Prezidentka zverejnila kompletný zoznam členov vlády odborníkov. Pár prekvapení aj známe mená

Bratislava 12. mája 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Dano Veselský,Pavel Neubauer,Screenshot,Martin Baumann,Lukáš Grinaj,Facebook, Pavol Zachar)

Aktualizované 12. mája 2023 o 15:18

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok zverejnila zoznam členov vlády odborníkov. Premiérom sa stane doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vládu odborníkov vymenuje hlava štátu v pondelok (15. 5.)

Nový český prezident Petr Pavel na návšteve Slovenska
Na snímke slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Podpredsedníčkou vlády zodpovednou za plán obnovy a využívanie eurofondov bude Lívia Vašáková. Ministrom financií bude Michal Horváth. Ministerstvo vnútra povedie Ivan Šimko.

Reklama

Šéfom ministerstva obrany bude Martin Sklenár. Na post ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí nastúpi Miroslav Wlachovský.

Ministrom hospodárstva bude Peter Dovhun. Za ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vymenuje prezidentka Jozefa Bíreša. Ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie bude Peter Balík. Na čelo ministerstva dopravy nastúpi Pavol Lančarič.
Pozíciu ministra zdravotníctva obsadí Michal Palkovič. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu bude viesť Daniel Bútora. Na čele ministerstva kultúry bude Silvia Hroncová.

Reklama

Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny bude Soňa Gaborčáková. Rezort spravodlivosti povedie Jana Dubovcová. Ministrom životného prostredia sa stane Milan Chrenko.

Vláda odborníkov nahradí dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera, ktorý koncom minulého týždňa požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak po tom, ako ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.

“Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa rozhodli prijať ponuku stať sa súčasťou vlády odborníkov. Veľmi dobre viem, aké náročné je takéto rozhodovanie a aký hlboký je to zásah do osobného života. Ľudia, ktorí do toho idú, majú moju vďaku a rešpekt,” uviedla prezidentka na sociálnej sieti. Apeluje pritom na verejnosť, aby členom kabinetu dala šancu. “Neposudzujme a neodsudzujme ich vopred na základe účelových klamstiev, ktoré sa určite objavia,” podčiarkla. Okrem toho sa poďakovala aj širšiemu okruhu ľudí, s ktorými spolu s Ódorom v uplynulých mesiacoch komunikovali a zvažovali ich ako možných kandidátov.

 

Zoznam budúcich členov vlády odborníkov

 

Reklama

Predseda vlády Slovenskej republiky – Ľudovít Ódor

Väčšinu doterajšej kariéry bol ekonómom v službách štátu. Presadzuje pragmatickú hospodársku politiku založenú na dátach, moderných metódach, rozumných pravidlách a spolupráci kvalitných inštitúcií.

Pôsobil ako hlavný ekonóm Ministerstva financií Slovenskej republiky a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky. Bol členom Bankovej rady Národnej banky Slovenska, poradcom premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša. Neskôr bol zakladajúcim členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ľudovít Ódor
Na snímke Ľudovít Ódor

Prispel k zavedeniu rovnej dane, podieľal sa na zavedení eura i na reforme prvého a druhého piliera dôchodkového systému. Napísal viacero odborných publikácií o fiškálnej politike, o ktorej tiež prednáša ako hosťujúci profesor na Stredoeurópskej univerzite. Vyštudoval špecializáciu matematika-manažment.

Prezident Andrej Kiska ho 20. februára 2018 vymenoval za viceguvernéra Národnej banky Slovenska. Návrh na jeho vymenovanie Národnej rade Slovenskej republiky predložil vtedajší predseda vlády Robert Fico, za hlasovalo 122 poslankýň a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Reklama

 

Podpredsedníčka vlády Slovenskej republiky pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková

Kariérna úradníčka dobre pozná prostredie inštitúcií Európskej únie. Osem rokov pracovala v Európskej komisii ako ekonomická analytička na Generálnom riaditeľstve pre energetiku, kde sa zameriavala na hodnotenie dopadov legislatívy. Na pôde Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku viedla tím ekonomických analýz.

Lívia Vašáková
Na snímke Lívia Vašáková

Od roku 2020 pôsobí v slovenskej štátnej správe ako generálna riaditeľka sekcie Plánu obnovy. Táto sekcia koordinuje realizáciu Plánu obnovy na národnej úrovni a komunikuje s Bruselom pri žiadostiach o platby. Vyštudovala podnikový manažment a európske štúdiá.

 

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky – Peter Dovhun

Peter Dovhun je predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS. Do predstavenstva bol v roku 2021 vybratý transparentným výberovým konaním, ktoré zorganizovalo ministerstvo financií. Bol obchodný riaditeľ v Motorole, riaditeľ divízie Microsoft Business Solutions, člen predstavenstva skupiny Gratex International, a.s., Slovensko a jej výkonný riaditeľ a bol tiež výkonný riaditeľ v Tachyum, s.r.o., Slovensko.

Peter Dovhun
Na snímke Peter Dovhun

Ministerstvo financií Slovenskej republiky – Michal Horváth

Svoju doterajšiu profesionálnu dráhu zasvätil otázkam monetárnej a fiškálnej politiky. Pôsobí ako hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska. Stál pri vzniku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Počas pôsobenia na ministerstve financií zastupoval Slovenskú republiku na rokovaniach o vstupe krajiny do eurozóny. Akademicky pôsobil na univerzitách v Oxforde a Yorku, publikoval v renomovaných medzinárodných akademických časopisoch.

Reklama
Michal Horváth
Na snímke Michal Horváth

Vyštudoval finančný manažment a ekonómiu verejného sektora, doktorát z ekonómie získal na Univerzite v St. Andrews.

 

Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky – Pavol Lančarič

Meno skúseného vrcholového manažéra je späté s rozvojom slovenského telekomunikačného priestoru. V 90. rokoch bol zodpovedný za viaceré výskumné úlohy na Protimonopolnom úrade Slovenskej republiky. Bol aj členom poradného výboru predsedu vlády.

Pavol Lančarič Orange
Na snímke Pavol Lančarič

Následne viedol telekomunikačnú spoločnosť Globtel (dnes Orange Slovensko). Po odchode z výkonnej funkcie ostal v spoločnosti ako predseda dozornej rady. Podporoval tiež európsky tím pri riadení aktivít podnikateľskej skupiny v stredoeurópskom regióne vrátane Slovenska. Je absolventom obchodnej fakulty.

Reklama

 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky – Jozef Bíreš

Dlhoročne vedie Štátnu veterinárnu a potravinovú správu Slovenskej republiky. Verejnosti je známy z prípadov kontrol kvality zahraničných mäsových výrobkov, kontrol dvojakej kvality potravín či aktuálnych kontrol na prítomnosť pesticídov v obilí dovážanom z Ukrajiny.

Jozef Bíreš
Na snímke Jozef Bíreš

Skúsenosti zbieral v Ústave experimentálnej a veterinárnej medicíny v Košiciach, v Akreditovanom klinickom skúšobnom laboratóriu na Univerzite veterinárskeho lekárstva, v Školskom poľnohospodárskom podniku Univerzity veterinárskeho lekárstva v Zemplínskej Teplici či vo Výskumnom ústave veterinárnej medicíny v Košiciach.

Študoval veterinárne lekárstvo, pôsobí ako profesor na Klinike prežúvavcov Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Reklama

 

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky – Peter Balík

Má skúsenosti s riadením európskych štrukturálnych a investičných fondov a národných inovačných a digitálnych politík zo Slovenska aj zahraničia. Pôsobil v diplomacii, na ministerstvách financií a hospodárstva. V Európskej investičnej banke sa venoval transformácii uhoľných regiónov Slovenska, Poľska a Česka a manažoval iniciatívu inteligentných miest a regiónov.

Peter Balík
Na snímke Peter Balík

Od septembra 2020 riadi Sekciu inovácií, strategických investícií a analýz ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, kde zodpovedá za prípravu a implementáciu Mechanizmu spravodlivej transformácie a Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a komparatívnu európsku politiku.

 

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky – Ivan Šimko

Ako poslanec a člen vlády sa orientoval na oblasti legislatívy, práva, bezpečnosti a obrany. Po Nežnej revolúcii bol jedným zo zakladateľov Kresťanskodemokratického hnutia, ktoré aj zastupoval ako poslanec Federálneho zhromaždenia a Národnej rady Slovenskej republiky. V období tretej vlády Vladimíra Mečiara sa zasadzoval za spoluprácu demokratických politických síl.

Reklama
Ivan Šimko
Na snímke Ivan Šimko

Bol ministrom spravodlivosti vo vláde Jána Čarnogurského a podpredsedom vlády Jozefa Moravčíka. Vo vládach Mikuláša Dzurindu bol najprv ministrom vnútra s úlohou upokojiť situáciu v polícii, potom ministrom obrany, v období príprav vstupu Slovenska do NATO.

Po odchode z vysokej politiky sa profesionálne venoval poskytovaniu poradenských, legislatívnych, konzultačných, lektorských a školiteľských služieb. Vyštudoval ekonómiu a právo.

 

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky – Martin Sklenár

Skúsený analytik, diplomat a odborník na bezpečnostnú a obrannú politiku pôsobil v rezortoch obrany a zahraničných vecí. Bol súčasťou tímov, ktoré pripravovali a vyjednávali kľúčové strategické a obranné dokumenty.

Martin Sklenár
Na snímke Martin Sklenár

Zastupoval Slovenskú republiku na rokovaniach týkajúcich sa bezpečnosti a obrany v rámci Európskej únie i NATO. Cenné medzinárodné skúsenosti získal ako diplomat na našom stálom zastúpení pri Európskej únii v Bruseli, na veľvyslanectve vo Washingtone a ako politický expert v misii OSN v Kosove. Na ministerstve obrany doteraz pôsobil ako generálny riaditeľ sekcie obrannej politiky. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu.

 

Reklama

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky – Jana Dubovcová

Ako sudkyňa sa nebála poukazovať na korupciu v súdnictve a kritizovať praktiky bývalého ministra spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefana Harabina, za čo čelila disciplinárnemu konaniu. Sudcovskej funkcie sa vzdala a úspešne kandidovala na poslankyňu parlamentu.

Jana Dubovcová
Na snímke Jana Dubovcová

V roku 2012 ju zvolili za verejnú ochrankyňu práv. Z tejto pozície riešila mnohé podnety v oblasti politických, sociálnych, národnostných a ďalších práv. Z vlastnej iniciatívy realizovala prieskumy o činnosti orgánov sociálnoprávnej ochrany detí, práv mladistvých vo výkone trestu, prístupu seniorov k sociálnym službám, bezbariérovosti verejných budov, nevyplatených miezd či prieťahoch v súdnych konaniach.

Zastala sa obetí policajného zásahu v Moldave nad Bodvou, ktorým nakoniec dal za pravdu aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Vyštudovala právo.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Miroslav Wlachovský

Patrí do generácie zakladateľov modernej slovenskej diplomacie. Pôsobil aj ako analytik a publicista, bol šéfredaktorom časopisu Medzinárodné otázky a riaditeľom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Reklama
Miroslav Wlachovský
Na snímke Miroslav Wlachovský

Spoluvytváral základné ideové dokumenty slovenskej zahraničnej politiky. V rezorte, ktorého sa ujme, zastával viaceré strategické a analytické posty. Ako diplomat bol vyslaný do Washingtonu a Viedne, neskôr bol veľvyslancom Slovenskej republiky v Spojenom kráľovstve a v Dánsku.

Bol tiež poradcom pre zahraničnú politiku premiérov Mikuláša Dzurindu a Eduarda Hegera. Vyštudoval filozofiu a sociológiu.

 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky – Soňa Gaborčáková

Odborníčka na dlhodobú starostlivosť o odkázaných ľudí a na pomoc deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Vybudovala komplexný systém starostlivosti pre najzraniteľnejších – Dom svätej Anny v Starej Ľubovni.

Soňa Gaborčáková
Na snímke Soňa Gaborčáková

V minulom volebnom období bola poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky ako nestraníčka zvolená za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Pôsobí tiež ako poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni. Od marca 2020 ako štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky zodpovedá za sekcie sociálnej a rodinnej politiky. Vyštudovala sociálnu prácu, sociálnu pedagogiku a vychovávateľstvo.

 

Reklama

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky – Milan Chrenko

Venuje sa medzinárodnej spolupráci v oblasti environmentálnych politík. V roku 2007 začal pracovať v Kodani ako projektový manažér Európskej environmentálnej agentúry, odbornej inštitúcie Európskej únie, ktorej úlohou je analyzovať údaje o životnom prostredí a podporovať udržateľný rozvoj.

Milan Chrenko
Na snímke Milan Chrenko

Pôsobil aj ako generálny riaditeľ na ministerstve životného prostredia, kde sa podieľal na koordinácii slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie a na založení verejno-súkromnej platformy Circular Slovakia zameranej na podporu obehového hospodárstva. Následne sa vrátil do Európskej environmentálnej agentúry, kde je ako vedúci skupiny nadväzovania kontaktov a partnerstiev najvyššie postaveným pracovníkom zo Slovenska.

Vyštudoval environmentálnu vedu, environmentálny manažment a environmentálnu politiku.

 

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky – Daniel Bútora

Poradca ministra školstva Jána Horeckého a spolupracovník tímu Plánu obnovy je spojený s viacerými iniciatívami v oblasti regionálneho školstva. Bol riaditeľom Združenia škôl C. S. Lewisa, ktoré je účelovým zariadením Zboru Cirkvi bratskej v Bratislave. Založil program Akadémia riaditeľov na podporu súčasných a budúcich vedúcich pracovníkov základných a stredných škôl. Stál aj pri zrode programu Teach for Slovakia. Ako lektor a kouč spolupracoval s manažérmi a manažérkami veľkých súkromných spoločností.

Reklama
Daniel Bútora
Na snímke Daniel Bútora

V čase pádu komunistického režimu prerušil štúdium vedeckých informácií a knihovníctva, aby sa zapojil do študentského hnutia. Presťahoval sa do Prahy, kde vyštudoval americké štúdiá a pracoval ako redaktor, neskôr riaditeľ slovenského vysielania Rádia Slobodná Európa.

 

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky – Silvia Hroncová

Teatrologička a kultúrna manažérka, ktorá ako riaditeľka Divadelného ústavu stála pri zrode viacerých úspešných projektov, vrátane divadelného festivalu Nová dráma či alternatívnej scény Štúdio 12. Spoluzakladala najväčšie slovenské divadelné ocenenie Dosky.

Silvia Hroncová
Na snímke Silvia Hroncová

Na poste generálnej riaditeľky Slovenského národného divadla bola zodpovedná za dokončenie novostavby divadla a jej uvedenie do prevádzky. Stála pri zrode európskej televíznej stanice Film Europe Channel. Viedla dva najväčšie české operné súbory: Operu Národného divadla a Štátnu operu v Prahe. V súčasnosti pôsobí ako výkonná riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti a predsedníčka správnej rady Kreatívneho inštitútu Trenčín, ktorý realizuje projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Vyštudovala estetiku a divadelnú vedu.

Reklama

 

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky – Michal Palkovič

Patológ a vysokoškolský pedagóg má skúsenosti v zdravotníckom manažmente. Ako lekár vykonávajúci pitvy začínal v Národnom ústave tuberkulózy a respiračných chorôb. Osemnásť rokov pôsobil na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde sa podieľal na odhalení a riešení kauzy nezákonného vývozu a obchodu s transplantátmi a zrealizoval aj projekty elektronizácie.

Michal Palkovič
Na snímke Michal Palkovič

V období pandémie COVID-19 bol členom Národného klinického krízového tímu ministerstva zdravotníctva za patologickú anatómiu a súdne lekárstvo. Od 14. marca 2023 je štátnym tajomníkom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Vyštudoval všeobecné lekárstvo a verejné zdravotníctvo. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave stále pôsobí ako bioptický histopatológ.

 

Heger ocenil, že vo vláde budú ľudia, ktorí môžu pokračovať v reformách

Dočasne poverený premiér Eduard Heger oceňuje, že prezidentka Zuzana Čaputová vybrala do vlády odborníkov ľudí, ktorí môžu podľa neho priniesť pokračovanie toho dobrého, čo robila jeho vláda. “Ide hlavne o pokračovanie v reformách z plánu obnovy a pomoc v čase inflácie a energetickej krízy,” uviedol v stanovisku strany Demokrati, ktorej je lídrom.

Heger tiež avizuje, že návrhy a kroky novej vlády bude analyzovať. “Podrobne si preštudujeme ich programové vyhlásenie a na základe toho budeme konštruktívne pripomienkovať,” skonštatoval. “Nebudem im, ako ostatní politici, hádzať od prvého dňa polená pod nohy, len preto, že vymenili našu vládu. Pre Slovensko je dôležité, aby sa im darilo,” doplnil odchádzajúci premiér.

Po piatkovom rokovaní kabinetu Heger ocenil výsledky svojej vlády, ktorú nazval najreformnejšou za posledných 17 rokov. Zdôraznil kroky v oblasti spravodlivosti, zdravotníctva či školstva i intervencie v ekonomike smerujúce k znižovaniu nezamestnanosti, rovnako pomoc ľuďom a podnikateľskej sfére v energetickej kríze. “Ochránili sme ľudí pred cunami, ktoré sa na nás valilo,” vyhlásil.

Priznal, že sú veci, ktoré sa nepodarili, a tie, ktoré ostali otvorené. “Prajem si, aby si nový kabinet pokračoval v implementácii reforiem a plnení plánu obnovy,” uviedol Heger, ktorý naďalej verí, že z prostriedkov plánu obnovy sa podarí realizovať aj projekt nemocnice Rázsochy.

Prezidentka v piatok zverejnila zoznam členov vlády odborníkov. Premiérom sa stane doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.

 

SaS: Vláda odborníkov dostane podporu celého poslaneckého klubu

Vláda odborníkov dostane podporu celého poslaneckého klubu SaS. Strana víta zloženie nového kabinetu, ktorý v piatok predstavila prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci SaS budú pri hlasovaní v parlamente o vyslovení dôvery vláde za. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

“Vláda Ľudovíta Ódora nahrádza vládu chaosu. Občania si zaslúžia, aby prišlo ku kultivovanému a zodpovednému dovládnutiu do predčasných parlamentných volieb. Aj z toho dôvodu verejne deklarujeme, že úradnícka vláda dostane jednohlasnú podporu celého poslaneckého klubu,” uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Šimečka oceňuje vyváženosť vlády, verí v zabezpečenie pokojného chodu štátu

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) oceňuje vyváženú skladbu vlády odborníkov, ktorú predstavila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Líder hnutia Michal Šimečka verí, že kabinet odborníkov dokáže zabezpečiť pokojný a riadny chod ministerstiev a štátu do volieb.

Podporu takejto vláde vyjadrí v Národnej rade (NR) SR aj nezaradený poslanec a podpredseda PS Tomáš Valášek.

Reklama

“Prezidentka sa k neľahkej, ale potrebnej úlohe postavila zodpovedne. Personálne obsadenie nie je ani vyslovene konzervatívne, ani progresívne, ako mnohí vopred konšpirovali,” vyhlásil Šimečka. Podotkol, že menovanie takejto vlády nie je vysnívaný stav, ale dôsledok chaosu a hádok politikov v parlamente, ktorí sa nedokázali dohodnúť na funkčnej väčšinovej vláde. “Napriek tomu, že na to dostali mandát od ľudí a nespočetné množstvo šancí. V tejto situácii prezidentka nemala inú možnosť, ako konať,” dodal.

 

Sólymos očakáva od novej vlády odbornosť a zostavenie zodpovedného rozpočtu

Predseda platformy Most-Híd v strane Aliancia a exminister životného prostredia László Sólymos očakáva od novej vlády, ktorej zloženie predstavila prezidentka Zuzana Čaputová, odbornosť a zostavenie zodpovedného rozpočtu. Vzhľadom na politickú situáciu a termín predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR by bolo podľa neho dobré, keby nový premiér Ľudovít Ódor predstavil rozpočet ešte pred voľbami. Predseda strany Aliancia Krisztián Forró dodal, že od vlády strana očakáva aj upokojenie situácie.

Sólymos poukázal na to, že prezidentka a budúci predseda vlády poskytli spolu rozhovor spravodajskej televízii ešte pred zverejnením mien ministrov. “Tento krok predpovedá normalizáciu komunikácie medzi vládou a palácom a na základe prvých vyjadrení Ódora aj samotného kabinetu,” uviedol s tým, že po trojročnom komunikačnom chaose je to viac než žiaduce. Poznamenal však, že atmosféra v spoločnosti nebude závisieť len od komunikačných zručností Ódora a členov jeho tímu, ale aj od kampaňovej rétoriky predsedov a členov parlamentných strán.

Skonštatoval, že od zverejnenia mena nového premiéra mnohí zdôrazňovali jeho národnostnú príslušnosť. Podčiarkol, že na posty vo vláde odborníkov neboli jednotlivé osobnosti vybrané na základe národnosti, ale odbornosti.

Čo sa týka nominácie na ministra životného prostredia Milana Chrenka, podľa Sólymosa výzvu zvládne. “Ide o stopercentného nestranného odborníka a zdecimované ministerstvo zastabilizuje. Počas mojich štyroch rokov na ministerstve bol veľkým prínosom a vždy som sa vedel na neho spoľahnúť,” uviedol.

Forró dodal, že vláda odborníkov preberá riadenie krajiny v zložitom období a nebude mať ľahkú úlohu. “Vláda odborníkov na Slovensku nemá žiadne tradície, politická situácia je mimoriadne vyostrená a spoločnosť napätá. Od nastupujúceho kabinetu preto očakávame upokojenie situácie, namiesto chaosu stabilitu, a čo je najdôležitejšie, že ponúkne zodpovedný štátny rozpočet,” podčiarkol. Verí, že ministri nezabudnú ani na národnostné komunity na Slovensku.

 

Odchádzajúci ministri očakávajú od nástupcov pokračovanie projektov

Koniec v pozíciách ministrov berú členovia končiacej vlády Eduarda Hegera ako politickú realitu, veria, že ich nástupcovia budú pokračovať v rozbehnutých projektoch. Členovia dočasne povereného kabinetu to v piatok uviedli pri príchode na svoje posledné vládne rokovanie.

Samotný končiaci premiér na adresu svojho nástupcu Ľudovíta Ódora uviedol, že bude určite potrebovať vo funkcii šéfa exekutívy vytrvalosť. “Ľudsky by som mu poradil, aby bol odolný a vedel sa povzniesť nad to, čo ho postretne,” povedal Heger.

Odchádzajúci minister obrany Jaroslav Naď priznal istú úľavu. “Som rád, že zo mňa opadne stres, tie predchádzajúce roky boli naozaj šialené,” uviedol. Mieni, že končiacej vláde sa podarilo urobiť veľa dobrých vecí. Deklarovaného nástupcu Martina Sklenára dobre pozná, bol jeho spolužiakom na vysokej škole. “Som rád, že budem môcť odovzdať rezort tomuto človeku, mám v neho plnú dôveru a budem mu pomáhať aj v parlamente, rezort obrany si to zaslúži,” povedal Naď.

Ministerka pre investície, informatizáciu a regionálny rozvoj Veronika Remišová priznala, že jej najbližší sú radi, že ju uvidia viac doma. “Spravili sme veľa dobrých vecí,” zhodnotila pôsobenie vlády i svojho rezortu. Od nového kabinetu očakáva pokračovanie pomoci ľuďom. “To je v súčasnej dobe najdôležitejšie,” zdôraznila. K svojmu nástupcovi sa vyjadrí až po jeho oficiálnom vymenovaní. “Od utorka som v parlamente,” potvrdila. V zákonodarnom zbore chce prispieť k zmene paragrafu 363.

Minister školstva Ján Horecký verí, že jeho nástupca bude pokračovať v začatej práci. “Školským zákonom sa to nekončí, len sa to začína,” uviedol na margo reforiem v školstve.

Svojho nástupcu Daniela Bútoru považuje končiaci šéf rezortu školstva za dobrú voľbu pre školstvo. Ako ďalej poznamenal, školstvo je obrovské a meniť systém, v ktorom je 800.000 žiakov, nie je vôbec jednoduché. Potvrdil, že by bol ochotný zostať na ministerstve školstva naďalej ako jeho šéf, keby sa ho prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla nominovať do vlády odborníkov.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová takisto zdôraznila slovo kontinuita, verí, že projekty, ktoré sú pripravené v rámci rezortu kultúry, budú pokračovať. Svoju nástupkyňu, ktorou má byť bývalá riaditeľka SND Silvia Hroncová, pozná, nechce ju však hodnotiť.

Reklama

Minister spravodlivosti SR Viliam Karas poukázal, že počas svojho pôsobenia stretol množstvo ľudí, ktorí to myslia so Slovenskom úprimne. “Najmä v rezorte justície – od väzenstva cez sudcov prokurátorov, advokátov, jednoducho ľudí nadšených pre prácu, pre spravodlivosť,” poznamenal. S prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou sa rozprával vo štvrtok (11. 5.) aj o zmene trestnej politiky, odmietol, že by s ním rátala vo vláde odborníkov. Karas sa po odovzdaní úradu vracia späť do advokátskej praxe.

Odchádzajúci minister vnútra Roman Mikulec po skončení posledného rokovania vlády, ktorej bol súčasťou, smútok nepociťuje. “Vo mne prevláda spokojnosť s tým, čo sme všetko dokázali a ako sme zvládli všetky krízy, ktorým Slovensko muselo čeliť,” povedal. Ak niekto vyhlasuje, že riadenie štátu malo vyzerať úplne inak, Mikulec to považuje za “báchorky”, ktorých autor nečelil situáciám, ku ktorým sa vyjadruje. Nového šéfa rezortu Ivana Šimka osobne nepozná, je pripravený mu pomôcť zorientovať sa v aktuálnej agende. Mikulcove kroky smerujú do parlamentu. “V septembrových voľbách sa chcem uchádzať o dôveru voličov, ako člen OĽANO,” potvrdil.

 

Poslanci pôsobiaci v Republike nepodporia vládu odborníkov

Skupina nezaradených poslancov Národnej rady (NR) SR pôsobiacich v mimoparlamentnom hnutí Republika nepodporí vládu odborníkov, ktorej zloženie v piatok predstavila prezidentka Zuzana Čaputová.

“Prezidentka je spoluzodpovedná za predlžovanie chaosu, ktorý dnes na Slovensku panuje a to, čo ponúka, je len jeho pokračovaním. Nemyslíme si, že predstavení nominanti sú nezaujatí odborníci a hnutie Republika toto nebude podporovať,” reagovalo hnutie v stanovisku.

 

Sme rodina si chce počkať na program vlády odborníkov a stretnutie s premiérom

Podpora vláde odborníkov od poslancov hnutia Sme rodina závisí od jej programového vyhlásenia. Hnutie sa chce tiež stretnúť s budúcim premiérom Ľudovítom Ódorom.

“Hnutie Sme rodina si počká na programové vyhlásenie vlády, na jej priority a na stretnutie s budúcim premiérom. Následne sa budeme vedieť k tomu vyjadriť,” odpovedala Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia na otázku, či jeho poslanci podporia vyslovenie dôvery novej vláde.

 

KDH verí, že vláda odborníkov upokojí politickú situáciu

Mimoparlamentné KDH verí, že vláda odborníkov upokojí politickú situáciu a dovedie Slovensko k predčasným voľbám. Stanovisko hnutia TASR poskytla jeho hovorkyňa Lenka Halamová.

“Dúfame, že vláda bude schopná prijímať odborné rozhodnutia bez snahy zaťahovať ľudí do ideologických či zbytočných politických zápasov,” uviedlo hnutie.

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok zverejnila zoznam ministrov, ktorí majú byť vo vláde odborníkov. Jej predsedom bude doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vládu odborníkov hlava štátu vymenuje v pondelok (15. 5.).

 

SNS: Vláda odborníkov ide do rizika a dobrodružstva

Členovia vlády odborníkov idú do rizika a dobrodružstva. Každý minister môže počas nasledujúcich mesiacov maximálne “svietiť a kúriť”, ak nemá podporu Národnej rady (NR) SR. Skonštatovala to mimoparlamentná SNS.

“Ľudovít Ódor predložil po konzultácii s prezidentkou verejnosti zoznam mien, ktorý sa skladá jednak z osôb, ktoré sú lobisticky poprepájané na finančné skupiny, a súčasne osôb, ktoré sú historicky kariérni úradníci na jednotlivých ministerstvách,” tvrdí SNS, ktorej stanovisko zaslala hovorkyňa Zuzana Škopcová.

Reklama

Strana tiež uviedla, že rozhodnutím prezidentky Zuzany Čaputovej na poslednú chvíľu sa len prehlbuje kríza, za ktorú nesie prezidentka plnú zodpovednosť. “Ak by prezidentka konala počas uplynulých troch rokov, chaos a anarchia na Slovensku nemuseli mať také rozmery, ako vidíme v súčasnosti,” doplnila SNS.

 

Za ľudí: Vláda odborníkov sa nedá označiť za nepolitickú

Strana Za ľudí nepovažuje za šťastné, ak sú vo vláde odborníkov mená ľudí, ktorí v minulých voľbách kandidovali za mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) a KDH. Nová vláda sa tak podľa strany nedá označiť za nepolitickú.

Za ľudí si myslí, že za činnosť vlády nesie plnú zodpovednosť prezidentka Zuzana Čaputová. “Prajeme novej vláde, aby sa jej darilo a pokračovala v riešení problémov, ktoré Slovensko má, najmä v pomoci ľuďom počas súčasnej inflačnej a energetickej krízy,” dodala v reakcii strana Za ľudí.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:23

V Iráne popravili “teroristu” v súvislosti s vlaňajším dronovým útokom, ktorého terčom sa stal vojenský komplex ministerstva obrany v meste Isfahán. V nedeľu o tom informovali štátne médiá.

Včera 18:55

V mesiaci február prišlo na Ukrajine o život alebo utrpelo zranenia denne viac ruských vojakov ako kedykoľvek predtým od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovších odhadov britských tajných služieb, o ktorých v nedeľu informovala agentúra DPA.

Včera 18:39

Švajčiari v nedeľňajšom referende drvivou väčšinou hlasov podporili návrh na zavedenie 13. dôchodku pre seniorov. Otázku o zvýšení dôchodkového veku na 66 rokov voliči jednoznačne odmietli. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z predbežných výsledkov zverejnených švajčiarskou vládou.

Včera 18:07

Zatiaľ nezistený počet väzňov ušiel v sobotu večer z väznice v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince, ktorú pred tým vzali útokom zločinecké gangy.

Včera 18:03

Rusko v 2. štvrťroku 2024 zníži produkciu ropy takmer o pol milióna barelov denne. Uviedol to v nedeľu vicepremiér Alexander Novak pred rokovaniami najväčších producentov ropy z aliancie OPEC+ o limitoch na ťažbu na budúci týždeň v stredu (6.3.).

Včera 18:02

Ruský prezident Vladimir Putin sa zverejnením odpočúvaného rozhovoru vysokopostavených predstaviteľov nemeckého letectva o Ukrajine snaží zasiať v krajine rozkol, uviedol v nedeľu nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Včera 16:52

Parlamentné voľby v irackom autonómnom regióne Kurdistan znovu odložili. Podľa nedeľňajšieho vyhlásenia kancelárie tamojšieho prezidenta Nečirvana Barzáního sa budú konať 10. júna.

Včera 16:46

Školy v izraelskom meste Sderot sa v nedeľu otvorili prvýkrát od útokov palestínskych militantov na územie Izraela zo 7. októbra minulého roka.

Včera 16:45

Katar, malá krajina v Perzskom zálive, mohutne investuje do rozšírenia ťažby plynu. Pripravuje sa tak prevziať kontrolu približne nad štvrtinou všetkých globálnych dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do konca desaťročia. Úmerne tomu bude stúpať jeho podiel na svetovom vplyve a bohatstve.

Včera 16:18

Britský minister financií Jeremy Hunt v nedeľu bagatelizoval špekulácie o výraznom znížení daní pred voľbami v rámci rozpočtu, ktorý má predstaviť na budúci týždeň. Poukázal pritom na zhoršenie ekonomických prognóz a sľúbil “obozretné a zodpovedné” opatrenia na zabezpečenie dlhodobého rastu.

Včera 16:02

Približne 170 ľudí prišlo o život pri minulotýždňových útokoch na dediny v severnej časti západoafrickej krajiny Burkina Faso. V nedeľu o tom informoval regionálny prokurátor.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke kvitnúce krokusy pri Staromestskej ulici v Bratislave

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Marian Kotleba

Radovan Hrádek

Marek Brna

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali