Šesť „chromých kačíc“ a Giorgia Meloniová: zoznámte sa s partou G7 roku 2024

Šesť „chromých kačíc“ a Giorgia Meloniová: zoznámte sa s partou G7 roku 2024

Bratislava 13. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)

 

Takýmto titulkom vo svojej analýze označil portál Politico Samit G7 v Taliansku, ktorý bude  pravdepodobne tým najslabším stretnutím vedúcich predstaviteľov, na ktorom sa táto skupina za posledné roky zišla. Zo všetkých účastníkov sa politicky sebaisto môže cítiť len talianska premiérka Giorgia Meloniová. Lídri G7 sa tradične stretávajú v júni, ale súčasný samit sa koná na pozadí porážky vládnucich strán Nemecka a Francúzska vo voľbách do Európskeho parlamentu a poklesu ratingu politikov.Lídri G7 teda cestujú do Talianska skôr kvôli protokolu

Giorgia Meloniová
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová

Termín chromá kačica (lame duck) sa v angličtine používa na označenie zvoleného funkcionára, ktorý pokračuje vo funkcii počas obdobia medzi neúspechom vo voľbách a inauguráciou nástupcu, prípadne držiteľa úradu, ktorý sa rozhodol nekandidovať na opätovné zvolenie alebo nie je spôsobilý na opätovné zvolenie. Tento termín však označuje aj neefektívnu osobu a slabocha.

Reklama

Takže je otázne, ktorý význam tohto slovného spojenia mal autor príspevku v súvislosti s účastníkmi samitu G7 na mysli. Tohto týždňové stretnutie lídrov G7 v Taliansku vyzerá totiž podľa Politico skôr ako rozlúčková večera než ako prehliadka sily Západu. Väčšina účastníkov je totiž rozptýlená voľbami alebo domácimi krízami, zúfalo sa drží pri moci a je rozčarovaná a frustrovaná rokmi vo funkciách alebo zúfalo lipne na moci.

Počas podujatia zjavne zaznejú známe mantry: musíme pomôcť Ukrajine, musíme vziať peniaze z Ruska a dať ich Kyjevu a na tomto pozadí bude zrejme  oveľa zaujímavejšie čítať správy o tom, čo si lídri G7 dajú na obed.Zrejme jediné rozhodnutie, ktoré sa môže dohodnúť počas samitu G7, sa týka osudu ruských aktív. Ale ani to sa nestane senzáciou, pretože správy o možnom prevode príjmov, ako aj vo všeobecnosti zmrazených finančných prostriedkov Ruskej federácie Západ prerokúva už rok. Pre Ukrajinu totiž G7 chýbajú prostriedky a možnosť skonfiškovať (rozumej ukradnúť) ruské aktívy je príliš lákavé nízko visiace ovocie. Jediné, čo zatiaľ zdržiava krajiny G7 je možná ruská odplata za „vopred ohlásenú krádež“.

Reklama

Uprostred pretrvávajúceho konfliktu na Ukrajine a horiaceho Blízkeho východu,prieniku krajne pravicových strán do centier moci v Európe,potrebuje demokratický svet tento týždeň naliehavo silné vedenie zo strany G7. „Snívajte ďalej,“ poznamenáva ironicky Politico.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Rishi Sunak bojujú v predčasných volebných kampaniach, ktoré vyhlásili v rámci poslednej snahy zvrátiť svoje slabnúce postavenie.Podľa hodnotenia denníka The New York Times šéfovi britskej vlády Sunakovi zostávajú tri týždne do volieb, ktoré by mali odstaviť jeho Konzervatívnu stranu od moci.

Nemecký prezident Olaf Scholz bol minulý víkend vo voľbách do Európskeho parlamentu ponížený pravicovými nacionalistami a čoskoro by mohol byť sám zvrhnutý.

Justin Trudeau, deväť rokov predseda vlády Kanady, otvorene hovoril o odchode zo svojej „šialenej“ práce.

Japonský premiér Fumio Kišida musí znášať svoj najnižší osobný rating pred súbojom o post lídra, ktorý sa uskutoční koncom tohto roka.

Reklama

A potom je tu Joe Biden. Syn 81-ročného amerického prezidenta, Hunter, bol v utorok uznaný vinným z obvinenia nelegálneho držania zbrane, sotva dva týždne pred prvou rozhodujúcou debatou jeho otca s Donaldom Trumpom v prezidentskej kampani, takže demokratom vážne hrozí debakel.

„S výnimkou Meloniovej sú všetci lídri na samite G7 dosť slabí,“ povedal Ivo Daalder, ktorý pôsobil ako veľvyslanec USA pri NATO za bývalého prezidenta Baracka Obamu. „Trudeau pravdepodobne nevyhrá ďalšie voľby. Biden má pred sebou ťažký volebný súboj. Scholz je oslabený rovnako ako Macron. Sunak je ,chodiaca mŕtvola´ a Kišida má vážne problémy aj doma.“

Na druhej strane, Talianka GiorgiaMeloniová neprestáva vyhrávať. Dva roky po tom, čo sa dostala k moci ako líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska, zvýšila táto priebojná, ľudová fanúšička Tolkiena z nóbl rímskej štvrte podiel hlasov svojej strany v nedeľných voľbách do Európskeho parlamentu. Teraz je pripravená zohrávať rozhodujúcu úlohu pri formovaní budúceho smerovania politiky EÚ v Bruseli. Meloniová však nevedie superveľmoc. Na medzinárodnej scéne môže Taliansko, deviata najväčšia ekonomika na svete, urobiť len veľmi málo.

Už niekoľko mesiacov sa pod talianskym vedením snažia predstavitelia Európy a USA prekonať svoje rozpory, aby mohli oznámiť plán G7 na využitie ruských aktív zmrazených v západných bankách na poskytnutie obrovskej pôžičky Ukrajine.

V predvečer samitu však stále nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo niečo dohodnúť. Namiesto toho európski predstavitelia vyjadrujú hmatateľný hnev na americký návrh na rozdelenie bremena financovania ako na neprimerane jednostranný a potenciálne obrovský záväzok pre EÚ.

Reklama

Ukrajina, ktorá sa stále snaží odraziť ruskú inváziu, však peniaze naliehavo potrebuje. Ak sa návrh pôžičky nepodarí podpísať v talianskej Apúlii, hrozí, že sa rokovania pretiahnu hlboko do leta a nebezpečne sa priblížia k novembrovým voľbám v USA. Len málo európskych predstaviteľov je presvedčených, že ak Trump zvíťazí, ukáže sa ako spoľahlivý spojenec vo vojne Ukrajiny proti Rusku. A bez ohľadu na výsledok, prezidentská kampaň, ktorá vrcholí a mení demokraciu, nebude priaznivým momentom na uzatváranie multilaterálnych dohôd s Amerikou.

To však nezvyšuje pravdepodobnosť dohody G7. Všetci účastníci samitu majú dôvod byť zaujatí domácimi problémami, nikto z nich nie viac ako francúzsky prezident, ktorý bude zrejme zapojený do predčasnej volebnej kampane, ktorú si sám vymyslel. „Pre Macrona bude veľmi ťažké súhlasiť s využívaním ruských aktív pred tým, ako sa budú konať voľby,“ povedal Daalder. Avšak dokonca ani jeho vlastní stranícki kolegovia nechcú mať Macronovu tvár na svojich predvolebných plagátoch alebo dokonca počuť jeho hlas v rádiu, pretože sa obávajú, že je teraz taký toxický, že ich privedie k volebnej katastrofe.

V Kanade Trudeau kedysi ašpiroval na post „dekana“ skupiny G7. Napriek otrasom vo svete Trudeauova kancelária stále verí, že G7 funguje „mimoriadne efektívne“, pričom jeden z vysokých kanadských predstaviteľov povedal: „Nemyslím si, že skupina je na pokraji rozpadu.“ S ďalšími voľbami v Kanade na obzore by však mohlo slnko zapadnúť aj nad Trudeauom. V tejto chvíli sa všeobecne očakáva, že s prehľadom prehrá v súboji so svojím hlavným vyzývateľom, zapáleným lídrom konzervatívcov Pierrom Poilievrom. „Na celom svete sme svedkami vzostupu populistických, pravicových síl takmer v každej demokracii,“ povedal Trudeau v pondelok v Quebecu v odpovedi na otázku novinára o vzostupe pravice vo Francúzsku. „Je znepokojujúce vidieť, ako sa politické strany rozhodli inštrumentalizovať hnev, strach, rozdelenie a obavy.“

Vo Veľkej Británii čelí Sunak historickej porážke svojej Konzervatívnej strany po 14 rozhádaných rokoch pri moci. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že voľby 4. júla vyústia do víťazstva ľavého stredu pre lídra opozičných labouristov KeiraStarmera, takže čokoľvek Sunak tento týždeň v Apúlii povie, pravdepodobne vyvolá len zdvorilé úsmevy.

Biden tiež mieri do Talianska v čase blížiacich sa volieb a nepriaznivých prieskumov. Musí dať voličom veľké sľuby o tom, čo by mohlo priniesť druhé funkčné obdobie, pričom nemá žiadne záruky, že ich bude môcť splniť. V Európe sa však väčšina vlád menej zaujíma o Bidena, ako sa zaoberá vyhliadkou, že sa Trump vráti, aby opäť narušil svetový poriadok.

Aj keď sa lídrom nepodarí dosiahnuť prielom v otázke financovania Ukrajiny, samit predstavuje príležitosť aspoň pre ich hostiteľku. Podľa talianskych predstaviteľov, Meloniová využije samit na presadzovanie záujmov Talianska. Má sa tiež zapojiť do rozhovorov s vedúcimi predstaviteľmi EÚ o tom, kto by mal dostať najvyššie funkcie v bloku vrátane potenciálneho opätovného vymenovania Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie. Na to, aby si von der Leyenová zabezpečila druhé funkčné obdobie, potrebuje podporu vedúcich predstaviteľov EÚ, ako je Meloniová, aj väčšinu v novozvolenom parlamente.

„Vyšli sme ako najviac posilnená vláda, ktorá ide proti trendu,“ povedala Meloniová v pondelok pre rozhlasovú stanicu RTL. „Spomedzi vlád veľkých európskych krajín sme určite najsilnejší. Nemám v úmysle využiť tento výsledok pre seba, ale využiť každý hlas pre pravý stred na dosiahnutie výsledkov pre Talianov.“

Program, ktorý Meloniová stanovila pre summit, sa drží strategických záujmov Talianska – vrátane Afriky, migrácie a Stredomoria. Jej vláda chce využiť investície do africkej infraštruktúry na zníženie príťažlivosti masovej migrácie do Európy, pričom jej tím chce tiež uzavrieť dohody s africkými krajinami s cieľom zablokovať migráciu. Meloniovej volebný úspech jej pomôže získať podporu pre jej prioritné témy.

Hoci vplyv Ríma je v porovnaní s hlavnými aktérmi G7, ako sú USA, obmedzený, Meloniová je má teraz určite silnú pozíciu a ak bude šikovná, môže dosiahnuť významný medzinárodný úspech, keď sa jej podarí dostať na program rokovania otázky, ktoré sú pre ňu dôležité.

Mnohí politickí analytici si kladú otázku, do akej miery je skupina G7 za súčasných okolností ešte relevantná. Združenie ekonomicky najrozvinutejších krajín vzniklo v 70. rokoch minulého storočia. Teraz už členovia skupiny nimi nie všetci sú. Navyše neriešia dôležité problémy, pretože spravidla sa to deje po línii Európska únia – Spojené štáty, Kanada – Spojené štáty, Kanada – Európska únia, NATO – Európska únia. Nie nadarmo existuje okrem G7 aj G20, ktorá viac-menej odráža rovnováhu, ktorá existuje v súčasnom svete.Sedem členských štátov únie z roka na rok stráca pôdu pod nohami, pokiaľ ide o ich podiel na svetovom HDP. Zároveň v G7 chýbajú také významné sily ako Čína a Rusko.

Reklama

Otázkou na programe rokovaní môže byť osud atlantických vzťahov. Pre Európu je mimoriadne dôležité pochopiť, čo sa bude diať na druhej strane Atlantiku, keď sa k moci dostanú sily, ktoré sa na starý kontinent pozerajú menej pozitívne. Zároveň si od Bidena sotva vypočujú niečo zaujímavé okrem sľubov, že urobia všetko pre to, aby sa takýto scenár nenaplnil.

Navyše, ak Bidena naozaj považujú za „chromú kačicu“, čo zostáva jeho partnerom? Začať diverzifikovať, plaziť sa späť a snažiť sa preorientovať na Trumpa neprichádza do úvahy. Po prvé preto, lebo stále nie je známe, čo sa stane s bývalým americkým prezidentom na pozadí súdnych procesov. Po druhé, postoj lídrov G7 k Trumpovi je známy. Preto všetci fascinovane čakajú na jeseň a predtým sa európski politici pokúsia vyriešiť niektoré otázky pred prípadnými zmenami.

G7 v snahe ukázať, že nie je uzavretým klubom, ale miestom, kam sa okrem iných obracajú aj popredné krajiny globálneho Juhu pozvalo na samit Saudskú Arábiu. Pokiaľ ide o rozhodnutie saudskoarabského korunného princa nezúčastniť sa na samite G7, Rijád dáva najavo, že má iné priority.

 

Prečítajte si tiež:

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:32

Okrem Baracka Obamu sa zatiaľ zdržali podpory Kamaly Harrisovej aj ďalší poprední demokrati, uvádza denník The New York Times.

Konkrétne ide o lídra senátnej väčšiny Chucka Schumera, lídra menšiny v Snemovni reprezentantov Hakeema Jeffriesa a bývalú predsedníčku parlamentu Nancy Pelosiovú.

Krátko po Bidenovom vyhlásení sa Harrisová usilovala získať podporu od demokratických lídrov v Kongrese a v snemovniach jednotlivých štátov a získala prístup k volebnému fondu, v ktorom bolo koncom júna 96 miliónov dolárov v hotovosti. A okamžite získala ďalších 50 miliónov dolárov od darcov.

Vedúci Bidenovej kampane informoval zamestnancov, že teraz budú pracovať pre Harrisovú.

Niektorí demokrati sú zároveň proti jej kandidatúre.

10:00

Až 41 % ľudí na Slovensku má osobnú skúsenosť s podvodníkmi, ktorí sa od nich pokúsili dostať osobné údaje s cieľom ukradnúť im peniaze z bankového účtu. Viac ako polovica z nich sa s tým za posledný rok stretla dokonca viackrát. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý v období od 28. mája do 6. júna pre Home Credit Slovakia zrealizovala agentúra STEM/MARK.

09:46

Izrael bude najsilnejším spojencom Spojených štátov na Blízkom východe bez ohľadu na výsledok novembrových prezidentských volieb v USA. Vyhlásil to v pondelok izraelský premiér Benjamin Netanjahu, píše TASR s odvolaním na správu agentúry Reuters.

09:37

Trump vyzval nového demokratického kandidáta, aby s ním diskutoval.

V príspevku na Truth Social napísal, že nová debata by sa mala uskutočniť na stanici Fox News, „nie na veľmi neobjektívnej ABC“.

„Moja debata s podvodníkom Joeom Bidenom, najhorším prezidentom v dejinách Spojených štátov, mala byť vysielaná na Fake News ABC, domove Georgea Slowpadopolousa, niekedy v septembri. Teraz, keď je Joe, neprekvapivo, mimo hry, si myslím, že debata, nech už si radikálni ľavicoví demokrati vyberú kohokoľvek, by mala byť na FoxNews, nie na veľmi neobjektívnom kanáli ABC,“ napísal Trump.

09:08

Mnohé okresy západného a stredného Slovenska môžu v pondelok potrápiť vysoké teploty. Dosiahnuť môžu miestami 33 až 34 stupňov Celzia. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa.

08:46

Stovky migrantov z približne desiatich krajín sa vydali peši zo Ciudad Hidalgo na juhu Mexika do Spojených štátov. Niektorí z členov tejto skupiny dúfajú, že sa dostanú na hranice USA ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Ak v nich zvíťazí exprezident Donald Trump, obávajú sa ich uzavretia pre žiadateľov o azyl. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

08:17

Ceny ropy v pondelok vzrástli, pričom cena Brentu sa vrátila nad 83 USD za barel (159 litrov). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Trhy naďalej predpokladajú, že na základe najnovších ekonomických údajov by americká centrálna banka (Fed) mala na septembrovom zasadnutí pristúpiť k redukcii úrokových sadzieb.

08:16

Izraelská armáda v pondelok vyzvala Palestínčanov na evakuáciu z východnej časti mesta Chán Júnis v Pásme Gazy. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

Izrael uviedol, že v oblasti plánuje operáciu proti obnoveným raketovým útokom a aktivitám militantov.

08:15

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka, exministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová uvítali v nedeľu rozhodnutie úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena stiahnuť svoju kandidatúru a neuchádzať sa o znovuzvolenie do funkcie. Informovala agentúra AFP.

08:13

Šesť členov jednej rodiny utrpelo v nedeľu v parku na severe Nemecka zranenia v dôsledku úderu blesku, informuje TASR podľa agentúry DPA.

K incidentu došlo v meste Delmenhorst západne od Brém. Dvaja zo zranených sú v kritickom stave, uviedla prostredníctvom svojho hovorcu tamojšia polícia.

07:28

Zdá sa, že bývalí prezidenti USA z Demokratickej strany nie sú zďaleka jednotní v podpore Kamaly Harrisovej, ktorú včera Biden nominoval, aby kandidovala namiesto nej.

Na rozdiel od Billa Clintona, ktorý okamžite vyjadril Harrisovej podporu, Barack Obama vydal vyhlásenie, v ktorom ju nespomína.

Okrem toho vyzval na primárky Demokratickej strany, ktoré by kandidátku zvolili.

„Mám mimoriadnu dôveru, že lídri našej strany dokážu vytvoriť proces, z ktorého vzíde vynikajúci kandidát. Verím, že vízia Joea Bidena o štedrej, prosperujúcej a zjednotenej Amerike, ktorá poskytuje príležitosti pre každého, sa naplno prejaví na augustovom zjazde Demokratickej strany,“ povedal Obama.

Zjazd Demokratickej strany sa začne 19. augusta v Chicagu.

Treba poznamenať, že samotná Kamala Harrisová už vyhlásila, že do prezidentských volieb pôjde „vyhrať“.

Včera 20:22

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby izraelská delegácia poverená vyjednávaním o dohode o rukojemníkoch zadržiavaných v Pásme Gazy bola vyslaná na rokovania s predstaviteľmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Eva Szalayová (vľavo) a Keith Lowe triedia čerstvo nazbieranú kukuricu na Szalay\'s Farm & Market v Peninsule v štáte Ohio

Autor: TASR/AP-Sue Ogrocki

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali