Prinášame pohľad zvnútra KDH. Ktoré kroky Hlinu vníma Jozef Mikloško pozitívne a ktoré, naopak, môžu spôsobiť, že volič KDH sa prikloní k inej strane?

Bratislava 24. júla 2019 (HSP/Foto: JM)

 

Predstavitelia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) uzatvorili dohodu o predvolebnej spolupráci. Líder KDH Alojz Hlina uzatvorenú dohodu o predvolebnej spolupráci s extrémne liberálnou stranou obhajuje. Zvonka vnímajú ľudia dohodu prevažne kriticky. Svoj postoj vyjadrili aj bývalí členovia hnutia Ján Čarnogurský a Vladimír Palko. Kritickí sú ľudia na sociálnych sieťach i v diskusiách pod článkami. Hlina však kritikov najnovšie nazval frustrovanými hejtermi. Ako ale vnímajú postup svojho predsedu straníci? Prinášame vám jeden z pohľadov na súčasné smerovanie KDH. Na naše otázky odpovedal dlhoročný člen hnutia Jozef Mikloško

Na snímke Jozef Mikloško

KDH počas 30 rokov existencie prežilo viaceré turbulencie a odchody jej členov? Vy však zostávate napriek tomu verný. Čo je dôvodom, že zostávate, aj keď s niektorými krokmi nesúhlasíte?

Od KDH sa odštiepilo celkovo 9 skupín, ktoré neskôr založili strany, ktoré nikdy neuspeli. Posledné to bolo pred voľbami do EP – KDŽP a KÚ. Toto štiepenie tiež oslabilo kresťanov, ich hlasy vo voľbách prepadli. Delenie bolo vždy hrubou chybou, z ktorej sa tešili súperi.

V každej strane môžu byť názorové platformy, čo nie je dôvod k štiepeniu. 27 rokov, do revolúcie, som bol vedcom, takmer 30 rokov som v KDH, 55 rokov som ženatý, 80 rokov v Cirkvi. Vo všetkých týchto spoločenstvách sú aj problémy, ale keď sa rozhodnem za A, už nemôžem byť B. V KDH zostanem do smrti. Aj Peter Haťapka, zakladajúci člen KDH a poslanec SNR z roku 1990 tak urobil, ale na jeho pohrebe 22.7.2019 si na to nikto nespomenul.

 

Ako nazeráte na predvolebnú dohodu KDH s extrémne liberálnou stranou Progresívne Slovensko/Spolu, ktorá na sobotnom Dúhovom Pride prisľúbila, že presadí zákon o registrovaných partnerstvách, ak bude zvolená do parlamentu?

Neviem si predstaviť koalíciu s nimi. Aj keby na PRIDE nič nepovedali, poznáme ich. Za mesiac vo vláde vytiahnu z rukáva svoje ciele – potraty, eutanáziu, legalizáciu niektorých drog, registrované partnerstvá a adopcie detí, protináboženské témy, atď. Sloboda má svoje hranice.

Neviem, či nášmu predsedovi Predsedníctvo alebo Rada dala súhlas k tomuto jednaniu. K dohode vyhlásil, čo KDH, vzhľadom na svoj Štatút, ťažko splní: „Ak dosiahneme dostatočný pokrok v programovej zhode, zmluvné strany sa verejne zaviažu, že budú prednostne rokovať medzi sebou aj o dohode o povolebnej spolupráci.“ KDH by mala rokovať aj s ďalšími stranami. Strany a ich lídri sa menia, po voľbách bude všetko ináč.

 

Stotožňujete sa s názorom, že liberáli hovoria jasne a nahlas, kým kresťanskí demokrati nejasne?

Liberálna agenda je známa v Európe, oni len opakujú, čo už bolo stokrát povedané. Kresťanskí demokrati si dali do stanov, už za tohto predsedu, jednoznačné princípy: o rodine, ochrane života, sociálnych veciach… Nemusia to každý deň opakovať, ale nesmú to svojím konaním porušovať.

Podpredsedovia KDH a členovia Predsedníctva toho veľa nenahovoria, presnejšie nehovoria nič. Je tam aj mladá zástupkyňa Konzília KDH, spoločenstva asi 200 bývalých členov vlád, parlamentov, štátnych tajomníkov, vedúcich úradov. Konzílium sa roky nezišlo, mlčí, ich analýzy by sa zišli.

Na Haťapkovom pohrebe sme sa dohodli, že nebudeme čakať na pozvanie a spontánne sa zídeme. Odborníci v KDH boli združení vo Zväzoch, siedmim z nich sa pred dvoma rokmi pozastavila činnosť. Dal sa im prísľub ich znovu prijatia, čo sa nestalo. V minulosti v konkurzoch vyberaní experti KDH sú zrušení, takže keby by sme mali ísť zajtra do vlády, neviem koho tam nominujeme.

Na snímke Jozef Mikloško

 

Zvonka začína strana KDH pôsobiť, že ide rovnakým smerom ako nemecká strana kancelárky Angely Merkelovej, ktorá má to kresťanské už len v názve. Ako to vnímate vy zvnútra?

CDU už dlho nie je kresťanská strana. Jej kroky, zákony a uznesenia sú liberálne, s kresťanstvom majú málo spoločného. Bavorská CSU má kresťansko-demokratické smerovanie, s ňou málo spolupracujeme. Ich kandidát do EK Manfred Weber, expredseda EPP, v Bruseli pohorel.

KDH systematicky nespolupracuje so žiadnou kresťanskodemokratickou stranou Európy. Aspoň Taliansko by sme si mali všímať, mentálne sú nám blízki, liberalizmu tam ruže nekvitnú. Často túto krajinu navštevujem, osobne som zažil Andreottiho, Fanfaniho, Bernasolu, Picolliho, Lettu a mnohých iných kresťanských demokratov. Bol som v začiatkoch podpredseda Rady KDH pre zahraničie, predsedom zahraničnej komisie, bol som v zahraničných výboroch FZ a NR SR, päť rokov diplomatom v krajine, kde vyše 50 rokov vládla kresťanská demokracia.

Zahraničná komisia KDH, ktorá nefunguje, by sa mala venovať aj vyhľadávaniu budúcich diplomatov, ľudí, ktorí majú historické, politologické a rečové znalosti.

 

Na sociálnej sieti ste uviedli, že KDH nie je len o predsedovi ale aj o desaťtisícoch aktivistov, ktorí tu už 30 rokov bojujú za lepšie Slovensko. Ktoré kroky Alojza Hlinu však vnímate ako pozitívne?  

V parlamente som ho poznal ako akčného človeka, s nápadmi a iniciatívami, ako pracanta a človeka s výdržou. Byť predsedom kresťanskodemokratickej strany je však iná pozícia. Mal by viac budovať aj na „starom“ KDH, s novými ideami, metódami práce a víziami.

Jeho putovanie po dedinách, mestách a regiónoch je obdivuhodné. Mal by sa však viac venovať kontinuite KDH, nie budovaniu novej strany, ktorých je tu 31. Oceňujem jeho energiu, schopnosť zohnať peniaze, zastavenie pádu KDH, aj dosiahnuté volebné výsledky v komunálnych voľbách, voľbách do VÚC a EP. Prezidentské voľby však nezvládol. Dlho sa nevedel rozhodnúť pre nášho kandidáta, menil názory a tvrdil, že „v kultúrnych a etických otázkach“ sme blízko kandidátovi liberálov. Tiež reakcia deň po voľbách voči F. Mikloškovi, ktorého volilo 50% členov KDH, bola neadekvátna.

Na snímke Jozef Mikloško

 

Má ešte význam pokračovať v projekte KDH, veď je tu veľa strán, ktoré sa hlásia ku kresťanstvu?

Kresťanské demokracie sú dôležité v chaose názorov. V Európe po vojne obnovili viaceré štáty, majú stálych prívržencov. Ľudia hľadajú stabilitu a pevné zásady, ľudí, ktorým nejde o výhody, ale politikou chcú slúžiť.

KDH existuje takmer 30 rokov, je najstaršou kresťanskou demokraciou v postsocialistických štátoch. Som presvedčený, že iba strany, ktoré nezabudli na kresťanské korene Európy, nás môžu vyviesť z putovania púšťou.

Medzigeneračná spolupráca a solidarita nie je fráza. Na Slovensku žije asi 1,4 milióna seniorov 60+. Voliči KDH sú väčšinou seniori, KDH by o nich malo prejavovať väčší záujem. Mnohí zo zakladajúcich členov KDH bojovali v disidente proti komunizmu. Viacerých z nich som stretol na pohrebe Petra Haťapku. Sú dnes mimo KDH, nemáme o nich záujem. Ich rodiny, kluby, často aj okresy, sú pre KDH nateraz stratené. Nemožno na nich zabudnúť a snažiť sa vybudovať KDH len na nových ľuďoch.

 

Ktoré kroky Alojza Hlinu podľa vás teda môžu spôsobiť, že volič KDH sa prikloní k inej strane, ktoré  bude hájiť jeho konzervatívne a kresťanské hodnoty?

Návrat k ideálom Novembra nie je fráza. Ešte žijú ľudia, ktorí vtedy boli v prvých líniách. Spomínať a hodnotiť rok 1989 by mali najmä títo. Strata kritickej atmosféry v orgánoch KDH mi vadí. Politická nekorektnosť nie je v móde. Kto sa pokúsi niečo kritizovať, neoplatí sa mu to, najmä teraz, keď sa bude tvoriť parlamentná kandidátka. Aj náš tichý súhlas so status quo v ochrane života stojí Slovensko ročne 7000 nenarodených životov.

Predseda KDH by ešte pred voľbami mal zmeniť svoj štýl. KDH nebolo zvyknuté na  razantnosť „proti všem“. Predsedníctvo mlčí, výber poradcov predsedu, nie „yesmenov“ by sa mal zlepšiť. Nevychovávame expertov a nových lídrov, ktorých je na Slovensku ako šafranu.

Konflikty, napríklad so Škripekom, najnovšie s Chromíkom, sú kontraproduktívne. Pochod Hrdí na rodinu bol výborný, bolo tam veľa ľudí a malo to dôstojný priebeh. Bol som tam s transparentom Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Neviem, prečo tam politikov KDH bolo málo. Nemožno kritizovať pochod len preto, že ho organizoval Chromik.

Hlina a Chromík sú individualisti, ale nemôžu si cez internet posielať verejné otázky. V politike preferujem nie kritiku druhých, ale propagovania svojich tromfov. Treba si zvyknúť na kritiku, tešiť sa z ľudí, ktorí nám povedia pravdu. Tých, ktorí KDH, aj s chybami, roky budovali, neignorujme. Nepotrebujeme štiepenia, skôr snahy o zjednotenie.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ: Tohtoročná jar patrila k najchladnejším za posledných 40 rokov

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Tohtoročná jar patrila medzi najchladnejšie jari na území Slovenska za posledných 40 rokov. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli klimatológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Pecho a Pavel Faško. Išlo o vôbec najchladnejšiu jar od roku 2013, čo bolo spôsobené cirkulačnými podmienkami, ktoré v…

Slovensko má podľa OECD relatívne nízku mieru prežitia a rastu začínajúcich firiem

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Napriek vysokej miere zakladania nových firiem, je miera prežitia a rastu začínajúcich spoločností relatívne nízka, rovnako ako produktivita malých podnikov. Také sú závery Správy OECD o politike malých a stredných podnikov a podnikania v SR. Slovensko by preto podľa nej malo klásť dôraz…

Rusko odstúpi od Zmluvy o otvorenom nebi 18. decembra

0 icon

Moskva 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Rusko oficiálne odstúpi od Zmluvy o otvorenom nebi 18. decembra tohto roku. Informovala o tom agentúra TASS s tým, že Moskva o tomto svojom zámere upovedomila ostatných signatárov zmluvy Ruský rezort diplomacie predtým uviedol, že…

Do konca júna bude musieť podať daňové priznanie ešte 280-tisíc daňovníkov

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť splniť 280-tisíc daňovníkov, ktorým zostáva už len týždeň a pol. Už 30. júna im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu. Informovala o tom…

Palestínčania odvolali výmenu milióna dávok vakcín s Izraelom

0 icon

Jeruzalem 18. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Palestínska samospráva odvoláva dohodu s Izraelom o výmene milióna dávok vakcíny proti koronavírusu. Obe strany sa pôvodne dohodli, že Izrael poskytne Palestínčanom zhruba milión dávok vakcín od spoločnosti Pfizer, ktorým sa čoskoro skončí doba exspirácie, výmenou za podobný počet dávok, ktoré Palestínčania dostanú…

Vláda chce obmedziť dovoz zahraničného odpadu a na tepelné spracovanie využívať viac odpad zo Slovenska

0 icon

Košice 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Vláda chce obmedziť dovoz zahraničného odpadu a na tepelné spracovanie využívať viac odpad zo Slovenska. Po diskusii pri vodnej nádrži Ružín o tom dnes informovali predseda vlády Eduard Heger a minister životného prostredia Ján Budaj Ministerstvo životného prostredia v piatok poobede na Ružíne…

Macron si pripomenul slávny de Gaullov prejav a vyznamenal významných odbojárov

0 icon

Paríž 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Euler, Pool)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron si v piatok vojenským ceremoniálom v pevnosti Mount Valérien pripomenul 81. výročie prejavu generála Charla de Gaulla, ktorým sa začalo formovanie francúzskeho zahraničného odboja Ako informoval spravodajský portál France Info, slávnostný ceremoniál sa uskutočnil za účasti dvoch významných…

Predstavitelia WHO varujú pred nárastom infekcií a úmrtí v Afrike

0 icon

Ženeva 18. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Christopher Black/WHO via AP)   Poprední predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok varovali pred rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí v Afrike. Ako ďalej upozornili, veľký počet krajín na kontinente musel pozastaviť očkovanie druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu, pretože nemalo dostatok zásob Generálny…

Diplomati: Krajiny EÚ sa dohodli na ekonomických sankciách voči Bielorusku

0 icon

Brusel/Viedeň 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-ONLINER.BY)   Krajiny EÚ sa v piatok dohodli na sprísnení ekonomických sankcií voči Bielorusku. Ide o reakciu na incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia diplomatov a rakúskeho rezortu zahraničných vecí V otázke…

V septembrových parlamentných voľbách v Rusku sa bude hlasovať tri dni

0 icon

Moskva 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Hlasovanie v septembrových parlamentných voľbách v Rusku bude trvať tri dni - od 17. do 19. septembra. V piatok o tom informovala predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová, ktorá vysvetlila, že rozhodnutie o rozložení volieb na tri dni bolo prijaté v snahe…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 4. časť

0 icon

Prinášame záverečný článok z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Nebudeme vás viac napínať, poďme rovno naspäť do deja. Vossa v továrni poznalo niekoľko zamestnancov a tí ho pustili dovnútra. Vyhľadal istých pracovníkov a zistil, že väčšina významných dokumentov je naložená na nákladné auto. Preto zašiel za zodpovedným americkým dôstojníkom a vysvetlil mu, že…

Záhada nacistických pokladov: Presťahovanie rezerv. 3. časť

0 icon

Správa, že Američania uchmatli nacistické rezervy ríšskej banky v Merkerse, nacistickými pohlavármi riadne otriasla. Prezident banky Walther Frank naliehavo požiadal Hitlera, aby dal zvyšné rezervy previezť z Berlína niekam inam. Ruské vojsko neustále postupovalo, a tak Nemci nemali na záchranu ostávajúcich prostriedkov čas nazvyš. Pokračujeme treťou časťou série článkov s podtitulom Záhada nacistických pokladov.…

Ak chceš byť šťastný, nechaj si svoj život pre seba

0 icon

Mať nablízku svojich priateľov a rodinu je dôležité, no tí skutoční a oddaní priatelia sú vzácni. Mnohí z nás však zabúdajú, že svet nie je úplne ideálnym miestom, a tak by sme si mali nechávať svoj osobný život pre seba. Každý z nás je obklopený negatívnymi vibráciami a nie každý,…

Prečo je také ťažké prestať si chytať tvár?

0 icon

Niekedy chceme ovládať naše gestá a pohyby, ale keďže mnohé z nich sú neúmyselné, napríklad pomocou rúk vyjadrujeme svoje pocity, môže to byť zložitejšie, ako by sa očakávalo. Zamysli sa napríklad nad tým, že sa dotýkaš svojej tváre, čo je jednou z najbežnejších reakcií ľudského tela. Mohlo by ťa prekvapiť, koľkokrát…

Umelec strávil 3000 hodín úpravou historických fotografií

0 icon

Každého zaujíma, aké by to bolo, žiť v rôznych historických obdobiach a prežiť na vlastnej koži historické udalosti.  Možno by sa ti páčila príležitosť spoznať niektorých známych ľudí minulosti, ktorí už bohužiaľ medzi nami nie sú, a tak si ich nemohol stretnúť osobne. Napríklad, nás by potešilo zoznámiť sa s osobnosťami,…

Vo svete IT

Dokážete si tipnúť, za aký čas by dokázala civilizácia ovládnuť Mliečnu dráhu? Nová štúdia ponúka prekvapujúcu odpoveď

0 icon

Vedecký výskum a využívanie počítačových simulácií môže vedcom pomôcť získať odpovede aj na otázky, ktoré by nás len tak nenapadli. V novom výskume sa pozreli na to, koľko času by trvalo o trochu vyspelejšej mimozemskej civilizácii ovládnuť Mliečnu dráhu, píše portál IFL Science. Odpoveď je prekvapivo – nie veľmi dlho.…

Planéta Vulkán: Neobjvená planéta, ktorá bola zabitá Einsteinom

0 icon

V roku 1846 sa matematik a astronóm, Urbain Le Verrier pokúsil nájsť planétu, ktorú dovtedy nik nevidel. O existencii záhadnej planéty sa dovtípil z dráhy planéty Urán, ktorá bola trošku iná, než predpovedala Newtonova teória gravitácie, píše portál IFL Science. Rozdiely medzi tým, čo predpovedala Newtonova teória a tým, čo…

Google začal uvoľňovať pre aplikáciu Správy funkciu, ktorá vám pomôže mať dôležité konverzácie po ruke

0 icon

Aplikácia Správy patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejších klientov na spravovanie SMS, či četov. V priebehu včerajšieho dňa vyplávali na povrch informácie, že Google začal s distribúciou funkcie End-to-end šifrovania. Najnovšie portál xda-developers.com poukazuje na to, že v rámci BETA programu, aplikácia Správy vo verzii 8.3.026 dostáva ďalšiu užitočnú funkciu. Určite…

Telekom rozširuje pokrytie 5G signálom! Už ste sa skúšali pripojiť do 5G siete? Tieto smartfóny sú kompatibilné!

0 icon

5G technológia pomaly, ale isto napreduje dopredu a to aj v našom regióne. Druhým dychom treba dodať, že výhody 5G siete môžu v súčasnosti využívať najmä obyvatelia nášho hlavného mesta, kde operátori postupne rozširujú pokrytie 5G siete. Začiatkom tohto mesiaca sme vám priniesli správy, že Telekom rozširuje pokrytie 5G signálom…

Fotoaparát umiestnený pod displejom zatiaľ nie je úplne dokonalý. Oslavy sú zrejme predčasné

0 icon

Technológia selfie fotoaparátu umiestneného pod displejom smartfónov by mala zažiť veľký rozmach ešte v tomto roku, aspoň to pred niekoľkými mesiacmi predpovedali viacerí analytici, leakeri, ale i samotní výrobcovia zariadení. Aktuálne sa však na trhu nachádza iba jeden smartfón s touto technológiou, konkrétne ZTE Axon 20 5G. Technológiu môžeme v…

Armádny Magazín

Poľsko na východných hraniciach rozmiestňuje americké raketové systémy Javelin. Prvé testy už prebehli

0 icon

Poľsko, 18. júna 2021 (AM) – Poľsko na východe svojej krajiny rozmiestni protitankové raketové systémy FGM-148F Javelin. Vo štvrtok to novinárom povedal poľský minister národnej obrany Mariusz Błaszczak. Minister informoval, že sa vo štvrtok zúčastnil ukážkových cvičení na polyg

Ruské ministerstvo obrany informovalo o novej verzii stíhačky SU-57

0 icon

  Rusko, 18. júna 2021 (AM) – Ruské ministerstvo obrany a konštrukčná kancelária Suchoj plánujú vyvinúť pre export dvojmiestnu verziu stíhačky Su-57, informoval podpredseda vlády Jurij Borisov počas pracovnej cesty do Prímorského kraja. Podľa jeho slov takáto úprava zvýši dopyt v zahraničí.   "O tento stroj je záujem a podľa môjh

Klamali vám: Napoleona a Hitlera neporazili nízke teploty

0 icon

Nemecko, 17. júna 2021 (AM) – Zvyčajne sa uvádza, že Napoleon a Hitler boli v Rusku porazení surovými teplotami ruskej zimy, hoci vedeli o zložitosti vojenskej kampane v takýchto podmienkach. Španielsky autor Manuel P. Villatoro v tomto článku analyzuje, na čo sa obaja agresori spoliehali a čo ich zničilo.   Napoleon Bonaparte a Adolf

Rusi priviezli pre amerického prezidenta Joe Bidena aj jedno nepríjemné prekvapenie - generála Gerasimova

0 icon

Rusko, 18.jún 2021 (AM) – Rusi pripravili pre amerického prezidenta Joe Bidena prekvapenie, ktoré „Američania zjavne neočakávali“. V rámci delegácie bol na rokovanie s prezidentom vyslaný aj generál Valerij Gerasimov.   „Naše posledné varovanie,“ uviedol

Po čistkách v armáde Bielorusko začalo všeobecnú vojenskú mobilizáciu

0 icon

Bielorusko, 18.jún 2021 (AM) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podľa viacerých údajov na pozadí hromadného prepúšťania v radoch dôstojníkov ozbrojených síl a „vojakov na kontrakt“ kvôli augustovým udalostiam minulého roka vyhlásil všeobecnú vojenskú mobilizáciu. Inform

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali