Príhovor pápeža Františka občianskym a náboženským predstaviteľom Bulharska

Sofia 6. mája 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)

 

V plnom znení prinášame prvý príhovor Svätého Otca Františka na pôde Bulharska. Predniesol ho v nedeľu 5. mája 2019 pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi krajiny, diplomatickým zborom a reprezentantmi spoločenského a náboženského života krajiny. Stretnutie sa konalo na Námestí Atanasa Burova pred budovou Prezidentského paláca

Na snímke pápež František

Vážený pán prezident, vážený pán predseda vlády, ctení členovia diplomatického zboru, vážení predstavitelia verejného života, predstavitelia rozličných náboženských vierovyznaní, drahí bratia a sestry,

teším sa, že sa ocitám v Bulharsku, na mieste, kde sa stretávajú rôznorodé kultúry a civilizácie; na mieste, ktoré tvorí most medzi východnou a južnou Európou a ktoré je bránou otvorenou na Blízky východ; je to krajina, v ktorej sú zapustené starobylé kresťanské korene, ktoré živia poslanie podporovať vzájomné kontakty tak v tomto regióne, ako aj v medzinárodnom spoločenstve. Tu sa rozličnosť, s rešpektom voči špecifickým osobitostiam, vníma ako príležitosť, ako bohatstvo, a nie ako dôvod k nezhodám.

Srdečne zdravím verejných predstaviteľov republiky a ďakujem im za pozvanie prísť navštíviť Bulharsko. Ďakujem pánovi prezidentovi za jeho srdečné slová uvítania na tomto historickom námestí, ktoré nesie meno štátnika Atanasa Burova, ktorý podstúpil represálie režimu neakceptujúceho slobodu myslenia.

Svoje úctivé pozdravy posielam Jeho Svätosti patriarchovi Neofitovi – s ktorým sa stretnem za chvíľu –, metropolitom a biskupom Svätej synody i všetkým veriacim Bulharskej pravoslávnej cirkvi. S vrelým pozdravom sa obraciam na biskupov, kňazov, zasvätených mužov a ženy a na všetkých členov Katolíckej cirkvi, ktorých prichádzam utvrdiť vo viere a povzbudiť na ich každodennej ceste života a kresťanského svedectva.

Moje srdečné pozdravy patria aj kresťanom iných cirkevných spoločenstiev, členom židovskej komunity a islamským veriacim; a spolu s vami zastávam „silné presvedčenie, že pravé náuky náboženstiev pobádajú zostať pevne ukotvenými v hodnotách pokoja; podporovať hodnoty vzájomného poznávania, ľudského bratstva a spolunažívania“ (Dokument o ľudskom bratstve, Abú Zabí, 4. februára 2019). Využime pohostinnosť, ktorú nám ponúka bulharský národ, aby každé náboženstvo, povolané k uskutočňovaniu harmónie a zhody, napomáhalo rastu kultúry a prostredia preniknutých plným rešpektom k ľudskej osobe a jej dôstojnosti, vytvárajúc životodarné prepojenia medzi civilizáciami, medzi rozličnými vnímaniami a tradíciami a odmietajúc sa každé násilie a nátlak. Týmto spôsobom budú porazení tí, ktorí sa snažia všetkými prostriedkami náboženstvom manipulovať a zneužívať ho.

Moja dnešná návšteva má za cieľ čo najlepšie nadviazať na tú, ktorú vykonal sv. Ján Pavol II. v máji 2002 a nesie sa vo vďačnej spomienke na takmer desaťročné pôsobenie v Sofii vtedajšieho apoštolského delegáta Mons. Angela Giuseppeho Roncalliho. On vždy v srdci prechovával vďaku a hlbokú úctu k vášmu národu, a to až natoľko, že zdôrazňoval, že kdekoľvek by bol, jeho dom vám bude vždy otvorený, bez toho, že by bolo treba povedať či ste katolík alebo pravoslávny, ale len: brat z Bulharska (porov. Homília, 25. decembra 1934). Svätý Ján XXIII. neúnavne pracoval na podporovaní bratskej spolupráce medzi všetkými kresťanmi a Druhým vatikánskym koncilom, ktorý sám zvolal a ktorému v prvej fáze predsedal, dal veľký impulz a účinnosť rozvoju ekumenických vzťahov.

Do línie týchto prozreteľnostných udalostí zapadá to, že už od roku 1968 – teda už 50 rokov – oficiálna delegácia Bulharska, zložená z najvyšších občianskych a cirkevných predstaviteľov, každoročne uskutočňuje návštevu Vatikánu pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda. Oni evanjelizovali slovanské národy a stáli na počiatku rozvoja ich jazyka i kultúry a najmä hojného a trvalého ovocia kresťanského svedectva a svätosti.

Nech sú dobrorečení sv. Cyril a Metod, spolupatróni Európy, ktorí svojimi modlitbami, dômyslom a svornou apoštolskou námahou sú nám príkladom a zostávajú aj po vyše tisícročí inšpirátormi plodného dialógu, harmónie, bratského stretnutia medzi cirkvami, štátmi a národmi! Kiež ich žiarivý príklad podnieti mnohých ďalších, aby ich napodobňovali aj v našich časoch, a dali tak vznik novým cestám pokoja a svornosti!

Dnes, v tomto poryve dejín, tridsať rokov od konca totalitného režimu, v ktorom boli sloboda a iniciatíva väzňami, Bulharsko musí čeliť následkom emigrácie, v ktorej za posledné desaťročia odišlo viac ako dva milióny jej občanov v hľadaní nových pracovných príležitostí. V rovnakom čase musí Bulharsko – ako mnohé iné krajiny starého kontinentu – urobiť vyúčtovanie toho, čo môžeme považovať za novú zimu: demografickú zimu, ktorá sa ako ľadová opona spustila na mnohé časti Európy ako dôsledok úbytku dôvery v budúcnosť. Pokles pôrodnosti spolu s intenzívnym migračným odlivom si tak vyžiadalo vyľudnenie a opustenie mnohých dedín a miest. Okrem toho sa Bulharsko musí vyrovnávať s fenoménom, ktorí predstavujú tí, ktorí sa snažia vstúpiť na územie jeho hraníc, aby unikli vojnám a konfliktom alebo biede, a pokúšajú sa za každú cenu dostať do bohatších oblastí európskeho kontinentu, aby tam našli nové príležitosti pre život alebo jednoducho bezpečný prístav.

Vážený pán prezident,

poznám úsilie, s ktorým sa vládni predstavitelia tejto krajiny už roky snažia vytvárať podmienky, aby najmä mladí ľudia neboli nútení emigrovať. Chcem vás povzbudiť, aby ste pokračovali v tejto ceste vynaložiť každé úsilie na podporenie priaznivých podmienok, aby mladí ľudia mohli investovať svoju sviežu energiu a mohli si plánovať budúcnosť pre seba a svoje rodiny, nachádzajúc vo svojej domovine podmienky, ktoré im umožnia viesť dôstojný život. A vám, ktorí poznáte drámu emigrácie, si dovolím navrhnúť, aby ste – tak ako je aj vašou tradíciou – nezatvárali oči, srdce a dlaň pred tým, kto zaklope na vaše dvere.

Vaša krajina sa vždy vyznačovala tým, že je ako most medzi východom a západom, schopná podporovať stretávanie sa rôznych kultúr, etník, civilizácií a náboženstiev, ktoré tu po stáročia spolunažívali v mieri. Rozvoj Bulharska, i ten ekonomický a občiansky, ide nevyhnutne ruka v ruke s uznaním a docenením tejto špecifickej charakteristiky. Kiež táto zem, ohraničená veľkou riekou Dunaj a brehmi Čierneho mora, zúrodnená pokornou prácou mnohých generácií a otvorená voči kultúrnym a obchodným výmenám, integrovaná v Európskej únii­ a s pevnými vzťahmi s Ruskom a Tureckom, dokáže svojim deťom ponúknuť budúcnosť nádeje.

Nech Boh žehná Bulharsko, nech ho zachováva v pokojamilovnosti a pohostinnosti a robí ho prosperujúcim a šťastným!

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Panel amerických odborníkov prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Panel amerických odborníkov, ktorý dáva odporúčania vláde, prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov USA vo veku nad 16 rokov. Členovia panelu uviedli, že nemajú dostatok údajov o bezpečnosti dodatočnej dávky…

Systém treba nastaviť tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania, tvrdí Kolíková. Vytvorí sa ďalšia “nezávislá” inštitúcia?

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V záujme obnovy dôvery v právny štát sa musíme pozrieť na systém ako taký. Riešením je nastavenie systému tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v…

Sobota v znamení bombových atentátov v Afganistane

0 icon

Kábul 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Najmenej troch mŕtvych a 20 zranených si vyžiadali v sobotu vo východnom Afganistane tri výbuchy, ktorých cieľom boli vozidlá patriace členom hnutia Taliban. K sérii explózií došlo v meste Džalalabad, metropole provincie Nangarhár. Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na očitých…

Nad prvou oslobodenou obcou Kalinovom preleteli vrtuľníky vzdušných síl

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/obec Kalinov)   Nad prvou oslobodenou obcou v 2. svetovej vojne Kalinovom v okrese Medzilaborce preleteli dnes vrtuľníky slovenských vzdušných síl. Pri príležitosti 77. výročia oslobodenia sa na oslavách v obci zúčastnil generálny riaditeľ sekcie legislatívy a práva Ministerstva obrany SR Daniel Bednár. Informovala o tom hovorkyňa…

Vedci zistili, kedy začal človek nosiť oblečenie

0 icon

Maroko 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Tsenka Tsanova/MPI-EVA Leipzig via AP)   V jaskyni na Atlantickom pobreží Maroka našli archeológovia cez 60 kostených nástrojov, ktoré pravekí ľudia používali na šitie odevov z kože a kožušiny. Nálezy sú 90 až 120 tisíc rokov staré. To je zatiaľ najstaršie svedectvo výroby odevov…

Sovietska šachistka zažalovala Netflix kvôli seriálu Dámsky gambit

0 icon

Moskva 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR - František Iván)   Päťnásobná majsterska ZSSR v hraní šachu Nona Gaprindašviliová na kalifornskom súde zažalovala službu Netflix. Od tvorcov seriálu požaduje päť miliónov dolárov za chyby, informuje vydanie Deadline V jednej z častí seriálu sa hovorí o tom, že Gaprindašviliová nehrala s mužmi. V…

Fico vyzval Pellegriniho stranu na okamžité začatie rokovaní o spolupráci: Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, zabudnime na silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent "Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali