Americké jednotky pôsobili ako bezpečnostný garant pre západné Nemecko počas studenej vojny, ale v posledných rokoch sa ich počet výrazne znížil na 35-tisíc. Napriek tomu ich je súčasnom Nemecku stále ešte viac ako v ktorejkoľvek inej krajine okrem Japonska.
Podľa prieskumu uskutočneného pre agentúru DPA by 42% Nemcov súhlasilo s tým, aby USA stiahli svoje jednotky z ich krajiny. Za ponechanie sa vyjadrilo 37% a odpovedať nevedelo zvyšných 21%.
Za odchod boli najmä sympatizanti ľavicovej Die Linke (67%) a Alternatívy pre Nemecko (55%), ale aj Zelených (48%). Spomedzi sympatizantov sociálnych demokratov (SPD) by s tým súhlasilo 42%, FDP 37% a len 35% sympatizantov kresťanských demokratov (CDU) Angely Merkelovej.
Minulý týždeň noviny The Washington Post písali, že USA zvažujú zníženie počtu svojich vojakov v Nemecku kvôli hnevu na relatívne nízke nemecké výdavky na obranu. Článok naznačil, že Biely dom zvažuje úplne alebo čiastočne presunúť jednotky z Nemecka do Poľska, čo však oficiálne nepotvrdil.