Nasadenie Admirála Kuznecova v Sýrii: Očakávania ruského velenia zatiaľ neboli naplnené

Moskva/Aleppe 23. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Ruský analytik Sergej Iščenko hodnotí doterajšie nasadenie Admirála Kuznecova v sýrskom konflikte

Približne týždeň pôsobí ruské letectvo, najmä ťažké stíhače Su-33 z lietadlového krížnika Admiral Kuznecov v sýrskych provinciach Idlib a Homs. Výsledky nasadenia palubného letectva Admirála Kuznecova zatiaľ nenapĺňajú všetky očakávania ruského velenia. Prečo?

Do pondelka 22.11.2016 ťažké stíhače Su-33 útočili na pozície teroristov dvakrát – 15 a 18.11.2016. Dňa 18.11.2016 sa útoku na pozície teroristov Su-33 zúčastnili spoločne s modernizovanými strategickými bombardérmi Tu-95MS, ktoré vzlietli zo svojej základni v Povolží a pri svojej ceste do Sýrie obišli celú Európu. Podľa informácií Ministerstva obrany RF všetky ciele operácie boli splnené.

 Mig-29KR/KUBR Foto: youtube
Mig-29KR/KUBR Foto: youtube

Po prvýkrát v histórii ruského vojenského námorníctva boli nasadené palubné stíhačky SU-33. Prvýkrát v histórii ruského námorníctva zaútočili tieto stroje na pozemné ciele. To je veľmi cenné, pretože Su-33 bol koncipovaný ako vzdušná ochrana ruského námorníctva v miestach vzdialených od brehov Ruska.

Stíhačky SU-33 nikdy nemali plniť úlohy na súši, neboli určené na útoky voči pozemným cieľom na súši. Táto možnosť nasadenia sa umožnila až v posledných rokoch, kedy sa na SU-33 inštaloval špeciálny systém navigáciue SVP – 24-33 „Héfaistos“, ktorá umožňuje útočiť 500 a 250 kilogramovými bombami. Ukázalo sa, že „Héfaistos“ až 4x zvyšuje efektívnosť nasadenia leteckých zbraní pri útokoch voči pozemným cieľom.
Takže by sa zdalo, že možno len tlieskať nasadeniu ruského letectva z Admirála Kuznecova, pretože SU-33 splnilo svoje ciele výborne. Vec sa však má tak, že na útoky voči pozemným cieľom v ruskom vojenskom námorníctve sú určené Mig-29KR (námorná verzia) a dvojmiestna Mig-29 KUBR (výcvikovo-bojová námorná verzia). Od počiatku svojej existencie boli tieto stroje koncipované ako stroje určené k útokom na pozemné ciele.

SU-33 dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd zasypať protivníka 28 neriadenými leteckými bombami FAB/RBK-250, alebo analogickými 8 FAB/RBK-500. Mig 29KR, ktorý je podstatne ľahší ako SU-33 však dokáže niesť 11 FAB/RBK-500, takže je takmer o 1/3 efektívnejší.
Výhoda Mig-29KR a Mig-29 KUBR však nespočíva v tom, že dokáže odniesť viac leteckých bômb. Jeho najväčšou výhodou je mnohofunkčný RLS N010 „Žuk-M“ (chrobák-M). RLS N010 „Žuk-M“ umožňuje Mig-29 KR/KUBR objaviť na vzdialenosť 110 kilometrov ciele a súčasne vykonávať katrografické mapovanie. Nič podobné SU-33 nedokážu. SU-33 majú na svojej palube totiž radiolokačný prístroj „Meč“, určený pre režim vzduch-vzduch. Nízko kontrastné ciele na zemi systém „Meč“ nedokáže rozlíšiť.

SU-33 so systémom SVP-24-33 „Héfaistos“ si plnia svoju prácu, je však škoda, že nasadenia sa zúčastňujú len tieto stroje, pretože Mig-29KR/KUBR majú viacero problémov. Dňa 13.11.2016 pri pokuse pristať na palube Admirala Kuznecova havaroval jeden Mig-29KR. Pilot sa katapultoval a vylovil ho záchranný vrtuľník vo vzdialenosti približne 4 km od lode.

Minsterstvo Obrany RF uviedlo, že havária nastala kvôli technickým problémom na palube lietadla. Vylúčila sa chyba pilota, pilotom bol plukovník a náčelník bezpečnostnej služby letectva Severnej flotily. Pilot mal dostatok bojových skúseností a na palube Admirála Kuznecova už pristal viac ako 200x aj za sťažených podmienok, charakteristických pre moria na severe Ruska.

Podľa ruskej vojenskej doktríny však okamžite po havárii boli pozastavené všetky lety Mig 29KR/KUBR, takže na plnenie bojových úloh ostali len SU-33. Čo sa však stalo s Migom? Podľa slov pilota mu náhle vypovedali oba motory, špecialisti sú presvedčení, že sa zastavila dodávka paliva. Otázka však znie prečo? Pokiaľ špecialisti nevyriešia túto otázku, Mig 29KR/KUBR nemôže byť nasadený v bojových operáciach.

Navyše pokiaľ sa nevyloví čierna skrinka potopenej stíhačky, odborníci nebudú mať presný zdroj informácii. Lietadlo sa potopilo značne hlboko, takže operácia elektronického plavidla KIL-158 Čiernomorskej flotily ešte stále čiernu skrinku nevylovilo. Vyzerá to teda tak, že zákaz nasadenia Mig 29KR/KUBR bude trvať dosť dlhú dobu. Admirál Kuznecov bude bojovať v Sýrii do polovice januára, kedy už vystrieľa všetko čo má na svojej palube. Vo februári 2017 už bez zbraní, zásob, lietadiel a vrtuľníkov bude Admirál Kuznecov v dokoch v Severodvinsku, kde sa uskutoční jeho ďalšia modernizácia.

Zistovať, kvôli čomu havaroval Mig-29KR/KUBR, budú môcť odborníci pri brehoch Sýrie približne 1 mesiac. V prípade, že nezistia, kvôli čomu problémy nastali, Mig-29KR/KUBR nebude môcť byť nasadený do bojov. V tom prípade efektívnosť misie Admirála Kuznecova bude silne devalvovaná.

Ale problém nie je v tom, že by kvôli nemožnosti nasadiť Mig-29KR/KUBR bola ohrozená činnosť ruského letectva v Sýrii. Akcie, do ktorých sa zapájajú piloti SU-33 a mali sa zapájať piloti Mig-29KR/KUBR vykonávajú ešte efektívnejšie pozemní piloti z leteckej základne Hmeimmim. Ak by sa ukázalo, že pozemní piloti nemajú kapacitu na plnenie bojových úloh, bez problémov by bolo možné ich počet doplniť. Navyše frontové bitevníky a bombardéry SU-24M a SU-34 majú podstatne väčší potenciál raketovo-bombových útokov, než SU-33, alebo Mig-29KR/KUBR. SU-34 dokáže na svojej palube niesť 8 ton bômb, SU-24M – 7,5 ton.

Kvôli likvidácii teroristov v Sýrii nebolo potrebné hnať Admirála Kuznecova od severných brehov Ruska cez tri moria až do Sýrie. Jednoduchšie by bolo zvýšiť počet lietadiel na základni v Hmeimmim.

Na snímke loď Admirál Kuznecov. Foto: screenshot You Tube
Na snímke loď Admirál Kuznecov. Foto: screenshot You Tube

Admirál Kuznecov mal v sýrskej operácii preveriť možnosti nasadenia ruského námorného letectva v bojových podmienkach. Takáto skúsenosť je životne dôležitá pre projektovanie ďalšej ruskej lietadlovej lode, o ktorej sa už dlhšie medzi odborníkmi diskutuje, pre výcvik ruských námorných pilotov a posádok námorníctva.

Je potrebné pripomenúť, že nápad nasadiť Admirála Kuznecova v bojovej operácii v Sýrii je pomerne nový. Od januára do júna 2016 sa Admiral Kuznecov nachádzal v dokoch v Murmanske, kde sa modernizovala aj jeho výzbroj a technické prostriedky. K ďalším špeciálnym a bližšie nešpecifikovaným zásahom na lodi prišlo do polovice augusta 2016 v dokoch v Rosljakove. Po úpravách v Rosjljakove sa súčasťou Admirála Kuznecova stali stali 279 špeciálny letecký pluk ruského vojenského námorníctva (Su-33) a 100 špeciálny pluk ruského vojenského námorníctva (Mig-29KR/KUBR).

Piloti zvýšili intenzitu výcviku a trénovali najmä pristávanie a vzlet. Výcvik využili najmä piloti 100 pluku, ktorý sa sformoval v decembri 2015. Približne za 9 mesiacov museli piloti tohto pluku zvládnuť náročný výcvik, ktorý v podmienkach existencie ZSSR trval približne 3 roky. Piloti 100 pluku za niekoľko mesiacov tréningu nalietali stovky hodín a vyplnili množstvo tréningových a simulovaných bojových úloh. Dňa 15.10.2016 vyplával Admirál Kuznecov na svoju misiu do Sýrie.

Objavuje sa otázka, ako sa podarilo pilotovi, ktorý sa musel kvôli poruche svojho Mig-29KR/KUBR katapultovať pri pobreží Sýrie, za tak krátku dobu vykonať 200 vzletov a pristaní na palube Admirála Kuznecova? Všetko je jednoduché, v roku 2013 začali operovať prvé tri Mig-29KR/KUBR a skupina SU-33 na leteckej základni pri Severomorskoje. Vybraní piloti, ktorých prevelili z klasického letectva tak mali dostatok času sa z modifikovanými verziami strojov zoznámiť. Všetci piloti z preveleného kontingentu patrili k ruským pilotným esám z dlhoročnými skúsenosťami.

Čo sa týka Mig-29KR/KUBR, táto verzia stíhačky ešte nemá úplne ukončený komplex oficiálnych skúšok, všetky skúšky mali byť ukončené do začiatku 2018 roka. Podľa slov generálmajora Kožina (veliteľ flotily v čele s Admirálom Kuznecovom) časť skúšok Mig-29KR/KUBR sa mala uskutočniť v bojových podmienkach. Mig-29KR/KUBR od svojho vzniku v roku 2011 vykazoval viacero problémov, prvý exemplár Mig-29 KUBR sa rozbil v Astrachanskej oblasti, pričom obaja piloti zahynuli. Rovnako v roku 2014 Mig KUBR havaroval v Moskovskej oblasti, pilot takisto zahynul.

Ak sa nepodarí v najbližšej dobe lokalizovať problémy aMig-29KR/KUBR nezačnú lietať bude to žiaľ znamenať pravdepodobne pozastavenie celého projektu.

Tu si môžete pozrieť video  Mig-29 KR/KUBR:

Tu si môžete pozrieť video SU-33 :

Sergej Iščenko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pfizer vakcína má slabú účinnosť u obéznych, ale aj pre nové varianty koronavírusu, ktoré prevládajú

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/CBR Europe/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Obézni majú o 50% vyššie riziko úmrtia na COVID-19 a o 113% vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie, hovorí štúdia. Vakcína mala byť ich záchrana, no nový výskum vrhá pochybnosti. Čo by mohlo byť skutočnou pomocou? Nová štúdia z Talianska na 248 zdravotných pracovníkoch ukázala,…

Peking zatiaľ nie je pripravený povoliť lietanie Boeingov 737 Max

0 icon

Peking 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ted S. Warren)   Čína nie je pripravená napodobniť krok Európy a Spojených štátov amerických v súvislosti s udelením povolenia pre opätovné vzlietnutie lietadiel Boeing 737 Max Uvedené stroje po celom svete uzemnili po tom, ako dve smrteľné nehody odhalili ich konštrukčné chyby. Aby sa mohli…

Maďarsko upravilo pravidlá pre vakcínové pasy

0 icon

Budapešť 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Zoltan Balogh/MTI via AP)   Maďarsko zmenilo protokoly pre vydávanie takzvaných „vakcínových pasov“, aby sa tam neuvádzal typ použitej vakcíny proti koronavírusu. Vláda zverejnila upravené pravidlá a tie vyžadujú, aby bolo na dokumente, ktorý má potvrdiť imunitu proti ochoreniu COVID-19, uvedené meno osoby, číslo občianskeho preukazu…

Republika srbská získala ďalších 20-tisíc ruských vakcín

0 icon

Banja Luka 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Khalil Hamra)   Srbská časť Bosny a Hercegoviny v pondelok získala 20-tisíc kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Republika srbská začala vlastnú vakcinačnú kampaň nezávisle od zvyšku balkánskej krajiny. Bosnianskosrbská entita, ktorá má úzke vzťahy v Moskvou, prijala z Ruska už druhú zásielku vakcín. Premiér Republiky…

Čína chce do júna zaočkovať 40 % populácie, život by sa mohol vrátiť do normálu v lete 2022

0 icon

Tchaj-pej 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Zhang Yuwei/Xinhua via AP)   Čína plánuje do júna zaočkovať proti koronavírusu 40 % zo svojej 1,4-miliardovej populácie. Uviedli to v pondelok tamojší zdravotnícki experti Najľudnatejšia krajina sveta, odkiaľ sa ochorenia COVID-19 koncom predvlaňajška začalo šíriť do celého sveta, má pandémiu koronavírusu relatívne pod kontrolou. V…

„Tajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimírovi Putinovi.“ Valášek odchádza z koalície, dôvodom sú okolnosti nákupu vakcíny Sputnik V

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek (Za ľudí) odchádza z vládnej koalície a vzdáva sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Oznámil to na sociálnej sieti Dôvodom sú okolnosti nákupu vakcíny Sputnik V. Valášek tvrdí, že premiér Igor Matovič…

Komisárka žiada RTVS, aby nevymáhala od zdravotne postihnutých staré pohľadávky

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská vyzvala verejnoprávny RTVS na okamžité zastavenie vymáhania niekoľkoročných pohľadávok z neuhradených koncesionárskych poplatkov od osôb so zdravotným postihnutím RTVS argumentuje, že striktne dodržiava zákon, podľa ktorého pohľadávky vymáhať musí. Zároveň pripomína, že títo platitelia majú…

Korčok: Účasť Matoviča pri prílete Sputniku V na Slovensko bola nevhodná. „Nikto z nás americkú vakcínu tak nevítal“

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) nepovažuje účasť premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pri prílete Sputniku V na Slovensko za vhodnú. Korčok to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti „Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž nenapadlo vítať vakcíny, ktoré k nám…

Johnson: Vláda zvažuje prísnejšie tresty pre pašerákov migrantov

0 icon

Londýn 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Stefan Rousseau)   Britská vláda zvažuje, že zavedie oveľa prísnejšie tresty pre pašerákov, ktorí cez Lamanšský prieliv prevážajú migrantov bez potrebných dokumentov. V pondelok to uviedol britský premiér Boris Johnson, ktorého citovala agentúra DPA "Je poburujúce, že títo gangstri, prevádzači ľudí, násilníci, stále ohrozujú životy ľudí…

Vedenie Slovan Bratislava poprelo, že je blízko dohody s Hamšíkom. Viceprezidenta klubu Kmotríka taká špekulácia prekvapila

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Edmund Örzsik,SITA-Alexandra Čunderlíková)   Vedenie futbalového Slovana Bratislava poprelo dohady o tom, že na spadnutie je dohoda obhajcu slovenského titulu a lídra fortunaligovej tabuľky s kapitánom slovenskej reprezentácie Marekom Hamšíkom "Viete predsa, že na Slovensku sa skončilo prestupové obdobie. Niekto mi poslal, že sa takáto správa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jana Tutková

Nestali sa povinné rúška našim prekliatím? V čom sú nezmyselné podľa medzinárodných odporúčaní?

0icon

Pozrime sa aj na preventívne opatrenia, ako boli efektívne nastavené naším odborníkmi. Stále počujeme len, že ľudia sú na vine za úmrtnosť, lebo ich nedodržiavajú. Naozaj nepotrebujú revíziu? Nedodržiavajú ich ľudia aj preto, že niektoré z nich sú dosť nezmyselné, azda dokonca aj škodlivé alebo nerealistické? Chceli sme byť “pápežskejší”…

Ivan Štubňa

SPUTNIK V SCHVÁLENÝ NA POUŽITIE NA SLOVENSKU

0icon

Ruskej vakcíne bol v Európskej únii udelený druhý súhlas Moskva 1. marca 2021 - Ruský fond priamych investícií (RDIF, ruský fond priamych investícií) oznamuje registráciu ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusom v Slovenskej republike. Slovensko sa tak stalo 39. krajinou na svete a druhou krajinou Európskej únie, ktorá povolila použitie lieku…

Ladislav Kováčik

Liberálna "demokracia" na Slovensku

0icon

Za socializmu okrem komunistickej strany existovali aj menšie strany, ktoré mali vytvárať akési zdanie plurality v štáte. Bola tu trebárs Československá strana lidová, ktorá akože zastupovala aj záujmy veriacich ľudí. Samozrejme, v praxi plnila len pokyny komunistov.

Andrej Sablič

Kolektívna zodpovednosť?!

0icon

K názoru: „Právny štát môže prekvitať jedine v krajine, ktorej obyvatelia cítia kolektívnu zodpovednosť ako integrálnu súčasť ich vlastnej právnej, politickej a sociálnej kultúry“ – Benátska komisia (TU). Ďalší alibizmus vládcov a palica na občana

Gustáv Murín

VÝZVA členom Komisie NEvyšetrujúcej smrť generála Lučanského

0icon

Vyzývam zástupcov opozície, a hlavne pani Sakovú – odíďte z tej Komisie, ktorá nemá ani poriadne meno. Veď nemá ani poriadne zadanie – nemá ani možnosť vyšetrovať. Tak načo ste tam?   Neuveriteľné v arogantnom prevedení    Každého slušného občana tejto krajiny musí urážať tá fraška, ktorú tu s nami hrá…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Takto znížiš krvný tlak za 10 minút a bez liekov!

0 icon

Ak máte ťažké bolesti hlavy, únava, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudníku, pravdepodobne trpíte hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Tento stav môže byť spôsobený stresom, nedostatkom spánku, obezitou alebo inými základnými ochoreniami a niekedy majú zvýšený tlak aj zdraví ľudia. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník, ktoré ti pomôžu uvoľniť krvné cievy…

Mesto Salem a hon na čarodejnice (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o skutočných udalostiach, ktoré sa stali v 17. storočí v mestečku Salem v Massachusetts. Aby sme vás ďalej nenapínali, poďme rovno do deja. Okrem služby tmavej pleti boli obvinené z bosoráctva ďalšie dve žeby: chudobná a duševne postihnutá Sarah Goodová, ktorá zvykla fajčiť fajku, a telesne postihnutá Sarah Osborneová, ktorá žila s chlapom v jednej…

Život občas prináša aj netradičné situácie

0 icon

Život je plný zaujímavých momentov, pri ktorých sa nestačíme čudovať. Nasledujúce fotografie ti ukážu iba zlomok toho, s čím netradičným sa môžeš stretnúť. Život nám každý deň ukazuje svoju rozmanitosť. Je jedno, akým smerom sa pozrieme, v každej veci v našom okolí môžeme zbadať, že rozmanitosť je to, čo robí…

Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

0 icon

Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

Vo svete IT

Nájdete na nových záberoch rover Perseverance? Sonda TGO priniesla zábery z obežnej dráhy

0 icon

Okolo roveru Perseverance bolo v posledných dňoch veľké haló. Sledovať ste mohli priamy prenos s pristávania a neskôr americká NASA zverejnila aj prvé fotografie, či dramatické zábery z pristávania. Následne sa roveru podarilo zachytiť prvú nahrávku zvuku z inej planéty. Objavil sa aj ďalší fascinujúci záber, tentokrát zo sondy TGO (pozn.…

Čo si myslí Bill Gates o investovaní do Bitcoinu?

0 icon

Bitcoiny, či digitálne zlato, ako sú vo všeobecnosti virtuálne meny označované, v posledných mesiacoch zažívajú doslova ošiaľ. Postarala sa o to séria viacerých udalostí. Od statusov Elona Muska, až po neustále posilňujúci sa Bitcoin, ktorý za posledný rok podrástol o viac ako 400%. Inými slovami, o virtuálnych menách sa v poslednej…

Podpora Android aplikácií pre Windows 10 počítače je stále v hre. Kedy sa jej dočkáme?

0 icon

O podpore Android aplikácií na platforme Windows počúvame už dlhšiu dobu. Prvé diskusie okolo natívne podpory sa objavili ešte niekoľko rokov dozadu v súvislosti s platformou Windows Mobile. Išlo konkrétne o Project Astoria, ktorý bohužiaľ nedopadol tak, ako mal. Jeho cieľom bolo vyplnenie medzery s nedostatkom aplikácií pre smartfóny s…

Xiaomi vysvetľuje, prečo pri Redmi K40 nepoužili výsuvnú kameru, ako pri predchádzajúcich generáciách, ale klasickú

0 icon

Predstavením prvých smartfónov z produktovej rady Redmi K20, resp. Xiaomi Mi 9T, Xiaomi celkom zmenilo ponímanie o tom, ako efektívne sa dá využiť predná stena smartfónu, ktorá získala extra priestor pre displej. Dôvodom bolo, že Xiaomi presunulo prednú selfie kameru do bočnej hrany zariadenia, z ktorej v prípade potreby dochádzalo…

Nekrč sa celého hodiny pred notebookom. S týmto stojanom so zabudovaným chladičom sa môžeš vyhnúť zbytočným bolestiam krku

0 icon

Práca z domu alebo z kancelárie, kde sa celé hodiny krčíme za notebookmi nie je rozhodne vhodná pre našu chrbticu. Prečo však nesiahnuť po dostupnom vylepšení v podobe nastaviteľného stojanu pre notebook, ktorý výrazne pomôže ku zdravšiemu posedu za notebookom? Tento kúsok s nastaviteľnou výškou a sklonom, ako aj zabudovaným…

Armádny Magazín

Čínske lode sa priblížili k sporným ostrovom Senkaku. V minulom roku boli ich návštevy rekordné

0 icon

Japonsko, 1.marec 2021 (AM) - Čínske lode sa znovu plavia v okolí ostrovov Senkaku. Správu zverejnila agentúra Kjódó s odkazom na japon

Ruské ministerstvo obrany: Vrtuľník ruských vzdušných síl pristál núdzovo v Sýrii

0 icon

Sýria, 1.marca 2021 (AM) - Vrtuľník ruských vzdušných síl Mi-35 musel núdzovo pristáť v Sýrii. Informáciu uviedlo ruské ministerstvo obrany, príčinou boli technické problémy. "28. februára 2021 musel núdzovo pristáť z technických dôvodov vrtuľník Mi-35

Plukovník Švec: Útok ohňom bol vždy dôležitá súčasť vojenskej stratégie

0 icon

Slovensko, 1.marec 2021 (AM) - Pokračujem 12. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetk

Viete, že Američania po prvýkrát zaútočili proti Sovietom už 7. 11. 1944? A že z Červenej armády cez vojnu dezertovalo 1 220 224 vojakov?

0 icon

Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...na otázku, koho vojenská prilba je lepšia, nemecká alebo sovietska, dala odpoveď správa sovietskej intendantskej komisie už v januári-februári 1943? Na začiatku vojny na východe mala sovietska armáda jeden druh prilby, nemecká ni

Prečo Rusi automat Kalašnikova "prispôsobujú" pre muníciu NATO?

0 icon

Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Jeden odiózny politík (Vladimir Žirinovskij) hovoril, že nemáme učiť deti hovoriť po anglicky, ale zaobchádzať s automatom Kalašnikova, potom začne celý svet čoskoro hovoriť po rusky. Dá sa povedať, že je to neohrabaný militarizmus. Dá sa ale tiež poved

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali