oddanosti pravde už dopomohol k moci mnohým totalitám.

 

Reklama

Ako sa pozeráte na kvalitu súdnej moci v našej krajine? Môže byť občan spokojný a cítiť sa bezpečne?

Napriek masívnej a ideologicky účelovej dehonestácii súdnej moci od bývalej ministerky Kolíkovej či predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka môžem ubezpečiť občana, že súdnictvo v našej krajine funguje kvalitne. Pri jeho hodnotení treba zohľadniť skutočnosť, že Slovenská republika patrí medzi krajiny s najväčšou súdivosťou na európskom kontinente. Napriek tomu je slovenská justícia niekde okolo polovice medzi krajinami Európskej únie ohľadne dĺžky konania.

Za nespokojnosťou verejnosti s činnosťou nášho súdnictva sú často prehnané očakávania sporových strán a štvavá mediálna a politická kampaň, ktorej cieľom je ovládnutie súdnej moci cez umelé vyvolanie nespokojnosti v radoch verejnosti. Samozrejme, aj justícia v našom štáte má čo zlepšovať vo viacerých oblastiach, najmä v rozhodovaní o politických kauzách, kde existuje masívny politický a mediálny tlak.

 

Spamätalo sa už slovenské súdnictvo z rany, ktorú mu zasadila policajná akcia Búrka v roku 2020?

Reklama

Myslím si, že spamätalo. Aj táto policajná akcia potvrdila, že naša justícia nemá taký problém s korupciou, ako sa verejnosti snažili nahovoriť politickí predstavitelia od roku 2020, ktorí avizovali ďalšie veľké zásahy voči sudcom. Ukázalo sa, že išlo iba o búrku v pohári vody. Doteraz bol z asi dvanástich obvinených sudcov právoplatne odsúdený iba jeden a k ďalším politicky želaným zásahom už neprišlo. Poukazujem na to, že na Slovensku máme okolo 1 400 sudcov.

 

Je teda slovenské súdnictvo dôveryhodné?

Áno.

 

Reklama

Ako sa pozeráte na aktuálne dianie? Bežný človek, ktorý chodí do práce nemá asi čas a možnosti pochopiť do hĺbky snahy o zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, či zmeny v trestnom zákone. Hlavné médiá prinášajú pohľad, akoby sme tu vlastne s demokraciou skončili.

Na tému rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry sa už vyjadrovali renomované trestnoprávne autority ako sudcovia Peter Šamko a Marcela Kosová či dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda. Sú to ideologicky a politicky nezaťažení odborníci, ktorí sledujú iba odbornú právnu rovinu. Podotýkam, že dekan Eduard Burda sám navrhol Daniela Lipšica za kormidelníka Úradu špeciálnej prokuratúry. Pripájam sa k názorom týchto právnych autorít.

Je nemysliteľné, aby v krajine s takou nízkou úrovňou právneho vedomia a politickej kultúry, stálo vyšetrovanie korupčných a politických káuz na špeciálnych zložkách, akou je aj Úrad špeciálnej prokuratúry. Existencia týchto inštitúcií je veľkým rizikom, že sa stanú nástrojom politickej moci. Vytvárať politický tlak na niekoľko desiatok prokurátorov sústredených na jednom mieste je ľahšie, ako dostať pod kontrolu prokurátorov pôsobiacich po celom Slovensku.

Celý rozhovor dočítate tu: Magazín 40plus

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali