NHL: Montreal prehral prvý zápas pod trénerským vedením Juliena

Washington 19. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jeff Haynes)

Richard Pánik vykresal nádej Chicaga na obrat

Richard Pánik strelil jediný gól hokejistov Chicaga v noci na nedeľu v NHL. Pätnásty zásah slovenského útočníka v sezóne nezabránil domácej prehre Blackhawks s Edmontonom Oilers 1:3. V zápase boli v akcii ďalší dvaja Slováci, Marián Hossa za domácich ani Andrej Sekera na strane hostí nebodovali.

Na snímke vpravo slovenský útočník Chicaga Richard Pánik oslavuje svoj gól v zápase hokejovej NHL Chicago Black Hawks – Edmonton Oilers

Pánik vykresal nádej Chicaga na obrat, keď v 56. minúte krásnym blafákom prekonal Cama Talbota a znížil na 1:2. Slovenskému útočníkovi prihral na gól Jonathan Toews a dosiahol 600. bod v kariére (262+338). Vyrovnať už Blackhawks nedokázali a víťazstvo hostí poistil do prázdnej bránky 20. gólom v sezóne najproduktívnejší muž NHL Connor McDavid. Oilers vyhrali tretí duel za sebou, na druhej strane Blackhawks, ktorí odohrali prvý zápas po povinnom päťdňovom voľne, ukončili päťzápasovú víťaznú sériu. Pánik potvrdil výbornú formu, keď si v uplynulých desiatich dueloch pripísal desať bodov. Celkovo ich má v tejto sezóne na konte 28. Na ľade absolvoval takmer 17 minút, mal mínusku a tri strely. Hossa hral o minútu viac a takisto si pripísal mínusový bod. Sekera odohral 21 minút a domácu bránku ohrozil tromi strelami. Chicago prestrieľalo hostí v pomere 39:22.

Tomáš Tatar strelil trinásty gól v ročníku a podieľal sa na víťazstve Detroitu na vlastnom ľade nad Washingtonom 3:2 po samostatných nájazdoch. Slovenský krídelník v 24. minúte zvýšil na 2:0, keď po skvelej prihrávke Henrika Zetterberga prekonal Bradena Holtbyho v brejku troch proti jednému. Spätnú prihrávku švédskeho veterána ocenil Tatar gestom, pri ktorom naznačil, že si dáva dole klobúk. Náskok však Detroit neudržal a dôležité dva body si vybojoval až po nájazdoch. V piatej sérii skóroval Zetterberg a potom Petr Mrázek chytil pokus Alexandra Ovečkina. Detroit zastavil päťzápasovú sériu prehier. “Chytiť nájazd takému hráčovi je veľmi cenné, o to viac, že to znamenalo naše víťazstvo,” povedal Mrázek. Red Wings majú v nájazdoch v tejto sezóne stopercentnú bilanciu 7-0. Druhý slovenský útočník v službách Detroitu Tomáš Jurčo nehral. Brankár Capitals Holtby ukončil osobnú štrnásťzápasovú víťaznú sériu a k vyrovnaniu rekordu NHL, ktorý v sezóne 1975/1976 stanovil v drese Bostonu Bruins Gilles Gilbert, mu chýbali tri úspechy. Štrnásť víťazstiev za sebou dosiahlo šesť brankárov v histórii.

Druhú domácu prehru za sebou utrpeli hokejisti Los Angeles. V bránke Kings nastúpil opäť Peter Budaj, ktorý chytil 22 z 25 striel, ale jeho tím nestačil na Floridu 2:3. Rozhodujúci gól strelil už v 15. sekunde tretej tretiny Alexander Barkov, keď si pri jeho góle pripísal asistenciu aj 45-ročný český veterán Jaromír Jágr. Panthers v boji o play off vyhrali na tripe štvrtý duel za sebou, v Los Angeles triumfovali prvýkrát od 27. novembra 2002. “Opäť sme doháňali náskok súpera. Inkasovali sme hneď v úvode tretiny, bojovali sme, ale nestačilo to,” povedal pre nhl.com tréner Darryl Sutter, ktorý Kings viedol v 400. zápase. V drese Kings sa nepresadil slovenský krídelník Marián Gáborík. Budajovi sa aktuálne veľmi nedarí, keď inkasoval devätnásť gólov v uplynulých piatich stretnutiach.

Hokejisti Buffala zvíťazili nad St. Louis 3:2 a prestrihli šesťzápasovú víťaznú šnúru Blues. V bránke “šablí” zažiaril Robin Lehner, ktorý chytil 37 striel, z toho 16 v tretej tretine. Sabres vyhrali nad St. Louis prvýkrát od 27. decembra 2009 po deviatich prehrách. New Jersey Devils zdolali New York Islanders 3:2, keď 40 zásahov mal Cory Schneider.

Tréner Claude Julien odštartoval svoje druhé pôsobenie na lavičke Montrealu domácou prehrou 1:3 s Winnipegom. Bývalý kouč Bostonu nahradil v Canadiens odvolaného Michela Therriena. Montreal utrpel piatu prehru z uplynulých šiestich duelov. Jets rozhodli o víťazstve dvoma zásahmi v tretej tretine, keď víťazstvo poistil do prázdnej bránky 28. gólom v sezóne Patrik Laine. Fínsky útočník má v nováčikovskej sezóne na konte už 50 bodov, čo pred ním v klubovej histórii dokázali len Iľja Kovaľčuk a Danny Heatley.

V kanadskom derby vyhrala Ottawa v Toronte, bez slovenského obrancu Martina Marinčina, 6:3. Mužom zápasu bol útočník Senators Mark Stone, ktorý dal gól a pridal štyri asistencie. O víťazstve Dallasu nad Tampou Bay 4:3 rozhodol v predĺžení Jamie Benn. Mužom zápasu však bol francúzsky útočník Antoine Roussel, ktorý dosiahol svoj prvý hetrik v NHL. V drese Lightning sa bilanciou 2+1 blysol švédsky obranca Victor Hedman. K víťazstvu Minnesoty nad Nashvillom 5:2 dopomohol gólom a asistenciou fínsky útočník Mikko Koivu a dostal sa na hranicu 600 bodov v NHL.

NHL – sumáre:

BUFFALO SABRES – ST. LOUIS BLUES 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Góly: 10. Baptiste (Eichel, Kane), 32. Kane (Bogosian, Baptiste), 40. R. O’Reilly (Ristolainen, Okposo) – 2. Tarasenko (Schwartz, Edmundson), 56. Upshall. Brankári: Lehner – Allen, strely na bránku: 28:39, 19.070 divákov.

MONTREAL CANADIENS – WINNIPEG JETS 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly: 12. Markov (Pacioretty, Galchenyuk) – 25. Armia, 42. Perreault (Byfuglien, Laine), 59. Laine (Chiarot, Perreault). Brankári: Price – Hellebuyck, strely na bránku: 20:33, 21.288 divákov.

DETROIT RED WINGS – WASHINGTON CAPITALS 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 9. Nielsen (Zetterberg, Kronwall), 24. TATAR (Zetterberg, Mantha), rozh. nájazd Zetterberg – 39. Sanford (Eller), 56. Winnik (Oshie, Bäckström). Brankári: Mrázek – Holtby, strely na bránku: 23:36, 20.027 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS – OTTAWA SENATORS 3:6 (0:2, 2:0, 1:4)

Góly: 35. Rielly (Matthews, Nylander), 38. Kadri (Leivo), 43. Nylander (Matthews, Komarov) – 18. Wideman (Brassard, Stone), 18. Dzingel (Methot, Stone), 46. Hoffman (Turris, Karlsson), 47. Brassard (Stone, Karlsson), 59. Stone (Turris), 60. Brassard (Turris, Stone). Brankári: Andersen – Anderson, strely na bránku: 37:42, 19.527 divákov.

NEW JERSEY DEVILS – NEW YORK ISLANDERS 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Góly: 8. Smith-Pelly (Zajac, Merrill), 29. Zajac (Henrique), 47. Zácha (Parenteau, Severson) – 49. Ladd (de Haan), 54. Beauvillier (Quine, Boychuk). Brankári: Schneider – Greiss, strely na bránku: 21:42, 16.514 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS – EDMONTON OILERS 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 56. PÁNIK (Toews, Van Riemsdyk) – 26. Benning, 50. Lucic (Nugent-Hopkins, Eberle), 60. McDavid (Letestu, Draisaitl). Brankári: Crawford – Talbot, strely na bránku: 39:22, 22.075 divákov.

DALLAS STARS – TAMPA BAY LIGHTNING 4:3 pp (2:2, 0:1, 1:0 – 1:0)

Góly: 13. Roussel (Hamhuis, Seguin), 19. Roussel (Seguin, Eaves), 45. Roussel (Seguin, Sharp), 64. Jamie Benn (Eakin) – 4. Hedman (Boyle, Dotchin), 12. Johnson (Point, Hedman), 30. Hedman (Johnson, Palát). Brankári: Lehtonen – Vasilevskij, strely na bránku: 28:37, 18.210 divákov.

MINNESOTA WILD – NASHVILLE PREDATORS 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)

Góly: 3. Granlund (Niederreiter, Koivu), 37. Zucker (Granlund, Spurgeon), 41. Koivu (Zucker, Suter), 57. Zucker, 59. Staal (Pominville, Suter) – 49. Wilson (Weber), 50. Subban (Neal, Wilson). Brankári: Dubnyk – Rinne, strely na bránku: 33:39, 19.292 divákov.

ARIZONA COYOTES – SAN JOSE SHARKS 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Góly: 41. Hanzal (Goligoski, Vrbata) – 10. Burns (Karlsson), 15. Karlsson (Haley, Dillon), 23. Haley (Martin, Karlsson), 57. Burns (Couture, Thornton). Brankári: Smith – Dell, strely na bránku: 37:33, 17.446 divákov.

LOS ANGELES KINGS – FLORIDA PANTHERS 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Góly: 26. King (Lewis, Shore), 32. Pearson (Carter, LaDue) – 16. Huberdeau (Barkov, Trocheck), 22. Jokinen (Smith, Petrovic), 41. Barkov (Jágr, Ekblad). Brankári: BUDAJ – Luongo, strely na bránku: 35:25, 18.230 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – CALGARY FLAMES 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 13. Edler (Stecher), 61. Tanev (D. Sedin) – 60. Giordano (Tkachuk, Frolík). Brankári: Miller – Elliott, strely na bránku: 19:36, 18.865 divákov.

Peter Budaj (Los Angeles) 58:51 22/25 88,0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

NAŽIVO

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

17:14

Spojené kráľovstvo do konca tohto desaťročie zvýši výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), oznámil v utorok britský premiér Rishi Sunak. Takisto potvrdil zvýšenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

17:13

Litva odovzdala Ukrajine obrnené transportéry M577, oznámilo v utorok litovské ministerstvo obrany.

17:04

Najmladší syn princa Williama a jeho manželky Kate oslávil v utorok šesť rokov a pri tejto príležitosti manželský pár zverejnil na svojich účtoch na sociálnych sieťach jeho fotografiu. Záber usmievajúceho sa princa Louisa však manželia neposlali vopred ako embargovanú správu médiám, čo robievali v minulých rokoch.

princ Louis
Na snímke princ Louis
16:47

Ruské ministerstvo hospodárstva zlepšilo odhad tohtoročného vývoja ekonomiky, pričom predpokladá rast o takmer 3 %. Na druhej strane počíta s oslabením rubľa a postupným poklesom prebytku účtu platobnej bilancie.

16:44

Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina varuje Európu pred odvetou Moskvy, ak Západ zabaví zmrazené ruské aktíva v hodnote takmer 300 miliárd USD (282,17 miliardy eur) a použije ich na pomoc Ukrajine.

16:43

Fínsku metropolu Helsinki v utorok prekvapili neobvyklé snehové prehánky, ktoré skomplikovali pozemnú aj leteckú dopravu.

16:43

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval v utorok na medzinárodné vyšetrenie správ o masových hroboch v nemocniciach v Pásme Gazy, ktoré boli zničené pri obliehaní izraelskej armády. Podľa OHCHR mohlo totiž prísť k páchaniu vojnových zločinov.

16:42

Neformálne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa uskutoční 30. – 31. mája v Prahe.

16:38

Ruská armáda zintenzívni útoky na ukrajinské sklady so západnými zbraňami. Uviedol to v utorok ruský minister obrany Sergej Šojgu.