Putin ohlásil doktrínu otvoreného globálneho súperenia s USA

Moskva 9. júna 2019 (HSP/iarex/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Alexander Chaldej na portáli iarex venuje svoju pozornosť prejavu ruského prezidenta Vladimíra Putina, v ktorom ruský prezident naznačil, že Rusi začnú vystupovať podstatne aktívnejšie voči Američanom a Britom, ktorí už svojími agresívnymi krokmi postupne vyčerpali ruskú trpezlivosť. Vďaka americkým krokom na politickej scéne sa prehlbuje spolupráca Ruska a Číny v politickej či ekonomickej oblasti, k tandemu Rusko a Čína sa pripája čoraz viac krajín.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Rozpory medzi veľmocami Rusko a USA/Británia sa v poslednom období čoraz viac prehlbovali, no prejav Vladimíra Putina na ekonomickom fóre v Petrohrade v roku 2019 už stihli americkí a britskí analytici ohodnotiť ako ruskú nehoráznosť. Vladimír Putin v piatok 7. 6. 2019 vyslovil slová, ktoré otriasli Američanmi a „západnými partnermi“ podobne ako v minulosti Putinova  „Mníchovská reč.“ V Petrohrade ruský prezident skonštatoval, že Rusko odmieta porušovanie medzinárodného práva zo strany USA a ich vazalov. Rusko od Petrohradu 2019 bude vystupovať podstatne aktívnejšie. V piatok v Petrohrade Vladimír Putin oznámil, že už nebude akceptovať systémy svetovej dominancie USA. Rusko a Čína sa spájajú a budú rozširovať spoluprácu so všetkými, ktorí sa chcú zbaviť amerického otroctva a hľadajú silu o ktorú by sa mohli oprieť. Rusko zároveň zvýšilo tlak na domácu „piatu kolónu“, ktorá bude mať v Rusku sťažené pozície.

Putin čakal 12 rokov, aby sa Američania spamätali. 12 rokov posilňoval Rusko a dúfal, že Američania upustia od svojej konfrontačnej politiky a prestanú svetu diktovať násilne americké predstavy. Nestalo sa tak, no doba čakania sa skončila.

Američania sa môžu ešte stále pokúsiť zastaviť Nord Stream 2 či South Stream, ale keď už Putin otvorene proti Američanom spoločne s Číňanmi vystúpil, svedčí to len o jednom. Alebo má Rusko informácie, že sa Američanom podarí Nord Stream 2 zastaviť a dostať Európu do vlastného amerického područia (takže už netreba čakať), alebo naopak situácia dozrela do doby, že sa chystá v Európe pre Američanov nepríjemné prekvapenie (takže už tiež netreba čakať).

V Európe už existuje dosť elít v politickom či ekonomickom živote, ktoré už majú dosť americkej arogancie a nátlaku. Európanov čoraz menej baví prinášať finančné obety pre americké záujmy, navyše spôsob akým Američania požadujú, aby Európa plnila ich predstavy je neskutočne arogantný a primitívny.

Američania majú značné ekonomické problémy a Európa už pre nich prestáva byť dôležitá ako vazal. Američania sa už totiž dostali do stavu, že potrebujú Európu doslovne vycicať, len preto, aby zachránili svoju ekonomickú a politickú hegemóniu vo svete, bez ohľadu na straty, aké tým Európe spôsobia.

Ak Európu Američania nevycicajú a neovládnu, ako hegemón veľmi rýchlo skončia. Čína im otvorene povedala svoje nie, vo Venezuele sa im nepodarilo získať venezuelské ropné zdroje a situácia na Blízkom východe či Afganistane sa takisto nevyvíja tak, ako by si Američania predstavovali.

Američania potrebujú práve teraz a zúfalo obrovskú finančnú injekciu, ktorá ich dokáže aspoň na čas znova postaviť na nohy. Čoraz častejšie sa objavujú sa aj názory, že čoskoro sa staneme svedkami toho, ako Američania nielenže prestanú byť hegemónom, ale možno prestanú existovať aj v podobe jednotného štátu.

To čo robia v súčasnosti Američania na medzinárodnej politickej scéne už nemá nič spoločné s demokraciou, čoraz viac Európanov na vedúcich postoch si uvedomuje, že Američania už nemajú inú možnosť len vyrabovať Európu, aby predĺžili svoju existenciu.

Rabovať Latinskú Ameriku Američanom už nestačí. Pod americkou dominanciou sa Latinská Amerika zmenila natoľko, že dnes už latinskoamerické zdroje nedokážu udržať USA nad vodou. V Afrike vytláčajú Američanov Číňania a obchodná vojna Číny a USA naznačuje, že Číňania nebudú pokorne skláňať svoje hlavy, ale rozhodli sa vstúpiť s Američanmi do konfrontácie.

Pred Európou sú len dve možnosti – skloniť sa pred Američanmi a doplatiť na svoje rozhodnutie, alebo odmietnuť americké rocketingové (výpalnícke) predstavy.

Vďaka USA takmer nefunguje OSN. Američania jednostranne vypovedajú existujúce zmluvy, porušujú medzinárodné právo a odhodili bokom všetky demokratické princípy. Spoliehajú sa už len na svoju vojenskú moc a na to, že môžu slabším krajinám diktovať svoje predstavy.

Rusko a Čína však presahujú americké sily a štáty, ktoré sa pripájajú k ruskému a čínskemu bloku sa tak zbavujú amerického otroctva. Ich zdroje však Američanom chýbajú, pretože Američania si po roku 1991 zvykli žiť nad pomery a zvykli si, že pomocou USD môžu parazitovať na medzinárodnom obchode, vyciciavať celý svet a žiť na úkor druhých.

Európa sa tradične krčí v kúte, pretože v radoch európskych elít stále existuje dostatok politikov, ktorí sú ochotní zapredať záujmy svojich krajín a vyjsť v ústrety Američanom. Zaujímavé však je, že v rozvinutých krajinách EÚ rastie počet odporcov USA, východoeurópske elity, ktoré sú na americkej výplatnej línie však nemajú také postavenie, aby dokázali podložením svojich krajín pod americké nohy saturovať americké potreby tak, aby to Američanom stačilo.

Američania si uvedomujú jeden fakt. Čoraz viac krajín proti Američanom repce, čoraz viac krajín zaujíma otvorene protiamerické postavenie a európski spojenci, u ktorých si Američania zvykli, že v minulosti počúvali na slovo, dnes  na americké príkazy reagujú veľmi často pozíciou „mŕtveho chrobáka“.

Ešte pred 15 rokmi stačilo Američanom lusknúť prstom a európski lídri sa predháňali v tom, aby mohli plniť americké predstavy. Dnes na americké požiadavky Európania reagujú spomenutou pozíciou „mŕtveho chrobáka“ alebo reptaním. Snažia sa plnenie amerických príkazov presúvať na neskoršie obdobie (napríklad povinné zvyšovanie príspevkov do NATO, kupovanie starších amerických zbraní za premrštené ceny), pretože dúfajú, že v ďalšom období sa americké možnosti nátlaku ešte viac zmenšia.

Ak americkí spojenci na príkazy reagujú mlčaním, znamená to, že Američania majú problémy a tieto problémy sa budú ešte viac prehlbovať. Američania sa už ani veľmi nesnažia, aby prinútili Európanov v širšej miere bojovať v Afganistane či Sýrii, pretože vedia že by to bolo kontraproduktívne.

Americkí analytici situáciu v ktorej sa USA ocitli určite vyhodnocujú správne a bez emócii (keby emócie pomáhali, malo by význam zapájať ich do analýz, emócie však nemajú žiadnu pridanú hodnotu, emotívny jedinec ukazuje svoju neprofesionalitu), rovnako ako svojo času sovietski a ruskí analytici správne a bez emócii vyhodnocovali situáciu v ktorej sa ZSSR a Rusko ocitli v roku 1991.

Samotní americkí analytici vedia, že USA sa ocitli na hranici svojich možností. Dôležité je si však uvedomiť, prečo sa vlastne situácia vyvinula tak, že sa Američania na hrane svojich možností ocitli. Dôvody sú dva.

Jeden spočíva priamo v amerických  chybných arogantných krokoch a chybnom vyhodnotení situácie, druhý ovplyvnili vonkajšie faktory (Rusko a Čína), ktoré využili všetky americké chyby k tomu, aby oslabili postavenie Američanov v pozícii hegemóna. Jednopolárny svet sa skončil, multipolárny svet je skutočnosťou a situácia sa vyvíja tak, že v tomto multipolárnom svete sa môžu problémy USA čoraz viac prehlbovať.

V piatok v Petrohrade Vladimír Putin jednoznačne povedal, že sa skončila doba, kedy americký systém musel platiť pre všetkých. Pravidlá sa menia a pravidlá už neurčujú USA.

Putin len oboznámil Američanov s tým, že situácia sa zmenila a Američania s tým nič nespravia, je úplne jedno či budú situáciu a ruské tvrdenia Američania akceptovať, alebo nie, významnejšie možnosti ako zastaviť proces odstavovania a oslabovania pozícii USA už americké politické elity nemajú, proces preformátovania sveta sa začal.

Rusi a Číňania potvrdili, že už sa nebudú pred Američanmi skláňať. Od Európanov závisí, či chcú v roli obete zachrániť USA aj za cenu svojej budúcej existencie.

Väčšina Európanov chápe v prípade Američanov už nielen to „andersenovské“, že kráľ je nahý, ale chápu aj to, že kráľ je chorý a na konci svojho vládnutia má vážne problémy.

Čo môže nasledovať – na to dáva odpoveď história. Podobne ako v prípade ZSSR, ktorý sa rozpadol na množstvo satelitov môže sa aj úpadok USA pretaviť do rozpadu krajiny, minimálne Texas a Kalifornia sa svojimi odstredivými tendenciami ani netaja.  (Ani v ZSSR si nevedeli  ľudia na sklonku 80 rokov predstaviť že  sa ZSSR rozpadne, takže je pochopiteľné, že si podobný scenár nevedia predstaviť ani Američania, bez ohľadu na emócie ktoré to vyvoláva, možnosť rozpadu USA existuje).

V Petrohrade zaznel ešte jeden dôležitý výrok. Prím v budúcom vývoji sveta budú hrať krajiny, ktoré majú dostatok technologických kádrov, schopných posúvať technologický pokrok dopredu. Američania sa spoliehajú len na to, že kupujú vzdelaných cudzincov, americké školy nedokážu vytvoriť dostatok erudovaných odborníkov.

V americkom zbrojárskom priemysle fungujú vo veľkom programátori a inžinieri Rusi, Indovia a Číňania, ktorí sú dnes americkými rukojemníkmi. Podobne ako v prípade ZSSR však pád USA privedie so sebou „odliv mozgov“ najmä do Číny, ktorá má väčší ekonomický potenciál ako Rusko.

Rusko už niekoľkokrát v histórii jasne ukázalo, že v najhorších dobách sa dokáže zomknúť a zdvihnúť sa z kolien. Rusi to dokázali pri nástupe Romanovcov, počas Petra Veľkého, Kataríny Veľkej, Napoleonských vojnách, po Krymskej vojne, či po roku 1918. Rusi dokázali svoju silu aj tým, že na Reichstagu zaviala ruská zástava, Rusi ako prví vypustili družice, prví poslali človeka do vesmíru.

Nepriatelia Ruska, ktorí nedoceňujú ruské schopnosti robia osudovú chybu, spravili ju švédsky kráľ Karol XII., Napoleon, Hitler a spravili ju aj americké rusofóbne elity.

Putin čakal takmer 12 rokov, pretože je zástancom prístupu „12x merať a raz rezať“. Po 12 rokoch čakania Putin naznačil, že čas čakania sa skončil. Američania sa nechceli dohodnúť po dobrom, budú musieť ruské predstavy akceptovať v iných podmienkach.

Američania majú stále dostatok síl k tomu, aby dokázali klásť odpor a robiť problémy. No už nie sú schopní prinútiť Rusko a Čínu poslúchať a už nedokážu ovládať ruské a čínske zdroje. Ich možnosti sa oslabujú všade vo svete a proces amerického rozkladu sa bude ďalej len prehlbovať. 

Číňania a Rusi sú rozhodnutí priviesť Američanov k rozumu bez ohľadu na to, či sa to bude Američanom páčiť, alebo nie. Americká obchodná vojna proti Číne je začiatok amerického konca. Američanom sa napriek nátlaku nepodarilo zastaviť Huawei a Google už otvorene hovorí, že Huawei je už totálne nezávislá spoločnosť od Američanov a predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.

Rusi a Číňania sú rozhodnutí vynechať zo svojich bilaterálnych obchodných vzťahov USD. Dolárový systém slúžil od 70 rokov 20. storočia ako nástroj americkej dominancie, v multipolárnom svete, v ktorom Američania ako hegemón skončili sa bude čoraz viac význam USD zmenšovať.

Rusi a Číňania na fóre v Petrohrade ohlásili novú doktrínu globálneho súperenia s USA. Ak by Američania boli schopní zlomiť Rusov a Číňanov, už dávno by to urobili, dostatok síl k tomu však už nemajú.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SK 8: Kraje zásadne nesúhlasia so vznikom krajských školských úradov

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Združenie samosprávnych krajov SK 8 nesúhlasí so vznikom krajských školských úradov. Šéfovia krajov považujú tento krok za centralizáciu, ktorú dôrazne odmietajú. Naopak, žiadajú kroky smerujúce k decentralizácii. SK 8 takto reaguje na návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve,…

Zatkli policajtku, ktorá smrteľne postrelila Afroameričana Wrighta

0 icon

Minneapolis 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Carlos Gonzalez/Star Tribune)   Úrady v americkom štáte Minnesota zatkli v stredu policajtku, ktorá na predmestí mesta Minneapolis v nedeľu večer smrteľne postrelila Afroameričana Daunteho Wrighta Tamojšia prokuratúra zároveň médiám oznámila, že policajtku Kim Potterovú následne obžalujú zo zabitia druhého stupňa. Informovala o tom agentúra AFP…

Arménsky premiér Pašinjan oznámil, že odstúpi koncom apríla

0 icon

Jerevan 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-PAN Photo-Tigran Mehrabyan)   Arménsky premiér Nikol Pašinjan v stredu oznámil, že v posledných desiatich dňoch apríla odstúpi z funkcie s cieľom rozpustiť parlament a vyhlásiť predčasné voľby. Informovala o tom agentúra TASS "Demisiu podám v priebehu posledných desiatich dní apríla na základe dohody medzi parlamentnými…

To sa naozaj „oplatí“: Pandemická komisia súhlasí s tým, aby sa zaočkovaní ľudia už nemuseli testovať

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Lewis Joly)   Pandemická komisia vyjadrila na dnešnom rokovaní súhlasné stanovisko s tým, aby sa zaočkovaní ľudia už nemuseli testovať Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, testovanie na ochorenie COVID-19 by sa nemalo vzťahovať na osoby, ktoré sú minimálne 14 dní po očkovaní druhou…

Chameneí: Zbytočné predlžovanie rokovaní o jadrovej dohode uškodí Iránu

0 icon

Teherán 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Office of the Iranian Supreme Leader)   Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu upozornil na to, že rokovania svetových veľmocí so zástupcami Iránu o oživení tzv. jadrovej dohody nemôžu trvať zbytočne dlho, pretože by tým uškodili Iránu. Informovala o tom agentúra AFP "Musíme byť…

Británia a EÚ budú vo štvrtok rokovať o Severnom Írsku

0 icon

Brusel 14. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco, Matt Dunham)   Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a britský vyjednávač pre brexit David Frost budú vo štvrtok v Bruseli rokovať o pravidlách na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, oznámila v stredu EÚ. Informovala o tom agentúra AP Európska komisia (EK) začala v…

Prehodnotenie COVID automatu a testovania si vyžaduje ešte odbornú diskusiu

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prehodnotenie COVID automatu a testovacej stratégie si vyžaduje ešte odbornú diskusiu. Také je stanovisko po stredajšom zasadnutí pandemickej komisie pod vedením ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), ktorá rokovala o aktuálnej situácii v súvislosti s novým koronavírusom. Zároveň súhlasila s niekoľkými zmenami. TASR…

Európska lieková agentúra na budúci týždeň vydá odporúčanie k vakcíne Johnson & Johnson

0 icon

Londýn 14. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Európska lieková agentúra (EMA) posudzuje prípady zriedkavých krvných zrazenín zaznamenané v Spojených štátoch po podaní vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Zároveň uviedla, že čoskoro vydá odporúčanie pre európske krajiny „Urýchľujeme toto hodnotenie a v tejto chvíli očakávame vydanie odporúčania na…

Stali sme sa svedkami „zločinu proti ľudskosti a vojnového zločinu smerujúcemu voči vlastnému obyvateľstvu“?! Slovenskí advokáti, vedci či lekári podali na súd v Haagu podnet v súvislosti s testovaním, ktoré možno takto bude kvalifikované

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Desiatky slovenských advokátov, vedcov, lekárov, zástupcov iných profesií a občianskych aktivistov, podali v pondelok (12.4.) podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu za vykonanie nepovolených medicínskych experimentov súvisiacich s celoplošným testovaním. Informovala o tom advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom…

Školskí odborári vítajú zmenu v zjednotení financovania regionálneho školstva

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku víta zmenu v zjednotení financovania a riadenia regionálneho školstva, ktorú v stredu schválila vláda. Tá na svojom rokovaní schválila návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve Predseda školských odborárov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Globálny parazit je pohoršený nad správaním Ruska

0icon

Globálneho parazita s hlavnou centrálou v Londýne veľmi tlačí topánka. To ho donútilo kolosálnym volebným podvodom ukradnúť prezidentské voľby v USA a dosadiť k moci svojich kumpánov, ktorých Trump nazval washingtonským močiarom, ktorý treba vysušiť. Vďaka svojmu primitivizmu globálny parazit vedie USA k rozpadu a krachu. Situácia sa neustále zhoršuje, hlavne v „demokratických“ štátoch, kým štáty…

Slavěna Vorobelová

Boj o Sputnik V pokračuje

0icon

Vojská sa preskupili a hlavné boje sa presunuli z premiérskeho frontu na front ministerský. Aj keď všetci, ktorí sme ešte ako tak pri zmysloch dobre vieme, že „novo“ rekonštruovaná vláda je stále len ten istý nezmieriteľný a nekompatibilný „krikľavo-čiernobiely“ mačkopes. Chvíľkové prímerie, ktoré nastalo po priamom strete, nijako štátu a…

René Pavlík

Spravodlivosť

0icon

Spravodlivosť. Nie. Nemám právnické vzdelanie. Ale aj keby som ho získal napríklad na fakulte s anglickým vyučovacím jazykom bez znalosti Angličtiny, bol by som asi rovnako vzdelaný ako teraz. Preto si dovolím zabŕdnuť do oblasti spravodlivosti. Každý, okrem poväčšine mladých, veriacich v americký sen vie, že zarobiť miliardu poctivou prácou…

Helena Stankova

Otvorený list

0icon

Smrť občanov sa vás už nedotýka? Pýtam sa vás zodpovedných: Riadiaci pracovníci štátnych inštitúcií, členovia krízových štábov, Ministri a Členovia vlády SR, Prezident SR. Občania SR zomierajú na : neodbornosť, nedbanlivosť, diletantstvo, hlúposť, zbabelosť a korupciu vás všetkých. Vo februári 2021 boli Covidom19 nakazení pacienti psychiatrického oddelenia Univerzitnej Nemocnice v…

Ján Droppa

Špinavá hra masmédií

0icon

V každých parlamentných voľbách, od vzniku Slovenskej republiky, zohrali kľúčovú úlohu médiá. A to sú hlavne najväčšie tv masmédia, tzv. mainstream, teda Markíza, Joj, TA3, RTVS. To, že masmédiá dokážu jednostranným výberom (či embargom) a skresľovaním informácií, anketami ovplyvniť voľby je nepopierateľné. Dá sa hovoriť o cca 5-10% voličských hlasoch.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo niektoré deti majú vlasy a iné nie?

0 icon

Existuje povera, ktorá hovorí, že žena, ktorá počas tehotenstva zažíva pálenie záhy, bude mať dieťa s množstvom vlasov. V roku 2006 to vedci naozaj preskúmali a zistili, že z 28 žien, ktoré zažívali pálenie záhy, malo 23 deti s dlhými vlasmi. Verili, že hormóny uvoľňované počas tehotenstva môžu tiež riadiť to, ako rastú deťom…

10 prípadov, kedy si spoločnosti zo zákazníkov spravili dobrý deň

0 icon

Celý účel marketingu je spraviť výrobok žiaducim a dať zákazníkovi niečo, čo naplní jeho potreby. No na druhej strane existujú spoločnosti, ktorým je blaho zákazníkov ukradnuté. Marketingové techniky, ktoré nájdeš v tomto článku, rozhodne nie sú vhodné pre podniky, ktoré si potrpia na budovaní dôvery a férovosti podnikania. Práve naopak, ide o nehanebné pokusy získať čo najviac peňazí od…

Ľudovít XIV. a jeho prvé dni na svete

0 icon

V rámci nasledujúceho článku z minisérie „muži robia dejiny“ sa tentokrát pozrieme na Ľudovíta XIV. a.k.a kráľa Slnko. Narodil sa 5.9.1638 v Saint-Germain-en-Laye, 14.5.1643 sa stal francúzskym kráľom, plnoletosť nadobudol 7.9.1651 a v roku 1654 bol pomazaný a korunovaný v Remeši. Zomrel 1.9.1715 vo Versailles a následne bol pochovaný do hrobky Bourbonovcov v bazilike v Saint-Denis. Ľudovít XIV., ktorý…

Slnko má zmysel pre humor. Tieto fotografie ti to dokážu

0 icon

Slnko má zrejme zmysel pre humor. Aspoň to dokazujú nasledujúce fotografie, ktoré ti dnes ukážeme. Takmer každý z nás sa snaží v lete opáliť. Niekto to robí na dovolenke a niekto zasa ťažko pracuje v práci alebo na svojej záhrade. Ak si však nedáme pozor, tak potom pocítime silu tejto…

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Vo svete IT

Mimozemské artefakty na povrchu Mesiaca? Je to možné, podľa projektu SETA

0 icon

Drakeova rovnica je známa rovnica, podľa ktorej môžu vedci odhadnúť pravdepodobnosť, že sa nám podarí nájsť inteligentný život v našej galaxii, píše portál Space.com Rovnicu vytvoril rádiový astronóm Frank Drake  roku 1961. Pozostáva z niekoľkých premenných, medzi ktoré sa ráta pomer vzniku hviezd, priaznivých pre vývoj inteligentného života a pomeru…

Mi Band valcuje konkurencie. Xiaomi sa podelilo o ďalší MEGA úspech! Dal sa podľa vás očakávať?

0 icon

Inteligentné fitness náramky sú čoraz populárnejšími pričom, rok čo rok môžeme v súvislosti s nimi počúvať o nových technológiách. Priekopníkom v tejto oblasti je spoločnosť Xiaomi, ktorá každoročne posúva hranice cenovo dostupnej nositeľnej elektroniky bližšie k bežnému človeku. Za pripomenutie stojí povedať, že nedávno Xiaomi predstavilo Mi Band 6 náramok,…

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Nano – kompaktná pracovná stanica s neuveriteľnou výdržou batérie

0 icon

Spoločnosť Lenovo len prednedávnom uviedla na trh úplne nový ultra-výkonný notebook s označením Lenovo ThinkPad X1 Nano 1. generácie. Nový modelový rad obohacuje sériu ThinkPad X1 o ešte kompaktnejšie notebooky s najväčšou možnou porciou výkonu a neuveriteľnou výdržou batérie. Novinka ThinkPad X1 Nano 1. gen sa ako jedna z prvých…

Adaptácia na Android 11 je náročnou, tvrdí spoločnosť Xiaomi. Prečo tomu tak je?

0 icon

Každoročný príchod novej verzie mobilného operačného systému Android robí každoročne problémy väčšine výrobcov smartfónov s týmto operačným systémom. Nutnosť adaptovať sa na novú verziu nie je jednoduché a častokrát s tým má problémy aj priamo výrobca Androidu, spoločnosť Google. Omnoho zložitejšiu prácu však majú vývojári OEM výrobcov, ktorí vo väčšine…

WhatsApp je opäť pod tlakom v súvislosti s novými podmienkami používania služby. Tentokrát zo strany úradov

0 icon

WhatsApp nedávno oznámil zmenu podmienok používania služby, ktorá vyvolala širokú nevoľu a následnú migráciu používateľov na konkurenčné služby. Dôvodom bolo, že služba chce zbierať ďalšie údaje a ďalej ich spracovávať. Pre objektívnosť však treba povedať, že samotné zbieranie nových údajov nie je automatické, pričom aby k nemu došlo, tak používateľ musí…

Armádny Magazín

Pentagon vysvetlil nárast počtu amerických vojakov v Nemecku. NATO presúva jednotky k hraniciam Ruska

0 icon

USA, 14. apríl 2021 (AM) - Minister obrany USA Lloyd Austin oznámil, že vyslanie ďalších 500 amerických vojakov do Nemecka je signálom pre spojencov NATO, že Washington „si váži vzťahy s partnermi“.   „Čo sa týka otázky rozmiestnenia vojakov v Nemecku, ktoré som avizoval, a či je to signál

Čínsky drak a vojna na Donbase — pohľad Číny na budúcnosť Ukrajiny

0 icon

Čína, 14. apríl 2021 (AM) - Raz som sa v Telegrame nevdojak zmienil o zatiaľ nepreskúmanej úlohe Číny v konflikte na Donbase. Je zrejmé, že Nebeská ríša hrá úlohu pozorovateľa celého tohto procesu. Samozrejme, hlúpi ľudia sa môžu pozrieť na mapu a povedať, že Čína je od Ukrajiny veľmi ďaleko, čo jej…

Čo slovenská diplomacia nechápe?

0 icon

Slovensko, 14.apríl 2021 (AM) –To, čo tak jednoducho vysvetľuje komentátor časopisu National Interest Mark Episkopos. Že ani pre Rusko a ani pre Ukrajinu nie je výhodné zaútočiť v Donbase ako prvý!   Komentátor NI vidí „vojnovú“ situáciu na Donbase

Lavrov varoval ostatné krajiny pred podporovaním militaristických nálad Kyjeva

0 icon

Rusko, 14. apríl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že Ruská federácia dôrazne odporúča zodpovedným krajinám vrátane Turecka, aby analyzovali militantné vyhlásenia Kyjeva a neumožnili prikrmovanie militaristických nálad.   „Hneď na začiatku poviem, že všetkým zodpovedným štátom, s ktorými komunikujeme

Napätie v Čiernom mori. Turecko stojí pred katastrofálnou voľbou

0 icon

Turecko, 14. apríl 2021 (AM) - Zvyšovanie napätia na Donbase a ruská vojenská intervencia na ukončenie ukrajinskej agresie sú v záujme Spojených štátov, ktoré majú záujem o kontrolu v Čiernom mori. Luhanská a Donecká ľudová republika čelia narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol prezident Ukrajiny Zelenskij taký

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali