Šport-médiá: Čurný: "Weiss, Griga, Hipp aj Kozák vyžadujú pripravenosť novinára"

Bratislava 21. novembra (TASR) – Spolupráca médií a slovenskej futbalovej reprezentácie dosahuje štandard, ktorý sa časom dostal na určitú úroveň. Manažér komunikácie a PR Slovenského futbalového zväzu Juraj Čurný v rozhovore pre TASR uviedol, že na tejto najvyššej úrovni sa očakáva obojstranne profesionálny prístup, ako reprezentantov a trénerov, tak aj zástupcov siedmej veľmoci. V práci s mladými reprezentantmi sa zväz snaží vyvíjať také aktivity, aby mediálne ešte neostrieľaní hráči neuviazli zbytočne v prípadnej "bulvárnej pasci".

"S médiami je vždy lepšie spolupracovať ako bojovať. Čím viac informácií dáme k dispozícii, čím je viac možností na kontakt medzi reprezentáciou a médiami, tým lepšie. Úplne najlepšie je, ak sa stanovia veľmi presné pravidlá, ktoré dodržiavajú obe strany. To sa myslím za tie tri roky podarilo dostať na veľmi slušnú úroveň. Mám dojem, že terajší systém je vyhovujúci pre všetkých," povedal hovorca SFZ. Na úrovni A-mužstva sa hráčom v mediálnej vybavenosti špeciálny servis zo strany zväzu neposkytuje. "Čo sa týka Á-čka, tam sa už ráta s tým, že hráči sú profesionáli. To znamená, že v zásade by bolo už trochu smiešne učiť ich, že čo a ako majú robiť, ako sa majú správať. To už oni väčšinou veľmi dobre vedia. Ak nás však požiadajú, radi im poradíme. My nemáme nejaké obmedzenia, čo sa týka komunikácie s médiami. Hráčov považujeme za také osobnosti, že im nemusíme predpisovať, ako a s kým majú komunikovať."

Oveľa väčšia pozornosť sa však venuje v tejto oblasti juniorským výberom. "Špeciálne sa však zameriavame na mládežnícke reprezentácie, pretože tam tí chalani sú ešte len v začiatkoch. Im vysvetľujeme, že komunikácia s médiami je súčasť práce profesionálneho futbalistu. Tak ako chodia na tréning, tak ako sa musia starať o svoje zdravie či výživu, rovnako musia vedieť aj komunikovať zmysluplne a dobre s médiami. Ten, kto toto vie, zvyšuje svoju trhovú cenu, je to v ich vlastnom záujme. Mali sme niekoľko špeciálnych tréningov napríklad s 21-kou, takisto aj teraz, keď išla na naša 17-ka na majstrovstvá sveta a vysvetľovali sme im rôzne ťažkosti, ktoré ich môžu stretnúť. A najmä v súvislosti s rozvojom sociálnych sietí. Ten kladie veľké nároky na samotných hráčov, čo a akým spôsobom zverejňujú o sebe. Definitívne rozhodnutie je ale na nich. My sme v rámci workshopov a na stretnutiach so zástupcami ľudí z mediálnych oddelení aj veľkých asociácií videli, že tie majú napríklad vypracovaný kódex komunikácie hráčov na sociálnych sieťach, čo je povolené a čo zakázané. My až do takých detailoch nejdeme, snažíme sa ich nasmerovať, aby vedeli, ako môžu vo svoj prospech tento kanál používať, a čoho sa majú vyvarovať, aby sa nedostali do bulvárnej pasce.

SFZ zaviedol do praxe aj tzv. Etický kódex, ktorý platí na všetkých reprezentačných úrovniach. "Etický kódex je súbor pravidiel, ktorým by sa mal riadiť futbalový reprezentant Slovenskej republiky a vychádza aj zo stanov SFZ. Ak niekto reprezentuje Slovensko, malo by aj jeho správanie byť v súlade s najvyšším etickými hodnotami športu, tzn. fair-play, čestnosť a takisto rešpekt voči súperovi, fanúšikovi. Je dobré vedieť, čo vyžadujeme od človeka, ktorý si oblečie reprezentačný dres. Povedal by som, že vtedy už prestáva byť súkromnou osobou, resp. futbalistom XY, už je reprezentant Slovenskej republiky. Tu ako príklad uvediem, že sme mali mediálne školenia, keď mnohí chalani, ktorých sme nafotili v reprezentačných dresoch, si tieto fotky dali ako profilovky na sociálne siete. A my sme im vysvetlili, že pokiaľ už majú takúto profilovku, tomu musí zodpovedať aj ich správanie na sociálnych sieťach. Pretože nie je nič horšie, ako keď v dnešnej dobe internetu a populárnych internetových médií niekto napríklad urobí printscreen facebookového profilu mladého muža, ktorý ma na sebe reprezentačný drese SR a vedľa neho je nejaký jeho post, ktorý obsahuje vulgarizmy alebo niečo, čo je v príkrom rozpore s etickým kódexom."

Jednou z najčastejších povinností v pozícii hovorcu národného tímu Juraja Čurného je sprostredkovať pre média stretnutia a rozhovory s hráčmi A-tímu, dokonale ich tak v tom smere pozná. A snaží sa aj poradiť, ako napríklad v prípade stredopoliara Miroslava Stocha, ktorý má s nimi práve v tomto období komplikovaný vzťah. "Sú hráči, ktorí nemajú problém komunikovať, ale to väčšinou súvisí s povahou človeka. Sú hráči, ktorí sú extrovertnejší, ktorí sa radi rozprávajú, a naopak sú hráči, ktorí sú, nazvime to, tí tichší, čo až tak veľa rozprávať nepotrebujú. Väčšinou sa už ten kolektív tak prirodzene poskladá, že tí extrovertnejší sú aj vyhľadávanejší partneri pre novinárov, lebo tí vedia, že dostanú to, čo potrebujú a majú výpovede, ktoré môžu použiť. A proste sú aj hráči, ktorí z rôznych dôvodov majú s médiami problém. Najvypuklejším je teraz Miňo Stoch, kde aj my sme opakovane Miňovi navrhovali, že jeho terajší postoj, že nebude komunikovať vôbec s novinármi, môžeme rešpektovať, ale považujeme ho za nešťastný, pretože nič tým nezíska. My sme sa mu snažili povedať, že pokiaľ si pripraví, keď to veľmi zostručním, tri dobré vety, a povie ich médiám, tie budú vedieť pracovať aj s týmto a nebudú ho trápiť s nejakými veľkými rozhovormi. Bude to jeho pohľad na to, čo sa ho budú novinári pýtať, resp. čo by on chcel povedať slovenským médiám. Vždy sú teda hráči, ktorí majú lepší alebo horší vzťah s médiami. Súvisí to aj s tým, čo ktoré médium napíše o danom hráčovi. V niektorých prípadoch je pochopiteľná opatrnosť futbalistov voči niektorým médiám."

Počas pôsobenia vo funkcii zažil Čurný už kvarteto trénerov prvej reprezentácie SR, všetkých ich označil za profesionálov: "Mne sa veľmi dobre spolupracovalo so všetkými trénermi, ktorých som ja zažil, teda aj s Vladom Weissom, aj Mišom Hippom, aj Stanom Grigom a takisto aj s Jánom Kozákom. Majú jedno spoločné. Sú to ľudia, ktorí sú naozaj v najlepšom slova zmysle zažratí do futbalu neuveriteľným spôsobom. Celkom logicky vyžadujú od druhej strany, aby boli aspoň v tých základných veciach pripravení. Všetkých ich, niektorých viac, iných v menšej miere, v úvodzovkách irituje, ak sa stretávajú na druhej strane s človekom, o ktorom veľmi rýchlo zistia, že sú nepripravení, ak to zjednodušene poviem. To znamená, že dávajú otázky, z ktorých je jasné, že sa nepripravili na to, aby takto položili tú otázku, alebo niečo podobné. Tam väčšinou vznikajú nejaké tie tenzie a napätia. Ale u všetkých tréneroch, ktorých som videl, pokiaľ zistili, že novinár má záujem o futbal, že je prístupný počúvať argumenty, a že v úvodzovkách nemá už napísaný článok, kde si len potrebuje dosadiť takú výpoveď, ktorá by sa mu hodila do daného vyznenia, tak nebol myslím si problém so žiadnym trénerom, s ktorým som prišiel do styku. A týka sa to aj Ivana Galáda a trénerov mládežníckych reprezentácií."

A recept pre respondentov na prípadnú neprofesionálnu, provokatívnu či inak problémovú otázku? "Je to veľmi individuálne a veľmi závisí na konkrétnej situácii, v akej sa to stane. Niekedy je tréner alebo hráč nervóznejší, ako obvykle býva, takže reakcia býva skôr prudšia či negatívnejšia. Ale na to nebýva nejaký univerzálny recept. Rozhodne najlepšie je, nerozpitvávať tému, ktorá evidentne hrozí konfliktom. Nazvime to odložiť niečo, čo hrozí ťažko predvídateľnými následkami na neskoršiu dobu. Pretože s odstupom času sa môže prísť na to, že to nebolo, nazvime to, až také horúce či kontroverzné. Moja rada je nezvyšovať napätie, nech už vzniklo akokoľvek. Dať to nabok a skúsiť sa k tomu vrátiť s nejakým odstupom. Samozrejme, výrazná konfrontácie medzi hráčom či trénerom a médiami je niečo, čo médiá majú radi, zvyšuje to čítanosť, zvyšuje to počúvanosť, sledovanosť, nie je to niečo každodenné. Ale z môjho pohľadu o takýto konflikt veľký záujem nie je, pretože potom sa z toho vytráca to hlavné čo my chceme a to je futbal ako hra, ktorá by mala predovšetkým prinášať pozitívne a nie negatívne emócie."

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Aspoň banky sa budú mať lepšie? Poslanci schválili zrušenie bankového odvodu, ako aj úpravu v rámci odkladu splátok úverov

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktorý schválil parlament. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom financií a bankovou asociáciou z júna tohto roka. Už vtedy sa…

Výbor maďarského parlamentu podporil návrh sprísnenia zákona o voľbách

0 icon

Budapešť 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Tamas Kovacs)   Výbor maďarského parlamentu pre spravodlivosť v utorok v Budapešti schválil sprísnený návrh novely volebného zákona, ktorý v konečnom dôsledku núti opozíciu k zjednoteniu. Informovalo o tom internetové vydanie ľavicového denníka Népszava Podľa tohto návrhu musia politické strany na zostavenie celoštátnych kandidátskych listín postaviť…

Biden: „Sme pripravení viesť svet“

0 icon

Washington 24. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)   Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil v utorok svoj národnobezpečnostný tím, ktorý je podľa jeho slov pripravený po odchode šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa obnoviť americké vedenie vo svete "Je to tím, ktorý udrží našu krajinu a našich obyvateľov v bezpečí," uviedol…

Dohoda na kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii zatiaľ nie je

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dohoda na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii zatiaľ nie je. Plánovaná večerná koaličná rada k tejto téme nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci Národnej rady (NR) SR. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba generálneho…

Poslanci ukončili rokovanie novelou zákona o samosprávnych krajoch

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Poslanci ukončili prvý deň 18. schôdze Národnej rady (NR) SR prerokovaním návrhu novely zákona o samosprávnych krajoch, podľa ktorej by samosprávne kraje mohli pri výkone svojich zákonných povinností využívať elektronickú komunikáciu. Obmedziť by sa tiež mohla i možnosť poslancov zastupiteľstva byť členom štatutárnych…

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila návrh zákona o bezpečnosti

0 icon

Paríž 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Gaillard)   Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila v utorok návrh zákona o bezpečnosti, ktorý by obmedzil právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov Podľa agentúry AFP Národné zhromaždenie, kontrolované stúpencami prezidenta Emmanuela Macrona, prijalo návrh zákona 388 hlasmi poslancov, zatiaľ čo 104 ich bolo proti a…

EÚ si od spoločnosti Moderna objedná 160 miliónov dávok vakcíny

0 icon

Brusel 24. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Európska únia (EÚ) si od farmaceutickej firmy Moderna objedná 160 miliónov dávok experimentálnej vakcíny proti koronavírusu. Oznámila to v utorok šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Európska únia sa snaží získať „jedno z najkomplexnejších portfólií na vakcináciu proti COVID-19 na svete,“…

Maas dúfa v obnovenie vzťahov medzi EÚ a USA počas Bidenovej vlády

0 icon

Berlín 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris, Darko Vojinovic)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril v utorok nádej na obnovenie vzťahov medzi USA a Európou počas vlády novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Informovala o tom agentúra AP Biden dáva podľa Maasa jasne najavo, že chce "opraviť" transatlantické vzťahy, čo…

Víťazstvo Bidena potvrdili aj v štáte Pensylvánia

0 icon

New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Predstavitelia amerického štátu Pensylvánia oficiálne potvrdili, že víťazom prezidentských volieb v tomto štáte sa stal demokrat Joe Biden. Po troch týždňoch sčítania hlasov a sérii neúspešných žalôb prezidenta Donalda Trumpa to v utorok oznámil štátny guvernér Tom Wolf Oznámenie prišlo deň po…

Veronika Remišová vyzvala koaličných partnerov na riešenie problémov s chladnou hlavou

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koaliční partneri by mali pri riešení problémov pristupovať s chladnou hlavou, bez zbytočných útokov a s konštruktívnymi riešeniami. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová Remišová informovala, že pri hlasovaní o ďalšom kole celoplošného testovania na pondelkovom (23. 11.) zasadnutí…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

Peter Štrba

Vyzývam RTVS, aby zorganizovala a odvysielala diskusiu na tému celoplošné testovanie!

0icon

Otvorený list RTVS: Vážený pán/vážená pani, na začiatku novembra a o týždeň neskôr boli občania Slovenskej republiky svedkami „operácie“, ktorá dostala pomenovanie „celoplošné testovanie“. V rámci príprav na túto akciu boli zo strany predsedu vlády ignorované pripomienky a výzvy jednotlivcov, ale aj celých združení kompetentných vyjadriť sa k zmysluplnosti takejto…

Pavel Pakoš

Veľké klamstvo príde na svet II.

0icon

To čo sa deje je iba predzvesť ďalších naplánovaných udalostí. Modrý papier s troma kinderkovskými šestkami, pre ktorý boli ľudia vyhadzovaní z práce, nevpustení do obchodu či im bolo zakázané vstúpiť do budovy štátneho úradu, to je iba predohra oveľa väčších neprávostí, ktoré majú na ľudí nachystané. Prídu ako umelo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Vo svete IT

V temnote vesmíru môže vzniknúť jeden zo základných stavebných kameňov života

0 icon

Ak sa pozrieme na hviezdy vo vesmíre, zistíme, že svojim spôsobom ide o akési obrovské pece. V tých vznikajú látky, potrebné pre život. Ich energia poháňa veľké množstvo rozličných procesov, a preto si vedci dlhú dobu mysleli, že radiácia hviezdy je potrebná na vytvorenie životu dôležitých látok, akou je napríklad…

Nemecký režisér ostro kritizoval Muskove plány: „Kolonizácia Marsu je utopistická predstava, ktorá padne rovnako, ako…“

0 icon

Elon Musk je vizionárom a medzi jeho najväčšie sny nepochybne patrí kolonizovať nášho vesmírneho suseda, planétu Mars. Tento sen chce dosiahnuť pomocou jeho novej rakety, Starship, ktorá by mohla letieť už v roku 2024. Jeho vízie sa úspešným pristátím na červenej planéte nekončia, píše portál Business Insider. Do roku 2050 by sme…

Huawei na to pôjde z opačnej strany. Namiesto 5G smartfónov pôjde do 4G. Naznačujú to najnovšie správy

0 icon

Minulý rok spoločnosť Huawei oznámila veľké plány spojené so zvýšenou frekvenciou uvoľňovania nových 5G smartfónov. Bohužiaľ, však situácia spojená so sankciami, neumožnila spoločnosti tento cieľ naplniť. Dôvodom je, že Huawei nemôže aktuálne odoberať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že Huawei nemá od koho odoberať procesory…

10 najlepších hororových filmov, ktoré aktuálne nájdete na Netflixe

0 icon

Hororových filmov môžeme nájsť tisíce, ale len máloktoré stoja v skutočnosti za pozretie. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko z nich, ktoré stoja za zvýšenú pozornosť. Pevne veríme, že vo výbere nižšie si nájde každý niečo, čo ho poteší. 1922 1922 je film, ktorý je…

Nový Xiaomi Mi 11 Pro by mohol prísť s úchvatným WQHD+ displejom, čím sa vyrovná najdrahším konkurentom

0 icon

Nová vlajková séria Mi 11 od spoločnosti Xiaomi je pomaly ale isto na ceste, čo sa odráža aj na množstve informácií, ktoré sa dostávajú do povedomia leakerov, technologických redaktorov ako aj fanúšikov značky. O nadchádzajúcej sérii však stále nemáme exaktné informácie, čomu nedopomáha ani zverejnenie najnovších informácií odhalených priamo z…

Armádny Magazín

Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

0 icon

Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

0 icon

Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým "európskym komisárom obrany". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením "suverenity". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

0 icon

Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

0 icon

USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

0 icon

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Svetlo sveta

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

0 icon

Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

icon FOTO DŇA