NAŽIVO

Prokuratúra v Istanbule oznámila, že v Turecku zadržali 115 predpokladaných členov teroristickej organizácie Islamský štát, ktorí údajne plánovali útoky počas vianočných sviatkov a novoročných osláv v Turecku.

09:46

Súostrovie Palau prijme z USA 75 migrantov v rámci dohody v hodnote 7,5 milióna dolárov, oznámili v stredu predstavitelia oboch krajín.

09:22

Nemecká ministerka pre rozvoj vyzvala na intenzívnejšie medzinárodné úsilie s cieľom ukončiť konflikt v Sudáne. Upozornila, že nesmie zostať prehliadaný.

09:21

Španielsky kráľ Filip VI. vyzval Španielov, aby chránili „demokratické spolunažívanie“ pred nebezpečenstvami polarizácie.

08:48

Vianočný jazzový koncert v Kennedyho centre vo Washingtone bol zrušený. Hudobník Chuck Redd, vysvetlil, že koncert odvolal po tom, čo Biely dom minulý týždeň oznámil, že na budovu kultúrneho centra pridá meno Donalda Trumpa.

08:31

Kim Čong-un navštívil závod na výrobu jadrových ponoriek. Počas návštevy Kim kritizoval snahy Južnej Kórey vyvíjať vlastné jadrové ponorky a označil ich za hrozbu, ktorú treba odvrátiť.

08:24

Americké inisterstvo spravodlivosti oznámilo, že bolo objavených viac ako milión nových dokumentov, ktoré by mohli súvisieť s Jeffreyom Epsteinom.

08:23

Sýrske úrady zadržali vysokopostaveného predstaviteľa Islamského štátu pre oblasť Damasku. Zadržaný bol identifikovaný ako Tahá az-Zúbí, známy aj ako abú Umar Tabíjá.

08:22

Volebná komisia v Bosne zrušila výsledky hlasovania v 136 volebných miestnostiach, kde zistila „nezrovnalosti“ vo voľbách, ktoré mali rozhodnúť o novom prezidentovi Republiky srbskej v Bosne a Hercegovine.

08:19

Honduraské prezidentské voľby vyhral Nasry Asfura, ktorého podporoval aj Trump.

08:10

Armáda Jordánska spustila letecké útoky zamerané na pašerákov drog v južnej Sýrii. Sýrska štátna televízia spresnila, že jordánska armáda sa zamerala na „siete na pašovanie drog a sklady na farmách“ na juhu a východe provincie Suwajdá.

08:09

Alžírsky parlament schválil zákon, ktorý označuje francúzsku koloniálnu vládu v rokoch 1830 – 1962 za zločin a požaduje od Francúzska „oficiálne ospravedlnenie“ a reparácie.

08:08

Pri výbuchu bomby, ku ktorému došlo v mešite v meste Maiduguri zahynulo najmenej päť ľudí a ďalších 35 utrpelo zranenia. Podľa predbežných zistení mohlo ísť o samovražedný útok.

07:53

Štátne médiá KĽDR informovali, že Putin v novoročnom posolstve adresovanom Kim Čong-unovi vychvaľoval „neporaziteľné priateľstvo“ s KĽDR.

07:51

Trump strávil časť Štedrého večera odpovedaním na otázky detí, ktoré telefonovali na Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany, kde sledujú pohyb Santu Clausa.

07:50

Výstrahy pred prudkými záplavami v dôsledku sezónnej búrky Pineapple Express boli vydané pre Los Angeles a väčšinu územia na juhu Kalifornie.

07:49

Po útoku Ruska na prístav Pivdennyj v Odeskej oblasti došlo k úniku slnečnicového oleja do mora. V dôsledku toho uhynuli desiatky vtákov.

07:27

Pápež odslúžil prvú vianočnú vigíliu svojho pontifikátu a pred bohoslužbou pozdravil tisíce veriacich na Námestí svätého Petra svojím typicky neformálnym štýlom.

07:25

Srbský súd zastavil pre nedostatok dôkazov trestné stíhanie bývalého ministra výstavby, infraštruktúry a dopravy Gorana Vesiča a ďalších piatich osôb vznesené v súvislosti so zrútením sa prístrešku železničnej stanice v Novom Sade.

06:47

Štrnásť krajín vrátane Francúzska, Veľkej Británie, Kanady a Japonska odsúdilo plán Izraela zriadiť na okupovanom Západnom brehu Jordánu ďalších 19 osád.

06:42
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Robert Fico pre Extra plus: Ľudia začínajú mať mediálnu pravdu mainstreamu na háku

Prinášame kompletný rozhovor Lenky Mayerovej z Extra plus s expremiérom a šéfom najsilnejšej strany Smer-SD Robertom Ficom nie len o udalostiach, ktoré hýbali Slovenskom od začiatku roku 2018.

❚❚
.

Narodil sa 15. septembra 1964 v Topoľčanoch. Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave so zameraním na trestné právo. Absolvoval študijné pobyty v oblasti trestného práva a ľudských práv v USA, Veľkej Británii, Fínsku, Belgicku a Francúzsku. Šesť rokov zastupoval SR v konaniach na Európskej komisii pre ľudské práva a na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. K politike, ako sa hovorí, „pričuchol“ v roku 1987. V roku 1992 bol po prvý raz zvolený za poslanca zákonodarného zboru za SDĽ a odvtedy bol nepretržite poslancom NR SR až do roku 2006. Postupne sa z neho stal najobľúbenejší politik v SDĽ, čo potvrdzoval aj najvyšší počet získaných preferenčných hlasov vo voľbách 1998. Čoraz väčšiu popularitu získaval aj medzi občanmi Slovenska. V jeho vtedajšej domovskej strane sa o ňom hovorilo ako o budúcom predsedovi po Petrovi Weissovi. V tom čase mal 31 rokov a politickú kariéru pred sebou. Nakoniec pár hodín pred zjazdom strany svoju kandidatúru stiahol a vzdal sa jej v prospech straníckeho kolegu Ľubomíra Fogaša. Dodnes sa verejnosť nedozvedela dôvod jeho vtedajšieho konania. Po parlamentných voľbách 1998 vznikla širokospektrálna koalícia, v ktorej Robert Fico odmietal zotrvávať v súvislosti s možnými požiadavkami SMK na revíziu Benešových dekrétov. SDĽ opustil a v decembri 1999 založil nový politický subjekt Smer-SD, ktorý štyrikrát vyhral voľby do NR SR a z docenta práv sa stal trojnásobný slovenský premiér. Robert Fico.

 

Pätnásty marec 2018 – deň, keď ste podali demisiu, sa zapíše tmavými písmenami do histórie strany Smer-SD. Mnohí vaši voliči ostali zaskočení, že ste podľahli tlaku ulice. Ako dnes s odstupom štyroch mesiacov vnímate svoje rozhodnutie?

.

Ak by som to neurobil, 7. júla 2018 by boli parlamentné voľby. A to v divokej atmosfére vytváranej Sorosovými deťmi a poblúznenými médiami. Bol vysoký predpoklad, že sa k moci dostane Igor Matovič, Richard Sulík, Boris Kollár a Alojz Hlina alebo úradnícka vláda pod plnou kontrolou prezidenta Andreja Kisku. Čiže chaos nad chaos. Smer-SD vyhral legitímne voľby a ja som nemohol uprednostniť moje osobné ego pred postavením strany a stabilitou štátu. Mám pocit, že ľudia čím ďalej tým viac chápu racionalitu môjho rozhodnutia.

 

Približne 50–tisíc ľudí na námestiach je len zlomok z takmer 740-tisíc voličských hlasov získaných pre stranu Smer-SD v parlamentných voľbách 2016, ktoré vám dávali mandát nevzdať sa. Nemysleli ste pri podávaní demisie na nich?

Myslel som práve na nich, aby ich podpora nevyšla nazmar. A nehovorme len o ulici, hovorme o tom, kde Sorosove deti vzali peniaze na organizovanie protivládnych demonštrácií, kto za nich robil, pretože predstava, že 17-ročné dievča organizuje zo svojej detskej izby vojnu s vládou, je absurdná. To, čo sa stalo ihneď po vražde, bol typický príklad útoku na parlamentnú demokraciu založenú na väčšine a zodpovednosti. Už dlhšie v celej Európe sledujeme trend, keď sa snažia presadiť v politike filantropi, mimovládne organizácie, médiá, jednoducho tí, ktorí sa na voľbách nikdy nezúčastnili a nikdy za nič neniesli zodpovednosť. Proti tomuto trendu je potrebné sa vzoprieť, inak sami prispievame k tomu, že prichádza k ohrozovaniu demokracie.

 

.

Strana Smer-SD takmer nepretržite od svojho vzniku bojuje s nepriazňou mainstreamových médií. V podstate tretí sektor spolu s médiami hlavného prúdu vás dostali z trojnásobného premiérskeho kresla. Vládli ste takmer desať rokov, prečo ste sa nepokúsili o dosiahnutie nápravy?

Dá sa ísť rovnakou cestou ako v Maďarsku alebo Poľsku. Napriek tomu, aj keď sme počas druhej vlády vládli sami, povedali sme si, že radšej sa budeme s nimi biť, ako byť opľúvaní, že cez zmanipulované médiá vládneme. Toto nám nemôže dnes nikto vyčítať a za svoju politiku k médiám platíme vysokú daň. Na jednej strane sme krajinou s jednou z najvyšších slobôd tlače, na strane druhej si novinári bez zodpovednosti a často akejkoľvek kvalifikácie napíšu, čo chcú. Aj mojim kolegom hovorím, kamarátenie sa s novinármi je najväčšia chyba. Tí novinári, o ktorých si myslíte, že máte na nich vplyv, vás prvých potopia. Nemenil by som teda mediálne prostredie ani zákony, ale na médiá treba byť tvrdý a nekompromisný.

 

Aký je váš postoj k alternatívnym médiám, ktoré sú naozaj nezávislé a nemajú za sebou rôznych oligarchov a zaoceánskych donorov?

Nech ich je čo najviac a nech píšu pravdu. Som šokovaný z toho, ako tzv. mienkotvorné a tzv. objektívne médiá dokážu zo zrnka pravdy upiecť peceň klamstva.

.

 

Nezažívame v súčasnosti niečo podobné ako pred rokom 1989, keď ľudia neverili ústredným médiám a hľadali alternatívu?

Nedôvera v tzv. klasické médiá je obrovská. Ľudia si to prečítajú alebo pozrú a potom jedným uchom dnu a druhým von.

 

Nemyslíte si, že je načase prestať rozdeľovať médiá na dobré a zlé? Mainstream sa dnes tvári ako majiteľ pravdy a perzekvuje nezávislé médiá. Veď Slováci nie sú padnutí na hlavu, vedia si urobiť svoj názor…

Opakujem, ľudia začínajú mať túto mediálnu pravdu mainstreamu na háku a stokrát radšej si prečítajú niečo, z čoho aspoň cítiť snahu hľadať pravdu. Šimečka to raz dobre povedal o denníku SME, že ten pravdu nehľadá, ten ju už má. Držím vám palce, aby ste svojím štýlom písania využili súčasnú dobu a naklonili si veľa čitateľov na svoju stranu.

 

Médiá hlavného prúdu nehanebným spôsobom podporovali protesty proti vláde a treťosektorové iniciatívy typu Za slušné Slovensko dnes začínajú ovplyvňovať reálnu politiku. Nazvali ste ich Sorosovými deťmi. Ako mienite riešiť problém financovania takýchto aktivít zo zahraničia?

Sorosovým deťom a médiám, ktoré robia politiku, treba jasne odkázať – založte si politické strany a poďte do reálneho súboja. Je ľahké z redakcie a bez zodpovednosti opľúvať a štvať dookola. A je načase – bude to v septembri – zakotviť do príslušnej legislatívy ustanovenie, ktoré absolútne sprehľadní financovanie tretieho sektora. Jednoducho si klikneme v počítači a budeme vidieť, aké peniaze dostali, ako ich minuli a či vôbec okrem platov, nákupu áut, prenájmu priestorov a bezhraničného nadávania na vládu niečo aj robia. A hlavne budeme vidieť donorov. Pozrime sa na jedného z tzv. organizátorov protestov Juraja Šeligu. Absolútne prepojenie na Georgea Sorosa. Pozrime sa na syna prezidenta Kisku, tajuplné stretnutie hlavy štátu Kisku v New Yorku so Sorosom… Ľudia na Slovensku nie sú padnutí na hlavu a vidia, ako bola vražda novinára a jeho priateľky, o ktorej stále nemáme žiadne oficiálne správy, okamžite o niekoľko hodín dokonale zneužitá na protivládne protesty. A nech mi niekto povie, že to Juraj Šeliga a ešte jedna slečna Karolína Farská dokázali sami bez peňazí a logistiky zo zahraničia. Sám sebe po toľkoročných skúsenostiach z najvyššej politiky by som sa musel vysmiať, keby som takej hlúposti uveril.

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave 15. apríla 2018.

Iniciatíva Za slušné Slovensko tvrdí, že niekoľko mesiacov počúva o tom, ako sa tu niekto snaží o štátny prevrat, organizáciu chaosu v krajine, či ako sú organizátori zhromaždení prepojení na zahraničie alebo amerického finančníka Georgea Sorosa, čo vraj nie je pravda. Podali na GP SR na vás trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy a ohováranie. Považujete to za správny krok?

.

Každý má právo podať trestné oznámenie. Ja jeho podanie využijem na to, aby som ešte otvorenejšie a častejšie hovoril o tom, čo sa stalo okamžite niekoľko hodín po vražde.

 

Hoci dodnes nie je známy motív vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, niektoré médiá, opoziční politici a tretí sektor bez zábran z tohto ohavného činu obvinili práve Roberta Fica a jeho vládu. Nepovažujete to za trúfalosť?

Na vražde pracujú najlepší policajti a medzinárodný tím. My ich prácu rešpektujeme. Tí, čo nenávidia túto vládu, ale nechcú objektívne prešetrenie. Oni už vedia motív, poznajú vrahov a už ich aj odsúdili. Je absurdné robiť takéto obvinenia bez akýchkoľvek dôkazov. Naopak, ich správanie je dôkazom hrozného zneužitia vraždy na politické ciele. Kladiem si otázku, čoho sú títo ľudia schopní, aby sa dostali k moci, ak nemajú problém s takouto ohavnosťou. Namiesto toho, aby robili normálnu politiku a vyhrali voľby, idú do politického súboja manipuláciou ulice. My sme v roku 2006 zadefinovali politiku sociálneho štátu a napriek nepriazni médií sme suverénne vyhrali voľby.

 

.

Na hrobe týchto mladých ľudí tancovali mnohí politici, herci aj tretí sektor, ktorých jediným cieľom bol pád vlády. Vnímate to ako zásah zo zahraničia s cieľom rozvratu štátu?

Politici z opozície a prezident Andrej Kiska tancovali, ale nemali na udalosti po vražde žiadny vplyv. Bol to tretí sektor a médiá financované zo zahraničia, ktoré v mene tzv. liberálnej demokracie chceli využiť obrovskú tragédiu na pád vlády. Neviem, ako nazvať situáciu, keď sa niekto mimo rámca parlamentných volieb pokúša zvaliť demokraticky zvolenú vládu. Pokus o prevrat je pre niekoho príliš silné slovo, ale obsahovo na danú situáciu sedí.

 

Koaličné strany vládu udržali a aj parlamentnú väčšinu. Predpokladáte, že vláda zotrvá až do volieb v roku 2020?

Bolo našou psou povinnosťou udržať väčšinu a funkčnú vládu. Ja som pre to urobil maximum. Vražda bola neskutočnou tragédiou, treba ju vyšetriť a vinníkov potrestať, ale prečo sa hneď politicky zneužila? To naozaj má parlamentná demokracia fungovať tak, že zo zahraničia financovaný a protivládnymi médiami plne podporovaný tím zorganizuje pár hercov a protivládne demonštrácie, na ktorých budú rozhodovať o riadení a fungovaní Slovenska? Takáto predstava nie je absurdná, je nebezpečná pre demokraciu.

.

 

Váš koaličný partner viackrát pripustil predčasné voľby…

Nevidím žiaden dôvod na predčasné voľby. Demokratické inštitúcie fungujú, ekonomike sa mimoriadne darí, máme historické čísla – najnižšiu nezamestnanosť a najvyššiu zamestnanosť od roku 1989, najvyšší rast miezd od krízy z roku 2008, výborné verejné financie, prijímame silné sociálne programy, čelíme paradoxnému problému nedostatku pracovnej sily. Za týchto okolností sú predstavy o predčasných voľbách mimo elementárnej politickej logiky. Načo sme urobili toľko vážnych rozhodnutí od marca 2018? Aby sme sa teraz mlátili s polobláznami v predvolebnej kampani? Na strane druhej, som v politike príliš dlho na to, aby som nepoznal základnú politickú poučku – nikdy nehovor nikdy.

 

Slovensko čakajú komunálne voľby, voľby do Európskeho parlamentu, ale najviac rezonuje voľba prezidenta SR. Pred pár dňami Smer-SD prišiel s iniciatívou, aby sa prezidentskí kandidáti vzdali daňového tajomstva. Viedli vás k tomuto konaniu daňové prešľapy súčasného prezidenta?

Je zarážajúce a súčasne vypovedajúce, že prezident Kiska odmieta predložiť daňové doklady obchodnej spoločnosti, ktorá mu financovala kampaň. Čo dnes vieme? Že prekročil zákonom povolený limit na financovanie prezidentskej kampane v roku 2014, že opakovane verejne klamal, keď tvrdil, že si kampaň platil zo súkromného účtu, že si dal výdavky na kampaň vo svojej firme ako oprávnené náklady, že neoprávnene žiadal o vratku DPH, že robil jedno opravné daňové priznanie za druhým, ale až potom, čo mu médiá na to prišli. Jednoducho šialené. Prezidentom SR je preukázane daňový a volebný podvodník. Aby sa to neopakovalo, je potrebné vyzliecť kandidátov na prezidenta ešte pred voľbami daňovo donaha.

 

.

Prezident Andrej Kiska má na svojom konte také množstvo morálnych zlyhaní, že keby to bol človek s iným menom, už dávno nie je na svojom poste. Neprekáža vám dvojaký mediálny meter? Nemal Andrej Kiska dávno opustiť svoj post?

Protivládne média nakladajú s prezidentom ako s chráneným druhom. A v tom nie je dvojaký meter, ale kilometer. Prezident si ešte týždeň po vražde veselo lyžoval v Rakúsku a teraz na festivale politickej piesne Pohoda bez štipky hanby objíma rodičov zavraždených. Na to treba špeciálnu mentálnu výbavu, ktorú ja nemám. Otvorene sme hovorili o úžerníckych praktikách jeho firiem, vieme, že zubárovi zobral pozemok spod nosa, za ktorý zaplatil 1 800 eur a dnes má hodnotu cez milión, vieme, ako vyhnal ľudí zo 48 bytov v Kysuckom Novom Meste, aby ich potom predal so ziskom… Prezident nie je žiadna autorita, je to človek podnikateľ karpatského typu a keby existovala elementárna spravodlivosť, už dávno by ho médiá vyhnali z úradu. Ale keďže je proti Smeru a proti vláde, tak im je dobrý.

 

Postaví strana Smer-SD vlastného kandidáta na prezidenta, prípadne sa koalícia dohodne na podpore spoločného kandidáta, a to buď Bélu Bugára alebo Andreja Danka, o ktorom sa v zákulisí hovorí ako o ďalšom možnom kandidátovi?

Tu ešte nie sme. Ak oznámil svoju kandidatúru Béla Bugár a kandidáta avizoval aj Andrej Danko, bude správne, aby aj najsilnejšia politická strana postavila svojho kandidáta. Pracujeme s dvomi, tromi menami a výsledok oznámime na jeseň. Ak náš kandidát neprejde do druhého kola, sme pripravení určite v druhom kole spájať sily, aby nebol za prezidenta zvolený nejaký čudák s pochybnou minulosťou.

 

Do prezidentských volieb je takmer trištvrte roka, ale kampaň sa rozbehla v plnom prúde, najmä na strane opozície, ktorej favoritom je Robert Mistrík. Považujete jeho kampaň za legálnu?

.

Existujú presné pravidlá financovania prezidentskej kampane, takže bude ľahké zistiť, či ten alebo onen kandidát postupuje v súlade so zákonom.

 

Strana Smer-SD od vypuknutia migračnej krízy mala jasný postoj k migrantom, k prijímaniu utečencov v krajinách EÚ. Dnes nám a krajinám V4 dávajú nepriamo za pravdu. Viete si predstaviť, ako sa celá táto situácia dá riešiť? Čo bude ďalej s Európou?

Téma migrácie bude naďalej rozdeľovať Európu. My sme však migrantov nepozývali a od začiatku krízy sme mali jasné postoje, ktoré sa dnes ukazujú ako správne. Ide o ekonomickú migráciu s obrovskými bezpečnostnými, kultúrnymi a náboženskými rizikami. Smer má v migrácii jasno – nijaké povinné kvóty, dôsledná ochrana hraníc Schengenu, vytlačenie migrantov z EÚ, ak tu nemajú čo robiť, aktivity na území tých krajín, z ktorých migranti najčastejšie prichádzajú. Mám na mysli najmä Líbyu. Mimochodom, práve na takéto aktivity je Slovensko jedným z najväčších prispievateľov pri pohľade na ekonomickú silu.

 

Myslíte si, že svojou politikou opätovne získate späť svojich voličov?

Ak máte na mysli migráciu, Smer-SD je vo svojich postojoch úplne konzistentný a nerobíme žiadne vývrtky. A toto majú ľudia radi. No a ak hovoríme o politike ako takej, ak sa sociálna demokracia bude dôsledne držať svojho remesla a nenadobudne absolútne chybný pocit, že môže oslovovať všetkých sto percent voličov, o výsledok Smeru-SD sa nebojím. Zdravý potenciál sociálnej demokracie je medzi 25 až 30 percentami voličov, ktorí sa živia vlastnými rukami alebo rozumom. O tých musíme bojovať. Musíme bojovať o voliča tak, že mu zvýšime príplatok za prácu v noci, alebo pomôžeme jeho rodine cestovaním zadarmo alebo inými sociálnymi programami. Veľkopodnikateľ, bankár, večne nespokojný kaviarenský povaľač, to nikdy nebude náš volič.

.

 

Často predstavitelia Smeru, ale aj vy sám spomínate jadro EÚ. Čo to vlastne znamená a prečo by nám na tom malo záležať?

EÚ má už teraz dve rýchlosti. Jednu majú krajiny bez eura a druhú, vyššiu, majú štáty s eurom. Ak máte spoločnú menu, nemôžete mať úplne rozdielne finančné, hospodárske či sociálne politiky. Je preto zrejmé, že krajiny s eurom sa budú ešte viac približovať a tvoriť jadro EÚ. Kto bude chcieť, bude v jadre. Bude záležať iba na danom štáte. Slovensko je ekonomicky jedna z najotvorenejších krajín na svete, preto je pre nás hlbšia integrácia v EÚ vhodná. Otvorene to poviem inak. Chceme byť v jadre s Nemeckom a Francúzskom alebo mimo jadra s Gréckom? Na rozdiel od Richarda Sulíka nepovažujem Nemecko a Francúzsko za okresnú ligu.

 

Deviateho mája 2018 ste povedali, že Smer-SD sa nebude zúčastňovať na protiruskom besnení, ktoré sa šíri ako rakovina po celom svete bez nejakých vážnejších dôkazov. No napriek tomu sa SR pridáva k protiruským sankciám. Prečo nezaujmeme jasný postoj?

Som presvedčený, že náš životný priestor je v EÚ. Rovnako považujem za hrubú chybu, ak sa niekto snaží z Ruska urobiť svetového nepriateľa. EÚ potrebuje Rusko a naopak. Na každej Európskej rade som zastával tento postoj a rovnako som poukazoval na neúčinnosť a nezmyselnosť sankcií. Podľa mňa to dopadne ako pri migrácii. Príde na naše slová a sankcie budú zrušené. Postupne sa k slovenskému racionálnemu postoju pridávajú aj ďalšie krajiny.

 

.

Minulý rok a tento opätovne Smer-SD odsúhlasil vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia. Dokonca pred pár týždňami NR SR odsúhlasila prítomnosť amerických vojakov na území SR. Nerobíme zo Slovenska terč pre ruské rakety?

Nerinčal by som zbraňami. Slovensko sa v roku 2004 stalo členom NATO a vyplývajú nám z toho určité záväzky. Patrím medzi politikov, ktorí nikdy nebudú podporovať zvyšovanie napätia. Spomeňte si, ako som ostro vystúpil proti bombardovaniu Belehradu NATO-m, pri ktorom bez akéhokoľvek dôvodu zahynulo obrovské množstvo civilistov. Poznáte môj názor na Irak, bola to moja prvá vláda, ktorá rozhodla o stiahnutí vojakov z Iraku, a známy je aj môj názor na bombardovanie a likvidáciu režimu v Líbyi, ktorý dnes ako štát v podstate neexistuje a je nástupišťom migrantov do Európy.

 

Vladimir Putin sa vyjadril, že Severoatlantická aliancia stupňuje svoju agresívnu rétoriku a čoraz viac sa približuje k ruským hraniciam. Prítomnosť vojsk NATO v Pobaltí jednoznačne chápe ako ohrozenie bezpečnosti Ruskej federácie a táto situácia si vyžaduje posilniť jej obranyschopnosť. Nemyslíte si, že Slovensko bude takto prvé na rane?

Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Pokým budeme robiť z Ruskej federácie svetového nepriateľa číslo jedna, tak sa nečudujme, že prichádzajú takéto protireakcie. Som za civilizovaný dialóg. Aj z toho dôvodu vítam ostatný samit amerického a ruského prezidenta. Aj keď neboli žiadne konkrétne výsledky, svetoví politici sa musia rozprávať. Takéto stretnutia vždy viedli k uvoľňovaniu napätia.

 

Prezident RF stále vyhlasuje, že sú pripravení viesť dialóg o celosvetovej, kolektívnej bezpečnosti. Západ však na ich snahy neodpovedá a reaguje čoraz väčšou agresiou. Nemáte pocit, že ide o slepú vieru vo vlastnú výnimočnosť a neomylnosť v snahe o vládu nad celým svetom? Neprivedie tento postoj nakoniec Európu k vojenskému konfliktu?

.

Stretnutí Trump – Putin musí byť na viacerých úrovniach čo najviac. Hlavne EÚ by mala mať snahu o intenzívnejší dialóg. Slovensko musí patriť medzi krajiny so zdravým rozumom. Na jednej strane sme členmi EÚ a NATO a plne si to uvedomujeme. Na strane druhej považujem osobne Ruskú federáciu za strategického partnera, pri ktorom máme povinnosť mať priateľské, vzájomne výhodné vzťahy. A nezabúdajme ani na históriu. Sloboda na konci druhej svetovej vojny prišla z východu, a to za obrovskú cenu na životoch vojakov vtedajšej Červenej armády.

Na snímke oOdstupujúci premiér Robert Fico (vľavo) a Peter Pellegrini – poverený zostavením novej vlády u prezidenta SR Andreja Kisku 15. marca 2018 v Bratislave. Robert Fico skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal do rúk prezidenta Andreja Kisku.

Dnes ste poslancom NR SR a predsedom najsilnejšej politickej strany. Ovplyvnilo to nejako fungovanie koalície a aké sú v nej dnes vzťahy?

V rozhlase ráno niekedy hlásili a možno ešte aj hlásia pri hodnotení Dunaja, že „niveau stable“ alebo „bez peremen“. Takto nejako to vidím. Koaličná rada sa stretáva na úrovni predsedov strán, tam nie je zmena. Aby vláda bola informovaná, chodí na koaličné rady aj nový premiér Peter Pellegrini. Uvedomme si, že sa stretávajú tri úplne odlišné strany, napriek tomu garantujeme stabilitu v krajine, ale aj dôsledné plnenie vládneho programu. Slovensko šliape na plný plyn a k tejto koalícii neexistuje nijaká alternatíva. Predstavte si Igora Matoviča ako ministra financií, aby vedel lepšie zakrývať svoje daňové podvody, Luciu Ďuriš-Nicholsonovú ako ministerku zahraničných vecí alebo Ľubomíra Galka ako ministra vnútra, aby mohol ešte lepšie odpočúvať novinárov a svoje okolie.

 

Pominuli koaličné krízy vyvolávané predsedom SNS?

.

Všetci traja predsedovia vyvíjame maximálne úsilie, aby sme mali korektné, až priateľské vzťahy. Veľa sme už toho spolu prešli, bola by škoda, keby by sme tieto skúsenosti nevyužili na úplné naplnenie tohto volebného obdobia.

 

Hovoríte, že vaším cieľom je v roku 2020 opätovne vyhrať voľby. Aké predpokladáte ďalšie smerovanie Smeru?

Vyhrať voľby je legitímna ambícia. Smer-SD vyhral za sebou štvoro parlamentných volieb a logicky má realistickú predstavu vyhrať aj piate. Ale to bude možné len vtedy, ak sa bude strana správať ako skutočná sociálna demokracia a nebudeme robiť hókusy-pókusy s inou orientáciou. Myslím, že v tomto rozhovore som už definoval cieľovú skupinu sociálnej demokracie.

 

Médiá tvrdia, že Peter Pellegrini je len vami ovládaná figúrka. Aké sú vaše vzťahy? Je naozaj autonómny?

Peter Pellegrini je autonómny premiér a dobre mu to ide. Je aj podpredsedom strany, logicky preto je pri tvorbe najzákladnejších politických rozhodnutí, ktoré potom ako šéf exekutívy realizuje. Tandem Fico – Pellegrini funguje a má veľký potenciál.

 

Tento rok oslavuje SR oslavuje 25. výročie vzniku. Ako vnímate jej príbeh a čo čaká republiku v ďalšom období?

Slovensko je úspešný príbeh, v súčasnosti sa mu výnimočne darí a má všetky predpoklady na rýchlejšie približovanie sa k priemeru životnej úrovne EÚ. Mrzí ma, že mnohí politici, iní verejní predstavitelia, žiaľ, aj z radov cirkví, vnímajú našu krajinu ako čiernu dieru a nevidia na nej nič dobré. Takíto ľudia si nezaslúžia vlastný štát. Slovensko si vnútorne zaslúži podstatne objektívnejšie hodnotenie a najmä treba ľudí povzbudzovať, nie v nich vyvolávať nenávisť a zatrpknutie. Dá sa to dosiahnuť tým, že čo je zlé, a každá krajina má svoje starosti, to odmietneme, skritizujeme a čo je dobré, a toho je veľa, pochválime a vyzdvihneme. Naozaj by som bol rád, keby sa časy „sebabičovania“ skončili. Slovensko si takýto prístup nezaslúži.

Lenka Mayerová

Rozhovor vyšiel v mesačníku Extra plus august/2018, www.extraplus.sk)

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

.
.
.

„Ukrajina sa môže rozpadnúť“

Ešte dlho pred vojnou na Ukrajine Putin varoval USA, že Moskva bude brániť vstupu Ukrajiny do NATO – aj prostredníctvom…

25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Hunter Biden označil Ukrajinu za „ohnisko zla“

Hunter Biden, „podarený“ syn bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, nazval Ukrajinu „ohniskom zla“ s „neuveriteľnou mierou korupcie“ a svoju prácu…

25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ťažké roky a platy

Slovákov čaká ťažký rok. Platovo sme na chvoste Únie

25. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Viktor Orbán odmieta logiku “vojnovej ekonomiky”

„V Maďarsku budeme mať Vianoce bez vojny, ale nebezpečenstvo vojny ešte nepominulo,“ varoval maďarský premiér Viktor Orbán v televíznom programe…

25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Odmietne Kremeľ 20-bodový mierový plán Zelenského?

Americký denník The New York Times sa domnieva, že Kremeľ odmietne 20-bodový mierový plán, ktorý predložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj,…

25. 12. 2025 | Aktualizované 25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Aktualizované 25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump na Štedrý deň zaútočil na demokratov ako na „radikálnu ľavicovú spodinu“

Americký prezident Donald Trump využil Štedrý deň ako príležitosť na ostrú kritiku opozičných demokratov, ktorých označil za „radikálnu ľavicovú spodinu“,…

25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

25. 12. 2025 | Aktualizované 25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Aktualizované 25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Advokát Karlosa Vémolu sa vyjadril k drogovej kauze

Počas vianočného obdobia športových i šoubiznisových fanúšikov zaskočila správa o veľkej razii vo vile českej hviezdy - najznámejšieho MMA bojovníka…

25. 12. 2025 | 0 komentárov

Kresťania na Slovensku i vo svete slávia jeden z najväčších sviatkov

Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi vo štvrtok väčšina kresťanov na Slovensku…

25. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

USA vytvárajú viac problémov, ako ich riešia, tvrdí prieskum Politico

Väčšina občanov v Nemecku, Francúzsku a Kanade považuje Spojené štáty za krajinu, ktorá vytvára viac problémov, ako ich rieši. Vyplýva…

25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pavel Durov označil francúzskeho prezidenta Macrona za homosexuála

Pavel Durov nazval francúzskeho prezidenta Macrona homosexuálom

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Od začátku to budilo jen pohoršení…

Představte si to. Spasitel, Kristus král, Boží syn… a on se narodí ve chlívě jako nemanželské dítě. Syn tesařův. Žádný…

25. 12. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj po prvýkrát vyhlásil, že je pripravený stiahnuť vojská

Zelenskyj po prvýkrát vyhlásil, že je pripravený stiahnuť vojská, píše The Washington Post, ktorý analyzuje návrh mierovej dohody, ktorý prezident…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Ruský rubeľ sa na konci roka dostal do top 5 najvýnosnejších aktív

Ruský rubeľ sa na konci roka dostal do top 5 najvýnosnejších aktív po platine, striebre, paládiu a zlate, informuje Bloomberg

25. 12. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Spájanie kontinentov? Na Africkom pohári národov sa objavuje reklamná kampaň Európskej komisie

Mnohí fanúšikovia futbalového Afrického pohára národov, ktorý sa od 21. decembra koná v Maroku, si počas úvodných zápasov na reklamných…

25. 12. 2025 | 0 komentárov

Tvrdý zásah. Američania uvalili sankcie na európskych úradníkov za cenzúru

Americká podtajomníčka ministerstva zahraničných vecí Sarah Rogers zverejnila zoznam piatich Európanov, ktorých Washington sankcionoval za extrateritoriálnu cenzúru Američanov, informuje CNN

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbán vyhlásil, že v budúcom roku môže v Európe vypuknúť vojna

„To nemožno vylúčiť,“ odpovedal maďarský premiér na otázku denníka Magyar Nemzet, či bol rok 2025 posledným mierovým rokom pre Európu

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Divadlo Progresívneho Slovenska a šokujúci výrok Remišovej

Rozmýšľam, ako nazvať spôsob „privítania“ dokončenia stavby dvoch tisícročí zo strany našej progresívnej časti spoločnosti. Slušné slová nenachádzam a v…

24. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Je čas skoncovať s liberálnou migračnou politikou

„Verejná bezpečnosť v Európe sa výrazne zhoršila tým, že európske krajiny považovali nelegálnu migráciu za humanitárnu otázku” - upozornil György…

25. 12. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj zverejnil 20 bodov mierového plánu

Zelenskyj zverejnil 20 bodov mierového plánu, ktorý sa prerokúva na rokovaniach v USA. Na základe jeho informácií o viacerých bodoch…

24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Zomrela manželka Daniela Heviera Mária

V utorok vo veku 77 rokov zomrela po krátkej a ťažkej chorobe rozhlasová redaktorka a prekladateľka Mária Hevierová. TASR o…

24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nové dokumenty o Epsteinovi obsahujú viaceré zmienky o Donaldovi Trumpovi

Nová séria dokumentov týkajúcich sa vyšetrovania Jeffreyho Epsteina, zverejnená v utorok, obsahuje množstvo odkazov na prezidenta Donalda Trumpa, vrátane záznamov…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Riabkov spresnil svoje vyhlásenie, že Ukrajina a Rusko sú „na prahu“ mierovej dohody

Zástupca ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Riabkov spresnil svoje vyhlásenie, že Ukrajina a Rusko sú „na prahu“ mierovej dohody

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

História vianočného stromčeka. Spája sa s viacerými legendami

So vznikom tradície vianočných stromčekov je spojených viacero legiend. Podľa jednej z nich sa prvý vianočný stromček objavil v 7.…

24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

“Odtrhnutí od reality!” Bývalý poľský premiér varuje Európu, že zastrašovanie vlastných spoločností sa stáva náhradou stratégie

Bývalý poľský premiér Leszek Miller vyhlásil, že strach v Európe z „nevyhnutnej vojny s Ruskom“ sa stal politicky výhodnou konštrukciou,…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blackout môže nastať kedykoľvek. Čo sa deje po ďalšom masívnom útoku?

23. decembra Rusi opäť masívne zaútočili na Ukrajinu – použili viac ako 600 dronov a desiatky rakiet, z ktorých väčšina…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Minister opäť nakúpil základné vianočné potraviny, oproti minulému roku ho vraj stál výrazne menej. Aká je vaša skúsenosť?

Nákup základných potravín pred Vianocami je oproti minulému roku lacnejší o viac ako 23 percent. Uviedol to minister pôdohospodárstva a…

24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Farmári vyšli do ulíc. Jeden z najdôležitejších bodov je vo veľkej miere ignorovaný

Zatiaľ čo sa Brusel zameriava na protesty poľnohospodárov, obchodné dohody a environmentálne požiadavky, jeden z najdôležitejších tlakových bodov v európskom…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Prokuratúra v Istanbule oznámila, že v Turecku zadržali 115 predpokladaných členov teroristickej organizácie Islamský štát, ktorí údajne plánovali útoky počas vianočných sviatkov a novoročných osláv v Turecku.

09:46

Súostrovie Palau prijme z USA 75 migrantov v rámci dohody v hodnote 7,5 milióna dolárov, oznámili v stredu predstavitelia oboch krajín.

09:22

Nemecká ministerka pre rozvoj vyzvala na intenzívnejšie medzinárodné úsilie s cieľom ukončiť konflikt v Sudáne. Upozornila, že nesmie zostať prehliadaný.

09:21

.

Ukrajinský vojak sa vzdal vlastnému bratovi bojujúcemu za Rusko

Ukrajina, 24. decembra 2025 - Vojna prináša zaujímavé príbehy a jeden z nich nedávno zverejnila ruská splnomocnenkyňa pre ľudské práva…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Vianočné večere sa v regiónoch líšili, o slovo sa hlásia aj zabudnuté recepty

Hoci sú dnes ryba a zemiakový šalát považované za takmer neoddeliteľnú súčasť štedrovečernej večere, pohľad do histórie ukazuje oveľa pestrejšiu…

24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko prvýkrát od roku 2011 deportovalo sýrskeho zločinca

Nemecko prvýkrát za viac ako desať rokov deportovalo sýrskeho zločinca do jeho domovskej krajiny, informuje europeanconservative

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako vylepší Su-57 záhadný „výrobok 177“

Rusko, 24. decembra 2025 - V Rusku začali letové testy motora „výrobok 177“ v rámci leteckého komplexu piatej generácie Su-57,…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Prečo sa zrazu Grónsko stáva prioritným cieľom pre USA?

USA, 24. decembra 2025 - Na konci roka sa americký prezident Donald Trump rozhodol pripomenúť si svoje želania z obdobia…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Američania pohrozili venezuelskému prezidentovi Madurovi. Kritizovalo ich Rusko

Včera na Bezpečnostnej rade OSN Američania pohrozili venezuelskému prezidentovi Madurovi. Kritizovalo ich Rusko

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nové informácie v prípade Vémolu. Polícia zadržala viacero osôb. Hrozí im 10 až 18-ročný trest

AKTUALIZOVANÉ o 9:30 - Policajti a príslušníci Colnej správy zasahovali v utorok 23. decembra u Karlosa Vémolu v jeho dome…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Plastické operácie celebrít: 18 hviezd, ktoré sa z nich tvrdo poučili

Plastické operácie sú v šoubiznise často vnímané ako rýchla cesta k večnej mladosti a dokonalému vzhľadu. Tlak médií, verejnosti a…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Najhoršie vianočné darčeky: 14 príbehov, po ktorých by ste si radšej nič nepriali

Najhoršie vianočné darčeky dokážu pokaziť sviatočnú náladu rýchlejšie než spálené koláče v rúre. Vianoce majú byť o radosti, vďačnosti a…

24. 12. 2025 | 0 komentárov

Rusko a Čína sľubujú podporu Venezuele, zatiaľ čo Trump zvyšuje tlak na Madura

Americký prezident Donald Trump opäť vyzval venezuelského prezidenta, aby odstúpil z funkcie a vyhlásil, že Spojené štáty si ponechajú alebo…

24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov