Rusko vytvára novú vojenskú základňu na Kurilách

Moskva 29. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Ruský portál politexpert venuje svoju pozornosť budovaniu novej ruskej vojenskej základne na Kuriloch

Ilustračné foto

Po rozpade ZSSR v Jeľcinovej ére Rusko z Kurilských ostrovov stiahlo divíziu námornej pechoty a  ruské vojenské sily na ďalekom východe sa sústredili na pevninské územie v blízkosti Vladivostoku.

Podľa Vladímíra Ščerbakova, ruského vojenského experta je dôležité, že Rusko obnovuje svoju vojenskú prítomnosť na Kurilských ostrovoch, ktoré boli pred II. svetovou vojnou súčasťou Japonska. Kurily majú výhodnú strategickú polohu a musia sa stať prvou líniou obrany Ruska pred americkými a japonskými aktivitami. V poslednom období rástli japonské ambície s cieľom obnoviť svoju zvrchovanosť nad týmito ostrovmi, Japoncov podporovali Američania.

Dnes Rusko nepošle na Kurilské ostrovy plnohodnotnú divíziu ruskej námornej pechoty. Stačí podstatne menšia jednotka s vyššou palebnou silou a ničivým potenciálom. Súčasťou vojenskej jednotky samozrejme budú aj tankové, letecké jednotky a protiraketová či protivzdušná obrana.

Vytvorenie plnohodnotnej vojenskej základne s mohutnou ničivou silou považuje ruský expert Vladimír Ščerbakov za správny krok, ktorý sa mal už dávno urobiť.

Ako prvý informoval o obnovení priamej ruskej vojenskej prítomnosti na Kurilských ostrovoch ruský poslanec a veterán afgánskej vojny Franc Klincevič.

 

Pošlite nám tip