NAŽIVO

Talianska polícia zadržala Mussoliniho poznámky. Podľa expertov sa poznámky týkajú stretnutia s Hitlerom na hrade Klessheim.

18:21

Letecké sily Peru informovali, že pri havárii vojenského vrtuľníka v departemente Arequipa v Peru zahynulo pätnásť ľudí.

18:18

Členské štáty EÚ sa nedohodli na prijatí 20. balíka sankcií proti Rusku. Kallasová naznačila, že dohodu okrem Maďarska blokovalo aj Slovensko.

18:13

Mexický minister bezpečnosti Omar García Harfuch uviedol, že po akcii bezpečnostných síl, pri ktorej zahynul drogový boss Nemesio Rubén Oseguera Cervantes, zabili členovia jeho kartelu najmenej 25 členov Národnej gardy.

18:09

Budanov uviedol, že ďalšie kolo rozhovorov o ukončení vojny na Ukrajine by sa mohlo uskutočniť koncom tohto týždňa.

18:06

USA nariadili svojim diplomatom a ich rodinným príslušníkom v Libanone aby krajinu opustili.

17:20

Rakúska ministerka zahraničných vecí Beate Meinl-Reisingerová kritizovala oznámené veto Maďarska voči protiruským sankciám. Ministerka uviedla, že mier bude možný len vtedy, keď budú náklady pre Rusko také vysoké, že už nebude mať zmysel pokračovať vo vojne.

17:17

Srbská advokátska komora začala štrajkovať kvôli nespokojnosti so súdnou reformou. Advokáti sa nedostavia na právne úkony pred súdmi, prokuratúrou alebo inými orgánmi, s výnimkou prípadov maloletých osôb alebo rozhodnutí o väzbe.

16:39

Z najnovších odhadov Svetovej banky, OSN, Európskej komisie a ukrajinskej vlády vyplýva, že obnova Ukrajiny po vojne bude stáť približne 588 miliárd dolárov.

16:32

Český minister životného prostredia Igor Červený uviedol je strana Motoristi sebe nespochybnila, že dochádza ku klimatickej zmene. Zastáva však stanovisko, že označenie klimatická kríza je zbytočné a mladým spôsobuje duševné ochorenia.

16:30

Námorná pechota USA potvrdila, že vyradí zo služby stíhačky AV-8B Harrier II. Potom ich predá a personál prejde na lietadlá F-35B a F-35C.

16:25

USA obvinili Čínu, že dramaticky rozširuje svoj jadrový arzenál a vykonáva tajné jadrové testy. Washington žiada, aby bol Peking súčasťou akejkoľvek budúcej dohody o kontrole jadrových zbraní.

16:24

Židovskí osadníci sa na okupovanom Západnom brehu Jordánu pokúsili podpáliť mešitu v palestínskej dedine Tell. Z miesta nehlásia zranených.

16:23
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Richard Sulík: Mohamedov život

 

❚❚
.

„V Koráne sa na 91 miestach píše, že každá ľudská bytosť má žiť podľa Mohameda. Mohamed je podľa islamu večným a dokonalým vzorom pre všetkých ľudí. Kto chce byť pravým moslimom, má nasledovať život Mohameda. Pozrime sa teda v krátkosti na Mohamedov život:

Mohamed sa narodil okolo roku 570 (presný dátum nie je známy) v oáze Mekka. V čase narodenia jeho otec už nežil, jeho matka zomrela, keď mal päť rokov, jeho dedko, ktorý ho opatroval, zomrel, keď mal Mohamed osem rokov. Do opatery si ho zobral jeho strýko Abú Tálib, ktorý bol v Mekke veľmi vplyvný (niečo ako starejší).

Strýko brával Mohameda na obchodné cesty do Sýrie, neskôr na obchodných cestách zastupoval svoju o 15 rokov staršiu vzdialenú sesternicu a bohatú vdovu Chadídžu, ktorá mu ako 25-ročnému ponúkla manželstvo a z Mohameda sa stal zámožný muž. V roku 610, ako 40-ročný, mal Mohamed zjavenie. Archanjel Gabriel mu prikázal „Prednášaj v mene Pána svojho, ktorý stvoril človeka, z kvapky priľnavej stvoril“ (Korán 96:1).

.

Mohamed začal o novej viere prednášať a zároveň začal tvoriť Korán, ktorý písal až do svojej smrti, celých 23 rokov. Korán bol vtedy zapisovaný na zvitky a hlinené tabuľky, no išlo aj o ústnu tradíciu a až za tretieho kalifa (nástupcu Mohameda) bol korán spísaný ako ucelený text. Chadídža Mohamedovi verila, podporovala ho a stala sa prvým človekom vôbec, ktorý konvertoval na islam. Ďalším bol Mohamedov zať (manžel jeho dcéry Fatimy) Ali ibn Abi Talib a prvú trojicu „konvertitov“ uzatvára Mohamedov svokor Abú Bakr.

Posledný prorok (ako sa Mohamed označoval) teda začal hovoriť o svojom zjavení. Najprv známym, neskôr obyvateľom svojho rodného mesta a bydliska Mekka. V tom čase existovali v Mekke desiatky náboženstiev. Aj preto získal Mohamed počas trinástich rokov kázania o novej viere len asi 150 prívržencov. Jeho presviedčanie však bolo agresívne, čím Mekkáncov rozoštval a tí ho vyhnali z Mekky po tom, ako zomrel jeho strýko a ochranca Abú Tálib.

Vyhnanie Mohameda z Mekky o asi 17 rokov neskôr datoval Mohamedov nástupca Umar (priamy Mohamedov nástupca bol jeho svokor Abú Bakr a po ňom vládol Umar, tiež Mohamedov svokor, od 634 do 644 n. l.) ako začiatok islamského letopočtu. Islamský letopočet sa začína 16. júla 622 n. l. a keďže jeden islamský rok má o jedenásť dní menej ako rok slnečný, posúva sa každý rok aj Ramadán. Inak ako na cirkevné sviatky je islamský kalendár nepoužiteľný.

Mohamed sa presunul 440 kilometrov na sever do mesta Jathrib, ktoré bolo neskôr premenované na Medína al-Nabí (v preklade „mesto proroka“). Obyvateľov tvorila zmes arabských a židovských kmeňov, Arabi sa cítili utláčaní a boli so Židmi, ale aj medzi sebou (Arabi aj Židia) desiatky rokov v konflikte. Zástupcovia najväčších rozhádaných kmeňov pozvali Mohameda do Mediny ako mediátora.

Mohamedovi sa aj skutočne podarilo navrhnúť zmluvu, ktorú podpísali všetky kmene v Medine, takzvaný Obecný poriadok Mediny. Zároveň našiel Mohamed v Medine živnú pôdu pre svoje kázanie o islame a o jedinom bohu Alahovi (Alah nie je meno, ale preklad slova boh v arabčine; tak ako sa v slovenčine povie veci, z ktorej sa pije, „pohár“ a v nemčine „Glas“, sa všemohúci u nás volá „Boh“, v nemčine „Gott“ a v arabčine „Alah“, stále však ide o tú istú bytosť).

.

Asi sedem mesiacov po príchode do Mediny došlo k naplneniu manželstva s deväťročnou Áišou. Manželstvo bolo uzavreté už o tri roky skôr, keď mala Áiša šesť rokov, ale jej otec (a prvý kalif, teda Mohamedov priamy nástupca) Abú Bakr dohodol, že k pohlavnému styku dôjde, až keď bude mať Áiša deväť rokov. Áiša bola tretia Mohamedova manželka a zároveň jeho najobľúbenejšia. V tomto čase mal Mohamed pred sebou ešte približne deväť rokov života a uzavrel ďalších sedem až 12 manželstiev, no všetky okrem prvého (s Chadídžou) ostali bezdetné.

Po príchode do Mediny došlo k jednej výraznej zmene, Mohamed zaviedol do Koránu džihád – boj v mene Alaha. Veľký džihád je duchovný boj a malý džihád je boj s mečom. Mohamed sa v Medine začal výrazne venovať boju s mečom, konkrétne začal prepadávať karavány. Prvý výraznejší úspech dosiahol v januári 624, to bol jeho ôsmy pokus. Prepady obchodných karaván mali jediný účel – získať peniaze na financovanie džihádu. Mohamed si z lupu nechával 20 percent, zvyšok sa rozdelil medzi jeho spolubojovníkov. Príslušnú legitimizáciu na takéto činy udáva Korán v súrach 22:39 a 22:40.

Mekkáncom došlo, že ak im bude Mohamed prepadávať karavány, privodí im trvalú a výraznú škodu. Už v tom čase bola Mekka pútnickým miestom a púť k svätyni Kába spojená s trhmi, ako aj obchod, boli zdrojom prosperity Mekkáncov. Museli sa teda brániť, a tak nasledovala bitka pri Badre (Korán 3:140 až 3:160) koncom marca 624.

Mekkánci sa dozvedeli, že Mohamed plánuje prepadnúť ďalšiu ich karavánu, Mohamed sa dozvedel, že Mekkánci to vedia a že na ochranu posielajú aj časť svojej armády. Napriek početnej prevahe Mekkáncov zvíťazil Mohamed a jeho bojovníci. Po bitke pri Badre sa „islam stal ozbrojenou politickou silou s náboženskou motiváciou v podobe džihádu“ a „z Mohameda sa stal politik a generál“ (Bill Warner).

O rok neskôr podnikli Mekkánci odvetu v bitke pri hore Uhud (blízko Mediny, Korán 3:139 a 3:153). Mohamedovi bojovníci urobili taktickú chybu (došlo k nedorozumeniu a lukostrelci priskoro opustili svoje pozície) a utrpeli ťažkú porážku. Mekkánci pod vedením Chálid ibn al Walida nepokračovali v útoku a nenapadli Medinu, lebo si mysleli, že Mohamed je mŕtvy, no bol iba ranený. Treba aj uviesť, že samotný Chálid ibn al Walida o štyri roky neskôr konvertoval na islam. Pôvodne mal výpravu viesť Sufján ibn Chálid, no na neho Mohamed poslal vraha, ktorý ho zabil.

.

Ďalšou významnou udalosťou bola takzvaná zákopová vojna v roku 627. Islam sa pomocou džihádu čoraz viac rozširoval, Mohamed ďalej prepadával mekkánske karavány, a tak sa Mekkánci rozhodli opäť zaútočiť. Mohammed ich však prekvapil tým, že vykopal zákopy, cez ktoré ich kone nevedeli prejsť.

Po dvoch týždňoch obliehania Mediny to Mekkánci vzdali a odišli. Ukázalo sa však, že židovský kmeň Banu Kurajza hral na dve strany. Mohamedovi síce požičali lopaty na vykopanie zákopov, zároveň však zásobovali jedlom Mekkáncov a vyjednávali s nimi. Trest bol krutý – všetkým asi 800 mužom boli sťaté hlavy (Mohamed s jeho vtedy 12-ročnou manželkou Aišou túto masovú popravu sledovali až do noci), ich ženy boli predané do otroctva a deti rozmiestnené po moslimských rodinách (Korán 33:26).

Po piatich rokoch od príchodu Mohameda neboli v Medine takmer žiadni Židia. Z troch veľkých židovských kmeňov Mohamed dva vyhnal (lebo odmietli konvertovať na islam) a zhabal im majetok, tretí kmeň, Banu Kurajza, bol za zradu zlikvidovaný.

V nasledujúcom roku, v marci 628, sa Mohamed so svojimi prívržencami vybral do Mekky na púť. Mekkánci mu v tom síce zabránili, no zároveň uzavreli s Mohamedom takzvanú Hudajbijskú zmluvu, ktorá hovorila o tom, že Mohamed prestane prepadávať mekkánske karavány, že Mohamed a Mekkánci nebudú viesť vojny a že Mohamed môže chodiť so svojimi prívržencami počnúc ďalším rokom na púť do Mekky.

Mohamed operatívne do svojho učenia zakomponoval Mekku aj s jej idolom čierneho kameňa ako centrum nového náboženstva. Tento pragmatický kompromis umožnil okolo nového centra zjednotiť všetky arabské kmene a ich doterajšie vzájomné šarvátky nahradiť výbojmi do zahraničia.

Keďže Mohamed mal s Mekkáncami uzavretú dohodu o neútočení (Hudajbijská zmluva), mohol si dovoliť zaútočiť na ďalšie územie, a tak počas ďalších dvoch mesiacov dal dokopy armádu s asi 1600 bojovníkmi a vybral sa k Chajbarskej oáze, kde žili bohatí židovskí roľníci v jednotlivých opevneniach. Po šiestich týždňoch obliehania sa Židia vzdali a dostali na výber smrť, respektíve vyhnanie alebo platenie dane (takzvaná džizja, Korán 9:29), v tomto prípade polovicu ich úrody, za čo dostali štatút ochraňovaných menšín. V našom ponímaní sa tomuto hovorí výpalné.

Odovzdávať polovicu úrody bolo na Židov jednoducho priveľa, a tak Mohamed vyhnal aj ich. Okrem toho sa Mohamed v Medine intenzívne venoval zastrašovaniu a odstraňovaniu svojich kritikov (napríklad bint Marwan, Žid Salam, kmeň Mustalíkov).

V marci 629 sa Mohamed vybral s asi dvestisíc prívržencami na púť do Mekky, ako mal dohodnuté v Hudajbijskej zmluve. Aby Mekkánci predišli konfliktom, opustili na tri dni mesto. Po tom, ako niekoľko členov vplyvných mekkánskych arabských rodín konvertovalo na islam (napríklad už spomínaný Chálid ibn al Walid), bolo dobytie Mekky len otázkou času.

Krátko po tejto púti došlo k stretu dvoch kmeňov, z ktorých jeden bol blízky Moslimom a druhý Mekkáncom, čo Mohamed interpretoval ako porušenie Hudajbijskej zmluvy, skrátil jej platnosť na štyri mesiace a rozhodol sa Mekkáncov potrestať. A tak sa v januári 630 Mohamedova, medzičasom solídne zorganizovaná a vybavená armáda o sile desaťtisíc mužov, vybrala dobyť Mekku.

Mekkánci to zoči-voči tejto sile vzdali bez boja, vodca Mekky sa podrobil islamu a občanom oznámil, aby nekládli odpor. Mohamed naopak svojim veliteľom nariadil, aby zabili iba tých, ktorí budú klásť odpor. Mekku získal fakticky bez boja a zdržal sa v nej asi dva týždne, počas ktorých vyčistil mesto (vrátane súkromných domov) od všetkých neislamských náboženských predmetov tým, že ich spálil.

.

Po dobytí Mekky podnikal Mohamed ďalšie výpravy (Chálidove výpravy, bitka pri Hunajne, Hawázinovci), aby šíril islam. Večný džihád bol ním vyhlásený za súčasť bežného života. Odkedy odišiel Mohamed do Mediny v septembri 622, teda za menej ako desať rokov, sa zúčastnil 27 vojenských alebo lúpežných nájazdov a ďalších 38 bitiek a výprav nariadil. Teda v priemere každé dva mesiace.

Po nečakanej chorobe zomrel Mohamed 8. júla 632 ako 62-ročný v dome svojej najobľúbenejšej manželky Áiši (ktorá vtedy mala 18 rokov). Pochovaný bol v jej dome.

 

Záverom

Tak ako je Mohamed centrálnou postavou islamu, je Ježiš centrálnou postavou kresťanstva. Podstatný rozdiel je však v spôsobe, akým svoje ciele dosahovali. Ježiš Kristus šíril kresťanstvo slovom, Mohamed mečom.

.

Mohamed na dosiahnutie svojho cieľa zabíjal, lúpil, zotročoval a všeličo iné, čo je dnes v rozpore s naším trestným zákonníkom. Plne súhlasím s tvrdením obhajcov islamu, že v 7. storočí boli iné zvyky a mravy a je len veľmi ťažké posudzovať Mohamedovo konanie normami našej doby. Problém je v tom, že Mohamed je podľa islamu večným a dokonalým vzorom pre všetkých ľudí. Kto chce byť dnes pravým moslimom, má nasledovať život Mohameda zo 7. storočia.

Lenže, dnes nasledovať život Mohameda je v rozpore s naším trestným zákonníkom a tiež v rozpore s našimi hodnotami, ktorými sú sloboda, demokracia a ľudské práva. Ježiš, po prvé, nie je takým imperatívnym vzorom pre kresťanov ako Mohamed pre Moslimov a, po druhé, nasledovať život Ježiša znamená odpúšťať a milovať blížneho,“ uzatvára svoj netradičný komentár Richard Sulík.

 

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Erik Majercak

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.

Premiér požiadal SEPS o zastavenie núdzových dodávok elektriny na Ukrajinu

Predseda vlády Robert Fico po pondelkovom rokovaní s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým ako stopercentným akcionárom Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy…

23. 02. 2026 | Aktualizované 23. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Nové kolo jadrových rokovaní medzi USA a Iránom sa uskutoční vo štvrtok v Ženeve

Americký prezident Donald Trump v piatok varoval, že sú možné obmedzené útoky proti Iránu, a Irán aj Spojené štáty dali…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vyjadrenie strany SNS k zastaveniu dodávok elektrickej energie na územie Ukrajiny

Podľa Slovenskej národnej strany , ktorej predsedom je Andrej Danko, nie je možné, aby Ukrajina využívala svoje problémy na to,…

23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Rozdiel volebných preferencií progresívcov a Smeru je na úrovni štatistickej odchýlky

Rozdiel volebných preferencií medzi Progresívnym Slovenskom a stranou SMER-SSD je v najnovšom prieskume minimálny. Ak by sa voľby do parlamentu…

23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo vieme o mužovi, ktorý sa údajne pokúsil o atentát na Trumpa v Mar-a-Lago?

Americké médiá prinášajú informácie o mužovi, ktorý včera prenikol do areálu golfovej rezidencie Mar-a-Lago amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ochranka zastrelila muža,…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Požiar ochromil chod uzla kľúčového pre prevádzku ropovodu Družba

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 02. 2026 | Aktualizované 23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Aktualizované 23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Ako zlepšiť vaše zdravie. Radí odborník

Kniha Spite, pite, dýchajte od amerického odborníka na spánok Michael Breus, PhD., prináša praktický pohľad na to, ako môžu jednoduché…

23. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rakúska strana FPÖ, ktorá vedie v prieskumoch, požaduje ukončenie pomoci Ukrajine

Strana tvrdí, že daňoví poplatníci si zaslúžia odpovede na to, ako boli vynaložené finančné prostriedky, keďže životné náklady doma rastú.…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto financuje “ruskú agresiu”

Človek sa nestačí čudovať, čoho všetkého sú schopní vyprodukovať niektorí ľudia na Slovensku, len aby svoju vlasť poškodili. Pritom si…

23. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Zdechovský sa opäť utrhol z reťaze. Tentokrát útočí na Maďarsko a nahráva do karát Magyarovi

Český europoslanec Tomáš Zdechovský, stranícky kolega lídra maďarskej opozície Pétera Magyara, sa vyhrážal Maďarsku

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj prichádza s nápadom, ktorý by poškodil krajinám EÚ

Ukrajina chce umiestniť západných vojakov na frontovej línii alebo v jej blízkosti, ale Európania s tým nesúhlasia, vyhlásil ukrajinský prezident…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia sa zničí sama

Europoslanec Milan Mazurek upozorňuje a zároveň zdôrazňuje, že keď sa Európska únia nespamätá, postupne sa sama zničí

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské drony zaútočili na kľúčový uzol systému Družba v ruskom Tatársku

Ukrajinské drony v noci na pondelok zaútočili na ruskú Tatársku republiku, pričom cieľom bola ropná prečerpávacia stanica Kalejkino pri meste…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Toto Ukrajinu veľmi zabolí

Slovensko sa ocitlo v ropnej kríze, presnejšie, vláda musela uvoľniť ropu zo železnej rezervy, aby zásobovanie Slovenska ropnými produktami úplne…

23. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Žeby nastal koniec podvodnému financovaniu „apolitických“ mimovládok?

Maďarský europoslanec Csaba Dömötör zo strany Fidesz požaduje vytvoriť jednotný register mimovládnych organizácií financovaných Bruselom

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Madrid odtajní dokumenty súvisiace s pokusom o prevrat z roku 1981

Španielska vláda v pondelok oznámila, že odtajní doteraz utajené dokumenty o neúspešnom vojenskom prevrate z 23. februára 1981, ktorý takmer…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Podozrivý telefonát v priamom prenose

Do televízneho kanálu C-SPAN zavolal muž s hlasom podobným Trumpovi a predstavil sa ako „John Barron“, Republikán z Virgínie. Objavili sa…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Štát Kalifornia sa stal vzorom eugenického štátu

USA, 23. februára 2026 - William Engdahl vo svojej knihe Semienko skazy, vysvetľuje, ako sa malá sociálno-politická americká elita snaží…

23. 02. 2026 | 0 komentárov

Trump pokračuje v útokoch na Najvyšší súd USA a označil ho za nekompetentný

Americký prezident Donald Trump v pondelok znovu ostro zaútočil na Najvyšší súd USA, ktorý minulotýždňovým verdiktom výrazne obmedzil jeho právomoci…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Stačili tri generácie Nemcov a máme tu nástup „Štvrtej ríše“

Nemecko, 23. februára 2026 - „Som šokovaný. Nemyslím si, že je správne, keď Maďarsko zrádza svoj vlastný boj za slobodu,…

23. 02. 2026 | 0 komentárov

Mimovládky reagujú na rozhodnutie vlády iniciovať zintenzívnenie kontrol v mimovládkach

Predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií Marcel Zajac víta rozhodnutie vlády iniciovať zintenzívnenie kontrol v mimovládkach. Ako uviedol, kontrola je prirodzená…

23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takto to dopadne, ak si rozum dá nečakanú prestávku

Rozum je niečo, na čo sa spoliehame každý deň, no tieto fotografie dokazujú, že niekedy si rozum jednoducho vezme nečakanú…

23. 02. 2026 | 0 komentárov

Pripomienka moralizátorom o ultimáte Roberta Fica

Dovolím si pripomenúť moralizátorom o ultimáte Roberta Fica, že imperiálny kapitalizmus sa vždy opieral o silu, ktorú uplatňoval a uplatňuje…

23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na fotografii je ukrytý králik. Podarí sa vám ho nájsť?

Králik sa v tejto optickej ilúzii skrýva tak šikovne, že ho mnohí nedokážu nájsť ani po niekoľkých sekundách sústredeného hľadania.…

23. 02. 2026 | 0 komentárov

Nemá kto robiť na dôchodky? My vám ich sem dovezieme

Neuveriteľné – existujú západní „teoretici”, ktorí sľubujú „záchranu” našej civilizácie úplným otvorením hraníc migrantom; dokonca ich cieleným dovážaním. A čo…

23. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kováčik neodchádza. Potvrdil, že chce byť naďalej prezidentom SFZ

V piatok popoludní kráko pred semifinálovým duelom hokejového turnaja na ZOH 2026 Slovensko - Fínsko publikoval minister cestovného ruchu a…

23. 02. 2026 | 0 komentárov

Austrálsky premiér chce vyradiť bývalého princa Andrewa z nástupníctva na britský trón

Austrálsky premiér Anthony Albanese v pondelok podporil výzvy na vyradenie bývalého princa Andrewa z poradia nástupníctva na britský trón po…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Podbrezová zatiaľ kráľom jari. Trnavčanom po prehre 0:5 rázne dohovárali fanúšikovia

V jarnej časti najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Niké ligy 2025/2026 zatiaľ mužstvá odohrali len tri kolá, no prívlastok „doterajší kráľ…

23. 02. 2026 | 0 komentárov

Český minister kultúry mal cestou do práce nehodu, je v nemocnici

Vozidlo českého ministra kultúry Otu Klempířa malo v pondelok ráno nehodu, cestou na ministerstvo kultúry sa zrazilo s iným autom.…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


.

EÚ dnes nebude môcť schváliť sankcie proti Rusku

EÚ dnes nebude môcť schváliť sankcie proti Rusku, ktoré sú naplánované na zajtrajšie výročie začiatku plnohodnotnej vojny, vyhlásila šéfka európskej…

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovenský mliekarenský zväz varuje pred mliečnou krízou

Slovenský mliekarenský zväz vyjadruje obavy z aktuálneho vývoja na trhu s mliekom v Európe aj na Slovensku, kde od októbra…

23. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj odmieta ustúpiť z hlavného bodu

Zelenskyj je „kategoricky proti“ stiahnutiu ukrajinských vojsk z Donbasu, aj keby to znamenalo zastavenie paľby

23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šport má Slovákov spájať, nie rozdeľovať. Na ZOH sme však videli opak

Slovenská olympijská reprezentácia rozdelila Slovensko na dva tábory. Progresívny tábor kritizoval účasť hokejistov z KHL zatiaľ čo iným boli proti…

23. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Čo donútilo NASA odložiť pilotovanú misiu obletu Mesiaca?

Technické problémy prinútili NASA odložiť pilotovanú misiu na oblet okolo Mesiaca. Americká vesmírna agentúra uviedla, že príčinou je problém s…

23. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
23. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Erik Majercak

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov