Káhira 12. novembra (TASR) – Palestínsky prezident Mahmúd Abbás zopakoval dnes svoju ponuku na obnovenie mierových rozhovorov s Izraelom – a to po tom, ako OSN ešte tento mesiac uzná Palestínu ako pozorovateľský štát.
"Väčšina potrebná pre hlasovanie bude na našej strane," povedal Abbás o plánovanom hlasovaní Valného zhromaždenia OSN, ktoré by malo byť 29. novembra. "Ak je možné začať rozhovory v nasledujúci deň (po získaní štatútu pozorovateľa), potom sme na to pripravení," povedal palestínsky prezident v Káhire na stretnutí ministrov zahraničných vecí Ligy arabských štátov.
Izrael a USA sa však stavajú proti zmene palestínskeho štatútu z pozorovateľa na nečlenský pozorovateľský štát.
Podľa oboch krajín môže palestínsky štát vzniknúť jedine prostredníctvom rokovaní. Izraelsko-palestínske rozhovory stroskotali naposledy pred štyrmi rokmi a Palestínčania odmietajú ich obnovenie, pokým Izrael nezastaví výstavbu osídlení na okupovaných územiach.
Zdroj: Reuters
1 20 juh