Najväčší génius Západorímskej ríše: Decimus Magnus Ausonius

Najväčší génius Západorímskej ríše: Decimus Magnus Ausonius

Bratislava/Bordeaux 1. marca 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Wikimedia)

 

Túto skvelú výnimočnú osobnosť som objavil len nedávno. A to vďaka tomu, že pracovne navštevujem Bordeaux a sa zaoberám jeho históriou. Filozof, poét, mysliteľ i politik Ausonius je mi blízky aj tým, že podstatná časť jeho života je spojená s dvoma mestami, ktoré veľmi obdivujem a ma mimoriadne fascinujú – nemecký Trier, ktorý bol hlavným mestom Západorímskej ríše a francúzske Bordeaux

Decimus Magnus Ausonius

Práve tam sa narodil Decimus Magnus Ausonius v roku 310. Vtedy sa však volalo Burdigala.

Reklama

Dozvedel som sa o ňom veľa od priateľa, profesora histórie z tohto fascinujúceho mesta na veľrieke Garonne, keď som tam bol pred nejakým časom.

Decimus sa narodil v rodine významného burdigalského lekára, ktorý bol výborným znalcom egyptského a gréckeho lekárskeho umenia a milovníkom gréckej filozofie. Svojho syna Decima už v útlom veku oboznamoval s bohatým mysliteľským dedičstvom antiky a chlapča toto poznanie nasávalo priam neukojiteľným hladom, ako sa neskôr o tom zmienil v jednom zo svojich filozofických traktátov, kde s veľkou vďačnosťou spomenul aj svojho otca.

Reklama

Ako študent sa podrobne oboznámil s rímskou lyrikou a s filozofickým dielom skvelého Senecu a s históriou, ako ju vo svojich dielach opísal múdry rímsky cisár Claudius. Neskôr v Burdigale na vlastnej škole vyučoval gramatiku, rétoriku a filozofiu. V čase, keď bol v treťom desaťročí svojho života a stále ešte vyučoval v Burdigale, tak začal tvoriť svoje rozsiahle literárne dielo, v ktorom v mnohom veľmi skvelým spôsobom nadväzoval na majstrovstvo rímskej literárnej klasiky, kde boli jeho vzormi Vergil, Ovid, Catull.

Jeho manželka Attusia Lucana pochádzala zo vznešenej senátorskej rodiny. Mal s ňou tri deti a zomrela mu veľmi mladá, len 28-ročná.

Západorímsky cisár Valentian I.(vládol od 364 – 375), ktorý sa dozvedel o geniálnom poetovi a učencovi, povolal Ausonia v roku 365 na svoj dvor do Trieru, kde pracoval ako učiteľ a vychovávateľ jeho najstaršieho syna Gratiana (vládol od 375 – 383), ktorého ovplyvnil na celý život.

V tom čase niesol Trier hrdé latinské meno – Augusta Treverorum. Ausonius tam pricestoval v koči po rímskej ceste, ktorá neskôr bola po ňom aj pomenovaná. V roku 367 ho cisár vyslal s rímskymi légiami na vojenskú výpravu proti odbojným Alamanom a Burgundom ako pozorovateľa a vojnového spravodajcu.

Medzi početnými zajatcami objavil krásnu Germánku, z kmeňa Alamanov, Bissulu. Záľúbil sa do nej a cisár Valentian mu ju daroval ako otrokyňu.

Reklama

Už čoskoro jej Ausonius daroval slobodu, vymohol jej rímske občianstvo a vzal si ju za manželku. Celý život k nej prechovával veľkú lásku a Bissula bola pre neho aj inšpiráciou pre ľúbostnú lyrickú zbierku – Milostné básne pre Bissulu, modrookú blonďavú Germánku.

Jej prostredníctvom – veľmi rýchlo urobil z nej vzdelanú ženu – sa veľa dozvedel o Germánoch, o ich zvykoch a tradíciách a stal sa jedným z najlepších rímskych znalcov Germánov.

V Trieri prežil takmer 20 rokov, pričom toto obdobie bolo pre neho najkreatívnejšou a najšťastnejšou epochou života. Urobil kariéru aj v službách štátu. Jeho „odchovanec“ a žiak, cisár Gratian ho vymenoval za konzula Galie. Z vďaky za túto vysokú funkciu napísal o Gratianovi prozaické literárne dielo Gratiarum actio. Počas veľkej slávnosti predniesol z neho úvodnú časť v svetoznámej Konštantinovej bazilike v Trieri, pred cisárom Gratianom sediacom na tróne.

Ďalšou jeho vynikajúcou literárnou prácou je dielo Mosella – epos na jedinečnú prírodnu krásu a bohatstvo regiónu okolo tejto romantickej rieky. Ak budete mať niekedy možnosť byť v hlavnom meste Sárska, tak do Trieru, cez ktorý tečie, určite zavítajte, je to len na skok. Budete mať nezabudnuteľný prírodný, kultúrny a historický zážitok. V meste nájdete ešte veľa grandióznych zvyškov po Rimanoch, napr. aj rímsky teáter.

Aké významné dielo Ausanius vytvoril, dokazuje aj to, že jeho sláva siahala až do Konštantinopolu. Tamojší cisár Theodosius I., vládca Východorímskej ríše ho písomne požiadal o zaslanie jeho literárnych prác.

Reklama

So zavraždením cisára Gratiana sa skončila aj politická činnosť veľkého Ausania, ktorý sa vrátil do rodného mesta Burdigala, kde mal v jeho blízkosti svoje sídlo a venoval sa ďalej, až do smrti v roku 394, literárnej činnosti.

Roman Bednár

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali