Bratislava 6. decembra (TASR) – Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov (KOZ) odporučilo školským odborárom, aby akceptovali vládny návrh na zvýšenie platov. TASR o tom informoval hovorca KOZ Otto Ewiak. Vyhlásenie KOZ vzišlo zo stredajšieho (5.12.) zasadnutia predstavenstva odborov.
Odborársky predák Jozef Kollár pár dní po spustení ostrého štrajku školských zamestnancov vyhlásil, že niektoré politické subjekty sa s výdatnou pomocou časti médií snažia zneužiť štrajk školských odborárov na cielenú politizáciu akcie, na manipuláciu verejnosti a vytĺkanie politického kapitálu. "Pravica však za nahromadené problémy v školstve, ku ktorým prispela ich neriešením aj ona, robí zodpovednou vládu Roberta Fica. Zneužíva legitímne vystúpenie školských odborov za zlepšenie kritickej situácie v školstve na svoje ciele, nie v prospech zamestnancov školstva," vyhlásil koncom novembra Kollár. KOZ dávnejšie uzavrela zmluvu o spolupráci so Smerom-SD.
Školskí odborári v stredu (5.12.) rozhodli, že ponuku vlády neprijímajú. Naďalej chcú bojovať za zvýšenie platov v intervale päť až desať percent. Vláda učiteľom ponúka päťpercentné zvýšenie tarifných platov v budúcom roku, nepedagogickí zamestnanci by si tiež mali prilepšiť o päť percent, prostriedky na ich platy by však išli do normatívov. Ďalšie navýšenie platov by mala priniesť zmena nariadenia vlády, ktoré by samosprávam prikázalo dať celú časť mzdového normatívu na platy. V súčasnosti musia dať na mzdy 90 percent. Podľa prepočtov ministerstva financií by toto opatrenie prinieslo nárast hrubých platov asi o 2,2 percenta. Školskí odborári však žiadajú aj nárast investícii do školstva. Od roku 2014 by podľa nich vláda mala každoročne pridať na túto oblasť 0,3 percenta HDP. Ich požiadavky sa týkajú aj postupného zvyšovania platov v ďalších rokoch.
Vláda v stredu vzala rozhodnutie odborov na vedomie, vyjadriť sa však plánuje až dnes. Premiér kvôli rokovaniu školských odborov skrátil výjazdové zasadnutie vlády na Kysuciach. Úrad vlády však oficiálne žiadne rokovanie nepotvrdil.