Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojak
Na snímke vojak

20:21 – Moskvou dosadení predstavitelia odmietli v pondelok výzvy na stiahnutie ruských jednotiek zo Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny a namiesto neho navrhli pre túto vojnou zmietanú oblasť prímerie.

 

20:19 – Ceny zemného plynu v Európe na začiatku nového týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca. Dôvodom je nárast dopytu po energiách pre horúčavy, ktoré spôsobujú vysychanie riek v regióne.

To ešte zhoršilo situáciu na európskom trhu, ktorý od začiatku vojny na Ukrajine zápasí s nedostatkom plynu.

 

19:56 – O lodi s ukrajinskou kukuricou, ktorá vyplávala 1. augusta z Odesy, nie sú informácie, kde sa práve nachádza.

Na palube mala 26 000 ton kukurice určenej na kŕmenie kurčiat. Mierila pôvodne do Libanonu, ale tamojší zákazník odmietol kukuricu prevziať kvôli mnohomesačnému oneskoreniu dodávky.

Podľa informácií agentúry AP posádka vypla pred tromi dňami monitorovacie zariadenie a pozíciu plavidla nie je možné určiť. Naposledy bola v Stredozemnom mori východne od Cypru.

 

19:30 – JP Morgan a Bank of America sa podľa agentúry Bloomberg vracajú k obchodovaniu s ruskými dlhopismi.

Banky sú podľa informácií agentúry pripravené vystupovať ako sprostredkovatelia pre jednotlivcov pri transakciách s ruskými dlhopismi. Podľa ministerstva financií USA nejde o porušenie sankcií.

 

19:28 -Lotyšsko odovzdalo Ukrajine štyri vrtuľníky. Informuje o tom portál Delfi.

„Pred šiestimi mesiacmi pomohli prenosné protilietadlové raketové systémy Stinger ukrajinskej armáde odradiť ruskú inváziu. Teraz, keď ukrajinská armáda uskutočuje protiútok na mnohých miestach, naše helikoptéry pomôžu viesť vojenské operácie,“ povedal minister obrany Artis Pabriks.
Dva vrtuľníky Mi-17 a dva vrtuľníky Mi-2 odovzdali ukrajinským vzdušným silám čiastočne rozobraté. Vrtuľníky boli natreté a jeden Mi-17 prešiel generálnou opravou.

19:27 –  Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét o zriadení Poradného zboru pre deokupáciu a reintegráciu Krymu a Sevastopoľu. Radu podľa dekrétu povedie sám prezident, ktorý schvaľuje aj personálne zloženie, po dohode s premiérom.

 

19:25 – V DĽR sa začal súd s piatimi cudzincami, ktorí bojovali v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny.

Ruské kanály Telegram zverejnili video, na ktorom je švédsky občan Matias Gustavsson, chorvátsky občan Vekoslav Prebeg a britskí občania John Harding, Andrew Hill a Dylan Healy.

Podľa zverejnených informácií Švédovi Gustavssonovi, Chorvátovi Prebegovi a Britovi Hardingovi – hrozí trest smrti.

 

18:49 – Nezmyselný projekt Ukrajina sa definitívne rozpadá – ukrajinský politológ a publicista Andrij Vajra

“Máme absolútne nezmyselnú nadstavbu v podobe projektu Ukrajina, absolútne nezmyselnú. Už som to povedal stokrát a zopakujem to ešte raz… Je to len základná logika, základný zdravý rozum a racionalita… Táto nadstavba má zmysel len pre vládnucu elitu na tomto území, ktoré nazývame Ukrajina, a pre ich západných pánov, a pre obyvateľstvo nemá existencia projektu Ukrajina žiadny zmysel…” – vo vysielaní internetového kanála “Smersh. Krymský front”, uviedol analytik.

Dnešná situácia je konečná, nemôže to byť inak. Stačí sa pozrieť na históriu Ukrajiny za posledných tridsať rokov – je to dezintegrácia a rozklad, povedal analytik.

Zdôraznil, že keď sa to všetko skončí, normálni Ukrajinci sa opäť pokúsia vytvoriť nejaký nový štát.

 

18:08 – Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu:

1. Na charkovskom smere sa Rusi pokúsili prelomiť obranu AFU v smere Kozača Lopan – Udy, ale boli odrazení (ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Udy už dobyli).

2. V smere na Slovjansk sa sily Ruskej federácie pokúsili o postup v smere Dolghenkoje-Mazanivka, ale neuspeli.

3. Ruské útoky v smere Ivano-Darivka, Vjemka a Veseloje boli odrazené v smere na Kramatorsk.

4. V bachmutskom smere sa ruské sily pokúsili postúpiť z oblasti Uglegorskej TPP smerom na Veršininu, ale boli neúspešné.

5. V smere na Avdijevku sa Rusi neúspešne pokúšali zlepšiť taktickú situáciu smerom na Staromichajlovku a Neveľskému.

Pokúšali sa tiež o postup na smeroch Slavnoje-Novomichajlovka, Sladkoje-Vodňanoje, Sladkoje-Vladimirovka a Jegorovka-Pavlovka. Vo všetkých prípadoch, ako uviedol generálny štáb AFU, neúspešne.

6. Ozbrojené sily Bieloruska plnia úlohy na posilnenie ochrany bielorusko-ukrajinského hraničného úseku v Brestskej a Gomeľskej oblasti.

Prebiehajú aj opatrenia na kontrolu ich bojovej pripravenosti, ktoré budú trvať do 20. augusta tohto roku.

18:07 –  Nemecký kancelár Scholz sa opäť vyslovil proti zákazu víz EÚ pre Rusov, uvádza Zeit Online. Vojna na Ukrajine je podľa Scholza vojnou Putina, nie ruského ľudu. Preto netreba obmedzovať vstup Rusov do Európy.

 

17:17 –  Rusko urobí všetko, čo bude potrebné, aby umožnilo špecialistom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) navštíviť Záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine, uviedla v pondelok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

 

16:40 – V blízkej budúcnosti do prístavu Čornomorsk dorazí šesť lodí po ukrajinské obilie. Informoval o tom Hlas Ameriky.

Spoločné koordinačné centrum v Istanbule povolilo prechod šiestim lodiam prichádzajúcim na overenie cez námorný humanitárny koridor v Čiernom mori.

Lode MV Kafkam Etler a MV Zelek Star prešli inšpekciou a pripravujú sa na odoslanie do Čornomorska. 16. augusta je naplánovaná kontrola ďalších štyroch plavidiel: MV Great Arsenal, MV Zumrut Ana, MV Ocean S, MV Kubrosliy.

 

16:10 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nahral video odkaz v poľštine na počesť Dňa ozbrojených síl Poľskej republiky.

 

15:41 – Ruskí vojaci bojujú za mier a oslobodenie Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, pochválil armádu pri prejave na vojenskom veľtrhu Vladimír Putin.

„Teraz počas špeciálnej vojenskej operácie naši vojaci spoločne s bojovníkmi z Donbasu so cťou plnia svoju povinnosť, bojujú za Rusko, za mierový život v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, jasne plnia všetky stanovené úlohy, krok za krokom oslobodzujú územie Donbasu,“ uviedol v prejave Putin.

 

15:30 – „Zákaz vstupu Rusov do EÚ sa týka bezpečnosti a spravodlivosti. Ľudia, ktorí podporujú vojnu a zabíjanie civilistov, by nemali navštevovať krajiny s takými hodnotami, ako je život, mier a sloboda,“ napísal na Twitter ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Zároveň poďakoval Česku za propagáciu návrhu na pôde Únie.

 

14:52 –  Poradca vedúceho Úradu prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak kritizoval Červený kríž za nečinnosť. „Všetci vojnoví zajatci, a najmä obrancovia „Azovstalu“, sú bojovníci, ktorí legálne bránili svoju krajinu,“ napísal na svojom Twitteri.

 

14:39 – Rusko si cení väzieb s krajinami v Latinskej Amerike, Ázii aj v Afrike, povedal Putin. Mnohé ruské zbrane podľa neho výrazne predstihujú tie zahraničné.

 

14:38 –  Počet obetí včerajšieho výbuchu míny na pobreží v Zátoke sa zvýšil na tri. Ďalší dvaja ľudia sú so zraneniami v nemocnici, povedal Serhiy Bratčuk, hovorca Odesa OVA.

 

14:34 – V regióne Sumy pri obci Grabovskoe narazil kombajn na mínu. Farmár je v nemocnici, povedal šéf regionálnej štátnej správy Sumy Dmitrij Zhivitsky.

kombajn
Na snímke kombajn

13:34 – Spoločnosť RuTube pre RIA Novosti uviedla, že Apple od nej požaduje, aby buď odstránila obsah štátnych médií, alebo ho sprístupnila len používateľom z Ruska – v opačnom prípade bude aplikácia do dvoch týždňov odstránená z obchodu.

Spoločnosť uviedla, že neplánuje obmedziť distribúciu ruských médií a už obmedzila prístup k svojej aplikácii v AppStore pre používateľov z iných krajín (okrem Ruska, Kazachstanu a Bieloruska).Spoločnosť RuTube nám vysvetlila, že k tomuto kroku musela pristúpiť, aby mohla používateľom poskytnúť očakávanú novú funkcionalitu.

 

13:32 – Neďaleko Ugledaru (Donecká oblasť) AFU zostrelila ruský vrtuľník Ka-52. Podľa ruských telegramových kanálov sa posádke podarilo katapultovať.

 

13:28 – Ukrajinský parlament podporil predĺženie stanného práva a mobilizáciu na 90 dní do 21. novembra.

 

13:23 – Holandský súd oznámil, že 17. novembra rozhodne v prípade havárie malajzijského Boeingu MH17, ktorý bol zostrelený v roku 2014 nad Donbasom.

 

13:13 – Prezident Zelenskyj odvolal šéfov bezpečnostných služieb v štyroch regiónoch.

 

12:38 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské vysoko presné rakety odpaľované zo vzduchu vyradili dve trakčné napájacie stanice v Dnepropetrovskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 100 a zranili viac ako 50 žoldnierov z Poľska a Nemecka pri Zolochove pomocou vysoko presných zbraní

– Ruské delostrelectvo zničilo až 70 % jedného z práporov 66. mechanizovanej brigády AFU v DĽR

– Ruské letectvo zničilo v DĽR viac ako 250 nacionalistov pomocou vysoko presných zbraní

– Nálet ruského letectva spôsobil, že 63. mechanizovaná brigáda AFU stratila viac ako 160 nacionalistov

– Ruské ozbrojené sily zničili sklad raketových a delostreleckých zbraní v Mykolajivskej oblasti, tri sklady munície a dva sklady paliva pri Charkove

 

12:05 –  Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval obyvateľov ukrajinského hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie, akokoľvek sa mesto vynasnaží obyvateľov udržať v teple, uviedla agentúra Ukrinform.

„Žijeme v drsnej skutočnosti a musíme počítať s rôznymi scenármi. Za plyn zodpovedá vláda a tá nás uistila, že pre obyvateľstvo plyn bude a že nezdražie. Ale nevylučujeme teroristické činy, útoky na infraštruktúru,“ povedal Kličko.

 

12:02 – Americká basketbalová hviezda Brittney Grinerová, ktorá bola v Rusku odsúdená na deväť rokov väzenia za užívanie drog, sa proti rozsudku odvolala. Agentúre Reuters to potvrdila jej advokátka Maria Blagovolina.

 

11:42 –  Povolenie preplávať cez námorný humanitárny koridor v Čiernom mori dostalo ďalších šesť lodí, ktoré neskôr z Ukrajiny odvezú náklad obilnín. Vyplýva to z vyhlásenia Spoločného koordinačného centra (JCC) podporovaného OSN.

 

11:35 – Hraničnými priechodmi prešlo v nedeľu (14. 8.) na Slovensko 3840 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 866 mužov, 2012 žien a 962 detí. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

 

11:20 – Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj zablahoželal kolegom z Poľska ku Dňu poľskej armády v poľštine. “Som úprimne vďačný poľskému ľudu za ich pomoc a podporu v tejto ťažkej dobe! Bojujeme za našu a vašu slobodu! Spolu zvíťazíme!”

 

11:01 – Telegramové kanály zverejňujú videá 19 obrnených vozidiel MaxxPro prijatých zo Spojených štátov, ktoré jazdia po cestách Ukrajiny. MaxxPro vyrába spoločnosť Navistar International.

 

10:44 – Na obnovenie infraštruktúry v Luhanskej oblasti bude potrebných vyše sedem miliárd hrivien. Podľa agentúry Interfax to uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhiy Gaidai.

Suma by podľa neho mala pokryť obnovenie centralizovaného zásobovania plynom, vodou a elektrinou. Dodal tiež, že konečné výpočty bude možné vykonať až po ukončení konfliktu, vyčistení územia a preskúmaní objektov.

 

10:42 –  Na pláži v Odesskej oblasti explodovala mína, uviedla to agentúra Nexta.

10:14 – Kličko varoval, že vykurovanie v Kyjeve bude budúcu zimu horšie. A vyzval, aby si ľudia urobili zásoby teplého oblečenia.

“Prosím všetkých, aby si pripravili teplé domáce oblečenie, teplé prikrývky, pretože nevylučujeme, že teplota v domácnostiach bude o niekoľko stupňov nižšia ako je normál. Norma je 21 stupňov a môže to byť 19 alebo 18,” povedal Kličko.

Mohlo by dôjsť aj k výpadkom elektrickej energie, povedal.

“Ak dôjde k výpadku prúdu, máme generátory. Ak nie je možné kúriť alebo nie je k dispozícii plyn, máme zásoby vykurovacieho oleja. Na chvíľu budeme môcť fungovať samostatne. Je to však pomerne krátka doba, ktorá máme na vyriešenie problému,” povedal starosta Kyjeva.

V súčasnosti podľa neho v hlavnom meste žijú asi tri milióny ľudí, z toho 200-tisíc je vnútorne vysídlených. Ďalší približne milión ľudí sa ešte nevrátil do Kyjeva po evakuácii na jar.

 

10:12 – Len veľmi málo ľudí sa chce evakuovať z Mariupola na ukrajinou kontrolované územie, povedal pre televíziu Espresso dobrovoľník Alexandr Jarošenko, riaditeľ jednej z mestských nemocníc.

“Z mesta odchádza len veľmi málo ľudí a len v prípade potreby. Sú to buď ľudia, ktorí nežijú vo vlastných domoch (ale v zničených bytových domoch – pozn. red.), alebo tí, ktorí sú vážne chorí na rakovinu alebo systémové ochorenia a nemajú lieky. Sú to jednotlivci,” uviedol Jarošenko.

Ľudia sú evakuovaní cez Vasylivku v Záporožskej oblasti, kde môžete stáť v rade až päť dní, povedal dobrovoľník. To je podľa neho jeden z faktorov, prečo mnohí ľudia odmietajú opustiť Mariupol.

 

10:05 – Nemecko čerpá plyn do zásobníkov s predstihom.

V súčasnosti sú naplnené na viac ako 75 %, uviedol Klaus Müller, šéf Spolkovej agentúry pre siete. Hoci nemecká vláda plánovala dosiahnuť tento počet až do 1. septembra.

Ďalšie ciele sú 85 % do 1. októbra a 95 % do 1. novembra.

Müller sa domnieva, že Nemecko musí znížiť spotrebu plynu o 20 %, aby prežilo zimnú sezónu.

 

9:12 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tohto času:

– Člen Rady hlavnej správy Záporožskej oblasti Rogov navrhol vyhlásiť tichý režim v okolí Záporožskej JE

– Slovenský minister obrany poprel informácie, že MiG-29 sú už na Ukrajine

– Ruské ozbrojené sily podnikli sériu útokov na ukrajinské vojenské základne v Charkovskej a Mykolajivskej oblasti.

– Námestník ministra informácií DĽR Bezsonov: Spojenecké sily prelomili obranu AFU pri Ugledare

– Generál AFU Kryvonos povedal, že sklady zbraní USA sú vyprázdnené

 

9:10 – Ukrajina rokovala s britským ministrom obrany Benom Wallaceom na júnovom samite NATO o plánoch na zničenie Krymského mosta, uviedol ukrajinský poslanec Oleksij Gončarenko.

Ukrajina už predtým opakovane tvrdila, že armáda krajiny môže zaútočiť na Krymský most “hneď, ako sa objaví prvá technická možnosť”.

 

9:01 –  Šéf Luhanskej regionálnej štátnej správy Serhiy Gaidai potvrdil útok na základňu Wagnerovcov v Popasne. “Počet obetí sa upresňuje,” povedal.

Hovorilo sa aj o tom, že kurátor Wagnera Jevgenij Prigožin po údere prestal komunikovať. Ruské telegramové kanály s odvolaním sa na Wagnerovcov však píšu, že Prigožin nie je zranený.

 

7:54 – Ukrajinský pilot Anton Lystopad bol zabitý v boji, uviedol to The Kyiv Independent.

Len niekoľko dní pred jeho smrťou udelil prezident Zelenskyj Lystopadovi Rád za odvahu. V roku 2019 bol vyhlásený za najlepšieho ukrajinského stíhacieho pilota, minulý rok viedol leteckú kolónu nad ulicou Chreščatyk počas osláv k 30. výročiu Ukrajiny.

 

7:50 – Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba požaduje rozšírenie zákazu turistických víz pre Rusov aj v Európskej únii a G7.

 

7:23 –  Inštitút pre štúdium vojny (USA) píše o zložení šiestich hlavných ruských skupín bojujúcich na Ukrajine.

1. Vojská Západného vojenského okruhu sú sústredené na severe a východe Charkovskej oblasti. Skupina je malá a podľa odborníkov nepostačujúca na ofenzívu.

2. Dobrovoľnícke formácie vytvorené po začiatku invázie a časti Východného vojenského okruhu bojujú v oblasti Izjum a Slavjansk. Inštitút sa domnieva, že v súčasnosti nie je toto smerovanie pre Ruskú federáciu prioritou.

3. Pri Seversku pôsobia útvary Centrálneho vojenského okruhu a formácie „LĽR“. Údajne ich vedie veliteľ Ústredného vojenského okruhu Alexander Lapin. V tomto priestore sa skončila „operačná pauza“ a obnovili sa útočné pokusy.

4. V blízkosti Bakhmutu pracuje mix „Wagnerových PMC“, jednotiek Západného vojenského okruhu a „LĽR“. Sídlo Wagnerovcov v Popasnej včera zbombardoval Himars, škody momentálne nie sú známe.

5. Na západ od Donecka postupujú hlavne sily „DĽR“.

6. Najviac zmiešaná skupina bojuje v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Sily Východného vojenského okruhu, ako aj jednotky vzdušných síl a Ruskej gardy boli nedávno presunuté do častí Južného vojenského okruhu. To bude mať podľa inštitútu negatívny vplyv na koordináciu v rámci skupiny.

 

7:10 – Kľúčové zo Zelenského večerného prejavu:

1. Kyjev pracuje na nových sankciách voči Rusku a “povzbudzuje občanov teroristického štátu, aby cítili svoj podiel zodpovednosti za to, čo sa deje”.

Ide o vízové obmedzenia voči Rusom. Zelensky sa domnieva, že “mlčanie ľudí sa blíži k spoluvine. A odmietanie skutočného boja proti zlu sa stáva jeho podporou.”

“Takže ak máte ruské občianstvo a mlčíte, znamená to, že nebojujete, ale podporujete ho. A nech ste kdekoľvek, či už v Rusku alebo v zahraničí, váš hlas by mal znieť na podporu Ukrajiny, a teda proti tejto vojne,” povedal prezident.

Vízové obmedzenia by sa teda podľa tohto citátu museli týkať všetkých Rusov, ktorí otvorene nepodporujú Ukrajinu.

Ďalšou otázkou je, ako v tejto veci rozhodne Európska únia.

2. Najvyššia rada bude musieť čoskoro rozhodnúť o predĺžení vojnového stavu a všeobecnej mobilizácii.

 

7:01 – Kanál „Pohľadnice pre kocúrikov“ na ktorom ženy vojakom v prvej línii zasielajú svoje erotické fotografie doplnené povzbudzujúcim textom, obsahuje z 2/5 aj fotografie mužov.

„Vojna nám nesmie vziať našu sexualitu,“ uviedla jedna z užívateliek kanála.

Vojna nám nesmie vziať našu sexualitu
Ilustračné foto

6:30 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

1. Nový pokus o útok na Údolie severne od Slavjanska, ozbrojené sily Ukrajiny ho dobyli späť.

2. Neďaleko Bakhmutu zaútočil nepriateľ v smere na Soledar a Kodema, neúspešne, píše generálny štáb.

3. Boje v oblasti Sand a Pervomajsky, kde sa Rusi snažili zlepšiť svoje taktické postavenie, nemali úspech.

4. Nový útok na Pavlovku pri Ugledare. Generálny štáb hlási, že nepriateľ bol odrazený (ruská strana včera večer oznámila „prelom obrany Ukrajiny“ v oblasti Vogledar).

 

6:20 – Vojna na Ukrajine, 14. augusta 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

– Ruské ozbrojené sily v rámci ofenzívy oslobodili mesto Udy v Charkovskej oblasti

– Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili za posledných 24 hodín dva ukrajinské drony

– Ruské ozbrojené sily zničili v priebehu protibaterijného boja v DĽR čatu ukrajinských raketometov Grad, čatu diel Hyacint-B a sedem čiat húfnic D-30

– Ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský radar a sklad zbraní v Mykolajivskej oblasti, ako aj tri sklady v DĽR a Kirovohradskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily zničili v DĽR do 240 nacionalistov, ako aj päť ukrajinských veliteľských stanovíšť, veliteľstvo a štyri dočasné stanovištia ukrajinských ozbrojených formácií počas noci

– Ruské letectvo zasiahlo 63. mechanizovanú brigádu ukrajinských jednotiek v Chersonskej oblasti, pričom zničilo 35 militantov a 15 vozidiel

– Ruská špeciálna vojenská operácia zničila už viac ako 4,3 tisíca ukrajinských tankov a ďalších obrnených bojových vozidiel

– Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Zacharovová uviedla, že Rusko “bojuje” za to, aby experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu mohli navštíviť Záporožskú jadrovú elektráreň, ale Západ robí všetko pre to, aby tomu zabránil.

Stav na frontoch 14. augusta 2022
Stav na frontoch 14. augusta 2022

6:10 – Situácia na Ukrajine a na Donbase 14. augusta 2022 večer:

– Civilná osoba zabitá v meste Energodar pri ostreľovaní zo strany AFU

– Zacharovová: Západ robí všetko pre to, aby zabránil expertom MAAE navštíviť Záporožie

– Záporožské úrady označili očistu Dnepropetrovskej oblasti za záruku bezpečnosti Záporožia

– Forbes: EÚ a západné krajiny výrazne znížili dodávky zbraní pre ozbrojené sily

– Z ukrajinského prístavu Južnyj vyplávala nákladná loď s obilím

– 7News informovalo o príchode austrálskeho senátora Wena do vojnovej zóny Donbasu

– Bývalý agent CIA Bustamante obvinil USA, že z Ukrajiny urobili testovací poligón

– Dve míny vybuchli v letovisku v Odeskej oblasti

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali