NAŽIVO

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre bývanie v pondelok (9.2.) v Štrasburgu prijali konečné odporúčania týkajúce sa bytovej krízy v EÚ, v ktorých navrhli svoje riešenia pre dôstojné, udržateľné a dostupné bývanie.

Podľa EP by akákoľvek revízia pravidiel štátnej pomoci mala uľahčiť verejné investície do sociálneho bývania a rešpektovať rozmanitosť národných trhov.

07:03

Šéf Škótskej labouristickej strany, ktorá je odnožou britskej Labouristickej strany, vyzval v pondelok premiéra Keira Starmera odstúpiť z funkcie pre kauzu okolo vymenovania Petera Mandelsona za veľvyslanca Spojeného kráľovstva v USA napriek jeho väzbám na nebohého sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina. Informovali o tom správy agentúr AFP a magazínu Politico.

07:03

Francúzsko v pondelok obvinilo Irán z represie a zastrašovania po tom, čo súd v Teheráne odsúdil nositeľku Nobelovej ceny za mier a aktivistku za práva žien Narges Mohammadíovú na šesťročný trest odňatia slobody. Informovala o tom správa agentúry AFP.

„Týmto rozsudkom sa iránsky režim opäť rozhodol pre represie a zastrašovanie,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, v ktorom 53-ročnú ženu opísalo ako neúnavnú obhajkyňu ľudských práv.

Norway Nobel Prizes Narges Mohammadiová
Vedúca Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová odovzdáva Nobelovu cenu za mier za rok 2023 Alimu (vpravo) a Kiiane Rahmáníovcom za ich matku, väznenú iránsku aktivistku Narges Mohammadiovú, na radnici v Osle
07:01

Bývalá priateľka nebohého amerického finančníka a sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová je ochotná povedať americkej verejnosti „nefiltrovanú pravdu o tom, čo sa stalo“, pokiaľ jej prezident Donald Trump udelí milosť. Oznámil to v pondelok jej právnik David Oscar Marcus, uvádzajú správy agentúr AP, denníka The Guardian a televízie NBC News.

06:59

Armáda Spojených štátov v pondelok oznámila, že pri najnovšom útoku na loď údajne prevážajúcu narkotiká vo východnej časti Tichého oceánu zabila dvoch ľudí. Jeden člen posádky úder prežil. Informovali o tom správy agentúr AFP a Reuters.

06:58

V dôsledku lavín v pondelok vo francúzskych Alpách zahynuli ďalší dvaja lyžiari, uviedli tamojšie úrady. Najnovšie správy prichádzajú po tom, čo si počas víkendu iná lavína vyžiadala životy dvoch lyžiarov mimo zjazdovky. Informovala o tom správa agentúry AFP.

06:58

Šéf Bieleho domu Donald Trump počas prvého aprílového týždňa odcestuje do Pekingu na stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, napísal v pondelok magazín Politico s odvolaním sa na tri anonymné zdroje.

Podľa zdroja Politica nebol dosiaľ stanovený presný harmonogram návštevy. O stretnutí však zrejme lídri diskutovali počas minulotýždňového telefonátu.

Trump Si Ťin-pching
Na snímke americký prezident Donald Trump (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching / Foto: TASR/AP-Mark Schiefelbein
06:56

Kanadsko-americká herečka a komička Catherine O’Harová podľa úmrtného listu zomrela na následky krvnej zrazeniny v pľúcach. Liečila sa však aj na rakovinu konečníka, uvádzajú správy agentúry AFP a AP.

O’Harovú previezli do nemocnice v Santa Monice v štáte Kalifornia 30. januára po ťažkostiach s dýchaním.

06:51

Za posledný týždeň zomrelo v talianskych horách rekordných 13 lyžiarov, horolezcov a turistov, oznámili v pondelok tamojší záchranári. Desať z nebohých osôb zahynulo v dôsledku lavín, ktoré vyvolala mimoriadne nestabilná snehová pokrývka. Upozornila na to agentúra AP.

Včera 20:25

Španielsky premiér Pedro Sánchez v pondelok upozornil, že krajina sa musí prispôsobiť na úplne novú klimatickú realitu. Vyjadril sa tak po ďalších ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali ďalšie obete a prinútili tisíce ľudí opustiť svoje domovy, informovala agentúra AFP.

Včera 20:25

Španielske odbory v pondelok odvolali trojdňový štrajk železničiarov po tom, ako dosiahli s vládou dohodu o bezpečnostných a údržbových normách. Protesty vyvolali dve vlakové nehody, ktoré si dovedna vyžiadali 47 životov. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Adamuz-jd2026020922
Letecký pohľad na železničnú nehodu v Adamuzu v južnom Španielsku, 20. januára 2026, pri ktorej zahynuli desiatky ľudí pri zrážke vysokorýchlostných vlakov, keď zadná časť vlaku vykoľajila a spôsobila vykoľajenie ďalšieho vlaku, ktorý prechádzal v opačnom smere / Foto: TASR/AP-Manu Fernandez
Včera 20:22

Návrhy Európskej komisie (EK), týkajúce sa spoločnej poľnohospodárskej politiky a spoločnej organizácie trhov v rámci rozpočtu Európskej únie (EÚ) na roky 2028 – 2034, predstavujú viaceré riziká, prinášajúce neistotu a nejasnosti. Vyplýva to z pondelňajšej správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

Včera 19:32

Minulotýždňové rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) nemeniť výšku základných úrokových sadzieb nebolo žiadnym prekvapením. O prípadnej potrebe hýbať sadzbami v budúcnosti rozhodne to, či dôjde k zásadnej zmene v očakávaniach budúceho vývoja inflácie a rastu ekonomiky. Nateraz sa na týchto očakávaniach nič zásadne nemení. Konštatoval to v pondelok v komentári guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, ktorý je aj členom Rady guvernérov ECB.

NBS guvernér Kažimír
Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír / Foto: SITA/Tomáš Bokor
Včera 19:32

I tohtoročná karnevalová sezóna by mala výrazne podporiť nemeckú ekonomiku napriek tomu, že je omnoho kratšia než v predchádzajúcom roku. Uviedol to v najnovšej prognóze ekonomický inštitút IW. Informovala o tom správa agentúry DPA.

Včera 19:31

Inflácia v Poľsku by sa v tomto roku mala pohybovať okolo inflačného cieľa. Povedal to v pondelok guvernér Národnej banky Poľska (NBP) Adam Glapiňski. Informovala o tom agentúra PAP.

„Všetky prognózy ukazujú, že tohtoročná miera inflácie by sa mala naďalej pohybovať v medziach nášho inflačného cieľa,“ povedal Glapiňski v pondelok na konferencii.

Včera 19:29

Kauzou súvisiacou s americkým finančníkom a sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom sa zaoberá aj česká polícia. Podľa hovorcu policajného prezídia Ondřeja Moravčíka v súčasnosti vyhodnocuje informácie z verejných zdrojov a neskôr spresní ďalší postup. V pondelok to uviedol server Novinky.cz. Epstein si údajne nechával z Česka voziť neplnoleté dievčatá.

Včera 19:26

List, ktorý v pondelok zaslala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová lídrom členských krajín, označila za príspevok k neformálnemu samitu Európskej únie (EÚ) o konkurencieschopnosti z 12. februára a tiež k marcovému zasadnutiu Európskej rady. Vytýčila v ňom päť hlavných okruhov, ktoré pomáhajú rozvoju európskej ekonomiky.

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová / Foto: SITA/AP-Omar Havana
Včera 18:50

Krajinský súd v rakúskom Innsbrucku v pondelok odsúdil mladý pár na doživotné väzenie za vraždu a dlhodobé týranie ich trojročného syna. Informovali o tom správy agentúr DPA a APA.

Súdna lekárka vypovedala, že chlapec vážil v čase smrti v máji 2024 len štyri kilogramy. „Dieťa malo tvár starého človeka a telo bolo len koža a kosti,“ uviedla.

Včera 18:48

Povodňová situácia na rieke Ipeľ si vyžiadala uzavretie ďalšieho hraničného priechodu medzi Slovenskom a Maďarskom. Pre stúpajúcu hladinu v pondelok o 13.00 h uzatvorili most Most sv. Barbory spájajúci obec Ipeľské Predmostie na slovenskej strane s maďarskou obcou Drégelypalánk. Informoval o tom server police.hu.

Včera 18:47
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Skadden: Pre Slovensko vieme nad Achmeou vyhrať

Bratislava 18. marca (TASR) – Špičkových právnikov bude Slovensko potrebovať na víťazstvo nad tímom holandskej spoločnosti Achmea. Myslí si to Rainer Wachter, riaditeľ viedenskej pobočky americkej advokátskej kancelárie Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom. Achmea ako vlastník zdravotnej poisťovne Union podala proti štátu žalobu na medzinárodný arbitrážny súd. Cíti sa byť ohrozená plánmi vlády zaviesť len jednu štátnu zdravotnú poisťovňu a v prípade potreby vyvlastniť súkromné poisťovne.

"Aplikovateľné princípy a precedensy sú mnohým advokátom aj na Slovensku známe, ale len málo z nich je schopných tieto argumenty správne a presvedčivo vzniesť pred arbitrážnym súdom. Na úspešné odvrátenie námietky Achmey ohľadom res iudicata (prekážka rozsúdenej veci) je potrebná advokátska kancelária formátu a so skúsenosťami Skaddenu," povedal pre TASR Wachter. Skadden má podľa neho pripravené množstvo argumentov. "Oveľa viac, ako tie, ktoré zatiaľ boli mediálne prezentované. Sme presvedčení, že Achmeu v tomto bode porazíme, a zabezpečíme tak Slovensku možnosť napadnutia príslušnosti arbitrážneho súdu," vysvetlil Wachter. To, že sú toho schopní, podľa neho najlepšie dokázali už víťazstvom v prípade HICEE, teda akcionára poisťovne Dôvera. "A aj v tomto prípade máme v rukáve esá, ktoré Achmea celkom určite očakávať nebude," uviedol Wachter.

Holandská spoločnosť Achmea B.V. podala vo februári pred medzinárodným arbitrážnym súdom žalobu proti Slovenskej republike. Vlastník Union zdravotnej poisťovne, a. s., sa cíti ohrozený zámermi slovenskej vlády v blízkej budúcnosti zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia. V prípade potreby plánuje vláda svoju reformu presadiť aj formou vyvlastnenia. Achmea tomu chce žalobou zabrániť. V opačnom prípade budú Holanďania požadovať rádovo miliónovú náhradu škody. S podobnou požiadavkou pritom už raz uspeli.

Achmea, respektíve jej predchodca Eureko, už Slovensko v roku 2008 žalovali za zákaz zisku zdravotných poisťovní. O necelé dva roky arbitrážny súd potvrdil svoju príslušnosť a koncom roku 2012 uložil Slovensku vyplatiť náhradu škody vyše 22 miliónov eur plus miliónové výdavky na právne zastúpenie. Slovensko navyše muselo ďalších asi 14 miliónov eur podľa médií vynaložiť na vlastné právne zastúpenie. Prípad v súčasnosti prejednáva nemecký najvyšší súd. Odborníci odhadujú šance Slovenska zvrátiť rozhodnutie ako nízke.

Problematickým pre Slovensko je, že nová žaloba patrí pod rovnakú zmluvu o ochrane investícií (holandsko-slovenská BIT) a rovnaké procesné pravidlá (UNCITRAL). V prípade, že by Slovensko chcelo opäť namietať príslušnosť arbitrážneho súdu, bude sa môcť Achmea brániť spomínanou námietkou res iudicata. "Rovnakú právnu otázku nemožno opätovne prejednávať v prípade, že už o nej raz bolo právoplatne rozhodnuté," doplnil Wachter. "Keďže tak sporové strany, ako aj právny základ sporu vyzerajú byť identické, vychádzame z toho, že Achmea túto stratégiu použije," uviedol.

Napadnutie príslušnosti arbitrážneho súdu je vždy dôležitou časťou obhajoby žalovaného štátu. Aj Holandská spoločnosť HICEE B.V., majiteľ Dôvera zdravotnej poisťovne, a. s., v roku 2011 stroskotala so svojou žalobou proti Slovensku práve na tomto bode. Právnici Skaddenu vtedy úspešne napadli príslušnosť arbitrážneho súdu, a ochránili tak Slovensko pred platením náhrady škôd vo výške až jednej miliardy eur.

.

"Skutočnosť, že arbitrážny tribunál už v predchádzajúcej arbitráži potvrdil svoju príslušnosť, bude silným argumentom Achmey i v novej arbitráži. A tým chyby v jednom prípade môžu ovplyvniť i vývoj v novom prípade," myslí si aj odborníčka na arbitráže, advokátka Jana Martinková. Odraziť silný argument res iudicata, ktorý je v neprospech Slovenskej republiky, bude podľa nej veľmi náročné a bude si vyžadovať nadštandardné skúsenosti v oblasti investičných sporov. Ako dodala, Slovensko v novom arbitrážnom spore urobilo prvý pozitívny krok, keď namietalo nestrannosť arbitra Jana Alberta van den Berga, z dôvodu jeho rozhodovania v predchádzajúcom spore. Keďže sa následne vzdal postu arbitra, Slovensko tým získalo malú výhodu i v jurisdikčnej fáze.

"Ak sa nepodarí proces s Achmeou ukončiť v jurisdikčnej fáze, presvedčivú argumentáciu pre výhru v materiálnej fáze, kde sa bude komplikovane preukazovať predovšetkým splnenie podmienky verejného záujmu, by bolo vhodné prenechať špičkovým expertom z tejto oblasti," doplnila Martinková.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

.
.

Takáč pre HS: Šimečková fakturovala trikrát to isté, účtovníctvo jej robila poslankyňa PS Jaurová. Zastavme korupciu je čisto politická organizácia, nahrádzajú prácu opozície

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v rozhovore pre Hlavné správy komentuje výsledky auditu mimovládok. OZ matky predsedu PS podľa neho triplicitne…

10. 02. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

.

Šimečkovi prejde aj tanec na hroboch, keď to otočí proti vláde

Akosi to „ušlo” pozornosti našich mainstremových masovokomunikačných prostriedkov, ale šimečkovci pred niekoľkými dňami obrátili smrť dvoch ľudí proti slovenskej vláde

10. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Stratégia kybernetickej bezpečnosti: Bez vplyvov na papieri, štát v karanténe

Kybernetická bezpečnosť sa nedá schvaľovať „bez vplyvov“. Dôvera občana sa rodí až v akčnom pláne, v rozpočte a v merateľnom…

10. 02. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 02. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bude členstvo Ukrajiny v EÚ súčasťou mierovej dohody?

EÚ zvažuje možnosti, ako zahrnúť záruky členstva Ukrajiny v Európskej únii do možnej dohody o urovnaní ukrajinskej krízy, informovala v…

10. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Epstein, progresívci a ich pokrytectvo

Zverejnená komunikácia slovenského diplomata Miroslava Lajčáka so zosnulým finančníkom a sexuálnym predátorom Jeffreym Epsteinom „nahrala“ opozícii do karát. Lenže Lajčák nebol…

10. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump dosiahol „obrovské“ právne víťazstvo v oblasti imigrácie

Americký prezident Donald Trump dosiahol minulý týždeň v piatok večer významné právne víťazstvo v oblasti imigrácie na odvolacom súde. Informuje…

10. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Bartek: „Opozícia je prázdna bandaska bez obsahu“

Poslanec NR SR Michal Bartek odkazuje opozícií, že si veľmi rád s nimi v každej jednej diskusii obháji svoje názory

10. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 02. 2026 | Aktualizované 10. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 02. 2026 | Aktualizované 10. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nočná mora pre Starlink

Môže nová čínska high-tech zbraň zničiť satelity Starlink miliardára Elona Muska?

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Splnomocnenkyňa vlády vyvolala diskusiu o nestrannosti úradníkov

Simona Zacharová vo svojom videu na sociálnej sieti kritizovala predsedu Progresívneho Slovenska za jeho krčmové videá. Okamžite sa do nej…

09. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vonnová vydala emotívne vyhlásenie v súvislosti s jej škaredým pádom: "Budem potrebovať niekoľko operácií..."

Americká zjazdárka Lindsey Vonnová sa prvý raz verejne vyjadrila od jej nedeľného pádu na trati Tofane v Cortine, kedy ju…

10. 02. 2026 | 0 komentárov

Premiér sa stretol s novým ruským veľvyslancom, zdôraznil význam dialógu

Predseda vlády SR Robert Fico sa v pondelok stretol s novým ruským veľvyslancom na Slovensku Sergejom Andrejevom. Opätovne pritom zdôraznil…

09. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ambiciózny cieľ Zelenského sa bude napĺňať desaťročia

Cieľ, ktorý si stanovil Zelenskyj, kúpiť 250 moderných stíhačiek , bude Ukrajinu stáť približne 50 miliárd eur a potrvá desaťročia,…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Ruského strelca na generála Alexejeva naverbovala a vycvičila Ukrajina

Rusko v pondelok vyhlásilo, že strelec, ktorý minulý týždeň v Moskve postrelil vysokopostaveného dôstojníka vojenskej rozviedky GRU, generála Vladimira Alexejeva,…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

VIDEO: Holandská kráska zvíťazila v skvelom svetovom rekorde a rozplakala frajera Jaka Paula

Holandská hviezdna rýchlokorčuliarka Jutta Leerdamová, ktorá sa pomaly stáva obrovskou globálnou superstar a zároveň elitnou športovkyňou, získala v pondelok večer…

10. 02. 2026 | 0 komentárov

Prečo nám to taja? Úmyselné i neúmyselné omyly a klamstvá historikov?

Viete si predstaviť, že všetko, až na pár drobností, čo sa píše v tých desiatkach kníh o tzv. Veľkej Morave,…

09. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slafkovského spoluhráč nie je zaradený v štyroch útokoch Fínska

Spoluhráč Juraja Slafkovského v Montreale Canadiens Oliver Kapanen zatiaľ nefiguruje v základnej dvanástke útočníkov Fínska, ktoré bude prvým súperom Slovenska…

10. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Dostal rozum? Čo znamenajú Zelenského nové vyhlásenia o rokovaniach

Ukrajina, 9. februára 2026 - Vladimir Zelenskyj vypálil celú kaskádu vyhlásení o rokovacom procese a v týchto vystúpeniach povedal veľa…

10. 02. 2026 | 0 komentárov

Epstein: Nielen pedofil, ale aj vrah?

Sexuálny predátor, pedofil a finančník Jeffrey Epstein nevlastnil len jeden ostrov „hrôzy“. Ohavné činy praktizoval aj inde, nové dokumenty poskytujú informácie…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ruský analytik: Všimli ste si, že v USA zmizla „strana mieru“? Ani nikdy nebola

Rusko, 9. februára 2026 - „Hovoria nám, že treba vyriešiť ukrajinskú otázku. V Anchorage sme prijali návrh Spojených štátov. Ak…

10. 02. 2026 | 0 komentárov

„Zóna smrti“. Ukrajina sa chystá na útok

Zelenského generáli podnikli prekvapivý krok. Ukrajina by mohla s touto stratégiou začať protiútok na fronte – cieľom Ukrajiny môže byť…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tieto obrovské veci vám vyrazia dych

Obrovské veci majú schopnosť okamžite zastaviť scrollovanie a prinútiť človeka pozerať sa dvakrát. Aj keď sa často hovorí, že na…

09. 02. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Na Ukrajine prebieha „lov na ľudí“, vyhlásil Szijjártó

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 02. 2026 | Aktualizované 09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Aktualizované 09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Záhadné predmety dokážu potrápiť aj tých najzvedavejších ľudí

Záhadné predmety sa občas objavia v starých zásuvkách, na povalách, vo vidieckych domoch alebo medzi vecami po starých rodičoch. Ich…

09. 02. 2026 | 0 komentárov

Lavrov obvinil USA z porušenia dohôd uzavretých v Anchorage

Moskva prijala návrh USA týkajúci sa Ukrajiny na rokovaniach v Anchorage a ak sa na to pozrieme „ako chlapi“, problém…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina spustila protiofenzívu

Ukrajina začala protiofenzívu na styku Dnepropetrovskej a Záporožskej oblasti, píšu ruské vojenské zdroje

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

První vítězství v soudním sporu o detranzici ve Spojených státech

Dvaadvacetiletá žena, která se rozhodla opustit transgenderovou identitu a podstoupit detranzici, vyhrála soudní spor s newyorskými lékaři, obviněnými z toho, že…

09. 02. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Prehovoril otec chlapca, ktorý pred týždňom strieľal na spolužiakov: „Tieto deti sú časovaná bomba“

Minulý týždeň obyvateľov Nového Mesta nad Váhom šokovala správa o streľbe na základnej škole – šiestak mal z airsoftovej pištole…

09. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj prisahal pomstu a ohlásil brutálne opatrenia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu oznámil, že Ukrajina uvalí sankcie na zahraničných výrobcov, ktorí vyrábajú komponenty pre ruské drony…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre bývanie v pondelok (9.2.) v Štrasburgu prijali konečné odporúčania týkajúce sa bytovej krízy v EÚ, v ktorých navrhli svoje riešenia pre dôstojné, udržateľné a dostupné bývanie.

Podľa EP by akákoľvek revízia pravidiel štátnej pomoci mala uľahčiť verejné investície do sociálneho bývania a rešpektovať rozmanitosť národných trhov.

07:03

Šéf Škótskej labouristickej strany, ktorá je odnožou britskej Labouristickej strany, vyzval v pondelok premiéra Keira Starmera odstúpiť z funkcie pre kauzu okolo vymenovania Petera Mandelsona za veľvyslanca Spojeného kráľovstva v USA napriek jeho väzbám na nebohého sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina. Informovali o tom správy agentúr AFP a magazínu Politico.

07:03

Francúzsko v pondelok obvinilo Irán z represie a zastrašovania po tom, čo súd v Teheráne odsúdil nositeľku Nobelovej ceny za mier a aktivistku za práva žien Narges Mohammadíovú na šesťročný trest odňatia slobody. Informovala o tom správa agentúry AFP.

„Týmto rozsudkom sa iránsky režim opäť rozhodol pre represie a zastrašovanie,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, v ktorom 53-ročnú ženu opísalo ako neúnavnú obhajkyňu ľudských práv.

Norway Nobel Prizes Narges Mohammadiová
Vedúca Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová odovzdáva Nobelovu cenu za mier za rok 2023 Alimu (vpravo) a Kiiane Rahmáníovcom za ich matku, väznenú iránsku aktivistku Narges Mohammadiovú, na radnici v Osle
07:01

Bývalá priateľka nebohého amerického finančníka a sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová je ochotná povedať americkej verejnosti „nefiltrovanú pravdu o tom, čo sa stalo“, pokiaľ jej prezident Donald Trump udelí milosť. Oznámil to v pondelok jej právnik David Oscar Marcus, uvádzajú správy agentúr AP, denníka The Guardian a televízie NBC News.

06:59

Armáda Spojených štátov v pondelok oznámila, že pri najnovšom útoku na loď údajne prevážajúcu narkotiká vo východnej časti Tichého oceánu zabila dvoch ľudí. Jeden člen posádky úder prežil. Informovali o tom správy agentúr AFP a Reuters.

06:58

.

Ponúkajú sa aj iné otázky

Aj keď každý to klišé musí vždy povedať, že rozhodnutie krajskej prokuratúry beriem na vedomie, ale žiaľ iba ako informáciu. Totiž…

09. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý britský diplomat predpovedá Ukrajine pochmúrny scenár

Ukrajina bude musieť urobiť niektoré „ťažké rozhodnutia“, aby ukončila pretrvávajúci konflikt, povedal predtým generálny tajomník NATO Mark Rutte

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Študentský aktivizmus, piata kolóna a ďalší “experti”

Premiér správne postrehol, že istej časti študentov prekáža, keď chodí na debaty, ale rovnako im prekáža aj to, keď na…

09. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Aj Babiš chce zakázať sociálne siete pre deti

Česká republika sa pridala k narastajúemu zoznamu krajín, ktoré zvažujú zákaz sociálnych médií pre deti. Stanovisko tamojšieho premiéra Andreja Babiša…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Globálny dezinformačný index, sám seba označuje za „nezávislý“ subjekt. Lenže… Pravda je iná a tu sú dôkazy

GDI, Globálny dezinformačný index, sám seba označuje za „nezávislý“ subjekt… Lenže ak je odkázaný na financie od vlád a verejných…

09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
09. 02. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Michal Durila

.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov