„Sme živými svedkami napĺňania tretieho fatimského tajomstva.“ Rozhovor so šéfredaktorom mesačníka Catholic Family News

Bratislava 1. februára 2021 (HSP/Christianitas/Foto:Screenshot Youtube,TASR/AP-Evan Vucci)

 

Zhovárali sme sa so šéfredaktorom mesačníka Catholic Family News Dr. Brianom McCallom o prezidentských voľbách v USA a očakávanom stupňovaní represií proti odporcom globalizmu. Otázky kládol M. Semín

Dr. Brian McCall
Na snímke Dr. Brian McCall

Nebolo to vlani po prvýkrát, čo sme v súvislosti s prezidentskými voľbami v USA počuli, že sú historické a prelomové. Tentoraz však išlo naozaj o viac alebo sa mýlim?

Jednoznačne. Prezident Trump totiž verejnosti odhalil existenciu tzv. tieňového štátu (deep state), ktorý chce krajinu riadiť bez ohľadu na to, kto je zvolený. Čo svedčí o tom, že nie je, na rozdiel od svojich predchodcov, súčasťou onoho „deep state“.

Asi aj preto už vopred varoval, že služobníci tohto „deep state“ urobia všetko pre to, aby zvíťazil Biden – aj za tú cenu, že budú voľby zmanipulované. Čo sa aj stalo. Prečo teda boli Trump a jeho tím na tento scenár tak zle pripravení? To sa naozaj nemohli pred tými očakávanými podvodmi nejako poistiť?

Nie som si istý záverom, že Trump bol aj so svojím tímom zle pripravený na voľby. Je totiž potrebné porozumieť tomu, ako sú organizované voľby v Spojených štátoch. Prebiehajú na lokálnej úrovni, kedy sa priebeh volieb riadi rozdielnymi pravidlami päťdesiatich štátov únie a tisícov okresov. Neexistuje jeden štandardizovaný postup, ktorým by sa riadili Spojené štáty ako celok.

 

A to je jediný dôvod, prečo Trump nedokázal lepšie čeliť volebným podvodom?

Samozrejme, že nie. „Deep state“ je so všetkými svojimi spolupracovníkmi nesmierne rozsiahly. Ide teda o podstatne silnejší štruktúru, než sú Trumpovi priaznivci. Biblicky videné, bol to boj Dávida s Goliášom. Naviac má „deep state“ skúsenosti z neočakávane prehratých volieb v roku 2016, takže vie, kam má svoje zločinné zámery smerovať. Za týchto okolností mohol Trumpov volebný tím len ťažko urobiť viac, než len vopred pred chystanými volebnými podvodmi varovať.

 

Americkí katolíci vkladali nádeje do posledného Trumpom navrhnutého a Senátom schváleného člena Najvyššieho súdu Amy Coney Barrettovej. A to nielen preto, že by mohla byť jazýčkom na váhach pri rozhodovaní o otázkach, súvisiacich s ochranou nenarodeného života či v iných bioetických sporoch, ale aj z dôvodu jej deklarovanej vernosti pôvodnému zmyslu americkej ústavy. Na prekvapenie mnohých sa však Najvyšší súd odmietol zaoberať zákonnosťou priebehu prezidentských volieb, čo do značnej miery rozhodlo o tom, kto bude na ďalšie štyri roky americkým prezidentom. Tušíte, prečo sa tak stalo?

Máme veľmi málo informácií on tom, prečo sa sudcovia Najvyššieho súdu takto rozhodli, kto ako argumentoval, či kto ako hlasoval. Pozitívne vieme len to, že dvaja sudcovia verejne oznámili, že boli ochotní sa sťažnosťami na regulárnosť volieb meritórne zaoberať. Z toho však nevyplýva, že boli aj jediní.

 

Takže nevieme, ako sa k veci stavala Barrettová?

Nevieme. Ale aj keby hlasovala proti, tak sa nedozvieme, ak by to sama nepovedala, čo ju k tomuto postoju viedlo. Kolujú však historky o tom, že na Trumpom vymenovaných sudcov bol vyvíjaný neskutočný nátlak, v dôsledku čoho boli prakticky umlčaní.

 

Americký súdny systém vás teda sklamal?

Jednoznačne. Systém ako celok zlyhal. Súdny systém je tu na to, aby mohli byť plne vypočuté obe strany sporu. Namiesto toho – od toho najvyššieho až po tie miestne – súdy na nájdenie spravodlivosti svorne rezignovali.

 

Tušíte, koho vlastne katolíci väčšinovo volili?

Podľa väčšiny agentúr, ktoré však kvôli ich poplatnosti nastupujúcemu režimu musíme brať s rezervou, to bolo tak pol na pol. Niektoré výskumy prisudzujú Bidenovi tesne pod 50 percent, iné niečo málo nad 50. Tu ale predsa nejde o to, ktoré z týchto dvoch čísel viac zodpovedá realite. Skutočnosť, že prakticky polovica amerických katolíkov je ochotná mať za prezidenta kandidáta, ktorý ide v podpore potratového priemyslu zatiaľ zo všetkých prezidentov najďalej, je vlastne súdom nad stavom Cirkvi v Amerike. Za normálnych okolností by predsa Biden nemohol dostať ani jeden katolícky hlas.

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden
A čo americkí biskupi, tí sa k voľbe Bidena nejako vyjadrovali?

Až na pár výnimiek sa k voľbám buď vôbec nevyjadrovali, alebo podporili Bidena. Niekoľko amerických biskupov na čele s biskupom Stricklandom jasne vyhlásili, že je Biden pre katolíkov nevoliteľný, ich hlas však bol jasne menšinový. Biden ďalej nerušene predstieral, že je katolík a že si teda zaslúži podporu veriacich. Umožnili mu to biskupi, ktorí Bidenovi v príkrom rozpore s kánonickým právom udeľovali sväté prijímanie, ako sa napokon stalo aj v deň samotnej inaugurácie. Tým, že nebránili tomu, aby verejný hriešnik a heretik, ktorý odmieta neomylné učenie Cirkvi o neprípustnosti potratu, antikoncepcie a povahe manželstva, smel pristupovať k stolu Pána, vysielajú dezorientovaným katolíkom signál, že smú Bidena voliť.

 

Nedomnievate sa, že niektorí konzervatívni či Tradícii verní katolíci vkladali do Trumpa až príliš veľké nádeje, prípadne, že úmyselne prehliadali jeho niektoré sporné či chybné postoje?

Áno, pripúšťam, že niektorí komentátori neboli vo svojom hodnotení vždy prísne objektívni. Ak mám hovoriť za redakciu Catholic Family News, my sme sa o objektívnosť rozhodne snažili. Hoci sme voľbu Trumpa jednoznačne podporovali, vedeli sme, že nie všetky jeho názory či postoje sú z katolíckeho hľadiska správne. Nesmieme však dopustiť, aby sa nedokonalé stalo nepriateľom dobra. Bolo by nespravodlivé prehliadať, že pre katolícku vec urobil viac, ako všetci jeho prezidentskí predchodcovia.

 

Považujete za jednu z jeho chýb podporu, ktorej sa od neho a jeho administratívy dostalo vakcinačnej Operácii Warp Speed?

Áno. V jeho prípade ide však o istú anomáliu. Trump bol k vakcínam vždy skôr odmeraný a tiež obhajoval právo na odmietnutie očkovania tými, ktorí k nim majú vážne výhrady.

 

Ako si teda jeho konanie vysvetľujete?

Trump predsa vedel, že korupciou opradené farmaceutické spoločnosti budú chcieť vakcínu proti COVID-19 vyrábať. Urobili by tak, aj keby bol proti. Osobne si myslím, že chcel, aby sa ich pokrytectvo prejavilo skôr, než bude falošná pandémia oficiálne odtrúbená. Napokon, všimnime si, že sa so schválením prvej vakcíny čakalo do chvíle, než sa začala šíriť správa o Bidenovom volebnom víťazstve. Svoj skutočný postoj k novým vakcínam dal najavo aj tým, že sa sám očkovať nenechal.

 

A čo súdite o Trumpovom tvrdení, že toho pre „LGBT komunitu“ urobil viac, ako ktorýkoľvek iný americký prezident?

Myslím si, že v skutočnosti takým nebol. A ani takým byť nechcel. Jeho praktické činy tradičnú rodinu a manželstvo skôr podporovali. Tak napríklad zvrátil rôzne prohomosexuálne opatrenia v armáde, zavedené ešte Barackom Obamom. Keď sa o „LGBT osobách“ vyjadroval pozitívne, tak vždy len v tom zmysle, že nemajú byť diskriminované, teda že im nemá byť upierané právo pracovať v oblastiach, či na pozíciách, na ktoré sú odborne spôsobilé.

 

Akú úlohu zohral pri kampani pre Trumpa arcibiskup Viganò?

Určite prispel významnou mierou k tomu, že tradiční a aj niektorí konzervatívni katolíci pochopili povahu konfliktu, ktorý prebieha. Tieto voľby predsa neboli o politických programoch v oblastiach, ako je miera štátnej regulácie, organizácia zdravotníctva či energetika, ale o samotných princípoch fungovania štátu.

 

Ako teda prispeli Viganòve listy Trumpovi aj americkej verejnosti k pochopeniu tejto skutočnosti?

Jeho vyhlásenia jasne preukázali prepojenie medzi „deep state“ a tým, čo nazval „deep church“. Katolíci, ktorí odmietajú vnímať hĺbku cirkevnej krízy a registrovať existenciu „deep church“, ktorá tejto kríze predchádza, však Viganove listy mohli len ťažko pochopiť. Ale tým, ktorí sú si vedomí určitých vážnych problémov – čo i len v kontexte Františkovho pontifikátu – iste pomohli otvoriť oči. V zmysle duchovnom i geopolitickom.

 

Geopolitickom?

Áno – Donald Trump predstavoval vážnu prekážku pre globálne ambície komunistickej Číny.

 

Neprehnal to však arcibiskup Viganò, keď Trumpa vidí ako niekoho, kto zadržiava príchod Antikrista? (2 Sol 2: 6-7)

Nemyslím si. Viganò jasne hovorí, že tým, kto príchod Antikrista zadržiava, je na prvom mieste Cirkev, respektíve pápež. Oveľa závažnejšie je, keď tak pápež nerobí. Po celé kresťanské dejiny existuje medzi duchovnou a svetskou mocou určitý pomer. Pokiaľ tým, kto príchod Antikrista zadržiava, je pápež, tak mocní tohto sveta, akými boli v minulosti napríklad vládcovia Svätej ríše rímskej, mu v tejto úlohe asistujú. Ak sa pápež tejto roly vzdá, môžu vzniknutú medzeru v istom zmysle zaplniť práve títo svetskí vládcovia. Či už vedome alebo nevedome, Donald Trump túto úlohu určitým spôsobom, bez toho, aby o to stál, či si toho bol vedomý, hral.

 

Domnievate sa, že striedanie stráží v Bielom dome môže zásadným spôsobom zmeniť chod vašej krajiny?

Verím Viganovým slovám, že Biden je bábkou čínskej komunistickej strany. Celkom určite bude jej záujmy, či už priamo alebo nepriamo, obhajovať.

 

Ste azda toho názoru, že vám hrozí podobné prenasledovanie, akému sme čelili my v ére Sovietskeho zväzu?

Nemyslím si, že to bude rovnaké. Hoci v jadre je komunizmus všade rovnaký, čínski komunisti používajú na presadzovanie svojich cieľov iné prostriedky, než Sovieti. Akokoľvek sa nezdráhajú používať otvorené represie v podobe väzníc, pracovných táborov a mučenia, v krajinách, v ktorých chcú uplatniť svoj vplyv, budú postupovať jemnejšie. Kým Sovieti chceli dobyť svet svojimi tankami, ktoré by všetkým každý deň pripomínali, kto je v ich krajine pánom, Číňania budú postupovať subtílnejšie, aby si ľudia príliš neuvedomovali, že to nie sú ich elity, kto v krajine vládne.

 

Môže sa táto stratégia prejaviť aj v živote Cirkvi?

Určite. Čínski komunisti sa útlaku nevyhýbajú, súčasne však tým, ktorí sú ochotní ku kompromisom v náuke aj vedeniu cirkvi, umožnia náboženský život v nimi ovplyvňovanej organizácii. Svojho času vytvorili tzv. Vlasteneckú asociáciu, ktorá je podriadená strane a vláde. U menej uvedomelých katolíkov vytvorili zdanie, že žijú katolíckym životom, bez toho, aby si títo všimli, že štruktúra, v ktorej sa taký život odohráva, katolícka nie je. Boli natoľko úspešní, že si pre tento model naklonili aj súčasnú Svätú stolicu.

 

A ako to súvisí s Bidenom?

Biden je v istom zmysle podobný. Nemožno očakávať, že povedie štát spôsobom, akým to robili Sovieti. Zachová zdanie tradičného republikanizmu, do jeho krvného riečiska však vnesie boľševické princípy. Možno k nejakému otvorenému prenasledovaniu katolíkov dôjde, väčšinou sa to však bude podobať tomu, pre čo sa vžil pojem „biele mučeníctvo“. Ľudia budú vyhadzovaní zo zamestnania, či im bude bránené v profesijnom vzostupe, a tí, ktorí sa odmietnu držať „straníckej línie“, budú ostrakizovaní a vylučovaní zo spoločenského života. Sovieti podcenili význam „mučeníkov krvi“. Číňania sú prefíkanejší, a práve o to aj nebezpečnejší.

 

Nie je však vplyv Číny na súčasný stav v USA trochu preceňovaný? Naozaj sa potrebujete báť konfuciánskych komunistov, keď máte svojich centrálnych bankárov, kozmopolitných technokratov či euroatlantických architektov práve prebiehajúceho Veľkého resetu?

Jedna z vecí, ktorá je po rokoch, kedy bol Trump v úrade, celkom zrejmá, je, že všetky tieto sily – čínsky komunizmus, slobodomurárstvo, centrálne bankovníctvo, „deep church“ – sú vzájomne previazané. Tvoria viac frontov v jedinej vojne. Všetky majú rovnaký cieľ – globálnu tyraniu a jedno spoločné panteistické vyznanie. Skôr než hľadať priame dôkazy o tom, či má čínska komunistická strana pod kontrolou elity v USA – akokoľvek by vyplávali v posledných dňoch takéto dôkazy na povrch – pozornosť si zaslúži iný vodca, ktorý stojí tak za americkými, ako aj čínskymi globalistami.

 

Myslíte niekoho, kto má pod kontrolou celú šachovnicu?

Presne tak. Týmto vodcom je onen starodávny nepriateľ ľudského pokolenia, ktorý neúnavne pracuje na prípravách príchodu svojho najúčinnejšieho nástroja – Antikrista. Preto americké a európske elity postupujú spolu s čínskymi komunistami bok po boku, bez toho, aby boli podriadení spoločnému pozemskému veleniu, ale ako strategickí spojenci, sledujúci spoločný cieľ. Bez toho, aby si uvedomovali, že tým len urýchľujú návrat Krista a teda aj ich slávnostné odsúdenie k večnému pobytu v pekle.

 

Späť k Trumpovi, ak môžem. Stiahne sa teraz do ústrania alebo sa pokúsi o nejakú formu návratu?

Prezident Trump dal jasne najavo, že nemieni odísť do politického dôchodku a tráviť svoj voľný čas golfom. Keď opúšťal Biely dom, nechal sa počuť, že sa „čoskoro vráti“ a že „to najlepšie ešte len príde“. 26. januára oznámil otvorenie Úradu bývalého prezidenta, ktorý chce pôsobiť na podporu amerických záujmov. Preto tiež ten protiústavný pokus znemožniť Trumpovi prostredníctvom druhého impeachmentu opäť kandidovať na prezidenta. Ako zbaviť niekoho úradu, kto v ňom nie je, to mi hlava jednoducho neberie. Postup Demokratov a ich spojencov z radov Republikánov je jedným slovom nezákonný.

 

A nechystá sa Trump založiť vlastnú stranu?

Ak niečo také zvažuje, čo ja neviem, tak by som to nepovažoval za šťastné. Americké dejiny ukazujú, že tretie strany nebývajú úspešné a len drobia hlasy. Povedal by som, že sa skôr pokúsi o premenu Republikánskej strany v silu, ktorá je opozíciou „deep state“. Je tiež možné, že založí mediálnu spoločnosť, ktorá by poskytla alternatívu nielen v oblasti spravodajstva, ale aj sociálnych sietí. Tým, ako sa „deep state“ stále hlbšie prepája s veľkými technologickými firmami, tým väčší počet ľudí opúšťa ich platformy. Tých niekoľko dnes existujúcich alternatív však nemá dostatočné zdroje na to, aby boli na BigTech plne nezávislé. Videli sme to na príklade siete Parler, závislej na hostingu u firmy Amazon. Jeff Bezos jednoducho vypovedal zmluvu a bolo po Parleri. Trump však má dostatok financií na to, aby firmám zo Sillicon Valley konkuroval. Preto si myslím, že energia vložená do budovania nového mediálneho priestoru je oveľa užitočnejšia, než zakladať novú politickú stranu.

 

A to je všetko, čo od Trumpa očakávate?

Samozrejme zo všetkého najviac by som si prial, a za to sa musíme modliť, aby sa stal katolíkom. Len si predstavme, koľko dobrých vecí by mohol urobiť! Chcete prezradiť môj tajný sen? Trumpa prijme do katolíckej Cirkvi arcibiskup Viganò a potom spoločne vyzvú pápeža, aby zasvätil Rusko. Poznám jedného sväto žijúceho kňaza, ktorý trvá na tom, že Donald Trump má v príbehu fatimského posolstva svoje miesto. Uvidíme, čo je na tom pravdy.

 

Z vašich slov je zrejmé, že medzi udalosťami v USA a posolstvom z Fatimy vidíte nejakú súvislosť…

Som presvedčený o tom, že sme živými svedkami napĺňania tretieho fatimského tajomstva. Mohli sme žiť v ére mieru, ktorá by bola zlatým vekom Cirkvi. Nie je tomu tak, pretože žiadny z pápežov doteraz nezasvätil Rusko Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Doba, v ktorej žijeme, mohla byť iná, tak ako mohol byť iný osud revolučného Francúzska, keby sa prostredníctvom kráľa zasvätilo Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu.

 

Sme teda trestaní za neplnenie vôle nebies…?

Myslím, že niektorí ľudia kladú príliš veľký dôraz na tresty v podobe vojen či prírodných katastrof. Iste, Panna Mária predpovedala vojny a prenasledovanie, ak nebude jej výzva vypočutá. Som však toho názoru, že obsah neuverejnenej časti tretieho tajomstva obsahuje primárne inú podobu trestu, v niečom ešte horšiu, než sú tie fyzické.

 

Teda tresty duchovné?

Presne tak. Sestra Lucia hovorila o diabolskom zmätení. Domnievam sa, že tretie tajomstvo predpovedá tresty morálnej a duchovnej povahy a takú mieru zmätku, ktorá môže zmiasť aj vyvolených. Pamätajme na Kristove slová, že sa máme viac báť tých, ktorí zabíjajú dušu, než tých, čo zabíjajú telo. Učiť, že cudzoložstvo môže byť súčasťou Božieho plánu pre dušu človeka alebo že katolíci a moslimovia uctievajú toho istého Boha, je z nadprirodzeného hľadiska horší zločin, než ktorý páchali Sovieti na telách svojich obetí.

 

Ako teda pristupovať k situácii v Cirkvi a vo svete, aby sme si uchovali nielen vieru, ale aj nádej?

Nesmieme sa nechať vlákať tými čiastkovými výhrami „deep state“ a „deep church“ do pasce zúfalstva. Dejinám predsa nevládne človek, ale Boh. Preto tiež vopred vieme, kto je v tejto vojne víťazom. Preto SURSUM CORDA – hore srdcia!

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dvaja muži kradli naftu zo zaparkovaných autobusov

0 icon

Trenčín 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Obvineniu z prečinu krádeže v súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci čelia dvaja muži vo veku 34 a 27 rokov z okresu Nové Mesto nad Váhom. Polícia ich viní z viacerých krádeží nafty zo zaparkovaných autobusov vo viacerých obciach okresu Trenčín. Informovala o tom…

V hliadkach dve zlaté medaily pre Slovensko, konkurenciu nenašli kanoistky ani kanoisti

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko získalo v piatkových tímových súťažiach na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskej Ivrei dve zlaté medaily. O prvú sa postarala hliadka kanoistiek Simona Glejteková, Monika Škáchová a Zuzana Paňková, druhú vyjazdili kanoisti Matej Beňuš, Michal Martikán a Alexander Slafkovský Z predchádzajúcich…

Rokovania o návrate USA k jadrovej dohode s Iránom sa zintenzívňujú

0 icon

Viedeň 7. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Svetové mocnosti v piatok usporiadali v rakúskej Viedni štvrté kolo rozhovorov, ktorých cieľom je opätovné pristúpenie Spojených štátov k jadrovej dohode s Iránom. Obe strany signalizujú ochotu vyriešiť hlavné „kamene úrazu“ Rokovania vo Viedni sa začali ešte začiatkom apríla. Ruský zástupca Michail Uľanov…

USA a Mexiko sa zaviazali k spolupráci pri riešení príčin migrácie

0 icon

Washington/Mexiko 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Americká viceprezidentka Kamala Harrisová a mexický prezident Andrés Manuel López Obrador sa v piatok zaviazali k spolupráci pri riešení základných príčin nelegálnej migrácie do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AFP "Je v spoločnom záujme našich krajín poskytnúť okamžitú pomoc krajinám (tzv.)…

Maďarsko a Poľsko sa na sociálnom summite krajín EÚ dôrazne ohradili proti gender ideológii v záverečnom dokumente. Prečo ostalo Slovensko ticho?

0 icon

Brusel/Porto 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)   Premiéri Poľska a Maďarska sa v piatok v rámci dvojdňového sociálneho summitu EÚ v meste Porto ohradili proti začleneniu výrazu "rodová rovnosť" do záverečného vyhlásenia, ktoré v sobotu na záver podujatia prijmú lídri EÚ. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters Text…

Minister Lengvarský ocenil aktívny prístup banskobystrickej župy k zriaďovaniu mobilných očkovacích tímov

0 icon

Banská Bystrica 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák   Zriadenie vakcinačných centier a aktívny prístup k zriaďovaniu mobilných očkovacích tímov Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) ocenil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako ďalej uviedol šéf rezortu na brífingu po návšteve krajského vakcinačného centra v Banskej Bystrici a po rokovaní s vedením BBSK, toto…

Superliga: Deväť klubov sa s UEFA dohodlo, ďalším trom hrozia sankcie

0 icon

Nyon 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)   Deväť z dvanástich futbalových klubov sa už aj formálne vzdalo svojej účasti v neúspešnom projekte európskej Superligy. Zároveň uzavreli s Európskou futbalovou úniou (UEFA) dohodu o finančnom postihu za ich pôvodný plán vytvoriť nezávislú elitnú súťaž Dohodu odmietli Real Madrid, FC Barcelona i…

Volkov: Amnesty International vráti Navaľnému štatút väzňa svedomia

0 icon

Londýn 7. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) má na budúci týždeň oznámiť, že sa rozhodla väznenému ruskému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému vrátiť štatút "väzňa svedomia", ktorý mu koncom februára odobrala. Povedal to popredný Navaľného spolupracovník Leonid Volkov, ktorého v piatok citovala agentúra Reuters Amnesty…

Rusko žiada od Slovenska ospravedlnenie za „klamstvo o vakcíne Sputnik V“

0 icon

Moskva 7. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Ruský fond priamych investícií (RFPI) očakáva od slovenského liekového regulátora ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv) verejné ospravedlnenie za šírenie nepravdivých informácií o ruskej vakcíne Sputnik V, informoval portál „lenta.ru“ s odvolaním na tlačovú agentúru „Interfax“ RFPI pripomenul, že slovenské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo…

Od 10. mája nastávajú zmeny vo vyhláške k činnosti prevádzok

0 icon

Bratislava 7. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Činnosť maloobchodných prevádzok a prevádzok služieb a organizáciu hromadných podujatí počas pandémie doteraz upravovala jedna vyhláška. Pre prehľadnosť budú po novom dve vyhlášky – jedna pre prevádzky, druhá pre hromadné podujatia. Účinnosť vyhlášok, ktoré obsahujú aj viaceré zmeny pravidiel, je stanovená na 10. mája…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Moje výroky

0icon

"Jedine život pre lepšiu budúcnosť vytvorí budúcnosť pre lepší život." "Každý človek je vyvolený, vyvolený svojou dušou." "Najvyššia forma viery a jej najvyšší praideál je viera v seba samého!" "Jadro múdrosti spočíva v správnosti rozhodovania sa." "Vnútorná rovnováha je najvyššia múdrosť, pretože vychádza z najväčších hlbín vnútra ľudskej duše." "Meditácia…

Peter Štrba

Black Lives Matter na slovenský spôsob alebo ako nám už horí cigánska otázka

0icon

Je už takmer skalopevným pravidlom, že všetky zvrátenosti, ktoré sa objavia na západe, sa s nejakým časovým odstupom objavia aj u nás. Ako človek, ktorý dlhodobo sleduje dianie za morom, som nadobudol dojem, že rasizmus v USA je prítomný len v absolútne minimálnej miere, a aj to len u niektorých…

Pavel Jacz

Zábavné odstúpenie Šeligu a Žitňanskej z funkcií je na hurónsky smiech. Droba však vyložil vyššie eso!

0icon

Nebudem spomínať Šeligove silné slová o SMER-áckej mafii, o zločincoch z tejto partie a dodržiavaní predpisov, nariadení a zákonov. To všetci poznajú. Tento politický zelenáč dostal hneď na úvod vysokú politickú funkciu a má len sebavedomé silné plamenné reči o morálke, ktoré si doniesol z tribún. A po tom, čo…

Radovan Hrádek

Kto to so Slovenskom myslí naozaj vážne

0icon

Včera, t.j. 06.05.2021 sa v NRSR hlasovalo o 4 návrhov zmeny zákonov predložených politickou stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Jednalo sa o nasledovné návrhy zmien zákonov: zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších…

Ivan Holek

O čo ide farmaceutickému priemyslu v prvom rade?

0icon

Môžete trikrát hádať! Predsa o zisky tak, ako každému priemyslu. Ide mu o „o peniaze až v prvom rade“, ako sa zvykne ironicky hovoriť. A pretože je to úplne rovnaké ako v každom inom druhu priemyslu, porovnajme si to napríklad so zbrojárskym priemyslom, ktorý generuje obrovské zisky podobne, ako priemysel…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Cintoríny lietadiel: Čo sa stane, keď sú už lietadlá zastarané?

0 icon

Množstvo peňazí, ktoré letecké spoločnosti investujú do svojich lietadiel, je ohromujúce. Čo sa ale s nimi stane, ak prestanú slúžiť danému účelu? Ceny lietadiel nie sú vôbec zanedbateľné. Napríklad Boeing 787-9 Dreamliner sa predáva za 265 miliónov dolárov, Airbus A38 stojí zasa 432,6 milióna dolárov. Takže aby sa leteckej spoločnosti…

Tipy, ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami

0 icon

Tmavé kruhy pod očami vytvárajú často jedinu prekážku k tvojej bezchybnej kráse. Nedostatok vitamínu K je ich hlavnou príčinou, preto je ideálne ich začať liečiť čo najskôr. Keď hovoríme o kráse, tmavé kruhy pod očami k nej určite nezaraďuješ ani ty. Prečo sa vlastne objavujú? Existuje hneď niekoľko dôvodov a ak sa ich chceš natrvalo…

Bitka o Los Angeles - Najpravdepodobnejšie vysvetlenie 6. časť

0 icon

Predtým, ako sa v poradí šiestej časti minisérie Bitka o Los Angeles dostaneme k najpravdepodobnejšiemu vysvetleniu, sa spoločne pozrime na obľúbené mýty, ktoré v súvislosti s bizarnou bitkou vzišli. Teraz však už poďme na poslednú časť minisérie. Jedným z najobľúbenejších mýtov o udalostiach toho dňa je, že predmet na oblohe pripomínal obrieho motýľa. Pôvodne vraj pramenil z článku…

Atentát na Hitlera (Konal Elser na vlastnú päsť?) časť 6

0 icon

Prinášame záverečný - šiesty - článok z minisérie Atentát na Hitlera. Ďalšia teória totiž hovorí o tom, že Elser bol jedným z troch členov bunky komunistickej strany. Niet pochýb, že bol straníkom a vždy volil komunistov. Na druhej strane mal povesť samotára a na úlohu, akú plánoval, by bolo mimoriadne nebezpečné zháňať spojencov. Vzhľadom k svojej…

Ľudia, ktorí zmenili naše životy 2. časť

0 icon

Ľudia ako Thomas Edison a Dr. Martin Luther King sú pamätaní po celom svete pre ich úžasné počiny. Ich činy zmenili spôsob, akým myslíme a vidíme náš svet a spôsob, akým žijeme svoje životy. Existujú však ľudia, ktorých činy a životy nie sú dostatočne spomenuté, aj keď boli ohromne priekopnícke. Jedným z príkladov…

Vo svete IT

Takto môžete vymazať staré príspevky z vašej nástenky na Facebooku pomocou pár klikov

0 icon

Sociálna sieť Facebook je bohatým zdrojom informácií a to nielen pre samotnú spoločnosť, ale aj pre naše okolie. V priebehu rokov sa tam väčšine z nás nakopili desiatky, ak nie stovky fotografií, statusov a ďalšieho obsahu. V priebehu času, ako sa naše názory vyvíjajú, tak mnohé veci by sme povedali…

Neprehliadnite ponuku na Windows 10 kľúče, či Office. Môžete ich získať v atraktívnej cene vďaka kupónu VS20!

0 icon

Už viac ako rok nepodporovaný Windows 7 je stále „vareným pečeným“ medzi používateľmi. Naprieč našim regiónom, ho aktuálne nájdeme približne v 13 počítačoch zo 100. Ďalších približne 5% používateľov má iný Windows, ako je 10. Ukazujú to štatistiky spoločnosti Statcounter. Windows 7, ako sme už vyššie spomínali, hoci aj naďalej…

Xiaomi WalkingPad R1 Pro – jeden z najdostupnejších bežeckých pásov s aktuálne s ešte nižšou cenou!

0 icon

Výrobcu WalkingPad sme už na našom portáli spomínali už pri viacerých príležitostiach. Spoločnosť, za ktorou stojí čínsky gigant Xiaomi, sa už niekoľko rokov venuje vývoju a výrobe špičkových pásov na beh a chôdzu, ktoré sa pýšia nie len už tradične nízkou cenou oproti konkurencii, ale aj náramne kompaktnými rozmermi. V minulosti sme vám…

Sopečná aktivita na Marse by mohla vytvoriť vhodné podmienky pre špecifický druh života

0 icon

Objavujú sa stále nové dôkazy, ktoré poukazujú na to, že Mars môže byť geologicky, ale aj sopečne aktívnou planétou, píše portál Science Alert. Nová štúdia objavila stopy sopečnej aktivity v oblasti Elysium Planitia, ktoré nebudú staršie ako 50-tisíc rokov. Možno sa to na prvý pohľad zdá ako veľa, no z…

Google v obchode Play pridá žiadanú funkciu. Inšpiráciu našiel v konkurenčnom App Store od Apple

0 icon

V mnohých prípadoch môžeme aplikácie z obchodu Google Play stiahnuť kompletne zadarmo. Rovnako aj ich funkcionalita, nie je častokrát obmedzené. Mohlo by sa zdať, že vývojári to robia bez nároku na odmenu, ale opak je pravdou. V tomto prípade najčastejšie platí, ak je niečo zadarmo, tak pravdepodobne ste produktom vy.…

Armádny Magazín

Londýn poslal dva krížniky do Lamanšského prielivu kvôli francúzskym hrozbám

0 icon

Francúzsko, 7.máj 2021 (AM) – Veľká Británia vyslala k ostrovu Jersey (korunný majetok Veľkej Británie v Lamanšskom prielive) dve hliadkové lode potom, čo Francúzsko pohrozilo vypnutím elektriny na ostrove na znak protestu proti zmenám pravidiel rybolovu po brexite, povedal hovorca kancelárie premiéra Spojeného kráľovstva. Britský

Savčenková prekvapivo o blokáde Donbasu: „Celé to bolo zlé od samého začiatku". Video

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Bývalá poslankyňa Najvyššej rady Nadežda Savčenková považuje blokádu Donbasu za fatálnu chybu Kyjeva. „Celé to bolo zlé od samého začiatku… a treba si uvedomiť, že to začalo rozhodnutiami Najvyššej rady v rokoch 2014, 2015, 2016, keď sme spustili takýto proces,“ tvrdí Savčenková pre Kanál 4. Poznamenala tiež,…

Nové dokumenty vyjavili ako sa Hitler stal nacistom

0 icon

Nemecko, 7.máj 2021 (AM) – „Život Adolfa Hitlera bol neustále hodnotený zo všetkých možných i nemožných strán. Zatiaľ sa to však nedotklo jedného človeka, jeho otca Aloisa. Túto medzeru vyplnil rakúsky historik Roman Sandgruber, ktorý pri tom vychádzal aj z doposiaľ neznámych zdrojov,“ napísal nemecký časo

20 rokov väzenia. V Česku začali proces s obrancom Donbasu

0 icon

Ukrajina, 7.máj 2021 (AM) – Mestský súd v Prahe sa začal zaoberať prípadom českého občana, ktorý sa zúčastnil ozbrojeného konfliktu na Donbase na strane ľudových republík. 32-ročný Martin Kantor, ktorý bojoval proti ukrajinskej agresii, sa stal v Českej republike „teroristickým komplicom“. Muž je súdený v neprítomnosti, pretože je údajne na Donbase. Zárov

Chorvátsko zriaďuje vojenský tábor v Kosove

0 icon

Chorvátsko, 7.máj 2021 (AM) – Chorvátsky minister zahraničia Gordan Grlić-Radman oznámil , že Chorvátsko zriadi vojenský tábor v Kosove a Metochiji kvôli zvýšeniu bezpečnosti. Včera tiež v Prištine vyhlásil, že Chorvátsko podporuje dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali