Richard Sulík v relácii TA3 „V politike“: Po voľbách je pred voľbami

Bratislava, 21. decembra 2016 (HSP/Foto: Screenshot TA3)

 

V nedeľu 18. decembra televízia TA3 odvysielala poslednú reláciu „V politike“ v tomto roku. Moderátor Noro Dolinský bilancoval rok 2016 s viacerými vládnymi, ale i opozičnými predstaviteľmi. Jedným z nich bol aj predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík

 

Na snímke vľavo Richard Sulík  moderátor Noro Dolins
Na snímke vľavo Richard Sulík moderátor Noro Dolins

Štáb TA3 navštívil priamo centrálu SaS Liberálny dom, kde Richard Sulík hovoril o súčasnej vládnej koalícii, o možných predčasných voľbách, pričom zároveň predstavil plány SaS na nadchádzajúci rok 2017.

Noro Dolinský: Je to taký bilančný rozhovor. Budeme sa zhovárať od volieb po súčasnosť, čo sa deje, ale aj tú víziu pre ďalšie roky a vy ju máte, Víziu SaS do roku 2024. Keby sme začali voľbami, koalícia tvrdí, že súčasné spojenie troch strán je jediné stabilné riešenie pre Slovensko. Ako to vidíte ako opozičná strana SaS?

Richard Sulík: Áno, stabilné to je, lebo kšefty spájajú. Ale treba si uvedomiť inú vec, že táto koalícia vznikla na základe veľkého volebného podvodu. Množstvo ľudí volilo stranu sieť, lebo sa spoliehali na to, že nepôjde s Ficom do koalície. Určite sa takíto ľudia nájdu aj medzi voličmi Mostu a toto zrazu neplatí, a to je podstatná vec v tejto súvislosti. Čiže áno, je to stabilné, ale nie je to to, čo väčšina ľudí chcela.

Noro Dolinský: Ale strany SNS a Most-Híd hovoria, že sa im podarilo presadiť väčšinu svojho programu. Béla Bugár dokonca hovorí o 90 %, niečo podobné aj Andrej Danko. Nie je to dobrý argument, že by sa aj SaS mohla dostať do takejto koalície a vedeli by ste presadiť svoj program, lebo z opozície to asi ide ťažko?

Richard Sulík: Z opozície sa program presadzovať nedá. Strana, keď je v opozícii, si môže program pripravovať. Môže si pripravovať riešenia až na úroveň znenia zákonov. Na to je vlastne parlament, tam predkladáme množstvo návrhov, aby sme boli pripravení, keď po najbližších voľbách SaS vo vláde bude.

Noro Dolinský: Nie je to pre vás dostatočný argument, vytvoriť takúto koalíciu a ten program presadzovať už teraz? Respektíve, na čom to padá? Ktorý článok je pre vás neprijateľný?

Richard Sulík: Viete, jasné, že strana je tu na to, aby presadzovala svoj program, na to nás voliči volia, ale my musíme aj dodržať nejaké sľuby, ktoré sme dali voličom.

Noro Dolinský: Čiže ide o Smer v tomto prípade?

Richard Sulík: No jasné, keď sme pred voľbami jasne povedali, že so Smerom do vlády nepôjdeme, tak tým pádom nepôjdeme, hotovo.

Noro Dolinský: Ale Smer má svoj volebný výsledok a zrejme bez Smeru by sa takáto koalícia nedala vytvoriť. Respektíve, myslíte si, že po voľbách by existovala aj iná alternatíva?

Richard Sulík: Jasné, veď existovala. Sme sa o tom asi týždeň bavili. Aj Béla Bugár, aj Radoslav Procházka deklarovali, že majú záujem o takúto koalíciu. Na druhej strane, už je to za nami, nemá zmysel toto oplakávať. Treba sa dívať dopredu.

Noro Dolinský: Už pre vás nie sú dôveryhodní títo partneri?

Richard Sulík: Ja som viackrát v posledných týždňoch povedal, že pre nás v podstate Smer a strana pána Kotlebu neprichádzajú do úvahy a všetky ostatné strany áno. To platí naďalej. Tiež si nemôžeme vyberať príliš, lebo ten počet možných partnerov je obmedzený a keď chceme vládnuť, tak musíme robiť určité kompromisy, a to sme pripravení spraviť.

Noro Dolinský: Rozprávame sa o tom, ako sa vám darí v opozícii. Ako to vidíte? Vy ste teda poslanec Európskeho parlamentu, boli aj polemiky, či ostať v zahraničí alebo byť lídrom opozície. Ako sa vám darí ako strane?

Richard Sulík: K tomu europarlamentu. Som rád, že som tam, že si držím určitý odstup. Byť ako predseda najväčšej opozičnej strany v Národnej rade a mať tam toho predsedu, ktorého NR SR má, to by asi nebola veľká výhra. Ten odstup je celkom dôležitý, aby človek nestratil taký pohľad na celkový vývoj a aby nestrávil väčšinu času hádzaním faktických poznámok. SaS v opozícii robí to, že sa pripravuje na obdobie, kedy bude vládnuť. Sme pred asi dvomi mesiacmi predstavili našu víziu, volá sa to Vízia SaS do roku 2024. Takže ak povedzme v roku 2020 budú najbližšie voľby, SaS by mala byť súčasťou vlády, tak tu sa môže volič dočítať, čo sú vlastne naše priority, čo chceme robiť, aké reformy by sme chceli realizovať. Toto je dôležité, lebo ľudia musia vedieť, že keď zvolia túto stranu, ako bude vyzerať ten svet. Jedna vec je Vízia SaS do roku 2024. Vydali sme aj Odvodový bonus tretie vydanie, to je veľká zásadná reforma odvodov a sociálnych dávok a pracujeme ďalej, samozrejme. Ku každej z ôsmich priorít pripravíme reformné dielo, aby naši voliči vedeli, čo chceme robiť, ak budeme vo vláde, to po prvé a po druhé, aby sme my vedeli, čo chceme robiť. Aby sa nestalo, že voliči rozhodnú, my budeme vo vláde a zrazu nebudeme vedieť, čo so sebou.

Noro Dolinský: Ste jediná strana, ktorá pripravila takýto, vy to asi popriete, predvolebný program. V poslednej dobe sa hovorí o predčasných voľbách, to znamená, je to nejaká stratégia zo strany SaS?

Richard Sulík: Nebudem vám tvrdiť, že to nie je predvolebný program. Hovorí sa, že „po voľbách je pred voľbami,“ čiže deň po voľbách začína akási pomyselná volebná kampaň pre ďalšie voľby. A obzvlášť v tejto situácii, kedy sú reči o predčasných voľbách, treba byť pripravený.

Noro Dolinský: Vy už operujete s predčasným voľbami.

Richard Sulík: Rátame s nimi, áno.

Noro Dolinský: V akom časovom horizonte?

Richard Sulík: Parlamentné voľby nie je naše rozhodnutie, treba 90 poslancov v parlamente. Momentálne to vyzerá tak, že keď Smer do predčasných volieb nepôjde, tak nebudú, lebo tam je 49 poslancov, a to je príliš veľa. Ale ak náhodou Smer pôjde, tak my chceme byť na to pripravení. My nevieme predčasné voľby ovplyvniť, kebyže vieme, tak sú zajtra.

Noro Dolinský: Len otázka je, karty sú rozdané, čo sa týka preferencií. Aj keby boli predčasné voľby, myslíte si, že by niečo vyriešili?

Richard Sulík: Nemám žiadne osobné animozity voči nikomu. My tam nemusíme byť najväčší kamoši. Viem komunikovať takmer so všetkými politikmi a každopádne je ich dostatočne veľa na to, aby mohla vzniknúť nejaká koalícia. Myslím si, že je pomerne veľkou chybou na základe dnešných preferencií si predstavovať nejaké zloženie možnej koalície, lebo keď si zoberiete takto rok dozadu, december 2015, to bolo dva mesiace pred voľbami, tak vtedy by ako vyzerala tá koalícia? Čiže netreba tomu dávať veľkú váhu, treba si počkať na volebný výsledok, a potom uvidíme, ktorá strana má koľko mandátov a podľa toho sa vieme zariadiť.

Noro Dolinský: Pohovorme trošku aj o úrovni politiky. Môžete možno porovnať situáciu v europarlamente a v našom parlamente. Je Slovensko niečím výnimočné?

Richard Sulík: Zrejme by sa našli rozdiely, ale nemyslím si, že je to nejako dramatické. Je pravda, že Igor Matovič sa tú politiku snaží veľmi plasticky znázorniť a keď si odmyslím jeho, ten náš parlament je úplne štandardný a úplne porovnateľný s inými parlamentmi a rozhodne v našom parlamente nemáme také tie ukrajinské stavy, čo tam vedia po sebe občas stoličkami hádzať, to sa u nás nedeje. Vôbec si nemyslím, že je to s naším parlamentom zlé. Naopak, viackrát som povedal, že tie pravidlá, ktoré sú v rokovacom poriadku, že sú funkčné, a tým pádom sa dobre dajú viesť aj schôdze.

Noro Dolinský: To myslíte asi ešte starý rokovací poriadok. Teraz už máme v platnosti nový.

Richard Sulík: Bola to taká jedna veľká výhoda, že rečnícky čas bol neobmedzený. Všade sa obmedzuje. V Európskom parlamente máte jednu minútu. V nemeckom Bundestagu máte 5 minút, to sa viete pozdraviť, ale neviete naozaj objasniť zložité súvislosti. A parlament je o tom, aby sa hovorilo.

Noro Dolinský: Andrej Danko argumentuje tým, že chce zefektívniť a skultúrniť to prostredie.

Richard Sulík: Ale škandál viete urobiť aj za 20 minút, aj za minútu. Áno, niektoré vystúpenia by boli lepšie, keby neboli, ale to nijako nesúvisí s tým časom. My vravíme, nielen pri rokovacom poriadku, ale celkovo pri fungovaní štátu, Európskej únie, pravidlá treba dodržiavať, aj keď sú zlé. A ak sú zlé, tak ich treba zmeniť alebo zrušiť, ale pokiaľ platia, tak ich treba dodržiavať.

Noro Dolinský: Čiže bude to vaša ambícia zmeniť rokovací poriadok, ak budete vo vláde?

Richard Sulík: Jasné, rokovací poriadok vrátime späť.

Noro Dolinský: Podporíte podanie na Ústavný súd SR?

Richard Sulík: Dodáme podpisy, aby to mohlo byť a potom je ešte druhé podanie voči zákonu pani Žitňanskej. Čiže pripravujeme dve podania na Ústavný súd SR spolu s OĽaNO. Treba 30 podpisov, OĽaNO má 19, my 21, toto by sme mali dať dokopy.

Noro Dolinský: Hovorme ešte krátko o roku 2017. Skúste charakterizovať vašu stratégiu, s akými prioritami prichádzate do nového roka.

Richard Sulík: Čomu ja sa plánujem prednostne venovať, to sú dve veci. Čakajú nás v novembri voľby do VÚC. Ja vediem kampaň, budeme mať troch kandidátov. Juraj Droba v Bratislave, Martin Klus v Banskej Bystrici a Renáta Kaščáková v Trenčíne. A druhá vec, budem viesť zdravotnícky tím, v januári ho chceme predstaviť a koncom roka, chceme predstaviť zdravotnícku reformu. Samozrejme, moji kolegovia majú svoje ďalšie plány. Viem, že Jana Kiššová má v pláne počas budúceho roka zaktualizovať a rozšíriť Agendu 2020 k podnikateľskému prostrediu. Roboty máme dosť, nemám najmenšiu obavu, ale nie sú parlamentné voľby. My sme takto pred rokom len kampaňovali a keď kampaňujete, neviete sa venovať tej politickej práci.

Noro Dolinský: Keď hovoríte o komunálnej politike, tá je trochu iná od veľkej politiky, tam sa spája možné aj nemožné. Aj na tej nižšej úrovni neplánujete so Smerom žiadnu koalíciu v rámci vašich kandidátov?

Richard Sulík: Nie, to sme nerobili ani doteraz a neplánujeme s tým ani začínať. Do VÚC volieb máme v pláne vytvoriť širšie pravicové koalície, kde jadro týchto koalícii bude tvoriť OĽaNO a SaS a uvidíme, kto sa kde pridá.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Do Parlamentu vtrhol muž so sekerou a bodákom. Ochranka si ho, našťastie, všimla

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Útočiaci muž, ktorý sa dnes poobede snažil so sekerou dostať do Národnej rady SR (NR SR), je spacifikovaný a odviedla ho polícia Poslancom parlamentu to v pléne povedal šéf zákonodarného orgánu Boris Kollár (Sme rodina). „Ochranka videla muža, ako vbehol do budovy parlamentu…

Štátny ústav pre kontrolu liečiv: Testy na COVID-19 neodporúča kupovať v lekárni ani na internete

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Testovanie akýmkoľvek testom na ochorenie COVID-19 by mali ľudia zveriť zdravotníckym pracovníkom. V opačnom prípade hrozí pri nesprávnom použití testu falošná negativita alebo falošná pozitivita. Obe môžu viesť k menej obozretnému správaniu a falošnému pocitu bezpečia. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny…

Premiér: Z 2,9 mil. ľudí malo počas skríningu pozitívny test 1,24 percenta

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Do skríningového plošného testovania na ochorenie COVID-19 v termíne od 18. do 26. januára sa zapojilo 2.949.017 ľudí. Pozitívny výsledok malo 36.547 z nich, čo predstavuje 1,24 percenta Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval v stredu po zasadnutí ústredného krízového štábu.…

Policajti dnes obsadili všetky vjazdy do Košíc. Výhovorky vodičov neboli originálne

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Košický kraj)   Deň po skončení celoslovenského skríningu, začala polícia od rána kontrolovať potvrdenia o negatívnych testoch na koronavírus. Naplnili sa tak avíza o sprísnených kontrolách. Kontroly vodičov, ktorí vzhľadom na epidemiologické opatrenia majú povinnosť nosenia certifikátu, prebiehali na všetkých vstupoch do mesta Vodičov ktorí…

Parlament schválil po 16 rokoch novú Obrannú stratégiu SR

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novú Obrannú stratégiu SR. Dokument hovorí, že základným cieľom obrannej politiky SR je zachovanie jej zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc Za najúčinnejší spôsob obrany považuje SR kolektívnu obranu v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO). Zo…

Bizarnosť na pumpe v Bratislave. Lupiča sa podarilo dolapiť, pretože ho zdržala žena, ktorá mu po prepadnutí poskytla sexuálne služby

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavská polícia riešila stredu nadránom oznámenie o lúpežnom prepadnutí čerpacej stanice na Panónskej ceste. Páchateľa (24) za kurióznych podmienok polícia zadržala a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu lúpežného prepadnutia. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave…

Prezidentka: História ukazuje, že nenávisť spôsobuje iba ďalšie utrpenie

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   História ukazuje, že nenávisť nie je riešením, iba spôsobuje ďalšie utrpenie. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová Reagovala tak na 76. výročie oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime, ktoré si dnes pripomenula položením venca a kamienka pred Pamätník obetí holokaustu…

Sulík si nevie predstaviť zákaz chodenia do práce

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister hospodárstva SR Richrd Sulík si nevie predstaviť, že by pri prechode na COVID automat nebolo v čiernych okresoch možné chodiť do zamestnania ani s negatívnym testom na koronavírus On sám preto očakáva, že v automate nastanú zmeny. "Neviem si predstaviť, akých prác…

Rezort životného prostredia neposkytne dotáciu bývalému poradcovi premiéra

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann/SITA-Úrad vlády SR)   Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program - Kvalita životného prostredia (OPKŽP) odstúpi od zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre „OZ Pre lepšiu spoločnosť“ Prijímateľ si nesplnil svoju povinnosť priebežne informovať SAŽP o vzniku…

Putin: Predĺženie novej dohody START je správnym krokom k znižovaniu napätia. Maas: Predĺženie zmluvy New START zvýši bezpečnosť v Európe

0 icon

Moskva 27. januára 2021 AKTUALIOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin, Petros Giannakouris)   Za "krok správnym smerom" k znižovaniu globálneho napätia označil v stredu šéf Kremľa Vladimir Putin dohovor o päťročnom predĺžení platnosti novej dohody START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní Podľa agentúry AFP Putin vo svojom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Lockdownový extrémismus -posadnutosť bláznov a fašistov 2. Spravodajské metódy používané na rozvrátenie vlasteneckých scén v EÚ 3. Navaľnyj je židovský produkt univerzity v Yale

0icon

1. Lockdownový extrémizmus - to je tak, keď existujú jasné dôkazy o tom, že Lockdowny nijako na šírenie vírusu nefungujú, a vy toto opatrenie stále presadzujete. BM- Eistein povedal peknú myšlienku ( voľný preklad) - ,, Robiť tú vec stále rovnako a čakať iný výsledok je debilizmus !" Posledný rok…

Rastislav Slovák

Republika v rozvrate! Kriminálnik, mafián, podvodník a psychopat Matovič predsedom vlády SR! Hanba!!! Uvedomuje si tých 721 166 občanov SR, ktorí volili Matoviča akú sprostosť vykonali?

0icon

Tých 721 166 občanov SR, ktorí volili Matoviča sa svojim spôsobom postavili za kriminálnika, mafiána, podvodníka a psychopata Matoviča. Osobne nechápem ako sa nejaký normálny človek môže nejakým spôsobom (napríklad hlasovaním vo voľbách) postaviť za nejakého kriminálnika,  mafiána, podvodníka a psychopata Matoviča.  Nonsens! Ja by som nikdy nič také neučinil a…

Dušan Hirjak

Čo má spoločného autoritatívne riadenie spoločnosti v čase organizovanej „pandémie“ koronavírusu s fašistickým Nemeckom ? Časť III.

0icon

IX. Spisovateľ Michail Gus sa v svojej knihe „Ošiaľ hákového kríža“ dotkol otázky najlepšieho politického zriadenia pre Nemecko, o ktorom sa písalo v novinách New York Times v roku 1932. Z politickej situácie v Nemecku pre korešpondenta z Berlína vyplynulo, že

Marek Danko

„Najsilnejšia“ armáda v Európe pľujúca na svojich občanov

0icon

5. novembra 2020 prijala Verchovna rada Ukrajiny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2021. Návrh bol prijatý na pozadí vážneho poklesu priemyselnej výroby a zložitej ekonomickej situácie. Plánovaný rozpočet na obranu sa navyše stal najväčším od získania nezávislosti Ukrajiny. Na vojenské potreby sa vyčlení 5,93% HDP. To je viac…

Marián Tkáč

Všetko to do seba zapadá: od únosu prezidentovho syna až po dnešok: máme nového „šéfa migrácie“ od Soroša

0icon

Udalosti už nabrali takú rýchlosť, že ich ledva stíhame sledovať. Koronavírusová hystéria, podporovaná médiami hlavného prúdu doviedla celý svet - a Slovensko zvlášť - do štádia panického strachu zo smrti (akoby sme nemali nikdy umrieť...), a z toho vyplývajúcej stádovitej poslušnosti. Úspešne sa napĺňajú ciele federalizovať Európu, vytráca sa „nebezpečný kresťanský kult“…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Malachiáš - prvý svätý z Írska 1. Časť

0 icon

V rámci dvojdielneho článku o svätom Malachiášovi, ktorý bol zároveň prvým svätým z Írska, sa pozrieme na jeho svetoznáme predpovede. Malachiáš bol dlho predlho považovaný za autora prorockého spisu Proroctvo o pápežoch. Historici však zistili, že dielo je apokryf a vzniklo v 16. storočí. Svätý Malachiáš ( 1094 až 1148) je dôležitou postavou cirkevnej histórie. Viac…

Hra tieňov: Aj takto by sa dala nazvať táto zbierka fotografií

0 icon

V niektorých kultúrach sa tieň považuje za niečo magické. A inak tomu nebude ani pri dnešných fotografiách, ktoré by sme mohli nazvať "hra tieňov". Pri tieňoch existuje množstvo povier a rituálov. Z vedeckého pohľadu sa jedná iba o akýsi optický fenomén. Niekedy to však vyzerá, že tiene ti naozaj chcú…

Ako sa správne pripraviť na príchod bábätka? – 2. časť

0 icon

Čakanie na príchod bábätka je pre každý pár niečím výnimočný. Okrem šťastného očakávania, ktoré pociťujeme pred príchodom nového člena rodiny, je to tiež obdobie, v ktorom je potrebné urobiť mnoho pre to, aby sme boli dobre pripravení na nové obdobie, ktoré nás čaká.  V predošlej časti sme sa venovali prevažne úprave domácnosti,…

TOP10: Fotografie, ktoré ťa prilepia k obrazovke!

0 icon

Farebná škvrna, ktorá vyzerá ako detská tvár, usmievavý krík alebo kolibrík, ktorý sa objaví dvakrát v jednom zábere - to sú veci, ktoré môžu zmeniť obyčajnú fotografiu na skutočné majstrovské dielo, vďaka čomu prestaneš rolovať a pár minút pozerať na čas. Takéto fotografie ťa doslova prilepia k obrazovke. Začneš si…

Nostradamus a jeho ozajstný prorocký text

0 icon

Meno Nostradamus ste už pravdepodobne niekedy počuli. Stretli ste sa už niekedy aj s jeho rozsiahlym veršovaným dielom s názvom Astrologické centúrie? Toto dielo pochádza z roku 1555, ktorého autorom je Michel de Nostredame, a vzťahuje sa dokonca aj na súčasnosť. Práve preto ho niektorí považujú za ozajstný prorocký text. Napriek tomu, že v roku 1566 francúzsky…

Vo svete IT

Android 12 pravdepodobne ponúkne flexibilnejšie možnosti pridávania nových emoji

0 icon

Unicode je konzorcium, ktoré spravuje emoji pričom každoročne uvoľňuje novú sadu aktualizovaných smajlíkov, s ktorými sa môžeme stretávať, či už v našich smartfónoch, tak aj na počítačoch. Nové emoji sa však do rozhrania Android smartfónov dostávajú s výrazným oneskorením (s výnimkou aplikácií). To by sa príchodom Androidu 12 mohlo zmeniť.…

SEMI chce, aby USA prehodnotilo sankcie voči Huaweiu a Číne. Majú obavy o budúcnosť domáceho polovodičového priemyslu

0 icon

Skupina priemyselných výrobcov polovodičov, SEMI, vyzvala amerického ministerstvo obchodu, aby prehodnotilo aktuálne sankcie namierené voči čínskemu technologickému gigantovi, spoločnosti Huawei. Organizácia žiada, aby úrady prehodnotili sankcie zavedené v minulom roku, ktoré obmedzujú možnosti obchodovania s Huaweiom a ďalšími čínskymi firmami. Na tému upozorňuje spravodajský portál mobileworldlive.com. „Sankcie na konci dňa…

Chrome pre Android dostane zaujímavú funkciu, ktorá ponúkne možnosť uloženia článkov

0 icon

Portál xda-developers.com poukazuje na novú a zaujímavú funkciu internetového prehliadača Google Chrome, ktorá sa objavila vo vývojárskej verzii Chrome  Canary. V prehliadači Chrome pribudla funkcia „Čítaj neskôr“ Vo verzii prehliadača Chrome 90, ktorá je dostupná prostredníctvom kanálu Canary, spoločnosť Google pridala novú funkciu – „Čítaj neskôr“, ktorá je dostupnou pre…

Slovenská pobočka Huaweiu prezrádza, či fámy o predaji ďalšej časti biznisu so smartfónmi, sú pravdivými, alebo nie

0 icon

Len pár dní dozadu obehli technologickú komunitu správy o tom, že Huawei údajne zvažuje odpredaj ďalšej časti biznisu so smartfónmi inej entite formou licencií. Malo ísť konkrétne o produktové rady zariadení Mate a P. So správami prišiel spravodajský portál Reuters. Mnohé média vrátane toho nášho, tejto správe venovalo extra pozornosti.…

AV ukazuje najlepšie antivírusové programy naprieč rôznymi kategóriami za rok 2020. Ako dopadol ten váš?

0 icon

Software starajúci sa o našu bezpečnosť v súvislosti s rôznymi hrozbami, ako sú vírusy, či malware, je dnes, bohužiaľ, nevyhnutnosťou. Vyznať sa v ňom však nie je jednoduché a podceňovať to, nie je vhodné. Na konci dňa, sa to môže totiž nepekne vypomstiť. V lepšom prípade „len“ stratou dát, v…

Armádny Magazín

Grand Power rozširuje výrobu. Kuracina kúpil skrachovaný areál Elka, kde plánuje zamestnať desiatky ľudí

0 icon

Slovensko, 27. január 2021 (AM) - Roky nevyužívaný areál niekdajšieho výrobcu elektrických radiátorov a kovového nábytku Elka v Kremnických Baniach má nového majiteľa. Areál kúpil výrobca zbraní Jaroslav Kuracina. V areáli závodu teraz nový majiteľ plánuje výrobu komponentov pre zbrane. Starosta verí, že tam nájdu prácu miestni ľudia.   Vlastníkom výrobných hál, skla

Najväčší americký klient v Afrike: Maroko prezbrojuje na plné obrátky

0 icon

Maroko, 27. január 2021 (AM) - V posledných mesiacoch nakúpilo Maroko viacero vojenských zariadení z USA. Ide o 48 F-16 Viper (z toho 25 nových a 23 modernizovaných z F-16 C/D, ktoré už majú), 24 helikoptér AH-64 Apache a taktiež drony MALE MQ-9B SkyGuardien. Posledne menovaný aparát mal istú dobu problémy s…

Generálny tajomník OSN o neonacistoch epochy Covid-19

0 icon

USA, 27. január 2021 (AM) - António Guterres, vystupujúc v synagóge New Yorku na pietu obetiam holokaustu, hovoril aj o neonacistoch epochy Covid-19. (27. január je medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu)   Dnes sa, podľa neho, obrodzujú prípady odmietania, falzifikácie dejín holokaustu. „V Európe, v Spojených štátoch a v ďal

Putinov hovorca Peskov: Predĺženie zmluvy START III je teraz hlavnou témou vo vzťahoch medzi Ruskom a USA

0 icon

Rusko, 27. január 2021 (AM) - Predĺženie Dohody o znížení strategických zbraní je teraz hlavnou témou vo vzťahoch medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Uviedol to tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.  

Putin vysvetlil, kam „berlínsky pacient“ tlačí Rusko: "Teroristi to tak robia - pred sebou tlačia ženy a deti"

0 icon

Rusko, 27. január 2021 (AM) - "Protesty organizované Navaľného veliteľstvom by mohli viesť Rusko ku kríze podobnej kríze z roku 1993, keď ruský prezident Boris Jeľcin nariadil strieľať do Bieleho domu v Moskve." Vyhlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí so študentmi, píše spravodajca „PolitNavigator“.   "M

Svetlo sveta

Do kín ide film znázorňujúceho Krista ako homosexuála. Vystupujú v ňom aj katolícki kňazi

0 icon

Provokatívny film, ktorý má za úlohu napadnúť učenie katolíckej Cirkvi pod názvom LGBTQ+ Catholics, ktorý príde do kín tento rok, našiel aktérov aj v radoch katolíckych kňazoch. V škandalóznom filme vystupuje James Martin, známy jezuita homosexuálny aktivista, ktorý sa „preslávil“ tým, že Ducha Svätého nazýva ženským rodom (Ona) čim z Panny Márie, ktorá…

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali