Aj keď predtým sa Spojené štáty cítili dosť bohaté na túto rolu, teraz sa ich finančná situácia oslabila. Navyše tento trend bude pokračovať s odchodom generácie “baby boomerov”.
Predtým Donald Trump uviedol, že Spojené štáty už nemôžu hrať úlohu “svetového policajta”. “Nie je fér, že bremeno je celé na nás,” povedal americký prezident.
National Interest uviedol, že dnes má iba Rusko dostatočný jadrový potenciál na to, aby mohlo vážne zasiahnuť Spojené štáty. Zároveň sa vďaka výdavkom na obranu USA, ktoré činia 717 miliárd dolárov na budúci fiškálny rok (so zvýšením na 750 miliárd), umiestnili Spojené štáty na prvom mieste na svete a presahujú celkové výdavky približne dvanástich nasledujúcich štátov.
“Takzvaný Americký rozpočet na obranu je cenou agresívnej zahraničnej politiky USA. Byť svetovým policajtom je nákladné podnikanie,” uvádza sa v článku.
Pričom v roku 2018 dosiahol rozpočtový deficit Spojených štátov 779 miliárd dolárov, čo je o 114 miliárd viac ako v minulosti. A toto číslo bude aj naďalej rásť, uvádza National Interest. V roku 2019 bude deficit činiť asi bilión dolárov a do roku 2028 dosiahne jeden a pol bilióna. Zvýšenie deficitu bude sprevádzané nárastom úrokových sadzieb, uvádza sa v novinách.
Okrem toho, ak kongres neurobí významné zmeny, potom bude rozpočtový deficit vo vzťahu k HDP za desať rokov činiť 105 %.
Ak zhrnieme možné scenáre, v článku sa uvádza, že zníženie nákladov je nevyhnutné. National Interest vyzýva Washington, aby zabudol na zastarané aliancie, a zdôrazňuje potrebu serióznej diskusie o ďalšej úlohe Spojených štátov na svetovej scéne.
“Slová amerického prezidenta neznamenajú ignorovanie potrieb a práv ostatných, ale musíme si uvedomiť, že hlavnou povinnosťou americkej vlády je povinnosť pred vlastnými ľuďmi. “Amerika nadovšetko” tiež znamená vojnu (vzhľadom k neuveriteľným nákladom – obete, spojené riziká, vynaložené peniaze) ale to je posledný prostriedok pre najzávažnejšie, zásadné ciele,” zhŕňa autor článku.