Kizza Besigye je bývalý Museveniho lekár a niekdajší plukovník, ktorý neuspel už v troch prezidentských voľbách. Mnohí Uganďania však považujú tohto populistu s ostrým jazykom za dôveryhodnejšieho ako ďalších opozičných kandidátov. Miesto, kde je Besigye zadržiavaný, nie je známe. Hlasovanie v Ugande sprevádza strach z politicky motivovaných násilností.
Sedemdesiatjedenročný Museveni sa chopil moci v roku 1986, rok po vojenskom puči, a od roku 1996 vyhral štvoro volieb. Zo siedmich opozičných kandidátov ho reálne môžu ohroziť iba dvaja – práve zadržaný Kizza Besigye a dlhoročný Museveniho spojenec Amamu Mbabazi, ktorý kvôli prezidentským ambíciám prišiel predvlani o kreslo premiéra.
Už pred voľbami došlo k dočasnému zatknutiu hlavných opozičných kandidátov a zásahom voči médiám. Pri zrážkach demonštrantov s políciou, ku ktorým došlo v pondelok po krátkom zadržaní Besigyeho, bol zabitý jeden človek.
V stredu zahynulo pri explózii v Ugande dieťa, polícia to však označila za nehodu. Domnieva sa, že granát zostal na ihrisku ešte z čias, keď v tejto krajine pôsobili militantné skupiny.
Predvolebné prieskumy naznačili, že by Museveni už v prvom kole prezidentských volieb mohol získať vyše polovice hlasov a druhé kolo by tak nebolo potrebné.
Výsledky hlasovania by mali zverejniť do 48 hodín.
Kizzu Besigyeho prepustili na slobodu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie polície v Kampale.