Podľa Chmelára a Hrabka Macronova vízia Európy narazí na Merkelovú

Bratislava 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

 

Uplynulý politický týždeň priniesol v Európe aj na Slovensku viacero zdanlivých paradoxov. Hoci Emmanuel Macron a Angela Merkelová začali pripravovať plán európskych reforiem už pred časom, po nemeckých voľbách sa všetko komplikuje, a niektoré vízie francúzskej hlavy štátu zrejme zhodí zo stola samotná nemecká kancelárka

Na snímke nemecká kancelárka a predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Angela Merkelová

Volebnou líderkou nemeckých pravicových extrémistov, ktorí sa po prvý raz v histórii dostali do Bundestagu, bola lesbická finančná konzultantka Goldman Sachs Alice Weidelová. A slovenského premiéra Roberta Fica pozvali demonštrovať proti korupcii študenti, ktorí chceli na tej istej akcii žiadať odchod jeho ministra. V TABLET.TV o tom diskutoval publicista Juraj Hrabko a politický analytik Eduard Chmelár.

V nemeckých parlamentných voľbách síce podľa očakávania zvíťazila kresťanskodemokratická CDU/CSU Angely Merkelovej, jej volebný výsledok na úrovni 33 percent však zaostal za očakávaniami. Doterajší koaličný partner CDU/CSU, sociálnodemokratická SPD Martina Schulza s 20,5 percentami padla na historické dno a odchádza do opozície.

„Je to Pyrrhovo víťazstvo. Ja sa trpko usmievam nad štandardnými stranami, ktoré optimisticky privítali víťazstvo Merkelovej ako záruku stability. Vláda, ktorú pravdepodobne zostaví, bude veľmi nestabilná,“ povedal Chmelár na margo možnej „jamajskej“ koalície CDU/CSU-FDP-Zelení. Prezývku „jamajská“ dostala podľa farieb koaličných strán, ktoré pripomínajú jamajskú vlajku.

„Merkelovej pozícia je o to horšia, že prakticky nemá inú alternatívu. Sociálni demokrati sa celkom pochopiteľne rozhodli pre opozíciu. Zladiť tak rôznorodú koalíciu, to je ťažké,“ poznamenal Chmelár.

„Koalícia CDU/CSU a SPD v posledných rokoch nevykazovala žiadne známky protirečení a na to aj doplatila. Prečo boli finančné kruhy alebo politické elity také pokojné, že je úplne jedno, či vyhrá Merkelová, alebo Schulz? Lebo to nebola alternatíva, čo ponúkali sociálni demokrati, ale len variant tohto istého systému. Volič bol hladný po alternatíve a keď ju neponúkli socialisti, ponúkli ju fašisti,“ dodal.

Zatiaľ čo liberáli z FDP budú zrejme torpédovať niektoré európske integračné plány, ešte ťažšie sa bude hľadať konsenzus medzi nimi, kresťanskými demokratmi a Zelenými.

„Pre Zelených je takáto koalícia programovo ešte radikálnejším obratom ako pre SPD. Aj keď to v Nemecku nemá tradíciu, pre Zelených by podľa mňa bolo najvýhodnejšie, keby do koalície nešli a zvolili severský model podpory menšinovej vlády. Porazeným týchto volieb je jednoznačne ľavica a víťazom nie je Angela Merkelová,“ dodal Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár Foto: Andrej Galica

Podľa Hrabka je síce „jamajská“ koalícia najpravdepodobnejším, ale nie jediným riešením volebnej hádanky. Najmenej pravdepodobným, ale teoreticky možným sú aj predčasné voľby, aj keď tento scenár by sa zrejme vysvetľoval ako zlyhanie kancelárky. „Ja stále pokladám za otvorenú aj možnosť koalície so sociálnymi demokratmi. Pred štyrmi rokmi sociálni demokrati tiež nechceli vstúpiť do koalície, ale napokon tak urobili. Ak by sa takýto prípad stal na Slovensku, povedal by som, že koalícia CDU/CSU – SPD bude uzatvorená v priebehu týždňa,“ poznamenal Hrabko. Zároveň ale dodal, že v Nemecku majú programové otázky pri rozhodovaní väčšiu váhu ako na Slovensku.

„Inak, Martin Schulz už dávno nemal byť predsedom SPD, mal ponúknuť rezignáciu hneď po voľbách, vzhľadom na ich výsledky. Ak žiadame od domácich politikov, aby po prehratých voľbách odstupovali, mali by sme to žiadať aj tam, jednoducho to patrí k štábnej kultúre,“ poznamenal Hrabko.

„Čo by kto na Slovensku dal za dvadsať percent, ale pre SPD je to smrteľné ohrozenie. Neverím, že sú všetci tak mimo reality a štipky sebareflexie ako Martin Schulz. Od začiatku bol zlá voľba. Je to typ nenávideného eurobyrokrata, nemajú to radi ani Nemci,“ doplnil Hrabka Chmelár.
Pozastavil sa aj nad pravicovými radikálmi z Aliancie pre Nemecko (AfD), ktorí historicky, s 12,6-percentnou podporou, po prvý raz postúpili do Bundestagu. „Pohľad, že AfD sú fašisti, je zjednodušený. Je tam silné neofašistické krídlo, momentálne stranu ovláda. Ale tam bolo vždy viacero prúdov,“ poznamenal. „Zaujímavé je, že volebnou líderkou tejto strany bola lesbická finančná konzultantka Goldman Sachs Alice Weidelová. Väčší oxymoron si ani neviem predstaviť. Toto nie je systémová opozícia, ale zmeska ľudí, ktorí majú rôzne motívy,“ povedal.
Prekvapila aj predsedníčka AfD Flauke Petryová, ktorá krátko po voľbách vyhlásila, že v parlamente bude nezávislou poslankyňou a nebude reprezentovať AfD. „Predsedníčka to zvažovala už niekoľko mesiacov. Nechcela byť terčom, na ktorý bude zvaľovaná vina, že uškodila strane a volebnému výsledku, tak to urobila až po voľbách. Uviedla, okrem iného, že sa cíti byť konzervatívnou političkou,“ poznamenal Chmelár.

Spolu s Hrabkom konštatovali, že prejav francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v parížskej Sorbonne bol v európskej politike výnimočný. „Lepší európsky prejav som nepočul od čias Joschku Fischera. Jeho vízia bola odvážna a vie nadchnúť. Je to spôsob, ako revitalizovať európanstvo a vzbudiť záujem o diskusiu. Bol otvorený, zrozumiteľný, optimistický, mobilizačný,“ reagoval Chmelár.

„Ten prejav mohol byť až historický, keby tu neboli dve ‚ale‘. Prvé je, že túto európsku tému nahodil Macron aj preto, aby odpútal pozornosť od jeho domácich problémov, protestov kvôli Zákonníku práce a podobne. A druhá vec je tá, že Macron nebude mať silu, aby presadil to, čo v prejave načrtol, najmä po nemeckých voľbách nie,“ upozornil analytik.

„Napríklad pri otázke európskeho ministra financií má aj Merkelová bližšie k FDP ako k Macronovi a nebude mať problém túto otázku zmiesť zo stola,“ naznačil Chmelár. „Základným odkazom nemeckých volieb je, že pôvodný plán reforiem, ktoré začali pripravovať Merkelová s Macronom, sa komplikuje a všetky možnosti sú otvorené,“ dodal.

Väčšiu šancu na úspech má podľa neho spoločná európska zahraničná a obranná politika a Európska únia naozaj potrebuje novú azylovú politiku. „Sú to zmeny, o ktorých sa dá diskutovať aj s Nemcami,“ poznamenal Chmelár. Prekvapilo ho, že Macron podporoval politiku potlačenia národných identít v prospech európskej identity, takýto prístup bol podľa neho doteraz pre Francúzsko úplne cudzí. „Vypichol by som aj jeho myšlienku spoločnej strategickej kultúry,“ povedal Chmelár. Dodal, že Macron sa postavil do pozície európskeho lídra, hoci vie, že na presadenie svojich vízií nebude mať dostatok politickej sily.

Na snímke Juraj HrabkHrabko,Chmelár,Merkelová

Hrabko ocenil slová francúzskeho prezidenta, podľa ktorých „Brusel“ sme my všetci, ktorí sme občanmi EÚ. „Bol to prejav, akých je málo. Ale domácim problémom sa tým nevyhne, tie ho čakajú,“ poznamenal Hrabko na margo demonštrácií proti zmenám v Zákonníku práce vo Francúzsku.

„Mal som pocit, že chce postaviť novú Európu. To ale podľa mňa neznamená, že aj lepšiu. Keby bola Európa štát, a nie spoločenstvo štátov, by som povedal, že sa snaží vytvoriť štát v štáte. Podľa mňa to nie je tak úplne ani federálny model. Povedal, že pomalší nemajú právo brzdiť rýchlejších. To je, akoby povedal, že slabší nemajú právo kafrať do vecí silnejším, aj keď sa ich to týka,“ kritizoval Hrabko prejav francúzskeho prezidenta.

„Napokon, je to vízia Emmanuela Macrona. Ja za problém považujem to, že my nepoznáme víziu Roberta Fica. Len sa stále chceme niekam pridávať,“ poznamenal Hrabko. „Víziou Roberta Fica je pridať sa, byť za každú cenu pri Nemecku. Ale to je vízia satelitu,“ súhlasil Chmelár.
Obaja ocenili, že tri demonštrácie v pondelok 25. septembra v Bratislave prebehli bez incidentov. „Tri protesty za deň, to je aj prejav občianskej angažovanosti. Keď sa protestuje slušným spôsobom, je to dobré. A môžem ubezpečiť, že politikom vôbec nie je jedno, čo na námestiach odznie,“ poznamenal Hrabko.

Rádovo najpočetnejší, niekoľkotisícový, bol študentský pochod proti korupcii. Žiadali na ňom odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie, rovnako odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vyšetrenie káuz Gorila a Bašternák.
Na demonštráciu prekvapivo pozvali aj premiéra Roberta Fica. Ten to síce odmietol, ale ponúkol študentom možnosť vzdelania na rakúskej protikorupčnej akadémii, s ktorou má podpísané memorandum. „Ja si neviem predstaviť Roberta Fica kráčajúc v čele protikorupčného pochodu. Ponuka tých dvoch miest je v istom slova zmysle podplácanie. Študenti toto nepotrebujú. A Slovensko nepotrebuje ďalší úrad krátko po tom, čo na Úrade vlády vznikol odbor prevencie proti korupcii. Slovensko potrebuje začať s korupciou niečo robiť, a nie vytvárať ďalšie komisie, školenia a podobne,“ reagoval Hrabko.

„Súhlasím, je dobre, keď sa občianska spoločnosť prebúdza. Ale toto bol len spolitizovaný výstrel do prázdna, dnes sa už ukazuje, že triafal zle. Výsledkom toho je, že premiér sa stavia, veľmi falošne, do pozície protikorupčného bojovníka,“ povedal Chmelár. „A bolo úsmevné, ak bola požiadavka odvolať Kaliňáka – ktorý sa podľa mňa ministrom nemal ani stať, ale je to požiadavka, s ktorou Robert Fico nesúhlasí – je smiešne pozývať premiéra na pochod. Nedáva to žiadnu logiku, ani ako recesia,“ poznamenal Chmelár.

„A tváriť sa, že problém vyrieši odvolanie Kaliňáka… Mali žiadať skôr nejaké systémové zmeny. Robiť takéto pochody s odstupom troch mesiacov, to nie je žiadne vytváranie tlaku. Na to sa dá pohodlne zvyknúť. Formuje to verejnú mienku, ale pre vládu tohto typu to nepredstavuje žiadne ohrozenie,“ dodal.

Ešte paradoxnejšie sa vyvíjala situácia pred Prezidentským palácom. Tam podľa Chmelára ako prví avizovali demonštráciu priaznivci prezidenta Andreja Kisku. Tvrdí, že pôvodne mala táto akcia splynúť s antikorupčným protestom študentov. Keďže však množstvo ľudí na sociálnych sieťach nechápalo spojitosť podpory prezidenta, ktorý má problém s daňovou kauzou, a boja proti korupcii, napokon sa obe akcie prezentovali samostatne. Výzva na podporu prezidenta podľa Chmelára prilákala len niekoľko ľudí a navyše spôsobila, že sa na námestí zišli aj dve stovky jeho odporcov. „Zhromaždenia dvoch skupín na jednom mieste, to mohlo zle dopadnúť,“ upozornil Chmelár.

„Ale nedá sa povedať, že by tieto antikorupčné pochody boli úplne zbytočné. Majú dosah na verejnú mienku. Ponuky Roberta Fica, napríklad protikorupčné školenie, alebo to, že založil nejaký protikorupčný úrad, sú dôkazom o tom, že vláda vníma túto otázku ako citlivú,“ povedal. „Ale podľa mňa je spôsob, akým sa k tomu vláda stavia, nedôveryhodný. Stále tu riešime pokusy o podplácanie policajtov, klobásky za skúšky,“ upozornil Chmelár.

Korupcia podľa neho nie je niečo, čo by akákoľvek politická sila vedela zo spoločnosti odstrániť, dá sa proti nej len bojovať a obmedzovať ju. Na Slovensku však podľa neho nie je najväčším problémom samotná korupcia, ale neprimeraný vplyv niekoľkých špičkových podnikateľov a finančných skupín. „Problém číslo jeden je, ako tu päť–šesť veľkopodnikateľov a tri–štyri finančné skupiny ovládajú tento štát. To nemá nič spoločné s demokraciou. Korupcia je len sprievodným javom tohto problému,“ uzavrel Chmelár.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vlhová ôsma po 1. kole druhého obrovského slalomu v Kranjskej Gore, líderkou Shiffrinová

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prvé kolo nedeľňajšieho obrovského slalomu žien v slovinskej Kranjskej Gore vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová. Úradujúca olympijská víťazka v tejto disciplíne má náskok 30 stotín sekundy pred sobotňajšou víťazkou Taliankou Martou Bassinovou a 44 stotín pred Švajčiarkou Michelle Gisinovou. Slovenka Petra Vlhová je ôsma…

Kotlebovci chcú upraviť zákon o slobode prejavu, politologička za tým vidí snahu o zrušenie viacerých trestných činov

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opozičná politická strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) predkladá do parlamentu novelu Trestného zákona, ktorou chcú zaviesť „ochranu úplnej slobody prejavu obyvateľov”. Politologička Lucia Laczkó z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za tým vidí snahu o zrušenie viacerých…

O prípadnej novej vláde je Pellegrini pripravený rokovať aj so stranami súčasnej vládnej koalície

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koniec súčasnej vládnej koalície by nemusel znamenať návrat tej minulej. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda mimoparlamentnej strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. V prípade predčasného konca súčasnej vládnej koalície by bol Pellegrini pripravený rokovať o vzniku…

B. Kollár verí, že vláda prijme kroky, P. Pellegrini hovorí o telenovele

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najefektívnejším spôsobom testovania je robiť ho lokálne v najpostihnutejších regiónoch. Predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár to uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike Prihovára sa tiež za prísny lockdown, ktorý prináša výsledky v znižovaní šírenia nákazy novým…

Čaputová: Posun k lepšiemu nenastal. „Keď som počula premiéra hovoriť o tom, ako budú zdravotníci, samosprávy, dobrovoľníci potiť krv, bolo to pre mňa mrazivé.“

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že v komunikácii a manažovaní pandémie zo strany vlády neprišlo k pozitívnemu posunu. Priznala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Čaputová zdôraznila, že vláda urobila aj dobré kroky, ukazuje sa však, že v niektorých…

Voľby by v januári vyhrala strana Hlas-SD s obrovským skokom nad OĽANO. Za ľudí mimo parlamentu, nahradili by ich Progresívci

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na začiatku januára by voľby vyhrala strana Hlas-SD s 21,7 percenta hlasov Druhé by skončilo hnutie OĽANO so 14,9 percenta. SaS by skončila tretia so ziskom 11,8 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK pre televíziu RTVS na vzorke 1001 respondentov. Prieskum sa…

Po údajnom sledovaní Moniky Tódovej, o ktorom má podľa Denníka N niečo vedieť Robert Fico, sa chystá zákon, ktorý má zabezpečiť ústavnú ochranu novinárov

0 icon

Bratislava 17. januára (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opätovne sa objavuje spoločenská objednávka, aby boli prijaté kroky na ochranu novinárov, a to aj prostredníctvom doplnenia konkrétnych legislatívnych noriem. Pre agentúru SITA to povedal predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský. Reagoval tak na medializované informácie o tom, že novinárku Denníka N Moniku Tódovú…

Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale na rozhodnutie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 potrebujú občania podľa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára široký informačný servis „Je dôležité, aby bola…

Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok zverejňujeme v plnom znení, ako vyšiel na stránke Právne listy Ten­to člá­nok je reak­ciou na člán­ky JUDr. Pet­ra Šam­ka K na­du­ží­va­niu tr­va­nia ko­lúz­nej väz­by v…

NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely školského zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽANO Mária Šofranko, Peter Kremský a Richard Vašečka "Cieľom predloženého návrhu zákona je…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Slovenské mamičky ,dokedy necháte Matovičovu fašistickú chuntu ,aby terorizovala a poškodzovala Vaše deti ( aj Vás) ?

0icon

Masky poškodzujú fyzické a duševné zdravie detí Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje, ktoré by poukazovali na výhody používania masiek na prevenciu chorôb prenášaných vzduchom, skôr naopak. Existuje však dostatočný dôvodov domnievať sa, že poškodenie zdravia  nosením masiek , najmä u starších ľudí, osôb trpiacich kardiovaskulárnymi chorobami a c

Štefan Paulov

My nič, my muzikanti

0icon

  My nič, my muzikanti.   Dostali sme odpoveď z Úradu pre dohľad na náš podnet, ktorý si môžete prečítať: https://blog.hlavnespravy.sk/24817/podnet-na-presetrenie-opakovaneho-porusenia-zakonov-medicinskych-postupov-a-zasad-

Robo Bačinský

Boli ste účastníkom celoplošného testovania? Ste pravidelne testovaný? Máte nárok na finančnú odmenu. Výšku Vám určí znalec.

0icon

Už sa teším na to kvílenie médiami ohlúpnutých ovečiek, na to škrípanie zubami zástancov domnelej pandémie, na zaťaté päste záchrancov tých ,,najohrozenejších“ a na vytreštené oči všetkých, ktorí rozprávku o nutnosti testovania a samozrejme celosvetového očkovania spapali nie len s navijákom, ale aj s rybárom.

Peter Košík

DILETANT NAĎ ZNOVU „ZAHVIEZDIL“

0icon

Keď som 30.septembra 2020 zverejnil BLOG o Naďovej „ARMÁDE SPÁSY“ aktívnych záloh, ani som netušil, že za necelé štyri mesiace príde na moje slová. Potemkinovský projekt tohto diletanta, ktorý armáde rozumie „ako koza petržlenu“ veľmi rýchlo skolaboval, keď sa mu prihlásilo ani nie 60 ľudí!!! Trochu primálo prívržencov OLAJNO na celú…

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 13. prednáška

0icon

Prinášam trinástu časť zo seriálu prednášok, v ktorej kanadský profesor Jordan Peterson vykladá Bibliu moderným jazykom psychológie. Aký je obsah tejto prednášky? Na začiatku Peterson rozoberá fakt, že postavy v biblických príbehoch sa nedajú považovať iba za dobré alebo iba za zlé a platí to hlavne na bratov Ezaua a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Nielen Galaxy S21, ale aj ďalšie modely smartfónov od Samsungu budú dodávané bez nabíjacieho adaptéra

0 icon

Zatiaľ čo po predstavení nových iPhone 12 zariadení ešte v októbri minulého roka, sa mnoho technologických gigantov, vrátane Xiaomi, či Samsungu, spoločnosti vysmievali a odsudzovali, že nové smartfóny sú dodávane bez nabíjacieho adaptéra, tak dnes sa karta obracia. Výrobcovia smartfónov postupne odstraňujú nabíjací adaptér z balení nových zariadení. V minulosti sme mohli vidieť…

Z YouTubu sa môže čoskoro stať nákupná platforma. Spoločnosť začala testovať novú funkciu

0 icon

YouTube platforma, ktorá je aktuálne najväčším video serverom na svete, by mohla v budúcnosti ponúknuť novú službu, ktorá by ju čiastočne premenila na nákupnú platformu. Spoločnosť totiž začala aktívne testovať novú funkciu, ktorá umožňuje pomocou videí realizovať nákupy. Spoločnosť na svojom blogu oznámila, že začala s testovaním novej možnosti nakupovania. „Testujeme…

„Súkromie je cool“ hovorí zakladateľ DuckDuckGo. Služba dosiahla nový historický míľnik v dennom počte vyhľadávaní

0 icon

V posledných mesiacoch, až rokoch, čoraz viac je pre používateľov internetu ochrana ich súkromia dôležitejšou. Aktuálne najväčšími „žrútmi“ dát a informácií sú Google, či Facebook. Obe spoločnosti zbierajú mnoho dát, o ktorých možno ani nevieme, že produkujeme. Je to spôsobené hlavne tým, že ich služby sú natoľko populárne, že odchod ku…

Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

Armádny Magazín

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

0 icon

Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

0 icon

Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

0 icon

[caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali