Šport: Chronológia slovenských úspechov 2013 – 2. polrok

Bratislava 18. decembra (TASR) – Chronológia športových udalostí roku 2013 z pohľadu úspechov slovenských reprezentácií, klubov i jednotlivcov – 2. polrok:

J Ú L:

1. Cyklista Peter Sagan skončil v 3. etape Tour de France (TdF) na druhej priečke a prvýkrát sa na 100. ročníku podujatia obliekol do zeleného dresu.

2. Ďalší Slovák na TdF Peter Velits vystúpil so svojím tímom Omega Pharma – Quick Step na strieborný stupienok po 25-kilometrovej časovke.

3. Športová strelkyňa Danka Barteková sa stala najmladšou členkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a zároveň prvou zástupkyňou Slovenska v jeho štruktúrach.

4. Plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová sa pri premiérovej účasti na svetovom šampionáte prebojovali do osemfinále turnaja, kde v boji o postup do štvrťfinále podľahli nemeckej dvojici Karla Borgerová, Britta Bütheová 0:2.

5. V 7. etape sa slovenský cyklista Peter Sagan dočkal na 100. ročníku TdF prvého víťazstva a získal aj rýchlostnú prémiu.

5. Džudista Milan Randl sa stal v hmotnosti do 90 kg armádnym majstrom sveta.

5. Športová strelkyňa Zuzana Štefečeková triumfovala v trape žien v rámci Svetového pohára v streľbe v španielskej Granade.

15. Bežec Martin Kučera získal na 27. Svetovej letnej univerziáde zlatú medailu v behu na 400 m cez prekážky v najlepšom novom osobnom rekorde 49,79 s.

17. Slovenskí reprezentanti v taekwonde sa vrátili z ME v Barcelone s bohatou zbierkou cenných kovov. Zo Španielska si odniesli 6 zlatých, 7 strieborných a až 14 bronzových medailí.

18. Medailovú zbierku Slovákov na 27. Svetovej letnej univerziáde rozšíril striebrom kladivár Marcel Lomnický, Jozef Repčík v behu na 800 m a kanoisti Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo v K2 na 200 m. Dva bronzové úspechy pridal v trape tímov Matúš Dudo, Michal Slamka a Boris Stanko, v športovej puške na 60 výstrelov sa zo svojho prvého medailového úspechu bronzového lesku tešila Jana Hyblerová.

20. Tenistka Viktória Kužmová získala na XII. letnom európskom olympijskom festivale mládeže zlatú medailu po víťazstve na turnaji v dvojhre. Spoločne s Terezou Mihálikovou sa tešili z cenného kovu zlatého lesku aj vo štvorhre.

20. Na MS juniorov a slalomárov do 23 rokov vybojovali slovenskí reprezetanti 5 zlatých, dve strieborné a dve bronzové medaily.

20. Letná biatlonistka Paulína Fialková vyhrala zlato v šprinte na MS v talianskom Forni Avoltri, Slováci získali na podujatí ešte tri strieborné a jednu bronzovú medailu.

21. Cyklista Peter Sagan obhájil na 100. ročníku TdF zelený dres, keď si pripísal jeden etapový triumf, tri druhé a dve tretie pódiové umiestnenia.

29. Tenistka Dominika Cibulková získala tretí singlový titul na okruhu WTA, keď triumfovala na hardovom turnaji v kalifornskom Stanforde. Vo finále po prvý raz v kariére zdolala najvyššie nasadenú Poľku Agnieszku Radwaňskú 3:6, 6:4 a 6:4.

30. Plavec Richard Nagy vytvoril na 15. MS FINA nový národný rekord najskôr na 800 m voľným spôsobom a neskôr aj na na 1500 m v.sp.

A U G U S T:

2. Guliarka Ivana Krištofičová získala na 22. letnej deaflympiáde v Sofii zlatú medailu výkonom 15,33 m, ktorý je novým deaflympijským rekordom.

4. Kanistický štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin získal na MSJ a do 23 rokov zlatú medailu v K4 na 1000 m. Vo finále "kráľovskej" disciplíny triumfoval s náskokom 347 tisícin pred ruským kvartetom.

5. Tenistka Magdaléna Rybáriková obhájila titul na hardovom turnaji WTA vo Washingtone a získala štvrtú singlovú trofej na hlavnom profesionálnom okruhu. Vo finále si poradila s Nemkou Andreou Petkovičovou 6:4, 7:6 (2).

6. Športová strelkyňa Zuzana Štefečeková skončila na ME v brokových disciplínach v skeete strieborná a v súťaži družstiev spoločne s Janou Mezeiovou a Luciou Boorovou bronzová. Kov rovnakého lesku získali aj skeetarky Danka Barteková, Monika Zemková a Andrea Stranovská, pričom Barteková si bronz vystrieľala aj medzi jednotlivkyňami. Ďalší strieborný úspech patril trojici trapistov v súťaži tímov Erikovi Vargovi, Romanovi Čavarovi a Mariánovi Kovačócymu a medzi juniorkami bronz Nine Slamkovej.

8. Reprezentantka v tlaku na lavičke Monika Gavorníková získala na ME v kategórii do 52 kg bronzovú medailu, keď zodvihla nad hlavu závažie s hmotnosťou 97,5 kg.

11. Duatlonistka Petra Fašungová si vybojovala na MS v kategórii do 23 rokov zlato, Ivana Kuriačková striebro medzi juniorkami.

12. Kladivár Marcel Lomnický obsadil vo finále kladiva na MS v atletike ôsmu priečku po najlepšom pokuse 81,97 m a splnil tak cieľ výpravy získať aspoň jedno 8. miesto.

13. Slovenský atlét Vladimír Výbošťok si zo Svetových hier veteránov v Turíne priviezol tri zlaté kovy, keď dominoval v kategórii nad 65 rokov v behoch na 100, 200 m a v diaľke.

14. Na atletickom svetovom šampionáte skončil chodec Matej Tóth piaty na 50 km a zaznamenal najlepší výkon v kariére. Následne ho v Rusku zvolili za jedného z 18 členov Komisie športovcov Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

25. Triatlonista Richard Varga skončil na 7. pretekoch seriálu ITU MS v Štokholme na siedmej priečke a dosiahol tak druhé najlepšie umiestnenie v tomto seriáli.

26. Peter Sagan zažiaril na cyklistických pretekoch USA Pro Challgenge, keď vyhral bodovaciu súťaž podujatia a získal zelený dres. Celkovo si pripísal štyri etapové prvenstvá a jedno tretie miesto.

30. Tatiana Janíčková získala na MS v horskej cyklistike a cyklotriale v Juhoafrickej republike zlatú medailu a prvýkrát sa vo veku 19 rokov stala svetovou šampiónkou.

30. Reprezentantky v orientačnej cyklistike Daniela Trnovcová, Natália Tyszová a Stanislava Fajtová skončili na MS v preteku ženských štafiet na šiestej priečke.

S E P T E M B E R:

1. Na MS v rýchlostnej kanoistike obsadili Slováci dve štvrté miesta. V C1 na 1000 m sa to podarilo Matejovi Rusnákovi, v K2 žien na 500 m Ivane Kmeťovej a Martine Kohlovej. Druhá menovaná prišla do cieľa na šiestom mieste aj v K1 na 200 m, Peter Gelle skončil v K1 na kilometrovej a aj polovičnej trati siedmy. Rovnaké umiestnenie dosiahol dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr a posádka K4 Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin na 1000 m.

2. Reprezentant vo vodnom lyžovaní Alexander Vaško získal na ME v Poľsku v trojkombinácii bronzovú medailu, keď si za slalom, akrobatickú jazdu a skoky pripísal dovedna 2336,6 bodu.

3. Tenistka Daniela Hantuchová sa druhýkrát v kariére prebojovala do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji US Open, keď zdolala Američanku Alison Riskeovú troch setoch 6:3, 5:7 a 6:2.

4. Miroslav Celler postúpil ako historický prvý slovenský reprezentant v squashi na ME jednotlivcov cez 1. kolo, keď zvíťazil nad Portugalčanom Claudiom Pintom 3:2 na sety.

7. Slovenskí reprezentanti v pretláčaní získali na pravačke na MS tri strieborné a dve bronzové medaily. O striebro sa postarali Lucia Debnárová do 60 kg, Snežana Babajevová do 50 kg a Dominik Glod do 70 kg medzi 21-ročnými. Juraj Michalička v najťažšej kategórii nad 110 kg ukoristil bronz rovnako ako Michal Girášek (do 80 kg). Medzi juniorkami triumfoval v ľavačke do 70 kg Rebeka Martinkovičová.

8. Windsurfista Patrik Pollák získal na MS v neolympijskej triede Raceboard striebornú medailu. Kov rovnakého lesku vybojoval aj vlani na MS vo fínskom Yyteri.

8. Reprezentantka Jana Macinská sa stala historicky prvou ženskou majsterkou Európy v rádioorientačnom behu.

9. Cyklista Peter Sagan získal zelený dres pre najlepšieho pretekára bodovacej súťaže o treťom triumfe na podujatí Okolo Alberty.

9. Peter Csonka získal na MS v raftingu vo freestyle v USA striebornú medailu.

11. Olympionik Richard Varga sa stal majstrom sveta v akvatlone a obhájil tak titul z minulého roka, keď triumfoval v disciplíne pozostávajúcej z jeho obľúbeného plávania a behu.

14. Na MS vo vodnom slalome získala hliadka 3xC1 v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš zlatú medailu. Strieborný kov vybojoval v súťaži singlistov Alexander Slafkovský, Matej Beňuš skončil šiesty. Bronz získali deblisti Ladislav a Peter Škantárovci v C2. Medzi ženami dosiahla v C1 Katarína Macová deviaty najlepší čas rovnako ako Elena Kaliská v kategórii K1, v ktorej skončila Jana Dukátová štvrtá.

15. Fitnesska Dominika Multáňová si na MS v kulturisitke vybojovala zlato v kategórii do 163 cm, Adela Ondrejovičová triumfovala do 168 cm a Sabína Pleváková v bikiny fitnes do 163 cm. V nižšej kategórii do 158 cm získala bronz Iveta Kuglerová. V súťaži kulturistiky žien skončila druhá Jana Purdjaková.

15. Cyklista Peter Sagan triumfoval na pretekoch GP Montreal a dosiahol tak už 22. víťazstvo v tomto roku.

21. Reprezentanti v kickboxe získali na ME 26 medailí, ktorými potvrdili historicky najlepšiu účasť v tomto športe na vrcholnom podujatí.

22. Peter Velits spolu so stajňou Omega Pharma-Quick Step obhájili zlaté medaily v časovke profesionálnych tímov Elite na MS v cestnej cyklistike v Toskánsku. Pre Velitsa to bola už tretia zlatá medaila zo svetových šampionátov.

29. Peter Sagan preťal na pretekoch s hromadným štartom na MS v cyklistike cieľovú pásku na šiestej priečke a pripísal si ďalší výrazný úspech v sezóne.

30. Prvým slovenským majstrom Európy na plochej dráhe v motorizme sa stal Martin Vaculík a získal len druhý cenný kov slovenského plochodrážnika.

30. Horská cyklistka Tatiana Janíčková triumfovala v záverečnom 5. kole Svetového pohára a po víťazstvách na predchádzajúcich štyrich podujatiach SP a stala sa jednotkou v rebríčku UCI.

O K T Ó B E R:

5. Kolkári ŽP Šport Podbrezová získali striebro vo Svetovom pohári družstiev v srbskom Apatine, keď vo finále podľahli nemeckému šampiónovi SVK Rot Weiss Zerbst 2:6.

7. Automobilový pretekár Matej Homola sa stal ako prvý Slovák vicemajstrom Európy seriálu ME cestovných automobilov FIA ETCC, keď na Masarykovom okruhu v Brne prešiel cieľom dvakrát na druhej pozícii.

18. Plavec Tomáš Klobučník vybojoval dve medaily na Svetovom pohári v plávaní v krátkom bazéne v Dubaji. V prsiarskej dvojstovke skončil na druhom mieste, v rovnakej disciplíne na 100 m získal bronz.

24. Športový strelec Erik Varga si vybojoval historicky prvý triumf vo finále Svetového pohára mužského trapu, keď v súboji o zlato zdolal Taliana Valeria Graziniho v rozstrele 5:4. Medzi ženami získala bronz Zuzana Štefečeková, ktorá zdolala Fínku Satu Mäkelovú-Nummelovú 11:9.

24. Reprezentant vo vzpieraní Richard Tkáč obsadil na MS v poľskom Vroclave v kategórii do 77 kg konečné siedme miesto.

25. Kulturistka Sabína Pleváková získala zlato v kategórii bikiny fitness na MS juniorov rovnako ako fitnesska Dominika Multáňová a bodyfitnesska Adela Ondrejovičová. Medzi juniormi skončil Tomáš Grib v klasickej kulturistike na striebornej pozícii.

27. Futbalová reprezentácia do 17 rokov sa na svetovom šampionáte v SAE prebojovala pod vedením trénera Ladislava Pecka do osemfinále turnaja, čo je doposiaľ historicky najväčší úspech v tejto vekovej kategórii.

N O V E M B E R:

9. Silový trojbojár Tomáš Haršány obsadil na MS v Nórsku šieste miesto. Peter Ovšonka skončil v rovnakej kategórii do 105 kg o jeden stupienok nižšie.

10. Juniorskí reprezentanti v nohejbale získali na ME zlatú medailu, keď vo finále jednotlivcov zdolali Česko 2:1 na sety. Na rovnakom podujatí získali Slovenky striebro v dvojiciach po prehre s Maďarskom 1:2.

10. Tenista Lukáš Lacko sa stal prvým dvojnásobným singlovým víťazom na Slovak Open. Vo finále dvojhry si ako turnajová štvorka poradil s najvyššie nasadeným obhajcom titulu Čechom Lukášom Rosolom v troch setoch 6:4, 4:6 a 6:4.

11. Kulturista Peter Tatarka získal na svetovom šampionáte v kategórii do 100 kg bronzovú medailu. Na piatom mieste skončil do 70 kg Igor Kočiš a v kategórii do 85 kg obsadil Tomáš Tabačiar ôsmu priečku.

14. Chodec Matej Tóth skončil na štvoretapových pretekoch v Číne Okolo Tchaj-chu na šiestej priečke. V súťaži družstiev spolu s Nórom Tyssem a Poliakom Sudolom obsadil druhé miesto.

15. Automobilový jazdec Richard Gonda si na španielskom okruhu Catalunya pri Barcelone zabezpečil majstrovský titul už v prvom z dvoch pretekov európskeho seriálu Formula 3 Open Cup.

21. Futsalisti Slov-maticu FOFO Bratislava získali v elitnom kole UEFA Futsal Cupu tri body po výhre 4:3 nad organizátorom B-skupiny FC Litija.

23. Ženská posádka v slalome získala na MS v raftingu zlato. Reprezentantky z tímu Mistral Bratislava triumfovali aj v disciplíne head to head a v maratóne získali kov bronzového lesku.

28. Biatlonistka Anastasia Kuzminová obsadila druhú priečku na vytrvalostných pretekoch žien 1. kola Svetového pohára na 15 km, keď ju od víťaznej Češky Gabriely Soukalovej delilo 1,2 sekundy.

D E C E M B E R:

1. Hádzanári HC Sporta Hlohovec postúpil prvýkrát v histórii klubu do skupinovej fázy Pohára EHF po tom, čo v 3. predkole vyradil nórsky ÖIF Arendal.

15. Plavec Tomáš Klobučník dosiahol svoje najlepšie umiestnenie v kariére na ME v krátkom bazéne, keď na prsiarskej stovke skončil vo finále na 4. priečke. V tejto disciplíne vylepšil dokonca trikrát národný rekord rovnako ako raz na polovičnej aj dvojnásobnej trati.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Progresívne Slovensko nepodporí prípravu referenda o predčasných voľbách

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) nepodporí prípravu petície o vypísaní referenda o predčasných voľbách Ako v tlačovej správe uviedol Ľuboš Konečný z PS, rozhodnutie zbierať podpisy počas celoplošného testovania považujú v strane za hazardovanie so zdravím. Ponuku mimoparlamentnej strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) z…

Proces so Štefanom A. z kauzy zmenky sa posunul na február

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pojednávanie so Štefanom A. z kauzy miliónových zmeniek by malo na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať predbežne v utorok 9. februára Vyplýva to z rozpisu pojednávaní zverejnenom na internetovej stránke rezortu spravodlivosti. Pôvodne bol termín druhého pojednávania v tejto kauze vytýčený…

Turecko vydalo zatykače na 238 osôb podozrivých z podpory Gülena

0 icon

Istanbul 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chris Post)   Turecké úrady nariadili zadržanie 238 osôb podozrivých z podpory exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorého vláda viní zo zosnovania neúspešného pokusu o štátny prevrat v roku 2016. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide prevažne o príslušníkov armády Razie zamerané na dolapenie podozrivých…

Japonský premiér tvrdí, že pandémiu dostanú pod kontrolu do začiatku OH v Tokiu

0 icon

Tokio 18. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Kiyoshi Ota/Pool Photo via AP)   Japonská vláda prijme také opatrenia, aby pandémiu koronavírusu dostala v krajine pod kontrolu. To všetko má spoločného menovateľa - úspešné zvládnutie olympijských hier v Tokiu. Japonský premiér Jošihide Suga opäť potvrdil, že s olympiádou tento rok sa na sto percent…

Ďalšieho kňaza zabili v Nigérii, krajina vedie rebríček násilia proti kresťanom

0 icon

Nigéria 19. januára 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   V Nigérii brutálnym spôsobom zavraždili katolíckeho kňaza o. Johna Gbakaana, uneseného v piatok 15. januára spolu s jeho rodným bratom. Nigéria figuruje na prvom mieste v rebríčku protikresťanského násilia, ktorý nedávno publikovala organizácia Open Doors Duchovný otec John Gbakaan, správca farnosti sv.…

Riadením odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta SR je dočasne poverená Jana Kobzová

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Kancelária prezidentky SR)   Riadením odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta (KP) SR je dočasne poverená Jana Kobzová. Prebrala agendu po odchode Petra Bátora. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Po odchode Petra Bátora z funkcie poradcu prezidentky pre zahraničnú politiku, bezpečnosť…

Na inauguráciu sa znovu dá dokopy obľúbená skupina Bidenovho zosnulého syna

0 icon

New York 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Rocková skupina The New Radicals sa v stredu znovu dá dohromady na jediný deň - zahrá po inaugurácii amerického novozvoleného prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Urobí to na pamiatku Bidenovho syna, ktorý pred vyše piatimi rokmi zomrel na rakovinu, informovala…

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu preplatilo mzdy 23.967 zamestnancov v materských školách v rámci takzvanej „prvej pomoci“

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR preplatilo mzdy 23.967 zamestnancom v 2698 materských školách v celkovej sume 58,7 milióna eur. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva V týchto dňoch ministerstvo spracovalo všetky žiadosti z takzvanej "prvej pomoci"…

Cirkev v Maďarsku má stále nádej na pápežovu návštevu v septembri

0 icon

Budapešť 19. januára 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)   V Katolíckej cirkvi v Maďarsku existuje stále veľká nádej, že pápež navštívi túto krajinu a bude predsedať medzinárodnému eucharistickému kongres (MEK), ktorý je naplánovaný v septembri v Budapešti. Organizátori sú „odhodlaní“ usporiadať toto významné cirkevné podujatie, ktoré sa kvôli pandémii preložilo z…

Vo februári sa začne proces s „Hrobárom“ z gangu sátorovcov

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vytýčil na 22. februára hlavné pojednávanie s Lehelom H., známym tiež pod prezývkou „Hrobár“ Ten čelí obžalobe pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a viacerých trestných činov úkladnej vraždy a vraždy. Od apríla minulého roku…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Iva Vranská Rojková

Testovanie testov a miery nášho zotročenia

0icon

  Do neba volajúci škandál vedeckej štúdie ministra zdravotníctva Krajči a spol., ktorý porušil všetky etické kritériá tvorby vedeckých prác, sa vyparil z mediálno-spoločensko-politického priestoru, akoby sa nechumelilo. A keďže sa ministrovi zdravotníctva a spol. prepiekol, na chvíľu pozastavený buldozér antigénového testovania sa rozbieha zhŕňať ďalšie obete. Možno nekompetentní kompetentní chvíľu čakali so zatajeným…

Ivan Malý

Prichádzajúci Nový svetový poriadok je pripravený dekódovať váš mozog.

0icon

Davos je mesto vo Švajčiarsku známe nielen vynikajúcou lyžovačkou, ale aj tým, že každoročne hostí stretnutie Svetového ekonomického fóra (WEF). Stretnutie sa formálne opisuje ako „najtvorivejšia sila na zapojenie vrcholných svetových lídrov do spoločných aktivít vytvárania globálnych, regionálnych a priemyselných agend na začiatku každého roka.“ Táto elitná oligarchia však stojí…

Boris Mesár

Spojené kráľovstvo zavádza ,,spoločensky dištančné" obojky. Ďalší krok k otroctvu !

0icon

Správy sú samozrejme pochmúrne, ale celkom očakávané. Mnohí na začiatku koronového  besnenia premýšľali, kedy budú všetci povinní nosiť obojky?! A už sa tak deje ! Je nutné upriamiť pozornosť na výber minimálnej povolenej vzdialenosti: 2 metre. Prečo práve 2 m ? V nedávnych publikáciách bolo uvedené  že akčný rádius určitého poľa…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť I.

0icon

Prijatie ideológie globálnej moci ako základ štátnej ideológie. Vládna moc nedodržiava Ústavu SR, pretože od vstupu SR do EÚ si nemôže zvyknú a dovoliť si neviazať sa na žiadnu ideológiu. Deklarácia SNR o zvrchovanosti SR z roku 1992 tak nemôže byť naplnená, pretože vládna moc nemá záujem

Gustáv Murín

Kolíková v "Žumpe"

0icon

   Už vieme, že ministerka na jedno použitie (krytie kriminálnych káuz jej tútora Kisku) sa rozhodla robiť politickú plienku, čo vlastným telom zakryje všetok ten puch a smrad, ktorý sa vyvalil po tragickej smrti generála Lučanského a odhalil zločinné metódy Matovičovho režimu. Už sa dokonca stalo neblahým pravidlom, že Kolíková ignoruje

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Draky: Je ich bájna existencia realita alebo mýtus? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o bájnych tvoroch, ktoré sa zobrazujú v kultúre krajín po celom svete. Ako sme si povedali v rámci prvej časti, iný význam stelesňuje drak v západnej kultúre, a iný vo východnej. Dokonca je rozdiel aj v okrídlení týchto majestátnych tvorov. Pozrime sa teraz na jednotlivé draky v Japonsku, na mýtické draky či rozdiel…

Ako v Európe vznikal naftový raj? Máme na výber z 5 možností – 3. časť

0 icon

Všetko sa to začalo Volkswagenom TDI a všetko sa to mohlo skončiť Volkswagenom TDI. Takéto silné vyhlásenie si vyžaduje nevyvrátiteľné dôkazy. Ako v Európe rástol naftový prežitok? Prečo sa nafta stala obľúbeným palivom v Európe? V poslednej časti článku sa pozrieme na to, ako pomohli nafte rôzne dotácie, úľavy z daní a na to, ako sa európsky priemysel…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 1. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 1. Záhady monolitov neznámeho pôvodu

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Vo svete IT

Proscenic 850T – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov so zabudovaným mopom za neodolateľne nízku cenu

0 icon

Ani teba nebaví ručné vysávanie a radšej by si mal neustále čistú domácnosť bez nutnosti každý víkend, či nebodaj každý deň vyťahovať vysávač? Kúpa robotického vysávača nebola nikdy dostupnejšia, tak prečo sa stále trápiť s ručným vysávaním. Skvelým príkladom dostupnosti robotických vysávačov je aj model Proscenic 850T od overeného výrobcu,…

Voda na Mesiaci: Kedy NASA objavila prvé stopy?

0 icon

Minulý rok prišla americká vesmírna agentúra, NASA, s fascinujúcou správou. Na slnečných častiach Mesiaca objavili molekuly vody. Predpokladá sa, že voda by sa mohla nachádzať naprieč celým mesačným povrchom, píše NASA. Agentúra však o vode vedela už dlhšie. Už sondy Cassini, štartujúca v roku 1997, či Deep Impact – 2005, zachytili…

Asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov, mohol „vystreliť“ ich pozostatky aj mimo Zeme. Kam sa mohli až dostať?

0 icon

Internetom začal nedávno kolovať úryvok z vedeckej publikácie, ktorý ľuďom ukazuje to, čo astrofyzici už dávno vedia. Otvára však brány k pomerne bizarnej myšlienke. Existuje celkom dosť vysoká šanca, že sa na Mesiaci nachádzajú drobné úlomky dinosaurov, píše portál IFL Science. Ako sa však dokázali dostať na Mesiac a pravdepodobne ešte oveľa…

„Je nepravdepodobné, že by sa nachádzali mimozemšťania hneď vo vedľajšej sústave,“ Tvrdí dvojica harvardských vedcov

0 icon

V decembri minulého roku zachytili astronómovia zvláštny rádiový signál, ktorý prichádzal zo sústavy Proxima Centauri (pozn. redakcie: najbližšia hviezda pri našej Slnečnej sústave). Tento objav okamžite viedol k špekuláciám o mimozemskom živote, hoci signál ešte nebol potvrdený. Vedci totiž nevylučujú možnosť, že to, čo zachytil rádiový teleskop Parkes, môže byť rušenie našej vlastnej…

Nastavte si na Androide gesto dvojitého poklepania po chrbte smartfónu pomocou tejto aplikácie

0 icon

Operačný systém Android je vo všeobecnosti pokladaný za jeden z najflexibilnejších operačných systémov, ktoré si môžete prispôsobiť podľa svojvôle. V minulosti sme vám napríklad ukázali, ako si môžete pridať odkazy na aplikácie do notifikačnej lišty, alebo ako môžete využiť plochu uzamknutej obrazovky na vytvorenie poznámok. Dnes by sme vám chceli…

Armádny Magazín

Lavrov prehovoril o nebezpečenstve cenzúry v USA pre celý svet

0 icon

Rusko, 19. január 2021 (AM) - "Moskva dúfa, že americká spoločnosť nedovolí americkým elitám použiť cenzúru v ich vzájomnom boji," uviedol počas tlačovej konferencie ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Varoval, že ak sa tak nestane, „následky budú veľmi vážne“ nielen pre USA, ale pre celý svet, informovala agentúra RIA Novosti. Ruský minister

Francúzsko : Nepriateľské Rusko vynieslo nový špionážny satelit na orbit

0 icon

Francúzsko, 19. január 2021 (AM) - Tento nový satelit umiestnený na nízkej obežnej dráhe vo výške 480 kilometrov bude schopný poskytovať snímky vo vysokom rozlíšení vo dne aj v noci.     Bolo to na palube rakety Sojuz, ktorá vy

Uživia nás moria a oceány po atómovej vojne?

0 icon

Nemecko, 19. január 2021 (AM) - „Ak nastane atómová zima, svetová produkcia potravín sa razantne zníži. Vedci zisťovali do akej miery sa to dotkne lovu rýb,“ píše rakúsky list Der Standard.   „V súčasnosti vlastní atómovú zbraň deväť štátov. Podľa Medzinárodnej kampane za zrušenie atómových zbraní (International Campa

Delenie USA pokračuje: Bidenovci vyštvali z New Yorku najstaršie americké združenie vlastníkov palných zbraní

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM)  - "Joe Biden sľubuje, že „porazí NRA“. Kamala Harris kričí: „NRA musí

Video: Americký Kapitol je uzamknutý kvôli ohrozeniu - z budovy stúpa dym

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM) - Kapitol vo Washingtone je uzamknutý kvôli údajnej „vonkajšej bezpečnostnej hrozbe“, z oblasti stúpal dym. V budove prebiehala skúška inaugurácie Joea Bidena:     https://twitter

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali