Šport: Chronológia slovenských úspechov 2013 – 2. polrok

Bratislava 18. decembra (TASR) – Chronológia športových udalostí roku 2013 z pohľadu úspechov slovenských reprezentácií, klubov i jednotlivcov – 2. polrok:

J Ú L:

1. Cyklista Peter Sagan skončil v 3. etape Tour de France (TdF) na druhej priečke a prvýkrát sa na 100. ročníku podujatia obliekol do zeleného dresu.

2. Ďalší Slovák na TdF Peter Velits vystúpil so svojím tímom Omega Pharma – Quick Step na strieborný stupienok po 25-kilometrovej časovke.

3. Športová strelkyňa Danka Barteková sa stala najmladšou členkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a zároveň prvou zástupkyňou Slovenska v jeho štruktúrach.

4. Plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová sa pri premiérovej účasti na svetovom šampionáte prebojovali do osemfinále turnaja, kde v boji o postup do štvrťfinále podľahli nemeckej dvojici Karla Borgerová, Britta Bütheová 0:2.

5. V 7. etape sa slovenský cyklista Peter Sagan dočkal na 100. ročníku TdF prvého víťazstva a získal aj rýchlostnú prémiu.

5. Džudista Milan Randl sa stal v hmotnosti do 90 kg armádnym majstrom sveta.

5. Športová strelkyňa Zuzana Štefečeková triumfovala v trape žien v rámci Svetového pohára v streľbe v španielskej Granade.

15. Bežec Martin Kučera získal na 27. Svetovej letnej univerziáde zlatú medailu v behu na 400 m cez prekážky v najlepšom novom osobnom rekorde 49,79 s.

17. Slovenskí reprezentanti v taekwonde sa vrátili z ME v Barcelone s bohatou zbierkou cenných kovov. Zo Španielska si odniesli 6 zlatých, 7 strieborných a až 14 bronzových medailí.

18. Medailovú zbierku Slovákov na 27. Svetovej letnej univerziáde rozšíril striebrom kladivár Marcel Lomnický, Jozef Repčík v behu na 800 m a kanoisti Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo v K2 na 200 m. Dva bronzové úspechy pridal v trape tímov Matúš Dudo, Michal Slamka a Boris Stanko, v športovej puške na 60 výstrelov sa zo svojho prvého medailového úspechu bronzového lesku tešila Jana Hyblerová.

20. Tenistka Viktória Kužmová získala na XII. letnom európskom olympijskom festivale mládeže zlatú medailu po víťazstve na turnaji v dvojhre. Spoločne s Terezou Mihálikovou sa tešili z cenného kovu zlatého lesku aj vo štvorhre.

20. Na MS juniorov a slalomárov do 23 rokov vybojovali slovenskí reprezetanti 5 zlatých, dve strieborné a dve bronzové medaily.

20. Letná biatlonistka Paulína Fialková vyhrala zlato v šprinte na MS v talianskom Forni Avoltri, Slováci získali na podujatí ešte tri strieborné a jednu bronzovú medailu.

21. Cyklista Peter Sagan obhájil na 100. ročníku TdF zelený dres, keď si pripísal jeden etapový triumf, tri druhé a dve tretie pódiové umiestnenia.

29. Tenistka Dominika Cibulková získala tretí singlový titul na okruhu WTA, keď triumfovala na hardovom turnaji v kalifornskom Stanforde. Vo finále po prvý raz v kariére zdolala najvyššie nasadenú Poľku Agnieszku Radwaňskú 3:6, 6:4 a 6:4.

30. Plavec Richard Nagy vytvoril na 15. MS FINA nový národný rekord najskôr na 800 m voľným spôsobom a neskôr aj na na 1500 m v.sp.

A U G U S T:

2. Guliarka Ivana Krištofičová získala na 22. letnej deaflympiáde v Sofii zlatú medailu výkonom 15,33 m, ktorý je novým deaflympijským rekordom.

4. Kanistický štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin získal na MSJ a do 23 rokov zlatú medailu v K4 na 1000 m. Vo finále "kráľovskej" disciplíny triumfoval s náskokom 347 tisícin pred ruským kvartetom.

5. Tenistka Magdaléna Rybáriková obhájila titul na hardovom turnaji WTA vo Washingtone a získala štvrtú singlovú trofej na hlavnom profesionálnom okruhu. Vo finále si poradila s Nemkou Andreou Petkovičovou 6:4, 7:6 (2).

6. Športová strelkyňa Zuzana Štefečeková skončila na ME v brokových disciplínach v skeete strieborná a v súťaži družstiev spoločne s Janou Mezeiovou a Luciou Boorovou bronzová. Kov rovnakého lesku získali aj skeetarky Danka Barteková, Monika Zemková a Andrea Stranovská, pričom Barteková si bronz vystrieľala aj medzi jednotlivkyňami. Ďalší strieborný úspech patril trojici trapistov v súťaži tímov Erikovi Vargovi, Romanovi Čavarovi a Mariánovi Kovačócymu a medzi juniorkami bronz Nine Slamkovej.

8. Reprezentantka v tlaku na lavičke Monika Gavorníková získala na ME v kategórii do 52 kg bronzovú medailu, keď zodvihla nad hlavu závažie s hmotnosťou 97,5 kg.

11. Duatlonistka Petra Fašungová si vybojovala na MS v kategórii do 23 rokov zlato, Ivana Kuriačková striebro medzi juniorkami.

12. Kladivár Marcel Lomnický obsadil vo finále kladiva na MS v atletike ôsmu priečku po najlepšom pokuse 81,97 m a splnil tak cieľ výpravy získať aspoň jedno 8. miesto.

13. Slovenský atlét Vladimír Výbošťok si zo Svetových hier veteránov v Turíne priviezol tri zlaté kovy, keď dominoval v kategórii nad 65 rokov v behoch na 100, 200 m a v diaľke.

14. Na atletickom svetovom šampionáte skončil chodec Matej Tóth piaty na 50 km a zaznamenal najlepší výkon v kariére. Následne ho v Rusku zvolili za jedného z 18 členov Komisie športovcov Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

25. Triatlonista Richard Varga skončil na 7. pretekoch seriálu ITU MS v Štokholme na siedmej priečke a dosiahol tak druhé najlepšie umiestnenie v tomto seriáli.

26. Peter Sagan zažiaril na cyklistických pretekoch USA Pro Challgenge, keď vyhral bodovaciu súťaž podujatia a získal zelený dres. Celkovo si pripísal štyri etapové prvenstvá a jedno tretie miesto.

30. Tatiana Janíčková získala na MS v horskej cyklistike a cyklotriale v Juhoafrickej republike zlatú medailu a prvýkrát sa vo veku 19 rokov stala svetovou šampiónkou.

30. Reprezentantky v orientačnej cyklistike Daniela Trnovcová, Natália Tyszová a Stanislava Fajtová skončili na MS v preteku ženských štafiet na šiestej priečke.

S E P T E M B E R:

1. Na MS v rýchlostnej kanoistike obsadili Slováci dve štvrté miesta. V C1 na 1000 m sa to podarilo Matejovi Rusnákovi, v K2 žien na 500 m Ivane Kmeťovej a Martine Kohlovej. Druhá menovaná prišla do cieľa na šiestom mieste aj v K1 na 200 m, Peter Gelle skončil v K1 na kilometrovej a aj polovičnej trati siedmy. Rovnaké umiestnenie dosiahol dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr a posádka K4 Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin na 1000 m.

2. Reprezentant vo vodnom lyžovaní Alexander Vaško získal na ME v Poľsku v trojkombinácii bronzovú medailu, keď si za slalom, akrobatickú jazdu a skoky pripísal dovedna 2336,6 bodu.

3. Tenistka Daniela Hantuchová sa druhýkrát v kariére prebojovala do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji US Open, keď zdolala Američanku Alison Riskeovú troch setoch 6:3, 5:7 a 6:2.

4. Miroslav Celler postúpil ako historický prvý slovenský reprezentant v squashi na ME jednotlivcov cez 1. kolo, keď zvíťazil nad Portugalčanom Claudiom Pintom 3:2 na sety.

7. Slovenskí reprezentanti v pretláčaní získali na pravačke na MS tri strieborné a dve bronzové medaily. O striebro sa postarali Lucia Debnárová do 60 kg, Snežana Babajevová do 50 kg a Dominik Glod do 70 kg medzi 21-ročnými. Juraj Michalička v najťažšej kategórii nad 110 kg ukoristil bronz rovnako ako Michal Girášek (do 80 kg). Medzi juniorkami triumfoval v ľavačke do 70 kg Rebeka Martinkovičová.

8. Windsurfista Patrik Pollák získal na MS v neolympijskej triede Raceboard striebornú medailu. Kov rovnakého lesku vybojoval aj vlani na MS vo fínskom Yyteri.

8. Reprezentantka Jana Macinská sa stala historicky prvou ženskou majsterkou Európy v rádioorientačnom behu.

9. Cyklista Peter Sagan získal zelený dres pre najlepšieho pretekára bodovacej súťaže o treťom triumfe na podujatí Okolo Alberty.

9. Peter Csonka získal na MS v raftingu vo freestyle v USA striebornú medailu.

11. Olympionik Richard Varga sa stal majstrom sveta v akvatlone a obhájil tak titul z minulého roka, keď triumfoval v disciplíne pozostávajúcej z jeho obľúbeného plávania a behu.

14. Na MS vo vodnom slalome získala hliadka 3xC1 v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš zlatú medailu. Strieborný kov vybojoval v súťaži singlistov Alexander Slafkovský, Matej Beňuš skončil šiesty. Bronz získali deblisti Ladislav a Peter Škantárovci v C2. Medzi ženami dosiahla v C1 Katarína Macová deviaty najlepší čas rovnako ako Elena Kaliská v kategórii K1, v ktorej skončila Jana Dukátová štvrtá.

15. Fitnesska Dominika Multáňová si na MS v kulturisitke vybojovala zlato v kategórii do 163 cm, Adela Ondrejovičová triumfovala do 168 cm a Sabína Pleváková v bikiny fitnes do 163 cm. V nižšej kategórii do 158 cm získala bronz Iveta Kuglerová. V súťaži kulturistiky žien skončila druhá Jana Purdjaková.

15. Cyklista Peter Sagan triumfoval na pretekoch GP Montreal a dosiahol tak už 22. víťazstvo v tomto roku.

21. Reprezentanti v kickboxe získali na ME 26 medailí, ktorými potvrdili historicky najlepšiu účasť v tomto športe na vrcholnom podujatí.

22. Peter Velits spolu so stajňou Omega Pharma-Quick Step obhájili zlaté medaily v časovke profesionálnych tímov Elite na MS v cestnej cyklistike v Toskánsku. Pre Velitsa to bola už tretia zlatá medaila zo svetových šampionátov.

29. Peter Sagan preťal na pretekoch s hromadným štartom na MS v cyklistike cieľovú pásku na šiestej priečke a pripísal si ďalší výrazný úspech v sezóne.

30. Prvým slovenským majstrom Európy na plochej dráhe v motorizme sa stal Martin Vaculík a získal len druhý cenný kov slovenského plochodrážnika.

30. Horská cyklistka Tatiana Janíčková triumfovala v záverečnom 5. kole Svetového pohára a po víťazstvách na predchádzajúcich štyrich podujatiach SP a stala sa jednotkou v rebríčku UCI.

O K T Ó B E R:

5. Kolkári ŽP Šport Podbrezová získali striebro vo Svetovom pohári družstiev v srbskom Apatine, keď vo finále podľahli nemeckému šampiónovi SVK Rot Weiss Zerbst 2:6.

7. Automobilový pretekár Matej Homola sa stal ako prvý Slovák vicemajstrom Európy seriálu ME cestovných automobilov FIA ETCC, keď na Masarykovom okruhu v Brne prešiel cieľom dvakrát na druhej pozícii.

18. Plavec Tomáš Klobučník vybojoval dve medaily na Svetovom pohári v plávaní v krátkom bazéne v Dubaji. V prsiarskej dvojstovke skončil na druhom mieste, v rovnakej disciplíne na 100 m získal bronz.

24. Športový strelec Erik Varga si vybojoval historicky prvý triumf vo finále Svetového pohára mužského trapu, keď v súboji o zlato zdolal Taliana Valeria Graziniho v rozstrele 5:4. Medzi ženami získala bronz Zuzana Štefečeková, ktorá zdolala Fínku Satu Mäkelovú-Nummelovú 11:9.

24. Reprezentant vo vzpieraní Richard Tkáč obsadil na MS v poľskom Vroclave v kategórii do 77 kg konečné siedme miesto.

25. Kulturistka Sabína Pleváková získala zlato v kategórii bikiny fitness na MS juniorov rovnako ako fitnesska Dominika Multáňová a bodyfitnesska Adela Ondrejovičová. Medzi juniormi skončil Tomáš Grib v klasickej kulturistike na striebornej pozícii.

27. Futbalová reprezentácia do 17 rokov sa na svetovom šampionáte v SAE prebojovala pod vedením trénera Ladislava Pecka do osemfinále turnaja, čo je doposiaľ historicky najväčší úspech v tejto vekovej kategórii.

N O V E M B E R:

9. Silový trojbojár Tomáš Haršány obsadil na MS v Nórsku šieste miesto. Peter Ovšonka skončil v rovnakej kategórii do 105 kg o jeden stupienok nižšie.

10. Juniorskí reprezentanti v nohejbale získali na ME zlatú medailu, keď vo finále jednotlivcov zdolali Česko 2:1 na sety. Na rovnakom podujatí získali Slovenky striebro v dvojiciach po prehre s Maďarskom 1:2.

10. Tenista Lukáš Lacko sa stal prvým dvojnásobným singlovým víťazom na Slovak Open. Vo finále dvojhry si ako turnajová štvorka poradil s najvyššie nasadeným obhajcom titulu Čechom Lukášom Rosolom v troch setoch 6:4, 4:6 a 6:4.

11. Kulturista Peter Tatarka získal na svetovom šampionáte v kategórii do 100 kg bronzovú medailu. Na piatom mieste skončil do 70 kg Igor Kočiš a v kategórii do 85 kg obsadil Tomáš Tabačiar ôsmu priečku.

14. Chodec Matej Tóth skončil na štvoretapových pretekoch v Číne Okolo Tchaj-chu na šiestej priečke. V súťaži družstiev spolu s Nórom Tyssem a Poliakom Sudolom obsadil druhé miesto.

15. Automobilový jazdec Richard Gonda si na španielskom okruhu Catalunya pri Barcelone zabezpečil majstrovský titul už v prvom z dvoch pretekov európskeho seriálu Formula 3 Open Cup.

21. Futsalisti Slov-maticu FOFO Bratislava získali v elitnom kole UEFA Futsal Cupu tri body po výhre 4:3 nad organizátorom B-skupiny FC Litija.

23. Ženská posádka v slalome získala na MS v raftingu zlato. Reprezentantky z tímu Mistral Bratislava triumfovali aj v disciplíne head to head a v maratóne získali kov bronzového lesku.

28. Biatlonistka Anastasia Kuzminová obsadila druhú priečku na vytrvalostných pretekoch žien 1. kola Svetového pohára na 15 km, keď ju od víťaznej Češky Gabriely Soukalovej delilo 1,2 sekundy.

D E C E M B E R:

1. Hádzanári HC Sporta Hlohovec postúpil prvýkrát v histórii klubu do skupinovej fázy Pohára EHF po tom, čo v 3. predkole vyradil nórsky ÖIF Arendal.

15. Plavec Tomáš Klobučník dosiahol svoje najlepšie umiestnenie v kariére na ME v krátkom bazéne, keď na prsiarskej stovke skončil vo finále na 4. priečke. V tejto disciplíne vylepšil dokonca trikrát národný rekord rovnako ako raz na polovičnej aj dvojnásobnej trati.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Aspoň banky sa budú mať lepšie? Poslanci schválili zrušenie bankového odvodu, ako aj úpravu v rámci odkladu splátok úverov

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktorý schválil parlament. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom financií a bankovou asociáciou z júna tohto roka. Už vtedy sa…

Výbor maďarského parlamentu podporil návrh sprísnenia zákona o voľbách

0 icon

Budapešť 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Tamas Kovacs)   Výbor maďarského parlamentu pre spravodlivosť v utorok v Budapešti schválil sprísnený návrh novely volebného zákona, ktorý v konečnom dôsledku núti opozíciu k zjednoteniu. Informovalo o tom internetové vydanie ľavicového denníka Népszava Podľa tohto návrhu musia politické strany na zostavenie celoštátnych kandidátskych listín postaviť…

Biden: „Sme pripravení viesť svet“

0 icon

Washington 24. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)   Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil v utorok svoj národnobezpečnostný tím, ktorý je podľa jeho slov pripravený po odchode šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa obnoviť americké vedenie vo svete "Je to tím, ktorý udrží našu krajinu a našich obyvateľov v bezpečí," uviedol…

Dohoda na kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii zatiaľ nie je

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dohoda na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii zatiaľ nie je. Plánovaná večerná koaličná rada k tejto téme nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci Národnej rady (NR) SR. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba generálneho…

Poslanci ukončili rokovanie novelou zákona o samosprávnych krajoch

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Poslanci ukončili prvý deň 18. schôdze Národnej rady (NR) SR prerokovaním návrhu novely zákona o samosprávnych krajoch, podľa ktorej by samosprávne kraje mohli pri výkone svojich zákonných povinností využívať elektronickú komunikáciu. Obmedziť by sa tiež mohla i možnosť poslancov zastupiteľstva byť členom štatutárnych…

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila návrh zákona o bezpečnosti

0 icon

Paríž 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Gaillard)   Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila v utorok návrh zákona o bezpečnosti, ktorý by obmedzil právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov Podľa agentúry AFP Národné zhromaždenie, kontrolované stúpencami prezidenta Emmanuela Macrona, prijalo návrh zákona 388 hlasmi poslancov, zatiaľ čo 104 ich bolo proti a…

EÚ si od spoločnosti Moderna objedná 160 miliónov dávok vakcíny

0 icon

Brusel 24. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Európska únia (EÚ) si od farmaceutickej firmy Moderna objedná 160 miliónov dávok experimentálnej vakcíny proti koronavírusu. Oznámila to v utorok šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Európska únia sa snaží získať „jedno z najkomplexnejších portfólií na vakcináciu proti COVID-19 na svete,“…

Maas dúfa v obnovenie vzťahov medzi EÚ a USA počas Bidenovej vlády

0 icon

Berlín 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris, Darko Vojinovic)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril v utorok nádej na obnovenie vzťahov medzi USA a Európou počas vlády novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Informovala o tom agentúra AP Biden dáva podľa Maasa jasne najavo, že chce "opraviť" transatlantické vzťahy, čo…

Víťazstvo Bidena potvrdili aj v štáte Pensylvánia

0 icon

New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Predstavitelia amerického štátu Pensylvánia oficiálne potvrdili, že víťazom prezidentských volieb v tomto štáte sa stal demokrat Joe Biden. Po troch týždňoch sčítania hlasov a sérii neúspešných žalôb prezidenta Donalda Trumpa to v utorok oznámil štátny guvernér Tom Wolf Oznámenie prišlo deň po…

Veronika Remišová vyzvala koaličných partnerov na riešenie problémov s chladnou hlavou

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koaliční partneri by mali pri riešení problémov pristupovať s chladnou hlavou, bez zbytočných útokov a s konštruktívnymi riešeniami. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová Remišová informovala, že pri hlasovaní o ďalšom kole celoplošného testovania na pondelkovom (23. 11.) zasadnutí…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

Peter Štrba

Vyzývam RTVS, aby zorganizovala a odvysielala diskusiu na tému celoplošné testovanie!

0icon

Otvorený list RTVS: Vážený pán/vážená pani, na začiatku novembra a o týždeň neskôr boli občania Slovenskej republiky svedkami „operácie“, ktorá dostala pomenovanie „celoplošné testovanie“. V rámci príprav na túto akciu boli zo strany predsedu vlády ignorované pripomienky a výzvy jednotlivcov, ale aj celých združení kompetentných vyjadriť sa k zmysluplnosti takejto…

Pavel Pakoš

Veľké klamstvo príde na svet II.

0icon

To čo sa deje je iba predzvesť ďalších naplánovaných udalostí. Modrý papier s troma kinderkovskými šestkami, pre ktorý boli ľudia vyhadzovaní z práce, nevpustení do obchodu či im bolo zakázané vstúpiť do budovy štátneho úradu, to je iba predohra oveľa väčších neprávostí, ktoré majú na ľudí nachystané. Prídu ako umelo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

0 icon

Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

Vo svete IT

Nemecký režisér ostro kritizoval Muskove plány: „Kolonizácia Marsu je utopistická predstava, ktorá padne rovnako, ako…“

0 icon

Elon Musk je vizionárom a medzi jeho najväčšie sny nepochybne patrí kolonizovať nášho vesmírneho suseda, planétu Mars. Tento sen chce dosiahnuť pomocou jeho novej rakety, Starship, ktorá by mohla letieť už v roku 2024. Jeho vízie sa úspešným pristátím na červenej planéte nekončia, píše portál Business Insider. Do roku 2050 by sme…

Huawei na to pôjde z opačnej strany. Namiesto 5G smartfónov pôjde do 4G. Naznačujú to najnovšie správy

0 icon

Minulý rok spoločnosť Huawei oznámila veľké plány spojené so zvýšenou frekvenciou uvoľňovania nových 5G smartfónov. Bohužiaľ, však situácia spojená so sankciami, neumožnila spoločnosti tento cieľ naplniť. Dôvodom je, že Huawei nemôže aktuálne odoberať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že Huawei nemá od koho odoberať procesory…

10 najlepších hororových filmov, ktoré aktuálne nájdete na Netflixe

0 icon

Hororových filmov môžeme nájsť tisíce, ale len máloktoré stoja v skutočnosti za pozretie. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko z nich, ktoré stoja za zvýšenú pozornosť. Pevne veríme, že vo výbere nižšie si nájde každý niečo, čo ho poteší. 1922 1922 je film, ktorý je…

Nový Xiaomi Mi 11 Pro by mohol prísť s úchvatným WQHD+ displejom, čím sa vyrovná najdrahším konkurentom

0 icon

Nová vlajková séria Mi 11 od spoločnosti Xiaomi je pomaly ale isto na ceste, čo sa odráža aj na množstve informácií, ktoré sa dostávajú do povedomia leakerov, technologických redaktorov ako aj fanúšikov značky. O nadchádzajúcej sérii však stále nemáme exaktné informácie, čomu nedopomáha ani zverejnenie najnovších informácií odhalených priamo z…

Mohlo by ľudstvo v budúcnosti osídliť Europu, jeden z mesiacov Jupitera?

0 icon

Jeden z mesiacov Jupitera, Europa, je na našej oblohe len drobnou bodkou svetla, ktorá je v porovnaní s inými, oveľa jasnejšími hviezdami, pomerne nevýrazná. Zároveň je to najmenší mesiac, ktorý bol objavený Galileom v roku 1610. Až koncom 19. storočia sa podarilo odhaliť jeho priemer, ktorý má približne 3100 km. S príchodom 60. rokov minulého…

Armádny Magazín

Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

0 icon

Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

0 icon

Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým "európskym komisárom obrany". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením "suverenity". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

0 icon

Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

0 icon

USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

0 icon

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Svetlo sveta

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

0 icon

Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

icon FOTO DŇA