PAHREBA. Mŕtve duše

Bratislava 28. júna 2015 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

 

Priatelia, ako hovorieva môj kamarát Arpád z Komárna, život a ŽIVOT to sú dva obrovské rozdiely. Tudom? Všetko závisí od uhlu pohľadu a často aj od spôsobu výpočtov. Najlepšie to ovládajú politici: každý si využije iba tie skutočnosti a čísla, ktoré mu vyhovujú…

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ahoj, Jožo, čo to máš – knihu? Ty čítaš knihy?! Veď ani noviny nemáš často v ruke!

No a? Toto je najaktuálnejšia kniha – je ako vyšitá pre našu súčasnosť. Je to kniha Mŕtve duše od ruského spisovateľa Nikolaja Gogoľa. Poviem ti, neuveriteľne pasuje.

Toto?! Veď túto knihu Gogoľ napísal pred pomaly 200 rokmi! Ako môže byť aktuálna? Keby to bolo niečo od Julesa Verna alebo od iného spisovateľa, ktorý písal fantastické romány – to by ešte šlo. Predvídali budúcnosť, vymýšľali stroje, ktoré vtedy neexistovali a dnes sú bežnou realitou. Ale Gogoľ nebol spisovateľom – fantastom. Nevymýšľal ponorky, rakety a lety okolo Zeme. Písal sociálne romány.

No veď práve! Je to sociálny román – akurát o našej súčasnosti. Počuješ? Mŕtve duše!

Myslíš tým občiansku vojnu na Ukrajine? Narážaš na to, že Gogoľ síce žil v cárskom Rusku, ale bol ukrajinského pôvodu? Viem, že písal aj o Ukrajine, tamojších ľuďoch, ale nevyzýval k protestom proti vláde a boju proti Rusom. Nič také.

Viem. Mám na mysli úplne niečo iné. Čítal si vôbec tento román – aspoň na škole?

Čítal som. Veď to bolo dávno, už si takmer na nič z toho románu nespomínam. Niečo sa mi síce marí, ale neviem to na betón. Viem, že je to ruská klasika, ako dnes hovoria „bestseller“ a autor tam rozoberá nejaké sociálne a morálne problémy. Niečo také, že tie mŕtve duše – to sú vlastne ľudia, ktorí svoju dušu stratili. Toto si mal na mysli?

Presne! No nepasuje to na väčšinu našich politikov?! Nie sú to mŕtve duše?

Aha, geniálny Gogoľ už v 19. storočí predvídal, že budeme hlupákov politikov?

Neprekrúcaj. To som nepovedal. Hovorím to vo všeobecnosti. A najväčšia sranda je v tom, že tieto mŕtve politické duše nás klamú a utajujú pred nami tisíce ďalších mŕtvych duší.

Tak takúto somarinu som nepočul ani v televíznych správach! Čo si tým chcel povedať? Vôbec ti nerozumiem. Preboha, čo s tým má nešťastník Gogoľ?!

No Gogoľ s tým nemá vôbec nič. Jediné to, že fakticky popísal náš súčasný stav.

Gogoľ?! O čom takom napísal, čo bolo v Rusku pred 200 rokmi a u nás sa to objavilo až teraz? To sme zaostali za Ruskom až o dve storočia?!..

Ale nie! Hovorím o tých mŕtvych dušiach, ktoré nám podsúvajú politici. Počúvaj pozorne. Stále nás bláznia nejakými údajmi o úrovni nezamestnanosti na Slovensku. A stále nás klamú a tvrdia, že tá nezamestnanosť je na určitej úrovni, ale fakticky je oveľa vyššia. Mŕtve duše!

A na to si ako prišiel? Pracuješ na Štatistickom úrade alebo spávaš so zamestnankyňou Úradu vlády? Odkiaľ máš tie informácie? Na to sú odborníci, štatistici, analytici. Ty si analytik? Určite sa mýliš. Možno tie čísla sú trochu skreslené, ale nič viac.

Ja ti poviem, že až moc! A sú tam tie mŕtve duše! Vieš, všetko závisí od toho, ako sa robia výpočty. Klasicky treba počítať od začiatku, ale niektorí to počítajú odzadu a úplne to skresľujú – samozrejme, vo svoj prospech. Politici musia klamať – pred domácim obyvateľstvom a pred zahraničím. A to robí absolútne každá vláda. A najviac klame na margo tej nezamestnanosti, pretože práve tu je ťažké zistiť pravdu. A to je jedno, kto ti prezentuje údaje o úrovni nezamestnanosti – vláda alebo Štatistický úrad. Pretože všetci používajú rovnako pochybnú a neobjektívnu metódu výpočtov. A pozor! To nielen u nás – všade. Pretože všetkým politikom vo všetkých štátoch to vyhovuje. Klamú všade a všetci. Čím nás kŕmia, akými číslami? Určite máme vyše 20 percent nezamestnaných, nie 12 percent.

Tak to mi vysvetli. Zatiaľ som z to všetkého jeleň a zachytávam sa parohami o zárubňu. Veď podľa odborníkov a vlády je všetko okey. V januári nezamestnanosť bola na úrovni 12,4 percenta a v júni už 11,5 percenta – takmer o 1 percento sa znížila! Tak potom je všetko v poriadku. Ide to dobre? Nechápem. Aký systém výpočtov navrhuješ? Kde je chyba? Prečo sú údaje kompetentných chybné? Ako sa to dá inak vypočítať?  

No jednoducho. A práve tam je ten pes zakopaný – teda tie mŕtve duše. Ako sa všade, po celej EÚ klasicky vypočítava úroveň nezamestnanosti? Používajú sa iba dve čísla – počet práceschopného obyvateľstva a počet ľudí evidovaných na úradoch práce. Je to tak?

Je. A čo? Ako sa to dá vypočítať inak? Sú to medzinárodné štandardy. Všade tak robia.

Veď hovorím – všade klamú. Jedná jednoduchá otázka: je počet evidovaných na úradoch práce rovnaký počtu ľudí bez práce? Teda je počet evidovaných identický s počtom nezamestnaných?! Nie! A veľmi sa odlišuje. Tak ako sa teda vypočítavajú tie percenta nezamestnaných? Počítajú iba tých evidovaných na úradoch práce. Ale sú aj ďalšie tisíce nezamestnaných, ktorí nie sú v evidencii! A to sú tie mŕtve duše! A je ich habadej!

Viem, že sú nezamestnaní, ktorí nie sú evidovaní na úradoch práce, ale je ich iba málo. Takže tie údaje a tie percenta to až priveľmi nezmení. Myslím si, že to preháňaš.

Určite nie. Vieš, ako sa pred pár rokmi znižovalo percento nezamestnaných? Robia to aj dnes, ale už menej – je to príliš nápadne. Pred pár rokmi ľudí za každú maličkosť vyhadzovali z evidencie z úradov práce. Donútili ich, aby často navštevovali úrade práce, aj keď tie drvivej väčšine žiadateľov nemohli pomôcť a slúžili ako ruské drevené počítadlo: iba počítali návštevy „klientov“, aby mohli odfajkovať, že vykonali povinnú „akciu“. A vtedy mnohých ľudí jednoducho vyhodili z evidencie za každú maličkosť a hľa – na Slovensku značne poklesla úroveň nezamestnanosti! Ale pribudli mŕtve duše: nie si v evidencii – tak vlastne neexistuješ, nežiješ. Si vzduch, si mŕtva duša – vzduchoprázdno…

Tak boli nejaké chyby, ale chyby nerobí ten, kto nič nerobí. Vieš to aj sám.

Tak to boli chyby, poviem ti! A práve vtedy u nás vznikol neuveriteľný fenomén: zároveň s oficiálnym počtom nezamestnaných poklesol u nás aj oficiálny počet pracujúcich! Bol to svetový unikát. Rozumieš tomu? Logicky je, že ak klesá počet pracujúcich, tak sa zvyšuje počet nezamestnaných – a naopak. Ale v našom pokusnom laboratóriu to bolo fantasticky zmanipulované: klesol počet zamestnaných a klesol aj počet nezamestnaných. To je gól, čo?

Pozri sa. Chyby vždy boli a budú, ale nie je to také tragické, ako to opisuješ.

Možno. Ale povedz to tým, ktorí nemajú prácu alebo vôbec nie sú evidovaní. Škoda, že sa naša vláda vtedy neodvážila pokračovať aj naďalej v tomto trende: povyhadzovali by všetkých nezamestnaných z evidencie z úradov práce – a zlikvidovali by sme nezamestnanosť na Slovensku. Nie si v evidencii, nie si na papieri, v počítači – tak vôbec nie si, neexistuješ, si – mŕtva duša! Bola by tam však mala chybička krásy, ale aj tu by sa dalo ľahko napraviť. Keď všetkých občanov vyhodia z úradov práce, treba aj tie úrady zatvoriť – načo by potom boli? A čo so zamestnancami úradov práce? Stali by sa z nich ďalší nezamestnaní… Ale nie! Akí nezamestnaní? Nie sú úrady práce – nie je evidencia. Veď by neboli v evidencii – zasa by neexistovali, zasa by to boli iba mŕtve duše! Fakt, Gogoľ bol geniálny spisovateľ!

Nechaj toho Gogoľa na pokoji. Radšej si prečítaj niečo iné – romantické, upokojujúce, pozitívne. Možno potom prídeš na iné myšlienky, budeš všetko vidieť v inom svetle. Vidím, že máš aj ďalšiu knihu. Takže si prečítaš niečo iné? Čo je to?

Titanic…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA