PAHREBA. Mŕtve duše

Bratislava 28. júna 2015 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

 

Priatelia, ako hovorieva môj kamarát Arpád z Komárna, život a ŽIVOT to sú dva obrovské rozdiely. Tudom? Všetko závisí od uhlu pohľadu a často aj od spôsobu výpočtov. Najlepšie to ovládajú politici: každý si využije iba tie skutočnosti a čísla, ktoré mu vyhovujú…

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ahoj, Jožo, čo to máš – knihu? Ty čítaš knihy?! Veď ani noviny nemáš často v ruke!

No a? Toto je najaktuálnejšia kniha – je ako vyšitá pre našu súčasnosť. Je to kniha Mŕtve duše od ruského spisovateľa Nikolaja Gogoľa. Poviem ti, neuveriteľne pasuje.

Toto?! Veď túto knihu Gogoľ napísal pred pomaly 200 rokmi! Ako môže byť aktuálna? Keby to bolo niečo od Julesa Verna alebo od iného spisovateľa, ktorý písal fantastické romány – to by ešte šlo. Predvídali budúcnosť, vymýšľali stroje, ktoré vtedy neexistovali a dnes sú bežnou realitou. Ale Gogoľ nebol spisovateľom – fantastom. Nevymýšľal ponorky, rakety a lety okolo Zeme. Písal sociálne romány.

No veď práve! Je to sociálny román – akurát o našej súčasnosti. Počuješ? Mŕtve duše!

Myslíš tým občiansku vojnu na Ukrajine? Narážaš na to, že Gogoľ síce žil v cárskom Rusku, ale bol ukrajinského pôvodu? Viem, že písal aj o Ukrajine, tamojších ľuďoch, ale nevyzýval k protestom proti vláde a boju proti Rusom. Nič také.

Viem. Mám na mysli úplne niečo iné. Čítal si vôbec tento román – aspoň na škole?

Čítal som. Veď to bolo dávno, už si takmer na nič z toho románu nespomínam. Niečo sa mi síce marí, ale neviem to na betón. Viem, že je to ruská klasika, ako dnes hovoria „bestseller“ a autor tam rozoberá nejaké sociálne a morálne problémy. Niečo také, že tie mŕtve duše – to sú vlastne ľudia, ktorí svoju dušu stratili. Toto si mal na mysli?

Presne! No nepasuje to na väčšinu našich politikov?! Nie sú to mŕtve duše?

Aha, geniálny Gogoľ už v 19. storočí predvídal, že budeme hlupákov politikov?

Neprekrúcaj. To som nepovedal. Hovorím to vo všeobecnosti. A najväčšia sranda je v tom, že tieto mŕtve politické duše nás klamú a utajujú pred nami tisíce ďalších mŕtvych duší.

Tak takúto somarinu som nepočul ani v televíznych správach! Čo si tým chcel povedať? Vôbec ti nerozumiem. Preboha, čo s tým má nešťastník Gogoľ?!

No Gogoľ s tým nemá vôbec nič. Jediné to, že fakticky popísal náš súčasný stav.

Gogoľ?! O čom takom napísal, čo bolo v Rusku pred 200 rokmi a u nás sa to objavilo až teraz? To sme zaostali za Ruskom až o dve storočia?!..

Ale nie! Hovorím o tých mŕtvych dušiach, ktoré nám podsúvajú politici. Počúvaj pozorne. Stále nás bláznia nejakými údajmi o úrovni nezamestnanosti na Slovensku. A stále nás klamú a tvrdia, že tá nezamestnanosť je na určitej úrovni, ale fakticky je oveľa vyššia. Mŕtve duše!

A na to si ako prišiel? Pracuješ na Štatistickom úrade alebo spávaš so zamestnankyňou Úradu vlády? Odkiaľ máš tie informácie? Na to sú odborníci, štatistici, analytici. Ty si analytik? Určite sa mýliš. Možno tie čísla sú trochu skreslené, ale nič viac.

Ja ti poviem, že až moc! A sú tam tie mŕtve duše! Vieš, všetko závisí od toho, ako sa robia výpočty. Klasicky treba počítať od začiatku, ale niektorí to počítajú odzadu a úplne to skresľujú – samozrejme, vo svoj prospech. Politici musia klamať – pred domácim obyvateľstvom a pred zahraničím. A to robí absolútne každá vláda. A najviac klame na margo tej nezamestnanosti, pretože práve tu je ťažké zistiť pravdu. A to je jedno, kto ti prezentuje údaje o úrovni nezamestnanosti – vláda alebo Štatistický úrad. Pretože všetci používajú rovnako pochybnú a neobjektívnu metódu výpočtov. A pozor! To nielen u nás – všade. Pretože všetkým politikom vo všetkých štátoch to vyhovuje. Klamú všade a všetci. Čím nás kŕmia, akými číslami? Určite máme vyše 20 percent nezamestnaných, nie 12 percent.

Tak to mi vysvetli. Zatiaľ som z to všetkého jeleň a zachytávam sa parohami o zárubňu. Veď podľa odborníkov a vlády je všetko okey. V januári nezamestnanosť bola na úrovni 12,4 percenta a v júni už 11,5 percenta – takmer o 1 percento sa znížila! Tak potom je všetko v poriadku. Ide to dobre? Nechápem. Aký systém výpočtov navrhuješ? Kde je chyba? Prečo sú údaje kompetentných chybné? Ako sa to dá inak vypočítať?  

No jednoducho. A práve tam je ten pes zakopaný – teda tie mŕtve duše. Ako sa všade, po celej EÚ klasicky vypočítava úroveň nezamestnanosti? Používajú sa iba dve čísla – počet práceschopného obyvateľstva a počet ľudí evidovaných na úradoch práce. Je to tak?

Je. A čo? Ako sa to dá vypočítať inak? Sú to medzinárodné štandardy. Všade tak robia.

Veď hovorím – všade klamú. Jedná jednoduchá otázka: je počet evidovaných na úradoch práce rovnaký počtu ľudí bez práce? Teda je počet evidovaných identický s počtom nezamestnaných?! Nie! A veľmi sa odlišuje. Tak ako sa teda vypočítavajú tie percenta nezamestnaných? Počítajú iba tých evidovaných na úradoch práce. Ale sú aj ďalšie tisíce nezamestnaných, ktorí nie sú v evidencii! A to sú tie mŕtve duše! A je ich habadej!

Viem, že sú nezamestnaní, ktorí nie sú evidovaní na úradoch práce, ale je ich iba málo. Takže tie údaje a tie percenta to až priveľmi nezmení. Myslím si, že to preháňaš.

Určite nie. Vieš, ako sa pred pár rokmi znižovalo percento nezamestnaných? Robia to aj dnes, ale už menej – je to príliš nápadne. Pred pár rokmi ľudí za každú maličkosť vyhadzovali z evidencie z úradov práce. Donútili ich, aby často navštevovali úrade práce, aj keď tie drvivej väčšine žiadateľov nemohli pomôcť a slúžili ako ruské drevené počítadlo: iba počítali návštevy „klientov“, aby mohli odfajkovať, že vykonali povinnú „akciu“. A vtedy mnohých ľudí jednoducho vyhodili z evidencie za každú maličkosť a hľa – na Slovensku značne poklesla úroveň nezamestnanosti! Ale pribudli mŕtve duše: nie si v evidencii – tak vlastne neexistuješ, nežiješ. Si vzduch, si mŕtva duša – vzduchoprázdno…

Tak boli nejaké chyby, ale chyby nerobí ten, kto nič nerobí. Vieš to aj sám.

Tak to boli chyby, poviem ti! A práve vtedy u nás vznikol neuveriteľný fenomén: zároveň s oficiálnym počtom nezamestnaných poklesol u nás aj oficiálny počet pracujúcich! Bol to svetový unikát. Rozumieš tomu? Logicky je, že ak klesá počet pracujúcich, tak sa zvyšuje počet nezamestnaných – a naopak. Ale v našom pokusnom laboratóriu to bolo fantasticky zmanipulované: klesol počet zamestnaných a klesol aj počet nezamestnaných. To je gól, čo?

Pozri sa. Chyby vždy boli a budú, ale nie je to také tragické, ako to opisuješ.

Možno. Ale povedz to tým, ktorí nemajú prácu alebo vôbec nie sú evidovaní. Škoda, že sa naša vláda vtedy neodvážila pokračovať aj naďalej v tomto trende: povyhadzovali by všetkých nezamestnaných z evidencie z úradov práce – a zlikvidovali by sme nezamestnanosť na Slovensku. Nie si v evidencii, nie si na papieri, v počítači – tak vôbec nie si, neexistuješ, si – mŕtva duša! Bola by tam však mala chybička krásy, ale aj tu by sa dalo ľahko napraviť. Keď všetkých občanov vyhodia z úradov práce, treba aj tie úrady zatvoriť – načo by potom boli? A čo so zamestnancami úradov práce? Stali by sa z nich ďalší nezamestnaní… Ale nie! Akí nezamestnaní? Nie sú úrady práce – nie je evidencia. Veď by neboli v evidencii – zasa by neexistovali, zasa by to boli iba mŕtve duše! Fakt, Gogoľ bol geniálny spisovateľ!

Nechaj toho Gogoľa na pokoji. Radšej si prečítaj niečo iné – romantické, upokojujúce, pozitívne. Možno potom prídeš na iné myšlienky, budeš všetko vidieť v inom svetle. Vidím, že máš aj ďalšiu knihu. Takže si prečítaš niečo iné? Čo je to?

Titanic…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Lavrov: Rusko nebude brať do úvahy agresívne požiadavky USA ohľadne Iránu

0 icon

Moskva 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Moskva nemá v úmysle brať do úvahy nelegitímne požiadavky USA týkajúce sa Iránu, uviedol po štvrtkových rokovaniach s iránskym rezortným partnerom Mohammadom Džavádom Zarífom šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov "Počúvame, ako Washington hovorí, že všetci tí, ktorí sa nestotožnia s…

Kollár: Na budúci rok začneme masívnu výstavbu nájomných bytov

0 icon

Bratislava 24. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Masívna výstavba štátnych nájomných bytov by sa podľa predsedu parlamentu a strany Sme rodina Borisa Kollára mala po schválení potrebných legislatívnych zmien rozbehnúť v budúcom roku „Keď chcete začať stavať, žiadate o stavebné povolenie tri roky. Preto, aby sme mohli začať stavať nájomné byty,…

Cigániková sa zastala odvolanej riaditeľky nemocnice. Stážovala u nej a robila kontroverzné selfie: Je to klenot štátneho zdravotníctva. Dala by som jej rovno viesť celú sieť štátnych nemocníc

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (HSP/Foto: Facebook)   Minister zdravotníctva Marek Krajčí odvolal v stredu riaditeľku Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosvelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici Miriam Lapuníkovú. Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) sa odvolanej riaditeľky zastáva  Cigániková uviedla, že absolútne rešpektuje, že personálna politika je v…

Žilinka: Som rád, že sa postupne darí objasniť okolnosti prípravy našej vraždy

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Ján Krošlák)   Preukázanie tvrdení odsúdeného Zoltána Andruskóa o príprave vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica je niečo hrozné a je svedectvom o niečom, čo sa už nikdy nesmie opakovať. Pre TASR to uviedol riaditeľ ekonomickej kriminality ÚŠP…

Hodinu otázok v parlamente vzal premiér útokom: Oznámil Blahovi, že má informácie o tom, ako kedysi opitý „mydloval barana“

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (HSP/Foto: SITA-Ľudovít Vaniher)   Premiér Igor Matovič dnes čelil nepríjemným otázkam o investíciách jeho manželky. Ubránil sa však následným útokom na poslanca Ľuboša Blahu, o ktorom uviedol, že má naňho kompromitujúci materiál. Materiál o ňom a o baranovi Aby umlčal opozičného poslanca Blahu, ktorý dokonca nazval…

Trumpov prejav v OSN: Čína nakazila celý svet, musí niesť zodpovednosť!

0 icon

New York 24. septembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Trump vyzval OSN, aby učinilo Čínu zodpovednou za rozšírenie koronavírusu do celého sveta. Povedal tak v príhovore k 75. výročiu založenia tejto organizácie. Trump na úvod povedal, že 75 rokov po skončení druhej svetovej vojny, sme zase zatiahnutí do globálneho boja, tentoraz…

Speváčka a podnikateľka Dorota Nvotová narieka nad ťažkým osudom umelcov a dožaduje sa helikoptérových peňazí

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Maskot liberálnej umeleckej scény Dorota Nvotová sa v penťáckom denníku SME posťažovala, že kvôli koronakríze už predala dom, auto aj klavír, no od marca v jej cestovnej kancelárii nikto nevidel výplatu, aj keď priznáva, že nemá nárok na štátnu pomoc, lebo nikoho nezamestnáva…

Matovič: „S povinnými kvótami zásadne nesúhlasíme, ale zároveň solidárne ponúkneme pomocnú ruku“. Babiš: „ČR nebude prijímať utečencov, tak ich nemôže vracať“

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/TASR/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) deklaruje, že je proti povinnému prerozdeľovaniu migrantov v rámci Európskej únie. Vyhlásil to vo štvrtok v statuse na sociálnej sieti "Povinné kvóty nebudú, ale nebláznime, prosím!" Píše na Facebooku predseda vlády Igor Matovič. Vysvetlil, že Európska komisia…

V Centre výcviku Lešť prebieha výcvik vojakov aktívnych záloh

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Vojaci aktívnych záloh ukončia v piatok 25. septembra výcvik v Centre výcviku Lešť. Ide o 43 frekventantov zo Ženijného práporu v Seredi Do výcviku sa zapojilo aj 16 vojakov aktívnych záloh z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, ktorí sa neskôr…

Korčok: Nikdy nad dezinformáciami nevyhráme, ak budú šírené zo zákonodarného zboru

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Nikdy nad dezinformáciami nevyhráme, ak budú šírené priamo zo zákonodarného zboru SR. V diskusii v Národnej rade (NR) SR o materiáli Zahraničná a európska politika SR v roku 2020 to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) Reagoval…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Katastrofická vízia? Alebo len holá a nevyhnutná pravda?

0icon

Každá stavba, ktorá nestojí na pevnom základe padne! Túto jednoduchú pravdu poznajú všetci stavbári. Či už tí naši súčasní, ale poznali ju aj tí dávni, ktorí stavali trebárs pyramídy. Táto jednoduchá pravda však platí aj v duchovnej oblasti. To znamená, že ak sa aj tu stavia niečo na nesprávnom základe,…

Peter Švec

Liberálni antištátnici potrebujú chaotický zbor intrigánov a donášačov, vlastenci opak. Formovanie dôstojníkov 9. časť

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. Rozsah problémov spojených s reformou systému vojenského vzdelávania bol mimoriadne veľký a mnohé problémy boli v minulosti hrubo zanedbané. Proces si neraz vyžadoval aj odvahu a osobnú statočnosť ľudí, ktorí často museli…

Martin Borguľa

Exekučná amnestia – nádej na lepší život

0icon

Takmer milión ľudí v tomto štáte má na svojich pleciach exekúciu. Tí šťastnejší len jednu, tí menej šťastní päť aj viac. Úroky a poplatky z dlhov sa často vyšplhajú do výšok, ktoré niekoľkonásobne prekračujú výšku istiny. S týmto musíme ľuďom pomôcť.  Exekúcie sa dotýkajú každého štvrtého dospelého obyvateľa Slovenska. To je alarmujúce číslo. Napriek…

Štefan Kuffa

Peniaze Bielorusku, alebo ako zabrániť, aby sa za naše peniaze nekupovali zbrane.

0icon

Už dlhšiu dobu sa v médiách objavuje informácia o pláne ministra zahraničných vecí I. Korčoka, poslať do Bieloruska peniaze slovenských daňových poplatníkov vo výške 750 000 EUR. Dodnes som sa však nedozvedel, komu a za akým účelom majú byť naše peniaze poslané. Keď chce dnes obec, podnikateľ alebo skupina občanov dostať príspevok zo…

Štefan Harabin

Nezákonne zavretí do karantény nemusia za ňu platiť, ale majú nesporný nárok na náhradu škody okrem iného i za izoláciu 3333 EUR za 4, resp. 1666 za 2 týždne.

0icon

Viete si predstaviť situáciu, že vrah znásilni a zavraždí rodičom dcéru a potom ich drzo vyzve, aby mu za jeho láskavosť zaplatili? Detailne o tom hovorím vo videu, link ktorého pripájam: https://www.youtube.com/watch?v=X3HKxv9S5VU&feature=youtu.be

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ceruzka spôsobí, že budeš šťastný?

0 icon

Psychológovia naznačujú, že môžeš byť šťastnejší, keď sa budeš viac usmievať. Vedci tvrdia, že aj napriek mnohým stresujúcim faktorom môže tvoju náladu napraviť obyčajná ceruzka. Buďme teda tvorcami svojho vlastného šťastia a nedovoľme, aby sa niekam stratilo. Ako na to? Naše emócie môžu formovať jednoduché kroky a cielené správanie

Prečo ľudia potrebujú spánok? Závisí to od nášho veku

0 icon

Vedci už po celé desaťročia vedia, že spánok je pre náš mozog zásadnou premennou jednotkou. Jeho funkcia sa však dramaticky posúva v závislosti od nášho veku. Spánok... Náš mozog zostáva aj počas neho stále zaneprázdnený. Hlavnou hypotézou je, že počas hodín, ktoré strávime mimo reality, sa náš mozog buď sám opravuje a…

Toto sú tie najinteligentnejšie zvieratá na Zemi. Niektoré priečky prekvapia

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aké najinteligentnejšie zvieratá sa nachádzajú na našej planéte? Ako prvé by ti možno napadli delfíny, šimpanzy a psy. Nuž, v skutočnosti je inteligentných zvierat oveľa viac. Výskum ukázal, že zvieratá sú oveľa múdrejšie, než si o nich myslíme. V niektorých ohľadoch môžu byť dokonca múdrejšie ako…

Veľký brat vás vidí: 1. časť

0 icon

Edward Snowden, ktorého meno pre mnohých z vás nie je otáznikom, je bývalý agent CIA, ktorý prešiel na druhú stranu a prijal azyl v Rusku. S týmto pánom sa taktiež spája množstvo konšpiračných teórií a niet sa preto čudovať, že mu budeme venovať hneď niekoľko článkov. Edward Snowden, ktorý v očiach Národnej bezpečnostnej služby (NSA) teraz…

Japonsko začne oficiálne dokumentovať stretnutia s UFO

0 icon

Vyzerá to tak, že Japonsko začína brať stretnutia s UFO vážne. Minister obrany Taro Kono v polovici septembra predstavil nové protokoly o tom, čo robiť, ak sa japonské vojenské sily stretnú s neidentifikovanými lietajúcimi objektmi alebo UFO. Spoločnosť Kono požiadala pracovníkov zodpovedných za ochranu vzdušného priestoru Japonska, aby dokumentovali všetky javy UFO…

Vo svete IT

Astronómovia si lámu hlavu. Čím ďalej sa dostávame do vesmíru, tak tým narastá problém, s ktorým si nevedia rady

0 icon

Ľudstvo posúva každým dňom hranice vesmírneho cestovania. Vraciame sa na Mesiac, plánujú sa prvé cesty človeka na Mars a niekoľko odvážnych projektov dokonca navrhlo aj vyslať sondu k našej najbližšej hviezde. Tieto prelomové projekty sú napríklad Breakthrough Starshot, Project Dragonfly, alebo projekt americkej NASA, Starlight. Vo väčšine prípadov sa tieto koncepty spoliehajú…

Waze prezrádza, na základe čoho robí odhady časov jázd

0 icon

Waze má v súčasnosti okolo 140 miliónov aktívnych používateľov, ktorí na mesačnej báze najazdia viac ako 36-miliárd kilometrov, a nahlásia cez 70-miliárd udalostí. Ide tak o jednu z najpopulárnejších navigačných služieb na svete, o ktorej môžeme povedať, že je akousi „sociálnou sieťou“ pre šoférov. Svoju popularitu si získala hlavne vďaka…

Xiaomi neplánuje spraviť z MIUI nezávislý operačný systém od Androidu. Pozrite sa, čo ešte prezradili vývojári nadstavby o vývoji MIUI

0 icon

Xiaomi prostredníctvom svojho oficiálneho blogu zverejnilo jeden z ďalších rozhovorov zo série „Engineer Face to Face Round“, kde vyspovedali inžinierov pracujúcich na nadstavbe MIUI, Adama Jianga a Boqinga Yanga. The post Xiaomi neplánuje spraviť z MIUI nezávislý operačný systém od Androidu. Pozrite sa, čo ešte prezradili vývojári nadstavby o vývoji…

Došiel vám v Google Drive úložný priestor? Preneste si fotografie a videá do OneDrive

0 icon

Google patrí medzi spoločnosti, ktoré ponúkajú značnú časť svojich služieb bezodplatne. Jednou z nich je aj Gmail, na ktorý je naviazaná služby Google Drive. Ide o cloudovú službu, ktorú mnohí z nás využívajú hlavne za účelom zálohovania dát, hlavne zo smartfónu. Ide napríklad o fotografie, či videá. Problémom však je,…

Pozrite sa, ako si môžete nahrať do Android smartfónu widgety v štýle iOS 14

0 icon

Hoci väčšinu funkcií, ktoré nájdeme v novom iOS 14, Android používatelia už dlhú dobu poznajú, tak aj napriek tomu vzhľad a prepracovanosť jednotlivých prvkov je skvelo vyladená obzvlášť v prípade widgetov. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti návod, ako je možné „preniesť“ iOS widgety (resp. miniaplikácie)…

Armádny Magazín

V Líbyi sa zrútil vrtuľník s bojovníkmi ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner

0 icon

Líbya, 24. september 2020 (AM)  - V stredu sa zrútil vrtuľník v strednej časti Líbye neďaleko vojenskej leteckej základne Al-Jufra, jednej z hlavných základní líbyjskej národnej armády generála Haftara. Podľa televízneho kanálu Al Jazeera s odvolaním sa na vlastné zdroje boli na palube bojovníci z ruskej súkromnej vojenskej

Stíhačka Su-30SM, ktorá spadla predvčerom, mohla byť náhodne zostrelená inou stíhačkou

0 icon

Rusko, 24. september 2020 (AM) - Multifunkčnú stíhačku Su-30SM, ktorá spadla 22. septembra neďaleko Tveru, podľa predbežných údajov náhodne zostrelil ďalší stíhač počas cvičenia. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj v záchranných službách.   Podľa predbežnej verzie bolo lietadlo náhodne zasiahnuté výstrelom z druhej st

India sa vyzbrojuje pre konflikt s Čínou: Z USA objednáva 6 dronov MQ-9B Guardian na prieskum aj na útoky raketami

0 icon

India, 24. september 2020 (AM) - Americký General Atomics nenechal na seba dlho čakať, kým sa spamätá zo sklamania z toho, že sa francúzsko-nemecký pár definitívne zaviazal k programu Eurodrone, a nie k ich MQ-9B Guardian. Defense Acquisition Council, orgán, ktorý potvrdzuje

Američania chcú predávať „menej tajné“ lietadlá F35 menejcenným krajinám

0 icon

USA, 24. september 2020 (AM) - Washington chce predať „menej tajné“ lietadlá F35 Spojeným arabským emirátom Po dosiahnutí dohody o normalizácii vzťahov medzi Abú Dabí a Jeruzalemom očakávali vodcovia Emirátov kladnú odpoveď na ich žiadosť o získanie stíhačiek F35 z USA. Podľa agentúry Reuters by Was

Lietajúca pevnosť - vojnový bombardér B-17 Flying Fortress bol objavený po rozmrazení ľadovca na Islande

0 icon

Island, 23. september 2020 (AM) - Na Islande na ľadovci Eyafjallajökull na juhu ostrova sa objavili fragmenty bombardéra B-17 Flying Fortress, ktorý havaroval pred 76 rokmi, oznámil 23. septembra The Daily Mail. V správe 

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA