Prečo médiá odvádzajú pozornosť pri dokumente o Lučanského pobyte v Bystrici? Radačovský: Keby jeho rodina verila, že spáchal samovraždu, asi by nechcela, aby som ich zastupoval

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)

 

Podivností okolo smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského pribúda. Tento týždeň prišiel s ďalším zaujímavým dôkazným materiálom právny zástupca rodiny zosnulého, europoslanec JUDr. Miroslav Radačovský

Lučanský dokument
Ilustračné foto

V dokumente, ku ktorému sa Radačovský dostal, a ktorý aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková označila za pravý, sa nedvojznačne píše, že Milan Lučanský v čase, keď mal podľa oficiálnej verzie byť vo vojenskej nemocnici v Ružomberku, bol premiestnený do Banskej Bystrice (písali sme o tom TU), čo je v rozpore s pôvodnými informáciami.

Aký záujem sledujú mainstreamové médiá?

V plnej svojej dezinformačnej kráse sa predviedli zaujaté korporátne médiá, ktoré viac ako informačná podstata dokumentu zaujímal objav, že na kópii dokumentu, ktorý Radačovský ukázal novinárom, chýbala časť adries. A niektoré hneď začali významne dvíhať obočie, že europoslanec čosi falšoval. Radačovský pritom na tlačovom brífingu pred väznicou v Prešove novinárom opakovane vysvetlil, prečo na papieri, ktorý ukázal novinárom, niektoré údaje nie sú. Vysvetlil to aj na svojom facebooku a bolo to napokon zjavné od samotného začiatku: z dokumentu pre novinárov bola odstránená časť údajov dotknutých osôb, aby bola rešpektovaná GDPR zásada ochrany osobných údajov. Keby tak neurobil, keby ukázal novinárom dokument tak, ako ho dostal, tak by ho korporátne médiá (zjavne nepriateľsky naladené), naopak, mohli škandalizovať a šikanovať za neoprávnené zverejnenie osobných údajov – okolo čoho by dozaista urobili rovnaký cirkus.

(Celý záznam Radačovského vystúpenia pred novinármi môžete vidieť na jeho facebooku, pozn. red.).

Veriť ministerke alebo vlastným očiam?

Takže teraz je za hlavný škandál vyhlásené to, že Radačovský „manipuloval s dokumentom“… A pokiaľ ide o úplne nepodstatnú drobnosť, že kde to vlastne generál Lučanský bol 9. decembra 2020, ministerka Kolíková na tlačovke vec vysvetlila svojím typickým suverénnym spôsobom: nie je to žiadna záhada, ten dokument podľa nej iba konštatuje, že Lučanského do Ružomberka eskortovali príslušníci ÚVV a ÚVTOS z Banskej Bystrice, keďže tí to majú do Ružomberka bližšie ako prešovskí. A svojím nezameniteľne pôvabným spôsobom naznačila, že asi iba tupec nechápe, že to bolo práve takto.

Lenže kto si ten dokument prečíta, vidí v ňom na vlastné oči celkom jasne napísané, že Milan Lučanský, narodený 10. 2. 1969, bol dňa 9. 12. 2020 z ÚVV a ÚVTOS (Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody) v Prešove premiestnený do ÚVV a ÚVTOS v Banskej Bystrici za účelom hospitalizácie a po ukončení bude vrátený späť. Túto informáciu dala prešovská väznica na vedomie aj Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku, Generálnej prokuratúre SR i vyšetrovateľovi.

Nuž, zdá sa, že tu má čitateľ len dve možnosti: buď podľahnúť podozreniu, že tu čosi nehrá, alebo veriť ministerke v duchu pointy známeho vtipu „Miláčik, predsa svojim očiam nebudeš veriť viac ako mne, svojej vlastnej manželke“.

 

S JUDr. Miroslavom Radačovským sme sa spojili, aby nám odpovedal na niekoľko otázok:

Hlavné správy: Ste opäť v hľadáčiku médií hlavného prúdu. Zaujímajú sa aj o vašu prácu v europarlamente, alebo len o veci súvisiace s vaším zastupovaním rodiny záhadne zosnulého generála Milana Lučanského?

Radačovský: Zaujímajú sa výlučne o veci súvisiace s generálom Lučanským.

Hlavné správy: Okolo tej veci je stále strašne veľa rôznych šumov a protichodných informácií. Urobili ste tlačové vyhlásenie, v ktorom ste vysvetlili vašu pozíciu (viď vyššie). Ale ako to teda bolo: bol generál Lučanský prevezený do Banskej Bystrice alebo nie?

Radačovský: Môžem povedať jedine to, čo som už povedal. Mám listinný dôkaz, z ktorého vyplýva, že dňa 9. 12. 2020 bol generál Lučanský prevezený do ÚVV a ÚVTOS v Banskej Bystrici. Tento dôkaz predložím orgánom činným v trestnom konaní a nech tieto orgány vyhodnotia, či tento listinný dôkaz je alebo nie je správny, či to tak bolo alebo nebolo. U mňa to vzbudzuje pochybnosti.

Hlavné správy: Ako nesie rodina generála Lučanského to, čo sa po jeho smrti okolo prípadu deje?

Radačovský: Samozrejme, že to znášajú veľmi ťažko a zvlášť ťažko nesú tie rôzne názory a vyjadrenia na sociálnych sieťach. Zomrel manžel, otec, človek, ktorý bol pre mnohých vzorom… chcú, aby sa objektívne zistilo, čo sa vlastne udialo. A ja ako zástupca poškodených nechcem nič iné, než aby sa objektívne preukázali skutočnosti, týkajúce sa smrti generála Lučanského. Nič viac a nič menej. Len pravdu.

Hlavné správy: Môžete niečo povedať k tomu ako prebieha vyšetrovanie?

Radačovský: Celá vec sa zdramatizovala tým, že bola vytvorená komisia ministerstvom spravodlivosti, ktorá má 17 členov, a ktorá má prešetriť udalosti súvisiace s prípadom generála Lučanského. Ja ako právny zástupca poškodených som do tejto komisie nebol zaradený. Akceptujem to, hoci je mi ľúto, že som do tejto komisie nebol prizvaný. Informoval som sa o dôvode, prečo nie, a bolo mi povedané, že tak rozhodli, pretože sa tam budú skúmať utajované skutočnosti. Ale že keď budú výsledky, keď bude záverečná správa tejto komisie, tak ma pozvú a oboznámia ma s nimi.

Hlavné správy: No to je od nich pekné, že spolu s ostatnými piatimi miliónmi občanov Slovenskej republiky umožnia nakoniec aj vám ako právnemu zástupcovi rodiny zosnulého sa oboznámiť s výsledkami vyšetrovania.

Radačovský: Ja som toho názoru, že to takto nie je správne, že by som mal byť aspoň prítomný pri úkonoch tejto komisie. Slušným spôsobom mi bolo odpovedané, že to nie je možné, pretože to neumožňuje štatút tejto komisie.

Hlavné správy: Ale veď štatút komisie je taký, aký ho stanovila ministerka ako zvolávateľka tejto komisie. Prizvala tam poslancov, tak prečo by tam nemohol byť právny zástupca rodiny? Nie je to zvláštne?

Radačovský: Aj ja sa tak pýtam. Nebolo mi to vysvetlené. Ja som spočiatku bol presvedčený, že v spolupráci so Zborom väzenskej a justičnej stráže, Ministerstvom spravodlivosti, políciou dospejeme k objektívnemu posúdeniu všetkých skutočností. Preto bolo pre mňa nemilým prekvapením, že som do komisie nebol zaradený. A vzbudilo to vo mne určité pochybnosti.

Hlavné správy: Tých pochybností je viac ako dosť. Ako sa napríklad stavia k tým rôznym informáciám rodina Milana Lučanského? Veria vôbec oni tej verzii, že ich otec, manžel spáchal samovraždu? Oni ho predsa poznali, najmä manželka musela vedieť, aký on bol človek, aký mal vzťah k životu a či by si naň siahol…

Radačovský: Nemôžem to za nich povedať, ale aj sami si môžete dať odpoveď, že keby tomu verili, asi by nechceli, aby som ich zastupoval, a aby sa vec prešetrovala.

Hlavné správy: Ste s Lučanským v podstate z jedného regiónu. Bol aj to dôvod, prečo si vás vybrali ako právneho zástupcu?

Radačovský: Ja som pána generála Lučanského síce osobne nepoznal, ale poznal som ho ako policajta po pracovnej stránke, aj sme sa, spolu s jeho kolegami, asi dvakrát stretli. Zo svojej práce, keď som robil ešte trestné právo, viem, že bol vynikajúci policajt. Nemal som žiadny dôvod, ani z hľadiska morálneho, ani etického povedať, že nebudem poškodených zastupovať.

Hlavné správy: Čo je nové v europarlamente?

Radačovský: Pracujem z domu, pripravujem sa a hlasujem „dištančne“, tak ako aj väčšina ostatných europoslancov. Tento týždeň bolo zasadnutie výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov, v ktorom pracujem, na budúci týždeň je plenárne zasadnutie. Teda normálne vykonávam činnosť europoslanca, popri tom ako zastupujem rodinu Lučanských. Nijako to nechcem spájať, za žiadnych okolností nechcem, aby sa tento prípad nejako politizoval, aby sa do toho miešalo niečo, čo tam nepatrí. Striktne tieto dve veci odlišujem.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Česku si všimli ďalšiu slovenskú lekárku, ktorá úspešne lieči svojich pacientov s pomocou Ivermectinu. Klesli obete u nás vďaka nemu?

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (HSP/Foto:Archív HSP)   České médiá si začínajú viac všímať slovenských lekárov-rebelov, ktorí pri liečbe pacientov s ochorením Covid-19 používajú liek Ivermectin a nejdú podľa neúspešných protokolov, ktoré presadzujú odborníci okolo vlády. Najnovšie portál novinky.cz priniesol rozhovor so slovenskou praktickou lekárkou pre dospelých Etel Janekovou, ktorá hovorí…

Reakcia Najvyššieho súdu SR na vyjadrenie špeciálneho prokurátora Lipšica

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najvyšší súd (NS) reaguje na štvrtkové vyjadrenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý povedal: "Domnievame sa, že v prípade kolúznej väzby je nahradenie väzby kauciou alebo probačným dohľadom vylúčené. Vyplýva to jednak z jednoznačného textu Trestného poriadku, ako aj z povahy dôvodov kolúznej väzby…

Aká vážna je súčasná politická kríza na Slovensku? Budeme mať nového premiéra?

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel, TASR-Martin Baumann)   V koalícii sa otvorene hovorí, že riešením tejto politickej krízy môže byť výmena predsedu vlády, o ktorom sa dnes už jasná väčšina zhoduje, že je nespôsobilý vládnuť, a vôbec pôsobiť v reálnej politike. Čo sa bude diať ďalej? Nové voľby…

Za štvrtok potvrdili 2 423 prípadov nákazy, pribudlo 105 obetí

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Za štvrtok potvrdili na Slovensku 2 423 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 11 749 PCR testov. Pribudlo aj 105 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 71. Národné centrum zdravotníckych informácií…

Víťaznú sériu Litvínova nezastavil ani Třinec. Tréner Országh si váži bojovnosť a nepoddajnosť svojich hráčov

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hrajú v čiernych dresoch a možno by sa mohli stať aj čiernym koňom najvyššej českej súťaže. Hokejisti Litvínova po Sparte Praha a BK Mladá Boleslav zdolali aj tretieho člena elitnej trojky súťaže a tímu HC Oceláři Třinec uštedrili prehru 2:3. Zápas sa mal…

Úspešný košický lekár Török k ivermektínu a našim nečinným vládnym odborníkom: „Štúdie sú, dokonca aj randomizované, ale poznáme to… Niekto potrebuje štúdie, ďalšie štúdie a ešte ďalšie štúdie, pokiaľ nebude sto tisíc mŕtvych“

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:vusch.sk/TASR - Jakub Kotian)   Slovenský lekár doc. MUDr. Pavol Török CSc. je známy tým, že medzi prvými u nás nasadil svojim pacientom v rámci liečby koronavírusu aj liek ivermektín. V najnovšom rozhovore pre Právo hovorí o svojich skúsenostiach s týmto liekom Török hovorí, že čím…

Do Prešova pôjde 7,5 milióna eur z európskych zdrojov na trolejbusovú dopravu

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo dopravy zverejní tri vyzvania na projekty trolejbusovej dopravy v Prešove z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v hodnote 7,5 milióna eur. Dopravný podnik mesta Prešov pripravuje už tretí projekt zameraný na nákup nových a moderných trolejbusov. K už dodaným 25 novým trolejbusom pribudne 10…

Reakcia na Matovičov žartík: „Vymeňme Slovensko za Krym,“ napísal anonym v blízkosti slovenského konzulátu v Charkove

0 icon

Charkov 5. marca 2021 (HSP/Foto:Screenshot sq.com.ua)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tento týždeň v diskusnej relácii rádia Expres na otázku, čo sme sľúbili Rusom za kontrakt na dovoz vakcín Sputnik-V odpovedal žartovne, že Zakarpatskú Ukrajinu. Ukrajinská diplomacia tento výrok zaznamenala a zobrala ako urážku a provokáciu v súvislosti s Ruskou…

Uznesenie o zastavení stíhania v prípade Violy Macakovej ešte nie je právoplatné

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Uznesenie vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave, ktorým koncom februára zastavil trestné stíhanie v prípade úmrtia Violy M., ešte stále nie je právoplatné. Pre TASR to potvrdil prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Matej Izakovič Sťažnosť môžu podať v zákonnej…

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR výnimku pre nazálne antigénové testy zatiaľ neudelil. Jedenásť nemocníc testuje zo slín a aj testom z prednej časti nosa

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta, Pavel Neubauer)   Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ÚNMS SR) zatiaľ neudelil výnimku pre nazálne antigénové testy na samodiagnostiku. ÚNMS SR tvrdí, že výnimku je pripravený udeliť, ak odborná komisia posúdi ich bezpečnosť „Je to štandardný postup, ktorý musíme dodržať. Podobne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Operácia Sputnik V

0icon

Propaganda zo strany Kremľa pokračuje. Putin hovorí o úmrtiach pri podaní vakcíny Pfizer. Operácia Sputnik V je na Slovensku v plnom prúde. Kremeľskí propagandisti však nezas

Miroslav Šimove

Premyslene divadlo?

0icon

PRECO VZNIKA KOLALICNA KRIZA a hrozi pad vlady? Pocty ludi podpisujucich peticiu za vyhlasenie referenda o predcasnych volbach rapidne stupaju. Vnimaju to clenova koalicie aj opzicie, ale nik to nevnima intenzivnejsie, ako MATOVICOVE ego. Citi, ze koniec jeho (nez)vlady sa konci a preto sa snazi robit zufale pokusy o zachranu…

Ivan Štubňa

Srbský premiér Zoran Đinđić bol zavraždený pred osemnástimi rokmi...Myslíte si, že sa to na Slovensku nemôže stať?

0icon

“Ak nebudeme úspešní v politike, jediný dôvod sme my sami”,  bol jeden z výrokov Đinđića. Zoran Đinđić sa narodil  1. augusta 1952 v Bosanskom Šamci (BaH). V roku 1974 absolvoval Filozofickú  fakultu v Belehrade. Od roku 1977 do roku 1989 pôsobil v Nemecku na viacerých univerzitách a vysokých školách. Po návrate do vtedajšej Juhoslávie bol jedným…

Marián Tkáč

Dodržme pravidlá, do bodky a systém sa zrúti sám. A my sa zachránime.

0icon

Vážení priatelia, už stačilo odpočinku, ideme bojovať za nové Slovensko. Nie podľa Davos-u, ani podľa lacných trikov tzv. odbojárov, či falošných "slovanov".  Ideme podľa seba, podľa našich duší a našich, starorodičovských zásad. Sme sloveni, ktorých, ťažko povedať presne prečo - všetci volajú slováci - ale to je teraz jedno. Čo…

Slavěna Vorobelová

Ruský agent Matovič vs. západní agenti

0icon

Trafené husi začali gágať. Tí, ktorí nezastavili Matoviča, keď tu robil celoplošný „laboratórny“ pokus na ľuďoch v spolupráci so západnými mocnosťami, sa zrazu stavajú na zadné a bijú na poplach. Sputnik je experimentálna vakcína, tak ako sú aj tie ostatné, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou. Musí byť na našom…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

TOP10 tipov, ako uspať dieťa bez stresu a nervozity

0 icon

Stať sa rodičom je požehnaním. Môže to však byť náročná práca, pretože je to úplne nové dobrodružstvo bez príručky v ruke. Jedným z najväčších utrpení, ktoré väčšina rodičov musí absolvovať, je dostať svoje dieťa do postele a pokojne ho uspať. Je vaša spacia rutina utrpením, ktoré sa tiahne po celú noc? Tu je pár…

Island: Tieto fenomenálne veci nájdeš jedine v tejto krajine!

0 icon

Island je ostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Aj keď názov krajiny (Iceland) znamená krajina ľadu, v skutočnosti je príroda na Islande rôznorodá a naozaj čarovná. Ale Island si zaslúži lásku ľudí nielen kvôli svojej prírodnej kráse. Sú tu tiež pekné trávnaté domy, zábavní policajti a roztomilé semafory. Island…

Pre týchto ľudí by mala byť kuchyňa zakázaným priestorom!

0 icon

Sú ľudia, ktorí variť vedia tak nejak prirodzene. A potom sú tu tí, pre ktorých by mala mať kuchyňa nápis "Zákaz vstupu!". Ku ktorej skupine patríš ty? V dnešnom príspevku ti ukážeme výtvory ľudí, ktorí to za sporákom jednoducho nevedia. Nehody sa stávajú, to je fakt. No tieto špeciality sú už…

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Vo svete IT

Nová verzia prehliadača Chrome 89 je dostupná už aj u nás! Čo prináša?

0 icon

Približne mesiac od uvoľnenia verzie prehliadača Chrome 88, Google začal s distribúciou verzie prehliadača Chrome 89, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení. Prvou novinkou, ktorá poteší hlavne ľudí, čo zdieľajú svoj počítač aj s inými používateľmi, sú nové možnosti úpravy profilov. Nová ponuka prispôsobení sa zobrazí potom, ako do prehliadača…

Séria Huawei P50 bude predstavená už 17. apríla. Dostupnosť však má byť značne obmedzená

0 icon

Spoločnosť Huawei sa už pomaly ale isto chystá na predstavenie svojej novej vlajkovej série, ktorá tentokrát ponesie názov Huawei P50. Prvé detaily o nadchádzajúcich smartfónoch z tejto pripravovanej vlajkovej série sme sa dozvedeli už pred niekoľkými týždňami, no až dnes sa dozvedáme oficiálny dátum predstavenia na domácom trhu. Predstavenie o…

„Nový typ temnej energie by mohol vyriešiť problémy s vesmírnou expanziou,“ tvrdí dánsky profesor

0 icon

Náš vesmír sa neustále rozpína a tempo jeho rozpínania sa zrýchľuje, píše portál sci-news.com. Vedci sa nedávno pokúsili toto tempo priamo odmerať, prostredníctvom supernov typu Ia, ktoré použili ako gravitačnú šošovku. Problém je, že ich výsledky sú v konflikte s pozorovaniami kozmického mikrovlnného pozadia a štandardným kozmologickým modelom, pomocou ktorého…

Hviezdy tvorené temnou hmotou? Nepravdepodobné, ale nie nemožné

0 icon

Vedci už dlhú dobu vedia, že galaxie, planéty a hviezdy, ktoré sú tvorené „normálnou“ hmotou, tvoria len 20% všetkej hmoty vo vesmíre. Kde je teda zvyšok? Podľa súčasných teórií tvorí zvyšok temná hmota, ktorá je pre vedcov stále veľkou záhadou. Nevedia ju pozorovať, no všímajú si, ako svojou gravitáciou vplýva…

Čo by sa dialo, ak by Perseverance objavil stopy života na Marse?

0 icon

Len nedávno, 18. februára, na povrch Marsu pristál ambiciózny rover americkej vesmírnej agentúry NASA. Momentálne sa pripravuje na svoju vedeckú misiu, ktorou bude hľadanie známok života v kráteri Jezero, píše portál Universe Today. Čo sa bude diať, ak by rover potvrdil existenciu života na červenej planéte? Na Mars zavítalo už…

Armádny Magazín

Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

0 icon

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným an

Americké vrtuľníky: Nemci podrážajú už aj Francúzov

0 icon

Nemecko, 5.marec 2021 (AM) – Zdá sa, že Nemci zvažujú výmenu Francúzskeho vrtuľníka Tiger za americký AH-64E Apache. Nemecká predstava o spolupráci je založená výhradne na jednoznačnom prospechu pre nich. Už čoskoro bude zrenovovaná socha Otto Von Bismarck, symbol Nemeckej nadvlády, ktorému sa podarilo poraziť Napoleona a ukrad

Izraelský analytik Kedmi: západné sankcie zdvihli Navaľného stúpencov do hystérie

0 icon

Izrael, 5.marec 2021 (AM) – Nové sankcie USA a EÚ voči Rusku sa stali ukážkou neochoty Západu poškodiť ruskú ekonomiku. Uviedol to izraelský expert Jakov Kedmi.   2. marca USA a EÚ oznámili nové protiruské sankcie kvôli zatknutiu Navaľného. Podľa Kedmiho sa z opatrení uložených Západom stali „lacným pozérstvom

Armáda Doneckej republiky má povolenie na predstihovú paľbu

0 icon

Donbas, 5.marec 2021 (AM) – Vedenie ľudovej milície Doneckej ľudovej republiky povolilo svojim jednotkám páliť na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny s predstihom. Podľa predstaviteľa milície ide o nevyh

Americké sankcie sú nanič. Turecko rokuje o ďalšej dodávke ruských S-400

0 icon

Turecko, 5.marec 2021 (AM) – Turecko aj naďalej rokuje s Ruskou federáciou o nákupe druhého pluku systémov PVO S-400 a o možnosti ich spoločnej výroby, nehľadiac na sankcie USA. Vyhlásil to vedúci sekretariátu obranného priemyslu Turecka Ismail Demir.  

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali