O.ŠPÁTOVÁ: Túžim sa v živote nikdy nezastaviť, neopakovať sa a ísť stále vpred

Poprad 22. decembra (TASR) – Česká dokumentaristka a kameramanka Olga Špátová pochádza z filmovej rodiny a mladá autorka si priala ísť rovnakou cestou ako jej rodičia, avšak po svojom. Na začiatku robila krátke hrané amatérske snímky a od 18 rokov natáča pre Českú televíziu. Okrem toho, že stavia príbeh filmu ako režisérka, zároveň sa na neho pozerá obrazovo, keďže robí aj kameru. Je držiteľkou mnohých ocenení z amatérskych, či profesionálnych festivalov doma i v zahraničí. Je autorkou filmov Oko nad Prahou, Fenomén Gott, Ženy Charty 77 – Jana Hlavsová, či Půjdu kam chci a mnohých ďalších amatérskych snímok. Jej túžbou je v živote sa nikdy nezastaviť, neopakovať a ísť stále vpred. Potvrdila to v rozhovore, ktorý je súčasťou multimediálneho projektu TASR Osobnosti, tváre, myšlienky.

-Čomu ste sa venovali v poslednom období?-

Mojím takým posledným veľkým filmom je Najväčšie prianie, ktorý nadväzuje na dva významné filmy môjho otca z roku 1964 a 1989 a obidva tie filmy sa odohrávali v Československu. Boli o mladých ľuďoch a ich snoch, smerovaniu a ich hodnotách. Ja som sa rozhodla 20 rokov po otcovi, teda v roku 2009, urobiť tretí diel. Môj otec zomrel pred šiestimi rokmi a tento film mal byť akýmsi mojím poďakovaním jemu. Oslovila som nielen Českú televíziu, ale aj slovenský a český fond kinematografie, takže tento film vznikal v československej koprodukcii, za čo som veľmi vďačná. Sú v ňom príbehy mladých českých a slovenských ľudí, ktorí sa narodili na sklonku minulého režimu, takže nepoznali útlak, komunizmus a vlastne sú prvou slobodnou generáciou po 40 rokoch. Premiéra filmu bola v septembri minulého roka a tento rok na jar sa dostal aj na Slovensko.

-Ktoré obdobie vo svojej kariére považujete za svoje najúspešnejšie?-

Najviac ma tešili tie začiatky, keď som mala 18 rokov a už som mala šancu robiť filmy. Potom bolo ďalšie obdobie, keď som robila filmy o veciach, ktoré sú mi blízke, teda o vzťahu so svojou mamou, o troch ženách z jednej rodiny, mojej kamarátke, jej mame a jej babičke. Potom som sa prehupla do filmov, ktoré nie sú len mojim osobným vyjadrením, ale majú, dúfam, spoločenský, alebo politický presah. Natočila som napríklad film Oko nad Prahou o svetovom architektovi Janovi Kaplickom, ktorý bojoval s negatívnou politickou mocou, natáčala som ho dva roky. Ten príbeh sa skončil veľmi smutne, pretože Jan Kaplický zomrel dva roky po tom, čo získal architektonickú cenu za Národnú knižnicu a v deň, keď sa mu narodila jeho dcéra. Práve natáčanie dokumentárnych filmov je dobrodružstvo, pretože nikdy neviem, ako dopadnú, často je to ohromne smutné a nečakané.

-Čo je pri vašej práci najkrajšie a zároveň najťažšie?-

Najkrajšie je asi to, že sa môžem každý deň stretávať s najrôznejšími spôsobmi života, rôznymi sociálnymi vrstvami, s ľuďmi, ktorí sú v radostných ale aj boľavých situáciách, môžem vidieť tú pestrosť života. Čo sa týka mojej práce, splnil sa mi sen, môžem naplniť svoj život novými ľuďmi a novými spôsobmi života. A to najťažšie je, že často musím vstupovať do sŕdc tých ľudí a otvárať ich a pre mňa to znamená, že aj ja sa musím otvárať. Je to dialóg a niekedy je ťažké nájsť tú hranicu, ktorú môžem prekročiť, aby som tomu hrdinovi svojho filmu neublížila. To je taká stála dokumentárna psychológia, kam až môžem zájsť, kde sú tie hranice?! Rovnako je ťažké opúšťanie tých hrdinov, keď sa na nich počas natáčania naviažem.

-Ktorý zo svojich filmov považujete za najviac vydarený?-

– U mňa je to vždy ten posledný, pretože môžem vidieť, ako sa vyvíjam, kam sa posúvam, napr. film Posledné prianie je pre mňa výnimočný tým, že som ho mohla venovať otcovi a zakončiť tak jeho trilógiu. Je to pre mňa osobne výnimočné, pretože som sa mu mohla poďakovať za to, aký bol otec. Zároveň tento film považujem za najviac vydarený aj po tej filmárskej stránke, pretože sa mi podarilo zachytiť mladú generáciu, ktorá je statočná a má nádej. Hoci sa o nás hovorí, že sme stratená generácia, závislá na sociálnych sieťach, ktorá sa nestretáva, strácajú sa vzťahy medzi ľuďmi, ja som vďaka natáčaniu tohto filmu pochopila, že to tak nie je.

-Keď sa s odstupom času pozriete na svoje filmy, je možno taký, ktorý by ste teraz urobili úplne inak?-

Uvedomujem si, že každý môj film je taký denníkový zápis môjho života. Takže napríklad, keď som robila film v osemnástich, ten film bol ohromne naivný v mnohých smeroch, ako filmársky tak aj ľudsky. Ale zase je to výpoveď mladého človeka. Myslím si, že každé to obdobie má svoj zmysel a akokoľvek ho opravovať by už bolo umelé a nesprávne. Mne sa páči, že všetko má svoj koniec a že ten film sa musí odovzdať a už sa naň nikdy nesmie siahnuť.

-Máte svoj životný, alebo profesijný vzor?-

– Nikdy som vzory nemala, asi preto, že som mala skvelého otca a mám skvelú mamu, obaja boli otvorení, mohla som s nimi viesť dialóg. Zároveň mám dvoch bratov, ktorí ma vždy vypočujú, podržia a pomôžu, ak treba. Takže som sa nikdy nepotrebovala vzťahovať k nejakému idolu, vždy som si to našla vo svojej rodine a pri svojich blízkych.

-S kým sa vám najlepšie spolupracuje?-

Základným človekom pri filmoch je strihač, ktorý je pri tvorbe filmu v strižni napríklad aj tri mesiace, od rána do večera. Ja som spoznala dvoch úžasných strihačov, jeden je Jakub Voves a druhá je Šárka Sklenářová. S Jakubom som zostrihala asi 11 filmov, do života mi vstúpil, keď som mala 14 rokov a bol o 15 rokov starší. Začal so mnou strihať krátke amatérske filmy, veril mi, hoci som bola dieťa, venoval mi čas a od 18 rokov so mnou strihal až doteraz všetky filmy, ktoré šli do Českej televízie či do kina. Na tej spolupráci je ohromne silné, že sme spolu zavretí v jednej miestnosti niekoľko mesiacov, často tam prebiehajú drámy, keď hľadáme skladbu toho filmu. Jej vytvorenie je to najťažšie.“

-Kto z ľudí, o ktorých ste točili film, na vás najviac zanechal dojem?-

Je to množstvo ľudí, od báječnej kominárky Martiny Wimmerovej, ktorá bola tehotná a s ktorou som sa šplhala po strechách, cez rodičov, ktorí stratili svoje deti, či židovské ženy, ktoré prežili koncentračný tábor až po nevidiacu Ráchel Skleničkovú, ktorá je 20-ročná muzikantka skladateľka a veľmi si ju vážim. Zložila mi hudbu k filmu o nevidiacich ľuďoch, ktorý bude mať premiéru na Štedrý deň. Všetci títo ľudia vo mne čosi zanechali.

-O čom je váš najnovší film Po tme svetlo?-

Je to film k 10. výročiu Nadačného fondu Českého rozhlasu Svetluška, ktorý pomáha nevidiacim ľuďom. V tomto filme je množstvo ľudí a pointou je ten ich svet v tme. Sú tam nevidiaci rodičia, ktorí vychovávajú svoje vidiace deti, nevidiaci bežkár, lyžiar, nevidiaci hudobníci, či nevidiaca výtvarníčka a všetkých spája to, že sú ohromne statoční a optimistickí.

-Čo vás najbližšie čaká, na čom budete pracovať?-

V rámci programu Rotary som mala možnosť stráviť mesiac na Floride so štyrmi úžasnými a výnimočnými Čechmi a Slovákmi. Mali sme možnosť prezentovať obe naše krajiny a zároveň sa zoznámiť s myšlienkami Rotary, ktoré hovoria o tom, že treba pomáhať druhým aj napriek svojim záujmom. To je niečo, čo ma ohromne posilnilo a práve o tom by som rada natočila krátky film, ktorý by podporil túto myšlienku, ktorá mi je blízka. Okrem toho mám také dva sny, pracujem na tom, aby som mohla sfilmovať príbeh doktora Aleša Bártu. Ten v africkej Keni za svoje peniaze vybudoval nemocnicu a pôrodnicu a pomáha tam chorým ľuďom. Okrem toho by som rada natočila film o svojom vzťahu s mojou mamou, Olgou Sommerovou, ktorá je pre mňa veľmi inšpiratívnou osobou, je režisérka, feministka, angažuje sa v občianskom a spoločenskom živote, a cez náš vzťah by tak mohol vzniknúť film o nej.

-V čom vám najviac pri budovaní kariéry pomohlo to, že pochádzate z filmárskej rodiny?-

Najviac mi asi pomohlo, že som od detstva mohla sledovať svojich rodičov ako tvoria filmy. Nikdy mi nehovorili, ako sa používa kamera, ako sa strihá, ako sa hovorí s ľuďmi. Tým, že som sa mohla dívať a počúvať ako sa o filmoch rozprávajú, to mi najviac pomohlo. Žila som v kreatívnom prostredí a mohla som sa s nimi o všetkom porozprávať.

-Kedy ste natočili svoj úplne prvý film a o čom bol?-

Ten film sa volal Ego, mala som vtedy 14 rokov, bolo to v rámci takého cyklu Českej televízie. Bol úplne bláznivý, šialený, o partii štyroch kamarátok na základnej škole a ich snoch. Namiesto honoráru som vtedy dostala kameru a odvtedy vlastne natáčam filmy.

-Ktoré zo svojich filmov ste natáčali na Slovensku?-

So Slovenskom som sa najviac spojila práve počas natáčania Posledného priania, kde som zakomponovala aj príbehy slovenských ľudí. Je tam napríklad občiansky aktivista Robo Mihaly, ktorý upozorňuje na to, čo sa v politike robí nesprávne. Potom som natáčala v rómskej osade v obci Hermanovce príbehy niekoľkých mladých rómskych rodín, ktoré aj napriek tomu v akých podmienkach žili, sa tešili zo života a majú sa rady. Mala som tiež možnosť stretnúť sa s pravoslávnym kňazom na východnom Slovensku.

-Čo je z technického hľadiska pri natáčaní filmov najdôležitejšie?-

Tým, že sama držím kameru, tak práve ona je pre mňa veľmi dôležitá. Je to taká zbraň, dáva mi odvahu vstupovať do situácií, kam by som normálne nevstúpila, keby som tú kameru nedržala. Na druhej strane je niekedy zložité sa sústrediť na tú technickú stránku, keď som zmietaná emóciami, ktoré sa pred tou kamerou odohrajú.

-Oľutovali ste niekedy, akým smerom ste sa v živote vybrali?-

Niekedy ma napadne ísť robiť niečo "zmysluplného", pretože som stále akoby v tých oblakoch, pracujem s emóciami. Ale prišla som na to, že aj filmy môžu ľuďom pomôcť, inšpirovať ich, vzdelávať i motivovať. Ale niekedy sa bijem s tou túžbou mať väčšiu istotu, ale na 99 percent som šťastná preto, že som slobodná, že každý môj deň je iný a dobrodružný.

-Kde sa cítite najlepšie?-

Najlepšie je mi tam, kde cítim pocit domova. To pre mňa znamená moja rodina a ľudia, ktorí sú mi najbližšie. Aj teraz som v takej životnej fáze, že si to uvedomujem silnejšie, pretože sama túžim po rodine, po deťoch.“

-Ako vnímate samú seba?-

Niekedy ma trápi, že sa zmietam vo svojom vlastnom svete, som tak trochu v oblakoch a pýtam sa samej seba, či dokážem byť dobrou mamou, dobrou ženou, keď zásadné praktické veci v živote nedokážem. To ma niekedy trápi, lebo by som sa viac chcela sústrediť na praktické kroky, rozhodovať sa, byť schopná v praktických veciach. Usilujem sa so sebou pracovať, ale niekedy ma to už nebaví so sebou byť (smiech). Zároveň si myslím, že v čom sa mi žije dobre je to, že mám veľký záujem o život, o stretávanie, o natáčanie, o tie vzťahy. Asi by mi bolo na svete smutno, keby ma ten život nezaujímal tak, ako teraz. Málokedy ma niečo nebaví, alebo neteší.

-Ako bude Olga Špátová vyzerať v budúcnosti?-

Priala by som si stále ísť dopredu, nielen v tom filmárskom štýle, ale aj ľudsky. Túžila by som sa nikdy neopakovať, učiť sa zo svojich chýb a nikdy sa nezastaviť. Dúfam, že budem v živote taká pevnejšia a ustálim sa hlavne sama v sebe.

Rozhovor s českou dokumentaristkou a kameramankou Olgou Špátovou je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, kultúrneho a športového života.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe fotoreportáž a zvukový záznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Predpoveď počasia pre Slovensko na piatok a víkend

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR/AP-Petr David Josek, Ján Krošlák, Erika Ďurčová, Milan Kapusta)   Situácia: Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Prevažne oblačno a na severe snehové prehánky.  Teploty -2 až 3 stupne C Na západnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty -3 až -6 a najvyššie denné 0…

Belousovovej sa nepozdávajú vyjadrenia liberálky Nicholsonovej na margo cirkvi: „Niekto by mal tejto neprimerane sebavedomej osôbke vysvetliť, že Európa má kresťanské korene“

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová sa včera pridala ku liberálom, ktorí upozorňovali, že z nedávneho sčítania obyvateľstva v SR vyplynulo, že približne o 300-tisíc menej Slovákov sa hlási ku viere. Nicholsonová napríklad uviedla, že cirkev sa dlhodobo snaží mať čoraz väčší vplyv na…

Príručka pomôže pri domácej rehabilitácii po prekonaní ochorenia COVID-19

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Príručka regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu pomôže pacientom po prekonaní ochorenia COVID-19. V domácom prostredí bez nutnosti odborného dozoru môžu precvičovať jednotlivé cvičenia a zlepšiť tak dýchanie, odbúranie stresu či nechuť do jedla. V stanovisku to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva…

V Ženeve sa začalo rokovanie šéfov diplomacií USA a Ruska a hneď vzácna zhoda: “Neočakávam tu prelom,” začal Lavrov. “Máte pravdu, Sergej, naše nezhody tu asi nevyriešime,” odpovedal Blinken

0 icon

Ženeva 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon, Pool)   Vo švajčiarskej Ženeve sa v piatok krátko po 11.00 h začalo rokovanie medzi americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom a jeho ruským rezortným partnerom Sergejov Lavrovom. Informovala o tom agentúra AFP Šéf americkej diplomacie povedal, že USA sú odhodlané "ísť cestou…

Volodin podporil návrh na uznanie republík v Donbase; Peskov vyzýva na opatrnosť

0 icon

Moskva 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Vladimir Fedorenko)   Ruský parlament posúdi iniciatívu komunistických poslancov, ktorí chcú prezidenta Vladimira Putina požiadať, aby oficiálne uznal separatistické proruské republiky na východe Ukrajine ako "samostatné, nezávislé a suverénne štáty". V piatok o tom podľa tom agentúry Interfax informoval Viačeslav Volodin, predseda Štátnej dumy, dolnej komory…

Počet obyvateľov Trenčianskom samosprávnom kraji klesol. Čísla zverejnil aj Trnavský kraj. Bratislava vníma sčítanie pozitívne

0 icon

Trenčín 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa, Jakub Kotian, Pixabay)   V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) žilo k 1. januáru minulého roka 577.464 obyvateľov. Mužov bolo 283.661 (49,12 percenta), žien 293.803 (50,88 percenta). Vyplýva to z informácií zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR V…

Celkový počet hospitalizovaných klesol o 16 ľudí

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Prostredníctvom 19.274 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (20. 1.) na Slovensku 7035 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 57 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk Pribudlo taktiež 755 pozitívnych z 21.387 vykonaných antigénových testov. Pozitivita…

Exmoderátor Michal Sabo vstúpil do Progresívneho Slovenska

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Bývalý moderátor a environmentálny aktivista Michal Sabo vstúpil do mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS). Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informovala predsedníčka PS Irena Bihariová. Sabo sa chce v tohtoročných komunálnych voľbách uchádzať o post mestského poslanca pre bratislavskú mestskú časť Petržalka. Ako…

Rómski aktivisti vyzývajú na zastavenie šírenia naratívu “kolektívnej viny” po vražde írskej učiteľky. Hriczko kritizuje, že zverejnili plné meno obvineného. “Kde je prezumpcia neviny?!”

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Faceboiok)   Včera sme písali o tom, že írske úrady z vraždy učiteľky Ashling Murphyovej obvinili Slováka menom Jozef Puška, informovala v stredu na svojej webovej stránke stanica BBC. Puška (31), ktorý má byť otcom 3 detí, podľa BBC žije v meste Tullamore v strednom Írsku.…

Do jaskýň môžu ísť aj ľudia s výnimkou z očkovania, musia mať negatívny test

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenské jaskyne sú otvorené v režime OP (očkovaní - prekonaní). Môžu ich navštíviť aj ľudia, ktorí sa zaočkovať dať nemôžu. Musia však mať so sebou potvrdenie o výnimke a negatívny test. Slovenská správa jaskýň (SSJ) o tom informuje na svojom webe "Vstup do jaskyne…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Ako si včera Čaputová protirečila a odhalila chyby v zmluve s USA, pričom ponúkla iba zle prišitú záplatu.

0icon

To, čo včera predviedla prezidentka Čaputová, sa rovná počínaniu hláv štátov s diktátorskými praktikami a nie k demokratickej krajine. Bolo evidentné, ako si protirečila. Najskôr sa s neomylným prejavom kajala pred zmluvou, s ktorou jednoznačne súhlasila a následne odhalila chyby zmluvy, ktoré aktérom všetci vytýkali, keď pripojila interpretačnú doložku. A…

Andrej Danko

Začiatok konca Čaputovej

0icon

52% ľudí si želá predčasné voľby. Milí priatelia už sme ich mohli mať. Čaputová mohla vyhlásiť referendum. Bála sa, pretože jej táto vláda vyhovuje. Včera nám ukázala, že sa to dá aj bez názoru Ústavného súdu. So zmluvou o USA tam problém nevidí a na Ústavný súd sa neobráti. Načo

René Pavlík

Očakávanie

0icon

So znepokojením sledujem jazdu v strašidelnom paláci okolo „Ochrannej zmluvy“. Prvý podraz na občanov nastal už vtedy, keď nás po vzniku štátu vláda oklamala. Vydýchli sme si, keď posledný vojak cudzieho štátu opustil naše územie. Druhá radosť nastala, keď sa rozpadol vojenský pakt v ktorom boli zaviazané všetky štáty Var&sca

Ivan Štubňa

Drzosť Korčoka, Naďa a Čaputovej nepozná hranice...

0icon

Schválenie návrhu dohody o obrannej spolupráci s USA vládou SR dňa 12. 1. 2022  je čin vlastizrady Slovenskej republiky...

Andrej Biras

Dôsledky možnej vojny, sa pre Slovensko dajú zmierniť mierovou občianskou mobilizáciou, teraz!

0icon

Smer ohlásil protest na 26.1. o 17tej hod. pred prezidentským palácom a teraz je najdôležitejšie, aby sa to dozvedelo, čo najviac ľudí na celom Slovensku, pretože mainstream nám nepomôže. Teraz musíme mi pomôcť alternatívnym médiám rozniesť túto udalosť po krajine. Sám sa nehlásim k žiadnej politickej strane a považujem sa…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Vedci pri pobreží Tahiti objavili nedotknutý, tri kilometre dlhý, korálový útes v tvare ruže. Ide o jeden z najväčších útesov, ktoré sa našli dostatočne hlboko na to, aby korály ochránilo pred klimatickými zmenami alebo ľudskou činnosťou

Autor: TASR/AP-Alexis Rosenfeld/@alexis.rosenfeld via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Predpoveď počasia pre Slovensko na piatok a víkend

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR/AP-Petr David Josek, Ján Krošlák, Erika Ďurčová, Milan Kapusta)   Situácia: Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Prevažne oblačno a na severe snehové prehánky.  Teploty -2 až 3 stupne C Na západnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty -3 až -6 a najvyššie denné 0…

Belousovovej sa nepozdávajú vyjadrenia liberálky Nicholsonovej na margo cirkvi: „Niekto by mal tejto neprimerane sebavedomej osôbke vysvetliť, že Európa má kresťanské korene“

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová sa včera pridala ku liberálom, ktorí upozorňovali, že z nedávneho sčítania obyvateľstva v SR vyplynulo, že približne o 300-tisíc menej Slovákov sa hlási ku viere. Nicholsonová napríklad uviedla, že cirkev sa dlhodobo snaží mať čoraz väčší vplyv na…

Príručka pomôže pri domácej rehabilitácii po prekonaní ochorenia COVID-19

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Príručka regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu pomôže pacientom po prekonaní ochorenia COVID-19. V domácom prostredí bez nutnosti odborného dozoru môžu precvičovať jednotlivé cvičenia a zlepšiť tak dýchanie, odbúranie stresu či nechuť do jedla. V stanovisku to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva…

V Ženeve sa začalo rokovanie šéfov diplomacií USA a Ruska a hneď vzácna zhoda: “Neočakávam tu prelom,” začal Lavrov. “Máte pravdu, Sergej, naše nezhody tu asi nevyriešime,” odpovedal Blinken

0 icon

Ženeva 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon, Pool)   Vo švajčiarskej Ženeve sa v piatok krátko po 11.00 h začalo rokovanie medzi americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom a jeho ruským rezortným partnerom Sergejov Lavrovom. Informovala o tom agentúra AFP Šéf americkej diplomacie povedal, že USA sú odhodlané "ísť cestou…

Volodin podporil návrh na uznanie republík v Donbase; Peskov vyzýva na opatrnosť

0 icon

Moskva 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Vladimir Fedorenko)   Ruský parlament posúdi iniciatívu komunistických poslancov, ktorí chcú prezidenta Vladimira Putina požiadať, aby oficiálne uznal separatistické proruské republiky na východe Ukrajine ako "samostatné, nezávislé a suverénne štáty". V piatok o tom podľa tom agentúry Interfax informoval Viačeslav Volodin, predseda Štátnej dumy, dolnej komory…

Počet obyvateľov Trenčianskom samosprávnom kraji klesol. Čísla zverejnil aj Trnavský kraj. Bratislava vníma sčítanie pozitívne

0 icon

Trenčín 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa, Jakub Kotian, Pixabay)   V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) žilo k 1. januáru minulého roka 577.464 obyvateľov. Mužov bolo 283.661 (49,12 percenta), žien 293.803 (50,88 percenta). Vyplýva to z informácií zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR V…

Celkový počet hospitalizovaných klesol o 16 ľudí

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Prostredníctvom 19.274 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (20. 1.) na Slovensku 7035 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 57 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk Pribudlo taktiež 755 pozitívnych z 21.387 vykonaných antigénových testov. Pozitivita…

Exmoderátor Michal Sabo vstúpil do Progresívneho Slovenska

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Bývalý moderátor a environmentálny aktivista Michal Sabo vstúpil do mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS). Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informovala predsedníčka PS Irena Bihariová. Sabo sa chce v tohtoročných komunálnych voľbách uchádzať o post mestského poslanca pre bratislavskú mestskú časť Petržalka. Ako…

Rómski aktivisti vyzývajú na zastavenie šírenia naratívu “kolektívnej viny” po vražde írskej učiteľky. Hriczko kritizuje, že zverejnili plné meno obvineného. “Kde je prezumpcia neviny?!”

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Faceboiok)   Včera sme písali o tom, že írske úrady z vraždy učiteľky Ashling Murphyovej obvinili Slováka menom Jozef Puška, informovala v stredu na svojej webovej stránke stanica BBC. Puška (31), ktorý má byť otcom 3 detí, podľa BBC žije v meste Tullamore v strednom Írsku.…

Do jaskýň môžu ísť aj ľudia s výnimkou z očkovania, musia mať negatívny test

0 icon

Bratislava 21. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenské jaskyne sú otvorené v režime OP (očkovaní - prekonaní). Môžu ich navštíviť aj ľudia, ktorí sa zaočkovať dať nemôžu. Musia však mať so sebou potvrdenie o výnimke a negatívny test. Slovenská správa jaskýň (SSJ) o tom informuje na svojom webe "Vstup do jaskyne…

Podkasty

Oplatí sa byť kajúcnikom? Čo na to Fico, krstný otec knihy o ľuďoch zapredaných súčasnému režimu?

icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Michaela Kolimárová) V Bratislave uviedli do života knihu novinára, publicistu a literáta Ľudovíta Števka s názvom príznačným pre dobu, v ktorej žijeme. „Byť kajúcnikom sa oplatí“. Autor knihy, Ľudovít Števko, píše otvorene o veciach, pred ktorými si mnohí zakrývame oči. Kniha nie je o vine či nevine obvinených a zatknutých ľudí, žijúcich v podmienkach mnohomesačnej kolúznej či preventívnej väzby....

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP) Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič...

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako si včera Čaputová protirečila a odhalila chyby v zmluve s USA, pričom ponúkla iba zle prišitú záplatu.

0icon

To, čo včera predviedla prezidentka Čaputová, sa rovná počínaniu hláv štátov s diktátorskými praktikami a nie k demokratickej krajine. Bolo evidentné, ako si protirečila. Najskôr sa s neomylným prejavom kajala pred zmluvou, s ktorou jednoznačne súhlasila a následne odhalila chyby zmluvy, ktoré aktérom všetci vytýkali, keď pripojila interpretačnú doložku. A…

Andrej Danko

Začiatok konca Čaputovej

0icon

52% ľudí si želá predčasné voľby. Milí priatelia už sme ich mohli mať. Čaputová mohla vyhlásiť referendum. Bála sa, pretože jej táto vláda vyhovuje. Včera nám ukázala, že sa to dá aj bez názoru Ústavného súdu. So zmluvou o USA tam problém nevidí a na Ústavný súd sa neobráti. Načo

René Pavlík

Očakávanie

0icon

So znepokojením sledujem jazdu v strašidelnom paláci okolo „Ochrannej zmluvy“. Prvý podraz na občanov nastal už vtedy, keď nás po vzniku štátu vláda oklamala. Vydýchli sme si, keď posledný vojak cudzieho štátu opustil naše územie. Druhá radosť nastala, keď sa rozpadol vojenský pakt v ktorom boli zaviazané všetky štáty Var&sca

Ivan Štubňa

Drzosť Korčoka, Naďa a Čaputovej nepozná hranice...

0icon

Schválenie návrhu dohody o obrannej spolupráci s USA vládou SR dňa 12. 1. 2022  je čin vlastizrady Slovenskej republiky...

Andrej Biras

Dôsledky možnej vojny, sa pre Slovensko dajú zmierniť mierovou občianskou mobilizáciou, teraz!

0icon

Smer ohlásil protest na 26.1. o 17tej hod. pred prezidentským palácom a teraz je najdôležitejšie, aby sa to dozvedelo, čo najviac ľudí na celom Slovensku, pretože mainstream nám nepomôže. Teraz musíme mi pomôcť alternatívnym médiám rozniesť túto udalosť po krajine. Sám sa nehlásim k žiadnej politickej strane a považujem sa…

TopDesať

Staroveké mesto Tachte Sulejman: 3. časť

0 icon

Prinášame tretie pokračovanie článku o starovekom meste tachte Sulejman, zoroastrovcoch a ich náboženstve, ktoré sa po nástupe na trón Ardašíra I z kňazskej triedy - respektíve dynastie Sásánovcov, stalo v Iráne štátnym náboženstvom. Pokračujme tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Niektoré ohne planuli pod šírym nebom na vrcholkoch…

Alcatraz: Bola najbezpečnejšia väznica skutočne taká bezpečná?

0 icon

Jedna z najznámejších väzníc na svete – Alcatraz – sa dlho považovala za najbezpečnejšiu. Stvoritelia väznice na malom ostrove pri meste San Francisco vyhlasovali, že útek z väzenia je nemožný. Dôkazom, že sa mýlili, je útek troch väzňov, ktorý je zahalený rúškom tajomstva. Väznica Alcatraz leží na malom, iba 500 metrov dlhom ostrove,…

Chudnutie: Osvoj si tieto návyky a bude to hračka!

0 icon

Účastníci štúdie o dôležitosti stravovacích návykov stratili po 12 týždňoch v priemere 3,1 kg svojej váhy. Najdôležitejšie však je, že znížili riziko cukrovky a srdcových chorôb, chudnutie je len príjemný bonus. Všetci môžeme dodržiavať zdravé stravovacie návyky bez toho, aby sme sa obmedzovali na konkrétny druh jedla. Ako na to? Vypi 9 pohárov vody…

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor?

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Kedmi o vývoji udalostí v hypotetickej vojenskej konfrontácii medzi Ruskom a Ukrajinou

0 icon

Izrael, 21. januára 2022 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi počas rozhovoru s novinárom a televíznym moderátorom Vladimirom Solovjovom hovoril o vývoji hypotetickej vojenskej konfrontácie medzi Ruskom a Ukrajinou.   Podľa bývalého šéfa spravodajskej služby Nativ kolektívny Západ nebude zámerne tlačiť Ukrajinu do otvorenej vojens

Ukrajinské bezpečnostné sily ostreľovali predmestie Donecka. Video

0 icon

Donecká republika, 21. januára 2022 (AM) – Ukrajinské bezpečnostné sily vypálili vo štvrtok desať mín na predmestie Donecka , povedal novinárom v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu prímeria predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky.   https://twitte

Apačské vojny proti Američanom 1. časť

0 icon

USA, 21. januára 2022 (AM) – Apači a ich reputácia vo svete Azda každý na Slovensku pozná apačského náčelníka Winnetua, jeho bieleho brata Old Shatterhanda a príbehy z Divokého západu, ktorých autorom je nemecký spisovateľ Karl May. Ten síce nikdy v USA nebol a jediného Apača vo svojo

Bude India kupovať ponorky od Ruska? Má mimoriadne účinnú konkurenčnú výhodu

0 icon

India, 21. januára 2022 (AM) – V samom závere tohto roka sa na najvyššej štátnej úrovni zintenzívnili opatrenia pre politickú a vojensko-technickú spoluprácu Ruska s Indiou. A jednou z jeho najvýznamnejších oblastí je stavba ponoriek.   Sovietsko-indická vojensko-technická spolupráca sa začala v polovici 60. rokov dodávkou série veľkých dieselelektri

Ukázalo sa, že ruská ponorka, ktorá „narazila“ do fregaty Kráľovského námorníctva, je britská

0 icon

Veľká Británia, 20. januára 2022 (AM) – Na videu „zrážky“ medzi ruskou ponorkou a fregatou Kráľovského námorníctva bola zaznamenaná jedna nepríjemná nuancia pre Britániu. Vojenský expert H.I. Sutton hovoril o probléme videa, ktoré sa objavilo na webe.

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Vedci pri pobreží Tahiti objavili nedotknutý, tri kilometre dlhý, korálový útes v tvare ruže. Ide o jeden z najväčších útesov, ktoré sa našli dostatočne hlboko na to, aby korály ochránilo pred klimatickými zmenami alebo ľudskou činnosťou

Autor: TASR/AP-Alexis Rosenfeld/@alexis.rosenfeld via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali